Aktualizacja: Kwiecień 2024

Czasy, w których jedynym sposobem na depilację było poddanie się jej w domowym zaciszu, z golarką w ręku, mamy już, na szczęście, za sobą. Nie musimy też, jeśli nie chcemy, korzystać z wywołujących ból depilatorów wyrywających włoski wraz z cebulkami. Depilatory laserowe stały się obecnie bardzo popularne. Dziś depilacja laserowa w domu nie jest już w stanie nikogo zaszokować, a sam laser do depilacji można mieć w domu bez konieczności wydawania na ten cel ogromnych pieniędzy.

Jaki depilator laserowy? – opis działania

Aby lepiej zrozumieć, jak to możliwe, że depilator laserowy okazał się tak dużym przełomem w procesie pozbywania się zbędnego owłosienia, warto zapoznać się ze sposobem jego działania. Najważniejszą innowacją w porównaniu z innymi metodami depilacji jest to, że depilator IPL generuje impulsy światła, które trafiają wprost do cebulek naszych włosów. Impuls taki prowadzi do wypadania włosków albo do zahamowania naturalnego procesu ich odrastania. Niestety, ponieważ kobiety mają nie tylko różny kolor włosków, ale i różne odcienie skóry, nie każdy zabieg przynosi tak samo spektakularne rezultaty. To właśnie natężenie światła jest więc głównym czynnikiem decydującym o tym, jak skuteczna będzie laserowa depilacja w domu. Producenci depilatorów laserowych starają się rozwiązać ten problem, wyposażając coraz częściej polecane przez siebie produkty w czujnik koloru skóry. Posiada go choćby, obecny w naszym rankingu depilator laserowy PHILIPS BRI956/00 LUMEA. Czujnik ten pomaga w doborze idealnego natężenia światła, co zwiększa bezpieczeństwo zabiegu.

Jaki laser do depilacji? – nasadki i filtry

Czujnik koloru skóry nie jest jedynym atrybutem urządzeń sprawiających, że depilacja laserowa w domowym zaciszu jest nie mniej skuteczna niż ta, z którą mamy do czynienia w gabinecie kosmetycznym. Czy jest na rynku dostępny depilator laserowy do twarzy? Okazuje się, że wszystko jest kwestią doboru nasadek. Kolejne końcówki różnią się od siebie nie tylko rozmiarem okienek, które pozwalają na emitowanie światła. W zależności od modelu zmienia się również ich kształt, a także rodzaj i jakość filtrów. Tak kształt, jak i rozmiar okienek sprawia, że nasadki mogą być używane do konkretnych części ciała. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z miejscami szczególnie wrażliwymi takimi, jak choćby okolice bikini i twarz, dopasowanie nasadki wpływa bowiem nie tylko na bezpieczeństwo, ale i na skuteczność wykonywanego zabiegu. Ponownie warto spojrzeć więc na przygotowane przez nas porównanie. Nasadka w modelu IPL BRAUN BD5008 ma 3 centymetry kwadratowe, podczas gdy w modelu PHILIPS LUMIA SC1995 jest ona o centymetr większa. Nie wolno zapominać także o tym, że laser do depilacji posiada lampę błyskową, a ta emituje promieniowanie UV. Filtry, w jakie wyposażone są depilatory IPL sprawiają, że te wiązki światła, które nie uczestniczą w hamowaniu wzrostu włosa, nie muszą być wchłaniane przez płytsze warstwy skóry.

Najlepszy depilator laserowy, jaki wybrać? – rozwiązania przewodowe i bezprzewodowe

Depilacja laserowa w domu powinna być nie tylko bezpieczna, ale i wygodna. Nic więc dziwnego, że w sprzedaży można dziś znaleźć zarówno laser do depilacji zasilany jedynie sieciowo (w naszym rankingu jest to choćby REMINGTON IPL6750), jak i ten, który posiada również zasilanie akumulatorowe (PHILIPS BRI956/00 LUMEA). Trudno mówić o tym, że któraś z opcji jest lepsza od innych, o wyborze decyduje więc przede wszystkim subiektywne przekonanie, że lepiej przysłuży się nam jedno albo drugie rozwiązanie. Nie da się jednak ukryć, że depilatory akumulatorowe są wygodniejsze, łatwiejsze do transportowania i bardziej dyskretne.

Obszar naświetlania – Jak działa depilator laserowy?

Laserowa depilacja w domu jest bardzo wygodna, wiele osób dąży jednak do tego, aby nie zabierała im zbyt wiele czasu. Aby osiągnąć ten cel, warto zainteresować się szybkością działania depilatora IPL. Ta okazuje się pozostawać w związku z wielkością obszaru, jaki jest pokrywany w czasie pojedynczego naświetlenia. Nietrudno się domyślić, że im obszar ten jest większy, tym praca przebiega szybciej, a laser do depilacji nie traci wcale na dokładności.

Czy depilacja laserowa jest bezpieczna?

Jeśli klasyczny depilator jest przez nas używany w niewłaściwy sposób, jedynym skutkiem ubocznym jest zwykle dyskomfort związany z bólem oraz podrażnienie skóry. Depilator IPL jest pod tym kątem znacznie bardziej niebezpieczny. Pozbawiony odpowiednich zabezpieczeń może narazić nas nawet na konieczność udania się do dermatologa, warto więc upewnić się, że jego producent podchodzi do tej kwestii poważnie. Najważniejszym zabezpieczeniem jest w tym kontekście zintegrowana osłona chroniąca przed promieniowaniem UV mająca ogromne znaczenie dla stanu naszych oczu. Pomocny jest też wspomniany już czujnik koloru skóry, dzięki któremu nie musimy ryzykować, że użyjemy wiązki silniejszej, niż powinniśmy. Nie wolno też zapominać o tym, że o nasze bezpieczeństwo dbają też sami producenci często uczulający nas, że dany laser do depilacji nie nadaje się do usuwania wyjątkowo jasnych włosów albo włosów osób o naturalnie ciemnym typie skóry.