Aktualizacja: Sierpień 2022

Dobrą kawę wypijemy nie tylko w kawiarni, czy w domu, tylko wtedy gdy kupimy drogi ekspres. Rozwiązaniem jest popularne we Włoszech urządzenie zwane makinetką, czyli kawiarką. Kawiarka pozwala przyrządzić wyśmienitą kawę bez jej przepalania, co więcej nie potrzebujemy do tego źródła prądu. Jednak przeglądając oferty w sklepach, możemy natknąć się na duży rozstrzał cenowy. Czy jest sens płacić więcej? Zbyt tanie kafiaterki posłużą nam na krótko, dodatkowo może w niewłaściwy sposób przygotowywać nam kawę. Sprawdź nasz ranking kawiarek, dowiedz się, jakie mają wady i zalety, nie kupuj w ciemno!

Najtańsza alternatywa
Florina Lungo 6
Florina Lungo 6

Rozwiń

Nasz wybór
Bialetti Venus 6 TZ
Bialetti Venus 6 TZ

Rozwiń

Wybór premium
c
Ariete Mokina 1358

Rozwiń

Wśród modeli z naszego zestawienia, postanowiliśmy wyróżnić w szczególności 3 modele. Bialetti Venus 6 TZ za świetną jakość wykonania z zachowaniem tradycyjnej budowy i działania. Florina Lungo 6 dlatego, że jest to najtańsza kawiarka, ale również sprawdzi się wśród amatorów aromatycznej kawy. Natomiast kawiarka Ariete Mokina 1358 zasłużyła na miano premium, ze względu na swoje elektryczne zasilanie możemy być pewni, że nie przepalimy kawy w naparze. W zestawieniu znajduje się również inna wersja elektryczna GAT Nerrisima 4 TZ, jednak jest o wiele droższa. Polecić również możemy model Ikea METALLISK, nie tylko za jego niską ceną, ale za najwyższą pojemność w całym zestawieniu (400 ml).

  1. Bialetti Venus 6 TZ
  2. Ikea METALLISK
  3. Florina Lungo 6
  4. GAT Nerrisima 4 TZ
  5. Ariete Mokina 1358

Najlepsze kawiarki – Ranking makinetek 2021

 

1. Bialetti Venus 6 TZ

Bialetti Venus 6 TZ
Kawiarka Bialetti Venus to pierwsza opisywana w naszym zestawieniu kawiarka włoska. Została ona wykonana z najwyższej jakości materiałów, wprost od najpopularniejszego włoskiego producenta, którego sława sięga lat trzydziestych XX wieku. Czym się charakteryzuje, jakie są jej mocne strony i czy posiada jakieś wady? Sprawdźmy!

JAKOŚĆ

CENA

Kawiarka Bialetti Venus 6 TZ została wykonana ze stali nierdzewnej 18/10. Co oznacza ten parametr? Pierwsza liczba oznacza procentowy udział chromu, zaś druga odpowiada pierwiastkowi niklu. Taka proporcja gwarantuje wysoką trwałość kawiarki, a przy tym możemy określić ją mianem nierdzewnej.

Z wykorzystaniem kawiarki Venus jesteśmy w stanie przygotować 300 ml kawy, co odpowiada około 6 filiżankom espresso. Jest to więc najmniejsza pojemność wśród kawiarek klasycznych naszego zestawienia. A dlaczego klasycznych? Ponieważ, by zaparzyć w niej kawę, musimy przejść przez cały proces parzenia, którym jednym z etapów jest podgrzanie wody do odpowiedniej temperatury na płycie grzewczej. W tym miejscu powinniśmy się zastanowić czy kawiarka Bialetti na indukcję to dobry wybór? Odpowiedź jest jednak bardzo prosta – oczywiście, że tak! – ponieważ kawiarka podgrzewa się zarówno dobrze na gazie, kuchence elektrycznej, jak i indukcyjnej. Jeśli więc kiedykolwiek przyjdzie nam wymieniać płytę grzewczą na nowszą lub innego typu, nasza ulubiona kawiarka na indukcję Bialetti będzie nadal niezawodnie zaparzać przepyszną kawę.

To czym wyróżnia się kawiarka Bialetti Venus to również pozytywne wrażenia wizualne. Prezentuje się ona wyjątkowo elegancko i solidnie, a na szczególną pochwałę zasługują dobrze wykończone, gładkie krawędzie, które często, w przypadku tanich kawiarek, są ze sobą mocno niespasowane. Plastikowy uchwyt również wygląda na trwały, a przede wszystkim jest wygodny, nie nagrzewa się i dobrze leży w dłoni. Jak można się domyślić, za wysoką jakością idzie również wysoka cena, jest to najdroższa klasyczna kawiarka włoska w naszym zestawieniu. Musimy na nią przeznaczyć co najmniej 100 zł, jednak o stosunek jakości do ceny możemy być spokojni.

Podsumowując, kawiarka włoska Bialetti Venus 6 TZ to bardzo dobra propozycja dla smakoszy świeżo zmielonej kawy. Nie trzeba się martwić o jej trwałość, a jej elegancki wygląd na pewno przyciągnie wzrok gości, którzy będą zachwyceni aromatem parzonej kawy bez jakichkolwiek fusów.

Kawiarka Bialetti Venus 6 TZ to najczęściej wybierana klasyczna kawiarka włoska wśród użytkowników

Zalety
Wykonana ze stali nierdzewnej 18/10
Podgrzewa się na wszystkich typach płyt grzewczych
Elegancki i stylowy wygląd
Wygodny, nienagrzewający się uchwyt
Odpowiednia do przygotowania 6 filiżanek espresso
Wady
Wysoka cena – najdroższa kawiarka klasyczna w zestawieniu

Kup na Allegro

 

2. Ikea METALLISK

Ikea METALLISK
Kolejną propozycją w naszym rankingu kawiarek jest sprzęt z jakże znanej i popularnej szwedzkiej firmy IKEA. Kawiarka jest więc ogólnie dostępna, oceniona przez wielu użytkowników, a jej szeroko zakrojona sprzedaż świadczy pozytywnie o jej wysokiej jakości. Czym wyróżnia się na tle pozostałych sprzętów w naszym zestawieniu?

JAKOŚĆ

CENA

Kawiarka Ikea METALLISK może poszczycić się zdobyciem najstarszej i najcenniejszej światowej nagrody designu – GOOD DESIGN. Jest to tym bardziej istotne, gdyż jest to sprzęt kuchenny, wystawiony na spojrzenia naszych gości w domu, więc jej dobra prezencja jest ważnym atutem.

Producenci nie zapomnieli również o tym, że poza samym wyglądem istotna jest także solidność i funkcjonalność sprzętu kuchennego. Kafeterka wykonana jest z wysokiej jakości stali nierdzewnej, a jej szerokie dno zapewnia dużą stabilność na płycie grzewczej. A właśnie! Czy każda płyta grzewcza będzie odpowiednia do tego modelu kawiarki? Producent deklaruje, że kawiarka na indukcję IKEA równie dobrze spisze się na kuchence gazowej, płycie witoceramicznej, żeliwnej czy właśnie indukcyjnej. Efektem tego jest wysoka uniwersalność urządzenia.

Czym jeszcze charakteryzuje się sprzęt z linii produkcyjnej sklepu IKEA? Kawiarka zaparzy największą ilość Waszej ulubionej kawy spośród sprzętów w naszym zestawieniu. Deklarowana pojemność to aż 400 ml, co pozwoli na przygotowanie aż 8 filiżanek espresso. To świetny wynik!

Czy poza wymieniony zaletami kawiarka stalowa IKEA posiada jakieś wady? Użytkownicy skarżą się na mocno nagrzewający się uchwyt. Nic w tym zresztą dziwnego, ponieważ został on wykonany tak jak całe naczynie, ze stali nierdzewnej. Jest to spore niedopatrzenie ze strony producenta. Na stronie internetowe producenta przeczytamy również zalecenie, że kawiarka nie powinna być myta w zmywarce, to niestety kolejny mały minus obniżający wygodę korzystania z urządzenia.

Na koniec należy jednak zaznaczyć, że poza kilkoma małymi wadami kafeterka IKEA to bardzo solidny, oryginalnie zaprojektowany przez Nike’a Karlssona sprzęt kuchenny. Ogromną zaletą, która wynika z jego popularności, jest także bezproblemowa wymiana uszczelek, które jak wiadomo, należy co jakiś czas wymieniać w przypadku klasycznych kawiarek włoskich. To wszystko sprawia, że jest to produkt warty szczególnej uwagi.

Zalety
Duża popularność i wysoka dostępność
Podgrzewa się na wszystkich typach płyt grzewczych
Oryginalny design
Największa pojemność w zestawieniu (400 ml)
Bezproblemowa wymiana uszczelek w najbliższym sklepie IKEA
Wady
Nagrzewający się, metalowy uchwyt
Brak możliwości mycia w zmywarce

Kup na Allegro

 

3. Florina Lungo 6

Florina Lungo 6
Czas na najtańszą propozycję w naszym zestawieniu najlepszych kawiarek. Jest nią kawiarka Florina Lungo 6. Czy niska cena oznacza gorszą jakość lub niską funkcjonalność? Przekonajmy się!

JAKOŚĆ

CENA

Produkty z logiem “Florina” to popularny i budzący zaufanie asortyment wielu sklepów w Polsce. Są one idealnym połączeniem wysokiej jakości z korzystną ceną. Nie inaczej jest w przypadku sprzętu do zaparzania kawy Florina. Kawiarka jest wykonana z trwałej i łatwej w utrzymaniu czystości stali nierdzewnej. Jest to szczególnie istotne, ponieważ producent nie zaleca mycia kawiarki w zmywarce.

Pojemność wynosząca 300 ml pozwala na przygotowanie 6 filiżanek espresso, po 50 ml każda. Jest to więc idealne rozwiązanie dla dużej rodziny lub gospodarza domu, który chce zaskoczyć swoich gości smakiem i zapachem zaparzonej w stylu włoskim aromatycznej kawy. Zaletą w jej przygotowaniu, a dokładniej w podawaniu, jest specjalnie wyprofilowany rant wylewki, który zapobiega rozpryskiwaniu i rozlewaniu kawy, a szczelnie zamykana pokrywka uniemożliwia wydostanie się intensywnego aromatu kawy, zanim przelejemy ją do filiżanek.

To jeszcze nie wszystko, co oferuje marka Florina. Kawiarka do espresso przyciąga swoją uwagę również stylowym wyglądem oraz kontrastującym uchwytem wykonanym z nienagrzewającego się materiału. To istotna zaleta, dzięki której nie musimy się martwić o poparzenie wskutek zdjęcia z gazu świeżo przygotowanego napoju. Będąc już przy jednej z metod podgrzewania kawiarki, a więc na tak zwanym gazie, czyli płycie gazowej, warto zaznaczyć, że kawiarka Florina oferuje korzystanie z niej na każdym typie kuchenki, w tym indukcyjnej i elektrycznej.

Czy produkt ten ma w ogóle jakieś wady? Na pierwszy rzut oka bardzo trudno wskazać jakąkolwiek, jednak wczytując się w opinie użytkowników, można znaleźć też takie, które skarżą się na niestabilny uchwyt, czyli rączkę. I to byłoby na tyle, jeśli chodzi o minusy.

Jak widać, niska cena nie musi oznaczać niskiej jakości, a kawiarka Florina Lungo 6 jest tego świetnym przykładem. Co więcej, producent na potwierdzenie tego faktu oferuje aż 3-letnią gwarancję, co jest świetną wiadomością dla przyszłych użytkowników kawiarki Florina.

Zalety
3-letnia gwarancja
Podgrzewa się na wszystkich typach płyt grzewczych
Odpowiednia do przygotowania 6 filiżanek espresso
Nienagrzewająca się rączka
Odpowiednio wyprofilowany rant wylewki
Niska cena – najtańsza kawiarka klasyczna w zestawieniu
Wady
Według opinii użytkowników, uchwyt kawiarki mógłby być bardziej stabilny

Kup na Allegro

 

4. GAT Nerrisima 4 TZ

GAT Nerrisima 4 TZ
Kawiarka GAT Nerrisima to pierwsza elektryczna kawiarka w naszym zestawianiu. W czym jest lepsza od klasycznych kawiarek, a w czym im ustępuje? Porównajmy!

JAKOŚĆ

CENA

Kawiarka elektryczna GAT jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie posiadają w domu płyty grzewczej lub nie chcą przeznaczać na niej miejsca dla klasycznej kawiarki włoskiej. Sam sposób zaparzania kawy nie różni się znacząco – tak samo, jak w poprzednich modelach, pojemnik należy wypełnić wodą do zaznaczonego poziomu, założyć sitko i wsypać na nie kawę. Jedyna różnica to ta, że tak przygotowaną kawiarkę stawiamy nie na płycie grzewczej, a na elektrycznej podstawie i włączamy przycisk startu bądź przekręcamy odpowiednio pokrętło.

Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim krótszy czas potrzebny na przygotowanie napoju. Co więcej, kawiarka GAT Nerrisima 4 TZ jest wyposażona w specjalny timer, który umożliwia podtrzymanie wysokiej temperatury przez 20 minut, co świetnie się sprawdza w przypadku zabieganych ludzi, często zapominających o tym, że świeża kawa już na nich czeka.

Czym jeszcze charakteryzuje się sprzęt kuchenny od firmy GAT? Kawiarka jest wykonana z aluminium pomalowanym odporną na wysokie temperatury farbą w kolorze czarnym. Taki zabieg sprawia, że kawiarka prezentuje się elegancko i solidnie.

Będąc już przy temacie desingu, warto wspomnieć też o tym, że producent daje możliwość wyboru potencjalnemu użytkownikowi elektrycznej kawiarki GAT jaki kolor będzie miało jego urządzenie. Do wyboru jest kawiarka elektryczna żółta, zielona, czerwona i niebieska. To istotna zaleta, zwłaszcza że kawiarka to sprzęt, który jest wystawiony na ocenę wizualną naszą i naszych gości. 

Kawiarka elektryczna pozwoli nam na szybsze przygotowanie kawy, jednak czy zagotujemy w niej taką samą ilość napoju, jak w przypadku omawianych wcześniej kawiarkach klasycznych? Niestety nie. Kawiarka Gat cechuje się pojemnością wynoszącą 160 ml, pozwoli to więc na przygotowanie około 3 filiżanek espresso, co jest o połowę słabszym rezultatem na tle klasycznych kafeterek.

Jeśli komuś nie przeszkadza mniejsza pojemność, a także wysoka cena (bo o tym też należy wspomnieć, gdyż jest to najdroższe urządzenie w naszym zestawieniu, za które musimy zapłacić ponad 200 zł), to pod każdym innym względem jest to świetny wybór, by cieszyć się smakiem kawy, przygotowanej w sposób oryginalny, ale też wyjątkowo szybki.

Zalety
Timer podtrzymujący temperaturę do 20 min
Szybkie przygotowanie napoju
Materiał pomalowany odporną na wysokie temperatury czarną farbą
4 kolory pokrywki i uchwytu do wyboru
Niewymagana płyta grzewcza
Pojemność 160 ml pozwoli na przygotowanie 3 filiżanek espresso
Wady
Wysoka cena – najdroższą kawiarka w naszym zestawieniu

Kup na Allegro

 

5. Ariete Mokina 1358

Ariete Mokina 1358c
Ostatnią propozycją w naszym zestawieniu jest kawiarka elektryczna Ariete Mokina 1358. To wyjątkowo funkcjonalne urządzenie przyciąga do siebie użytkowników nie tylko ciekawym designem, ale też stosunkowo niską ceną na tle kawiarek elektrycznych. Jakie są mocne strony kawiarki Ariete, a w czym powinna się poprawić?

JAKOŚĆ

CENA

Elegancja – to aspekt, którym wyróżnia się kawiarka Ariete Mokina 1358. Dostępna jest w czterech wariantach kolorystycznych – czarnym, białym czerwonym i kremowym, przez co przyciąga oko gości, a także świetnie komponuje się z kuchnią w nowoczesnym stylu. Kawiarka jest bezprzewodowa, co oznacza, że możemy w dowolnym miejscu nalać wody do zbiorniczka i nasypać kawę do sitka, by później odstawić ją na elektryczną podstawkę. W tym miejscu warto wspomnieć, że jest to kawiarka obracana o 360°, więc nie ma znaczenia, w jaki sposób odłożymy ją na podstawkę. Podgrzewanie wody odbywa się w bardzo krótkim czasie, a to dzięki odpowiednio wysokiej mocy 400 W.

Kolejną zaletą kawiarki Ariete jest timer, który umożliwia podtrzymanie wysokiej temperatury nawet przez 30 min, dzięki czemu nie musimy się martwić, że kawa nam wystygnie, gdy nie będziemy mogli jej wypić od razu po jej przygotowaniu. Co więcej, urządzenie to jest wyposażone w automatyczny wyłącznik, który uniemożliwi ewentualne przegotowanie się i wyparowanie kawy lub przegrzanie kawiarki. Na dużą praktyczność tego sprzętu wpływają także podświetlenie informujące o pracy urządzenia oraz antypoślizgowe nóżki.

Czy na jakimś polu zawodzi produkt firmy Ariete? Kawiarka eletryczna Mokina 1358 posiada plastikowe wieczko, co może skutkować nieprzyjemnym zapachem plastiku w trakcie zaparzania pierwszej kawy. By tego uniknąć, należy pamiętać o wcześniejszym wyparzeniu kawiarki, co eliminuje ten problem. Kolejną cechą, która może okazać się dla niektórych wadą to niewielka pojemność. Producent deklaruje, że wynosi ona około 100 ml, co pozwalałoby na przygotowanie zaledwie dwóch filiżanek espresso po 50 ml. Jednak użytkownicy tego modelu zaprzeczają tym informacją i poprawiają, że pojemność jest zdecydowanie większa i w rzeczywistości sięga nawet 180 ml, co jest już akceptowalnym rezultatem.

Podsumowując, kawiarka Ariete Mokina 1358 to bardzo funkcjonalny model, odpowiedni dla osób, które praktyczność urządzenia stawiają ponad jego wydajność. Dzięki możliwości podłączenia kawiarki w każdym miejscu z dostępem do gniazdka elektrycznego oraz stosunkowo niewysokiej cenie jest to produkt wart polecenia.

Zalety
Elegancki wygląd
4 kolory do wyboru
Szybkie przygotowanie kawy dzięki mocy o wartości 400 W
Timer podtrzymujący temperaturę do 30 min
Możliwy obrót kawiarki o 360°
Podświetlenie w trakcie pracy
Antypoślizgowe nóżki
Niewymagana płyta grzewcza
Wady
Plastikowe wieczko
Deklarowana pojemność producenta to zaledwie 100 ml (180 ml według użytkowników)

Kup na Allegro

Porównanie najlepszych kawiarek:

Skorzystaj z tabelki, aby porównać najważniejsze parametry kawiarek z rankingu.
ModelTypMateriałPojemność [ml]do kuchenki indukcyjnejdo kuchenki gazowejdo kuchenki elektrycznej
Bialetti Venus 6 TZ
klasyczna
stal nierdzewna
300
TAK
TAK
TAK
Ikea METALLISK
klasyczna
stal nierdzewna
400
TAK
TAK
TAK
Florina Lungo 6
klasyczna
stal nierdzewna
350
TAK
TAK
TAK
GAT Nerrisima 4 TZelektrycznaaluminium160nie dotyczynie dotyczynie dotyczy
Ariete Mokina 1358
elektryczna
aluminium
100
nie dotyczy
nie dotyczy
nie dotyczy