Aktualizacja: Wrzesień 2023

Frytkownica beztłuszczowa to propozycja idealna dla osób, które uwielbiają smak dań typu fast-food, jednak nie chcą ich wprowadzać do swojej diety, ze względu na ich niekorzystny wpływ na zdrowie. Okazuje się, że smaczne i zdrowe frytki można łatwo przygotować we własnej kuchni. Wystarczy tylko wybrać odpowiednie urządzenie. Jaka frytkownica beztłuszczowa będzie najlepsza. jakie cechy urządzenia należy brać pod uwagę, w trakcie wybierania konkretnego modelu? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Obecnie, coraz większą uwagę przywiązujemy do zdrowego stylu życia. Trend fit dotyczy jednak nie tylko codziennej zdrowej porcji ruchu, ale i diety pozbawionej tego, co wywiera niekorzystny wpływ na nasze zdrowie i na sylwetkę. Frytkownice beztłuszczowe idealnie wpisują się w oczekiwania współczesnych konsumentów, bowiem pozwalają na zdrowe odżywianie bez konieczności rezygnowania z tego, co naprawdę lubimy. Kto z nas nie pozwala sobie od czasu do czasu na solidną porcję pysznych frytek? Urządzenie do frytek bez oleju sprawia jednak, że taka chwila słabości, nie będzie okupiona wyrzutami sumienia.

 

Frytownica beztłuszczowa czy niskotłuszczowa?

Już na wstępie warto zaznaczyć, że określenie “frytkownica beztłuszczowa” jest nieco niefortunne, bowiem tego typu urządzenia wymagają użycia pewnej ilości oleju. Ile tłuszczu należy dodać? To zależy przede wszystkim od potrawy, jaką chcemy przygotować, oraz od ilości produktów umieszczonych w koszu, jednak maksymalna ilość tłuszczu ogranicza się do kilku łyżek, a w przeważającej większości przypadków, wystarczy tylko jedna łyżka oleju. Bardziej zasadne jest zatem określenie “frytkownica niskotłuszczowa”. Czy należy rozpatrywać to w kategoriach wady? Otóż, nie. Tłuszcz roślinny, ze względu na bogatą zawartość dobroczynnych kwasów OMEGA-3 i innych mikroskładników, jest niezbędnym elementem diety. Oczywiście, potrawy smażone w głębokim oleju do zdrowych się nie zaliczają, ale jeżeli dodamy nieznaczną ilość oleju, z całą pewnością nie zaszkodzi to naszemu zdrowiu.

 

Frytkownica beztłuszczowa – jak działa?

Zasada działania frytkownicy beztłuszczowej opiera się o wykorzystanie zjawiska cyrkulacji gorącego powietrza. Mówimy tu zatem o metodzie przygotowywania posiłków zbliżonej do tej, jaka jest wykorzystywana w piekarnikach konwektorowych – gorące powietrze (wymieszane z olejem) krąży w komorze urządzenia, doprowadzając do równomiernego podgrzania umieszczonych w niej produktów. W rezultacie, frytki są chrupiące na zewnątrz i miękkie w środku. Należy jednak zaznaczyć, że bez względu na klasę urządzenia, nie ma możliwości uzyskania smaku identycznego z tym, jaki daje smażenie w głębokim tłuszczu. Po prostu, w tym przypadku wykorzystywane jest inna zasada przygotowywania dania.

Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że beztłuszczowa frytkownica pozwala na znacznie zdrowsze gotowanie. Czy smaczniejsze? To już kwestia indywidualnych upodobań. Zasada działania, jaką wykorzystuje frytkownica niskotłuszczowa, pozwala na przygotowanie szerokiego wachlarza posiłków, nie tylko frytek (ot, kolejna zmyłka, zawarta w potocznej nazwie tego typu urządzeń). Z pomocą tego jakże sprytnego sprzętu, bez problemu przyrządzimy także mięsa, drób, ryby oraz warzywa. Każda najlepsza frytkownica beztłuszczowa jest też wyposażona w funkcję podgrzewania. Oznacza to, że wystygnięty obiad szybko stanie się ciepłym obiadem i to praktycznie bez użycia tłuszczu. W tym kontekście należy założyć, że frytkownica bez tłuszczu, szybko stanie się niezastąpionym kuchennym pomocnikiem. Skoro wiemy już jak działa frytkownica beztłuszczowa, zastanówmy się nad cechami, które definiują dobre urządzenie.

 

Frytkownica bez oleju – na co warto zwrócić uwagę?

Kupując tego typu urządzenie, w pierwszej kolejności należy upewnić się, że z jego pomocą, bez problemu przygotujemy obiad dla całej rodziny. Pierwszym z istotnych parametrów jest zatem pojemność kosza, w którym umieszczamy żywność. Jeżeli element ten będzie za mały, może się okazać, że obiad trzeba będzie przygotować “na dwa razy”. Pod tym względem, niezrównany jest model Germin MAX-1700W. W tym przypadku, pojemność kosza to aż 3,7 kg. Ranking frytkownic beztłuszczowych obejmuje jednak także urządzenia odpowiednie dla mniejszych rodzin. W tym miejscu warto wskazać na modele Philips Airfryer HD9240/90 (1,2 kg) i Tefal Frydelight FX10001 (0,8 kg). Kolejny ważny parametr to moc urządzenia. Frytkownica do smażenia bez tłuszczu doskonale nadaje się do przygotowania szybkiego obiadu, a im wyższa moc, tym bardziej skraca się czas, który jest niezbędny do zakończenia całego procesu. Pod tym względem, model Philips Airfryer HD9240/90 (2100 W) wyraźnie góruje nad pozostałymi.

Warto jednak zaznaczyć, że wyższa moc oznacza zwiększony pobór prądu, a to z kolei przekłada się na wyższe rachunki za energię elektryczną. Kolejny czynnik, na który warto zwrócić uwagę, to bezpieczeństwo użytkowania. Każde urządzenie do frytek bez oleju generuje bardzo wysokie temperatury. 200 stopni Celsjusza, aż tak gorące jest powietrze, które krąży wewnątrz komory urządzeń z rankingu (wyjątkiem jest Tefal Frydelight FX1000, ten model maksymalnie osiąga 150 stopni Celsjusza). Można zatem wyobrazić sobie, jak skończy się dotknięcie gorącej obudowy. W tym kontekście, izolacja termiczna (chroniąca przed nagrzewaniem elementów zewnętrznych) jest obowiązkowa. Ważne są też nóżki zapobiegające poślizgowi urządzenia i system, który odpowiada za automatyczne odcięcie zasilania, gdy posiłek zostanie przygotowany.

 

Frytkownica beztłuszczowa – ranking pod względem funkcjonalności

Frytkownica do smażenia bez tłuszczu jest urządzeniem, które z całą pewnością będzie często używane w pracach kuchennych. Oznacza to konieczność częstego mycia poszczególnych jej elementów, warto zatem zwrócić uwagę na to, czy kosz i misę można bez problemu umieścić w zmywarce. Pod tym względem, sporym rozczarowaniem jest Blaupunkt AFD601, jednak nie należy z góry przekreślać tego modelu. Elementy, w których umieszczana jest żywność, zostały pokryte teflonem, zatem mycie ręczne będzie bardzo łatwe. Co najważniejsze, teflonowa powłoka sprawia, że produkty żywnościowe nie przywierają do powierzchni kosza. Jak na co dzień sprawuje się frytkownica bez oleju? Opinie użytkowników wskazują na znaczną funkcjonalność tego typu urządzeń i nie powinno to nikogo dziwić. To prawdziwy kuchenny kombajn, który nie tylko smaży i piecze, ale także grilluje i podgrzewa. Ciekawą funkcję oferuje model Zelmer ZAF2000B FanFryer – dzięki dołączonej do zestawu formie, z jego pomocą łatwo upieczemy też ciasto.

 

Frytkownica beztłuszczowa – jaką wybrać?

Dania typu fast food kuszą ciekawymi walorami smakowymi i możliwością szybkiego przygotowania, jednak nie można bagatelizować skutków, jakie ich częste spożywanie wywiera na nasze zdrowie. Rozwiązaniem tego problemu jest odpowiednia frytkownica. Mała ilość oleju sprawia, że przygotowane dania są nieporównywanie zdrowsze, a przy tym – niepozbawione smaku. Biorąc pod uwagę rozbudowaną funkcjonalność, taki zakup szybko okaże się strzałem w dziesiątkę. Smażenie, pieczenie, grillowanie i podgrzewanie – wszystko to potrafi frytkownica bez oleju. Opinie zadowolonych użytkowników jednoznacznie potwierdzają przydatność tego kuchennego gadżetu.