Aktualizacja: Kwiecień 2024

Jeszcze kilka lat temu, wykrywacz metali kojarzył się przede wszystkim z urządzeniem, wykorzystywanym w pracy archeologów. Obecnie, coraz więcej osób interesuje się poszukiwaniem reliktów przeszłości na własną rękę, co jest całkowicie zrozumiałe – wykrywacze metali są powszechnie dostępne, a urządzenia wysokiej klasy nie kosztują już majątku. Jaki wykrywacz metali na początek? Na jakie cechy warto zwrócić uwagę podczas zakupu? Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Menu:

Aby móc wybrać najlepsze wykrywacze metali, najpierw należy zrozumieć zasadę działania tego typu urządzeń. Wbrew pozorom, proces detekcji nie jest aż tak skomplikowany, jak mogłoby się wydawać, jednak należy wiedzieć, że różne urządzenia wykorzystują różną technologię, a nie każda będzie odpowiednia dla danego obszaru poszukiwań.

Jaki wykrywacz metali? – zwróć uwagę na zastosowaną technologię

Wykrywacz złota, detektor metalu, wykrywacz metali – każde z tych określeń odnosi się do tej samej grupy produktów, służących do wykrywania metalowych przedmiotów. Kiedyś, rynkowy prym wiodły wykrywacze typu PL i BFO. W pierwszym przypadku, urządzenia wykorzystują zjawisko impulsów. Sygnał generowany jest przez specjalną cewkę, a następnie – odbierany przez echo. To najstarsza technologia, która wykazuje sporo wad. Duży pobór prądu, brak możliwości rozróżniania metali i konieczność częstej kalibracji urządzenia – oto kilka z nich.

Wykrywacze BFO rozpoznają zmiany częstotliwości generatora. Jeżeli w zasięgu cewki znajdzie się metalowy przedmiot, dochodzi do zmiany indukcyjności, co z kolei doprowadza do zmiany częstotliwości drgań generatora. Taki detektor metali charakteryzuje się prostą konstrukcją, jednak ma sporo wad, a wśród największych należy wymienić słabą czułość i bardzo dużą wrażliwość na warunki, jakie panują w otoczeniu.

Obecnie jednak, największą popularnością cieszą się wykrywacze VLF. Takie modele wykorzystują niską częstotliwość, pojawiającą się w układzie nadajnik-odbiornik. Nadajnik (specjalna cewka) wytwarza sygnał sinusoidalny. Jeżeli na drodze sygnału pojawi się metal, zostanie on zakłócony, co zostanie rozpoznane przez odbiornik.

Jaki wykrywacz metali kupić? Pierwsze dwie technologie są już przestarzałe i charakteryzują się niewielką skutecznością. Właśnie dlatego, wszystkie polecane wykrywacze metali, wykorzystują technologię VLF, która daje możliwość wyboru metalu, który ma być rozpoznawany, a przy tym – charakteryzuje się dużą czułością.

Jaki kupić wykrywacz metali? – ważny jest tryb pracy

Wykrywacz do metali może pracować w dwóch trybach: w statycznym lub/i w dynamicznym.

  • W trybie statycznym, reakcja sondy na zbliżanie się do metalu jest realizowana poprzez zmianę natężenia dźwięku. W momencie, gdy poszukiwany obiekt wejdzie w pole działania sondy, dźwięk staje się ciągły. Sygnał podlega modulacji, co umożliwia określenie m.in. rozmiaru i położenia przedmiotu. Należy jednak podkreślić, że taki tryb pracy wymaga częstego korygowania ustawień.
  • Problem ten nie dotyczy trybu dynamicznego, w przypadku którego wystarczy jednorazowe ustawienie parametrów. Także tutaj dochodzi do zmiany natężenia dźwięku, gdy metal znajdzie się w zasięgu sondy. Należy jednak zaznaczyć, że dźwięk ustaje, gdy urządzenie nie znajduje się w ruchu (nawet gdy metalowy przedmiot znajduje się w zasięgu jego działania).

Który wykrywacz do metali będzie lepszy? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bowiem każdy tryb ma swoje wady i zalety. Najlepszą opcją są ręczne wykrywacze metali, które mogą pracować w obu trybach: Minelab Equinox 800, Rutus Alter 71 i Teknetics Eurotek PRO 11. Z kolei dobre wykrywacze metali, które pracują w trybie dynamicznym, to: Garrett ACE 250 i Fisher F22 11″.

Jaki wykrywacz metali na monety? Koniecznie z trybem dyskryminacji!

Poszukiwanie zakopanych skarbów to niezwykle czasochłonny proces, nie dziwi więc fakt, że chyba każdy chce uniknąć bezcelowego wykopywania bezwartościowych przedmiotów. Dobry wykrywacz metali pozwala na precyzyjne “wycelowanie” w dany przedmiot. Służy temu funkcja dyskryminacji, dzięki której możliwe jest pominięcie określonych metali. Im więcej trybów, tym szerszy jest zakres pominięcia, z którego może skorzystać użytkownik. Dobre wykrywacze metali oferują cztery tryby (Fisher F22 11″), jednak nie brakuje urządzeń ze znacznie większymi możliwościami. Dla przykładu, Minelab Equinox 800 i Rutus Alter 71 zapewniają aż osiem trybów dyskryminacji. Warto też zwrócić uwagę czy wykrywacz posiada PinPoint, który może ułatwiać poszukiwania poprzez wydawanie jednostajnego dźwięku, który zwiększa swój ton w momencie trafienia na zdobycz. W zestawieniu, wszystkie wykrywacze posiadają tę funkcję.

Wykrywacz metali – jaki wybrać? Strojenie do gruntu to bardzo istotna cecha

Wykrywacz metali szlachetnych (i każdych innych) może dawać fałszywe sygnały, gdy w gruncie występuje obfite nagromadzenie soli mineralnych i cząsteczek metalu. Strojenie do gruntu to funkcja, która znacząco zwiększa dokładność detekcji. Jeżeli urządzenie oferuje taką funkcję, sygnały generowane przez podłoże są skutecznie niwelowane, co ma niebagatelne znaczenie, zwłaszcza gdy przedmiotem poszukiwań są małe obiekty. Profesjonalny wykrywacz metali może dostroić się do podłoża przy wykorzystaniu jednego z trzech trybów: ręcznego (kiedy to użytkownik stroi urządzenie), automatycznego ( w tym trybie detektor do wykrywania metali samoczynnie analizuje grunt) oraz śledzenia (profesjonalne wykrywacze metali nieustannie monitorują grunt i ciągle korygują ustawienia). Ranking najlepszych wykrywaczy metali obejmuje urządzenia, które zapewniają możliwość strojenia do gruntu. Jedynym wyjątkiem jest model Teknetics Eurotek PRO 11.

Wykrywacz do metali – jaki wybór okaże się najlepszy?

Jeżeli wykrywacz metali kolorowych ma spełnić swoje zadanie, warto skupić się wyłącznie na modelach VLF, które są najbardziej czułe i które oferują najszersze możliwości. Pozostałe parametry to kwestia indywidualnych oczekiwań. Jeżeli urządzenie ma być używane w terenach nadmorskich czy bagnistych, trafnym wyborem będzie wodoodporny wykrywacz metali. Warto pamiętać, że poszukiwania mogą trwać wiele godzin. W tym kontekście, dodatkowym atutem będzie niska waga urządzenia.