Aktualizacja: Sierpień 2024

Zmywarka do naczyń to sprzęt, który gości dzisiaj niemal w każdym domu, a przecież jeszcze kilkanaście lat temu jej posiadanie było swego rodzaju luksusem, na który niewiele osób mogło sobie pozwolić. Najlepsze zmywarki do zabudowy są natomiast wyposażeniem kuchni, w której liczy się nie tylko praktyczność i funkcjonalność urządzenia, ale także zachowanie odpowiedniego i niezaburzonego stylu wnętrz. Coraz większa popularność tych urządzeń oraz prześciganie się producentów w coraz to nowszych technologiach sprawia, że wybór tej jedynej wcale nie jest taki prosty. Dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedstawiamy nie tylko ranking najlepszych modeli, ale także poradnik, który wskaże co należy zwracać uwagę przy zakupie tego sprzętu.

Każde z prezentowanych urządzeń charakteryzuje się dobrymi parametrami technicznymi, najwyższą klasą mycia i suszenia (A), obecnością wielu programów i dodatkowych funkcji, zróżnicowaną pojemnością oraz rozmiarem dostosowanym do indywidualnych potrzeb. Zatem jaka jest najlepsza zmywarka do zabudowy 45 i 60 cm? Ranking i poradnik na pewno pomoże w odpowiednim wyborze.

Jaką zmywarkę do zabudowy kupić? Na co zwrócić uwagę przy zakupie zmywarki do zabudowy 45 cm i 60 cm?

Posiadanie w domu zmywarki jest bardzo wygodne – nie trzeba już przejmować się brudnymi naczyniami, ponieważ ona świetnie sobie z nimi poradzi. W sklepach dostępnych jest jednak tak wiele różnych modeli zmywarek, że wiele osób nie wie co wybrać. Nie wiedzą nawet czym się kierować, by znaleźć idealną zmywarkę dla siebie. Dobra zmywarka do zabudowy nie musi świetnie wyglądać, ponieważ i tak nie będzie widoczna z zewnątrz. Musi jednak być solidna, pojemna, skuteczna i posiadać użyteczne funkcje, które będą czyniły korzystanie z niej jeszcze wygodniejszym. Jaka zmywarka jest najlepsza? Jak wybrać zmywarkę? Doradzamy!

Wśród dostępnych na rynku urządzeń można wyróżnić dwa typy:

  • zmywarka wolnostojąca (posiadająca kompletną obudowę oraz blat, ustawiana w dowolnym miejscu)
  • zmywarka do zabudowy (na przykład zmywarka pod blat lub taka, która jest ustawiana w ciągu szafek kuchennych).

W drugim przypadku istotny jest też montaż zmywarki do zabudowy (panel sterowania może być całkowicie ukryty lub widoczny na froncie drzwiczek). Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady.

Nasz ranking zmywarek 45 cm i 60 cm oraz poradnik ich wyboru obejmuje jedynie modele do zabudowy.

 

Jaka zmywarka do zabudowy? Najważniejsza kwestia to rozmiar

Pierwszym dylematem, przed jakim staje osoba kupująca zmywarkę jest jej rozmiar. W przypadku modeli pod zabudowę producenci oferują dwa podstawowe typy, czyli zmywarkę do zabudowy 45 cm i zmywarkę do zabudowy 60 cm. Ten parametr decyduje nie tylko o wielkości samego urządzenia, ale także o jego pojemności (czyli ilości kompletów, jaka zmieści się do zmywarki podczas jednego cyklu). Jaki rozmiar będzie najlepszy? Tutaj liczy się dostępny metraż, ilość domowników oraz częstotliwość zmywania.

  1. Zmywarka pod zabudowę 45 cm
    Wąska zmywarka do zabudowy sprawdzi się przede wszystkim w niewielkich kuchniach, w których trudno wygospodarować miejsce na szersze urządzenia. Model tego typu jest często swoistym kompromisem pomiędzy małym metrażem pomieszczenia kuchennego a chęcią posiadania wygodnego urządzenia do zmywania. Jednak nawet zmywarka kompaktowa do zabudowy może być bardzo praktyczna – o ile wybierze się model posiadający odpowiednie cechy i funkcje. Jednak nie tylko to decyduje o zakupie takiego urządzenia. Zmywarka 45 cm do zabudowy jest także chętnie wybierana przez osoby mieszkające w pojedynkę i zazwyczaj jadające poza domem lub młode małżeństwa, które jeszcze nie zdecydowały się na posiadanie dzieci. W takich sytuacjach kompaktowe urządzenie (które zajmuje niewiele miejsca i szybciej się napełnia) sprawdzi się doskonale. Taki model ma też oczywiście swoje wady (między innymi trudności w schowaniu większych naczyń czy konieczność częstszego włączania, co generuje wyższe wydatki na wodę, prąd i środki czyszczące). Zaletą jest natomiast cena, która często bywa wyższa niż w przypadku szerszych modeli. Jednak nawet zmywarka kompaktowa do zabudowy może być bardzo praktyczna – o ile wybierze się model posiadający odpowiednie cechy i funkcje.

    Zatem jaka zmywarka do zabudowy 45 cm jest warta uwagi? Nasz ranking zmywarek 45 przedstawia modele, na które na pewno warto zwrócić uwagę.

  2. Zmywarka pod zabudowę 60 cm
    Zmywarka do zabudowy 60 cm jest urządzeniem zdecydowanie bardziej praktycznym niż jej węższy odpowiednik (i dlatego jest polecana zawsze wtedy, gdy metraż kuchni umożliwia zamontowanie właśnie takiego modelu). Zmywarka 60 cm do zabudowy charakteryzuje się sporą pojemnością (co ma ogromne znaczenie przy rodzinach składających się z trzech i więcej osób), większym rozmiarem (co znacząco ułatwia zmywanie w niej garnków, patelni i naczyń charakteryzujących się większymi gabarytami) oraz dużą ekonomicznością (zmywarka 60 do zabudowy może być włączana znacznie rzadziej niż zmywarka 45 do zabudowy, co przynosi spore oszczędności w ilości zużytej wody, energii i detergentów). Jednym z jej mankamenów jest fakt, iż niezwykle trudno jest ją zmieścić w małych pomieszczeniach lub takich, które są już urządzone. Dodatkową wadą może być zdecydowanie wyższa cena, którą trzeba zapłacić za większe urządzenie.

    Jaka zmywarka do zabudowy 60 cm spełni swoje podstawowe zadania? Nasz ranking zmywarek do zabudowy 60 cm prezentuje modele, którymi warto się zainteresować.

Rozmiar zmywarki do zabudowy to pierwszy (i najważniejszy) krok przy wyborze odpowiedniego urządzenia. Jest on uzależniony od wielu czynników, wśród których można wymienić nie tylko posiadany metraż, ale także indywidualne cechy gospodarstwa domowego (ilość domowników bądź częstotliwość zmywania naczyń). Dlatego w tym przypadku warto wszystko przemyśleć i przeanalizować (aby dokonany wybór był tym właściwym). Sam rozmiar to oczywiście nie jedyny parametr, na jaki trzeba zwrócić uwagę decydując się na zakup konkretnego urządzenia (bez względu na to, czy jest to zmywarka 45 pod zabudowę czy też zmywarka 60 pod zabudowę).

Poniżej opisane cechy przedstawione w naszym poradniku dotyczą obu rozmiarów urządzeń.

 

Zmywarka do zabudowy – jaka najlepsza? Zwróć uwagę na parametry techniczne

Decydując się na zakup zmywarki do zabudowy należy zwrócić uwagę na kilka parametrów technicznych, które świadczą o wydajności urządzenia. W tym przypadku jest to klasa energetyczna, zużycie wody, klasa zmywania oraz klasa suszenia.

  1. Klasa energetyczna
    Jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze zmywarki do zabudowy (i to bez względu na jej wielkość i pojemność) jest jej klasa energetyczna, której oznaczenie znajduje się na etykiecie urządzenia (od G do A+++). Jest to niezwykle istotny czynnik, który świadczy o ilości zużywanej energii przez urządzenie (a co za tym idzie – o jej efektywności i oszczędności). Najmniej opłacalne są modele z dolnego przedziału, bo chociaż kosztują stosunkowo niewiele, to są bardzo kosztowne w eksploatacji. Najlepsze zmywarki do zabudowy charakteryzują się klasą energetyczną A+ i wyższą (i tylko takimi warto się zainteresować). Wielu ekspertów podkreśla, iż do użytku domowego zupełnie wystarczą modele o klasie A+ lub A++. Dlaczego? Otóż zmywarka 45 A+++ lub 60 A+++ charakteryzuje się zazwyczaj dużo wyższą ceną od modeli o nieco niższych klasach, a różnica w ilości zużytej wody lub energii nie jest na tyle duża, by każdy chciał zainwestować w tak duży wydatek. Jednak jest to oczywiście kwestia bardzo indywidualna, dlatego nasz ranking zmywarek do zabudowy 45 cm i 60 cm zawiera różnorodne modele, których klasa energetyczna waha się od A do nawet A+++.

  2. Zużycie wody
    Innym wyznacznikiem ekonomiczności i opłacalności zmywarki do zabudowy jest jej zużycie wody (i to zarówno na jeden cykl pracy, jak w ciągu całego roku – wtedy taka wielkość podawana jest na 280 cykli). Najbardziej ekonomiczne i oszczędne modele zużywają nie więcej niż 6 – 7 litrów wody podczas jednego cyklu pracy (o ile posiadają program ekonomiczny). Jednak warto tu podkreślić, iż o zużyciu wody wcale nie decyduje wielkość zmywarki. Co to oznacza w praktyce? Otóż mała zmywarka do zabudowy (45 cm) może zużywać znacznie więcej wody niż zmywarka w zabudowie o szerokości 60 cm. Dlatego kupując konkretny model zwracajmy uwagę na ten niezwykle istotny parametr. Ranking zmywarek do zabudowy 2021 prezentuje modele, które charakteryzują się sporym zróżnicowaniem pod tym względem (i to zarówno w wymiarze całorocznym, jak i jednego cyklu).

  3. Klasa zmywania
    Wysoka klasa energetyczna i poziom zużycia wody to ważne, ale nie jedyne cechy, którymi powinna charakteryzować się dobra zmywarka do zabudowy (45 lub 60 cm). Inna ważne kwestia, na jaką trzeba zwrócić uwagę to klasa zmywania, która informuje o skuteczności zmywania naczyń kuchennych przy trudnych i uporczywych zabrudzeniach (klasa G oznacza najniższą skuteczność, a klasa A najwyższą). W tym przypadku najlepiej wybierać modele oznaczone literą A, co gwarantuje skuteczne czyszczenie zabrudzonych naczyń.

  4. Klasa suszenia
    Ostatnim istotnym parametrem technicznym, którym powinna odznaczać się dobra zmywarka jest odpowiednia klasa suszenia, która mówi o tym, na jakim poziomie jest efektywność suszenia zmywarki po umyciu naczyń. Podobnie jak w przypadku klasy zmywania tutaj także mamy do czynienia z siedmiopunktową skalą, w której klasa A jest najlepszym, a klasa G najgorszym wyborem.

 

Jaką zmywarkę do zabudowy wybrać? Ważna jest pojemność, czyli ilość kompletów mieszczących się w jednym cyklu pracy

Istotnym czynnikiem przy wyborze odpowiedniej zmywarki powinna być jej pojemność, czyli ilość kompletów, które można włożyć do zmywarki na jeden cykl pracy (za standardowy komplet naczyń uznaje się zestaw, w skład którego wchodzi po jednym talerzu każdego rodzaju, komplet sztućców, jedna szklanka, jedna filiżanka oraz jeden spodek). Oczywiste jest, iż zmywarka 45 cm zmieści mniejszą ilość naczyń niż zmywarka 60 cm (pierwsza z nich myje jednorazowo od 8 do 10 kompletów, natomiast w drugiej można umyć nawet 15 zestawów naczyń). Dodatkowo należy podkreślić fakt, iż zmywarka mała do zabudowy może nie pomieścić garnków, patelni czy innych naczyń charakteryzujących się większymi rozmiarami. Dlatego decydując się na zakup konkretnego modelu warto przeanalizować subiektywne potrzeby (zmywarka 45 cm jest zupełnie nieopłacalna dla kilkuosobowej rodziny, natomiast singiel lub małżeństwo bez dzieci zazwyczaj nie potrzebuje modelu o szerokości 60 cm).

 

Jaką zmywarkę do zabudowy kupić? Istotny jest poziom hałasu

Każda osoba poszukująca odpowiedniego modelu zmywarki powinna zwrócić uwagę na poziom hałasu. W tym przypadku sprawa jest prosta – im jest on niższy, tym lepiej (zwłaszcza w przypadku posiadania małych dzieci lub domowników skarżących się na częste bóle głowy). Najwięcej zmywarek dostępnych na polskim rynku (i to bez względu na to, czy jest to zmywarka do zabudowy mała czy też duża) mieści się w poziomie hałasu od 40 do 50 dB (im jest on niższy, tym cena urządzenia jest zazwyczaj wyższa). Jednak ze względu na większy komfort użytkowania warto decydować się na ciche zmywarki do zabudowy. Ranking przedstawiony na naszej stronie rekomenduje głownie takie urządzenia, w których poziom hałasu wynosi około 45 dB.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zmywarki do zabudowy? Ilość i rodzaj dostępnych programów do zmywania

Kupując zmywarkę do zabudowy należy sprawdzić ilość i rodzaj dostępnych programów do zmywania. Jednak tutaj warto zachować pewną roztropność, gdyż jak pokazuje praktyka wiele z nich zupełnie nie jest wykorzystywana w codziennym użytkowniku (a każdy dodatkowy program podnosi cenę urządzenia). Dlatego wybierając konkretny model warto sprawdzić, czy ma on – oprócz programu normalnego – najbardziej przydatne i funkcjonalne opcje, wśród których można wymienić:

  • pół wsadu (umożliwia nastawienie niepełnej zmywarki przy zmniejszonym poborze wody – przydatna opcja przy małej ilości naczyń do zmywania)
  • mycie wstępne (wykorzystywane przy usuwaniu zaschniętych resztek jedzenia – uwalnia od konieczności ręcznego usuwania resztek jedzenia)
  • program intensywny (stosowany do silnie zabrudzonych naczyń, gdzie wykorzystuje się kilka cykli pracy – na przykład dla przypalonych garnków)
  • program przyspieszony (wykorzystywany do przepłukania mało zabrudzonych naczyń – w znaczący sposób skraca czas niezbędny do pełnego cyklu zmywania )
  • program delikatny (mycie naczyń w temperaturze około 30 – 45 stopni)
  • program automatyczny (zmywarka rozpoznaje stopień zabrudzenia naczyń i automatycznie dobiera temperaturę, ilość wody oraz czas trwania cyklu)

Dodatkowymi programami, które cieszą się coraz większą popularnością wśród użytkowników jest program ECO (w którym zmywarka zużywa mniejszą ilość wody i energii) oraz BIO (zmywanie naczyń odbywa się w temperaturze 50 stopni). Natomiast wśród rodziców małych dzieci dużym zainteresowaniem cieszą się modele z funkcją wyparzania butelek (co pozwala uniknąć zakupu sterylizatora).

Na jaki model się zdecydować? W tym przypadku istotne są indywidualne potrzeby i upodobania – i na tej podstawie należy wybierać konkretny model zmywarki. Ranking popularnych urządzeń prezentuje bardzo zróżnicowane urządzenia, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Zmywarka do zabudowy – na jaką się zdecydować? Sprawdź dodatkowe funkcje

Nowoczesne zmywarki do zabudowy są wyposażone w wiele dodatkowych opcji, które zwiększają ich możliwości i podnoszą komfort użytkowania. Wśród nich można wymienić:

  • opóźniony start (ustawianie zmywania na konkretną godzinę, pozwala na ustawienie zmywania w dowolnym czasie)
  • strefa dla mocno i słabo zabrudzonych naczyń (naczynia umieszczone w strefie mocno zabrudzonej są myte bardziej intensywniej)
  • system Aqua Stop (chroni przed zalaniem pomieszczenia podczas awarii zmywarki)
  • dodatkowe zabezpieczenia (na przykład blokada przed otwarciem urządzenia podczas pracy lub blokada uniemożliwiająca zmianę programu po jego uruchomieniu)

Inne przydatne opcje w zmywarce to między innymi:

  • elektroniczna regeneracja (stała kontrola wody w zmywarce i informacja o konieczności regeneracji zmiękczacza)
  • wymiennik ciepła (umożliwiający wykorzystanie raz nagrzanej wody do kolejnego cyklu zmywania)
  • pomocnik dozowania (który zapobiega niekompletnemu rozpuszczeniu się tabletki).

Oczywiście nie wszystkie wymienione funkcje są niezbędne, a ich rodzaj i ilość powinien być dostosowany do subiektywnych potrzeb.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie zmywarki do zabudowy? Tutaj nie wolno pominąć jej wyposażenia w elementy, które są niezwykle przydatne podczas codziennego użytkowania. W najbardziej praktycznych modelach nie powinno zabraknąć odpowiednich koszy (na przykład na sztućce), uchwytów na kieliszki, natrysków, dodatkowych półek czy filtrów. Równie istotne są wskaźniki i wyświetlacze, które informują o podstawowych parametrach, zakończeniu cyklu pracy czy ilości czasu pozostałego do końca zmywania. Tego typu dodatki są bardzo praktyczne i w znaczący sposób zwiększają komfort użytkowania urządzenia.

 

Jaka zmywarka 45 lub 60 cm do zabudowy? Podsumowanie

Zmywarka do zabudowy to praktyczne, funkcjonalne i bardzo przydatne urządzenie, które znajduje się na wyposażeniu coraz większej ilości gospodarstw domowych. Jednak aby zmywarka spełniła wszystkie swoje funkcje (bez względu na rozmiar), to musi odznaczać się kilkoma istotnymi cechami. Dlatego wybierając konkretny model należy zwrócić uwagę na jej podstawowe parametry (takie jak klasa energetyczna, zużycie prądu, klasa zmywania i klasa suszenia), wydajność pracy, rozmiar i pojemność, poziom hałasu, ilość dostępnych programów oraz dodatkowe funkcje. Jednocześnie sporo osób zwraca uwagę na cenę i producenta (co także jest nie bez znaczenia i ma wpływ na konkretny wybór). Zatem jakie urządzenie będzie najlepsze? Na naszej stronie znajdują się dwa zestawienia (ranking zmywarek do zabudowy 45 cm (na 2020 i 2021 rok) oraz ranking zmywarek do zabudowy 60 cm(na 2020 i 2021 rok)), z których każdy na pewno znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.