Aktualizacja: Sierpień 2024
Blendery to doskonały pomocnik, gdy chcemy coś dokładnie wymieszać, rozdrobnić, zmiksować czy zmielić. Są więc niezwykle przydatne przy przygotowywaniu niemal każdego rodzaju potrawy. Na rynku możemy otrzymać kilka wariantów tego urządzenia. Jednym z nich są blendery kielichowe, czyli sprzęty stacjonarne, które charakteryzuje zazwyczaj większa liczba funkcjonalności.
- Jaka moc będzie wystarczająca?
- Dostępne tryby pracy w blenderach kielichowych
- Materiał wykonania kielicha
- Innowacyjne rozwiązania: próżniowy, “to go”
- Dodatkowe funkcje i wyposażenie
- Podsumowanie
- Sprawdź polecane produkty: RANKING blenderów kielichowych »
W poniższym poradniku przyjrzymy się dokładnie wszystkim cechom, z jakimi możemy się spotkać, by odpowiedzieć na pytanie, jaki blender kielichowy będzie najlepszy.
Wybieramy blender kielichowy — jaka moc, będzie wystarczająca do codziennego użytku
Wybór odpowiedniej mocy silnika jest niezwykle istotny. To właśnie ten parametr będzie odpowiadał za nieprzegrzewanie się urządzenia, a także za brak przerw w trakcie jego pracy. Aczkolwiek dla wielu użytkowników największe znaczenie ma, jakie składniki jesteśmy w stanie przygotować, wykorzystując dany blender stojący. I tak też na rynku znajdziemy miksery kielichowe o mocy od 250 W do nawet 2000 W.
Zdecydowanie odradzamy zakup blendera o mocy poniżej 500 W, ponieważ jego funkcjonalności będą minimalne i może szybciej dojść do przegrzania takiego modelu. Decydując się na zakup blendera kielichowego, warto wybierać te o minimalnej mocy 600 W.
Urządzenia znajdujące się w przedziale do 800 W sprawdzą się podczas blendowania miękkich owoców, ugotowanych zup, ciasta naleśnikowego, a także koktajli mlecznych – czyli produktów „półpłynnych”. Jeśli oczekujemy od urządzenia nieco więcej, a więc zależy nam na możliwości blendowania na jednolitą konsystencję warzyw twardszych (tj. marchew, burak) bądź liści jarmużu czy szpinaku, to powinniśmy postawić na blender dysponujący mocą od 1500 W do 1700 W.
Wszystkie sprzęty powyżej tego zakresu będą niezastąpione w przygotowaniu gładkiego masła orzechowego, chałwy, mąki z ryżu czy orzechów lub siemienia lnianego. Ponadto, wysoką moc można wykorzystać również przy blendowaniu zup, ponieważ jej wykorzystanie pozwoli ją delikatnie podgrzać.
Przy aspekcie mocy nie można pominąć poniekąd powiązanej kwestii, a mianowicie liczby obrotów na minutę. Wraz z informacją o mocy, parametr ten wskaże nam jak szybko zblendujemy dany składnik oraz jaki stopień płynności uzyskamy. Zazwyczaj (choć nie zawsze) ilość obrotów na minutę zostaje już na poziomie produkcji, idealnie dopasowana do mocy danego urządzenia.
Wydajność urządzenia, nie tylko w watach
Za blender kielichowy wysokoobrotowy możemy uznać modele uzyskujące powyżej 20 000 obrotów/minutę. Są to przeważnie właśnie te blendery o wysokiej mocy. Takie połączenie gwarantuje nam uzyskanie jednolitych, gładkich potraw z jednego z trudniejszych składników, jakim są orzechy (wspomniana mąka czy masło orzechowe).
Jeśli głównie blendować będziemy warzywa i owoce, to prędkość 11 000 obrotów/minutę jest wystarczająca do codziennego użytku. W szybki i sprawny sposób poradzi sobie, chociażby z zupą warzywną, choć jej gładkość nie będzie taka jak przy wykorzystaniu wysokoobrotowego urządzenia.
Oferowane tryby przez blender kielichowy — jaki wybrać model do domu?
Dobry blender kielichowy ma zazwyczaj minimum pięć trybów pracy do wyboru oraz funkcję pulsacyjną. Zacznijmy jednak od trybów pracy. Można je przełączyć odpowiednim przyciskiem znajdującym się na panelu lub przy użyciu pokrętła. Przeważnie tryb jest oznaczony kolejnymi cyframi arabskimi, a także coraz częściej producenci decydują się na oznaczenie obrazkami, dzięki którym użytkownik może bez zerkania do instrukcji domyślić się, do czego dany program służy. Wybór kolejnej takiej ikonki jest równoznaczny ze zwiększeniem mocy blendera.
Najczęściej oferowanymi programami są:
- kruszenie lodu – możliwe w blenderach z dzbankiem szklanym lub z tritanu,
- przygotowanie sorbetu – opcja wysokoobrotowa możliwa w blenderach z opcją kruszenia lodu,
- miksowanie gorących produktów – w instrukcji danego modelu otrzymamy informację o maksymalnej temperaturze produktów, które można umieścić w kielichu,
- upłynnianie/opcja smoothie – mieszanie dwóch składników, z których przynajmniej jeden jest cieczą (na przykład banan i mleko),
- mielenie mąki – umożliwia zmielenie „trudnych” produktów na bardzo drobną formę np. ziaren lub orzechów, mieszanie produktów – pozwala na szybkie połączenie składników w celu uzyskania gładkiej konsystencji np. ciasto na naleśniki.
Jeśli dany model oferuje możliwość regulacji poziomów oznaczonych cyframi, to często mamy ich zdecydowanie więcej (nawet do 14 prędkości). Niektórzy producenci decydują się na połączenie obu tych metod – możliwość regulacji oznaczonej obrazkami oraz cyfrowo.
Natomiast tryb pracy pulsacyjnej pełni dwie funkcje. Podczas przygotowywania potrawy, umożliwia nam „podrzucenie” do góry wszystkich składników znajdujących się wewnątrz kielicha. Dzięki czemu mamy pewność, że na dnie pod ostrzami nie zostaną nam niezmiksowane kawałki warzyw czy owoców.
Po drugie funkcja pulsacyjna może okazać się pomocna przy czyszczeniu urządzenia. Jeśli nie mamy rano czasu na demontowanie kielicha i jego dokładne opłukanie pod wodą wystarczy, że nalejemy jej trochę do środka, uruchomimy tryb pulsacyjny, a następnie wylejemy zawartość. W ten sposób możemy szybko, łatwo i skutecznie wyczyścić mikser kielichowy.
Rodzaj ostrzy, a blender kielichowy
Blender kielichowy posiada od 4 do 6 ostrzy. Niezwykle istotne jest, by ostrza te były wyprofilowane w taki sposób, aby przemieścić do góry składniki. Taką gwarancję otrzymujemy przy wykorzystaniu ostrzy asymetrycznych zwanych inaczej 3D, czyli zwrócone są we wszystkich kierunkach (do dołu, na płasko, do góry).
Co więcej, ich wykonanie także ma znaczenie. Najlepiej, aby były one wykonane z hartowanej stali nierdzewnej. Wtedy ich ostrość, precyzja oraz trwałość pozwalają nam się cieszyć urządzeniem wiele lat.
Między poszczególnymi modelami możemy dostrzec różnicę w kształcie tych noży. Jedne mogą mieć gładką krawędź, natomiast inne charakterystyczne ząbki (możemy mieć również oba). Ostrza gładkie pomogą nam uporać się z produktami mokrymi, natomiast ząbkowane z suchymi
Najlepszy blender kielichowy – szklany czy z tworzywa sztucznego?
Jeśli chodzi o wykonanie kielicha, to tak naprawdę mamy wybór jedynie pomiędzy trzema materiałami:
- tworzywo sztuczne – takie wykonanie cechuje urządzenia tańsze. Blender z kielichem z tworzywa sztucznego obowiązkowo musi posiadać oznaczenie BPA free, które sygnalizuje nam, że kielich nie posiada szkodliwego Bisfenolu A. Niestety poza niższą ceną nie można wymienić wiele zalet tego rozwiązania, gdyż kielichy te są podatne na pęknięcia, z czasem utratę koloru, a przede wszystkim nie nadają się do kruszenia lodu,
- szkło — blender kielichowy szklany jest odporny zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury (w większości z nich możemy kruszyć lód). Natomiast ze szkłem musimy uważać na wszelkie uderzenia, aby nie uszkodzić kielicha. Choć szkło hartowane wykorzystane do produkcji jest odporne na wysokie temperatury, to złapanie kielicha bez rękawic może doprowadzić do delikatnego oparzenia, stąd też część producentów stosuje podwójne ścianki, by móc trzymać kielich bez obaw,
- tritan — najlepsze blendery kielichowe są wykonane właśnie z tritanu. Jest to materiał niezwykle odporny na uszkodzenia, nie wchodzi w reakcje chemiczne z produktami spożywczymi, jest odporny na wysokie i niskie temperatury, a do tego kielichy tritanowe charakteryzuje wyjątkowa lekkość.
Choć same w sobie kielichy są wytworami lekkimi, to musimy liczyć się z tym, że całe urządzenie może ważyć zdecydowanie więcej. Jednak w tym przypadku działa to na korzyść blendera. Najbardziej stabilne i trwałe konstrukcje są wykonane z odlewu ciśnieniowego, który powoduje, że nawet przy najwyższych obrotach, blender stoi bezpiecznie na danym podłożu.
Inne rozwiązania: próżniowy i „to go” – Jaki blender kielichowy kupić?
Pośród standardowych blenderów kielichowych, możemy otrzymać propozycje, które mają jeszcze bardziej ułatwić przygotowywanie koktajli oraz innych posiłków. Jednym z nich jest stosunkowo nowe rozwiązanie, czyli blender kielichowy próżniowy. Technologia próżniowa polega na odessaniu przed rozpoczęciem blendowania, jak największej ilości powietrza, w efekcie czego utlenianie jest ograniczane. Pozwala to na osiągnięcie ładnego koloru, brak bąbelków powietrza, większą ilość witamin oraz wartości odżywczych, oraz dłuższą świeżość otrzymanego produktu (w lodówce możemy przechowywać go nawet kilka dni). To wspaniałe rozwiązanie dla osób, które przygotowują większą ilość posiłków lub lubią mieć rozplanowany i przygotowany jadłospis na najbliższe dni.
Jeśli jednak nie mamy czasu na stanie w kuchni i oczekujemy od urządzenia szybkiej pracy, to proponujemy blender kielichowy z bidonami nazywany często blenderem sportowym lub „to go”. Właśnie taka jest ich idea, po prostu bierzemy go od razu do ręki i wyruszamy przed siebie. Są to modele o wiele lżejsze i mniejsze od standardowych blenderów kielichowych. Zamiast dzbanka posiadają w zestawie butelkę. Po zblendowaniu wystarczy ją jedynie zakręcić i zabrać ze sobą.
Dodatkowe funkcje blenderów kielichowych oraz ich wyposażenie
Poza wyżej wspomnianym cechami, podczas zakupu warto zwrócić uwagę na jeszcze kilka aspektów, których obecność może mieć znaczący wpływ na komfort użytkowania sprzętu. Wśród nich można wymienić między innymi:
- pojemność kielicha – najlepiej dopasować ją do indywidualnych potrzeb. Wiadomo, że im większy kielich, tym więcej miejsca zajmie, ale też więcej będziemy w stanie w nim przygotować (a warto mieć na względzie fakt, że ilość ostatecznie otrzymanego płynu będzie mniejsza, gdyż produkty tracą masę po zmiksowaniu). Na rynku otrzymamy kielichy o pojemności od 600 ml do 2 l,
- programy automatyczne – niektóre blendery mają programy zaprogramowane automatyczne do przygotowywania zup czy sorbetów (po ich wciśnięciu, blender podpowiada nam sugerowaną moc oraz czas potrzebny na uzyskanie pożądanej masy),
- nakładka sylikonowa lub specjalna kopuła – niestety im większa moc, tym częściej blender będzie głośniejszy. Dlatego też producenci dołączają do zestawu nakładkę lub kopułę, których zadaniem jest wyciszenie pracy blendera,
- tamper/popychak – służy do popychania składników w kierunku ostrzy w taki sposób, żeby nie dosięgał noży, wbudowana miarka – w momencie, gdy w zestawie nie mamy tampera, to zamiennie możemy otrzymać miarkę. Jej pojemność wynosi 30 ml lub 60 ml,
- zabezpieczenia – przy użyciu każdego sprzętu elektrycznego bezpieczeństwo jest podstawą. Z taką myślą firmy projektują również blendery kielichowe. Dlatego większość z nich posiada blokadę przed włączeniem w przypadku nieprawidłowego zamknięcia pokrywy bądź niewłaściwego ustawienia dzbanka na korpusie. Co więcej, niektóre z nich automatycznie się wyłączają po kilku minutach pracy w celu ochrony przed przegraniem,
- możliwość mycia w zmywarce – elementy blenderów kielichowych tj. kielich czy tamper nadają się do mycia w zmywarce, aczkolwiek istnieje jeszcze jeden sposób czyszczenia kielicha przy wykorzystaniu wcześniej wspomnianej funkcji pulsacyjnej, która pozwoli nam oszczędzić czas.
Podsumowanie. Blender kielichowy czy ręczny – który będzie lepszy?
Nawet jeśli lubimy, spędzać czas gotując, to posiadanie urządzeń ułatwiających pracę, jest podstawą wyposażenia każdej kuchni. Do takich bez wątpienia możemy zaliczyć blender kielichowy. Jest to skuteczna pomoc w przygotowywaniu aromatycznych zup, pysznych koktajli, domowej mąki oraz wielu innych produktów. Jego wielozadaniowość skradła serce już niejednego kucharza.
Dla dużej rodziny, dla osób dbających o linię, dla tych w ciągłym biegu – blender kielichowy jest rozwiązaniem idealnym dla każdego. Szybko i smacznie pozwoli przygotować posiłki tak, jak lubisz najbardziej.