Aktualizacja: Styczeń 2023

Dobre garnki mogą znacząco uprzyjemnić codzienne kuchenne obowiązki, ale nie tylko. Wybór odpowiednich naczyń do gotowania przekłada się też na niższe zużycie energii, zwłaszcza w przypadku kuchenek indukcyjnych. Najlepsze garnki przekładają się też na doskonały smak przygotowanych w nich potraw, więc na tym elemencie wyposażenia kuchni, z całą pewnością nie należy oszczędzać. Jakie garnki kupić? Na co warto zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji?

Mogłoby się wydawać, że zakup wysokiej klasy garnków to prosta sprawa. Nic bardziej mylnego. Choć garnek wydaje się prostym naczyniem, to praktyka pokazuje, że zastosowany materiał i jakość wykonania ma kluczowe znaczenie, nie tylko dla ułatwienia procesu gotowania, ale i dla optymalnego wykorzystania energii. Płyty indukcyjne zostały zaprojektowane w sposób, który pozwala na znaczne ograniczenie zużycia prądu, względem płyt ceramicznych. Jeżeli jednak użyte zostaną garnki niskiej jakości, pobór energii może wzrosnąć o kilkanaście, a nawet o kilkadziesiąt procent! Można zatem powiedzieć, że wysokiej klasy garnki indukcyjne to inwestycja w późniejszą oszczędność. Ogromne znaczenie ma też smak przygotowywanych potraw – podobno dobry kucharz potrafi ugotować kulinarne arcydzieło we wszystkim, ale bądźmy szczerzy, który szef kuchni używa tanich naczyń? Jakie garnki do indukcji będą odpowiednie? Które cechy produktu świadczą o jego jakości? Poniżej odpowiadamy na te pytania.

 

 

Jakie garnki na indukcję? Zwróć uwagę na zawartość zestawu

Zanim skupimy się na najważniejszych cechach garnków indukcyjnych, należy przypomnieć, że jednym z kluczowych czynników, które warunkują udany zakup, jest zawartość zestawu. Przed podjęciem decyzji, należy zastanowić się, czy dany zestaw garnków indukcyjnych zawiera wszystko, co będzie nam potrzebne w kuchni. Oczywiście, późniejszy zakup kolejnych elementów to nie problem, jednak lepszą decyzją jest zakup odpowiednio bogatego kompletu. Wynika to z prostego faktu — garnki z zestawu cechują się tymi samymi parametrami i właściwościami. Kolejna kwestia to praktyczność. W większości przypadków zestaw garnków do płyty indukcyjnej jest projektowany w sposób, który umożliwia włożenie jednego elementu w drugi. Przekłada się to na znaczną oszczędność miejsca w szafce.

 

 

Jakie garnki będą odpowiednie? Takie, które zapewniają wytrzymałość i uniwersalność

Każdego dnia, garnki do płyty indukcyjnej poddawane są wielu ciężkim sprawdzianom. Kontakt z wysoką temperaturą i z tłustymi substancjami, mycie i czyszczenie — wszystko to wystawia je na bardzo ciężką próbę. Garnki na płytę indukcyjną to spory wydatek, zwłaszcza gdy mówimy o zestawie. Powinny więc służyć przez wiele lat. Aby było to możliwe, muszą być wykonane z najlepszych materiałów. Gwarancją solidności są garnki do kuchni indukcyjnej ze stopu stali nierdzewnej. Materiał ten jest całkowicie odporny na korozję, nawet wywołaną kontaktem z kwaśnymi substancjami. Ponadto, dzięki zawartości chromu, dobrze przewodzą ciepło, dzięki czemu szybko się nagrzewają. Niektórzy producenci stosują oznaczenie “18/10” (np. zestaw Gerlach Superior i Fissler Paris 211405). Oznacza to, że stop zawiera 18 procent chromu i 10 procent niklu.

W obiegowej opinii wciąż pokutuje przekonanie, że garnki aluminiowe nie nadają się do płyty indukcyjnej. Nie jest to prawdą. Modele dedykowane do takich kuchenek mają dno, które jest przyciągane przez magnes, jak choćby Berlinger Haus Metallic Line Red (BH1226). Nie ma więc żadnych przeciwwskazań przed stosowaniem ich na indukcji. Ich największą zaletą jest doskonałe przewodzenie ciepła. Przekłada się to nie tylko na oszczędność energii, ale i na skrócenie procesu gotowania. O solidności nie świadczy jednak sam materiał. Dobre garnki do kuchenki indukcyjnej powinny być wyposażone w wielowarstwowe dno. Kilka warstw to minimum, jednak najlepsze garnki na indukcje mogą pochwalić się spodem o kilkunastu warstwach.

 

 

Płyta indukcyjna — jakie garnki będą najlepsze? Uniwersalność to bardzo ważna cecha

Kupując garnki na kuchenkę indukcyjną nie można wykluczyć, że w przyszłości będą używane na innej płycie grzewczej. Jako że jest to zakup na lata, warto upewnić się, że interesujący nas zestaw może współpracować z płytami gazowymi, ceramicznymi i halogenowymi oraz innymi kuchenkami. Stosowna informacja (w postaci piktogramów) jest zamieszczona na spodzie większości występujących garnków na rynku. Każdy z polecanych w rankingu zestawów nadaje się do zastosowania na dowolnej kuchence.

 

 

Jakie garnki najlepsze? Takie, które można umieścić w zmywarce i w piekarniku

Uniwersalność powinna przekładać się też na łatwe mycie garnków. Ręczne „szorowanie” tłustych naczyń nie jest przyjemną czynnością, warto więc brać pod uwagę modele, które można myć w zmywarce. Każdy zestaw w rankingu doskonale się do tego nadaje. Mówiąc o uniwersalności garnków, nie można pominąć kwestii używania ich w piekarniku. Nie każdy garnek oferuje taką możliwość, co m.in. wynika z zastosowania uchwytów z tworzywa, które źle znosi wysoką temperaturę. Polecane garnki do piekarnika to np. Tefal Duetto A705SC85.

 

 

Jakie garnki do płyty indukcyjnej? Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Ekskluzywne garnki indukcyjne powinny legitymować się doskonałymi parametrami i przy okazji — cieszyć oko. W tym aspekcie bardzo pozytywnie wyróżnia się zestaw Berlinger Haus Metallic Line Red (BH1226). Ciekawe wzornictwo i atrakcyjna kolorystyka to jego znaki rozpoznawcze. Przydatna jest miarka litrowa, umożliwiająca dość precyzyjne nalewanie płynów. Jedynie wspomniany wcześniej Berlinger Haus Metallic Line Red (BH1226) nie jest wyposażony w takie udogodnienie. Ważnym aspektem jest powłoka, która zapobiega przywieraniu. Taki dodatek chroni potrawy przed przypaleniem i ułatwia mycie. Wśród polecanych garnków, warstwę nieprzywierającą oferują zestawy Tefal Duetto A705SC85 i Berlinger Haus Metallic Line Red (BH1226). Kolejnym istotnym parametrem może być długość okresu gwarancyjnego, pod tym względem Tefal Duetto A705SC85 miażdży konkurencję, gdyż jego gwarancja wynosi aż 10 lat.  

Więc aby wybrać odpowiedni komplet garnków, trzeba określić swoje oczekiwania, które mają spełniać nowe naczynia kuchenne. Dotyczy to zarówno aspektów cenowych jak i technicznych. Nasz ranking najlepszych zestawów dokładnie opisuje każdą cechę, aby ułatwić podjęcie dobrej decyzji.