Kawiarka elektryczna czy na indukcję? Ranking kawiarek do kawy 2020

Aktualizacja: Kwiecień 2020

 1. Bialetti Venus 6 TZ
 2. Ikea METALLISK
 3. Florina Lungo 6
 4. GAT Nerrisima 4 TZ
 5. Ariete Mokina 1358
 6. Poradnik wyboru kawiarki

Porównanie najlepszych kawiarek:

ModelCenaTypMateriałPojemność [ml]do kuchenki indukcyjnejdo kuchenki gazowejdo kuchenki elektrycznej
Bialetti Venus 6 TZ
Sprawdź cenę »klasyczna
stal nierdzewna
300
TAK
TAK
TAK
Ikea METALLISK
Sprawdź cenę »klasyczna
stal nierdzewna
400
TAK
TAK
TAK
Florina Lungo 6
Sprawdź cenę »klasyczna
stal nierdzewna
350
TAK
TAK
TAK
GAT Nerrisima 4 TZ Sprawdź cenę »elektrycznaaluminium160nie dotyczynie dotyczynie dotyczy
Ariete Mokina 1358
Sprawdź cenę »elektryczna
aluminium
100
nie dotyczy
nie dotyczy
nie dotyczy

Najlepsze kawiarki – Ranking makinetek 2020

 

1. Bialetti Venus 6 TZ Kliknij aby kupić »

Bialetti-Venus-6-TZKawiarka Bialetti Venus to pierwsza opisywana w naszym zestawieniu kawiarka włoska. Została ona wykonana z najwyższej jakości materiałów, wprost od najpopularniejszego włoskiego producenta, którego sława sięga lat trzydziestych XX wieku. Czym się charakteryzuje, jakie są jej mocne strony i czy posiada jakieś wady? Sprawdźmy!

Kawiarka Bialetti Venus 6 TZ została wykonana ze stali nierdzewnej 18/10. Co oznacza ten parametr? Pierwsza liczba oznacza procentowy udział chromu, zaś druga odpowiada pierwiastkowi niklu. Taka proporcja gwarantuje wysoką trwałość kawiarki, a przy tym możemy określić ją mianem nierdzewnej.

Z wykorzystaniem kawiarki Venus jesteśmy w stanie przygotować 300 ml kawy, co odpowiada około 6 filiżankom espresso. Jest to więc najmniejsza pojemność wśród kawiarek klasycznych naszego zestawienia. A dlaczego klasycznych? Ponieważ, by zaparzyć w niej kawę, musimy przejść przez cały proces parzenia, którym jednym z etapów jest podgrzanie wody do odpowiedniej temperatury na płycie grzewczej. W tym miejscu powinniśmy się zastanowić czy kawiarka Bialetti na indukcję to dobry wybór? Odpowiedź jest jednak bardzo prosta – oczywiście, że tak! – ponieważ kawiarka podgrzewa się zarówno dobrze na gazie, kuchence elektrycznej, jak i indukcyjnej. Jeśli więc kiedykolwiek przyjdzie nam wymieniać płytę grzewczą na nowszą lub innego typu, nasza ulubiona kawiarka na indukcję Bialetti będzie nadal niezawodnie zaparzać przepyszną kawę.

To czym wyróżnia się kawiarka Bialetti Venus to również pozytywne wrażenia wizualne. Prezentuje się ona wyjątkowo elegancko i solidnie, a na szczególną pochwałę zasługują dobrze wykończone, gładkie krawędzie, które często, w przypadku tanich kawiarek, są ze sobą mocno niespasowane. Plastikowy uchwyt również wygląda na trwały, a przede wszystkim jest wygodny, nie nagrzewa się i dobrze leży w dłoni. Jak można się domyślić, za wysoką jakością idzie również wysoka cena, jest to najdroższa klasyczna kawiarka włoska w naszym zestawieniu. Musimy na nią przeznaczyć co najmniej 100 zł, jednak o stosunek jakości do ceny możemy być spokojni.

Podsumowując, kawiarka włoska Bialetti Venus 6 TZ to bardzo dobra propozycja dla smakoszy świeżo zmielonej kawy. Nie trzeba się martwić o jej trwałość, a jej elegancki wygląd na pewno przyciągnie wzrok gości, którzy będą zachwyceni aromatem parzonej kawy bez jakichkolwiek fusów.

Kawiarka Bialetti Venus 6 TZ to najczęściej wybierana klasyczna kawiarka włoska wśród użytkowników

Bialetti Venus 6 TZ

Zalety

Zalety
 • Wykonana ze stali nierdzewnej 18/10
 • Podgrzewa się na wszystkich typach płyt grzewczych
 • Elegancki i stylowy wygląd
 • Wygodny, nienagrzewający się uchwyt
 • Odpowiednia do przygotowania 6 filiżanek espresso

Wady

Wady
 • Wysoka cena – najdroższa kawiarka klasyczna w zestawieniu

Kup na Allegro

 

2. Ikea METALLISK Kliknij aby kupić »

Ikea-METALLISKKolejną propozycją w naszym rankingu kawiarek jest sprzęt z jakże znanej i popularnej szwedzkiej firmy IKEA. Kawiarka jest więc ogólnie dostępna, oceniona przez wielu użytkowników, a jej szeroko zakrojona sprzedaż świadczy pozytywnie o jej wysokiej jakości. Czym wyróżnia się na tle pozostałych sprzętów w naszym zestawieniu?

Kawiarka Ikea METALLISK może poszczycić się zdobyciem najstarszej i najcenniejszej światowej nagrody designu – GOOD DESIGN. Jest to tym bardziej istotne, gdyż jest to sprzęt kuchenny, wystawiony na spojrzenia naszych gości w domu, więc jej dobra prezencja jest ważnym atutem.

Producenci nie zapomnieli również o tym, że poza samym wyglądem istotna jest także solidność i funkcjonalność sprzętu kuchennego. Kafeterka wykonana jest z wysokiej jakości stali nierdzewnej, a jej szerokie dno zapewnia dużą stabilność na płycie grzewczej. A właśnie! Czy każda płyta grzewcza będzie odpowiednia do tego modelu kawiarki? Producent deklaruje, że kawiarka na indukcję IKEA równie dobrze spisze się na kuchence gazowej, płycie witoceramicznej, żeliwnej czy właśnie indukcyjnej. Efektem tego jest wysoka uniwersalność urządzenia.

Czym jeszcze charakteryzuje się sprzęt z linii produkcyjnej sklepu IKEA? Kawiarka zaparzy największą ilość Waszej ulubionej kawy spośród sprzętów w naszym zestawieniu. Deklarowana pojemność to aż 400 ml, co pozwoli na przygotowanie aż 8 filiżanek espresso. To świetny wynik!

Czy poza wymieniony zaletami kawiarka stalowa IKEA posiada jakieś wady? Użytkownicy skarżą się na mocno nagrzewający się uchwyt. Nic w tym zresztą dziwnego, ponieważ został on wykonany tak jak całe naczynie, ze stali nierdzewnej. Jest to spore niedopatrzenie ze strony producenta. Na stronie internetowe producenta przeczytamy również zalecenie, że kawiarka nie powinna być myta w zmywarce, to niestety kolejny mały minus obniżający wygodę korzystania z urządzenia.

Na koniec należy jednak zaznaczyć, że poza kilkoma małymi wadami kafeterka IKEA to bardzo solidny, oryginalnie zaprojektowany przez Nike’a Karlssona sprzęt kuchenny. Ogromną zaletą, która wynika z jego popularności, jest także bezproblemowa wymiana uszczelek, które jak wiadomo, należy co jakiś czas wymieniać w przypadku klasycznych kawiarek włoskich. To wszystko sprawia, że jest to produkt warty szczególnej uwagi.

Ikea METALLISK

Zalety

Zalety
 • Duża popularność i wysoka dostępność
 • Podgrzewa się na wszystkich typach płyt grzewczych
 • Oryginalny design
 • Największa pojemność w zestawieniu (400 ml)
 • Bezproblemowa wymiana uszczelek w najbliższym sklepie IKEA

Wady

Wady
 • Nagrzewający się, metalowy uchwyt
 • Brak możliwości mycia w zmywarce

Kup na Allegro

 

3. Florina Lungo 6 Kliknij aby kupić »

Florina-Lungo-6Czas na najtańszą propozycję w naszym zestawieniu najlepszych kawiarek. Jest nią kawiarka Florina Lungo 6. Czy niska cena oznacza gorszą jakość lub niską funkcjonalność? Przekonajmy się!

Produkty z logiem “Florina” to popularny i budzący zaufanie asortyment wielu sklepów w Polsce. Są one idealnym połączeniem wysokiej jakości z korzystną ceną. Nie inaczej jest w przypadku sprzętu do zaparzania kawy Florina. Kawiarka jest wykonana z trwałej i łatwej w utrzymaniu czystości stali nierdzewnej. Jest to szczególnie istotne, ponieważ producent nie zaleca mycia kawiarki w zmywarce.

Pojemność wynosząca 300 ml pozwala na przygotowanie 6 filiżanek espresso, po 50 ml każda. Jest to więc idealne rozwiązanie dla dużej rodziny lub gospodarza domu, który chce zaskoczyć swoich gości smakiem i zapachem zaparzonej w stylu włoskim aromatycznej kawy. Zaletą w jej przygotowaniu, a dokładniej w podawaniu, jest specjalnie wyprofilowany rant wylewki, który zapobiega rozpryskiwaniu i rozlewaniu kawy, a szczelnie zamykana pokrywka uniemożliwia wydostanie się intensywnego aromatu kawy, zanim przelejemy ją do filiżanek.

To jeszcze nie wszystko, co oferuje marka Florina. Kawiarka do espresso przyciąga swoją uwagę również stylowym wyglądem oraz kontrastującym uchwytem wykonanym z nienagrzewającego się materiału. To istotna zaleta, dzięki której nie musimy się martwić o poparzenie wskutek zdjęcia z gazu świeżo przygotowanego napoju. Będąc już przy jednej z metod podgrzewania kawiarki, a więc na tak zwanym gazie, czyli płycie gazowej, warto zaznaczyć, że kawiarka Florina oferuje korzystanie z niej na każdym typie kuchenki, w tym indukcyjnej i elektrycznej.

Czy produkt ten ma w ogóle jakieś wady? Na pierwszy rzut oka bardzo trudno wskazać jakąkolwiek, jednak wczytując się w opinie użytkowników, można znaleźć też takie, które skarżą się na niestabilny uchwyt, czyli rączkę. I to byłoby na tyle, jeśli chodzi o minusy.

Jak widać, niska cena nie musi oznaczać niskiej jakości, a kawiarka Florina Lungo 6 jest tego świetnym przykładem. Co więcej, producent na potwierdzenie tego faktu oferuje aż 3-letnią gwarancję, co jest świetną wiadomością dla przyszłych użytkowników kawiarki Florina.

Florina Lungo 6

Zalety

Zalety
 • 3-letnia gwarancja
 • Podgrzewa się na wszystkich typach płyt grzewczych
 • Odpowiednia do przygotowania 6 filiżanek espresso
 • Nienagrzewająca się rączka
 • Odpowiednio wyprofilowany rant wylewki
 • Niska cena – najtańsza kawiarka klasyczna w zestawieniu

Wady

Wady
 • Według opinii użytkowników, uchwyt kawiarki mógłby być bardziej stabilny

Kup w Media Expert Kup na Allegro

 

4. GAT Nerrisima 4 TZ Kliknij aby kupić »

GAT-Nerrisima-4-TZKawiarka GAT Nerrisima to pierwsza elektryczna kawiarka w naszym zestawianiu. W czym jest lepsza od klasycznych kawiarek, a w czym im ustępuje? Porównajmy!

Kawiarka elektryczna GAT jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie posiadają w domu płyty grzewczej lub nie chcą przeznaczać na niej miejsca dla klasycznej kawiarki włoskiej. Sam sposób zaparzania kawy nie różni się znacząco – tak samo, jak w poprzednich modelach, pojemnik należy wypełnić wodą do zaznaczonego poziomu, założyć sitko i wsypać na nie kawę. Jedyna różnica to ta, że tak przygotowaną kawiarkę stawiamy nie na płycie grzewczej, a na elektrycznej podstawie i włączamy przycisk startu bądź przekręcamy odpowiednio pokrętło.

Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim krótszy czas potrzebny na przygotowanie napoju. Co więcej, kawiarka GAT Nerrisima 4 TZ jest wyposażona w specjalny timer, który umożliwia podtrzymanie wysokiej temperatury przez 20 minut, co świetnie się sprawdza w przypadku zabieganych ludzi, często zapominających o tym, że świeża kawa już na nich czeka.

Czym jeszcze charakteryzuje się sprzęt kuchenny od firmy GAT? Kawiarka jest wykonana z aluminium pomalowanym odporną na wysokie temperatury farbą w kolorze czarnym. Taki zabieg sprawia, że kawiarka prezentuje się elegancko i solidnie.

Będąc już przy temacie desingu, warto wspomnieć też o tym, że producent daje możliwość wyboru potencjalnemu użytkownikowi elektrycznej kawiarki GAT jaki kolor będzie miało jego urządzenie. Do wyboru jest kawiarka elektryczna żółta, zielona, czerwona i niebieska. To istotna zaleta, zwłaszcza że kawiarka to sprzęt, który jest wystawiony na ocenę wizualną naszą i naszych gości.

Kawiarka elektryczna pozwoli nam na szybsze przygotowanie kawy, jednak czy zagotujemy w niej taką samą ilość napoju, jak w przypadku omawianych wcześniej kawiarkach klasycznych? Niestety nie. Kawiarka Gat cechuje się pojemnością wynoszącą 160 ml, pozwoli to więc na przygotowanie około 3 filiżanek espresso, co jest o połowę słabszym rezultatem na tle klasycznych kafeterek.

Jeśli komuś nie przeszkadza mniejsza pojemność, a także wysoka cena (bo o tym też należy wspomnieć, gdyż jest to najdroższe urządzenie w naszym zestawieniu, za które musimy zapłacić ponad 200 zł), to pod każdym innym względem jest to świetny wybór, by cieszyć się smakiem kawy, przygotowanej w sposób oryginalny, ale też wyjątkowo szybki.

GAT Nerrisima 4 TZ

Zalety

Zalety
 • Timer podtrzymujący temperaturę do 20 min
 • Szybkie przygotowanie napoju
 • Materiał pomalowany odporną na wysokie temperatury czarną farbą
 • 4 kolory pokrywki i uchwytu do wyboru
 • Niewymagana płyta grzewcza
 • Pojemność 160 ml pozwoli na przygotowanie 3 filiżanek espresso

Wady

Wady
 • Wysoka cena – najdroższą kawiarka w naszym zestawieniu

Kup w Media Expert Kup na Allegro

 

5. Ariete Mokina 1358 Kliknij aby kupić »

Ariete-Mokina-1358Ostatnią propozycją w naszym zestawieniu jest kawiarka elektryczna Ariete Mokina 1358. To wyjątkowo funkcjonalne urządzenie przyciąga do siebie użytkowników nie tylko ciekawym designem, ale też stosunkowo niską ceną na tle kawiarek elektrycznych. Jakie są mocne strony kawiarki Ariete, a w czym powinna się poprawić?

Elegancja – to aspekt, którym wyróżnia się kawiarka Ariete Mokina 1358. Dostępna jest w czterech wariantach kolorystycznych – czarnym, białym czerwonym i kremowym, przez co przyciąga oko gości, a także świetnie komponuje się z kuchnią w nowoczesnym stylu. Kawiarka jest bezprzewodowa, co oznacza, że możemy w dowolnym miejscu nalać wody do zbiorniczka i nasypać kawę do sitka, by później odstawić ją na elektryczną podstawkę. W tym miejscu warto wspomnieć, że jest to kawiarka obracana o 360°, więc nie ma znaczenia, w jaki sposób odłożymy ją na podstawkę. Podgrzewanie wody odbywa się w bardzo krótkim czasie, a to dzięki odpowiednio wysokiej mocy 400 W.

Kolejną zaletą kawiarki Ariete jest timer, który umożliwia podtrzymanie wysokiej temperatury nawet przez 30 min, dzięki czemu nie musimy się martwić, że kawa nam wystygnie, gdy nie będziemy mogli jej wypić od razu po jej przygotowaniu. Co więcej, urządzenie to jest wyposażone w automatyczny wyłącznik, który uniemożliwi ewentualne przegotowanie się i wyparowanie kawy lub przegrzanie kawiarki. Na dużą praktyczność tego sprzętu wpływają także podświetlenie informujące o pracy urządzenia oraz antypoślizgowe nóżki.

Czy na jakimś polu zawodzi produkt firmy Ariete? Kawiarka eletryczna Mokina 1358 posiada plastikowe wieczko, co może skutkować nieprzyjemnym zapachem plastiku w trakcie zaparzania pierwszej kawy. By tego uniknąć, należy pamiętać o wcześniejszym wyparzeniu kawiarki, co eliminuje ten problem. Kolejną cechą, która może okazać się dla niektórych wadą to niewielka pojemność. Producent deklaruje, że wynosi ona około 100 ml, co pozwalałoby na przygotowanie zaledwie dwóch filiżanek espresso po 50 ml. Jednak użytkownicy tego modelu zaprzeczają tym informacją i poprawiają, że pojemność jest zdecydowanie większa i w rzeczywistości sięga nawet 180 ml, co jest już akceptowalnym rezultatem.

Podsumowując, kawiarka Ariete Mokina 1358 to bardzo funkcjonalny model, odpowiedni dla osób, które praktyczność urządzenia stawiają ponad jego wydajność. Dzięki możliwości podłączenia kawiarki w każdym miejscu z dostępem do gniazdka elektrycznego oraz stosunkowo niewysokiej cenie jest to produkt wart polecenia.

Ariete Mokina 1358

Zalety

Zalety
 • Elegancki wygląd
 • 4 kolory do wyboru
 • Szybkie przygotowanie kawy dzięki mocy o wartości 400 W
 • Timer podtrzymujący temperaturę do 30 min
 • Możliwy obrót kawiarki o 360°
 • Podświetlenie w trakcie pracy
 • Antypoślizgowe nóżki
 • Niewymagana płyta grzewcza

Wady

Wady
 • Plastikowe wieczko
 • Deklarowana pojemność producenta to zaledwie 100 ml (180 ml według użytkowników)

Kup w Media Expert Kup na Allegro

 

6. Jaką kawiarkę kupić? Na co zwrócić uwagę przy zakupie kawiarki do parzenia kawy?

Smaczna i aromatyczna kawa to poranny rytuał wielu osób, które nie wyobrażają sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki tego czarnego napoju. Na szczęście do jego przygotowania nie potrzeba kosztownego ekspresu, którego zakup potrafi uszczuplić domowy budżet nawet o kilka tysięcy złotych. Tutaj doskonale sprawdzi się kawiarka do kawy, która umożliwia przygotowanie pachnącego, ciemnego i mocnego naparu.

To popularne urządzenie przywędrowało do nas z Włoch, a za jego pomysłodawcę uznaje się Alfonso Bialettiego. Pierwsza włoska kawiarka powstała w 1933 roku – i od tego czasu króluje na europejskich i światowych stołach. Dzisiaj jest to urządzenie bardzo popularne, a wielość dostępnych modeli sprawia, iż każdy znajdzie coś dla siebie. Jednak wybierając model kawiarki, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych cech, które decydują o jej jakości i funkcjonalności. Zatem jaka kawiarka będzie najlepsza? Oto kilka ważnych informacji.

 

Kawiarka – co należy o niej wiedzieć?

Kawiarka do parzenia kawy to proste i na pierwszy rzut oka nieskomplikowane urządzenie, które przypomina dwuczęściowy czajniczek. Jednak jego moc jest ogromna, a specjalna budowa pozwala na wydobywanie z ziaren kawy głębokiego aromatu i wyrazistego smaku. Każda dobra kawiarka składa się z trzech podstawowych elementów (zbiornika na wodę, sitka na zmielone ziarna kawy i dzbanka na zaparzony napój) oraz dwóch ważnych dodatków (zaworu bezpieczeństwa i uszczelki). Samo działanie kawiarki nie jest skomplikowane i opiera się na odpowiednim ciśnieniu, które pod wpływem temperatury powstaje w dolnej części urządzenia.

Jak to wygląda w praktyce? Otóż podgrzewana w zbiorniczku woda zaczyna wrzeć i pod wpływem ciśnienia zostaje wypychana do góry. Następnie wrzątek zostaje przetłoczony przez sitko z kawą oraz filtry zbierające fusy, a w dzbanku gromadzi się właściwy napar.

Jak używać kawiarki? Przygotowywanie kawy składa się z kilku prostych kroków:

 1. Napełnienie dolnego pojemnika wodą (do poziomu zaworu bezpieczeństwa).
 2. Włożenie sitka i wypełnienie go kawą (bez ubijania).
 3. Dokręcenie górnej części kawiarki.
 4. Postawienie kawiarki na palnik (gdy jest to kawiarka na gaz, kawiarka do indukcji lub kawiarka na kuchenkę elektryczną) lub podłączenie jej do prądu (wszystkie kawiarki elektryczne).

Samo parzenie kawy w kawiarce trwa zaledwie 5 – 7 minut, a po tym czasie pojawia się charakterystyczne syczenie i buczenie, które zwiastuje przygotowanie gorącego, pachnącego i niezwykle smacznego napoju. Tak przygotowany napar na pewno usatysfakcjonuje smakiem każdego kawosza.

 

Kawiarka aluminiowa czy stalowa? Która z nich jest lepsza?

Pierwszym dylematem, przed jakim stoi osoba kupująca kawiarkę jest wybór materiału, z którego jest ona wykonana. W tym przypadku najbardziej popularna jest kawiarka aluminiowa lub kawiarka stalowa. Każdy z tych modeli ma swoje zalety i wady.

 • Kawiarka aluminiowa
  Pierwszy włoski zaparzacz do kawy był wykonany z aluminium – i to właśnie ten materiał jest wciąż najbardziej popularny. Urządzenia tego typu są lekkie, stosunkowo trwałe i bezpieczne dla zdrowia (do ich produkcji wykorzystuje się certyfikowany i dopuszczony do kontaktu z żywnością stop aluminium). Charakteryzują się kanciastym kształtem, różnymi wersjami kolorystycznymi oraz wysoką dostępnością i stosunkowo niską ceną. Ich niewątpliwą wadą jest jednak fakt, iż z czasem mogą ulegać odkształceniom i odbarwieniom, co ma wpływ na smak kawy. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, iż kawiarka tego typu nie może być czyszczona przy użyciu silnych detergentów i wymaga odpowiedniej konserwacji.

 • Kawiarka stalowa
  Innym rodzajem zaparzacza jest kawiarka ciśnieniowa stalowa. Kawiarka ze stali nierdzewnej jest znacznie trwalsza od aluminiowej – nie koroduje, jest mniej podatna na odkształcenia i odbarwienia oraz odporniejsza na stłuczenia. Dodatkowo nie zmienia smaku kawy i jest łatwiejsza w czyszczeniu. Jest to model dostępny jedynie w gładkim i opływowym kształcie (co wcale nie jest wadą), który doskonale sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach. Za pewien mankament należy uznać cenę, która jest zazwyczaj wyższa niż cena kawiarki aluminiowej.

Osoby decydujące się na zakup konkretnej kawiarki często zadają pytanie: kawiarka stalowa czy aluminiowa? Na tak postawione pytanie trudno odpowiedzieć w sposób jednoznaczny, gdyż wiele zależy od indywidualnych preferencji czy wielkości budżetu. Jednak bez względu na wybrany rodzaj kawiarki nie warto kierować się jedynie ceną, gdyż bardzo niski koszt urządzenia może iść w parze z niezbyt wysoką jakością. Warto wydać trochę więcej i cieszyć się dobrą kawą przez wiele lat.

Ciekawym rozwiązaniem dla osób wymagających i szukających dobrej jakości jest kawiarka ceramiczna, która nie tylko nie zmienia smaku i zapachu kawy, ale także nie odkształca się i posiada bardzo elegancki wygląd. Jej wadą jest natomiast mała odporność na stłuczenia i wysoka cena.

Która z nich będzie najlepsza? Ranking kawiarek prezentuje tak różnorodne modele, iż na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Jaka kawiarka dla dwóch osób, a jaka dla całej rodziny? Zwróć uwagę na pojemność

Ważnym kryterium przy wyborze kawiarki do kawy powinna być jej pojemność, czyli wielokrotność standardowych filiżanek espresso (około 50 ml), które można przygotować podczas jednego parzenia. Na rynku dostępne są bardzo zróżnicowane kawiarki, których pojemność waha się od 1 do nawet 18 filiżanek. W tym przypadku nie sprawdza się powiedzenie, że im większy model, tym lepiej. Dlaczego? Otóż najlepsze kawiarki to takie, które są dopasowane do indywidualnych potrzeb i preferencji. Dlatego też wybierając konkretny model, warto zwrócić uwagę na to, w jakich naczyniach spożywa się aromatyczny napój (mała filiżanka czy też duży kubek) oraz ile osób będzie chciało napić się kawy zaparzonej na jednym cyklu pracy.

Osoba mieszkająca samotnie i spożywająca od jednej do trzech filiżanek kawy wybierze kawiarkę mniejszą (na przykład na 1 – 2 lub 3- 4 filiżanki), a kilkuosobowa rodzina pijąca kawę z kubków zdecyduje się na zupełnie inny model (tutaj dobrym zakupem będzie kawiarka duża – na przykład kawiarka 600 ml).

Dodatkowo należy pamiętać o tym, iż nie warto kupować kawiarki “na zapas”. Dlaczego? Otóż w urządzeniu na 10 espresso nie da się przygotować jednej filiżanki, gdyż do zbiornika należy wlać ściśle określoną ilość wody (wyjątkiem jest kawiarka włoska z reduktorem, która pozwala przygotować różne ilości napoju). Zatem wybierając określony model zaparzacza zwracajmy uwagę na jego pojemność.

 

Jaka kawiarka na indukcję, a jaka na płytę gazową lub elektryczną? Dostosuj urządzenie do posiadanej kuchenki

Ważną kwestią przy wyborze kawiarki do kawy jest jej rodzaj, który powinien być dostosowany do posiadanej kuchenki (gazowej, elektrycznej lub indukcyjnej). W przypadku dwóch pierwszych nie ma żadnego problemu, gdyż zdecydowana większość dostępnych na rynku kawiarek (i to zarówno aluminiowych, jak i stalowych) działa na obu typach kuchenek. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku posiadania kuchni indukcyjnej. Tutaj zakupione urządzenie powinno charakteryzować się określonymi cechami. Przede wszystkim kawiarka na płytę indukcyjną musi posiadać ferromagnetyczne dno, czyli takie, które zadziała na tego typu kuchence (dlatego zwróć uwagę, czy na opakowaniu bądź na spodzie urządzenia widnieje odpowiedni symbol). Dodatkowo urządzenie nie może być w całości aluminiowe, gdyż takie nie zadziała na płycie indukcyjnej. Kawiarka indukcyjna powinna być wykonana ze stali nierdzewnej (a przynajmniej jej dolny zbiornik). Nie bez znaczenia jest także rozmiar, który w tym przypadku powinien wynosić co najmniej 150 ml (mniejsze modele nie zostaną wykryte przez indukcję).

Są to bardzo ważne cechy, a zlekceważenie którejkolwiek z nich może skutkować zakupem zupełnie nieprzydatnego sprzętu. Kawiarka na kuchenkę indukcyjną, elektryczną lub gazową to nie jedyne rozwiązanie w przypadku zakupu tego typu urządzenia. Alternatywą może być kawiarka elektryczna, która także cieszy się rosnącą popularnością. Kawiarka na prąd nie wymaga stawiania na kuchence, a jedynie podłączenia do gniazdka. Do jej zalet należy zaliczyć bezpieczeństwo i wygodę użytkowania, opcję automatycznego wyłączania się, możliwość podtrzymywania temperatury kawy oraz estetyczny i miły dla oka wygląd. Elektryczna kawiarka to połączenie nowoczesności z tradycją, które znajduje wielu zwolenników.

 

Jaka kawiarka najlepsza? Zwróć uwagę na kilka detali

Rodzaj materiału, pojemność czy dostosowanie do posiadanej kuchenki to tylko niektóre z istotnych kwestii, na jakie trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu odpowiedniej kawiarki. Oprócz tego ważnych jest kilka istotnych detali, obok których także nie wolno przejść obojętnie. Najlepsza kawiarka powinna charakteryzować się kilkoma istotnymi cechami, wśród których trzeba wymienić:

 • obecność wentyla bezpieczeństwa, który odpowiada za wypuszczenie pary wodnej
 • dobra uszczelka, która powinna służyć przez długi okres
 • solidna klapka, która nie powinna sama się odchylać (taki defekt może doprowadzić do wylania się napoju lub poparzenia osoby przyrządzającej kawę)
 • dostępność części zamiennych

Dodatkowo należy też zwrócić uwagę na sposób i jakość wykonania. Niezwykle ważny jest uchwyt, który powinien być wygodny, wytrzymały i solidny. Słaba jakość tego elementu może spowodować nie tylko konieczność używania rękawicy, ale także uszkodzenie, a nawet jego odłamanie.

 

Kawiarka – jaka najlepsza? Dodatkowe cechy

Wybór odpowiedniej kawiarki do kawy powinien być podyktowany kilkoma ważnymi cechami, które zostały omówione powyżej. Jednak nie tylko one decydują o zakupie. Równie ważne są dodatkowe kwestie, na które także warto zwrócić uwagę. Jedną z nich jest wygląd kawiarki. W tym przypadku jest to kwestia niezwykle subiektywna, która zależy od indywidualnego gustu lub charakteru wnętrza. Na szczęście na rynku jest dostępnych tak wiele różnorodnych modeli kawiarek, iż każdy – nawet najbardziej wymagający miłośnik kawy – znajdzie coś dla siebie.

Innym istotnym czynnikiem jest cena, która może wahać się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Jej wysokość jest uzależniona od pojemności, marki, zastosowanych materiałów i ogólnej jakości wykonania. Wiele osób zapyta: po co przepłacać, skoro można dostać modele za naprawdę niewielkie pieniądze? Jest w tym sporo prawdy. Jednak w przypadku zakupu kawiarki nie warto kierować się jedynie ceną. Pamiętajmy, iż tanie modele często pochodzą od chińskich producentów, a ich jakość, wytrzymałość i estetyka pozostawia wiele do życzenia. Dlatego przy wyborze konkretnego modelu cena nie powinna być jedynym kryterium.

 

Najlepsze kawiarki do kawy w 2020 roku. Podsumowanie

Kawiarka do espresso to doskonała alternatywa dla ekspresu, która pozwala zaoszczędzić niemałe fundusze w domowym budżecie. Jest stosunkowo tania, prosta w obsłudze, łatwa do czyszczenia i przechowywania. Jednak aby spełniła wszystkie swoje zadania, to musi charakteryzować się określonymi cechami. Dlatego też jej wybór powinien być dokładnie przemyślany, przeanalizowany i dostosowany do indywidualnych potrzeb oraz gustów. Dobrze wybrane urządzenie będzie służyć kawoszom przez co najmniej kilka lat. Jak wybrać najlepsze modele kawiarki? Ranking najpopularniejszych modeli na pewno ułatwi odpowiedni zakup.