Aktualizacja: Kwiecień 2024

Potrawy z grilla może i nie zawsze są zdrowe, jednak z pewnością są pyszne – wiele osób uwielbia ich smak i czeka z wytęsknieniem na rozpoczęcie sezonu grillowego. Zakup odpowiedniego grilla jest jednak w tej chwili sporym wyzwaniem, ponieważ w sklepach można znaleźć znakomite towary od różnych znanych producentów. Grill elektryczny to jeden z wariantów zakupu – specjalne urządzenie, dzięki któremu grillowanie może odbywać się nie tylko wiosną czy latem i nie tylko na zewnątrz. Jaki jest najlepszy grill elektryczny? Jaki grill elektryczny kupić i czy w ogóle warto? Na jakie cechy podobnych urządzeń należy zwracać uwagę podczas dokonywania wyboru? Mamy nadzieję, że nasz ranking grilli elektrycznych pomoże podjąć decyzję wszystkim zainteresowanym!

 

Najlepsze grille elektryczne, które są najchętniej kupowane w roku 2020

W naszym zestawieniu znalazło się 5 znakomitych grilli elektrycznych – Tefal OptiGrill+ GC712D, BOSCH TFB3302V, Philips HD4467/90, Zelmer 40Z011 oraz SEVERIN RG 2341. To grille stołowe, wyposażone w możliwość regulacji temperatury i posiadające nieprzywierającą powłokę. Tefal OptiGrill+ GC712D, BOSCH TFB3302V i Philips HD4467/90 posiadają elementy, które mogą być myte w zmywarce. To znacząco przyspiesza usuwanie z nich zabrudzeń, a więc i ułatwia utrzymanie tych urządzeń w odpowiedniej czystości.

Dania z grilla elektrycznego to gwarancja zdrowia i udanej diety

Grille elektryczne są coraz chętniej wybierane do domów. Dzięki nim można bowiem swobodnie grillować nie tylko na balkonie czy na tarasie, ale również w zaciszu własnych 4 ścian. To bowiem specjalne urządzenia elektryczne, o konkretnej mocy, od której uzależniona jest szybkość przygotowywania posiłków. Nie potrzeba już rozpałki i nie trzeba przejmować się dymem. Przy pomocy tego rodzaju urządzeń jesteśmy w stanie nie tylko przygotować pyszne mięso, ale i inne, wegetariańskie potrawy. Czy grill elektryczny jest zdrowy? Owszem! Potrawy, które przygotowuje się właśnie, w tym sprzęcie są zdrowsze niż te szykowane na grillu tradycyjnym. Można je szykować bez dodatku tłuszczu i zawsze są równomiernie wysmażone, soczyste oraz chrupiące. Nawet osoby, które są na diecie mogą sobie pozwolić na zjadanie podobnych, grillowanych dań.

 

Duża moc, waga, długość przewodu. Dobry grill kontaktowy musi spełniać kilka podstawowych wymagań

Jaki grill elektryczny jest najlepszy? Co wybrać? Z pewnością ważną cechą dobrego urządzenia tego typu jest wysoka moc. To ona decyduje o szybkości szykowania posiłków. Tefal OptiGrill+ GC712D oraz Philips HD4467/90 posiadają najwyższą moc w naszym zestawieniu (2000 W). Model Bosch wyróżnia się mocą BOSCH TFB3302V 1800 W, Zelmer 40Z011 1500 W, a sprzęt SEVERIN RG 2341 mocą 1400 W. Oczywiście, należy też zwracać uwagę na materiał, z jakiego urządzenie zostało wykonane, jak również na jego wagę. Tefal OptiGrill+ GC712D i Philips HD4467/90 są ze stali nierdzewnej, BOSCH TFB3302V z aluminium, Zelmer 40Z011 został wykonany z tworzywa sztucznego i szkła hartowanego, zaś SEVERIN RG 2341 z tworzywa sztucznego i płyty kamiennej. Jeśli chodzi o ciężar, najcięższym grillem z naszego zestawienia jest Tefal OptiGrill+ GC712D (6,9 kilograma). Z kolei modelem najlżejszym jest urządzenie BOSCH TFB3302V (waży tylko 3,86 kilograma). Bardzo przydatny jest również długi kabel, dzięki któremu można ustawić grilla w wygodnym miejscu, sięgając do najbliższego źródła prądu. BOSCH TFB3302V posiada przewód o długości aż 1,4 metra, co jest najlepszym wynikiem w naszym zestawieniu. Dodatkowy pojemnik na tłuszcz pozwala go zbierać, by później wygodnie wylać. Jeśli urządzenie nie posiada takiego pojemnika, konieczne jest jego samodzielne odprowadzanie. Warto więc dodać, że modele Tefal OptiGrill+ GC712D, Philips HD4467/90 oraz Zelmer 40Z011 posiadają specjalny pojemnik na tłuszcz, który przyczynia się na pewno do większej wygody użytkowania grilla.

Który grill jest zdrowszy: elektryczny czy gazowy?

I tutaj po raz kolejny mamy dla Was dobrą wiadomość. Kontaktowe grille elektryczne są jednym z najzdrowszych sposobów gotowania (zarówno w domu i na świeżym powietrzu), które możemy sami przeprowadzić. Dzieje się tak przede wszystkim z tego powodu, że elektryczny, równomierny sposób grzania takich urządzeń już na starcie sprawia, że grille te nie wytwarzają substancji rakotwórczych i nie stosują mocno zanieczyszczonych paliw gazowych (które dodatkowo są szkodliwe dla środowiska). Dodatkowo tego typu przygotowywanie potraw praktycznie w ogóle nie wymaga stosowania tłuszczu, co docenią wszystkie osoby starające się utrzymać swoja dietę i panowie, którzy martwią się o zdrowie swojej prostaty.

Właśnie z tych powodów grille elektryczne są doskonałym sposobem, aby wspomóc swoje zdrowie i prawidłową dietę!

 

Czy można używać grilla elektrycznego na balkonie w bloku?

Zgodnie z przepisami, które obowiązują w naszym kraju, używanie grilla elektrycznego na balkonie lub na obszarze tarasu jest dozwolone, pod warunkiem respektowania wymaganego dystansu od materiałów, które mogłyby łatwo ulec zapłonowi. Jednak zawsze zalecamy zapoznać się z wewnętrznym regulaminem współdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, który może regulować tego typu grillowanie. 

Jest to doskonała informacja dla wszystkich fanów grillowania, jednak zawsze musimy pamiętać o zastosowaniu zwyczajnych zasad życia w społeczności. Mieszkanie w bloku rządzi się swoimi prawami i niestety wymaga od wszystkich członków wspólnoty chociaż odrobiny współpracy. Właśnie dlatego, mimo że zazwyczaj wolno nam przyrządzać potrawy z grilla elektrycznego na balkonie, to nie zawsze jest to wskazane i zawiera się w zasadach dobrego smaku. Pamiętajmy, że nasze potrawy, zwłaszcza te urozmaicone o różnorodne, orientalne przyprawy i górę czosnku lub cebuli, mogą generować nadmierną ilość zapachu, który chociaż w nas generuje dosłowny ślinotok, to niekoniecznie musi odpowiadać naszym sąsiadom.

Stosunek ceny do jakości – to podstawowy wskaźnik jaki grill elektryczny powinien spełniać

Najlepsze grille to takie, które nie tylko pozwalają na przygotowywanie pysznych, grillowanych potraw, ale też nie kosztują przesadnie dużo. Urządzenie musi mieć dużą moc, świetny design i odpowiednio wysoką wytrzymałość. Dobre grille powinny się także odznaczać innymi zaletami – przydatnymi technologiami czy dodatkami, które ułatwiają grillowanie. Wielkie znaczenie mają programy grillowania, dostępne w poszczególnych modelach. Pozwalają one dostosować parametry sprzętu do potrzeb szykowanych potraw – na przykład inny program dla kiełbasek, inny dla grillowanych kanapek, a jeszcze inny dla ryby. Tefal OptiGrill+ GC712D posiada 6 takich programów, Zelmer 40Z011 umożliwia 5-stopniową regulację temperatury, a w przypadku modelu Philips HD4467/90 dostępny jest zakres temperatur od 70°C do 230°C. Z kolei w zestawie z grillem elektrycznym Severin RG 2341 użytkownik otrzymuje 8 małych rozmiarów patelni (zestaw do raclette), a model Bosch FB3302V może być używany w 3 wariantach – jako grill otwarty, zamknięty lub może pełnić funkcję piekarnika. Każdy więc grill, jaki znalazł się w naszym zestawieniu, posiada jakieś cechy szczególne – pewne zalety, wyróżniające go na tle innych. Najlepszy grill to bowiem taki, który świetnie odpowiada potrzebom konkretnej osoby.