Jaka ostrzałka do noży jest najlepsza? Ranking ostrzałek do noży

Aktualizacja: Kwiecień 2020

Ostry nóż pozwala na szybkie przygotowanie posiłków. Na wyposażeniu kuchni powinien więc być choć jeden taki, którego ostrze bez trudu pozwoli na krojenie świeżego chleba, mięsa, czy oprawianie ryb. Z czasem jednak nawet bardzo dobre noże ulegają stępieniu. Żeby je naostrzyć, wystarczy skorzystać z odpowiedniej ostrzałki. Profesjonalna ostrzałka do noży umożliwi w kilka sekund przywrócić ostrość naszym nożom. Pytanie tylko, jaka ostrzałka do noży spełni oczekiwania szefa kuchni czy gospodyni domowej? Powinna ona mieć solidny element ostrzący, który może wykorzystywać spiek ceramiczny, węglik wolframu czy kamień szlifierski z dodatkiem diamentu. Prezentujemy listę ujmującą różne ostrzałki do noży.

Ranking ostrzałek do noży– nie tylko prostych, ale i do ząbkowanych, przygotowany przez nas pomoże wam dokonać trafnego wyboru. Niektóre przedstawione w nim ostrzałki pozwalają naostrzyć nawet ostrze siekiery. Najlepsza ostrzałka do noży sprawi, że wasze noże będą ostre niczym brzytwa.

 1. Fiskars Xsharp
 2. Gerlach NK606
 3. AnySharp 3827
 4. Zwieger Rapid
 5. Victorinox 7.8715
 6. Poradnik wyboru ostrzałki do noży

Porównanie najlepszych ostrzałek do noży:

ModelCenaElement ostrzącyDo siekierDo ząbkowanych nożyStopnie ostrzeniaWaga [g]Obudowa
Fiskars Xsharp Sprawdź cenę »spiek ceramiczny
TAK
TAK
1
90
tworzywo sztuczne
Gerlach NK606 Sprawdź cenę »stalowe i ceramiczne ścierniwo
NIE
NIE
2
15
tworzywo sztuczne
AnySharp 3827 Sprawdź cenę »węglik wolframu
TAK
TAK
1
60
tworzywo sztuczne
Zwieger Rapid Sprawdź cenę »kamień szlifierski z dodatkiem diamentu
NIE
TAK
3
27
tworzywo sztuczne
Victorinox 7.8715 Sprawdź cenę »węglik spiekany
NIE
TAK
1
11
tworzywo sztuczne

Najlepsze ostrzałki do noży – Ranking ostrzałek do noży 2020

 

1. Fiskars Xsharp Kliknij aby kupić »

Fiskars-XsharpPierwszą w zestawieniu jest ostrzałka Fiskars Xsharp, która jest produktem 2w1, ponieważ poza możliwością ostrzenia noży, może być używana także jako ostrzałka do siekier. Fiskars zastosował w niej ceramiczny kamień szlifierski, który jest dużo twardszy i trwalszy, niż kamień naturalny. Pozwala to na bardzo szybkie naostrzenie ostrzy nożyczek, scyzoryków, siekier i oczywiście – noży.

Ostrzałka do noży Fiskars zapewnia wysoką jakoś szlifu dzięki specjalnie opracowanemu ułożeniu kamieni szlifierskich. Jednak tak wysoka jakość, jaką prezentuje ostrzałka Fiskars do siekier i noży nie sprawdzi się przy wszystkich ostrzach. Szczególnie trzeba uważać przy tych, wykonanych z bardziej miękkich materiałów, niż produkty Fiskars. Podczas próby naostrzenia ich może dojść do wygięcia ostrza, a nawet większego stępienia. Omawiana ostrzałka do noży natomiast idealnie sprawdzi się, kiedy będziemy chcieli naostrzyć praktycznie wszystkie produkty tej marki lub te, wykonane z twardszych materiałów. Prezentowany produkt idealny będzie także jako ostrzałka do noży ceramicznych. Fiskars ostrzałka do noży ma również dodatkowy atut, jakim jest prosta i łatwa w obsłudze konstrukcja, która zapewnia nadanie idealnego szlifu, nawet w przypadku obsługiwania jej przez nowych użytkowników. Nie powinno mieć więc większego znaczenia to, że przy kupionym produkcie nie znajdziemy instrukcji obsługi.

Wyposażeniem, które nie jest spotykane we wszystkich urządzeniach tego typu, a posiada ją prezentowana ostrzałka do nożyczek Fiskars, jest podstawka antypoślizgowa, która zapobiega przesuwaniu się sprzętu i minimalizuje ryzyko wysunięcia się z niego ostrza. Nawet jako ostrzałka do siekiery, Fiskars zapewnia maksymalne bezpieczeństwo. Tej wysokiej jakości mechanizm opatrzony został ciekawą, designerską obudową, która przyciąga uwagę wielu nowych użytkowników. Zaskoczeniem może być fakt, że przedstawiany produkt możemy kupić już od 49 złotych! Co nie jest wygórowaną ceną, biorąc pod uwagę również to, że producent daje nam na niego aż 5-letnią gwarancję.

Fiskars Xsharp

Zalety

Zalety
 • Doskonale ostrzy noże i siekiery
 • Odpowiednio ustawione kamienie zapewniają idealny kąt ostrzenia
 • Łatwa w użytkowaniu
 • Najwyższej jakości, ceramiczny kamień szlifierski
 • Nowoczesny design
 • 5-letnia gwarancja

Wady

Wady
 • Opinie użytkowników, z których wynika, że ostrzałka spełnia swoją rolę tylko w przypadku ostrzenia innych produktów firmy Fiskars
 • Brak dołączonej instrukcji obsługi

Kup na Morele.net Kup na Allegro

 

2. Gerlach NK606 Kliknij aby kupić »

Gerlach-NK606Kolejnym prezentowanym produktem jest ostrzałka do noży Gerlach. Charakteryzuje się ona przede wszystkim dwoma różnymi zestawami kamieni szlifierskich.

Pierwszy z nich, zawierający grube stalowe pręty służy do ostrzenia. Drugi, w którym zamocowane są pręty ceramiczne, idealnie nadające się do wygładzenia naostrzonej powierzchni. Funkcja ta zabezpiecza także samo ostrze, dzięki czemu nie jest ono tak kruche, jak po szlifowaniu za pomocą zwykłej osełki.

Chcąc zaopatrzyć się w ten produkt, należy pamiętać, że ostrzałka Gerlach z funkcją wygładzania nadaje się tylko i wyłącznie do stosowania przy ostrzach płaskich. Ząbkowane powierzchnie zdecydowanie nie nadają się do tego urządzenia, ponieważ budowa ostrzałki powodować będzie ścieranie się ząbków. Równie istotną informacją jest to, że prętowy kształt kamieni szlifierskich wymaga pewnej wprawy w obsłudze, szczególnie ze względu na prawidłowe ustawienie kąta i utrzymania go podczas ostrzenia. Chcąc więc efektywnie ostrzyć noże posługując się ostrzałką Gerlach NK606, powinniśmy początkowo potrenować prawidłowe ułożenie ostrza. Możemy na przykład wykorzystać do tego stare, nienadające się do niczego już noże.

Pocieszającą informacją jest jednak to, że producent wyposażył ostrzałkę do noży NK606 w udogodnienie, którym jest ergonomiczna rękojeść. Zdecydowanie wspiera ona bezpieczeństwo i stabilność urządzenia podczas użytkowania. Będąc już przy jakości samego użytkowania, warto również wspomnieć o zamontowanej antypoślizgowej podstawie, jaką posiada Gerlach ostrzałka.

Osełka do noży dwufazowa NK606 posiada jeszcze jedną zaletę, którą jest możliwość użytkowania jej tak samo efektywnie przez prawo i leworęczne osoby. Wisienką na torcie przy urządzeniu Gerlach – ostrzałka do noży jest niska cena, za którą możemy ją nabyć, a jest to niecałe 40 złotych.

Gerlach NK606

Zalety

Zalety
 • Niska cena – najtańsza ostrzałka do noży w zestawieniu
 • 2 etapy pracy – ostrzenie i wygładzanie
 • Antypoślizgowa podstawka
 • Bezpieczna, ergonomiczna rękojeść
 • Oryginalny design
 • Możliwa do użytkowania przez prawo- i leworęcznych

Wady

Wady
 • Ostrzałka jest przeznaczona wyłącznie do płaskich noży – nie nadaje się do noży ząbkowanych
 • Ze względu na kształt kamienia szlifierskiego, ostrzenie noży wymaga techniki i ustawienia ich pod odpowiednim kątem

Kup w Media Expert Kup na Allegro

 

3. AnySharp 3827 Kliknij aby kupić »

AnySharp-3827Produktem, którego nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu, jest także ostrzałka AnySharp 3827. Urządzenie to wyróżnia się przede wszystkim zastosowanym wysokiej jakości kamieniem szlifierskim wykonanym z węglika wolframu.

Płytki szlifierskie ustawione są względem siebie pod kątem 20 stopni, co zapewnia prawidłowy oraz przede wszystkim stały układ ostrza w urządzeniu. Ostrzałka do noży AnySharp pozwala na naostrzenie ostrzy ze stali nierdzewnej, węglowej i utwardzonej, a także noży tytanowych. Świetną informacją jest to, że dzięki zastosowanemu materiałowi i kształtowi kamieni szlifierskich możliwe jest używanie ostrzałki AnySharp 3827 przy powierzchniach gładkich, jak również ząbkowanych. Jest więc ona idealna praktycznie do każdego rodzaju ostrzy stalowych! Warto również nadmienić, że AnySharp ostrzałka do noży ochroni nasze noże podczas ostrzenia, ponieważ wyposażona została w specjalną osłonkę.

AnySharp ostrzałka do noży to niewielkich rozmiarów urządzenie posiadające wymiary 6 × 6,5 cm, co przy większych ostrzach może niestety wydłużyć czas ostrzenia. Jednak tym, co ułatwi nam pracę szczególnie przy większych nożach, a także siekierach są przyssawki antypoślizgowe PowerGrip®. Pozwalają one na bardzo stabilne przymocowanie ostrzałki AnySharp 3827 do blatu, a co za tym idzie – zmniejszenia ryzyka skaleczenia się. Dzięki wysokiej jakości budowy samego mechanizmu oraz obudowie wykonanej z solidnego tworzywa sztucznego prezentowana ostrzałka jest odporna na uszkodzenia mechaniczne

Warto wiedzieć, że na rynku dostępna jest także ostrzałka AnySharp PRO posiadająca dodatkowy metalowy korpus. Dzięki jego zastosowaniu nawet przy pozostawieniu reszty paramentów dokładnie takich, jakie posiada AnySharp 3827, producent daje nam gwarancję aż 10 lat! Ta wysokiej jakości ostrzałka do noży dostępna jest już za 100 zł, natomiast za model podstawowy zapłacimy od 60 złotych.

Jak naostrzyć nóż ostrzałką AnySharp - najlepszą na Świecie (napisy)

Ostrzałka AnySharp 3827 to najczęściej wybierana ostrzałka do noży wśród użytkowników

AnySharp 3827

Zalety

Zalety
 • Płytki ostrzące wykonane z węglika wolframu
 • Ostrza ustawione pod idealnym kątem 20 °C
 • Możliwość ostrzenia noży gładkich i ząbkowanych
 • Obudowa wykonana z trwałego tworzywa
 • Przyssawki antypoślizgowe
 • Ochronna osłona na ostrze noża

Wady

Wady
 • Mały rozmiar – duże noże ostrzy się dość długo
 • Brak możliwości ostrzenia noży ceramicznych

Kup w Media Expert Kup na Allegro

 

4. Zwieger Rapid Kliknij aby kupić »

Zwieger-RapidPrzedostatnią w naszym zestawieniu jest diamentowa ostrzałka do noży Zwieger Rapid. Zastosowany w niej naturalny kamień szlifierski pokryty jest dodatkową warstwą diamentową.

Połączenie tych dwóch kruszyw pozwala w bardzo skuteczny sposób naostrzyć noże gładkie, jak i ząbkowane. Bardzo dobrą informacją dla osób, które używają noży ceramicznych, jest również to, że Zwieger ostrzałka diamentowa również i je naostrzy.

Ostrzałka Zwieger posiada aż trzy sloty, których powinniśmy używać w zależności od stopnia zużycia naszych noży. Aby nasze ostrze stało się ostre, należy przeciągać nim do przodu i do tyłu przez odpowiedni slot, a czynność tą powtórzyć kilkukrotnie, w zależności od stopnia stępienia noża. Te bardzo zaniedbane i niemal całkowicie tępe powinniśmy ostrzyć najpierw na slocie nr 1 o największej gradacji, następnie na tym o mniejszej, a na końcu na wygładzającym slocie nr 3. W sytuacji, kiedy nasze noże nie są w bardzo złym stanie, wystarczy użycie tylko slotu nr 2 i 3. Bez znaczenia, na którym slocie ostrzymy aktualnie nóż, dzięki specjalnie zaprojektowanej budowie urządzenia, niewymagane jest zbyt silne dociskanie ostrza. Powoduje to, że Zwieger ostrzałka do noży jest bardzo prosta w obsłudze. Zapewnia także krótki czas ostrzenia.

Jedyną wadą, na jaką możemy zwrócić uwagę, jest to, że ostrzałka Zwieger jest stosunkowo droga, a jej cena rozpoczyna się od 99 złotych.

Zwieger Rapid

Zalety

Zalety
 • Ostrzy zarówno noże stalowe jak i ceramiczne
 • Kamień szlifierski z dodatkiem diamentu
 • Możliwość ostrzenia noży ząbkowanych
 • 2- lub 3-stopniowe ostrzenie noży – w zależności od potrzeb
 • Nie wymaga dużej siły
 • Prosta w użyciu

Wady

Wady
 • Wysoka cena – najdroższa ostrzałka do noży w zestawieniu

Kup w Media Expert Kup na Allegro

 

5. Victorinox 7.8715 Kliknij aby kupić »

Victorinox-7.8715Ostatnią w naszym zestawieniu jest ostrzałka do noży Victorinox 7.8715. Sam mechanizm ostrzący ma kształt litery „V” i składa się z płytek karbidowych z węglika wapnia. Jest to wyjątkowo trwały związek chemiczny używany między innymi przy produkcji frezów.

Płytki te umieszczone są po wewnętrznej stronie urządzenia, pod optymalnym do siebie kątem, a samo ostrzenie odbywa się pod kątem prostym. Dzięki specjalnie zaprojektowanej, ergonomicznej obudowie ostrzenie jest banalnie proste, jak również bardzo bezpieczne. Przed zakupem warto jednak zwrócić uwagę na to, że ostrzałka Victorinox działa w inny sposób, niż poprzednie modele z naszego zestawienia. Aby naostrzyć nóż, należy go położyć na blacie i przytrzymać jedną ręką ostrzem do góry, na drugiej ręce zaś umieścić urządzenie, jakim jest osełka Victorinox i w taki sposób przeprowadzić ostrzenie. Odmienny sposób użytkowania sprawia, że początkowo czynność ta może wydawać się trudna, jednak jak wynika z licznych pozytywnych opinii użytkowników – jest to tylko pierwsze wrażenie. Wystarczy kilka razy przećwiczyć odmienny sposób ostrzenia noży, a praca sprzętem jakim jest ostrzałka do scyzoryków Victorinox, stanie się bardzo proste, szybkie i wygodne.

Bardzo ważną informacją jest również to, że za pomocą prezentowanego produktu możliwe jest ostrzenie powierzchni gładkich, jak i ząbkowanych z największą dokładnością. Victorinox ostrzałka do noży dostępna jest w sprzedaży już od 90 złotych. Nie jest to więc najdroższa pozycja w naszym zestawieniu, natomiast jest jedną z droższych.

Victorinox 7.8715

Zalety

Zalety
 • Ostrzenie odbywa się pod kątem prostym
 • Szybkie i wygodne ostrzenie
 • Obudowa zapewniająca bezpieczeństwo podczas ostrzenia
 • Możliwość ostrzenia noży prostych i ząbkowanych
 • Ergonomiczna konstrukcja
 • Karbidowe płytki będą służyły przez lata
 • Łatwa w obsłudze

Wady

Wady
 • Niestandardowy sposób ostrzenia sprawia, że na początku może być to niewygodne

Kup na Presto Kup na Allegro

 

6. Jaką ostrzałkę do noży kupić? Na co zwrócić uwagę przy zakupie ostrzałki do noży?

Ostrzałka do noży, która jest niewielkim urządzeniem, to narzędzie niezbędne w każdej kuchni. Dlaczego? Powodem jest przede wszystkim to, że każde, nawet najbardziej profesjonalne noże i inne ostrza po prostu się tępią, bez względu na to, z jakiego materiału zostały wykonane. Dlatego ważna jest więc regularna konserwacja i ostrzenie każdego rodzaju ostrzy. Stępione ostrze jest praktycznie bezużyteczne, dodatkowo mogą stanowić zagrożenie, ześlizgując się z przecinanego produktu lub materiału i zranić nas. Dobrą informacją jest jednak to, że posiadając ostrzałkę, pozbywamy się tego problemu, a także przedłużamy żywotność naszych noży, scyzoryków, a nawet tasaków i siekier. Sprawia to również, że nie jesteśmy narażeni na kolejne wydatki, z jakimi wiąże się zakup nowych ostrzy. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze ostrzałki do noży?

Jest kilka aspektów w zależności od tego, czy posiadamy noże gładkie, czy ząbkowane. Warto też zastanowić się nad tym, czy noże to jedyne ostrza, które będziemy chcieli naostrzyć. Biorąc pod uwagę na przykład chęć naostrzenia tasaków lub siekier powinniśmy wybrać taką ostrzałkę, która będzie dawała takie możliwości bez ryzyka zniszczenia ostrza. Świetnym przykładem są ostrzałki AnySharp 3827 i Fiskars Xsharp, które dzięki solidnej konstrukcji i zastosowaniu najwyższej jakości kamieni szlifierskich umieszczonych pod odpowiednim kątem umożliwiają to.

 

Jaka najlepsza ostrzałka do noży?

Odpowiedź na to pytanie zależne jest przede wszystkim od tego, jakiego rodzaju noże chcemy naostrzyć. Można przyjąć, że większość osełek i zestawów do ostrzenia nadaje się do użytkowania przy nożach stalowych gładkich. Na rynku są jednak dostępne również noże ceramiczne oraz ząbkowane. W tym przypadku mamy już pewne ograniczenia. Przykładem może być ostrzałka AnySharp 3827, przy której producent zwraca uwagę na to, że podczas próby naostrzenia ceramicznych noży – możemy je po prostu zepsuć.

 

Jaka ostrzałka do noży kuchennych jest najlepsza? Na co zwrócić uwagę?

Chcąc dbać o wszelkie tnące i siekające przybory kuchenne, powinniśmy zaopatrzyć się w dobrą ostrzałkę do noży. Dobra ostrzałka do noży to taka, która nadawać się będzie do rodzajów materiałów, z jakich wykonane są używane przez nas noże. Już na wstępnie warto wspomnieć, że nie wszystkie osełki do noży będą się nadawały do każdego rodzaju stali, czy ceramiki.

Drugim, aczkolwiek równie ważnym aspektem jest rodzaj samego noża. W przeciętnym domu możemy się spotkać z ostrzami płaskimi i ząbkowanymi. Przy wyborze najlepszej ostrzałki do noży warto również zwrócić uwagę na to, czy danym urządzeniem będziemy w stanie naostrzyć nożyczki i scyzoryki. Na co więc zwrócić szczególną uwagę? Już podpowiadamy!

 • KSZTAŁT
  Przy ostrzeniu noży płaskich można powiedzieć, że kształt ostrzałki nie ma znaczenia. Oznacza to, że niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na ostrzałkę płaską, czy owalną, będziemy mogli skutecznie zakonserwować gładkie powierzchnie ostrzy. W przypadku chęci naostrzenia noży ząbkowanych sytuacja wygląda już inaczej. Zazwyczaj to właśnie owalną w kształcie ostrzałkę możemy użyć do ząbkowanych ostrzy. Dlaczego? Chcąc dobrze je naostrzyć, należy mieć świadomość, że powinniśmy zadbać o każdy ząbek z osobna. Wiąże się to z zupełnie innym rodzajem pracy niż przy prostych, płaskich powierzchniach. Ostrzałkami, jakie umożliwiają naostrzenie ząbkowanych ostrzy są ostrzałka Zwieger Rapid, AnySharp 3827, a także Victorinox 7.8715.

 • GRADACJA
  Każdemu kamieniowi szlifierskiemu nadaje się określoną gradację. Jest to stopień ziarnistości, który wpływa głównie na dwa czynniki. Pierwszym z nich jest jakość i stopień naostrzenia noży, drugim zaś wygładzenie i wypolerowanie. Zależność jest taka, że im niższa gradacja i ziarnistość, tym bardziej naostrzymy nóż, jednak równocześnie stanie się on bardziej podatny na uszkodzenia. Analogicznie, im wyższa gradacja i ziarnistość, tym precyzyjniej wyprofilowane i wypolerowane zostanie nasze ostrze. Do codziennego użytku polecana jest najczęściej ziarnistość na poziomie 1000-3500. Regularna konserwacja ostrzy za pomocą kamieni o takiej gradacji sprawi, że będą one bardzo dobrze zaostrzone, a ich powierzchnia będzie równa i precyzyjna.

  Profesjonalna ostrzałka do noży posiada ziarnistość mieszcząca się pomiędzy 4000 a 8000. Służy ona do podniesienia jakości cięcia, polerowania i wykańczania powierzchni tnących. Natomiast gradacja poniżej 800 sprawdzi się w pierwszej fazie ostrzenia i przy bardzo zniszczonych nożach, gdyż pozwala na skorygowanie kształtu ostrza. Należy jednak pamiętać, by nie używać jej zbyt często, ponieważ może to doprowadzić do zniszczenia.

 • KAMIEŃ SZLIFIERSKI
  Elementem, który jest kluczowy w każdej ostrzałce do noży to kamień szlifierki. Może on być wykonany z wielu materiałów. Warto zwrócić na to uwagę szczególnie dlatego, że nie każdy kamień będzie w stanie dobrze naostrzyć konkretne noże. Jakie więc dostępne są rodzaje kamieni szlifujących?

  • Węglik wolframu, z jakiego wykonane są płytki ostrzące w urządzeniu AnySharp 3827. Jest to związek chemiczny posiadający najwyższą temperaturę wrzenia, ponad 6000 stopni Celsiusza. Jest bardzo twardy i odporny na wszelkie zarysowania. Idealnie nadawać się będzie do bardzo twardych noży, a także innych ostrzy, jak scyzoryki, tasaki i siekiery.

  • Węglik wapnia, nazywany także karbidem. Jest to nieorganiczny związek chemicznym z grupy węglików jonowych, który ma strukturę acetylenku. Jego temperatura wrzenia, to 2300 stopni Celsiusza. Ostrzałka Victorinox 7.8715 posiada takie płytki karbidowe, które sprawdzą się bardzo dobrze przy twardszych i masywniejszych ostrzach. Karbidowy kamień szlifierski posiada zazwyczaj ostrzałka do noży myśliwskich.

  • Ceramika – ostrzałka ceramiczna, taka jak Fiskars Xsharp, jest idealna do ostrzenia noży wykonanych prawie z każdego rodzaju stali. Nie jest jednak zalecana do ostrzenia noży ceramicznych. Kamienie ceramiczne cechuje duża twardość, jednak również nierówne ścieranie się.

  • Diament – ostrzałka z diamentowym systemem ściernym jest przede wszystkim bardzo trwała i świetnie ostrzy. Bardzo istotną informacją jest to, że ostrzałka diamentowa nadaje się do każdego rodzaju ostrzy. Można wręcz powiedzieć, że to najbardziej skuteczna ostrzałka do noży ceramicznych i stalowych w jednym. Trzeba jednak zwrócić uwagę na jakość wybranej ostrzałki diamentowej, ponieważ przy niebyt wysokiej najważniejsza, diamentowa warstwa może się bardzo szybko zetrzeć. Zwieger Rapid, to bardzo dobrej jakości diamentowa ostrzałka do noży. Ranking, który prezentujemy wyżej, pozwala na dokładniejsze przyjrzenie się temu urządzeniu.

  • Stal – ostrzałki mające stalową powłokę są bardzo twarde, co czyni je niewiarygodnie trwałymi na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Ostrzałki stalowe idealnie nadadzą się do stalowych noży. Warto zwrócić uwagę na twardość stali, z jakiej wykonana została ostrzałka i pamiętać, że powinna być ona twardsza, niż nasze noże. W innym przypadku nasze ostrza mogą ulec zniszczeniu.

  • Kamień naturalny – jest to najbardziej popularny materiał, z którego produkuje się osełki. Jednak wciąż rosnąca konkurencja powoli zastępuje jego miejsce. Dzieje się tak przede wszystkim z uwagi na fakt, iż kamień naturalny jest mniej trwały niż inne, wymienione powyżej materiały, a także dużo szybciej się ściera i zużywa.

 • KĄT OSTRZENIA
  Podchodząc do tematu bardzo szczegółowo, można powiedzieć, że każdy nóż, jaki posiadamy, powinien być ostrzony pod innym kątem. Bierze się to stąd, że noże między sobą różnią się przede wszystkim przeznaczeniem – delikatne, precyzyjne cięcia lub mocniejsze i zdecydowane. Główna zasada jest taka, że im delikatniej nóż ma ciąć, tym niższy powinien być stopień ostrzenia. Tych reguł przestrzegają przede wszystkim profesjonaliści. Biorąc jednak pod uwagę domowe zacisze, powinniśmy wziąć pod uwagę kąt, który jest najbardziej popularnym dla standardowej wielkości noży kuchennych i wynosi on 20-25°. Zachowuje go większość ostrzałek dostępnych na rynku.

 

Ostrzałka do noży – jaka najlepsza do siekier?

Jaka ostrzałka do noży i nożyczek sprawdzi się również w przypadku siekiery? Jakie ostrzałki do noży masarskich i innych niestandardowych narzędzi będą najlepsze? Nie są to przecież przybory standardowe. Mają szczególne, bardzo ukierunkowane przeznaczenie, niemniej, wciąż zaliczają się do ostrzy, które wymagają regularnej konserwacji.

Stając przed wyborem najlepszej ostrzałki do noży, możemy zdecydować się na taką, która pasowała będzie także do innych narzędzi. Nasz ranking ostrzałek do noży zawiera dwa produkty, które nadają się do obu tych zadań. Jest to Fiskars Xsharp posiadający ceramiczną nakładkę szlifierską oraz AnySharp 3827 ostrzący za pomocą tarczy z węgliku wolframu. Warto zaznaczyć, że każdy z tych produktów nada się również jako ostrzałka do noży ząbkowanych.

Należy zweryfikować, który produkt będzie miał możliwość naostrzenia ostrza bez jego uszkodzenia. Ważne też, aby ręczna ostrzałka do noży i siekier była odpowiednio zabezpieczona, ponieważ o zranienie bardzo łatwo. Aby zabezpieczyć urządzenie oraz nasze zdrowie, ostrzałka powinna mieć stabilny uchwyt. Dobrze, gdyby wyposażona była również w podstawkę antypoślizgową.

Przyjrzyjmy się jednak bliżej temu, na co szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze ostrzałki do siekier. Na początku warto wspomnieć, że sam kształt ostrzałki nie ma zbyt dużego wpływu na znalezienie odpowiedzi na to pytanie. Analogicznie, jak w przypadku ostrzałek do noży, musimy zwrócić uwagę na to, jaką powierzchnię chcemy naostrzyć i czy jest to możliwe posiadaną przez nas ostrzałką. Na co więc zwrócić uwagę chcąc znaleźć ostrzałkę do noży, która również poradzi sobie z siekierą?

 • GRADACJA
  Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, od gradacji, czyli ziarnistości kamienia szlifierskiego zależą możliwości uformowania, stopnia naostrzenia, a także wypolerowania i wykończenia naszego ostrza. W przypadku poszukiwania odpowiedniej ziarnistości kamienia szlifierskiego musimy zastanowić się, w jakim stanie jest nasza siekiera, scyzoryk lub tasak. Zasada doboru ziarnistości jest dokładnie taka sama jak w przypadku noży kuchennych.

 • KAMIEŃ SZLIFIERSKI
  Aspektem, na który również musimy zwrócić uwagę, jest rodzaj materiału, jaki został użyty jako kamień szlifierski. Bierze się to z tego, że – jak już wiemy – nie każdy rodzaj materiału nadaje się do każdego rodzaju ostrzy. I tak, najlepszy kamień szlifierski umożliwiający naostrzenie siekier i innych narzędzi, to ten z najwyższym stopniem twardości, małą ścieralnością, a także z wysoką temperaturą wrzenia. Przykładem może być ostrzałka do noży AnySharp 3827. Dobry wyborem będą również te, wykonane z węglika wapnia, jak Victorinox 7.8715 lub ceramiczne, jak Fiskars Xsharp.

 • KĄT OSTRZENIA
  O ile w przypadku ostrzenia noży nie powinniśmy mieć problemu z doborem kąta, o tyle chcąc naostrzyć specjalistyczne narzędzia, ma to już duże znaczenie. Przyjmuje się, że wszystkie kąty ostrzenia większe, niż 25° przeznaczone są tylko i wyłącznie dla większych i mocniejszych ostrzy. I tak, najbardziej odpowiednim kątem ostrzenia dla siekier jest 35-40°.

 

Gdzie kupić ostrzałkę do noży?

Chcąc kupić ostrzałkę stacjonarnie, pamiętajmy, że miejsce, w których ją znajdziemy, jest zazwyczaj połączone z jej przeznaczeniem. Zwykłą ostrzałkę do noży kupimy w sklepie z akcesoriami kuchennymi. Urządzenia te zwyczaj znajdują się blisko ostrzy, do których pielęgnacji nadają się najlepiej. A co w przypadku kiedy będzie nam potrzebna tylko ostrzałka do siekiery? Sprzęt potrzebny do ostrzenia narzędzi, ale nie koniecznie kuchennych znajdziemy w sklepach budowlanych. Pamiętajmy, że ostrzałka do siekier, jest zazwyczaj przeznaczona do twardszych stopów metalu, nie zawsze będzie się nadawać do ostrzenia tych bardziej miękkich noży kuchennych. Warto też zwrócić uwagę na to, czego aktualnie potrzebujemy. Czy chcemy mieć ostrzałkę tylko do siekiery, czy też do innych narzędzi.

Oczywiście wszystkie produkty, nawet ostrzałka do noży masarskich, są dostępne również w sklepach internetowych. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób biegłych w poszukiwaniach najlepszych ofert właśnie w ten sposób, ponieważ zazwyczaj sprzęty te są nieco tańsze niż w sklepach stacjonarnych.