Aktualizacja: Marzec 2024

Każdy, kto ma auto, wie, że od czasu do czasu warto je odkurzyć tak, jak dywany w domu. Najlepiej wiedzą o tym rodzice wożący swoje pociechy, a także osoby, które lubią czasami podjeść w trasie. Resztki jedzenia, okruchy, sierść zwierząt czy nawet błoto z butów naniesione w jesienny dzień nie usuną się same, a gromadzone tworzą niechlujny efekt i brud w naszym aucie. Kiedy siadając słyszymy szelest, czy dźwięk kruszonych chipsów, to znak, że jednak czas zabrać się za sprzątanie naszej maszyny. Możemy oczywiście udać się do myjni, gdzie zakupimy pakiet mycia z odkurzaniem, lub za drobną opłatą udostępniony zostanie nam odkurzacz bezprzewodowy samochodowy na minuty, do samodzielnego oczyszczenia wnętrza.

Czy nie lepiej jednak zainwestować w swój własny sprzęt? A jeśli już, to jaki odkurzacz do samochodu będzie najlepszy i czym kierować się przy wyborze? Na te, jak i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym profesjonalnym poradniku. Jeśli chcesz poznać konkretne produkty, zajrzyj też na nasz ranking odkurzaczy samochodowych na końcu poradnika.

 

Czym są odkurzacze samochodowe?

Jak wygląda odkurzacz każdy wie, jednak czym dokładniej są dedykowane odkurzacze do samochodu? Rodzajów samych urządzeń jest kilka, firm, które je produkują również. Każdy zapewne zna firmę Kärcher, która to specjalizuje się w sprzętach domowych tego typu i zapewne swoje pierwsze kroki większość kierowałaby do tego właśnie producenta. Jakże dużym zdziwieniem może być dla nas fakt, iż kiedy zapytamy o odkurzacz samochodowy Kärcher, sprzedawca pokręci głową z informacją, iż niestety, ale firma ta pomimo bogatej oferty urządzeń domowych, przemysłowych i profesjonalnych – nie posiada odkurzaczy do aut. Jeśli chcemy koniecznie zakupić odkurzacz do samochodu Kärcher – pozostaje nam, wbrew opiniom jakie krążą w sieci, zakupić model klasyczny, domowy, taki jak polecamy tutaj: https://rankingi.net/agd/drobne/odkurzacze-bezprzewodowe/#top4 i używać go w swoim aucie. Nie będzie to idealna opcja samochodowa, ale jest ona możliwa do wykorzystania w tym celu. Wracając do dedykowanych sprzętów, najlepsze odkurzacze samochodowe można skategoryzować przede wszystkim według formy zasilania:

  • Odkurzacz samochodowy akumulatorowy
    Jest to bezprzewodowy odkurzacz samochodowy, czyli zasilany wbudowanymi we wnętrzu akumulatorami. Jest to najczęściej spotykany rodzaj odkurzaczy. Skąd taka popularność? Powód wydaje się oczywisty – swoboda ruchów i działania. Wielu użytkowników samochodów zapewne zna to uczucie, kiedy miotanie się na kolanach podczas sprzątania we wnętrzu auta czasami potrafi zaplątać nas w pasy czy kable. Jeśli zainwestujemy w odkurzacz samochodowy na akumulator, takie trudności nie będą już więcej nas kłopotać. Zapewni nam to większą swobodę ruchów i wygodę użytkowania.

    Pamiętajmy jednak, iż działanie takich akumulatorów jest dosyć ograniczone, dlatego też przy większym zabrudzeniu lub aucie możemy mieć problem ze sprawnym wyczyszczeniem go do czasu rozładowania sprzętu. Odkurzacz akumulatorowy samochodowy wytrzymuje często około 10 minut pracy, co wystarcza dla małych aut. Zdarzają się też oczywiście modele, którymi możemy pracować nawet pół godziny, jak odkurzacz do auta Black & Decker Flexi PD1200AV-XK, który łączy w sobie zarówno działanie akumulatorowe, jak i pod zasilaczem. Jeśli takie rozwiązanie Cię interesuje, to dokładną specyfikację techniczną możesz sprawdzić poniżej, gdzie przygotowaliśmy specjalny tekst „Odkurzacz Samochodowy Ranking 2021”.

  • Odkurzacz samochodowy zasilany z sieci
    Ten rodzaj odkurzacza – jak można się domyślić – jest klasykiem zasilanym poprzez wtyczkę elektryczną. Niewiele jest modeli dedykowanych do aut, takich jak opisany przez nas w rankingu odkurzacz ręczny samochodowy Lidl 12 V HS 12.0 B2 BL, które nie posiadają akumulatora, a właśnie zasilenie sieciowe. Najczęściej, jeśli mamy dostęp do gniazdka, to wykorzystujemy zwykłe, domowe odkurzacze. Jednak czym się różni taki dedykowany sprzęt od klasycznego, domowego urządzenia?

    Przede wszystkim tym, iż dedykowany odkurzacz samochodowy 230V ma dodatkowe zasilanie poprzez zapalniczkę w aucie, tak więc w razie nagłej potrzeby nie zostajemy z niczym. W celu porównania innych zalet, czy wad takich rozwiązań, zapraszamy do dalszej części poradnika, gdzie poświęciliśmy dużo więcej miejsca na tę kwestię.

  • Odkurzacz 12 V – czyli na wejście od zapalniczki
    Ostatni rodzaj jaki omówimy, to sprzęt, który zasilić możemy poprzez wejście do zapalniczki w aucie, czyli odkurzacz samochodowy 12V – gdyż właśnie takie napięcie gwarantuje nam omawiane podłączenie. Jest to również urządzenie bardziej mobilne, niewymagające podłączenia do zasilania w klasycznym gniazdku, jednakże jego moc jest przez to lekko obniżona względem klasycznych odkurzaczy. Jednocześnie model na zapalniczkę działa z większą mocą niż odkurzacz bezprzewodowy do samochodu z akumulatorem. Na pewno dzięki temu nie grozi nam rozładowanie urządzenia w trakcie pracy, ale za to mamy kabel, który może nam przeszkadzać, a także pamiętajmy o tym, iż jest to sposób na szybkie rozładowanie akumulatora nie samego sprzętu, a naszego auta.

 

Odkurzacz do samochodu – samochodowy vs. zwykły

Teoretycznie mamy trzy rodzaje odkurzaczy dedykowanych specjalnie dla samochodów. Wśród nich są również zasilane klasycznie, poprzez gniazdko elektryczne. Czym w takim razie różni się taki odkurzacz samochodowy bezprzewodowy od domowego oprócz kwestii zasilania? Różnic jest kilka i warto o nich wiedzieć, jeśli wahamy się pomiędzy zwykłym a dedykowanym sprzętem. Do głównych aspektów poróżniających należą:

  • Wielkość i waga
    Dobry odkurzacz samochodowy potrafi ważyć nawet nieco ponad pół kilograma, jak na przykład opisany przez nas poniżej model marki Baseus Shark One, którego waga to 0,63 kg. Jest również urządzeniem małym, podręcznym, aby nie sprawiało nam trudności utrzymanie go w ręce i używanie w małej przestrzeni. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ odkurzacz ręczny do samochodu, jak sama nazwa wskazuje – trzymany jest w ręce przez cały czas sprzątania. Dlatego właśnie waga odgrywa tu naprawdę ogromną rolę w użytkowaniu. Jeśli zakupimy sprzęt ważący nawet zaledwie 2-3 kilogramy, to po kilku minutach manewru we wnętrzu auta nasze mięśnie odmówią nam posłuszeństwa względem dźwigania sprzętu bez przerwy.

  • Poręczność
    A jeśli już o manewrowaniu wspomnieliśmy, warto zwrócić uwagę, jak rozbieżna jest technika używania odkurzacza klasycznego, a samochodowego. Ten pierwszy różni się budową o tyle, iż zazwyczaj mamy urządzenie stojące na kółkach, a do niego przyłączony wąż, którym manewrujemy. Samo urządzenie trochę waży, a wężem manewrujemy na bardzo ograniczoną odległość. Nie pozwoli nam on często na sprawne posprzątanie całej tapicerki w większym aucie, gdyż głębokość samego samochodu nas ograniczy. Tak, jak z pierwszym modelem możemy jeszcze dać sobie radę, tak z drugim modelem, jakim są odkurzacze ręczne, może być o wiele ciężej. Mają one formę wysokiej rury z przyczepionym do niej pojemnikiem na odpadki. Używa się ich bardzo podobnie do modeli dedykowanych autom, jednakże są one na długiej, metalowej nóżce, co bardzo utrudnia manewrowanie urządzeniem w niskim aucie, a także ciężko nimi dostać się do trudno dostępnych szczelin.

    Drugim aspektem jest waga, która praktycznie w żadnym modelu nie wynosi mniej niż 2-3 kilogramy. Oczyszczenie całego sporej wielkości auta może nie należeć do najprzyjemniejszych, kiedy przez cały czas użytkowania dźwigamy jedną ręką kilkukilogramowy sprzęt.

  • Końcówki
    Ważnym aspektem funkcjonalności takiego odkurzacza są jego końcówki, od których w dużej części zależy to, w jak dokładny sposób oczyścimy swoje auto. Klasyczne odkurzacze najczęściej posiadają szeroką gamę szczotek i nakładek czyszczących czy szorujących do dywanów i paneli. Niewiele z nich jednak posiada nakładki, które pomogłyby nam dotrzeć do bardziej ukrytych miejsc i szczelin. Odkurzacze samochodowe bezprzewodowe, jak i te podłączane do gniazdka zapalniczki czy zasilania elektrycznego, posiadają płaskie końcówki szczelinowe. Są one dedykowane specjalnie do przestrzeni w samochodzie, takich jak przestrzeń pomiędzy i pod siedzeniami, schowek przy siedzeniu pasażera, czy kieszenie po wewnętrznej stronie drzwi. Bezapelacyjnie to właśnie te końcówki pozwolą na dokładne wyczyszczenie każdego kąta Twojego auta. Klasyczny odkurzacz z końcówką szczotkową nie poradzi sobie z tymi przestrzeniami, dlatego też jest to kolejny powód, dla którego warto zainwestować jednak w porządny odkurzacz do samochodu.

  • Możliwość pracy bezprzewodowej
    To, co definitywnie odróżnia modele klasyczne od samochodowych, to kwestia zasilania. Oczywiście, istnieją odkurzacze ręczne bezprzewodowe, ale tak jak już wspomnieliśmy – są one praktycznie niemożliwe do użytku w autach osobowych poprzez swoją sztywną i wysoką budowę oraz wagę. To, co wyróżnia wiele urządzeń, to fakt, iż można ich używać poprzez zasilenie akumulatorowe. To właśnie odkurzacz bezprzewodowy do auta jest największym hitem wśród kierowców samochodów osobowych, a zarazem jest to najwygodniejsza forma czyszczenia naszego auta, o czym pisaliśmy już w poprzednim punkcie, przy opisie poszczególnych rodzajów odkurzaczy samochodowych.

 

Najlepszy odkurzacz samochodowy – jaki wybrać i czy warto inwestować?

Wiedząc już, co odróżnia i dlaczego tak właściwie odkurzacz klasyczny nie dorównuje temu do aut w kwestii specyficznych funkcjonalności, pozostaje pytanie, jaki odkurzacz samochodowy w takim razie wybrać? Odpowiedź nie jest tak oczywista i jednoznaczna.

To, od czego należałoby zacząć, to jak duże jest nasze auto, a także jak często mamy potrzebę odkurzania go w środku. Jeśli jesteśmy posiadaczami większych aut, weźmy pod rozwagę modele z większą mocą akumulatora jak na przykład Black & Decker Flexi PD1200AV-XK, gdyż zwykłe 10-15 minut może nam nie wystarczyć do sprzątnięcia całego auta. Dobrym rozwiązaniem mogą być tutaj też odkurzacze z zasilaniem elektrycznym lub na wejście od zapalniczki. Dzięki temu mamy pewność, że w trakcie pracy nasz sprzęt nie przestanie działać.

Drugim aspektem, od którego zależy nasz wybór między różnymi rodzajami urządzeń, jest to, jak często sprzątamy auto i czy robimy to jedynie w domowym garażu, czy zdarza nam się też często robić to w trasie. Dla osób, które garażu nie posiadają, albo sprzątają swoje auto również w dalszych trasach, proponujemy jednak sprzęt bezprzewodowy. Zapewni on możliwość wyczyszczenia naszego auta, gdziekolwiek się znajdujemy, a także rozwiąże problem podpięcia odkurzacza pod gniazdko elektryczne w przypadku braku garażu stacjonarnego. Jeśli jednak jesteśmy typowym „weekendowym sprzątaczem auta”, czyli nie jadamy w aucie, a także nie posiadamy dzieci i zwierząt, które, jak wiemy, lubią pobrudzić siebie i wszystko dookoła, to lepszą opcją może okazać się odkurzacz zasilany zewnętrznie.

 

Jaki odkurzacz samochodowy wybrać? Czym się kierować przy wyborze?

  • Czas pracy akumulatora
    W przypadku urządzeń bezprzewodowych, ważny jest nie tylko czas pracy na pełnym naładowaniu, ale i czas samego ładowania. Dobry odkurzacz samochodowy na akumulatorze może pracować nawet pół godziny, a są i takie, których czas pracy – mimo wielogodzinnego ładowania – może zakończyć się po 10 minutach. Mija się to w takich przypadkach z celem i lepiej używać ich w takim przypadku pod przysłowiowym kablem.

  • Moc ssania
    Zarówno w zwykłych odkurzaczach, jak i tych do aut, istotnym parametrem jest również moc, z jaką czyszczą one powierzchnie. Mocny odkurzacz samochodowy bez problemu poradzi sobie z najintensywniejszym brudem i najgłębiej wciśniętymi okruchami jedzenia w fotel. Jak już wiemy, urządzenia na zasilaniu akumulatorowym są nieco słabsze niż te, które pobierają energię prosto z gniazdka. Ich moc osiąga maksymalnie do 30 W, a standardem są urządzenia zaczynające się od 10 W mocy.

  • Waga urządzenia
    Tak jak wyjaśnialiśmy obszernie kwestię różnicy wagi przy odkurzaczach klasycznych i samochodowych, tak przy tej drugiej grupie ważne jest, aby było to urządzenie jak najlżejsze. Patrząc na nasze odkurzacze samochodowe – ranking poradnikowy poniżej, można z łatwością zauważyć, iż waga lepszych sprzętów tego typu waha się pomiędzy półkilogramowymi maleństwami, a 1,5-kilogramowymi odkurzaczami do sprzątania. Według ogólnej opinii urządzenie dla pełnego komfortu użytkowania nie powinno przekraczać dwóch kilogramów.

  • Sposób zasilania lub ładowania
    Tę kwestię omówiliśmy już wcześniej. Wszystko zależy od naszych potrzeb i możliwości względem użytkowania danego sprzętu. Jeśli zdarza nam się często brudzić w trasie, a nie jesteśmy typem osoby „poczekam do powrotu”, to odkurzacz akumulatorowy do samochodu jest optymalnym wyjściem z sytuacji. Warto też rozważyć urządzenia z kilkoma źródłami zasilenia jak na przykład model Philips MiniVac FC6149/01. Możemy go podłączyć do gniazdka elektrycznego, zasilić poprzez wejście zapalniczki, ale w razie potrzeby i nagłego wypadku – może również działać przez 11 minut pod akumulatorem.

  • Wielkość pojemnika i długość przewodu
    Przy sprzęcie zasilanym w sposób klasyczny, czyli poprzez napięcie 230 V, zweryfikuj, czy długość przewodu będzie wystarczająca do swobodnej pracy przy Twoim aucie, gdyż rozpiętość w tym aspekcie bywa bardzo duża. Dobre odkurzacze samochodowe standardowo wyposażone są w 5-metrowe przewody, jednak zdarzają się modele, takie jak odkurzacz samochodowy z Lidla, w których są to zaledwie 3-metry.

    Ponadto istotna jest też wielkość i transparentność pojemnika na brud i odpadki. Od tego zależy, jak często będziemy zmuszeni do oczyszczania go, a także dzięki przezroczystej komorze zweryfikujemy, kiedy nadchodzi moment opróżnienia. Nasze zestawienie przedstawia wyłącznie urządzenia posiadające transparentne pojemniki na brud i kurz.

  • Końcówki w zestawie
    Aby wybrać mądrze, trzeba przemyśleć dobór odkurzacza z odpowiednimi końcówkami ssącymi i czyszczącymi. W przypadku skórzanej tapicerki szczotka może wydawać się zbędna, ale biorąc pod uwagę oczyszczenie każdego kąta auta – może zdarzyć się miejsce wyłożone miękkim materiałem. Posiadając zwierzęta domowe, możemy zagwarantować, iż nawet w przypadku gładkich powierzchni – sierść zawsze znajdzie miejsce, do którego może się przyczepić ;).

    Ważne są też końcówki ssąco-szczelinowe, które pozwolą nam na dokładne posprzątanie nawet najtrudniej dostępnych szczelin. Dzięki temu nie musimy siłować się z fotelami, aby wyssać wszelkie okruchy, które się zaklinowały w ich zagięciach.

  • Filtracja
    Ostatnim, ale nie mniej ważnym aspektem sprzętu, są zastosowane filtry. Lepsze modele odkurzaczy mają wbudowane podwójne filtry, które to pozwalają na zatrzymanie najmniejszego nawet pyłu w pojemniku. Jest to istotne nie tylko ze względu na skuteczność samego urządzenia, ale i w aspekcie przedłużenia jego żywotności. Im lepszy poziom filtrowania, tym mniej pyłu, sierści i kurzu dostaje się bezpośrednio do silnika, tym samym chroniąc go przed potencjalnym uszkodzeniem.

    Dodatkowo warto zweryfikować, czy nasz odkurzacz ma zmywalny, czy klasyczny filtr. Co to znaczy? Większość budżetowych modeli ma filtry, które trzeba wymieniać raz na jakiś czas, kiedy ubrudzą się zbyt mocno. Lepszy odkurzacz do samochodu powinien być wyposażony w filtr zmywalny, czyli niewymienialny. Jest to takie akcesorium, które od czasu do czasu wystarczy przepłukać pod bieżącą wodą, aby cieszyć się w pełni sprawnie działającym odkurzaczem.

 

Ceny, czyli jaki odkurzacz samochodowy kupić, aby nie przepłacić?

Tak jak już zapewne się domyślasz, ceny odkurzaczy do aut, tak jak i każdego innego sprzętu elektronicznego, mogą różnić się w zależności od funkcjonalności, mocy i wytrzymałości urządzeń. Odkurzacze samochodowe również ulegają tej regule, gdyż ceny rynkowe poszczególnych produktów wahają się od 15, do nawet 1000 złotych. Jak więc wyważyć koszty i znaleźć złoty środek cenowy dla nas? W końcu nie każdy potrzebuje odkurzacza samochodowego, którego cena będzie oscylować przy kosztach używanego silnika do auta.

Kupowanie najtańszych, chińskich odkurzaczy też zbyt rozważne może nie być, chyba że potrzebujemy ich natychmiast i w ramach zastępstwa przed zakupem czegoś mocniejszego. Są to sprzęty o bardzo małej mocy ssania, często nieszczelne, a także o wątpliwej wytrzymałości.

W zależności od potrzeb i wielkości auta, dobre odkurzacze możemy zakupić już za kwotę około 50 złotych, jak na przykład proponowany przez nas model marki Lidl. Produkty z górnej półki dla użytkowników nieprofesjonalnych nie powinny być droższe, niż 300-400 złotych, chyba że nie odkurzamy tylko swojego auta, ale prowadzimy działalność gospodarczą oferującą czyszczenie aut na skalę masową. W takim przypadku oczywistym będzie, iż najtańszy sprzęt może nam się bardzo szybko zepsuć, czy najzwyczajniej w świecie przeciążyć i przepalić.