Aktualizacja: Maj 2024

Piekarnik to ważny element każdego domu. Przygotowuje się w nim wiele posiłków, a im lepiej pracuje, tym pyszniejsze wychodzą. Współczesne piekarniki nie tylko nowocześnie się prezentują, ale i posiadają wiele różnych funkcji, które ułatwiają szykowanie dań. W naszym zestawieniu znalazło się wiele pożytecznych produktów – piekarników elektrycznych. Jaki piekarnik do zabudowy wybrać i przede wszystkim w jaki sposób dokonywać tego wyboru? Na co zwracać uwagę? Doradzamy!

Piekarnik do zabudowy – jaki wybrać?

Piekarnik w zabudowie prezentuje się naprawdę świetnie. Co więcej, można go umiejscowić na wysokości pasa czy ramion i tym samym zapewnić sobie wygodę korzystania z niego. Nie trzeba się już schylać, a całość wygląda naprawdę nowocześnie. Najlepsze piekarniki przeznaczone do zabudowy to właśnie te elektryczne. Są dużo lepszym wyborem niż piekarniki gazowe czy parowe. Dlaczego? Wersje gazowe są już przestarzałe, a ogólnie gaz może się okazać niebezpieczny – utleniać się, zagrażając życiu. W dodatku raczej średnio nadają się pod zabudowę. Z kolei wersje parowe co prawda działają jak parowar i jak zwykły piekarnik, ale w związku z tym są droższe. Z racji na cenę większość osób wybiera jednak piekarniki elektryczne do zabudowy. Przede wszystkim dlatego, że funkcji “parowar” i tak rzadko się używa, a różnica w cenie jest spora.

 

Jaki piekarnik wybrać? – porównanie

Do wyboru jest wiele różnych piekarników. W naszym rankingu znalazło się 5 elektrycznych, różniących się pojemnością, mocą, funkcjami, a nawet wymiarami. Spośród wszystkich piekarników, jakie znalazły się w naszym zestawieniu, Bosch HBG634BB1 Serie 8 wyróżnia się najlepszą klasą energetyczną (A+). Istnieją różne klasy energetyczne (od D do A+++). Im wyższa klasa energetyczna, tym bardziej energooszczędny jest dany sprzęt – co przekłada się na lepszą ochronę środowiska naturalnego, ale i na większą oszczędność na rachunkach. Pozostałe produkty z naszego zestawienia posiadają klasę energetyczną A.

Bardzo ważna jest także moc oraz pojemność piekarnika, a także oczywiście jego wygląd. Zdarza się jednak, że świetnie prezentujący się piekarnik nie posiada tylu funkcji, co inny – dlatego warto zwracać uwagę przede wszystkim na nie. Jeśli chodzi o moc, spośród produktów z naszego zestawienia najlepszą posiada właśnie Bosch HBG634BB1 Serie 8. Ma też najwięcej funkcji piekarnika (aż 13). Jeśli jednak chodzi o pojemność – co przecież zapewnia wygodę użytkowania – to największą wyróżnia się Electrolux EEB 4231 POX (72 litry), choć wspomniany model Bosch stoi zaraz za nim (71 litrów). Wymiary każdego piekarnika do zabudowy są mniej więcej podobne.

 

Jaki wybrać piekarnik? – najważniejsze cechy

Piekarnik elektryczny do zabudowy w większości posiada termoobieg. Piekarnik z termoobiegiem pozwala równomiernie rozprowadzić ciepłe powietrze po całym piekarniku. Dzięki temu każda potrawa będzie równomiernie przypieczona z każdej strony. Termoobiegu nie posiada jedynie Amica EB6521 Fusion – mają go za to pozostałe sprzęty z naszego zestawienia. Ranking piekarników do zabudowy musi jednak uwzględniać także i pozostałe, ewentualne funkcje – na przykład Grill. To bardzo pomocny dodatek, dzięki któremu można przygotowywać smaczne potrawy o każdej porze roku – nie tylko latem! Na takim grillu można przygotować kiełbaski, mięso, ryby czy tosty – będą soczyste w środku i o chrupiącej skórce.

Nowe technologie pozwalają również utrzymać piekarnik w większej czystości – jeśli oczywiście konkretny model posiada takie dodatki. Na przykład SAMSUNG posiada w swojej ofercie piekarniki z funkcją Steam Clean™ – to specjalna technologia, która przy pomocy pary wodnej zmiękcza zabrudzenia wewnątrz, by mogły zostać łatwo usunięte ściereczką. Z kolei Dual Cook™ – także obecna w modelu Samsung DualCook NV66M3531BB – umożliwia przygotowywanie dwóch różnych dań w jednym piekarniku, w tym samym czasie. Piekarnik jest bowiem podzielony na dwie oddzielne komory, z regulacjami temperatury. Inne, przydatne funkcje, to na przykład Auto Cook czy dodatkowe zabezpieczenia przed dziećmi. Funkcje te posiada model Samsung, ale pod względem czyszczenia i chłodnego frontu nie ustępuje mu także Bosch HBG634BB1.

 

Jaki piekarnik? – podsumowanie

Piekarnik samoczyszczący, o dużej pojemności, nowocześnie wyglądający i o wielu pomocnych funkcjach to marzenie każdego człowieka. Należy jednak wziąć pod uwagę, że naszpikowane technologią piekarniki są zawsze droższe od swojej mniej nowoczesnej konkurencji. Jeśli więc komuś zależy przede wszystkim na cenie, piekarniki pod zabudowę do 1000 złotych to Amica EB6521 Fusion, Whirlpool AKP 458 NB i Electrolux EEB 4231 POX. Sprzęt taki jednak kupowany jest zwykle na dłuższy okres czasu – długie lata. Cena nie powinna być więc decydującym czynnikiem, ponieważ czasem wiąże się ze słabszą jakością wykończenia danego modelu – jak to się dzieje w dwóch ostatnich, wymienionych modelach piekarników elektrycznych.