Aktualizacja: Maj 2024

Płyta indukcyjna pojawia się w coraz większej liczbie domów, to nowoczesny, a przydatny sprzęt, służący do gotowania potraw czy podgrzewania ich. Do odpowiedniego działania płyty indukcyjnej potrzebne są specjalne naczynia, a sam sposób działania tego urządzenia jest naprawdę niezwykły. Mnóstwo osób zastanawia się nad jej zakupem do własnego domu, jednak nie znają ani zasad działania płyty indukcyjnej, ani też cech, na jakie powinni zwracać uwagę przy zakupie. Doradzamy co jest lepsze-płyta gazowa czy indukcyjna? Wyjaśniamy też, jak działa płyta indukcyjna i zestawiamy ze sobą znakomite urządzenia tego typu, by każdy czytelnik wiedział czego poszukiwać!

Płyta indukcyjna – jak działa?

Płyta indukcyjna to sprzęt służący do przygotowywania potraw-ich gotowania, smażenia lub podgrzewania. Jak właściwie działa indukcja? Otóż, naczynie w którym znajduje się potrawa, jest podgrzewane w wyniku działania szybkozmiennego pola magnetycznego w dnie. Pole magnetyczne jest wytwarzane przez znajdujące się pod powierzchnią płyty cewki. Podgrzewane naczynia oddają później ciepło potrawie, jaka się w nich znajduje. Wszystko jest bardzo pomysłowe i nowoczesne. Istnieje tylko jedna trudność, o której trzeba pamiętać. Żeby móc używać kuchni indukcyjnej, powinno się posiadać odpowiednie garnki-naczynia z konkretnych materiałów, dostosowane do szykowania posiłków właśnie na płytach indukcyjnych.

 

Jak wybrać płytę indukcyjną? – nasze porady

Wybór płyty indukcyjnej nie jest prosty, warto wziąć od uwagę najważniejsze cechy, jakimi dobry sprzęt tego typu powinien się odznaczać. Warto wziąć pod uwagę różne kryteria wyboru, dopasowując je przede wszystkim do własnych oczekiwań. Na przykład można spotkać produkty o różnej liczbie pól do podgrzewania, wymiarach czy liczbie dostępnych programów. Wszystkie produkty z naszego zestawienia posiadają napięcie 400 V, czarny kolor i są sterowane dotykowo. Wszystkie też mają 4 pola grzewcze, oprócz modelu Whirlpool SMC654F/BT/IXL, który posiada jedynie 3 pola. Osoba, która lubi gotować, na pewno będzie wolała mieć więcej dostępnych pól, ale w sprzedaży są i wersje 2-palnikowe, które nadają się dla kogoś, kto raczej mało gotuje. Po co więc przepłacać?

Jeśli chodzi o wymiary, Bosch PIE631FB1E ma 59,2 x 52,2 cm, Amica PI6540PTU 57,6 x 51,8 cm, Samsung NZ64F3NM1AB 59 x 52 cm, Electrolux EHH6240ISK 59 x 52 cm, a Whirlpool SMC654F/BT/IXL 65 x 51 cm. Jeśli chodzi o liczbę programów, pod tym względem wyróżnia się najbardziej model Bosch PIE631FB1E (12 programów). Na drugim miejscu pod tym względem jest sprzęt marki Amica (10 programów). Samsung NZ64F3NM1AB posiada 8 programów, a pozostałe 2 płyty indukcyjne po 6 programów. Indukcje są intuicyjne, więc z pewnością każdy sobie poradzi z ich obsługą. Są też wyposażone w dodatkowe funkcje, które ułatwiają posługiwanie się nimi. Na przykład funkcja Booster pozwala ustawić pole na pełną moc, co przyspieszy ugotowanie na przykład wody czy makaronu. Timer zaś wyłączy działanie pola, gdy upłynie określony wcześniej czas. Płyty indukcyjne dobrze też chronią przed przypadkowym użyciem przez dzieci. Blokada sprawia, że na pewno nie zmienią ustawień i nic sobie nie zrobią.

 

Płyta indukcyjna czy gazowa? – porównanie

Co będzie najlepszym rozwiązaniem- kuchnia indukcyjna czy gazowa? Która wersja jest lepsza? Płyta indukcyjna z pewnością jest bardziej estetyczna i łatwiejsza w utrzymaniu w czystości. Nie jest też prawdą, że można ją kupić jedynie w kolorze czarnym. Dla użytkowników dostępna jest też płyta indukcyjna biała czy beżowa – dużo producentów ma w ofercie opcje kolorystyczne płyt. Nic nie stoi na przeszkodzie, by dobrać barwę płyty do wystroju kuchni. Płyta gazowa ma jednak pewną przewagą-jest bardziej ekonomiczna. Jeśli ktoś jednak woli płytę gazową, ale podoba mu się prezencja płyty indukcyjnej, może zdecydować się na produkt polskiej firmy Solgaz. Tworzy ona płyty gazowe, które wyglądają na indukcyjne, choć nimi nie są.

 

Jaka płyta indukcyjna? – podsumowanie

Czym kierować się zatem przy wyborze indukcji i jaka płyta będzie odpowiednia dla naszej kuchni? Czy lepsza płyta indukcyjna, czy ceramiczna? Wszystko oczywiście zależy od tego, czego od płyty indukcyjnej oczekujemy. Jeżeli zależy nam na oryginalnym wyglądzie i tym, by indukcja pasowała do naszego blatu i designu całej kuchni, proponujemy wybór ceramicznej. Mamy nadzieję, że cały nasz poradnik rozjaśnił nieco ten zawiły temat i każdy użytkownik będzie wiedział, na co zwracać uwagę, wybierając dla siebie sprzęt do domu. Przypominamy tylko o stosowaniu odpowiednich garnków, które mogą być używane na płycie indukcyjnej.