Aktualizacja: Sierpień 2024
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu maszyna do szycia była na wyposażeniu bardzo wielu domostw — to właśnie dzięki niej w domach szyto, obszywano, haftowano i cerowano niezliczoną ilość ubrań pościeli czy obrusów. Potem urządzenie odeszło w zapomnienie, by po wielu latach znów zacząć cieszyć się zasłużoną popularnością. Dzisiaj coraz więcej osób decyduje się na jego zakup, będąc zachęconym do samodzielnych kreatywnych przeróbek. Jednak sam wybór wcale nie jest taki prosty, a osoby zainteresowane zakupem niemal zawsze zadają sobie pytanie: jaka maszyna do szycia będzie najlepsza?
- Rodzaj sterowania maszyny do szycia
- Rodzaj chwytacza
- Regulacja docisku stopki
- Programy ściegowe
- Automatyzacja pracy
- Podsumowanie
- Sprawdź polecane produkty: RANKING maszyn do szycia »
Głównym powodem takiego dylematu jest nie tylko bogata oferta sklepów dotycząca rodzajów i modeli maszyn, ale także duże zróżnicowanie funkcji, które pojawiają się w konkretnych urządzeniach. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę fakt, iż nie ma jednej maszyny do szycia, która będzie odpowiadać każdemu — gdyż tutaj liczy się doświadczenie, umiejętności, rodzaj i częstotliwość wykonywanej pracy oraz indywidualne upodobania. Dlatego ranking maszyn do szycia przedstawia różnorodne modele, które przypadną do gustu wielu osobom — w zależności od ich subiektywnych gustów i upodobań. Zatem jaką maszynę do szycia kupić, aby spełniła wszystkie oczekiwania? Poniżej kilka ważnych kwestii, na które warto zwrócić uwagę podczas jej zakupu.
Jaką maszynę do szycia wybrać? Zwróć uwagę na rodzaj sterowania
Jedną z najważniejszych kwestii podczas wyboru maszyny do szycia jest jej mechanizm sterowania. W tym przypadku mamy do czynienia z trzema podstawowymi typami.
Sterowanie mechaniczne
Urządzenie tego typu nie odbiega swoją konstrukcją od tych, które były używane przez poprzednie pokolenia. Maszyna mechaniczna jest dosyć prosta w budowie i łatwa w obsłudze — jej sterowanie odbywa się w sposób manualny, czyli przy użyciu pokręteł, przycisków i rozrusznika nożnego. Jednocześnie nie posiada ona zbyt wielu funkcji czy opcji, ale za to charakteryzuje się solidnością i dużą skutecznością. Dlatego też, jest to najlepsza maszyna do szycia dla początkujących.
Sterowanie elektroniczne
Maszyna do szycia z elektronicznym sterowaniem jest przeznaczona dla nieco bardziej wymagających użytkowników, którzy cenią sobie komfort i wygodę pracy. Urządzenie tego typu, dzięki zastosowaniu elektroniki — zyskuje bardzo wiele przydatnych funkcji, które w znaczący sposób ułatwiają szycie (na przykład poprzez sugerowanie optymalnych ustawień) i zaoszczędzają sporo czasu. Jednak co warte podkreślenia — elektryczne maszyny mogą się od siebie różnić w zależności od ilości i zaawansowania zastosowanej w niej elektroniki.
Sterowanie komputerowe
Komputerowa maszyna do szycia to najbardziej zaawansowane urządzenie tego typu, które charakteryzuje się bardzo rozbudowaną elektroniką. Oprócz przydatnych i w pełni zautomatyzowanych funkcji maszyna komputerowa ma wbudowaną pamięć, która zapamiętuje sekwencje wzorów i konkretne ustawienia. W praktyce oznacza to, iż po wyłączeniu i ponownym włączeniu maszyny można powrócić do zapisanych ustawień. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne. Jednak według znawców tematu nie jest to maszyna do szycia dla początkujących, gdyż taka osoba najprawdopodobniej nie wykorzysta wszystkich dostępnych funkcji, a trzeba tutaj zaznaczyć, że są to już drogie maszyny. Dlatego też taki rodzaj urządzenia jest polecany w głównej mierze dla profesjonalistów.
Powyższy podział maszyn do szycia wskazuje, iż jest ich całkiem sporo, a pierwszym elementem różniącym jest mechanizm sterowania. To właśnie ta cecha powinna być pierwszym kryterium wyboru. Dopiero potem należy zwracać uwagę na poszczególne cechy urządzeń, które są różne dla konkretnych rodzajów maszyn. Zatem jak wybrać maszynę do szycia? Spójrzmy na najważniejsze funkcje w dwóch najpopularniejszych typach maszyn do szycia.
MASZYNA DO SZYCIA MECHANICZNA
Maszyny mechaniczne to wciąż jedne z najbardziej popularnych urządzeń tego typu. Do ich zalet należy zaliczyć prostotę budowy, łatwość obsługi oraz niewygórowaną cenę. Jednak aby maszyna spełniała swoje podstawowe zadania, musi być wyposażona w kilka podstawowych opcji.
Jaką maszynę do szycia kupić? Podstawowy element to rodzaj chwytacza
Jedną z podstawowych kwestii, na jaką należy zwrócić uwagę przy zakupie maszyny mechanicznej, jest rodzaj chwytacza (czyli sposób podawania nici z dolnego bębenka). W przypadku maszyn mechanicznych (w odróżnieniu od tych elektronicznych) można wybrać spośród dwóch — wahadłowego oraz rotacyjnego.
- Wahadłowy jest typowy dla urządzeń starszego typu i charakteryzuje się pracą na zasadzie wahadła — wykonuje pół obrotu, a następnie się cofa.
- Chwytacz rotacyjny pracuje ruchem obrotowym (bez cofania się). Dodatkowo jest to mechanizm szybszy i mniej hałaśliwy, a jego budowa umożliwia kontrolowanie ilości nici pozostającej na szpulce.
Który z nich jest lepszy? Polecane maszyny do szycia posiadają zarówno pierwszy jak i drugi, jednakże to chwytacz rotacyjny, przyspiesza i znacząco ułatwia szycie na maszynie.
Ważna jest też regulacja docisku stopki
Innym istotnym kryterium przy wyborze maszyny do szycia powinna być regulacja docisku stopki, czyli zmiana siły, z jaką stopka dociska materiał do ząbków transportujących. Dlaczego jest to tak istotne? Otóż szycie różnorodnych materiałów (zarówno cienkich, jak i grubych) wymaga odmiennego nacisku — przy tych zwiewnych i delikatnych nacisk powinien być zdecydowanie mniejszy niż przy tkaninach grubych i bardziej wytrzymałych. Dlatego też najbardziej uniwersalne (i tym samym najlepsze modele) posiadają tę funkcję w standardzie.
Maszyna do szycia — jaką wybrać? Im więcej programów ściegowych — tym lepiej
Kolejnym kryterium wyboru odpowiedniej maszyny do szycia (i to nie tylko tej mechanicznej, ale także elektronicznej) powinna być ilość programów ściegowych. Tutaj zasada jest bardzo prosta — powinno ich być jak najwięcej. Zdecydowana większość urządzeń mechanicznych posiada podstawowe ściegi, które umożliwiają tak zwane „zwykłe szycie”. W wielu przypadkach bywa to wystarczające, jednak warto zdecydować się na model, który oferuje nieco więcej w tym zakresie. Większy wybór ściegów to możliwość bardziej kreatywnego i ozdobnego szycia.
Długość i szerokość ściegu to parametr, który umożliwia tworzenie ściegu według własnego uznania. Niektóre modele — zwłaszcza te tańsze — nie mają możliwości takiej regulacji (oprócz zmiany szerokości zygzaka). Jest to spore ograniczenie, które uwidacznia się zwłaszcza podczas szycia dekoracyjnego. Dlatego warto zdecydować się na urządzenie, które umożliwia takie zmiany — w zależności od potrzeb i upodobań.
Przydatne funkcje, na które też należy zwrócić uwagę
Wybierając maszynę do szycia, warto zwrócić uwagę nie tylko na podstawowe parametry (które w głównej mierze decydują o funkcjonalności), ale także na funkcje dodatkowe, które podnoszą komfort pracy. Wśród nich można wymienić:
- możliwość obszywania dziurek na guzik – dzięki temu przyszywanie guzika będzie odbywać się w sposób automatyczny
- zewnętrzny obcinacz nici – wbudowany w maszynę znacznie ułatwi pracę, niż w przypadku używania nożyczek
- wbudowany nawlekacz igły – proste nawlekanie nici, przyspieszy gotowość urządzenia do pracy
- szycie wstecz – trwałe rozpoczęcie i zakończenie ściegu — by nic się nie popruło
- wolne ramię – czyli możliwość “odłączenia” części maszyny, które ułatwia szycie nogawek lub rękawów
Wszystkie te funkcje nie tylko wpływają na podniesienie wygody pracy, ale także pozwalają na zaoszczędzenie sporej ilości czasu. Dlatego też warto sprawdzić, czy wybrana maszyna jest w nie wyposażona.
MASZYNA DO SZYCIA ELEKTRONICZNA
Elektroniczna maszyna do szycia to nowoczesne i zaawansowane technologicznie urządzenie, które opiera się na automatyce i komputerowym sterowaniu. Dzięki różnorodnym funkcjom maszyny takie nie tylko usprawniają i ułatwiają szycie, ale także sprawiają, iż tworzenie unikatowych projektów jest intuicyjne i bardzo proste. Jednak taka maszyna — podobnie jak wersja mechaniczna — powinna charakteryzować się kilkoma podstawowymi cechami, gdyż tylko wtedy spełni swoje podstawowe funkcje.
Maszyna do szycia — jaką kupić? Opcja zapisywania poprzednich ustawień
Bardzo przydatną opcją dostępną jedynie w maszynach komputerowych — jest funkcja zapamiętywania ostatnich ustawień. W praktyce działa to w ten sposób, iż nawet po wyłączeniu i ponownym włączeniu urządzenia można powrócić do pracy na dokładnie takich samych ustawieniach, na jakich się ją zakończyło. Jest to bardzo użyteczna funkcja, która pozwala na szybkie rozpoczęcie szycia, bez konieczności ponownego ustawiania wybranych wcześniej preferencji.
Kilka zautomatyzowanych opcji, które ułatwiają pracę
Najlepsza maszyna do szycia to taka, która w maksymalny sposób ułatwia pracę. Takie ułatwienia są możliwe dzięki zautomatyzowanym funkcjom, których warto szukać w konkretnych modelach. Tutaj należy wspomnieć o kilku opcjach:
- automatyczne nawlekanie igły, które jest zdecydowanie szybsze i łatwiejsze od tych tradycyjnych
- automatyczne obcinanie nici, które pozwala jednym naciśnięciem guzika przyciąć nić tuż przy materiale (bez konieczności wyciągania nici z bębenka)
- automatyczne ryglowanie ściegu, które w sposób estetyczny pozwala zakończyć ścieg (bez konieczności uruchamiania szycia wstecznego)
- automatyczne pozycjonowanie igły, które umożliwia pozostawienie igły na górze lub wbitej w materiał (to bardzo przydatna opcja przy zmianie kierunku szycia lub układaniu materiału pod stopką bez gubienia ściegów)
- automatyczne obszywanie dziurek w wymiarze guzika (nowoczesne maszyny posiadają nawet kilkanaście wzorów dziurek)
Oprócz wymienionych wyżej funkcji warto też zwrócić uwagę na to, czy maszyna do szycia posiada elektroniczną regulację prędkości szycia — przy takiej opcji wystarczy ustawić pożądaną prędkość i nie przejmować się ewentualnym zbyt mocnym naciśnięciem regulatora (maszyna automatycznie dostosuje prędkość szycia, bez konieczności sterowania nożnego). Takie zautomatyzowane działanie sprawia, iż urządzenie jest niezwykle proste w obsłudze.
Jaką kupić maszynę do szycia? Duża ilość wzorów ściegów daje sporo możliwości
Maszyny elektroniczne — a zwłaszcza komputerowe — mają zdecydowanie większą ilość ściegów od maszyn mechanicznych (w niektórych modelach jest to nawet około 1000). Wśród tych najczęściej występujących można wymienić: ścieg prosty, zygzakowy, owerlokowy, potrójny prosty, cerujący, elastyczny, satynowy i wiele innych. Dodatkowo niektóre modele posiadają ściegi ozdobne, hafty oraz cyfry i literki (te ostatnie występują jedynie w maszynach komputerowych). Tutaj bardzo ważne jest to, aby występowały polskie znaki — na to trzeba zwrócić uwagę. Chociaż nie jest to podstawowa i najbardziej przydatna funkcja, to jednak warto zdecydować się na taki model, który posiada wiele opcji ozdabiania — przyda się to zwłaszcza osobom, które nie ograniczają się jedynie do podstawowego szycia, ale pracują z dużą fantazją i kreatywnością.
Jaka jeszcze powinna być maszyna do szycia? Najlepsza to taka, która oprócz wymienionych wyżej funkcjonalności charakteryzuje się także estetycznym wyglądem, łatwą i intuicyjną obsługą, bezawaryjnością i stosunkowo niewygórowaną ceną. Dodatkowo warto też zwrócić uwagę na gwarancję (co i na jaki okres obejmuje) oraz serwis (który powinien być szybki, profesjonalny, przystępny i dostępny w Polsce). Warto pamiętać o takich szczegółach, aby w sytuacji ewentualnej awarii urządzenia mieć możliwość jego naprawy lub wymiany.
Jaka maszyna do szycia na początek? Podsumowanie
Zakup maszyny do szycia — bez względu na jej rodzaj — nie jest zadaniem łatwym. W tym przypadku trzeba przede wszystkim przeanalizować swoje potrzeby oraz oczekiwania — osoba początkująca lub szyjąca hobbystycznie najprawdopodobniej zdecyduje się na zupełnie inny model niż doświadczona profesjonalistka, dla której szycie jest nie tylko pasją, ale często też źródłem zarobku. Jednak bez względu na to, w jakim celu się ją kupuje, to o jednym nie wolno zapominać — funkcjonalność, uniwersalność i wygoda użytkowania to podstawowe wyznaczniki urządzenia, jakim jest maszyna do szycia. Ranking 2020 przedstawia kilka modeli, które na pewno zasługują na uwagę.