Aktualizacja: Sierpień 2024
Czajnik elektryczny jest podstawą wyposażenia każdej, współczesnej kuchni. Jednak producenci coraz częściej wyposażają swoje urządzenia w dodatkowe funkcjonalności, dzięki którym potrafią one znacznie więcej, niż tylko zagotować wodę.
- Pojemność
- Rodzaje grzałek
- Jaką moc powinien posiadać czajnik elektryczny?
- Bezpieczny czajnik – czyli jaki?
- Filtry i inne ważne elementy
- Dodatkowe funkcje
- Podsumowanie
- Sprawdź polecane produkty: RANKING czajników elektrycznych »
- Sprawdź polecane produkty: RANKING czajników z regulacją temperatury »
Jakie parametry są najistotniejsze, gdy decydujemy się na czajnik elektryczny? Jaki wybrać spośród szerokiej oferty dostępnej na rynku? Dowiecie się tego z poniższego poradnika.
Zacznijmy od pojemności
Parametr pojemności powinniśmy dobierać bardzo indywidualnie w zależności od tego, czy czajnik bezprzewodowy będzie przeznaczony do użytku domowego, czy też do biura, czyli tym samym dla jakiej ilości osób jednorazowo, będziemy musieli zagotować wodę. Standardowa pojemność to 1,7 – 1,8l. Oznacza to, że bez problemu zagotujemy wodę na około 6 filiżanek. Natomiast otrzymamy też mały czajnik elektryczny idealny dla jednej osoby (0,5l) oraz większy, który świetnie sprawdzi się w pracy czy przy większej ilości domowników (2,5l).
Czy rodzaj grzałki ma znaczenie?
Najlepsze czajniki elektryczne rozpoznamy nie po ilości funkcji dodatkowych, jakie posiadają, ale po budowie. Pierwsza kwestia, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę to rodzaj grzałki. Możemy wyróżnić dwie kategorie:
- Grzałka spiralna – jak sama nazwa wskazuje, grzałka ma kształt spirali. Jest ona umieszczona na dnie czajnika. Dlatego też, jeśli nie chcemy uszkodzić urządzenia, musimy grzałkę zalać w całości wodą. Będzie to cichy czajnik elektryczny, natomiast główną wadą, która często przesądza na niekorzyść tego typu grzałek, jest osadzanie się kamienia. Proces ten wpływa na posmak wody, ale także krótszą żywotność sprzętu,
- Grzałka płytowa – z tego typu czajnikami spotkamy się obecnie najczęściej. Grzałka jest w nich ukryta pod dnem, co stanowi skuteczną ochronę przed osadzaniem się kamienia. Przeważnie do zagotowania potrzebujemy jedynie 100 ml wody. Do największych zalet urządzenia możemy zaliczyć łatwość czyszczenia oraz szybszą pracę. Niestety takie modele będą charakteryzowały się nieco wyższą ceną, natomiast warto podkreślić, że żywotność czajnika z grzałką płytową będzie zdecydowanie większa.
Jaki czajnik elektryczny kupić? Sprawdź moc
W drugiej kolejności, na czas gotowania wody oddziałuje moc oferowana przez czajnik. Standardowo im wyższa moc, tym lepiej, ponieważ skracamy czas pracy sprzętu. Jednak podkreślić trzeba, że czajniki z grzałką płaską, będą potrzebowały tej mocy więcej przez wzgląd na ukrytą grzałkę. Dokładniej ujmując zwykła grzałka płaska o mocy 600 – 3100 W, w formie spirali będzie odpowiadała mocy 200 – 2200 W.
Dobry czajnik elektryczny powinien cechować się mocą w granicy 2000 W, dzięki czemu woda będzie gotowa w 2-3 minuty. Otrzymamy też bardziej rozbudowane sprzęty z mocą powyżej 2500 W, wtedy czas pracy urządzenia spada poniżej 2 minut.
Jaki czajnik elektryczny najzdrowszy, czyli wybieramy obudowę
Czajniki bezprzewodowe często kuszą nas swoim designem, który wydaje się, że będzie wręcz idealnie pasował do naszego wystroju. Jednak większą uwagę powinniśmy skupić na materiale, z jakiego została stworzona obudowa, ponieważ to ona będzie wpływała na jakość oraz żywotność urządzenia.
Czajnik stalowy
Pierwsza kwestia, która kojarzy nam się takimi modelami to większa waga. Oczywiście czajniki ze stali szlachetnej będą cięższe od pozostałych tworzyw, natomiast zalety płynące z ich użytkowania to wynagradzają. Poza nowoczesnym wyglądem możemy liczyć na znakomitą termoizolację, co sprawia, że obudowa nie będzie się nadmiernie nagrzewać, a woda będzie też nieco dłużej ciepła.
Czajnik szklany
Czajnik elektryczny szklany zaczyna się cieszyć coraz większą popularnością, gdyż znaczna część użytkowników dopiero odkrywa jego atuty. Mimo iż szkło jest grubsze, ponieważ musi być odporne na kontakt z wysoką temperaturą, to modele te są bez wątpienia najlżejsze. Co więcej, uważa się je także za najzdrowszą alternatywę, dlatego że szkło to najbezpieczniejszy materiał, jeśli chodzi o kontakt z żywnością czy wodą. Oczywiście podstawa oraz górna część powinny być wykonane ze stali nierdzewnej. Natomiast za perfekcyjne, a przede wszystkim najzdrowsze połączenie można uznać szkło hartowane oraz elementy emaliowane (czyli z powłoki szklanej nakładanej w od 2 do 3 warstw, oddzielającej żywność od czynników potencjalnie szkodliwych dla naszego zdrowia). Niestety trzeba mieć na względzie podatność takich czajników na uszkodzenia oraz możliwość nagrzewania się bocznych ścian.
Czajnik elektryczny ceramiczny
Ceramika jest materiałem, który także jest w czołówce, jeśli chodzi o korzyści zdrowotne, ponieważ czajniki elektryczne ceramiczne doskonale czyści się z kamienia, a wręcz w ogóle on się nie osadza. Ponadto, ściany obudowy nie nagrzewają się tak mocno, jak szkło, jednak wybierając czajnik ceramiczny elektryczny, musimy być przygotowani na wyższą cenę w porównaniu do jego poprzedników.
Te trzy materiały są najczęściej polecane podczas zakupu czajnika. Warto zapłacić troszkę więcej, jednak mieć gwarancję jakości oraz bezpieczeństwa w trakcie użytkowania sprzętu. Zdecydowanie odradzamy zakup plastikowych czajników, które są sprzętami awaryjnymi i trudniejszymi do utrzymania w czystości.
Na jakie jeszcze elementy zwrócić uwagę?
Obudowa, grzałka oraz moc to trzy czynniki, które powinny stanowić podstawę naszych rozważań podczas zakupu. Aczkolwiek warto przyjrzeć się także innym aspektom, które są znaczące przy użytkowaniu danego modelu.
Filtr
Osad jest nieuniknionym elementem, szczególnie jeśli często gotujemy wodę prosto z kranu. Dlatego producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, oferują kilka rozwiązań, umożliwiających uporanie się z tym problemem:
- filtr z siateczki nylonowej – najpopularniejsze i jednocześnie najtańsze rozwiązanie, które eliminuje z wody większe zanieczyszczenia np. cząsteczki kamienia,
- filtr z siateczki stalowej – jego obecność pozwala wychwycić jeszcze mniejsze elementy, mogące wpłynąć na smak wody,
- filtr węglowy – czajnik z filtrem węglowym pomaga pozbyć się drobnych zanieczyszczeń, a także nieprzyjemnych zapachów,
- dzbanek filtrujący zintegrowany z czajnikiem – w takim modelach woda wlana do czajnika, początkowo przecieka przez filtr dzbanka, a dopiero później trafia do czajnika.
Długość kabla
Przewód zazwyczaj posiada około metra długości, ale otrzymamy także nieco dłuższe kable. Jednak warto sprawdzić, czy dany model ma możliwość zwinięcia nadmiaru przewodu oraz schowania go w podstawie czajnika. Takie rozwiązanie sprawi, że urządzenie będzie mogło znajdować się w dowolnym miejscu w kuchni i stanowić estetycznie spójną całość.
Zabezpieczenia
Producenci z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa swoim użytkownikom, wyposażają czajniki w dodatkowe zabezpieczenia, mające na celu zapewnienie ochrony dla nas (przed poparzeniami) oraz sprzętu (przed uszkodzeniem):
- automatyczny wyłącznik przy zdejmowaniu czajnika z podstawy – niejednokrotnie zdarzyło nam się zapewne zdjęcie czajnika przed zakończeniem gotowania. Taki wyłącznik chroni nasz czajnik przed wystąpieniem awarii spowodowanej takim postępowaniem,
- blokada przed włączeniem gotowania bez wody — czujniki określają poziom wody, aby nie dopuścić do włączenia czajnika w momencie, gdy jest on pusty,
- ochrona przed przegrzaniem – takie rozwiązanie uniemożliwi nam włączenie czajnika, jeśli grzałka ma za wysoką temperaturę.
Poznaj czajnik elektryczny z regulacją temperatury, czyli funkcje dodatkowe urządzenia Najlepszy czajnik elektryczny zazwyczaj poza opcją zagotowania wody, oferuje nam coś jeszcze. Przeznaczenie urządzenia nie pozwala nam za zastosowanie szerokiej gamy dodatkowych funkcjonalności, aczkolwiek wśród najpopularniejszych możemy wymienić:
- Podtrzymywanie ciepła – przyjęcie trwa w najlepsze, a ty co chwilę musisz podgrzewać wodę na kawę dla kolejnych gości? Specjalny programator pomoże nam w utrzymaniu temperatury wody w pożądanym przez nas przedziale (od 40 do 100 stopni). Przeważnie są to czajniki z termometrem, dzięki któremu możemy stale kontrolować aktualną temperaturę,
- Czajnik z regulacją temperatury – kawy czy herbaty mogą być bardzo wymagające. Zieloną herbatę musimy zalewać wodą o temperaturze 60 stopni, natomiast biała wymaga 75 stopni. Zamiast wyłączać czajnik podczas jego pracy, licząc, że zrobimy to w odpowiednim momencie, wystarczy ustawić (w rączce lub podstawie) interesującą nas temperaturę, a czajnik zagrzeje ją tylko do chwili jej osiągnięcia.
Podsumowanie. Jaki czajnik elektryczny wybrać?
Wymieniając czajnik na nowszy model, nie powinniśmy się sugerować jedynie jego wyglądem, ale przede wszystkim wykonaniem. To ono ma największy wpływ na jakościową, bezproblemową pracę urządzenia, a przecież na tym zależy nam najbardziej. Funkcje dodatkowe, którymi producenci kuszą swoich klientów, powinny stanowić ewentualnie mały bonus, a nie przeważać przy podjęciu ostatecznej decyzji.