Aktualizacja: Grudzień 2022

  1. Delonghi KG79
  2. Hario Skerton Plus
  3. Bosch TSM6A013B
  4. Comandante C40 MK3
  5. Poradnik wyboru młynka do kawy

Porównanie najlepszych młynków do kawy:

ModelTyp
Moc [W]
Regulacja stopnia mielenia
Pojemność pojemnika [g]
Szybkość mielenia [g/min]
Typ mechanizmu mielącego
Wykonanie mechanizmu mielącego
Delonghi KG79
elektryczny
110tak120brak danychżarnowy
Stal nierdzewna
Hario Skerton Plus
ręczny
nie dotyczytak100nie dotyczyżarnowy
Ceramika
Bosch TSM6A013B
elektryczny180nie75150nożycowyStal nierdzewna
Comandante C40 MK3
ręczny
nie dotyczytak40nie dotyczyżarnowyStal nierdzewna

Najlepsze młynki do kawy – Ranking młynków do kawy 2021

 

1. Delonghi KG79 Kliknij aby kupić »

Delonghi-KG79Bezkompromisowa jakość, techniczna perfekcja i pełna niezawodność – to cechy najlepiej określające sprzęty marki Bosch. Młynek do kawy, a dokładniej model Bosch TSM6A013B to właśnie jeden z nich i postanowiliśmy sprawdzić, jakie udogodnienia przygotował dla swoich użytkowników.

DeLonghi to rodzinna firma z włoskimi korzeniami i ponad 100-letnim doświadczeniem. Ich innowacyjne rozwiązania w dziedzinie parzenia kawy są znane w 140 krajach świata. Dlatego miłośnicy kawy ziarnistej, bez wątpienia będą zachwyceni, decydując się na młynek żarnowy DeLonghi. Przekonajcie się dlaczego.

Młynek do kawy DeLonghi KG79 jest urządzeniem elektrycznym. Choć jego moc jest mniejsza w porównaniu z innymi elektrycznymi młynkami w zestawieniu (110 W), to nie ujmuje ona pozostałym funkcjonalnościom, w które wyposażono ten model DeLonghi.

Młynek do kawy posiada 16 stopni regulacji mielenia ziaren, co pozwala przygotować je zarówno do klasycznego espresso, jak i do latte z puszystą pianką. Jest to możliwe, dzięki konstrukcji DeLonghi KG79, a dokładniej dzięki dwóm stalowym żarnom. Taka budowa młynka wiąże się z dokładniejszym mieleniem ziaren, gdyż podczas tego procesu, nie są one rozcinane, a ucierane. Jedno żarno jest ruchome (można je wyjąć do czyszczenia), natomiast drugie stacjonarne. Żarna wciągają ziarna i ocierają je o siebie, nie doprowadzając do ich przegrzania, co pozwala na zachowanie niepowtarzalnego aromatu. Mimo to niestety pojawiały się opinie, iż ziarna i tak nadal są mielone nieco za grubo. Natomiast jest to kwestia na tyle indywidualna, że niektórzy będą upatrywać w tym wadę, inni zaletę.

Co więcej, sam sposób wykonania żaren, czyli stal – jest równie istotny. Ten materiał odpowiada za dłuższą żywotność oraz trwałość urządzenia. Zważając na stosunkowo niską cenę młynka, jest to jeden z jego większych atutów.

Młynek DeLonghi posiada również inną funkcję, która wbrew pozorom wcale nie jest tak często stosowana przez producentów. Chodzi o możliwość ustawienia ilości zmielonej kawy. Nie mówimy tutaj „przeliczniku” na gramy tylko na filiżanki kawy. Za pomocą prostego w obsłudze panelu kontrolnego i przycisków typu Soft Touch, możemy wybrać opcję przygotowania przemiału na maksymalnie 12 filiżanek kawy. Dzięki temu kawa nie musi zalegać w pojemniku i się wietrzyć do momentu kolejnego zaparzenia. Wykorzystujemy jej dokładnie tyle, ile potrzebujemy w danej chwili.

Gdy młynek DeLonghi KG 79 zakończy mielenie ziaren, po prostu wyjmujemy pojemnik i przesypujemy przemiał do urządzenia parzącego. Jest to znaczące udogodnienie dla użytkowników. Jednak należy też pamiętać, iż młynek posiada podwójny system zabezpieczeń. Mianowicie, gdy pojemnik na ziarna bądź na zmieloną kawę jest źle umieszczony, młynek się automatycznie wyłącza.

Czy warto zainwestować więc w młynek do kawy żarnowy DeLonghi? Jak najbardziej. Jest to nie tylko obowiązkowe wyposażenie każdego kawosza, ale też świetny pomysł na prezent, który ucieszy prawdziwego miłośnika tego aromatycznego naparu

Zalety
Moc sięgająca 110 W
18-stopniowa regulacja mielenia kawy
Wyposażony w stalowe żarna, które są bardzo wytrzymałe i jednocześnie zapewniają równe mielenie kawy bez jej przypalania
Niska cena
Możliwość wyboru ilości kawy do zmielenia: maksymalna ilość wystarczy na 12 filiżanek
Prosty w utrzymaniu czystości
Wady
Zdarzały się opinie, że młynek na najwyższych ustawieniach mieli i tak za grubo

Kup na Allegro

 

2. Hario Skerton Plus Kliknij aby kupić »

Hario-Skerton-PlusHario to przodująca marka akcesoriów do przygotowywania kawy oraz herbaty. Liczne wyróżnienia oraz nagrody, które udało im się zdobyć, są dla nich motywacją do poszukiwania nowych udoskonaleń swoich produktów. Dlatego ich urządzenia są uwielbiane zarówno przez wybitnych baristów, jak i domowych kawoszy — jednym z nich jest młynek ręczny Hario Skerton Plus.

Hario Skerton Plus to nowa wersja najpopularniejszego młynka tej firmy. Udoskonalone zastosowania i elementy, które w nim wykorzystano, pozwoliły na osiągnięcie niemal perfekcji w zakresie przygotowywania ziaren kawowca.

Młynki ręczne słyną z tego, że mielą ziarna równomiernie, a dzięki wolnym obrotom nie doprowadzają do ich nagrzania, co w ostateczności mogłoby prowadzić do zmiany smaku naparu. Jednak młynek do kawy Hario oferuje o wiele więcej. Wynika to z zastosowania ceramicznych żaren stożkowych. Poza wcześniej wymienionymi funkcjami cechują się one produkcją mniejszej ilości pyłu w trakcie mielenia. Zbyt duże nagromadzenie pyłu może prowadzić do zatkania młynka oraz stępienia ostrzy. Ponadto, wbudowano nowy pierścień, który ma za zadanie utrzymać stabilizację żaren. Jeśli mielibyśmy szukać jakiegoś mankamentu takiego rozwiązania, to moglibyśmy wymienić mniejszą odporność żaren ceramicznych, ale jedynie w porównaniu do tych wykonanych ze stali.

Młynek Hario Skerton możemy śmiało użytkować w domu, ale także w podróży. Jest niewielki, posiada antypoślizgową podkładkę, choć powinniśmy uważać, aby nie narażać go na upadki z dużej wysokości lub otłuczenia.

Chemex, drip czy aeropress – każdy miłośnik alternatyw metod parzenia kawy będzie zadowolony z zakupu produktu Hario. Młynek ma możliwość regulacji grubości mielenia ziaren. Wystarczy odkręcić rączkę i za pomocą specjalnego pokrętła znajdującego się pod górnym zbiornikiem, wybrać odpowiedni stopień. Dolny pojemnik zmieści około 100 g zmielonych ziaren, natomiast górny pojemnik pozwoli na wsypanie 70 g ziaren do zmielenia.

Zaleca się regularne mycie młynka, aby zachował on dłuższą żywotność. W tym celu wystarczy rozkręcić urządzenie, co zajmuje dosłownie kilka sekund i opłukać je ciepłą wodą. Młynek do kawy ręczny Hario to sprzęt kompaktowy, jakościowy, o eleganckim wyglądzie. Jeśli szukamy wspaniałego prezentu dla najbliższej osoby lub sami poszukujemy funkcjonalnego młynka o nieprzeciętnym wyglądzie, ale także w przystępnej cenie, to ten model na pewno spełni Wasze oczekiwania.

Hario Ceramic Coffee Grinder Instructions - How to Use, Adjust the Grind Setting and Clean
Zalety
Miska cena
Wyposażony w ceramiczne żarna, zapewniające równe mielenie, bez przypalenia kawy
Wygodna zewnętrzna regulacja stopnia mielenia
Pojemnik mieszczący 100 g zmielonych ziaren, pozwala na przygotowanie kilku porcji jednocześnie
Regulacja pozwala na zmielenie kawy do każdego rodzaju parzenia
Wady
Ceramiczne żarna są mniej wytrzymalsze od stalowych

Kup na Allegro

 

3. Bosch TSM6A013B Kliknij aby kupić »

Bosch-TSM6A013BBezkompromisowa jakość, techniczna perfekcja i pełna niezawodność – to cechy najlepiej określające sprzęty marki Bosch. Młynek do kawy, a dokładniej model Bosch TSM6A013B to właśnie jeden z nich i postanowiliśmy sprawdzić, jakie udogodnienia przygotował dla swoich użytkowników.

Pierwsza i najważniejsza informacja dotycząca tego urządzenia to fakt, że młynek do kawy Bosch TSM6A013B jest modelem elektrycznym. Oznacza to, że jest bardzo łatwy w użyciu – wystarczy podłączyć go do prądu, aby móc cieszyć się aromatycznymi, zmielonymi ziarnami swojej ulubionej kawy. Jeśli zaś chodzi o jego moc, to jest ona najwyższa w zestawieniu, bo aż 180 W, dzięki czemu młynek pracuje wydajniej i (przy odpowiednim użytkowaniu) posłuży nam zdecydowanie dłużej.

Gdy już zdecydujemy się na model elektryczny, kolejny wybór, jaki nas czeka, to typ mechanizmu mielącego. Wybierając młynek elektryczny Bosch, otrzymamy mechanizm ostrzowy zwany inaczej nożowym. Jego sposób działania jest niezwykle prosty – po prostu im dłużej pracuje młynek, tym drobniejszy otrzymamy przemiał. Taki mechanizm już z góry przesądza o braku możliwości regulacji mielenia za pomocą dodatkowo zamontowanego pokrętła czy przycisku.

Ostrza zostały wykonane ze stali nierdzewnej, przez co są odporne na uszkodzenia, ale też łatwo się je czyści. Niestety rozcinają one ziarna na nierówne części, więc jeśli ktoś gustuje w określonych typach kaw, to takie rozwiązanie może nie być w pełni satysfakcjonujące. Aczkolwiek młynek Bosch TSM6A013B posiada inną, rzadko spotykaną zaletę przy tego typu mechanizmach. Przeważnie młynki nożowe w trakcie mielenia ziaren, doprowadzają do ich podgrzewania, wskutek czego dochodzi do ulatniania się aromatu kawy. Natomiast zastosowanie udarowego mechanizmu ostrzącego w połączeniu z nożem dwuskrzydłowym, zapobiega temu procesowi.

Młynek do mielenia kawy Bosch sprawdzi się idealnie nie tylko do przygotowania kubka porannej kawy, ale również podczas wizyty gości. Pojemnik o pojemności 75 g pozwoli na zmielenie ziaren na kilka filiżanek kawy. Co więcej, można to zrobić niezwykle szybko, ponieważ szybkość mielenia tego modelu to aż 150 gramów ziaren na minutę. Tak więc kawa w 30 sekund? Z Bosch to możliwe!

Na koniec nie można pominąć jeszcze jednego aspektu – bezpieczeństwa. Producent zadbał o to, aby nie doszło do przypadkowego uruchomienia młynka, wyposażając go w przycisk zabezpieczający. Ponadto, urządzenie można włączyć, dopiero gdy pokrywa zostanie szczelnie zamknięta.

Z młynkiem Bosch TSM6A013B możemy już za niewielką cenę cieszyć się zapachem świeżo mielonej kawy. A trudno się nie zgodzić, że jest to jeden z najlepszych aromatów, jakie mogą na nas czekać o poranku w kuchni.

Zalety
Moc 180 W pozwala na zmielenie 150 g ziaren w jedną minutę
Urządzenie włącza się tylko po zamknięciu pokrywy
Udarowy mechanizm zapobiega przegrzaniu się kawy
Możliwość mielenia także przypraw
Niska cena
Wady
Ostrzowy mechanizm nie jest tak skuteczny jak żarnowy
Brak regulacji grubości mielenia

Kup na Allegro 

 

4. Comandante C40 MK3 Kliknij aby kupić »

Comandante C40 MK3Comandante to niemiecka firma, która na pierwszym miejscu zawsze stawia jakość. Choć ich młynek Comandante C40 MK3 należy do urządzeń ze zdecydowanie wyższej półki cenowej, to jednocześnie jest uznawany przez wielu baristów za najlepszy ręczny młynek do kawy na świecie. Dlaczego? Sprawdźmy..

Rozpoczniemy od wspomnianej już cechy, czyli od faktu, że jest to klasyczny młynek ręczny. Tak więc, aby zmielić ziarna, musimy użyć nieco mocy, a dokładniej siły swoich rąk. Nie można jednak zarzucić temu modelowi braku precyzji, co często dotyczy tańszych urządzeń ręcznych. Młynek Comandante jest wyposażony w żarna ze stali utwardzonej azotem. Ma to na celu nie tylko wzmocnienie żywotności mechanizmu oraz ostrości krawędzi, ale właśnie przede wszystkim zwiększenie dokładności procesu mielenia. Sposób zaprojektowania ostrzy, w tym przypadku użycie azotu, nie ma żadnego wpływu na ostateczny smak kawy, a wszystkie elementy młynka nadają się do kontaktu z produktami spożywczymi.

Zmielenie ziaren do espresso czy french pressu, nie jest dla Comandante C40 MK3 problemem. Młynek posiada kilka stopni mielenia, które można regulować za pomocą wygodnego pokrętła znajdującego się bezpośrednio pod żarnem.

Przygotowanie przemiału w Comandante C40 jest łatwe, proste i przyjemne. Stalowy uchwyt jest niezwykle lekki, dzięki czemu młynek trzymamy stabilnie w dłoni nawet podczas kręcenia korbką. W czym tkwi sekret sukcesu tego urządzenia marki Comandante? Młynek jest idealny zarówno do użytku domowego, jak i do zabrania go ze sobą w podróż, na camping czy wakacje. Choć pozornie wydaje się niewielki, to w rzeczywistości możemy przy jego pomocy przygotować ziarna na kilka porcji kawy, gdyż pojemnik ma pojemność około 40 g.

Co więcej, nie musimy się martwić, że w transporcie ulegnie szybkiemu zniszczeniu – młynek do kawy Comandante, a dokładniej zbiornik na zmielone ziarno jest wykonany z bardzo grubego szkła, by uniknąć takich sytuacji, że po lekkim uderzeniu młynek nie będzie nadawał się do użytku. Sam korpus jest równie solidny, ponieważ do jego produkcji użyto stali nierdzewnej, która pokryta została cienką warstwą okleiny z drewna. Oczywiście okleina oraz drewniany uchwyt korbki w znacznej części pełnią funkcję dekoracyjną niż ochronną.

Przyglądając się Comandante C40 MK3 nitro, nie można mu odmówić niezwykłego uroku. Za tym klasycznym i czarownym wyglądem, kryje się wiele funkcjonalności, które sprawiają, że kawa rzeczywiście nabiera pełnego, bogatego smaku.

Młynek Comandante jest dostępny nie tylko z drewnianą obudową i szklanym pojemnikiem, ale także w różnych wariantach kolorystycznych i w całości metalowej obudowie.

Zalety
Przez wielu baristów uznawany za najlepszy ręczny młynek do kawy
Wytrzymałe stalowe żarna, gwarantujące równe mielenie kawy bez pyłu
Posiada regulację grubości mielenia
Niezwykle stabilna konstrukcja, ułatwia mielenie, nawet w powietrzu
Pojemnik 40 g, pozwalający na przygotowanie kilku porcji kawy
Urządzenie jest niewielkich rozmiarów oraz wykonane z twardych materiałów (zarówno w wersji drewnianej jak i stalowej), dlatego bez przeszkód można je zabierać w podróż
Wady
Stosunkowo wysoka cena

Kup na Allegro