Aktualizacja: Kwiecień 2024

Nienaganna i efektowna fryzura w zaciszu własnego domu? Jak najbardziej do wykonania! Wystarczy odpowiedni sprzęt, a dokładniej maszynka do strzyżenia. Ranking przedstawiający najlepsze maszynki do włosów oraz poniższy poradnik, pomogą w dokonaniu profesjonalnego i trafnego wyboru.

Zasilanie maszynki do włosów – jaką maszynkę do strzyżenia włosów kupić?

Rodzaj zasilania to jedna z podstawowych informacji, która odgrywa największą rolę w wyborze maszynki do strzyżenia. W sklepach można otrzymać urządzenia zasilane akumulatorowo, sieciowo oraz akumulatorowo-sieciowe. Każde z nich posiada zarówno zalety, jak i minusy użytkowania. Przekonajmy się, jakie:

  • Golarka do włosów zasilana akumulatorowo
    Ten rodzaj maszynek działa bezprzewodowo, dzięki czemu podczas strzyżenia kable nie plączą się przy głowie. Jest to szczególnie komfortowe rozwiązanie dla osób, które strzygą się same, ale także dla tych w częstych podróżach i rozjazdach. Poręczne, łatwe w użyciu, choć czasami mogą być nieco cięższe z powodu obecności akumulatora. Czas pracy takich golarek jest bardzo zróżnicowany – wiele zależy od producenta i niejednokrotnie ceny. Jeśli chcemy dokończyć fryzurę precyzyjnie, oczywiste jest, że 20 minut może często nie wystarczyć. Stąd też za optymalny czas pracy można uznać przedział od 35 do 70 minut, po maksymalnie 7-godzinnym ładowaniu.
  • Strzyżarka do włosów zasilana z sieci
    Wybierając urządzenie z tej grupy, trzeba mieć na względzie, że kable mogą czasem ograniczać zakres ruchów. Jest to więc typowa maszynka do strzyżenia włosów w domu. Dlatego przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na oferowaną długość przewodu, aby jednak możliwie jak najbardziej ułatwić sobie pracę. Co więcej, maszynki można używać dowolnie długo – przez 40 minut, a nawet 100. Należy jedynie uważać, aby nie przegrzać silnika. Z tego powodu producenci często decydują się na wbudowanie systemu, który ma temu zapobiec. Brak akumulatora oddziałuje na jeszcze dwa istotne aspekty. Po pierwsze waga urządzenia. Maszynka sieciowa jest lżejsza od akumulatorowej. Drugi punkt to jednakowa praca silnika przez cały zabieg – urządzenie nie reaguje na zużycie baterii, przez co jego praca jest niezmienna.

  • Zasilanie akumulatorowo-sieciowe
    To rozwiązanie uniwersalne i najbardziej praktyczne. Metoda wykonania strzyżenia jest dowolna – można to zrobić, podpinając urządzenie kablem do kontaktu, ale można również użytkować je bezprzewodowo do momentu rozładowania baterii. Jest to ogromny plus, ponieważ nie trzeba pamiętać o podłączeniu maszynki do ładowania, jeśli chcemy z niej skorzystać. Po prostu wyjmujesz i strzyżesz.

Jaka najlepsza maszynka do strzyżenia włosów? – Zwróć uwagę na jej moc oraz jej ostrze

Najlepsza maszynka do włosów musi cechować się też odpowiednią mocą. Za pewnego rodzaju minimum można uznać urządzenia posiadające moc w granicach 6000 – 8000 obrotów na minutę. Natomiast jeżeli chodzi o moc podaną w Wat, tutaj najlepiej patrzeć na modele, które posiadają minimum 10 W. Niestety, producenci rzadko pokazują tę informację, dlatego trzeba też sugerować się innymi parametrami. Na wytrzymałość maszynki, ale też komfort jej użytkowania, wpływa materiał, z jakiego są wykonane ostrza. Jest to przecież podstawa pracy tego urządzenia, więc warto zwrócić na nią szczególną uwagę.

Najpopularniejsze tworzywa wykorzystywane do produkcji to:

  • Stal węglowa – są to ostrza stosunkowo tanie, niestety niezbyt wytrzymałe. Należy chronić je przed wilgocią, a także systematycznie oliwić i czyścić, aby produkt nie zardzewiał przedwcześnie. Maszynki ze stalowymi ostrzami tępią się najszybciej.

  • Stal nierdzewna – dzięki domieszce chromu i niklu, ostrza są odporne na korozję oraz wyższe temperatury. Jest to obecnie najpopularniejszy materiał do produkcji ostrzy, który charakteryzuje się błyszczącą powierzchnią.

  • Ceramika – ostrza ceramiczne są nawet trzy razy bardziej wytrzymałe niż stalowe, jednak stosunkowo kruche. Upuszczenie ich (podobnie jak na przykład naczyń z tego tworzywa) będzie skutkowało ułamaniem kilku ząbków lub całego ostrza. Kolejnym wyróżnikiem tych ostrzy jest mniejsze tarcie oraz wolniejsze nagrzewanie.

  • Stal z powłoką chromową – ostrza wzmocnione powłoką chromowaną cechuje wysoka trwałość oraz zdecydowanie większa odporność na korozję.

  • Stal z powłoką tytanową – są to najbardziej wytrzymałe ostrza ze wszystkich, a ponadto gładkie i odporne na zarysowania. Wielu producentów oferuje ten rodzaj ostrzy w różnych wariantach kolorystycznych.

Niezależnie od tego, jakie z nich wybierzemy, należy pamiętać, że najlepsze maszynki do strzyżenia dostępne na rynku posiadają ostrza o szerokości od 30 mm do 46 mm. Im są one szersze, tym szybszy jest proces strzyżenia. Aczkolwiek poza ostrzami, warto zwrócić również uwagę na antypoślizgowe elementy na uchwycie, które ułatwią stabilny uchwyt, a tym samym precyzyjne cięcie.

Jaka maszynka do strzyżenia okaże się idealna? Regulacja długości ostrzenia

Każda profesjonalna maszynka do włosów oferuje ustawienie kilku długości strzyżenia. Minimalna długość wynosi zazwyczaj 1 mm, natomiast maksymalna może wahać się od 5 mm do 5 cm. Długość tą można regulować, dzięki specjalnym grzebieniom nakładanym na noże maszynki (trzeba zmienić ostrze, aby zmienić długość) lub za pomocą uniwersalnej nakładki, która pozwala na ustawienie pożądanej długości przez specjalne pokrętło. Ta druga opcja jest o tyle komfortowa, że nie wymaga wyłączania i demontowania maszynki za każdym razem, gdy chcemy zastosować inną długość.

 

Maszynka do włosów — jak dbać o maszynkę, by golarka służyła nam dłużej

Nawet najlepsza maszynka do strzyżenia włosów potrzebuje systematycznej konserwacji, aby zarówno samo urządzenie, jak i ostrza służyły nam dobrze i długo. Jednak jak się do tego zabrać?

Czyszczenie
Przede wszystkim warto zacząć od tego, że niemal każda maszynka do golenia włosów ma ostrza montowane za pomocą śrub. Przeważnie są to dwie śruby, które można wykręcić śrubokrętem krzyżakowym. Następnie pędzelkiem (często jest on dołączony do zestawu) trzeba pozbyć się pozostałości włosków. Warto omiatać włoski pędzelkiem po każdym użyciu.

Olejki i spreje do konserwacji
Kolejnym etapem konserwacji powinno być zdezynfekowanie ostrza za pomocą spreju i nasmarowanie je oliwką. Często spreje są wielofunkcyjne. Mianowicie ich podstawowym zadaniem jest zabicie ewentualnych bakterii, ale mogą również zapobiegać powstawaniu rdzy, zmniejszać zużycie ostrzy czy je chłodzić. Jeśli chodzi o oleje i oliwki do konserwacji (należy używać tych specjalnie dedykowanych do noży maszynek), mają one przede wszystkim właściwości nawilżające. Ich regularne używanie gwarantuje większą żywotność ostrzy i sprawia, że się one nie zacierają. Nienasmarowane noże mogą się nagrzewać i prowadzić do przeciążenia silnika maszynki.

Drugi, prostszy sposób to spłukanie włosków pod bieżącą wodą. Przy niewielkich włoskach nie trzeba nawet odkręcać ostrza. Oczywiście ta metoda jest możliwa tylko w przypadku urządzeń wodoodpornych.

 

Dodatkowe akcesoria w zestawie

Strzyżenie na wiele sposobów? Najlepsza maszynka do samodzielnego strzyżenia włosów często w zestawie posiada dodatkowe akcesoria i nasadki, aby urządzenie było na tyle funkcjonalne, by z powodzeniem móc zastąpić czasochłonną wizytę w salonie, domowym równie profesjonalnym zabiegiem.

Do najpopularniejszych nakładek dołączanych do zestawu, zaliczymy dwie końcówki. Pierwsza z nich to nasadki, które służą do regulowania długości, a także pozwalają na estetyczne wystopniowanie fryzury. Często są dołączane dwie, a nawet cztery takie końcówki o różnym stopniu regulacji długości (który jest opisany wyżej). Natomiast druga to trymer. Dla Panów posłuży on przede wszystkim do precyzyjnego wykończenia wąsów oraz brody, ale dodatkowo końcówka ta umożliwia pozbycie się zbędnego owłosienia z nosa lub uszu. Poza tym, jak wspomnieliśmy, spotkać się możemy także z dołączonymi akcesoriami do konserwacji maszynki, nożyczkami oraz grzebieniem.

 

Podsumowanie. Jaką maszynkę do włosów kupić?

Teraz sam możesz zadbać o fryzurę. Możliwie jest to dzięki szerokiej gamie produktów o licznych funkcjonalnościach, którą oferuje niemal każda maszynka do włosów. Najlepsza to zatem jaka? Dopasowana to użytkownika! Sposób użytkowania tzn. jak często maszynka będzie używana, do jakich dokładnie zabiegów oraz do jakiego typu włosów – wszystkie te czynniki mają kluczowe znaczenie dla wyboru odpowiedniej golarki. Mamy więc nadzieję, że nasz poradnik w znacznej części ułatwił Wam to zadanie.