Aktualizacja: Kwiecień 2024

Najlepszy nawilżacz powietrza powinien dbać o poziom wilgotności, jednocześnie oczyszczając powietrze z drobnoustrojów chorobotwórczych. Rozbudowana oferta tego typu urządzeń sprawia jednak, że trudno jest wyłonić model, który w stu procentach będzie dostosowany do naszych potrzeb. Na co zatem warto zwrócić uwagę, wybierając nawilżacz powietrza?

Nie brakuje opinii, według których nawilżacze powietrza są szkodliwe dla naszego zdrowia. Inne głoszą, że tego typu urządzenia są całkowicie zbędne. Zanim przejdziemy do praktycznych wskazówek zakupowych, zastanówmy się przez chwilę, czy nawilżacz rzeczywiście jest nam potrzebny?

Czy nawilżacze powietrza są szkodliwe?

Odpowiedź na postawione wyżej pytanie może być zarówno twierdząca, jak i negatywna. Ewentualna szkodliwość nawilżacza jest uzależniona przede wszystkim od sposobu użytkowania urządzenia, a także od jego typu. Nawilżacze ultradźwiękowe mają wiele zalet, a wśród najczęściej wymienianych należy wskazać na niską cenę zakupu i niewielkie koszty eksploatacyjne. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, jak działa nawilżacz powietrza typu ultradźwiękowego. W procesie nawilżania powietrza, tego typu urządzenie rozbija wodę na cząsteczki o wielkości nawet 0,03 mikrona, wykorzystując do tego fale dźwiękowe o odpowiedniej częstotliwości. Sprawia to, że łatwo wchłaniamy je do płuc, wraz z zawartymi w wodzie składnikami mineralnymi oraz z pleśnią i z grzybami, bytującymi w urządzeniu (dotyczy to nawilżaczy, które nie są regularnie czyszczone). Należy także dodać do tego chemię, zawartą w środkach czyszczących i ewentualne olejki zapachowe. Na dłuższą metę, może to doprowadzić do poważnych schorzeń układu oddechowego.

Czy to oznacza, że tego typu urządzeń należy się natychmiast pozbyć? Nie. Trzeba tylko wiedzieć, jak używać nawilżacza powietrza. Po pierwsze, urządzenie wymaga regularnego czyszczenia, maksymalnie co kilka dni. Nie należy używać do tego celu agresywnych środków, a wody z mydłem. Po drugie – jaka woda do nawilżacza powietrza? Pozbawiona minerałów, czyli destylowana lub filtrowana z wykorzystaniem zjawiska odwróconej osmozy. Po trzecie, należy unikać dodawania olejków zapachowych. Po czwarte nawilżacza należy używać w otwartej przestrzeni, czyli nie należy zamykać drzwi do pomieszczenia. Piąte- biały osad na meblach to sygnał, że należy zaprzestać używania nawilżacza.

Inaczej działa nawilżacz ewaporacyjny. W tym przypadku, z urządzenia wyrzucana jest chłodna mgiełka, emitowana przez specjalną matę lub wirujące dyski. Odparowanie jest najbardziej naturalną metodą nawilżania, a co za tym idzie – także najbezpieczniejszą. Nie ma mowy o emitowaniu do powietrza bakterii i minerałów, nawet pomimo faktu, że odparowanie nie następuje w procesie podgrzewania wody. Cząsteczki są zbyt małe, żeby mogły przenosić drobnoustroje chorobotwórcze i związki mineralne, należy zatem uznać, że ten typ urządzeń jest najbardziej wskazany.

Nawilżacz ewaporacyjny czy ultradźwiękowy?

Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy, nawet wysokiej klasy, najczęściej nie kosztuje zbyt wiele, więc celuje w szeroką grupę odbiorców. Tego typu urządzenie jest bezpieczne, o ile będzie prawidłowo użytkowane, z zachowaniem odpowiedniej dozy ostrożności. Warto dopłacić i zdecydować się na model, który dodatkowo jonizuje powietrze. Urządzenia elektryczne, jak choćby komputer i telewizor, emitują szkodliwe dla naszego zdrowia jony dodatnie. Odpowiedni nawilżacz może je zneutralizować jonami ujemnymi, podobnie jak lampa solna. Przykładem kompletnego urządzenia, które nawilża i jonizuje powietrze jest Eldom NU5.

Nawilżacz ewaporacyjny realizuje proces nawilżania powietrza na dwa sposoby. Pierwsza metoda odparowuje wodę z tzw. maty ewaporacyjnej. Jest to skuteczne rozwiązanie, które jednak okazuje się dość kosztowne, ze względu na wysoką cenę wymiennych filtrów. Przykładem urządzenia, które wykorzystuje wspomnianą metodę jest Stadler Form Oscar. W tym przypadku producent zastosował także kostkę z jonami srebra (Iconic Silver Cube), która dodatkowo zwiększa higienę. Po drugiej stronie mamy model Xiaomi SmartMi Pure Evaporative, który wykorzystuje obrotowe dyski – metodę równie skuteczną, za to znacznie tańszą w ujęciu eksploatacyjnym.

Jak nawilżyć powietrze – idealny nawilżacz do sypialni

Sypialnia jest pomieszczeniem, w którym cisza jest szczególnie pożądana. Warto zatem zwrócić uwagę na poziom hałasu, jaki emituje urządzenie nawilżające. Nawilżacz powietrza do sypialni powinien być cichy i z tego założenia doskonale wywiązuje się Stadler Form Oscar (26 dB) i Philips HU4803/01 (26 dB). Kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę, to tzw. tryb nocny. Większość nawilżaczy ma na wyposażeniu wyświetlacz i diody sygnalizacyjne. Dla jakości snu wskazane jest, żeby podświetlenie można było przyciemnić lub nawet wyłączyć.

Nawilżacz powietrza – czy warto?

W momencie, gdy poziom wilgotności powietrza spada poniżej 40 proc., śluzówka nosa ulega nadmiernemu wysuszaniu. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że zimą, gdy kaloryfery są mocno rozgrzane, wilgotność powietrza w pomieszczeniu może wynieść zaledwie 10 proc. Najlepszy nawilżacz powietrza nawet w takich warunkach może przywrócić poziom wilgotności do optymalnych wartości, wykazując nieporównywalnie większą skuteczność niż gliniane naczynia do zawieszenia na kaloryferze. Należy jednak mieć na uwadze, że niewłaściwie użytkowane, mogą zaszkodzić. Czy warto kupić nawilżacz powietrza? Tak, ale mając na uwadze wszystkie wskazówki, dotyczące bezpiecznego użytkowania takich urządzeń.