Jaki czajnik elektryczny kupić? Ranking czajników elektrycznych

Aktualizacja: Luty 2020

 1. De’Longhi Brillante KBJ2001
 2. Bosch TWK7801
 3. Zelmer ZCK1274X (CK1020)
 4. Philips Daily Collection HD4646/00
 5. Tefal LOFT KO250130
 6. Poradnik wyboru czajnika elektrycznego

Porównanie czajników elektrycznych:

ModelMoc [W]

Pojemność [l]

Grzałka

Regulacja temperatury

Podtrzymywanie ciepła

Materiał

Waga [kg]

De'Longhi Brillante KBJ2001

2000

1,7

płytowa

NIE

NIE

plastik

0,8

Bosch TWK7801

2200

1,7

płytowa

NIE

NIE

stal nierdzewna

1,1

Zelmer ZCK1274X (CK1020)

2200

1,7

płytowa

NIE

NIE

stal nierdzewna

1
Philips Daily Collection HD4646/00

2400

1,5

płytowa

NIE

NIE

plastik

1,2

Tefal LOFT KO250130

2400

1,7

płytowa

NIE

NIE

plastik

1,9

Najlepsze czajniki elektryczne – Ranking czajników elektrycznych 2019

 

 

1. De’Longhi Brillante KBJ2001

DeLonghi-Brillante-KBJ2001De’Longhi Brillante KBJ2001 udowadnia, że atrakcyjny design może iść w parze z użytecznością. Opisywany model urzeka nie tylko designem, ale i kilkoma przemyślanymi rozwiązaniami.

Czajnik elektryczny Delonghi wyróżnia się trójwymiarowym wzornictwem, charakterystycznym dla całej kolekcji śniadaniowej Brillante. Nietypowe i oryginalne wzornictwo docenią przede wszystkim te osoby, które stawiają na nieszablonowy styl. W parze z finezyjną fakturą idzie też kształt urządzenia, tak samo nietypowy, jak wzornictwo. W połączeniu z innymi urządzeniami z kolekcji, Brillante KBJ2001 wprowadzi do kuchni nutkę futurystycznej ekstrawagancji, w której jednak nie brakuje nawiązań do klasyki. Opisywany model jest oferowany w dwóch wariantach kolorystycznych do wyboru – czarnym i białym. Czajnik Delonghi czarny oznaczony jest jako KBJ2001.BK, natomiast czajnik Delonghi biały – KBJ2001.W.

W tego typu urządzeniach ważne jest nie tylko wzornictwo, ale przede wszystkim walory użytkowe. Producent zadbał o to, żeby czajnik bezprzewodowy Delonghi był przyjazny w codziennym użytkowaniu. Na wyróżnienie zasługuje obrotowa podstawa 360° oraz zwijany kabel. Takie rozwiązanie zdecydowanie poprawia swobodę użytkowania urządzenia. Delonghi Brillante został wyposażony w dyskretnie wkomponowany wskaźnik wody, który wraz z diodą sygnalizującą pracę czajnika, pozytywnie wpływa na intuicyjność. Warto podkreślić, że krótka chwila nieuwagi nie będzie skutkowała uszkodzeniem grzałki (schowanej pod specjalną płytą) – opisywany model został zabezpieczony przed włączeniem “na sucho”, czyli bez wody w zasobniku. Czajnik wyłączy się też automatycznie, gdy skończy pracę i w przypadku zdjęcia go z podstawy. Wszystko to sprawia, że Brillante KBJ2001 jest bardzo bezpiecznym urządzeniem. Nie zabrakło też filtra antywapiennego, który wyraźnie poprawia jakość wody. Element ten jest wyjmowany, zatem jego czyszczenie nie nastarcza żadnych trudności.

Należy wspomnieć, że opisywany czajnik charakteryzuje się najniższą mocą w naszym zestawieniu, zatem sam proces gotowania wody trwa dość długo. Ta cecha nie musi być jednak rozpatrywana w kategorii wady – najniższy pobór prądu to największa oszczędność. Do wykonania czajnika posłużył plastik. Zastosowanie tworzywa sztucznego wywarło pozytywny wpływ na wagę urządzenia (KBJ2001 jest lekki), ale woda w nim gotowana ma charakterystyczny posmak. Smakosze kawy i herbaty z całą pewnością wyczują różnicę. Niektórzy użytkownicy twierdzą też, że z powodu plastikowej obudowy, czajnik De Longhi jest dość niestabilny. Atrakcyjny i elegancki design wymusił jeden kompromis w kwestii użyteczności – pokrywa czajnika jest zdejmowana, nie otwierana. Sam otwór wlewowy jest na tyle wąski, że mycie urządzenia ręką jest niemożliwe. Trzeba w tym celu użyć specjalnej szczotki.


De'Longhi Brillante KBJ2001

Zalety

Zalety
 • Piękne, trójwymiarowe i nowoczesne wzornictwo
 • Dwie wersje kolorystyczne do wyboru
 • Obrotowa podstawa 360°
 • Wyjmowany filtr antywapienny
 • 3 poziomy zabezpieczeń

Wady

Wady
 • Najniższa moc czajnika (2000 W) oznacza najwolniejszy czas potrzebny do zagotowania wody
 • Czajnik wykonany z plastiku może powodować nadawanie wodzie specyficznego, niewskazanego posmaku
 • Zdejmowana ręcznie, a nie otwierana jakimkolwiek przyciskiem pokrywa

 

2. Bosch TWK7801

Bosch-TWK7801Czajnik Bosch TWK7801 charakteryzuje się sporą pojemnością i krótkim czasem, niezbędnym do zagotowania wody. Atrakcyjny design sprawia, że opisywany model jest bardzo praktyczną ozdobą kuchni.

Czajnik elektryczny Bosch legitymuje się pojemnością, wynoszącą 1,7 litra. Sprawia to, że w trakcie jednego cyklu pracy, urządzenie może zagotować wodę, której ilość pozwoli na przyrządzenie kilku naparów. Pobierana moc to 2200 W. Nie jest to najwyższa wartość w naszym zestawieniu, więc model TWK7801 jest dość oszczędny, ale jednocześnie doprowadza wodę do stanu wrzenia sprawnie i szybko. Element grzejny ma postać praktycznej płyty. Takie rozwiązanie skutkuje nie tylko przyspieszeniem pracy czajnika. Płaska powierzchnia jest też bardzo łatwa w utrzymaniu czystości. Skoro o higienie mowa, producent nie zapomniał o filtrze przeciwwapiennym, który skuteczne wyłapuje drobinki kamienia. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, element ten można łatwo zdemontować i wypłukać pod bieżącą wodą.

Czajnik bezprzewodowy Bosch został wyposażony w kilka praktycznych rozwiązań, które podnoszą jego użyteczność. Na uwagę zasługuje podstawa, która umożliwia obracanie urządzenia w zakresie 360 stopni. Dzięki temu, czajnik można łatwo ustawić w odpowiedniej pozycji. Nie można nie wspomnieć o systemie zabezpieczeń. Opisywany model ma na wyposażeniu automatyczny wyłącznik, który aktywuje się po doprowadzeniu wody do stanu wrzenia. Dzięki temu, użytkownik może zająć się innymi obowiązkami niż “pilnowanie” urządzenia. Czajnik jest też zabezpieczony przed przegrzaniem i przed włączeniem w momencie, gdy zasobnik na wodę jest pusty. O wygodę dba praktyczny system otwierania, wymagający użycia tylko jednej ręki – żeby nalać wodę, wystarczy nacisnąć umieszczony w rączce przycisk.

Czajnik elektryczny Bosch TWK 7801 został wykonany ze stali nierdzewnej, dzięki czemu charakteryzuje się wysoką estetyką. Zastosowanie solidnego materiału ma jednak znacznie więcej zalet – obudowa jest odporna na korozję i nie wpływa na zmianę walorów smakowych wody. W praktyce oznacza to, że smak przyrządzonej kawy bądź herbaty, nie zostanie zakłócony. Należy jednak wspomnieć, że miarka, obrazująca poziom wody w zasobniku, nie należy do najczytelniejszych. Może to sprawić spory problem, zwłaszcza osobom starszym i z wadami wzroku. Niektórzy użytkownicy skarżą się też na dość głośną pracę urządzenia. Należy więc mieć na uwadze, że poranne gotowanie wody może obudzić dziecko lub pozostałych śpiących domowników.

Распаковка BOSCH TWK7801

Czajnik elektryczny Bosch TWK7801 to najczęściej wybierany czajnik wśród użytkowników


Bosch TWK7801

Zalety

Zalety
 • Moc 2200 W sprawia, że woda nagrzewa się bardzo szybko, a przy tym czajnik nie pobiera najwięcej prądu
 • Obrotowa podstawa 360º
 • 2 poziomy zabezpieczeń
 • Wyjmowany filtr antywapienny
 • Wygodne otwieranie za pomocą przycisku na rączce
 • Czajnik wykonany ze stali nierdzewnej zapewnia o jego dużej solidności i trwałości

Wady

Wady
 • Słabo czytelna miarka z poziomem wody
 • Opinie użytkowników o głośnej pracy urządzenia

 

3. Zelmer ZCK1274X (CK1020)

Zelmer-ZCK1274X-CK1020Czajnik Zelmer ZCK1274 to propozycja dla osób, które szukają nie tylko stylowego, ale i solidnego urządzenia. Producent wyposażył opisywany model w kilka praktycznych rozwiązań, które dodatkowo podnoszą jego walory użytkowe.

Czajnik elektryczny Zelmer legitymuje się mocą na poziomie 2200 W. Sprawia to, że przy relatywnie niewielkim poborze prądu, urządzenie jest w stanie szybko zagotować wodę, nawet gdy zasobnik jest napełniony do linii wyznaczającej maksymalny poziom. To ważne, bowiem jego pojemność to aż 1,7 litra. Dzięki temu, w czasie jednego gotowania jesteśmy w stanie uzyskać ilość wrzątku, pozwalającą na przygotowanie gorących napojów dla całej rodziny lub dla wszystkich gości. Na krótki czas pracy wpływa też płaska płyta grzewcza. Takie rozwiązanie ma jednak więcej zalet. Po pierwsze, dzięki płaskiej powierzchni, czajnik można utrzymać w czystości bez większego trudu. Po drugie, jeżeli nie ma konieczności gotowania większej ilości wody, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zagotować dokładnie tyle, ile potrzebujemy. W modelach z tradycyjną grzałką, element ten musi w całości znaleźć się po powierzchnią wody. W tym przypadku, pokrycie całej płyty wymaga zalania mniejszej ilości cieczy.

Praktyczny filtr antyosadowy dba o to, żeby do naparu nie przedostawały się drobinki kamieni, mogące wpłynąć na jego walory smakowe. Filtr można łatwo zdemontować i umyć pod bieżącą wodą. Czajnik bezprzewodowy Zelmer jest urządzeniem bezpiecznym. Automatyczny wyłącznik uniemożliwia wygotowanie wody (co doprowadziłoby do uszkodzenia czajnika). Nie zabrakło też praktycznego zabezpieczenia, wykrywającego zdjęcie urządzenia z podstawy. Producent zadbał też o to, żeby włączenie, żeby włączenie “na sucho” nie było możliwe.

Obudowa czajnika została wykonana z solidnej stali nierdzewnej. Dzięki temu jest bardzo solidna i odporna na uszkodzenia, nie koroduje i nie zmienia smaku wody. Warto jednak przypomnieć, że metal jest doskonałym przewodnikiem ciepła, co sprawia, że czajnik dość mocno się nagrzewa. Chwila nieuwagi może skończyć się bolesnym poparzeniem. Kolejnym minusem jest słabo czytelna miarka. Element ten został umieszczony za rączką, a dodatkowo ma tendencję do parowania.


Zelmer ZCK1274X (CK1020)

Zalety

Zalety
 • Moc 2200 W sprawia, że woda nagrzewa się bardzo szybko, a przy tym czajnik nie pobiera najwięcej prądu
 • Wyjmowany filtr antywapienny
 • Czajnik wykonany ze stali nierdzewnej zapewnia o jego dużej solidności i trwałości
 • 3 poziomy zabezpieczeń
 • Wygodne otwieranie za pomocą przycisku na rączce

Wady

Wady
 • Możliwość poparzenia się przez szybko nagrzewającą się metalową obudowę czajnika
 • Parująca miarka poziomu wody umieszczona za uchwytem

 

4. Philips Daily Collection HD4646/00

Philips-Daily-Collection-HD4646Czajnik elektryczny Philips Daily Collection HD4646 cechuje atrakcyjny design i wysoka funkcjonalność. To także propozycja dla wszystkich osób, ceniących sobie wysoką jakość wykonania.

Atrakcyjnie zaprojektowana obudowa urządzenia, została wykonana z mocnego plastiku. Takie rozwiązanie sprawia, że czajnik bezprzewodowy Philips jest wytrzymały, a przy tym waży mniej, niż modele wykonane ze stali nierdzewnej. Tworzywo sztuczne ma jeszcze jedną zaletę – nie nagrzewa się tak mocno, jak metal. Dzięki temu chwila nieuwagi nie będzie aż tak bardzo bolesna. Element grzewczy został ukryty pod płaską płytą. Dzięki temu, czajnik jest w stanie szybciej zagotować wodę niż modele o porównywalnej mocy (HD4646/00 legitymuje się mocą na poziomie 2400 W), wyposażone w tradycyjną grzałkę.

Możliwe jest też zagotowanie mniejszej ilości wody, a czyszczenie płaskiej powierzchni jest bardzo łatwe, co dodatkowo ułatwia zdejmowana pokrywa i duży otwór wlewowy. Czajnik bezprzewodowy Philips został wyposażony w obrotową podstawę, która umożliwia obrócenie urządzenia w zakresie 360 stopni. Jeżeli dodamy do tego fakt, że miarka wskazująca poziom wody została umieszczona po obu stronach obudowy, otrzymujemy czajnik idealny zarówno dla osób prawo-, jak i leworęcznych. Praktyczny uchwyt do nawijania przewodu elektrycznego sprzyja utrzymaniu ładu i porządku na kuchennym blacie.

Wykonany z mikrosiateczki filtr przeciwwapienny, doskonale wychwytuje drobinki kamienia. Dzięki temu, do naparu nie przedostaje się nic, co mogłoby zmienić jego smak. Czajnik elektryczny Philips HD 4646 jest wyposażony w automatyczny wyłącznik. Gdy woda zostanie doprowadzona do stanu wrzenia, urządzenie wyłączy się samoczynnie, podobnie jak w momencie zdjęcia go z podstawy. Nie zabrakło też zabezpieczenia, uniemożliwiającego włączenie pustego czajnika. Dzięki wysokiej mocy, woda gotuje się szybko, nawet gdy zasobnik jest wypełniony w całości. Na uwagę zasługuje także fakt, że czajnik elektryczny Philips HD 4646 jest najtańszą propozycją w naszym zestawieniu.

Ze względu na stosunkowo niedużą pojemność, nie jest to jednak model dostosowany do potrzeb dużej rodziny. Zasobnik mieści 1,5 litra wody (najmniej w naszym rankingu). Charakterystyka plastiku sprawia, że woda gotowana w takim urządzeniu cechuje się dość specyficznym posmakiem. Może to przeszkadzać miłośnikom kawy lub herbaty.


Philips Daily Collection HD4646/00

Zalety

Zalety
 • Wysoka moc (2400 W) powoduje szybkie zagotowywanie się wody
 • Zdejmowany filtr antywapienny
 • Duży otwór wlewowy ułatwia nalewanie wody i czyszczenie urządzenia
 • 3 poziomy zabezpieczeń
 • Czytelnik wskaźnik wody umieszczony po obu stronach czajnika
 • Niska cena – najtańszy czajnik elektryczny w zestawieniu

Wady

Wady
 • Najmniejsza pojemność czajnika wynosząca 1,5 litra
 • Specyficzny posmak wody spowodowany plastikowym materiałem, z którego został wykonany czajnik

 

5. Tefal LOFT KO250130

Tefal-LOFT-KO250130Tefal LOFT KO250130 to model idealny dla osób, dla których elegancki design jest równie ważny, co walory użytkowe. Urządzenie perfekcyjnie łączy elementy nowoczesności i klasycznego stylu.

Czajnik elektryczny Tefal już na pierwszy rzut oka przywodzi na myśl brytyjską ceramikę kuchenną. Klasycznego sznytu dodają karbowane zdobienia, a chromowane, polerowane elementy wprowadzają nutkę nowoczesności. Takie połączenie sprawia, że model LOFT KO250130 stanie się prawdziwą ozdobą kuchni. Uzupełnieniem retro-designu jest zdejmowana pokrywa. Element ten jest także bardzo praktyczny – zapewnia wygodny dostęp do zasobnika, co ułatwia czyszczenie. Element grzewczy został ukryty pod płaską płytą. Dzięki temu, woda gotowana jest szybciej (czemu sprzyja też najwyższa moc w naszym zestawieniu, wynosząca 2400 W), istnieje możliwość zagotowania niewielkiej ilości wody, a czyszczenie jest łatwe i szybkie. Jak donoszą użytkownicy, czajnik bezprzewodowy Tefal pracuje cicho, co może okazać się ogromną zaletą, zwłaszcza gdy w domu znajdują się małe dzieci.

O czystość wody dba wymienny filtr antywapienny. To praktyczne rozwiązanie nie dopuszcza, żeby do przygotowanego napoju wkradły się niechciane posmaki. Precyzyjnie zaprojektowany dzióbek sprawia, że podczas nalewania wody do szklanki, nie rozlejemy ani jednej kropli. O pracy czajnika informuje stylowe podświetlenie. Po doprowadzeniu wody do stanu wrzenia, urządzenie wyłącza się automatycznie. Dzięki wysokiej mocy, woda gotowana jest bardzo szybko, nawet gdy czajnik zostanie napełniony do poziomu maksymalnego (1,7 litra).

Obudowa została wykonana z tworzywa sztucznego, dzięki czemu nie nagrzewa się tak bardzo, jak metal. To ważne, bowiem ewentualna chwila nieuwagi nie będzie skutkowała bolesnym poparzeniem. Plastik sprawia też, że czajnik pracuje ciszej, w porównaniu z odpowiednikami wykonanymi ze stali nierdzewnej. Taka konstrukcja ma jednak swoje wady. Woda gotowana w plastikowych czajnikach charakteryzuje się specyficznym posmakiem. Wiele osób z pewnością nie dostrzeże różnicy, jednak smakosze kawy lub herbaty, mogą być nieco rozczarowani.


Tefal LOFT KO250130

Zalety

Zalety
 • Tradycyjny design połączony z nowoczesną elegancją
 • Cicha praca czajnika
 • Wyjmowany filtr antywapienny
 • Precyzyjny dzióbek nalewania wody
 • Wysoka moc (2400 W) powoduje szybkie zagotowywanie się wody
 • Dzięki plastikowej obudowie czajnik nie nagrzewa się tak bardzo jak stalowy

Wady

Wady
 • Specyficzny posmak wody spowodowany plastikowym materiałem, z którego został wykonany czajnik

 

6. Jaką czajnik elektryczny kupić? Na co zwrócić uwagę przy zakupie czajnika elektrycznego:

Kiedyś, tak prozaiczna czynność, jaką jest gotowanie wody, była dość czasochłonna, zwłaszcza w czasach, kiedy piece były opalane drewnem lub węglem. Obecnie, zagotowanie wody na herbatę zajmuje dosłownie kilka minut lub nawet krócej. Wszystko dzięki czajnikom elektrycznym, które w wielu domach bezpowrotnie wyparły swoje tradycyjne, blaszane odpowiedniki. Na jakich modelach warto się skupić? Prezentujemy ranking najlepszych czajników elektrycznych.

Czajnik stanowi jeden z podstawowych elementów wyposażenia kuchennego. Urządzenia elektryczne od lat cieszą się rosnącą popularnością, jednak wciąż nie brakuje opinii, według których lepiej sprawdzają się modele tradycyjne, przeznaczone do użytkowania na kuchenkach gazowych, oraz naczynia indukcyjne.

Czajnik elektryczny czy gazowy – który wybrać?

Wbrew pozorom, czajnik gazowy nie musi startować do tego pojedynku z przegranej pozycji. Tradycyjne modele wciąż mają wielu zwolenników i nic w tym dziwnego. Ich pojemność sięga nawet trzech litrów, co w wielu sytuacjach może okazać się niezwykle przydatne, np. gdy spodziewamy się większej liczby gości. Poza tym, czajniki na gaz są tańsze w zakupie, a estetyką nie muszą ustępować swoim nowocześniejszym odpowiednikom. Po stronie minusów należy jednak umieścić czas gotowania wody – dobry czajnik elektryczny doprowadza wodę do stanu wrzenia w wyraźnie krótszym czasie. Kolejna rzecz to konieczność “pilnowania” czajnika. Jasne, można polegać na gwizdku, ale nie w każdej sytuacji.

Dźwięk informujący o zagotowaniu wody jest na tyle donośny, że bez większego problemu obudzi śpiące dziecko lub innych domowników. Kolejna rzecz, czajniki na gaz dość szybko tracą swoją estetykę. Wynika to z faktu, że płomień palnika, prędzej czy później, zostawi ślad na metalu, podobnie jak tłuszcz, który osadza się na czajniku, gdy obok znajduje się rozgrzana patelnia, na której przygotowujemy obiad.Najlepsze czajniki elektryczne mogą zagotować wodę w czasie 2-3 minut, co może okazać się bardzo przydatne, zwłaszcza w godzinach porannych, kiedy każda sekunda jest na wagę złota. Estetyczny wygląd sprawia natomiast, że mogą być praktyczną ozdobą kuchni. Dobre czajniki bezprzewodowe oferują szereg udogodnień, dzięki którym korzystanie z nich jest bardzo bezpieczne. W wielu modelach, standardem jest zabezpieczenie przed przegrzaniem (np. w czajniku Bosch TWK7801) oraz automatyczny wyłącznik (gdy woda zostanie doprowadzona do stanu wrzenia lub gdy urządzenie zostanie podniesione z podstawy).

Dobre czajniki bezprzewodowe dbają też o jakość wody, głównie dzięki filtrowi antywapiennemu. Sprawia to, że przygotowany w ten sposób napar cechuje się doskonałym smakiem. Ogromnym plusem jest też cicha praca, zwłaszcza w przypadku modeli, wyposażonych w plastikową obudowę. Najbardziej pojemne czajniki bezprzewodowe mieszczą 1,7 litra wody. Zazwyczaj wystarczy to w większości codziennych sytuacji, ale gdy przyjmujemy wielu gości, wodę trzeba będzie gotować kilka razy. Nie bez znaczenia jest też aspekt cenowy. Dobre modele kosztują nawet kilkaset złotych, a ich użytkowanie jest droższe, w porównaniu z czajnikami na gaz. Zależnie od cen prądu, zagotowanie wody kosztuje ok. 3-4 gr, podczas gdy na gazie cena spada do 1 gr. Jeżeli jednak godzisz się na nieco większy wydatek, czajnik bezprzewodowy będzie dobrym wyborem.

Czajnik elektryczny czy na indukcję – co lepsze?

Wiele wad czajników gazowych eliminują naczynia do stosowania na kuchenkach indukcyjnych. Płyty indukcyjne coraz częściej goszczą w polskich domach. Nic w tym dziwnego, takie rozwiązania są nie tylko nowoczesne, ale i bardzo estetyczne. Czajnik indukcyjny charakteryzuje się dnem, wykonanym z fotomagnetyków. W kontakcie z płytą wytwarzane jest pole magnetyczne, które umożliwia zaistnienie procesu grzewczego. Tego typu naczynia są droższe od czajników gazowych, ale w wielu przypadkach tańsze od elektrycznych (choć nie zawsze). Podstawowe pytanie jednak brzmi – co okaże się tańsze w codziennym użytkowaniu? Koszt zagotowania wody jest porównywalny, jednak czajnik elektryczny jest w stanie doprowadzić wodę do wrzenia szybciej niż indukcja. Wybór jest kwestią indywidualną, jednak wiele korzyści przemawia za urządzeniami elektrycznymi.

Czajnik elektryczny – jak działa?

Zasada działania czajnika elektrycznego jest na tyle prosta, że nie wymaga skomplikowanego wywodu, obfitującego w “techniczny slang”. Za podgrzewanie wody odpowiedzialny jest element grzewczy – standardowy, spiralny lub ukryty pod płaską płytą. Zależnie od modelu, gdy woda osiągnie właściwą temperaturę, czajnik wyłącza się samoczynnie lub trzeba przerwać jego pracę. Ot, cała tajemnica.

Czajnik elektryczny – jaki wybrać?

Najlepszy czajnik bezprzewodowy powinien szybko gotować wodę i nie pobierać przy tym zbyt wiele prądu. Musi być urządzeniem bezpiecznym, cichym i nie wywierającym negatywnego wpływu na walory smakowe przygotowanego z jego użyciem naparu. Na co zwrócić uwagę, żeby urządzenie spełniło te wszystkie założenia?

Czajnik elektryczny – ile Wat?

Czas gotowania wody, jak i koszt, który się z tym wiąże, jest bezpośrednio uzależniony od poboru prądu przez czajnik. Im mocniejsze jest urządzenie, tym szybciej doprowadzi wodę do wrzenia, ale jednocześnie pobierze najwięcej prądu. Wysokiej klasy modele wykazują pobór na poziomie 2200-2400 W i taka wartość wydaje się rozsądnym kompromisem między czasem a ekonomią.

Jaki czajnik elektryczny wybrać, żeby był bezpieczny?

Absolutne minimum zabezpieczeń to system automatycznego wyłączania czajnika, gdy woda zostanie zagotowana. Najtańsze modele nie oferują takiego udogodnienia, co sprawia, że chwila zapomnienia doprowadzi do wygotowania wody i uszkodzenia czajnika, a nawet do zwarcia w instalacji elektrycznej. Najlepsze czajniki bezprzewodowe oferują także zabezpieczenie przed przegrzaniem i funkcję automatycznego wyłączenia, gdy urządzenie zostanie zdjęte z podstawy.

Jaki czajnik elektryczny – cichy czajnik nie zakłóci snu domowników

Dobry czajnik bezprzewodowy powinien pracować możliwie najciszej. W tym aspekcie najlepiej sprawdzają się modele z obudową z tworzywa sztucznego. Co więcej, takie urządzenia nie nagrzewają się aż tak bardzo, jak ich odpowiedniki ze stali nierdzewnej. Plastik ma jednak swoje wady. Po pierwsze wywiera negatywny wpływ na smak naparów (w wodzie można wyczuć charakterystyczny posmak), po drugie – jest mniej odporny na uszkodzenia niż czajnik metalowy.

Jaki czajnik elektryczny najzdrowszy?

Warto zwrócić uwagę na udogodnienia z zakresu filtracji wody. Wiele modeli ma na wyposażeniu filtr antywapienny. Niektórzy producenci idą o krok dalej i stosują wymienne filtry odkamieniające (Tefal LOFT KO250130). Istotną rolę odgrywa i tutaj materiał, z jakiego wykonany jest czajnik. Uważa się, że wśród elektrycznych czajników najzdrowsze są te, które wykonane są ze szkła lub ze stali nierdzewnej. Ta ostatnia gwarantuje nieprzenikanie substancji zawartych w stali do żywności oraz gwarantuje odporność na korozję. Gorzej w tej kategorii wypadają czajniki wykonane z plastiku. Woda zagotowana w takim czajniku ma specyficzny jego posmak, co może świadczyć o interakcjach pomiędzy wodą a plastikiem.