Jaki nawilżacz powietrza kupić? Ranking nawilżaczy powietrza 2020

Aktualizacja: Czerwiec 2020

 1. Philips HU4803/01
 2. Eldom NU5
 3. Xiaomi SmartMi Pure Evaporative
 4. HB UH2021DBL
 5. Stadler Form Oskar
 6. Poradnik wyboru nawilżacza

Porównanie nawilżaczy powietrza:

ModelCenaTyp
Wydajność [ml/h]
Powierzchnia [25m2]
Zbiornik [l]
Moc [W]
Poziom hałasu [dB]
Timer
Waga [kg]
Philips HU4803/01
Sprawdź cenę »ewaporacyjny
220
25
2
14
26
TAK
4,15
Eldom NU5
Sprawdź cenę »ultradźwiękowy
300
20
5,2
32
35
TAK
2,11
Xiaomi SmartMi Pure Evaporative
Sprawdź cenę »ewaporacyjny
240
40
4
8
34,3
NIE
5,17
HB UH2021DBL
Sprawdź cenę »ultradźwiękowy
300
22
3,3
30
35
TAK
1,75
Stadler Form Oskar
Sprawdź cenę »ewaporacyjny
370
50
3,5
18
26
NIE
3,1

Najlepsze nawilżacze powietrza – Ranking nawilżaczy powietrza 2020

1. Philips HU4803/01 Kliknij aby kupić »

Philips HU4803/01Philips HU4803 01 to nowoczesny nawilżacz, który dodatkowo oczyszcza powietrze w przestrzeni, w której pracuje. Wszystko to dzięki zaawansowanej technologii, jaką holenderski producent wykorzystał w swoim urządzeniu.

Nawilżacz powietrza Philips został wyposażony w technologię NanoCloud, która do nawilżania powietrza wykorzystuje naturalny proces parowania. Urządzenie wytwarza niewidoczną mgiełkę, składającą się z mikroskopijnych cząsteczek wody, która sprawia, że w powietrzu znajduje się o 99 procent mniej bakterii (w porównaniu z wynikiem, jaki zapewniają nawilżacze ultradźwiękowe). Dzięki temu jest to dobry nawilżacz powietrza dla dzieci.

Jak to możliwe? Cząsteczki są tak małe, że drobnoustroje nie mogą przyczepić się do nich.

Kolejna rzecz to poziom nawilżenia, zamykający się w przedziale od 40 do 60 proc. Takie warunki nie sprzyjają rozwojowi bakterii i pleśni, przez co powietrze jest czystsze. Oprócz tego skuteczne nawilżenie sprawia, że wszystkie osoby przebywające mogą oddychać z większą łatwością. Nawilżone powietrze pomaga zapobiegać wystąpieniu wielu chorób i łagodzi skutki już występujących dolegliwości.

Nawilżacz ewaporacyjny Philips został wyposażony w dokładny czujnik poziomu wilgotności. Na podstawie przeprowadzonych odczytów (parametry są wyświetlane na czytelnym ekranie), urządzenie dba o to, żeby powietrze było nawilżone w stopniu ustawionym przez użytkownika (40, 50 lub 60 procent). Model HU4803/01 oferuje także funkcję automatyczną, dzięki której sam może wybrać optymalny stopień nawilżenia.Może się wydawać, że zawarte w wodzie minerały i wapno pozostawią biały osad na meblach, a w bliskim sąsiedztwie nawilżacza pozostanie mokra plama. Nic z tych rzeczy. Mikroskopijny rozmiar cząsteczek nie może być nośnikiem dla minerałów, a ze względu na to, że niewidoczna mgiełka dłużej utrzymuje się w powietrzu, nie ma mowy o żadnych plamach.

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem Philips HU4803 wymaga minimum obsługi. System Healthy Air Protect nieustannie monitoruje poziom wody. Gdy tej będzie za mało, urządzenie samo się wyłączy. Użytkownik może też skorzystać z zaprogramowanych trybów pracy, włączając nawilżacz na jedną, cztery lub na osiem godzin. Z kolei tryb snu minimalizuje hałas i oświetlenie. W normalnych warunkach model HU4803/01 generuje jedynie 26 dB, co jest drugim najlepszym wynikiem w naszym zestawieniu. Tego typu urządzenia powinny być regularnie czyszczone (raz w tygodniu dla opisywanego modelu), celem zachowania higieny demontaż wszystkich elementów wymagających płukania – zbiornika, tacki i filtra (element jest wymienny) – zajmuje dosłownie chwilę. Nie jest to jednak model bez wad. Oczyszczacz i nawilżacz powietrza Philips HU4803 cechuje się najniższą wydajnością w zestawieniu, która, według danych producenta, wynosi 220 mililitrów na godzinę. Pojawiają się też opinie użytkowników, według których powierzchnia skutecznego nawilżania (25 m2) jest przeszacowana.


Oczyszczacz z nawilżaczem Philips HU4803/01

Zalety

Zalety
 • Technologia NanoCloud wykorzystująca naturalny proces parowania
 • Automatyczne utrzymanie stałego nawilżenia
 • Drobna, niewidoczna mgiełka jest zbyt mała, aby przenosić minerały i tym samym tworzyć plamy
 • Kontrola poziomu wody i programowanie czasu pracy
 • W trybie snu nawilżacz pracuje z minimalnym oświetleniem
 • Automatyczne wyłączanie urządzenia przy braku wody
 • Wymienny Filtr
 • Poziom hałasu na poziomie 26 dB

Wady

Wady
 • Najniższa wydajność pracy, która według producenta wynosi 220 mililitrów w ciągu godziny
 • Użytkownicy skarżą się, że podana przez producenta powierzchnia nawilżania jest przeszacowana

Kup w RTV Euro AGD Kup na Allegro

 

2. Eldom NU5 Kliknij aby kupić »

Eldom NU5Nawilżacz powietrza Eldom NU5 to niedrogie urządzenie, które oferuje bardzo wysoki poziom funkcjonalności. Co dostaniemy za stosunkowo niewygórowaną cenę?

Eldom Foggy NU5 umożliwia ustawienie żądanego poziomu nawilżenia powietrza, a wbudowany czujnik wilgotności dba o to, żeby urządzenie nieustannie utrzymywało zadaną wartość, włączając się i wyłączając w odpowiednim momencie. Parametry pracy i aktualny poziom wilgotności można obserwować na dużym, czytelnym wyświetlaczu, który, wraz z wielokolorowym podświetleniem, sprawia, że model NU5 wygląda niezwykle efektownie i futurystycznie. Do bezobsługowego charakteru nawilżacza NU5 Eldom pasuje duży pojemnik na wodę – 5,2 litra to najlepszy rezultat w naszym zestawieniu. Na uwagę zasługuje fakt, że nawilżacz ultradźwiękowy Eldom NU5 oferuję funkcję jonizacji wytwarzanej pary. Umożliwia to neutralizację jonów dodatnich, które emitują niektóre sprzęty elektryczne, jak choćby telewizory i komputery.

Z wydajnością na poziomie 300 ml/h, Eldom NU5 zajmuje drugą pozycję w naszym zestawieniu, pozostając przy tym najtańszym urządzeniem ze wszystkich przedstawionych. Niska cena jest jednak okupiona pewnymi wadami. Nawilżacz powietrza Eldom NU5 charakteryzuje się najwyższym poborem prądu, co przełoży się na większe rachunki za energię elektryczną. Powierzchnia nawilżania, jaką oferuje nawilżacz Eldom (wynosząca 20 m2), to najsłabszy rezultat w rankingu. Eldom NU5 wypada też najgorzej pod względem hałaśliwości – według producenta, poziom emitowanego hałasu to 35 dB. Należy jednak podkreślić, że użytkownicy modelu NU5 Foggy Eldom nie uskarżają się na nadmierną hałaśliwość nawilżacza. Ich zdaniem, NU5 nie zakłóca spokojnego snu.


Eldom NU5

Zalety

Zalety
 • Automatyczne włączanie i wyłączanie
 • Duży pojemnik na wodę
 • Funkcja jonizacji
 • Czytelny i duży wyświetlacz
 • Najtańszy nawilżacz powietrza w naszym zestawieniu
 • Druga najwyższa w zestawieniu wyjdaność nawilżania powietrza wynosząca 300 ml/h

Wady

Wady
 • Najmniejsza spośród zestawienia powierzchnia nawilżania wynosząca 20 m2
 • Duży pobór prądu
 • Głośność pracy na poziomie około 35 dB

Kup w Media Expert Kup na Allegro

 

3. Xiaomi SmartMi Pure Evaporative Kliknij aby kupić »

Xiaomi SmartMi Pure EvaporativeXiaomi SmartMi Pure Evaporative to nowoczesny nawilżacz ewaporacyjny, który wykorzystuje technologię obrotowych dysków. Urządzenie cechuje wysoka funkcjonalność i niskie koszty eksploatacji.

Nawilżacz powietrza Xiaomi wykorzystuje najbardziej naturalną, a co za tym idzie – także najbezpieczniejszą metodę nawilżania – ewaporację. Proces ten może być realizowany na dwa sposoby – poprzez odparowanie wody ze specjalnej maty ewaporacyjnej i poprzez dyski obracające się w wodzie. Model SmartMi Pure Evaporative pracuje z wykorzystaniem tej drugiej technologii, co należy uznać za spory plus. Dlaczego? To proste – dyski nie podlegają zużyciu, co znacząco obniża koszt eksploatacji urządzenia. Nawilżacz Xiaomi umożliwia ustawienie wybranego poziomu nawilżenia powietrza i automatycznie pilnuje, żeby wartość ta nie spadła poniżej zadanej. Należy podkreślić, że proces nawilżania jest realizowany bez nadmiernego zakłócania spokoju domowników – Xiaomi SmartMi Pure Evaporative generuje hałas na poziomie 34,3 dB, co należy uznać za dobry wynik.

O ponadprzeciętnej funkcjonalności opisywanego modelu decyduje przede wszystkim aplikacja Xiaomi Mi Home. Z poziomu smartfona lub tabletu, użytkownik może sterować nawilżaczem, pozostałymi urządzeniami Xiaomi, poprawiającymi jakość powietrza, oraz innymi elementami inteligentnego domu. Urządzenie oferuje wydajność na poziomie 240 ml/h, zatem powinno sobie poradzić z pomieszczeniami o powierzchni do 40 m2. Wysoka wydajność nie jest jednak okupiona nadmiernym apetytem na prąd – Xiaomi SmartMi Pure Evaporative wykazuje najniższe zapotrzebowanie energetyczne spośród wszystkich modeli, ujętych w naszym rankingu. Świetny stosunek ceny do jakości – z tego słynie Xiaomi. Nawilżacz powietrza SmartMi Pure Evaporative podtrzymuje tę tradycję, jednak warto zaznaczyć, że jest to najdroższa pozycja w całym zestawieniu. Warto też wspomnieć o jego sporej wadze i rozmiarach. Może to powodować pewien dyskomfort przy przenoszeniu nawilżacza między pomieszczeniami.


Xiaomi SmartMi Pure Evaporative

Zalety

Zalety
 • Powietrze nawilżanie jest przez dyski obrotowe, które nie ulegają zużyciu
 • Cicha praca
 • Ewaporacyjna metoda nawilżania
 • Sterowany za pomocą aplikacji mobilnej Xiaomi Mi Home
 • Automatyczne przerywanie pracy
 • Minimalistyczny design
 • Wydajność nawilżania na poziomie 240 ml/h
 • Energooszczędny

Wady

Wady
 • Najdroższy nawilżacz powietrza w naszym zestawieniu
 • Duże wymiary i największa waga spośród zestawienia

Kup na Morele.net Kup na Allegro

 

4. HB UH2021DBL Kliknij aby kupić »

HB UH2021DBLHB UH2021DBL to nowoczesny nawilżacz ultradźwiękowy, wyprodukowany przez polską firmę. Opisywane urządzenie odznacza się wysokim poziomem funkcjonalności przy zachowaniu dość niskiej ceny.

Nawilżacz powietrza HB został wyposażony w rozbudowany system sterowania, który umożliwia łatwe dostosowanie parametrów jego pracy do indywidualnych potrzeb użytkownika. Poza trzema poziomami mocy nawilżania możliwe jest ustawienie czasu pracy urządzenia, w przedziale od 2 do 8 godzin (co 2 godziny). Elektroniczny higrostat zapewnia możliwość kontroli poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniu w zakresie 45-90 proc. RH. Panel sterowania oferuje czytelny ekran LED, na którym prezentowane są najważniejsze parametry – wybrana moc, poziom wilgotności i temperatura powietrza. O konieczności napełnienia zbiornika z wodą informuje dobrze widoczna lampka. Wszystkimi funkcjami nawilżacza można sterować za pomocą pilota. Warto wspomnieć o wysokiej wydajności urządzenia, zamykającej się w przedziale 80-300 ml/h. Sprawia to, że nawilżacz powietrza z jonizatorem HB bez problemu radzi sobie w średniej wielkości pomieszczeniach.

Opisywany model pracuje w technologii ultradźwiękowej i oferuje funkcję jonizacji powietrza. Jest to bardzo przydatna opcja, zwłaszcza w pomieszczeniach, w których pracuje telewizor i komputer. Dużą zaletą jest ceramiczny wkład, który odpowiada za pochłanianie związków mineralnych i bakterii. Dzięki temu powietrze jest znacznie zdrowsze. Na uwagę zasługuje także nowoczesny, minimalistyczny design. Sprawia to, że opisywany model można łatwo wpasować do każdego pomieszczenia. Co do poziomu hałasu, ultradźwiękowy nawilżacz HB emituje 35 dB, co jest najgorszym wynikiem w naszym zestawieniu. Według użytkowników nie jest to jednak wartość, która mogłaby zakłócić spokojny sen. Kiepsko prezentuje się powierzchnia nawilżania. 22 m2 to drugi najsłabszy wynik w rankingu.


HB UH2021DBL

Zalety

Zalety
 • Wysoka wydajność nawilżania 80-300 ml/h przy małym zużyciu energii
 • Cicha praca
 • Wyświetlacz LED
 • Ceramiczny wkład filtrujący wodę
 • Automatyczne wyłączenie i lampka informująca o potrzebie ponownego napełnienia zbiornika
 • 3 poziomy mocy nawilżania
 • Polski producent
 • Atrakcyjny design
 • Funkcja jonizacji
 • Niska cena
 • Sterowanie pilotem
 • Elektroniczny higrostat

Wady

Wady
 • Głośność pracy wynosi około 35 dB
 • Powierzchnia nawilżania wynosi 22 m2

Kup w Media Expert Kup na Allegro

 

5. Stadler Form Oskar Kliknij aby kupić »

Stadler Form OskarStadler Form Oskar to idealna propozycja dla osób, które szukają zaawansowanego nawilżacza ewaporacyjnego. Opisywany model zaskakuje bogactwem oferowanych funkcji i topową wydajnością. To nie wszystko, o co zadbał Stadler. Nawilżacz Oskar cechuje się także wyjątkową estetyką.

Nawilżacz powietrza Stadler Form Oskar działa na podstawie procesu samoodparowania wody, wykorzystującego specjalne wkłady. Dwa wymienne wkłady filtracyjne oraz kostka z jonami srebra Iconic Silver Cube to elementy, których zadaniem jest troska o czystość emitowanej pary. Na szczególną uwagę zasługuje wydajność opisywanego modelu. Nawilżacz ewaporacyjny Stadler Form Oskar może efektywnie pracować w pomieszczeniu o powierzchni do 50 m2 (wydajność na poziomie 370 ml/h). Jest to bezsprzecznie najlepszy rezultat w naszym zestawieniu.

Jak przystało na urządzenie wysokiej klasy, Stadler Form Oskar oferuje ponadprzeciętną funkcjonalność. Wbudowany higrostat dba o to, żeby w pomieszczeniu stale utrzymywany był właściwy poziom wilgotności. W momencie, gdy zapas wody w zbiorniku zostanie zużyty, urządzenie wyłączy się automatycznie. W trybie nocnym niebieskie diody zmniejszają swoją intensywność lub zostają całkowicie wygaszone. Jeżeli dodamy do tego poziom hałasu na poziomie 26 dB (nawilżacz Stadler Form Oskar uzyskał jeden z dwóch najlepszych rezultatów w zestawieniu), otrzymujemy nawilżacz, który doskonale sprawdzi się w nocnych warunkach pracy.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest wbudowany dozownik zapachowego olejku. Sprawia to, że powietrze jest nie tylko czyste i odpowiednio nawilżone, ale także wypełnione ulubionym aromatem. Dopracowany design, w którym widać dbałość o detale, potęguje wrażenie obcowania z produktem premium – nawilżacz powietrza ewaporacyjny Stadler Form Oskar to bardzo dopracowane urządzenie. Liczne zalety przekładają się jednak na wysoką cenę opisywanego modelu. Żeby wejść w posiadanie nawilżacza Stadler Form Oskar, trzeba sięgnąć głębiej do kieszeni. Kosztowne są też filtry, które wymagają regularnej wymiany. Nawilżacz Oskar jest kosztowny, ale oferuje wiele.

Stadler Form Oskar - Nawilżacz ewaporacyjny. Szwajcarska jakość

Nawilżacz Stadler Form Oskar to najczęściej wybierany nawilżacz powietrza wśród użytkowników


Stadler Form Oskar

Zalety

Zalety
 • Dwa wymienne filtry antybakteryjne oraz kostka z jonami srebra
 • Automatyczne wyłączanie
 • Tryb nocny
 • Dozownik na olejki zapachowe
 • Najwyższa wydajność pracy w naszym zestawieniu wynosząca 370 ml/h
 • Atrakcyjny design
 • Poziom hałasu na poziomie 26 dB

Wady

Wady
 • Wysoka cena
 • Drogie filtry, które trzeba wymieniać

Kup w Media Expert Kup na Allegro

 

6. Jaki nawilżacz kupić? Na co zwrócić uwagę przy zakupie nawilżacza powietrza:

Najlepszy nawilżacz powietrza powinien dbać o poziom wilgotności, jednocześnie oczyszczając powietrze z drobnoustrojów chorobotwórczych. Rozbudowana oferta tego typu urządzeń sprawia jednak, że trudno jest wyłonić model, który w stu procentach będzie dostosowany do naszych potrzeb. Na co zatem warto zwrócić uwagę, wybierając nawilżacz powietrza?

Nie brakuje opinii, według których nawilżacze powietrza są szkodliwe dla naszego zdrowia. Inne głoszą, że tego typu urządzenia są całkowicie zbędne. Zanim przejdziemy do praktycznych wskazówek zakupowych, zastanówmy się przez chwilę, czy nawilżacz rzeczywiście jest nam potrzebny?

Czy nawilżacze powietrza są szkodliwe?

Odpowiedź na postawione wyżej pytanie może być zarówno twierdząca, jak i negatywna. Ewentualna szkodliwość nawilżacza jest uzależniona przede wszystkim od sposobu użytkowania urządzenia, a także od jego typu. Nawilżacze ultradźwiękowe mają wiele zalet, a wśród najczęściej wymienianych należy wskazać na niską cenę zakupu i niewielkie koszty eksploatacyjne. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, jak działa nawilżacz powietrza typu ultradźwiękowego. W procesie nawilżania powietrza, tego typu urządzenie rozbija wodę na cząsteczki o wielkości nawet 0,03 mikrona, wykorzystując do tego fale dźwiękowe o odpowiedniej częstotliwości. Sprawia to, że łatwo wchłaniamy je do płuc, wraz z zawartymi w wodzie składnikami mineralnymi oraz z pleśnią i z grzybami, bytującymi w urządzeniu (dotyczy to nawilżaczy, które nie są regularnie czyszczone). Należy także dodać do tego chemię, zawartą w środkach czyszczących i ewentualne olejki zapachowe. Na dłuższą metę, może to doprowadzić do poważnych schorzeń układu oddechowego.

Czy to oznacza, że tego typu urządzeń należy się natychmiast pozbyć? Nie. Trzeba tylko wiedzieć, jak używać nawilżacza powietrza. Po pierwsze, urządzenie wymaga regularnego czyszczenia, maksymalnie co kilka dni. Nie należy używać do tego celu agresywnych środków, a wody z mydłem. Po drugie – jaka woda do nawilżacza powietrza? Pozbawiona minerałów, czyli destylowana lub filtrowana z wykorzystaniem zjawiska odwróconej osmozy. Po trzecie, należy unikać dodawania olejków zapachowych. Po czwarte nawilżacza należy używać w otwartej przestrzeni, czyli nie należy zamykać drzwi do pomieszczenia. Piąte- biały osad na meblach to sygnał, że należy zaprzestać używania nawilżacza.

Inaczej działa nawilżacz ewaporacyjny. W tym przypadku, z urządzenia wyrzucana jest chłodna mgiełka, emitowana przez specjalną matę lub wirujące dyski. Odparowanie jest najbardziej naturalną metodą nawilżania, a co za tym idzie – także najbezpieczniejszą. Nie ma mowy o emitowaniu do powietrza bakterii i minerałów, nawet pomimo faktu, że odparowanie nie następuje w procesie podgrzewania wody. Cząsteczki są zbyt małe, żeby mogły przenosić drobnoustroje chorobotwórcze i związki mineralne, należy zatem uznać, że ten typ urządzeń jest najbardziej wskazany.

Nawilżacz ewaporacyjny czy ultradźwiękowy?

Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy, nawet wysokiej klasy, najczęściej nie kosztuje zbyt wiele, więc celuje w szeroką grupę odbiorców. Tego typu urządzenie jest bezpieczne, o ile będzie prawidłowo użytkowane, z zachowaniem odpowiedniej dozy ostrożności. Warto dopłacić i zdecydować się na model, który dodatkowo jonizuje powietrze. Urządzenia elektryczne, jak choćby komputer i telewizor, emitują szkodliwe dla naszego zdrowia jony dodatnie. Odpowiedni nawilżacz może je zneutralizować jonami ujemnymi, podobnie jak lampa solna. Przykładem kompletnego urządzenia, które nawilża i jonizuje powietrze jest Eldom NU5.

Nawilżacz ewaporacyjny realizuje proces nawilżania powietrza na dwa sposoby. Pierwsza metoda odparowuje wodę z tzw. maty ewaporacyjnej. Jest to skuteczne rozwiązanie, które jednak okazuje się dość kosztowne, ze względu na wysoką cenę wymiennych filtrów. Przykładem urządzenia, które wykorzystuje wspomnianą metodę jest Stadler Form Oscar. W tym przypadku producent zastosował także kostkę z jonami srebra (Iconic Silver Cube), która dodatkowo zwiększa higienę. Po drugiej stronie mamy model Xiaomi SmartMi Pure Evaporative, który wykorzystuje obrotowe dyski – metodę równie skuteczną, za to znacznie tańszą w ujęciu eksploatacyjnym.

Jak nawilżyć powietrze – idealny nawilżacz do sypialni

Sypialnia jest pomieszczeniem, w którym cisza jest szczególnie pożądana. Warto zatem zwrócić uwagę na poziom hałasu, jaki emituje urządzenie nawilżające. Nawilżacz powietrza do sypialni powinien być cichy i z tego założenia doskonale wywiązuje się Stadler Form Oscar (26 dB) i Philips HU4803/01 (26 dB). Kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę, to tzw. tryb nocny. Większość nawilżaczy ma na wyposażeniu wyświetlacz i diody sygnalizacyjne. Dla jakości snu wskazane jest, żeby podświetlenie można było przyciemnić lub nawet wyłączyć.

Nawilżacz powietrza – czy warto?

W momencie, gdy poziom wilgotności powietrza spada poniżej 40 proc., śluzówka nosa ulega nadmiernemu wysuszaniu. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że zimą, gdy kaloryfery są mocno rozgrzane, wilgotność powietrza w pomieszczeniu może wynieść zaledwie 10 proc. Najlepszy nawilżacz powietrza nawet w takich warunkach może przywrócić poziom wilgotności do optymalnych wartości, wykazując nieporównywalnie większą skuteczność niż gliniane naczynia do zawieszenia na kaloryferze. Należy jednak mieć na uwadze, że niewłaściwie użytkowane, mogą zaszkodzić. Czy warto kupić nawilżacz powietrza? Tak, ale mając na uwadze wszystkie wskazówki, dotyczące bezpiecznego użytkowania takich urządzeń.