Aktualizacja: Styczeń 2023

W ostatnich latach już nawet najwięksi optymiści przestali wierzyć w to, że smog jest zagrożeniem wymyślonym przez media. Sami możemy przecież odczuć, że zanieczyszczone powietrze niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Co gorsza, we własnych domach wcale nie możemy czuć się bezpieczniej niż poza nimi. Rozwiązaniem może być oczyszczacz powietrza z nawilżaczem, jakie jednak rozwiązanie wybrać?

Jaki oczyszczacz powietrza?

Jeszcze zanim zaczniemy analizować oczyszczacz powietrza, aby znaleźć najciekawsze rozwiązania dostępne obecnie na rynku, powinniśmy zdefiniować nasze własne problemy. Zadanie to nie będzie zbyt trudne, o ile odpowiemy sobie na kilka pytań. Najważniejsze z nich dotyczy tego, jak duże mamy mieszkanie i jak wiele jest w nim pokoi. Nie bez znaczenia jest jednak i to, czy w naszym najbliższym otoczeniu znajduje się alergik, a także, czy jesteśmy wrażliwi na dźwięki emitowane przez sprzęty znajdujące się w naszym otoczeniu. Pomocna przy ostatecznym wyborze może być też wiedza na temat tego, czy nasze mieszkanie znajduje się w miejscu o dużym poziomie zanieczyszczenia.

 

Oczyszczacz powietrza jaki wybrać – filtry i ich znaczenie

Producenci oczyszczaczy bombardują nas zwykle danymi technicznymi, z których jasno ma wynikać to, że polecane przez nich produkty są znacznie lepsze niż inne. Wybierając najlepszy oczyszczacz powietrza dobrze jest więc pamiętać o tym, że to filtry są jego sercem. Za najważniejsze uważa się: filtry węglowe, których zadanie polega na usuwanie lotnych związków organicznych,  filtry HEPA wyłapujące mikropyły, bakterie i wirusy, filtry wodne pozwalające na filtrowanie zanieczyszczeń przez wodę, co jednak nakłada na nas obowiązek jej regularnej wymiany,  filtry elektrostatyczne. Każdy filtr ma nieco inne funkcje, za absolutne minimum uważa się przy tym połączenie filtra HEPA i filtra węglowego. Jeśli któregoś z nich zabraknie, trudno odpowiedzieć twierdząco na pytanie oczyszczacz powietrza czy warto.

 

Jaki oczyszczacz do powietrza wybrać?

Gdy wybieramy nawilżacz i oczyszczacz powietrza powinniśmy zwrócić też uwagę na to, z jak wydajnym rozwiązaniem mamy do czynienia. Producenci zwykle informują nas o niej podając, ile metrów sześciennych powietrza jest w stanie przefiltrować polecany przez nich sprzęt przez godzinę. Można spotkać się również z informacją o tym, ile metrów kwadratowych jest w stanie oczyścić dane urządzenie, co jest również parametrem dość czytelnym. Oczywiście, zastanawiając się nad tym, jaki wybrać oczyszczacz powietrza warto mieć na uwadze to, że rotacja powietrza potrafi być utrudniona choćby poprzez okna i drzwi. Jeśli więc zależy nam na powietrzu najwyższej jakości nie tylko w naszej sypialni, ale również w pokoju dziecięcej, może się okazać, że zakup dwóch urządzeń będzie lepszą opcją niż wybór jednego, o imponujących rozmiarach.

 

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza z jonizatorem?

Można nie dostrzec tego, że producenci wzbogacają polecane przez siebie rozwiązania o szereg dodatkowych funkcji. Najczęściej wspominają przy tym o obecności jonizatora. Doskonale radzi sobie on z elektrosmogiem, a więc generującymi jony dodatnie sprzętami elektrycznymi. Jeśli nawilżacz i oczyszczacz powietrza jest dodatkowo wyposażony w jonizator, może nas to tylko cieszyć. Należy jednak pamiętać o tym, że jego obecność ma sens jedynie wówczas, gdy sprzęt posiada również filtry: węglowy i HEPA.

Oczywiście, jonizator to nie jedyny dodatek, z jakim mamy do czynienia. Często możemy spotkać się także z czujnikiem jakości powietrza, możliwością korzystania z kilku trybów pracy oraz ze wskaźnikiem jakości powietrza. Te atrybuty kolejnych modeli nie powinny mieć jednak kluczowego znaczenia przy wyborze tego, który jest najbardziej atrakcyjny. Inaczej jest z opcją nawilżania powietrza. Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem to dobre rozwiązanie. Może on podnieść jakość powietrza w domu i zapewnić spokojniejszy sen bez nieprzyjemnego porannego uczucia suchości w gardle. Jeśli więc zastanawiamy się pomiędzy opcją z nawilżaczem i bez niego, a cena nie jest argumentem zaporowym, pierwsze rozwiązanie wydaje się bardziej praktyczne.

 

Najlepszy oczyszczacz powietrza – podsumowanie

Wybierając oczyszczacz powietrza z nawilżaczem należy pamiętać także o tym, że będzie to sprzęt pracujący nie tylko w ciągu dnia, ale i w nocy. Im jest więc cichszy, tym lepiej, choć oczywiście każdy z nas ma nieco inny stopień tolerancji na hałasy z otoczenia. Jeśli nie znamy naszego progu wytrzymałości, możemy go ustalić słuchając jednostajnego dźwięku o różnej głośności na komputerze. Jeśli ustalimy, ile decybeli zaczyna stanowić dla nas problem, łatwiej będzie nam znaleźć optymalne rozwiązanie.