Aktualizacja: Maj 2024

Smaczna i aromatyczna kawa to poranny rytuał wielu osób, które nie wyobrażają sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki tego czarnego napoju. Na szczęście do jego przygotowania nie potrzeba kosztownego ekspresu, którego zakup potrafi uszczuplić domowy budżet nawet o kilka tysięcy złotych. Tutaj doskonale sprawdzi się kawiarka do kawy, która umożliwia przygotowanie pachnącego, ciemnego i mocnego naparu.

To popularne urządzenie przywędrowało do nas z Włoch, a za jego pomysłodawcę uznaje się Alfonso Bialettiego. Pierwsza włoska kawiarka powstała w 1933 roku – i od tego czasu króluje na europejskich i światowych stołach. Dzisiaj jest to urządzenie bardzo popularne, a wielość dostępnych modeli sprawia, iż każdy znajdzie coś dla siebie. Jednak wybierając model kawiarki, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych cech, które decydują o jej jakości i funkcjonalności. Zatem jaka kawiarka będzie najlepsza? Oto kilka ważnych informacji.

 

 

Kawiarka – co należy o niej wiedzieć?

Kawiarka do parzenia kawy to proste i na pierwszy rzut oka nieskomplikowane urządzenie, które przypomina dwuczęściowy czajniczek. Jednak jego moc jest ogromna, a specjalna budowa pozwala na wydobywanie z ziaren kawy głębokiego aromatu i wyrazistego smaku. Każda dobra kawiarka składa się z trzech podstawowych elementów (zbiornika na wodę, sitka na zmielone ziarna kawy i dzbanka na zaparzony napój) oraz dwóch ważnych dodatków (zaworu bezpieczeństwa i uszczelki). Samo działanie kawiarki nie jest skomplikowane i opiera się na odpowiednim ciśnieniu, które pod wpływem temperatury powstaje w dolnej części urządzenia.

Jak to wygląda w praktyce? Otóż podgrzewana w zbiorniczku woda zaczyna wrzeć i pod wpływem ciśnienia zostaje wypychana do góry. Następnie wrzątek zostaje przetłoczony przez sitko z kawą oraz filtry zbierające fusy, a w dzbanku gromadzi się właściwy napar.

Jak używać kawiarki? Przygotowywanie kawy składa się z kilku prostych kroków:

 1. Napełnienie dolnego pojemnika wodą (do poziomu zaworu bezpieczeństwa).
 2. Włożenie sitka i wypełnienie go kawą (bez ubijania).
 3. Dokręcenie górnej części kawiarki.
 4. Postawienie kawiarki na palnik (gdy jest to kawiarka na gaz, kawiarka do indukcji lub kawiarka na kuchenkę elektryczną) lub podłączenie jej do prądu (wszystkie kawiarki elektryczne).

Samo parzenie kawy w kawiarce trwa zaledwie 5 – 7 minut, a po tym czasie pojawia się charakterystyczne syczenie i buczenie, które zwiastuje przygotowanie gorącego, pachnącego i niezwykle smacznego napoju. Tak przygotowany napar na pewno usatysfakcjonuje smakiem każdego kawosza.

 

 

Kawiarka aluminiowa czy stalowa? Która z nich jest lepsza?

Pierwszym dylematem, przed jakim stoi osoba kupująca kawiarkę jest wybór materiału, z którego jest ona wykonana. W tym przypadku najbardziej popularna jest kawiarka aluminiowa lub kawiarka stalowa. Każdy z tych modeli ma swoje zalety i wady.

 • Kawiarka aluminiowa
  Pierwszy włoski zaparzacz do kawy był wykonany z aluminium – i to właśnie ten materiał jest wciąż najbardziej popularny. Urządzenia tego typu są lekkie, stosunkowo trwałe i bezpieczne dla zdrowia (do ich produkcji wykorzystuje się certyfikowany i dopuszczony do kontaktu z żywnością stop aluminium). Charakteryzują się kanciastym kształtem, różnymi wersjami kolorystycznymi oraz wysoką dostępnością i stosunkowo niską ceną. Ich niewątpliwą wadą jest jednak fakt, iż z czasem mogą ulegać odkształceniom i odbarwieniom, co ma wpływ na smak kawy. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, iż kawiarka tego typu nie może być czyszczona przy użyciu silnych detergentów i wymaga odpowiedniej konserwacji.

 • Kawiarka stalowa
  Innym rodzajem zaparzacza jest kawiarka ciśnieniowa stalowa. Kawiarka ze stali nierdzewnej jest znacznie trwalsza od aluminiowej – nie koroduje, jest mniej podatna na odkształcenia i odbarwienia oraz odporniejsza na stłuczenia. Dodatkowo nie zmienia smaku kawy i jest łatwiejsza w czyszczeniu. Jest to model dostępny jedynie w gładkim i opływowym kształcie (co wcale nie jest wadą), który doskonale sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach. Za pewien mankament należy uznać cenę, która jest zazwyczaj wyższa niż cena kawiarki aluminiowej.

Osoby decydujące się na zakup konkretnej kawiarki często zadają pytanie: kawiarka stalowa czy aluminiowa? Na tak postawione pytanie trudno odpowiedzieć w sposób jednoznaczny, gdyż wiele zależy od indywidualnych preferencji czy wielkości budżetu. Jednak bez względu na wybrany rodzaj kawiarki nie warto kierować się jedynie ceną, gdyż bardzo niski koszt urządzenia może iść w parze z niezbyt wysoką jakością. Warto wydać trochę więcej i cieszyć się dobrą kawą przez wiele lat.

Ciekawym rozwiązaniem dla osób wymagających i szukających dobrej jakości jest kawiarka ceramiczna, która nie tylko nie zmienia smaku i zapachu kawy, ale także nie odkształca się i posiada bardzo elegancki wygląd. Jej wadą jest natomiast mała odporność na stłuczenia i wysoka cena.

Która z nich będzie najlepsza? Ranking kawiarek prezentuje tak różnorodne modele, iż na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

 

 

Jaka kawiarka dla dwóch osób, a jaka dla całej rodziny? Zwróć uwagę na pojemność

Ważnym kryterium przy wyborze kawiarki do kawy powinna być jej pojemność, czyli wielokrotność standardowych filiżanek espresso (około 50 ml), które można przygotować podczas jednego parzenia. Na rynku dostępne są bardzo zróżnicowane kawiarki, których pojemność waha się od 1 do nawet 18 filiżanek. W tym przypadku nie sprawdza się powiedzenie, że im większy model, tym lepiej. Dlaczego? Otóż najlepsze kawiarki to takie, które są dopasowane do indywidualnych potrzeb i preferencji. Dlatego też wybierając konkretny model, warto zwrócić uwagę na to, w jakich naczyniach spożywa się aromatyczny napój (mała filiżanka czy też duży kubek) oraz ile osób będzie chciało napić się kawy zaparzonej na jednym cyklu pracy.

Osoba mieszkająca samotnie i spożywająca od jednej do trzech filiżanek kawy wybierze kawiarkę mniejszą (na przykład na 1 – 2 lub 3- 4 filiżanki), a kilkuosobowa rodzina pijąca kawę z kubków zdecyduje się na zupełnie inny model (tutaj dobrym zakupem będzie kawiarka duża – na przykład kawiarka 600 ml).

Dodatkowo należy pamiętać o tym, iż nie warto kupować kawiarki “na zapas”. Dlaczego? Otóż w urządzeniu na 10 espresso nie da się przygotować jednej filiżanki, gdyż do zbiornika należy wlać ściśle określoną ilość wody (wyjątkiem jest kawiarka włoska z reduktorem, która pozwala przygotować różne ilości napoju). Zatem wybierając określony model zaparzacza zwracajmy uwagę na jego pojemność.

 

 

Jaka kawiarka na indukcję, a jaka na płytę gazową lub elektryczną? Dostosuj urządzenie do posiadanej kuchenki

Ważną kwestią przy wyborze kawiarki do kawy jest jej rodzaj, który powinien być dostosowany do posiadanej kuchenki (gazowej, elektrycznej lub indukcyjnej). W przypadku dwóch pierwszych nie ma żadnego problemu, gdyż zdecydowana większość dostępnych na rynku kawiarek (i to zarówno aluminiowych, jak i stalowych) działa na obu typach kuchenek. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku posiadania kuchni indukcyjnej. Tutaj zakupione urządzenie powinno charakteryzować się określonymi cechami. Przede wszystkim kawiarka na płytę indukcyjną musi posiadać ferromagnetyczne dno, czyli takie, które zadziała na tego typu kuchence (dlatego zwróć uwagę, czy na opakowaniu bądź na spodzie urządzenia widnieje odpowiedni symbol). Dodatkowo urządzenie nie może być w całości aluminiowe, gdyż takie nie zadziała na płycie indukcyjnej. Kawiarka indukcyjna powinna być wykonana ze stali nierdzewnej (a przynajmniej jej dolny zbiornik). Nie bez znaczenia jest także rozmiar, który w tym przypadku powinien wynosić co najmniej 150 ml (mniejsze modele nie zostaną wykryte przez indukcję).

Są to bardzo ważne cechy, a zlekceważenie którejkolwiek z nich może skutkować zakupem zupełnie nieprzydatnego sprzętu. Kawiarka na kuchenkę indukcyjną, elektryczną lub gazową to nie jedyne rozwiązanie w przypadku zakupu tego typu urządzenia. Alternatywą może być kawiarka elektryczna, która także cieszy się rosnącą popularnością. Kawiarka na prąd nie wymaga stawiania na kuchence, a jedynie podłączenia do gniazdka. Do jej zalet należy zaliczyć bezpieczeństwo i wygodę użytkowania, opcję automatycznego wyłączania się, możliwość podtrzymywania temperatury kawy oraz estetyczny i miły dla oka wygląd. Elektryczna kawiarka to połączenie nowoczesności z tradycją, które znajduje wielu zwolenników.

 

 

Jaka kawiarka najlepsza? Zwróć uwagę na kilka detali

Rodzaj materiału, pojemność czy dostosowanie do posiadanej kuchenki to tylko niektóre z istotnych kwestii, na jakie trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu odpowiedniej kawiarki. Oprócz tego ważnych jest kilka istotnych detali, obok których także nie wolno przejść obojętnie. Najlepsza kawiarka powinna charakteryzować się kilkoma istotnymi cechami, wśród których trzeba wymienić:

 • obecność wentyla bezpieczeństwa, który odpowiada za wypuszczenie pary wodnej
 • dobra uszczelka, która powinna służyć przez długi okres
 • solidna klapka, która nie powinna sama się odchylać (taki defekt może doprowadzić do wylania się napoju lub poparzenia osoby przyrządzającej kawę)
 • dostępność części zamiennych

Dodatkowo należy też zwrócić uwagę na sposób i jakość wykonania. Niezwykle ważny jest uchwyt, który powinien być wygodny, wytrzymały i solidny. Słaba jakość tego elementu może spowodować nie tylko konieczność używania rękawicy, ale także uszkodzenie, a nawet jego odłamanie.

 

 

Kawiarka – jaka najlepsza? Dodatkowe cechy

Wybór odpowiedniej kawiarki do kawy powinien być podyktowany kilkoma ważnymi cechami, które zostały omówione powyżej. Jednak nie tylko one decydują o zakupie. Równie ważne są dodatkowe kwestie, na które także warto zwrócić uwagę. Jedną z nich jest wygląd kawiarki. W tym przypadku jest to kwestia niezwykle subiektywna, która zależy od indywidualnego gustu lub charakteru wnętrza. Na szczęście na rynku jest dostępnych tak wiele różnorodnych modeli kawiarek, iż każdy – nawet najbardziej wymagający miłośnik kawy – znajdzie coś dla siebie.

Innym istotnym czynnikiem jest cena, która może wahać się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Jej wysokość jest uzależniona od pojemności, marki, zastosowanych materiałów i ogólnej jakości wykonania. Wiele osób zapyta: po co przepłacać, skoro można dostać modele za naprawdę niewielkie pieniądze? Jest w tym sporo prawdy. Jednak w przypadku zakupu kawiarki nie warto kierować się jedynie ceną. Pamiętajmy, iż tanie modele często pochodzą od chińskich producentów, a ich jakość, wytrzymałość i estetyka pozostawia wiele do życzenia. Dlatego przy wyborze konkretnego modelu cena nie powinna być jedynym kryterium.

 

 

Najlepsze kawiarki do kawy w 2020 roku. Podsumowanie

Kawiarka do espresso to doskonała alternatywa dla ekspresu, która pozwala zaoszczędzić niemałe fundusze w domowym budżecie. Jest stosunkowo tania, prosta w obsłudze, łatwa do czyszczenia i przechowywania. Jednak aby spełniła wszystkie swoje zadania, to musi charakteryzować się określonymi cechami. Dlatego też jej wybór powinien być dokładnie przemyślany, przeanalizowany i dostosowany do indywidualnych potrzeb oraz gustów. Dobrze wybrane urządzenie będzie służyć kawoszom przez co najmniej kilka lat. Jak wybrać najlepsze modele kawiarki? Ranking najpopularniejszych modeli na pewno ułatwi odpowiedni zakup.