Aktualizacja: Kwiecień 2024

Poręczny, praktyczny i pomocny przy niejednym kulinarnym przepisie – tak właśnie można w skrócie opisać blender ręczny. To wygodne rozwiązanie staje się powoli nieodłącznym elementem niemal każdej kuchni. Dobry blender ręczny sprawdzi się idealnie, gdy chcemy szybko zmiksować zupkę dla dziecka, posiekać orzechy do ciasta czy owoce do deseru.

Jakie jeszcze korzyści płyną z posiadania takiego urządzenia? Wszystkie z nich postaramy się zawrzeć w poniższym poradniku.

 

Wybieramy blender ręczny — jaka moc będzie najlepsza

Chcąc zakupić ręczny blender, trzeba przede wszystkim zadać sobie pytanie, do jakich potraw będzie on najczęściej pomocny. Ten aspekt ma znaczący wpływ w kwestii wyboru mocy urządzenia. Oczywiście im większa moc blendera, tym z cięższymi zadaniami sobie on poradzi, ale też będzie mógł pracować nieco dłużej, co w przypadku blenderów ręcznych (przez wzgląd na różny rodzaj zasilania) odgrywa istotną rolę. Jeśli wykorzystamy sprzęt o słabszej mocy do twardych produktów, może on się szybko przegrzać, w efekcie czego dojdzie do całkowitego spalenia.

I tak też za mocny blender ręczny można uznać modele o mocy wynoszącej co najmniej 600 W. Pomogą one w przyrządzeniu nieco bardziej skomplikowanych dań dla większej ilości osób. Aczkolwiek na rynku istnieje szeroka gama produktów. Bez problemu otrzymamy blender ręczny 1000 W, a nawet blender ręczny 1200 W dla najbardziej wymagających użytkowników.

Równie ważny aspekt, który pośrednio „idzie w parze” z mocą to wykonywana przez noże ilość obrotów na minutę (czyli prędkość ich wirowania). Im obroty będą wyższe, tym szybciej przebiegnie proces miksowania czy cięcia składników. Przeciętny mikser ręczny powinien mieścić się w przedziale 10000 – 15000 obrotów/minutę.

 

 

Sposoby regulacji — jaki blender ręczny jest praktyczniejszy?

Najlepszy blender ręczny pozwoli nam na regulację wyżej wspomnianej prędkości pracy noży. Możliwość precyzyjnego ustawienia tego parametru pomoże nam w otrzymaniu pożądanej przez nas konsystencji dania. Ilość dostępnych poziomów to bardzo zróżnicowana kwestia w każdym modelu. Natomiast ważne jest w jaki sposób możemy dokonywać tej regulacji. Do wyboru mamy dwa rozwiązania: pokrętło lub przycisk.

W przypadku pokrętła wystarczy w trakcie pracy odpowiednio poruszyć wyznaczoną do tego częścią urządzenia, aby dostosować interesującą nas prędkość. Pokrętło możemy znaleźć wokół obwodu blendera lub w pozycji pionowej wbudowanej w trzonek. Niektórzy za minus takiego rozwiązania wskazują fakt, że nie można płynnie dokonywać tej regulacji, ponieważ jest to dosyć nieporęczne.

Drugie rozwiązanie, czyli przycisk wydaje się nieco bardziej intuicyjne, ale często daje nam mniejsze pole manewru między poziomami. Za swojego rodzaju mankament w tego typu blenderach możemy wymienić konieczność stałego przytrzymywania przycisku, aby blender pracował. Dlatego decydując się na urządzenie ze wbudowanym przyciskiem, warto zwrócić uwagę czy możemy go przytrzymać bezproblemowo i bez użycia nadmiernej siły, aby po kilku minutach nasza praca w kuchni nie okazała się męcząca.

Większość modeli na rynku oferuje jeszcze dwie możliwości wpływające na sposób przygotowania dania:

  • tryb pulsacyjny – dochodzi tutaj do naprzemiennego przyspieszenia i zwolnienia pracy ostrza. Pomaga to dokładnie mieszać wszystkie składniki nawet te „trudne”,
  • funkcja turbo – z tą opcją możemy znacznie zwiększyć ilość obrotów blendera, co pomoże nam w mieleniu, kruszeniu twardych orzechów, warzyw, a nawet kostek lodu.

 

 

Rodzaj noża, a blender ręczny — jaki najlepszy będzie do domowego użytku

Kształtu, ostrość i wytrzymałość noża to podstawa pracy całego blendera. Ich konstrukcja wpływa na efektywność siekania oraz rozdrabniania potraw. Dwa noże jest to minimalna ilość ostrzy w jaką powinien być zaopatrzony blender ręczny wielofunkcyjny.

Co więcej, słabe jakościowo ostrza tzn. wykonane z tworzyw sztucznych, mogą sobie nie dać rady nawet z mało wymagającymi potrawami, a z czasem dojdzie do ich stępienia, co skutkować będzie koniecznością wymiany całego sprzętu. Dlatego warto postawić na ostrza wykonane ze stali szlachetnej, nierdzewnej lub wzmocnione powłoką tytanową – wszystkie z nich nadają się do miksowania gorących produktów, a ponadto nie ulegają przebarwieniom.

 

Producenci, chcąc spełnić oczekiwania najbardziej wymagających kucharzy, oferują dodatkowo jeszcze dwa udogodnienia, które pełnią następujące funkcje:

  • ostrze poruszające się góra-dół – pozwalające bez trudu zmiksować produkty półpłynne, suche, a nawet mrożone,
  • falisty kształt stopy – taka budowa tej części blendera zapobiega rozpryskiwaniu się produktów.

 

Z akumulatorem czy bez — jaki blender ręczny kupić?

Większość modeli blenderów ręcznych oferowanych na rynku jest zasilana prądem poprzez kabel. Aby jednak takie urządzenie nie zajmowało dużo miejsca w kuchni, kabel możemy skręcić w sprężynkę. Przeważnie posiada on długość od 120 cm – 180 cm, więc bez najmniejszego problemu powinniśmy móc podłączyć sprzęt i cieszyć się jego pracą.

Natomiast zdarza się, że możemy trafić na blender ręczny bezprzewodowy. Jest to oczywiście wygodne rozwiązanie, z którego skorzystamy bez obowiązkowego dostępu do gniazdka. Aczkolwiek wbudowany akumulator sprawia, że blender staje się nieco cięższy. Także przy dłuższej pracy możemy odczuwać pewien dyskomfort. Ponadto, niestety zdecydowana większość takich modeli potrzebuje o wiele dłuższego czasu ładowania niż można nim pracować (tzn. że na przykład po 4 h ładowania, czas pracy blendera wynosi około 20 minut).

Jednak niezależnie od tego na jaki rodzaj zasilania się zdecydujemy, to musimy przyjrzeć się, jak długi czas nieprzerywanej pracy otrzymamy – jeśli jest to zaledwie parę minut, to przy częstym użytkowaniu blendera taki model okaże się po prostu niepraktyczny.

 

 

Wielofunkcyjny blender ręczny — jaki wybrać zestaw końcówek?

Obecnie blender ręczny z akcesoriami dodatkowymi to niemal standard każdego producenta, który chce zaoferować jeszcze więcej swoim klientom. Chcąc zadbać o perfekcyjną konsystencję naszych potraw, możemy skorzystać z szerokiej oferty dedykowanych przystawek, dzięki którym po ich zamontowaniu, możemy zmienić przeznaczenie blendera. Pośród takich końcówek otrzymamy:

  • szatkownicę – drobno posiekana cebula to specjalność tej końcówki. Jednak bez problemu przygotujemy za jej pomocą także domową bułkę tartą, orzechy na posypkę do deseru, a nawet twardy ser do posypania makaronu,
  • mini malakser – ta część wyposażona jest w różnego rodzaju tarcze, które pozwolą na starcie produktu na wiórki, plastry różnej wielkości, słupki julienne lub na kostkę,
  • przystawkę do puree – jest to specjalna stopa z dziurkami, przez które przeciska się puree warzywne oraz przeciery, co pozwala przygotować nie tylko smaczny obiad, ale też posiłek dla dziecka,
  • trzepaczkę – pomoże nam w ubiciu białek na pianę czy ciasta na puszyste placki,
  • młynek – zdarza się, że niektóre modele pozwalają nam na zamontowanie końcówki, dzięki której zmielimy kaszę, twarde przyprawy, a nawet cukier na cukier puder,
  • końcówkę do kruszenia lodu – zwykle stanowi ona element melaksera.

Co jeszcze powinno zwrócić naszą uwagę podczas zakupu?

Poza wyżej wymienionymi czynnikami występuje jeszcze kilka elementów, których zadaniem jest uatrakcyjnić dany model. Często wpływają one nie tyle na design blendera, ile na jego praktyczność w codziennym użytkowaniu.

Warto uwzględnić łatwość czyszczenia – blendery ręczne składają się z mniejszej liczby elementów, dzięki czemu o wiele łatwiej dostaniemy się do ostrzy urządzenia. Można po prostu przepłukać je pod bieżącą wodą lub (w przypadku elementów wykonanych ze stali) umieścić w zmywarce. Wyjątek od tej reguły stanowią nasadki malakserów, ponieważ ewentualne dostanie się wody do wnętrza może doprowadzić do wypłynięcia smaru do produktów spożywczych.

Druga kwestia to dodatkowe wyposażenie w zestawie, czyli na przykład:

  • dzbanek do miksowania (różne pojemności) – blender ręczny z pojemnikiem jest coraz popularniejszym zestawem, który otrzymamy w sklepie,
  • nakładki sylikonowe na ostrza – dzięki nim możemy zblendować składniki również w garnku bez obaw o jego zarysowanie,
  • dodatkowe ramię (krótsze lub dłuższe) – gdy jednocześnie miksujemy kilka składników możemy po prostu naprzemiennie zmieniać końcówki, zamiast myć je po każdym użyciu.

 

 

Podsumowanie. Blender ręczny czy kielichowy – który wybrać?

Zastanawiając się, wybrać blender ręczny czy kielichowy, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie do jakich celów będzie on nam głównie potrzebny.

Blender ręczny będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zaopatrzyć się w niewielki, kompaktowy sprzęt, ale o dużych możliwościach. Coraz szersza oferta dodatkowych końcówek oraz akcesoriów sprawia, że niektóre wersje blenderów ręcznych mogą śmiało rywalizować z modelami kielichowymi.

Szybki i gładki sos, ekspresowa zupka dla malucha, idealnie zmiksowane ciastka na spód tarty – to tylko część z możliwości, jakie oferują blendery ręczne.