Aktualizacja: Maj 2024

Nie trzeba koniecznie kupować do swojego domu całej kuchenki, równie dobrze można zdecydować się po prostu na płytę gazową. To sprzęt, na którym równie wygodnie będzie się szykowało potrawy (a może nawet jeszcze wygodniej), chociaż nie posiada on oczywiście strefy piekarnika. Płyty gazowe mogą jednak prezentować się nawet jak płyty indukcyjne-bardzo nowocześnie i estetycznie. Wiele osób zastanawia się nad wyborem odpowiedniego produktu dla siebie, nie wiedząc czym się dokładnie kierować w trakcie podejmowania decyzji o zakupie. Jaka płyta gazowa jest najlepsza? Jakie parametry są ważne i czy płyta indukcyjna, czy gazowa jest lepszym wyborem? Wyjaśniamy!

Płyta gazowa czy indukcyjna? – porównanie

Płyta gazowa pod zabudowę prezentuje się bardzo estetycznie, chociaż wiele osób twierdzi, że dużo mniej estetycznie niż płyta indukcyjna. W przypadku wersji gazowych, gotowanie czy odgrzewanie pożywienia odbywa się tak, jak na zwykłych kuchenkach. Odpowiada za to płomień, powstały dzięki dopływowi gazu. Z kolei w przypadku płyt indukcyjnych potrawy muszą być przygotowywane w specjalnych naczyniach. Proces podgrzewania czy gotowania potraw odbywa się dzięki działaniu szybkozmiennego pola magnetycznego. Nagrzane naczynie oddaje później ciepło do szykowanego jedzenia. Pod powierzchnią płyty wierzchniej znajdują się cewki, które wytwarzają szybkozmienne pole magnetyczne. Płyty gazowe są zazwyczaj tańsze tak w zakupie, jak i w eksploatacji. Są też mniej skomplikowane w obsłudze, nie wymagają użycia specjalnych naczyń, a w dodatku są łatwiejsze w naprawie. Trzeba jednak przyznać, że wymagają częstszej konserwacji i częstszego czyszczenia niż płyty indukcyjne. Czy istnieje płyta gazowa bezpłomieniowa? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Obecnie coraz popularniejsza jest płyta gazowa jak indukcja, czyli produkt marki Solgaz. Firma ta produkuje płyty gazowe, które prezentują się jak indukcyjne, choć nimi nie są. To płyta gazowa bez widocznych płomieni, gdyż wszystko dzieje się pod szkłem. Palniki są pod nim ukryte, jednak do posługiwania się tą płytą nie potrzeba specjalistycznych naczyń.

 

Płyta gazowa do zabudowy – jaką wybrać?

SOLGAZ 4+2 wyróżnia się sterowaniem dotykowym. Reszta sprzętów posiada sterowanie manualne. Płyta gazowa szklana czy stalowa- jaka będzie najlepsza dla naszej kuchni? Powierzchnia płyt jest szklana we wszystkich modelach, prócz płyty BOSCH PCH6A5M90R. Niewątpliwie wersje szklane są ładniejsze, chociaż mogą się rysować i tłuc. Wersje stalowe są wytrzymalsze i lepiej się czyszczą, chociaż niewątpliwie prezentują się o wiele gorzej. Każdy potencjalny kupiec musi więc sam zdecydować która wersja będzie dla niego odpowiedniejsza. Wybierając model dla siebie, warto też zwrócić uwagę na liczbę palników. AMICA PVCZ 7511 wyróżnia się aż 5 palnikami. Pozostałe produkty z naszego zestawienia posiadają 4 palniki. Należy także niewątpliwie przyjrzeć się bliżej ułatwieniom, jakie można znaleźć w niektórych sprzętach. Na przykład zapalarka w pokrętle sprawia, że płytę gazową można obsługiwać jedną ręką. Palnik WOK sprawia, że na urządzeniu można szykować potrawy nawet w bardzo dużych naczyniach, jak wspomniana patelnia WOK, która w tej chwili zyskuje wciąż na popularności. Warto również, by dany model kuchenki posiadał funkcję automatycznego wyłączania, zwiększa to bezpieczeństwo używania urządzenia. Jeśli płomień zgaśnie, gaz zostanie odcięty.

 

Płyta kuchenna gazowa – nasze zestawienie

W naszym zestawieniu znalazło się 5 fantastycznych modeli kuchenek gazowych, od dobrych producentów, o dużej wytrzymałości, a także wygodzie użytkowania. To model Amica PVCZ 7511, Solgaz 4+2, Bosch PCH6A5M90R, Samsung NA64h2031AK oraz Beko HILW64222S. Wszystko to płyty gazowe przeznaczone pod zabudowę. Większość ma kolor czarny, prócz modelu Bosch PCH6A5M90R, który jest stalowy. Ogólnie rzecz biorąc, w sklepach dostępne są rozmaite kolory płyt gazowych, także białe czy beżowe. Można swobodnie dobrać ich barwę do wystroju kuchni. Najpopularniejsze są jednak właśnie wersje czarne i stalowe. Wersje ciemniejsze z pewnością łatwiej utrzymać w czystości i w dobrym stanie, jednak płyty kuchenne gazowe to zawsze zakup na lata. To bardzo wytrzymałe produkty.

 

Płyta grzewcza gazowa – podsumowanie

Zatem czym się kierować wybierając płytę gazową do domu? To zależy czego od niej oczekujemy. Jeżeli zależy nam solidnej konstrukcji, możemy wybrać stalową, jeżeli kierujemy się walorami estetycznymi- szklana powinna nas zadowolić. W naszym rankingu opowiedzieliśmy o najważniejszych kwestiach, choć warto wspomnieć jeszcze o jednej- awaryjności. Sprzęt od Solgaz, choć najatrakcyjniejszy wizualnie jest ponoć bardzo awaryjny, co trzeba wziąć pod uwagę w trakcie podejmowania decyzji o jego zakupie. Pamiętajmy, że nasza kuchnia powinna być nie tylko ładna, ale przede wszystkim bezpieczna i funkcjonalna.