Jaki odkurzacz samochodowy kupić? Ranking odkurzaczy do samochodu

Aktualizacja: Czerwiec 2020

Z pewnością każdy z nas chcę poruszać się samochodem z czystym i pachnącym wnętrzem. Jednak nie każdy wie jak proces sprzątania samochodu sobie uprościć. Wychodząc naprzeciw tak istotnym potrzebom, przedstawiamy ranking odkurzaczy samochodowych. Każdy odkurzacz do samochodu prezentowany poniżej cechuje się wysoką mocą ssącą, niezawodnością i pozytywnymi opiniami użytkowników, jednak jak wybrać najlepszy odkurzacz samochodowy? Ranking przedstawiający odkurzacze samochodowe oraz poradnik, w którym opisujemy jak wybrać odkurzacz do samochodu, z pewnością pomoże w wyborze.

 1. Black & Decker Flexi PD1200AV-XK
 2. Baseus Shark One
 3. Philips MiniVac FC6149/01
 4. Bosch Move BHN14090
 5. Odkurzacz samochodowy Lidl 12 V HS 12.0 B2 BL
 6. Poradnik wyboru odkurzacza samochodowego

Porównanie najlepszych odkurzaczy samochodowych:

ModelCenaPojemnik [l]Przewód [m]Czas pracy [min]Zasilanie z gniazdka zapalniczki samochodowejPoziom hałasu [dB]Waga [kg]
Black & Decker Flexi PD1200AV-XKSprawdź cenę »0,56
5

30
TAK
75
1,49
Baseus Shark One 65WSprawdź cenę »brak danych
5
22
TAK
70
0,63
Philips MiniVac FC6149/01Sprawdź cenę »0,5
5
11
TAK
81
1
Bosch Move BHN14090Sprawdź cenę »0,3
nie dotyczy
12
NIE
80
1,2
Odkurzacz samochodowy Lidl 12 V HS 12.0 B2 BLSprawdź cenę »0,4
3nie dotyczy
TAK
brak danych
0,8

Najlepsze odkurzacze samochodowe – Ranking odkurzaczy samochodowych 2020

 

1. Odkurzacz do samochodu Black & Decker Flexi PD1200AV-XK Kliknij aby kupić »

Black-Decker-Flexi-PD1200AV-XKPierwszym prezentowanym modelem w naszym zestawieniu najlepszych odkurzacz samochodowych, jest odkurzacz samochodowy Black&Decker Flexi PD1200AV-XK, którego koszt to około 150 złotych.

Za tę cenę otrzymujemy urządzenie, które jest w stanie spokojnie pracować 30 minut na w pełni naładowanym akumulatorze. Jest to jednocześnie najlepszy wynik spośród sprzętów z naszego zestawienia. Black&Decker odkurzacz samochodowy poza tym posiada oczywiście zasilanie przewodowe. 5-metrowy przewód bez problemu pozwoli na odkurzenie całej powierzchni bez zmartwienia, że może zabraknąć go na tył samochodu lub bagażnik. Dzięki niemu dosięgniesz do najdalszych zakamarków w samochodzie.

Podobnie jak w przypadku pozostałych modeli, odkurzacz samochodowy Black&Decker PD1200AV – XK posiada pojemnik transparentny, który pomoże w oszacowaniu, kiedy jest zapełniony i należy go opróżnić. Jego pojemność sięga aż 560 ml, co jest rekordem wśród urządzeń z rankingu. To, na co warto również zwrócić uwagę, to system odwirowywania kurzu Cyclonic. To dzięki niemu filtr jest utrzymywany przez bardzo długi czas w czystości. Poza tym aspektem odkurzacz samochodowy Black Decker posiada potrójną filtrację, co definitywnie zwiększa skuteczność, jak i samą trwałość i żywotność całego urządzenia.

Samo urządzenie posiada opatentowany przez producenta system „silnik w filtrze”, czemu Black Decker odkurzacz samochodowy zawdzięcza całkiem kompaktowe wymiary, przy jednoczesnej sporej wydajności w porównaniu do innych produktów tej klasy. Wyżej wspomniany silnik pozwala na przepływ powietrza na poziomie 1014 litrów na minutę, ale i zapewnia moc ssącą na poziomie 12 W. Jest to swoistego rodzaju dowód na to, iż Black and Decker odkurzacz samochodowy bez problemu poradzi sobie z nawet mocnymi zabrudzeniami aut. Dodatkowo pomoże nam w tym końcówka szczelinowa, dzięki której będziemy w stanie odkurzyć nawet najmniejsze szczeliny pod siedzeniami czy pomiędzy nimi. Wszystko to otrzymujemy w zestawie z torbą do przewożenia, która może się przydać przy transporcie, zwłaszcza, iż odkurzacz Black&Decker samochodowy jest dosyć ciężki w porównaniu z innymi sprzętami w zestawieniu i jego waga to 1,5 kilograma.

Odkurzacz samochodowy Black&Decker Flexi PD1200AV-XK to najczęściej wybierany odkurzacz do samochodu wśród użytkowników

Black & Decker Flexi PD1200AV-XK

Zalety

Zalety
 • Najdłuższy czas pracy bezprzewodowej (30 min)
 • Transparentny pojemnik na kurz o największej pojemności 560 ml
 • Przewód zasilający o długości 5 metrów
 • System odwirowywania kurzu Cyclonic™
 • Potrójna filtracja
 • Dodatkowa długa końcówka szczelinowa w zestawie
 • Opatentowany system “silnik w filtrze”
 • Przepływ powietrza na poziomie 1014 litrów na minutę
 • Torba mieszcząca odkurzacz oraz akcesoria w zestawie

Wady

Wady
 • Najcięższy odkurzacz samochodowy w zestawieniu (1,5 kg)

Kup w Media Expert Kup na Allegro

 

2. Mocny odkurzacz samochodowy Baseus Shark One Kliknij aby kupić »

Baseus-Shark-One-65WKolejno w naszym zestawieniu znajduje się odkurzacz samochodowy Baseus Shark One 65W. Jest to drugi budżetowy model w rankingu obok modelu z Lidla. Koszt tego urządzenia to zaledwie 90 złotych, a do wyboru mamy dwie wersje.

Pierwsza – tańsza wyposażona jest w przewód z wtyczką do samochodu. Sam kabel wynosi 5 metrów, co wystarczy na posprzątanie nawet sporej wielkości auta. Drugą opcją jest nieco droższa, bezprzewodowa wersja. W tym przypadku odkurzacz pracuje około 22 minut na w pełni naładowanym akumulatorze. Czas jego ładowania też nie jest najgorszy, gdyż wystarczą 3-4 godziny do pełnego uzupełnienia baterii. Sama waga urządzenia sprawia, że aż chce się za niego sięgnąć! Baseus odkurzacz samochodowy waży zaledwie 630 gramów, co sprawia, iż jest najlżejszym sprzętem z naszego rankingu. Jest to o tyle istotne, iż odkurzacze samochodowe to sprzęty, które trzymamy w całości w dłoni podczas pracy. Kilogram czy dwa nie wydają się tak przerażającą wagą, jednak biorąc pod uwagę fakt, że podczas sprzątania operujemy odkurzaczem, cały czas trzymając go w górze – po 20-30 minutach możemy odczuć nawet tak mały ciężar.

Poza lekkością jest to również najcichszy model z naszego zestawienia. Podczas pracy emituje głośność na poziomie zaledwie 70 dB, co pozwala na puszczenie muzyki podczas pracy. Zastosowanie podwójnej filtracji, czyli wcześniej już wspomnianego systemu Cyclonic, pozwala na o wiele dokładniejsze wsysanie brudów, ale i na przedłużenie żywotności odkurzacza. Pierwszy filtr wyłapuje większe cząsteczki, natomiast drugi oddziela pył. A z czego wykonane są same filtry urządzenia? To nic innego jak stal chirurgiczna z nanosiatką. Zapewnia to nie tylko długotrwałą pracę i odporność, ale i możliwość wielokrotnego czyszczenia bez obaw o uszkodzenia mechaniczne.

Zestaw działa z podciśnieniem w rurach wynoszącym aż 4400 Pa, co oznacza dużą siłę zasysania. W zestawie natomiast znajdziemy dwie ssawki – szczelinowa, a także szczotkową. Bez trudu dotrzemy również do tych najciemniejszych miejsc dzięki wbudowanej latarce. Na wyposażeniu jest także torba do przechowywania całego produktu.

Chociaż odkurzacz samochodowy Baseus Shark One 65W jest nowym produktem na rynku i trudno jeszcze znaleźć opinie na jego temat, to strona producenta również nie ułatwia nam zadania i nie dostarcza zbyt wielu danych, co uznajemy za jedyną wadę tego urządzenia.

Baseus Shark One

Zalety

Zalety
 • Do wyboru wersja przewodowa i bezprzewodowa
 • Bardzo duża moc ssania dzięki podciśnieniu wynoszącym 4400 Pa
 • Przewód zasilający o długości 5 metrów
 • Technologia podwójnej filtracji Cyclonic
 • 3 wymienne końcówki w zestawieniu
 • Cicha praca
 • Zmywalny filtr wykonany z chirurgicznej stali
 • Wbudowana latarka
 • Poręczna torba na odkurzacz i wszelkie akcesoria w zestawie

Wady

Wady
 • Producent nie podaje niektórych istotnych informacji, jak np. rozmiar pojemnika na brud

Kup na Morele.net Kup na Allegro

 

3. Odkurzacz samochodowy na akumulator Philips MiniVac FC6149/01 Kliknij aby kupić »

Philips-MiniVac-FC6149Czas na najdroższe urządzenie z naszej listy. Przedstawiamy odkurzacz samochodowy Philips MiniVac FC6149/01, który to dzięki szerokiej funkcjonalności nadaje się zarówno do samochodu, jak i do mieszkań i domów. Jego cena to 300 złotych, co jest sporym przeskokiem w porównaniu do innych urządzeń w rankingu.

Przechodząc do funkcjonalności – urządzenie może działać zarówno po podpięciu pod gniazdko elektryczne, jak i poprzez zasilanie akumulatorowe, a także można je podłączyć pod zasilacz samochodowy! Czas pracy bezprzewodowej to jedynie 11 minut, co jest najkrótszym wynikiem z zestawienia. Akumulatory NiMH o mocy 12 V nie mają jednak defektu, jakim jest efekt pamięci. Powoduje on stopniowe zmniejszanie się samej pojemności akumulatora, a co za tym idzie – skracania jego żywotności. Dzięki temu Philips FC6149 mimo wszystko ma bardziej wydajne i żywotne akumulatory niż urządzenia wyposażone w akumulatory kadmowe.

Podobnie jak poprzednie modele, tak i ten posiada transparentny pojemnik na kurz, który ułatwia ocenę obowiązku opróżnienia zawartości. Posiada również 2-stopniową, bezworkową komorę cykloniczną. Zapewnia ona optymalną filtrację poprzez zatrzymanie kurzu wewnątrz urządzenia nadmuchem odkurzacza. Dzięki pierwszemu filtrowi urządzenie zatrzymuje kurz, a przy drugim filtrze wyłapywane są mniejsze cząsteczki jak pyły. Ponadto aerodynamiczna w kształcie nasadka stworzona została do zbierania nawet najtrudniej dostępnych cząstek kurzu i zabrudzeń.

Philips odkurzacz samochodowy możemy przechowywać na podstawie ładującej, która to posiada łatwy zaczep do montażu naściennego, albo można postawić ją na stole. Zalety tego sprzętu można by wymieniać bez końca, jednak by nie było tak kolorowa należy nadmienić, zwłaszcza dla osób wrażliwszych na hałasy, że jest to najgłośniejszy sprzęt z naszego zestawienia z poziomem głośności 81 dB. W skład akcesoriów z zestawu wchodzą: mała i duża szczotka, mała i duża szczelinowa końcówka, która umożliwia, dostanie się do najmniejszych kątów, długą rurę, a także torbę do samego urządzenia. Dodatkowo pełną wygodę użytkowania zapewnia zaokrąglony uchwyt na samym odkurzaczu, jak i dosyć niska waga całego urządzenia wynosząca zaledwie 1 kg.

Philips MiniVac FC6149/01

Zalety

Zalety
 • 3 sposoby zasilania, w tym możliwość pracy bezprzewodowej
 • Transparentny pojemnik na kurz
 • Aerodynamiczny kształt nasadki
 • Optymalna filtracja dzięki 2-stopniowej komorze cyklonicznej
 • Akumulator NiMH bez efektu pamięci
 • Bogaty zestaw dodatkowych akcesoriów
 • Torba do przechowywania odkurzacza w samochodzie

Wady

Wady
 • Najgłośniejszy odkurzacz w zestawieniu (81 dB)
 • Najkrótszy czas pracy bezprzewodowej (11 min)

Kup w RTV Euro AGD Kup na Allegro

 

4. Bosch Move BHN14090 Kliknij aby kupić »

Bosch-Move-BHN14090Kolejną naszą propozycją jest odkurzacz ręczny Bosch BHN14090 Move. Jest to również sprzęt z wyższej półki, jednak jego cena jest sporo niższa niż poprzednika i wynosi około 200 złotych.

Odkurzacz wyposażony jest w technologię High Airflow, która powoduje wysoki przepływ powietrza, a także umożliwia wydajną separację kurzu, co zapewnia bardzo wysoką jakość odkurzania. Producent gwarantuje, iż Bosch odkurzacz samochodowy posiada również bardzo wydajne filtry, które gwarantują bardzo dokładne efekty czyszczenia. Podobnie jak model marki Philips, pracuje on zarówno pod bezpośrednim zasilaniem, jak i bezprzewodowo dzięki akumulatorom NiMH. Są one bardziej przyjazne środowisku niż modele kadmowe. Niestety, tak jak w przypadku poprzedniej propozycji, odkurzacz ręczny Bosch Move BHN14090 wytrzymuje bardzo krótko w pracy akumulatorowej. Wynosi ona 12 minut, przy jednoczesnym długim ładowaniu wynoszącym od 12 do 16 godzin, dlatego zaleca się bezprzewodowe korzystanie jedynie w nagłych przypadkach lub do szybkiego odkurzenia małych powierzchni. Jedną z niedogodności może być również niemożność podpięcia urządzenia do zasilenia samochodowego poprzez zapalniczkę.

Odkurzacz samochodowy Bosch 12 V nadaje się do użytku zarówno w samochodzie, jak i w naszym mieszkaniu. Posiada w zestawie dodatkową ssawkę typu szczelinowego, dzięki której bez problemu oczyścimy wszelkie zakamarki pod siedzeniami, jak i domowe szuflady czy blaty. Posiada on podobnie do poprzedników transparentny pojemnik na kurz, chociaż w przypadku tego modelu jest on stosunkowo mało pojemny, gdyż jego wielkość to zaledwie 300 ml. W przypadku urządzenia marki Bosch trudno nie zwrócić uwagi na głośność pracy, zwłaszcza, że jest ona stosunkowo wysoka – odkurzacz samochodowych Bosch emituje hałas na poziomie 80 dB.

To, na co również warto zwrócić uwagę przy tym sprzęcie, to filtry bardzo wysokiej jakości, które nie tylko ułatwiają sprzątanie, ale i same wykonane są ze specjalnego materiału. Dzięki temu możemy je bardzo sprawnie umyć pod zwykłą, bieżącą wodą.

Bosch Move BHN14090

Zalety

Zalety
 • Wysoka skuteczność filtracji kurzu
 • System High Airflow
 • Przyjazny dla środowiska akumulator niklowo-wodorkowy (NiMH) bez efektu pamięci
 • Wysokiej jakości zmywalny filtr
 • Transparentny pojemnik na kurz
 • Dodatkowa ssawka szczelinowa w zestawieniu

Wady

Wady
 • Brak możliwości podpięcia odkurzacza za pomocą kabla do samochodowej zapalniczki
 • Stosunkowo krótki czas pracy bezprzewodowej (12 min)
 • Długi czas ładowania baterii (12 – 16 godzin)
 • Niewielka pojemność pojemnika na brud (0,3 l)
 • Dość głośny (80 dB)

Kup w Media Expert Kup na Allegro

 

5. Odkurzacz samochodowy Lidl 12 V HS 12.0 B2 BL Kliknij aby kupić »

Odkurzacz-samochodowy-Lidl-12-V-HS-12.0-B2-BLZaczniemy od niemal najlżejszego modelu z zestawienia, mianowicie odkurzacz samochodowy Lidl 12 V HS 12.0 B2 BL. Jak sama nazwa wskazuje – jest on dostępny w znanej, ogólnopolskiej sieci marketów.

Oprócz faktu, iż jest on drugi w kolejności co do najlżejszych urządzeń z naszej listy, to odkurzacz samochodowy Lidl 2019 jest również najtańszy. Za zestaw zapłacimy zaledwie 50 złotych, jednak musimy pamiętać, że zakup tego sprzętu jest możliwy jedynie w sklepach tej jednej sieci. Możemy go zamówić zarówno w sklepie internetowym, jak i stacjonarnym. Odkurzacz samochodowy w Lidlu posiada w zestawie szereg akcesoriów – dysze do fug, wąż, który przedłuża możliwości manewru o 80 centymetrów, a także nasadkę do szczotki. Sam przewód zasilający posiada jedynie 3 metry, co może sprawić trudności przy sprzątaniu większych aut i busów. Należy też wziąć pod uwagę, iż Lidl odkurzacz samochodowy 2019 nie może pracować bezprzewodowo, co może utrudniać nam pracę na większych maszynach.

Z istotnych kwestii technicznych warto wiedzieć, że sprzęt można podpiąć do gniazda zapalniczki w aucie, tak więc nie potrzebuje dostępu do klasycznego gniazda elektrycznego. Możemy go więc użyć na każdym parkingu lub w jakichkolwiek nagłych wypadkach. Moc wyjściowa 120 W jest swoistym zapewnieniem, iż urządzenie bez większego trudu powinno poradzić sobie z wszelkim brudem na tapicerce. Poza wysoką mocą odkurzacz do samochodu Lidl posiada zmywalny system filtrów stałych, a także pojemnik transparentny o pojemności 400 ml na kurz. Dzięki przezroczystości pojemnika łatwo rozpoznasz, kiedy należy go opróżnić, aby nie zaburzyć działania urządzenia poprzez jego przeciążenie.

Niestety, producent nie podaje na swojej stronie informacji, z jaką głośnością, czy mocą ssania pracuje ten budżetowy odkurzacz samochodowy z Lidla. Firma nie precyzuje również, jaki jest maksymalny czas pracy ciągłej sprzętu. Z opinii, jakie możemy znaleźć, wynika jednak, iż jest to sprzęt warty wypróbowania.

Odkurzacz samochodowy Lidl 12 V HS 12.0 B2 BL

Zalety

Zalety
 • Niska cena – najtańszy odkurzacz samochodowy w zestawieniu
 • Zmywalny systemy filtrów stałych
 • Wiele akcesoriów w zestawie
 • Niska waga wynosząca zaledwie 0,8 kg
 • Transparentny pojemnik na kurz (400 ml)
 • Wyjściowa moc to aż 120 W, co sugeruje, że odkurzacz powinien skutecznie zbierać wszelki brud w samochodzie

Wady

Wady
 • Dość krótki przewód zasilający o długości jedynie 3 metrów
 • Brak takich informacji jak głośność pracy, czy moc ssania
 • Brak możliwości pracy bezprzewodowej

Kup w Sklep Kup na Allegro

 

6. Jaki odkurzacz do samochodu kupić? Na co zwrócić uwagę przy zakupie odkurzacza samochodowego?

Każdy, kto ma auto, wie, że od czasu do czasu warto je odkurzyć tak, jak dywany w domu. Najlepiej wiedzą o tym rodzice wożący swoje pociechy, a także osoby, które lubią czasami podjeść w trasie. Resztki jedzenia, okruchy, sierść zwierząt czy nawet błoto z butów naniesione w jesienny dzień nie usuną się same, a gromadzone tworzą niechlujny efekt i brud w naszym aucie. Kiedy siadając słyszymy szelest, czy dźwięk kruszonych chipsów, to znak, że jednak czas zabrać się za sprzątanie naszej maszyny. Możemy oczywiście udać się do myjni, gdzie zakupimy pakiet mycia z odkurzaniem, lub za drobną opłatą udostępniony zostanie nam odkurzacz bezprzewodowy samochodowy na minuty, do samodzielnego oczyszczenia wnętrza.

Czy nie lepiej jednak zainwestować w swój własny sprzęt? A jeśli już, to jaki odkurzacz do samochodu będzie najlepszy i czym kierować się przy wyborze? Na te, jak i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym profesjonalnym poradniku. Jeśli chcesz poznać konkretne produkty, zajrzyj też na nasz ranking odkurzaczy samochodowych na końcu poradnika.

 

Czym są odkurzacze samochodowe?

Jak wygląda odkurzacz każdy wie, jednak czym dokładniej są dedykowane odkurzacze do samochodu? Rodzajów samych urządzeń jest kilka, firm, które je produkują również. Każdy zapewne zna firmę Kärcher, która to specjalizuje się w sprzętach domowych tego typu i zapewne swoje pierwsze kroki większość kierowałaby do tego właśnie producenta. Jakże dużym zdziwieniem może być dla nas fakt, iż kiedy zapytamy o odkurzacz samochodowy Kärcher, sprzedawca pokręci głową z informacją, iż niestety, ale firma ta pomimo bogatej oferty urządzeń domowych, przemysłowych i profesjonalnych – nie posiada odkurzaczy do aut. Jeśli chcemy koniecznie zakupić odkurzacz do samochodu Kärcher – pozostaje nam, wbrew opiniom jakie krążą w sieci, zakupić model klasyczny, domowy, taki jak polecamy tutaj: https://rankingi.net/agd/drobne/odkurzacze-bezprzewodowe/#top4 i używać go w swoim aucie. Nie będzie to idealna opcja samochodowa, ale jest ona możliwa do wykorzystania w tym celu. Wracając do dedykowanych sprzętów, najlepsze odkurzacze samochodowe można skategoryzować przede wszystkim według formy zasilania:

 • Odkurzacz samochodowy akumulatorowy
  Jest to bezprzewodowy odkurzacz samochodowy, czyli zasilany wbudowanymi we wnętrzu akumulatorami. Jest to najczęściej spotykany rodzaj odkurzaczy. Skąd taka popularność? Powód wydaje się oczywisty – swoboda ruchów i działania. Wielu użytkowników samochodów zapewne zna to uczucie, kiedy miotanie się na kolanach podczas sprzątania we wnętrzu auta czasami potrafi zaplątać nas w pasy czy kable. Jeśli zainwestujemy w odkurzacz samochodowy na akumulator, takie trudności nie będą już więcej nas kłopotać. Zapewni nam to większą swobodę ruchów i wygodę użytkowania.

  Pamiętajmy jednak, iż działanie takich akumulatorów jest dosyć ograniczone, dlatego też przy większym zabrudzeniu lub aucie możemy mieć problem ze sprawnym wyczyszczeniem go do czasu rozładowania sprzętu. Odkurzacz akumulatorowy samochodowy wytrzymuje często około 10 minut pracy, co wystarcza dla małych aut. Zdarzają się też oczywiście modele, którymi możemy pracować nawet pół godziny, jak odkurzacz do auta Black & Decker Flexi PD1200AV-XK, który łączy w sobie zarówno działanie akumulatorowe, jak i pod zasilaczem. Jeśli takie rozwiązanie Cię interesuje, to dokładną specyfikację techniczną możesz sprawdzić poniżej, gdzie przygotowaliśmy specjalny tekst „Odkurzacz Samochodowy Ranking 2019”.

 • Odkurzacz samochodowy zasilany z sieci
  Ten rodzaj odkurzacza – jak można się domyślić – jest klasykiem zasilanym poprzez wtyczkę elektryczną. Niewiele jest modeli dedykowanych do aut, takich jak opisany przez nas w rankingu odkurzacz ręczny samochodowy Lidl 12 V HS 12.0 B2 BL, które nie posiadają akumulatora, a właśnie zasilenie sieciowe. Najczęściej, jeśli mamy dostęp do gniazdka, to wykorzystujemy zwykłe, domowe odkurzacze. Jednak czym się różni taki dedykowany sprzęt od klasycznego, domowego urządzenia?

  Przede wszystkim tym, iż dedykowany odkurzacz samochodowy 230V ma dodatkowe zasilanie poprzez zapalniczkę w aucie, tak więc w razie nagłej potrzeby nie zostajemy z niczym. W celu porównania innych zalet, czy wad takich rozwiązań, zapraszamy do dalszej części poradnika, gdzie poświęciliśmy dużo więcej miejsca na tę kwestię.

 • Odkurzacz 12 V – czyli na wejście od zapalniczki
  Ostatni rodzaj jaki omówimy, to sprzęt, który zasilić możemy poprzez wejście do zapalniczki w aucie, czyli odkurzacz samochodowy 12V – gdyż właśnie takie napięcie gwarantuje nam omawiane podłączenie. Jest to również urządzenie bardziej mobilne, niewymagające podłączenia do zasilania w klasycznym gniazdku, jednakże jego moc jest przez to lekko obniżona względem klasycznych odkurzaczy. Jednocześnie model na zapalniczkę działa z większą mocą niż odkurzacz bezprzewodowy do samochodu z akumulatorem. Na pewno dzięki temu nie grozi nam rozładowanie urządzenia w trakcie pracy, ale za to mamy kabel, który może nam przeszkadzać, a także pamiętajmy o tym, iż jest to sposób na szybkie rozładowanie akumulatora nie samego sprzętu, a naszego auta.

 

Odkurzacz do samochodu – samochodowy vs. zwykły

Teoretycznie mamy trzy rodzaje odkurzaczy dedykowanych specjalnie dla samochodów. Wśród nich są również zasilane klasycznie, poprzez gniazdko elektryczne. Czym w takim razie różni się taki odkurzacz samochodowy bezprzewodowy od domowego oprócz kwestii zasilania? Różnic jest kilka i warto o nich wiedzieć, jeśli wahamy się pomiędzy zwykłym a dedykowanym sprzętem. Do głównych aspektów poróżniających należą:

 • Wielkość i waga
  Dobry odkurzacz samochodowy potrafi ważyć nawet nieco ponad pół kilograma, jak na przykład opisany przez nas poniżej model marki Baseus Shark One, którego waga to 0,63 kg. Jest również urządzeniem małym, podręcznym, aby nie sprawiało nam trudności utrzymanie go w ręce i używanie w małej przestrzeni. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ odkurzacz ręczny do samochodu, jak sama nazwa wskazuje – trzymany jest w ręce przez cały czas sprzątania. Dlatego właśnie waga odgrywa tu naprawdę ogromną rolę w użytkowaniu. Jeśli zakupimy sprzęt ważący nawet zaledwie 2-3 kilogramy, to po kilku minutach manewru we wnętrzu auta nasze mięśnie odmówią nam posłuszeństwa względem dźwigania sprzętu bez przerwy.

 • Poręczność
  A jeśli już o manewrowaniu wspomnieliśmy, warto zwrócić uwagę, jak rozbieżna jest technika używania odkurzacza klasycznego, a samochodowego. Ten pierwszy różni się budową o tyle, iż zazwyczaj mamy urządzenie stojące na kółkach, a do niego przyłączony wąż, którym manewrujemy. Samo urządzenie trochę waży, a wężem manewrujemy na bardzo ograniczoną odległość. Nie pozwoli nam on często na sprawne posprzątanie całej tapicerki w większym aucie, gdyż głębokość samego samochodu nas ograniczy. Tak, jak z pierwszym modelem możemy jeszcze dać sobie radę, tak z drugim modelem, jakim są odkurzacze ręczne, może być o wiele ciężej. Mają one formę wysokiej rury z przyczepionym do niej pojemnikiem na odpadki. Używa się ich bardzo podobnie do modeli dedykowanych autom, jednakże są one na długiej, metalowej nóżce, co bardzo utrudnia manewrowanie urządzeniem w niskim aucie, a także ciężko nimi dostać się do trudno dostępnych szczelin.

  Drugim aspektem jest waga, która praktycznie w żadnym modelu nie wynosi mniej niż 2-3 kilogramy. Oczyszczenie całego sporej wielkości auta może nie należeć do najprzyjemniejszych, kiedy przez cały czas użytkowania dźwigamy jedną ręką kilkukilogramowy sprzęt.

 • Końcówki
  Ważnym aspektem funkcjonalności takiego odkurzacza są jego końcówki, od których w dużej części zależy to, w jak dokładny sposób oczyścimy swoje auto. Klasyczne odkurzacze najczęściej posiadają szeroką gamę szczotek i nakładek czyszczących czy szorujących do dywanów i paneli. Niewiele z nich jednak posiada nakładki, które pomogłyby nam dotrzeć do bardziej ukrytych miejsc i szczelin. Odkurzacze samochodowe bezprzewodowe, jak i te podłączane do gniazdka zapalniczki czy zasilania elektrycznego, posiadają płaskie końcówki szczelinowe. Są one dedykowane specjalnie do przestrzeni w samochodzie, takich jak przestrzeń pomiędzy i pod siedzeniami, schowek przy siedzeniu pasażera, czy kieszenie po wewnętrznej stronie drzwi. Bezapelacyjnie to właśnie te końcówki pozwolą na dokładne wyczyszczenie każdego kąta Twojego auta. Klasyczny odkurzacz z końcówką szczotkową nie poradzi sobie z tymi przestrzeniami, dlatego też jest to kolejny powód, dla którego warto zainwestować jednak w porządny odkurzacz do samochodu.

 • Możliwość pracy bezprzewodowej
  To, co definitywnie odróżnia modele klasyczne od samochodowych, to kwestia zasilania. Oczywiście, istnieją odkurzacze ręczne bezprzewodowe, ale tak jak już wspomnieliśmy – są one praktycznie niemożliwe do użytku w autach osobowych poprzez swoją sztywną i wysoką budowę oraz wagę. To, co wyróżnia wiele urządzeń, to fakt, iż można ich używać poprzez zasilenie akumulatorowe. To właśnie odkurzacz bezprzewodowy do auta jest największym hitem wśród kierowców samochodów osobowych, a zarazem jest to najwygodniejsza forma czyszczenia naszego auta, o czym pisaliśmy już w poprzednim punkcie, przy opisie poszczególnych rodzajów odkurzaczy samochodowych.

 

Najlepszy odkurzacz samochodowy – jaki wybrać i czy warto inwestować?

Wiedząc już, co odróżnia i dlaczego tak właściwie odkurzacz klasyczny nie dorównuje temu do aut w kwestii specyficznych funkcjonalności, pozostaje pytanie, jaki odkurzacz samochodowy w takim razie wybrać? Odpowiedź nie jest tak oczywista i jednoznaczna.

To, od czego należałoby zacząć, to jak duże jest nasze auto, a także jak często mamy potrzebę odkurzania go w środku. Jeśli jesteśmy posiadaczami większych aut, weźmy pod rozwagę modele z większą mocą akumulatora jak na przykład Black & Decker Flexi PD1200AV-XK, gdyż zwykłe 10-15 minut może nam nie wystarczyć do sprzątnięcia całego auta. Dobrym rozwiązaniem mogą być tutaj też odkurzacze z zasilaniem elektrycznym lub na wejście od zapalniczki. Dzięki temu mamy pewność, że w trakcie pracy nasz sprzęt nie przestanie działać.

Drugim aspektem, od którego zależy nasz wybór między różnymi rodzajami urządzeń, jest to, jak często sprzątamy auto i czy robimy to jedynie w domowym garażu, czy zdarza nam się też często robić to w trasie. Dla osób, które garażu nie posiadają, albo sprzątają swoje auto również w dalszych trasach, proponujemy jednak sprzęt bezprzewodowy. Zapewni on możliwość wyczyszczenia naszego auta, gdziekolwiek się znajdujemy, a także rozwiąże problem podpięcia odkurzacza pod gniazdko elektryczne w przypadku braku garażu stacjonarnego. Jeśli jednak jesteśmy typowym „weekendowym sprzątaczem auta”, czyli nie jadamy w aucie, a także nie posiadamy dzieci i zwierząt, które, jak wiemy, lubią pobrudzić siebie i wszystko dookoła, to lepszą opcją może okazać się odkurzacz zasilany zewnętrznie.

 

Jaki odkurzacz samochodowy wybrać? Czym się kierować przy wyborze?

 • Czas pracy akumulatora
  W przypadku urządzeń bezprzewodowych, ważny jest nie tylko czas pracy na pełnym naładowaniu, ale i czas samego ładowania. Dobry odkurzacz samochodowy na akumulatorze może pracować nawet pół godziny, a są i takie, których czas pracy – mimo wielogodzinnego ładowania – może zakończyć się po 10 minutach. Mija się to w takich przypadkach z celem i lepiej używać ich w takim przypadku pod przysłowiowym kablem.

 • Moc ssania
  Zarówno w zwykłych odkurzaczach, jak i tych do aut, istotnym parametrem jest również moc, z jaką czyszczą one powierzchnie. Mocny odkurzacz samochodowy bez problemu poradzi sobie z najintensywniejszym brudem i najgłębiej wciśniętymi okruchami jedzenia w fotel. Jak już wiemy, urządzenia na zasilaniu akumulatorowym są nieco słabsze niż te, które pobierają energię prosto z gniazdka. Ich moc osiąga maksymalnie do 30 W, a standardem są urządzenia zaczynające się od 10 W mocy.

 • Waga urządzenia
  Tak jak wyjaśnialiśmy obszernie kwestię różnicy wagi przy odkurzaczach klasycznych i samochodowych, tak przy tej drugiej grupie ważne jest, aby było to urządzenie jak najlżejsze. Patrząc na nasze odkurzacze samochodowe – ranking poradnikowy poniżej, można z łatwością zauważyć, iż waga lepszych sprzętów tego typu waha się pomiędzy półkilogramowymi maleństwami, a 1,5-kilogramowymi odkurzaczami do sprzątania. Według ogólnej opinii urządzenie dla pełnego komfortu użytkowania nie powinno przekraczać dwóch kilogramów.

 • Sposób zasilania lub ładowania
  Tę kwestię omówiliśmy już wcześniej. Wszystko zależy od naszych potrzeb i możliwości względem użytkowania danego sprzętu. Jeśli zdarza nam się często brudzić w trasie, a nie jesteśmy typem osoby „poczekam do powrotu”, to odkurzacz akumulatorowy do samochodu jest optymalnym wyjściem z sytuacji. Warto też rozważyć urządzenia z kilkoma źródłami zasilenia jak na przykład model Philips MiniVac FC6149/01. Możemy go podłączyć do gniazdka elektrycznego, zasilić poprzez wejście zapalniczki, ale w razie potrzeby i nagłego wypadku – może również działać przez 11 minut pod akumulatorem.

 • Wielkość pojemnika i długość przewodu
  Przy sprzęcie zasilanym w sposób klasyczny, czyli poprzez napięcie 230 V, zweryfikuj, czy długość przewodu będzie wystarczająca do swobodnej pracy przy Twoim aucie, gdyż rozpiętość w tym aspekcie bywa bardzo duża. Dobre odkurzacze samochodowe standardowo wyposażone są w 5-metrowe przewody, jednak zdarzają się modele, takie jak odkurzacz samochodowy z Lidla, w których są to zaledwie 3-metry.

  Ponadto istotna jest też wielkość i transparentność pojemnika na brud i odpadki. Od tego zależy, jak często będziemy zmuszeni do oczyszczania go, a także dzięki przezroczystej komorze zweryfikujemy, kiedy nadchodzi moment opróżnienia. Nasze zestawienie przedstawia wyłącznie urządzenia posiadające transparentne pojemniki na brud i kurz.

 • Końcówki w zestawie
  Aby wybrać mądrze, trzeba przemyśleć dobór odkurzacza z odpowiednimi końcówkami ssącymi i czyszczącymi. W przypadku skórzanej tapicerki szczotka może wydawać się zbędna, ale biorąc pod uwagę oczyszczenie każdego kąta auta – może zdarzyć się miejsce wyłożone miękkim materiałem. Posiadając zwierzęta domowe, możemy zagwarantować, iż nawet w przypadku gładkich powierzchni – sierść zawsze znajdzie miejsce, do którego może się przyczepić ;).

  Ważne są też końcówki ssąco-szczelinowe, które pozwolą nam na dokładne posprzątanie nawet najtrudniej dostępnych szczelin. Dzięki temu nie musimy siłować się z fotelami, aby wyssać wszelkie okruchy, które się zaklinowały w ich zagięciach.

 • Filtracja
  Ostatnim, ale nie mniej ważnym aspektem sprzętu, są zastosowane filtry. Lepsze modele odkurzaczy mają wbudowane podwójne filtry, które to pozwalają na zatrzymanie najmniejszego nawet pyłu w pojemniku. Jest to istotne nie tylko ze względu na skuteczność samego urządzenia, ale i w aspekcie przedłużenia jego żywotności. Im lepszy poziom filtrowania, tym mniej pyłu, sierści i kurzu dostaje się bezpośrednio do silnika, tym samym chroniąc go przed potencjalnym uszkodzeniem.

  Dodatkowo warto zweryfikować, czy nasz odkurzacz ma zmywalny, czy klasyczny filtr. Co to znaczy? Większość budżetowych modeli ma filtry, które trzeba wymieniać raz na jakiś czas, kiedy ubrudzą się zbyt mocno. Lepszy odkurzacz do samochodu powinien być wyposażony w filtr zmywalny, czyli niewymienialny. Jest to takie akcesorium, które od czasu do czasu wystarczy przepłukać pod bieżącą wodą, aby cieszyć się w pełni sprawnie działającym odkurzaczem.

 

Ceny, czyli jaki odkurzacz samochodowy kupić, aby nie przepłacić?

Tak jak już zapewne się domyślasz, ceny odkurzaczy do aut, tak jak i każdego innego sprzętu elektronicznego, mogą różnić się w zależności od funkcjonalności, mocy i wytrzymałości urządzeń. Odkurzacze samochodowe również ulegają tej regule, gdyż ceny rynkowe poszczególnych produktów wahają się od 15, do nawet 1000 złotych. Jak więc wyważyć koszty i znaleźć złoty środek cenowy dla nas? W końcu nie każdy potrzebuje odkurzacza samochodowego, którego cena będzie oscylować przy kosztach używanego silnika do auta.

Kupowanie najtańszych, chińskich odkurzaczy też zbyt rozważne może nie być, chyba że potrzebujemy ich natychmiast i w ramach zastępstwa przed zakupem czegoś mocniejszego. Są to sprzęty o bardzo małej mocy ssania, często nieszczelne, a także o wątpliwej wytrzymałości.

W zależności od potrzeb i wielkości auta, dobre odkurzacze możemy zakupić już za kwotę około 50 złotych, jak na przykład proponowany przez nas model marki Lidl. Produkty z górnej półki dla użytkowników nieprofesjonalnych nie powinny być droższe, niż 300-400 złotych, chyba że nie odkurzamy tylko swojego auta, ale prowadzimy działalność gospodarczą oferującą czyszczenie aut na skalę masową. W takim przypadku oczywistym będzie, iż najtańszy sprzęt może nam się bardzo szybko zepsuć, czy najzwyczajniej w świecie przeciążyć i przepalić.

 

Jaki odkurzacz do auta? Podsumowanie

Jeśli mimo naszych wskazówek nadal nie wiesz, jaki konkretnie wybrać odkurzacz do samochodu – ranking, jaki przygotowaliśmy, na pewno pomoże Ci w wyborze konkretnego modelu!