Aktualizacja: Kwiecień 2024

Bez względu na to, czy lubimy nosić ubrania przez lata, czy też kochamy zakupy i nieustannie kupujemy nowe spodnie, sukienki i swetry, przynajmniej raz na jakiś czas mamy problem z ich mechaceniem się. Oczywiście, odzież z widocznymi kłaczkami traci na wartości, nie oznacza to jednak wcale, że należy się jej pozbyć. Czasem warto przekonać się o tym, co w takiej sytuacji mogą nam zaproponować najbardziej znani producenci małego AGD. Z pomocą przychodzą nam, między innymi, golarki do ubrań. Czy jednak istnieje najlepsza golarka do ubrań?

Na co zwrócić uwagę wybierając urządzenie do zmechaconych ubrań i tkanin:


Spieszysz się? Od razu sprawdź polecane produkty: Jaka jest najlepsza golarka do ubrań – ranking maszynek na 2021 »


Rodzaj zasilania. Nawet najlepsza golarka do ubrań sieciowa nie zadziała bez dostępu do prądu

W przypadku każdego rodzaju urządzeń zasilanych elektrycznie, bez znaczenia czy na akumulatory czy też sieciowo, rodzaj zasilania maszynki do golenia zmechaceń będzie bezpośrednio rzutować na komfort i jakość użytkowania. Elektryczne maszynki do różnego rodzaju kłaczków wykorzystują jeden z dostępnych rodzajów zasilania:

  • golarki do ubrań sieciowe (na prąd z przewodu) – rozwiązanie, które gwarantuje ciągły czas pracy i przede wszystkim stałą mocą podczas golenia. Takie maszynki eliminują element spadku prędkości obrotów ostrzy w razie zużywania źródła zasilania. Niestety będziemy zawsze zmuszeni korzystać z takiego urządzenia w okolicy łatwo dostępnego gniazdka elektrycznego, co praktycznie uniemożliwia komfortowe czyszczenie wszystkiego rodzaju tapicerki, sof czy innych mebli obitych w tkaniny.
  • golarka akumulatorowa (na baterie lub USB) – zdecydowanie najczęściej wybierane modele do czyszczenia zmechaceń ze wszystkich, ponieważ brak przewodu wpływa na obniżenie ceny i pozwala na dużo wygodniejszy sposób korzystania z maszynki. Niestety decydując się na takie urządzenie, będziemy musieli liczyć się z koniecznością posiadania zapasowych baterii lub regularnym ładowaniem maszynki, które w miarę rozładowywania będzie tracić na jakości golenia. Z doświadczenia wiemy, że jest to najbardziej uciążliwe właśnie w momentach, kiedy potrzebujemy wyczyścić skulkowane kłaczki na cito, bo właśnie wtedy przypominamy sobie o rozładowanych akumulatorach.
  • golarka akumulatorowo-sieciowa – czyli hybryda dwóch powyższych rodzajów zasilania. Posiada przewód, dzięki któremu będziemy mogli podłączyć maszynkę do stałego źródła prądu, ale jednocześnie w razie potrzeby zdołamy zasilić ją bateryjnie.

Które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej?

O ile problem nie pojawia się, gdy nasza maszynka do ubrań to klasyczny grzebień, który nie wymaga żadnego zasilania, o tyle gdy przedmiotem naszej analizy jest elektryczna golarka do ubrań – najlepsza jest przeważnie ta, która może pracować nie tylko po podłączeniu jej do prądu, ale i tam, gdzie nie ma prostego dostępu do gniazdka. Ubranie może nam się przecież zmechacić nie tylko w domu, ale również na biwaku albo podczas podróży służbowej. Właśnie dlatego zasilanie akumulatorowo-sieciowe czyni każdą golarkę do ubrań rozwiązaniem funkcjonalnym i najbardziej uniwersalnym.

Połączenie obu rodzajów zasilania gwarantuje, że w domowych warunkach będziemy mogli wykorzystać parametry urządzenia na jego najwyższych osiągach, bez obaw o siłę obrotów ostrza. Jednocześnie zdołamy pozbyć się zmechaceń w przypadku podróży, bez dostępu do klasycznego gniazdka. Sytuacji, w których golarka powinna zostać użyta szybko i dyskretnie, wcale nie brakuje.

Wśród propozycji, które obejmuje przygotowany przez nas ranking, takie udogodnienie można znaleźć choćby w odniesieniu do modelu Eldom GDS5. Przed dłuższym wyjazdem warto zatroszczyć się o to, aby akumulator był naładowany. W innym przypadku korzystanie z urządzenia nie będzie możliwe.

 

Obroty ostrza na minutę. Duża moc nie zawsze wskazuje na lepszą wydajność

Duża moc urządzenia do usuwania zmechaceń nie jest jednoznacznym parametrem, który definiuje efektywność czyszczenia. Nie trzeba zbyt długo szukać, aby szybko zauważyć, że wszystkie modele zasilane poprzez przewód posiadają większą moc niż ich akumulatorowe odpowiedniki. Właśnie dlatego ilość obrotów na minutę (RPM) jest dużo bardziej wartościowym elementem, który wskazuje na wydajność i podpowiada jaka golarka poradzi sobie najlepiej w określonych warunkach.

I tak dla przykładu pozornie mocna golarka do ubrań sieciowa 5W może posiadać znacznie mniejszy wskaźnik RPM, przez co większa moc wcale nie przełoży się na jej wydajność, a sama maszynka będzie się “dławić” i znacząco przegrzewać na trochę bardziej skulkowanych swetrach czy kocach. Takich sytuacji musimy koniecznie unikać, ponieważ to właśnie wtedy maszynka przestaje skutecznie usuwać mieszki, mogąc szarpać za materiał i powodując zaciągnięcia czy małe dziurki.

Niestety głównie najwięksi producenci AGD podają taką informację w swojej specyfikacji. Trzymając się jednak zasady – im więcej obrotów na minutę tym lepiej, na pewno wybierzemy sprzęt, który nie będzie się zacinać i przegrzewać.

 

Regulacja wysokości cięcia. Większa możliwość regulacji pozwoli na golenie bardziej różnorodnych materiałów

Możliwość regulowania poziomów cięcia to funkcja, która bezpośrednio przekładać się będzie na uniwersalność i różnorodność materiałów, które będziemy mogli wyczyścić naszą maszynką. Jeszcze nie tak dawno funkcjonalność ta była ona czymś oryginalnym, dziś zaś wydaje się już propozycją, której obecność jest uznana za absolutny standard. Spośród zestawionych przez nas modeli nie posiada jej wyłącznie golarka Eldom GDS5. Nie brakuje zresztą opinii, że jest to jedyna znacząca wada wspomnianego modelu.

Z zasady polecamy, aby golarka do odzieży posiadała przynajmniej kilka poziomów regulowania wysokości ostrzy. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że poradzi sobie zarówno z grubymi, wełnianymi swetrami, ale pozwoli również wyczyścić nasz ulubiony kaszmirowy płaszcz czy tapicerowaną kanapę bez obaw o jakiekolwiek uszkodzenia.

 

Rozmiar głowicy i waga urządzenia

W zależności od rozmiaru wybranej golarki do tkanin, różnica w ich zastosowaniu podkreśli się samodzielnie podczas pierwszego lepszego usuwania zmechaceń. Tutaj można uznać ogólną zasadę, że małe golarki najlepiej będą sprawdzać się do niewielkich i średnich rozmiarów odzieży jak skarpetki, czapki czy właśnie swetry. Przy takich rozmiarach materiałów nieduża waga pozwoli nam na komfortowe poruszanie urządzeniem, a stosunkowo mały obszar czyszczenia nie pozwoli odczuć znużenia podczas usuwania kolejnych skulkowanych fragmentów. Natomiast duże maszynki do golenia, które wyposażone są w szerszą rączkę i większą głowicę znacznie szybciej pozwolą nam na czyszczenie większych powierzchni, tj. wełnianych dywanów czy mebli obitych tapicerką.

Jak już wspomniano, golarki do ubrań powinny być rozwiązaniami funkcjonalnymi, zdecydowana większość kupujących myśli bowiem o korzystaniu z nich również poza domem. Bez względu na to, jaka golarka do ubrań jest poddawana analizie, każda z tych, które znalazły się w naszej ofercie, odznacza się kompaktowymi rozmiarami.

 

Dodatkowe akcesoria. Czyli jakie dodatki sprawią, że golarka do swetrów stanie się naszym ulubionym urządzeniem?

Chociaż z pozoru tak proste urządzenie jak maszynka do czyszczenia ubrań nie może zaoferować nam niewiele więcej niż swojej podstawowej funkcji usuwania materiałowych zanieczyszczeń z naszej odzieży, to wciąż można wskazać na elementy, które znacząco mogą podnieść komfort zwykłego użytkowania:

  • ergonomicznie wyjmowany pojemnik – przy nawet pozornie niedużych swetrach, co kilka użyć będziemy zmuszeni opróżniać pojemnik i wyrzucać nagromadzone zanieczyszczenia. Niestety nawet bardzo duża golarka do ubrań nie pozwoli nam na nieograniczone wypełnianie wbudowanego kontenera i właśnie wtedy najbardziej będzie zależeć nam na wygodzie usuwania wewnętrznego zbiornika. Nie ma nic bardziej irytującego niż urządzenia, których nie da się komfortowo wyczyścić.
  • wymienne ostrza – ze względu na cięcie materiałów, ostrza ulegają w końcu stopniowemu stępieniu. Kiedy nożyki stają się zbyt tępe nie są w stanie już tak skutecznie ciąć zmechaceń i mogą doprowadzić do powstawania dziurek w materiale. Właśnie dlatego możliwość ich wymiany czy samodzielnego naostrzenia jest tak ważnym elementem każdej maszynki.
  • antypoślizgowy uchwyt – usuwanie wszystkich powstałych po praniu czy od przetarć kulek wymaga od nas pewnego chwytu i spokojnego czyszczenia. O ile problem nie pojawia się w przypadku czapek czy rękawiczek, o tyle w przypadku golenia swetra nawet średnich rozmiarów, będzie nam zależało, aby maszynka się nie ślizgała i nie wypadała z naszej ręki, co mogłoby doprowadzić do niefortunnych nacięć.
  • zabezpieczony włącznik – ostatni z elementów, który powinna mieć dobra golarka do odzieży. Chociaż nie ma żadnego specjalnego zastosowania przy jakości czyszczenia ubrań, to bezpośrednio wpływa na nasze samopoczucie. Szczegół ten docenią przede wszystkim mężczyźni, którzy z reguły posiadają większe dłonie niż kobiety, przez co nieustannie mogą przesuwać włącznik maszynki w trakcie jej pracy.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, jaka jest najlepsza golarka do ubrań rozważając same dodatkowe funkcjonalności. Na uwagę zasługuje jednak to, że wszystkie rozwiązania znajdujące się w przygotowanym przez nas rankingu posiadają wyjmowany pojemnik. Czyszczenie ostrzy również nie wydaje się zadaniem trudnym, choć w modelu Camry CR 9606 dostęp do nich wydaje się trudniejszy niż w innych golarkach. Oczywiście żaden z tych dodatków nie jest elementem, który powinien być decydującym czynnikiem przy wyborze najlepszej golarki do ubrań czy tkanin. Wybierając jednak urządzenia o podobnych parametrach i podobnej cenie, zawsze warto spojrzeć czy jedno z urządzeń nie przeważa pod kątem takich akcesoriów.

 

O czym należy pamiętać podczas czyszczenia zmechaconych ubrań?

Aktualnie każda dobra golarka do ubrań zaprojektowana jest w sposób, który w dostatecznym stopniu zabezpiecza ubrania przed zniszczeniem w ramach czyszczenia naszych materiałów i tkanin. Oczywiście nie zwalnia nas to z wymogu ostrożnego użytkownika maszynek. Bez względu na rodzaj ochrony przed uszkodzeniami, głównym elementem czyszczącym zawsze będzie wewnętrzne ostrze, które skutecznie odcina wszystkie kulki, nitki czy kłaczki, ale i większość nierówności na swojej drodze. Dlatego zawsze powinniśmy odpowiednio naprężyć czyszczony materiał i nie pozwolić, aby w trakcie golenia dochodziło do zagnieceń, które mogłyby narazić materiał naszego ubrania na niechciane nacięcia.

Oczywiście, nawet bardzo dobra golarka do ubrań musi być poddawana pewnym zabiegom konserwacyjnym, jeśli zależy nam na tym, aby służyła nam długi czas. Jednym z nich jest czyszczenie i nietrudno jest się domyślić, że musi być ono wykonywane regularnie. Zwykle wykonując tę czynność, ograniczamy się do opróżnienia pojemnika i wyrzucania kłaków. Przynajmniej raz na jakiś czas należy jednak wyczyścić także same ostrza, na których zawsze pozostają niewielkie drobinki tkaniny.

 

Podsumowanie

Po przeczytaniu tego poradnika powinniście wiedzieć, które funkcjonalności i parametry podawane przez producenta są najważniejszymi elementami każdej maszynki do czyszczenia odzieży. Nasz ranking golarek do ubrań został przygotowany w oparciu o najważniejsze, wymienione tutaj elementy i uwzględnia produkty, które cieszą się duża popularnością wśród użytkowników w Polsce, więc na pewno znajdziecie coś dla siebie! 

Możecie przejść do artykułu: Jaka jest najlepsza golarka do ubrań – ranking maszynek na 2020 » i zobaczyć, które urządzenia najlepiej poradzą sobie ze zmechaconą odzieżą i tkaninami!