Aktualizacja: Maj 2022

Ostry nóż pozwala na szybkie przygotowanie posiłków. Na wyposażeniu kuchni powinien więc być choć jeden taki, którego ostrze bez trudu pozwoli na krojenie świeżego chleba, mięsa, czy oprawianie ryb. Z czasem jednak nawet bardzo dobre noże ulegają stępieniu. Żeby je naostrzyć, wystarczy skorzystać z odpowiedniej ostrzałki. Profesjonalna ostrzałka do noży umożliwi w kilka sekund przywrócić ostrość naszym nożom. Pytanie tylko, jaka ostrzałka do noży spełni oczekiwania szefa kuchni czy gospodyni domowej? Powinna ona mieć solidny element ostrzący, który może wykorzystywać spiek ceramiczny, węglik wolframu czy kamień szlifierski z dodatkiem diamentu. Prezentujemy listę ujmującą różne ostrzałki do noży.

Ranking ostrzałek do noży– nie tylko prostych, ale i do ząbkowanych, przygotowany przez nas pomoże wam dokonać trafnego wyboru. Niektóre przedstawione w nim ostrzałki pozwalają naostrzyć nawet ostrze siekiery. Najlepsza ostrzałka do noży sprawi, że wasze noże będą ostre niczym brzytwa.

  1. Fiskars Xsharp
  2. Gerlach NK606
  3. AnySharp 3827
  4. Zwieger Rapid
  5. Victorinox 7.8715
  6. Poradnik wyboru ostrzałki do noży

Porównanie najlepszych ostrzałek do noży:

ModelCenaElement ostrzącyDo siekierDo ząbkowanych nożyStopnie ostrzeniaWaga [g]Obudowa
Fiskars Xsharp Sprawdź cenę »spiek ceramiczny
TAK
TAK
1
90
tworzywo sztuczne
Gerlach NK606 Sprawdź cenę »stalowe i ceramiczne ścierniwo
NIE
NIE
2
15
tworzywo sztuczne
AnySharp 3827 Sprawdź cenę »węglik wolframu
TAK
TAK
1
60
tworzywo sztuczne
Zwieger Rapid Sprawdź cenę »kamień szlifierski z dodatkiem diamentu
NIE
TAK
3
27
tworzywo sztuczne
Victorinox 7.8715 Sprawdź cenę »węglik spiekany
NIE
TAK
1
11
tworzywo sztuczne

Najlepsze ostrzałki do noży – Ranking ostrzałek do noży 2021

 

1. Fiskars Xsharp Kliknij aby kupić »

Fiskars-XsharpPierwszą w zestawieniu jest ostrzałka Fiskars Xsharp, która jest produktem 2w1, ponieważ poza możliwością ostrzenia noży, może być używana także jako ostrzałka do siekier. Fiskars zastosował w niej ceramiczny kamień szlifierski, który jest dużo twardszy i trwalszy, niż kamień naturalny. Pozwala to na bardzo szybkie naostrzenie ostrzy nożyczek, scyzoryków, siekier i oczywiście – noży.

Ostrzałka do noży Fiskars zapewnia wysoką jakoś szlifu dzięki specjalnie opracowanemu ułożeniu kamieni szlifierskich. Jednak tak wysoka jakość, jaką prezentuje ostrzałka Fiskars do siekier i noży nie sprawdzi się przy wszystkich ostrzach. Szczególnie trzeba uważać przy tych, wykonanych z bardziej miękkich materiałów, niż produkty Fiskars. Podczas próby naostrzenia ich może dojść do wygięcia ostrza, a nawet większego stępienia. Omawiana ostrzałka do noży natomiast idealnie sprawdzi się, kiedy będziemy chcieli naostrzyć praktycznie wszystkie produkty tej marki lub te, wykonane z twardszych materiałów. Prezentowany produkt idealny będzie także jako ostrzałka do noży ceramicznych. Fiskars ostrzałka do noży ma również dodatkowy atut, jakim jest prosta i łatwa w obsłudze konstrukcja, która zapewnia nadanie idealnego szlifu, nawet w przypadku obsługiwania jej przez nowych użytkowników. Nie powinno mieć więc większego znaczenia to, że przy kupionym produkcie nie znajdziemy instrukcji obsługi.

Wyposażeniem, które nie jest spotykane we wszystkich urządzeniach tego typu, a posiada ją prezentowana ostrzałka do nożyczek Fiskars, jest podstawka antypoślizgowa, która zapobiega przesuwaniu się sprzętu i minimalizuje ryzyko wysunięcia się z niego ostrza. Nawet jako ostrzałka do siekiery, Fiskars zapewnia maksymalne bezpieczeństwo. Tej wysokiej jakości mechanizm opatrzony został ciekawą, designerską obudową, która przyciąga uwagę wielu nowych użytkowników. Zaskoczeniem może być fakt, że przedstawiany produkt możemy kupić już od 49 złotych! Co nie jest wygórowaną ceną, biorąc pod uwagę również to, że producent daje nam na niego aż 5-letnią gwarancję.

Zalety
Doskonale ostrzy noże i siekiery
Odpowiednio ustawione kamienie zapewniają idealny kąt ostrzenia
Łatwa w użytkowaniu
Najwyższej jakości, ceramiczny kamień szlifierski
Nowoczesny design
5-letnia gwarancja
Wady
Opinie użytkowników, z których wynika, że ostrzałka spełnia swoją rolę tylko w przypadku ostrzenia innych produktów firmy Fiskars
Brak dołączonej instrukcji obsługi

Kup w Kuchnioland Kup na Allegro

 

2. Gerlach NK606 Kliknij aby kupić »

Gerlach-NK606Kolejnym prezentowanym produktem jest ostrzałka do noży Gerlach. Charakteryzuje się ona przede wszystkim dwoma różnymi zestawami kamieni szlifierskich.

Pierwszy z nich, zawierający grube stalowe pręty służy do ostrzenia. Drugi, w którym zamocowane są pręty ceramiczne, idealnie nadające się do wygładzenia naostrzonej powierzchni. Funkcja ta zabezpiecza także samo ostrze, dzięki czemu nie jest ono tak kruche, jak po szlifowaniu za pomocą zwykłej osełki.

Chcąc zaopatrzyć się w ten produkt, należy pamiętać, że ostrzałka Gerlach z funkcją wygładzania nadaje się tylko i wyłącznie do stosowania przy ostrzach płaskich. Ząbkowane powierzchnie zdecydowanie nie nadają się do tego urządzenia, ponieważ budowa ostrzałki powodować będzie ścieranie się ząbków. Równie istotną informacją jest to, że prętowy kształt kamieni szlifierskich wymaga pewnej wprawy w obsłudze, szczególnie ze względu na prawidłowe ustawienie kąta i utrzymania go podczas ostrzenia. Chcąc więc efektywnie ostrzyć noże posługując się ostrzałką Gerlach NK606, powinniśmy początkowo potrenować prawidłowe ułożenie ostrza. Możemy na przykład wykorzystać do tego stare, nienadające się do niczego już noże.

Pocieszającą informacją jest jednak to, że producent wyposażył ostrzałkę do noży NK606 w udogodnienie, którym jest ergonomiczna rękojeść. Zdecydowanie wspiera ona bezpieczeństwo i stabilność urządzenia podczas użytkowania. Będąc już przy jakości samego użytkowania, warto również wspomnieć o zamontowanej antypoślizgowej podstawie, jaką posiada Gerlach ostrzałka.

Osełka do noży dwufazowa NK606 posiada jeszcze jedną zaletę, którą jest możliwość użytkowania jej tak samo efektywnie przez prawo i leworęczne osoby. Wisienką na torcie przy urządzeniu Gerlach – ostrzałka do noży jest niska cena, za którą możemy ją nabyć, a jest to niecałe 40 złotych.

Zalety
Niska cena – najtańsza ostrzałka do noży w zestawieniu
2 etapy pracy – ostrzenie i wygładzanie
Antypoślizgowa podstawka
Bezpieczna, ergonomiczna rękojeść
Oryginalny design
Możliwa do użytkowania przez prawo- i leworęcznych
Wady
Ostrzałka jest przeznaczona wyłącznie do płaskich noży – nie nadaje się do noży ząbkowanych
Ze względu na kształt kamienia szlifierskiego, ostrzenie noży wymaga techniki i ustawienia ich pod odpowiednim kątem

Kup w Media Expert Kup na Allegro

 

3. AnySharp 3827 Kliknij aby kupić »

AnySharp-3827Produktem, którego nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu, jest także ostrzałka AnySharp 3827. Urządzenie to wyróżnia się przede wszystkim zastosowanym wysokiej jakości kamieniem szlifierskim wykonanym z węglika wolframu.

Płytki szlifierskie ustawione są względem siebie pod kątem 20 stopni, co zapewnia prawidłowy oraz przede wszystkim stały układ ostrza w urządzeniu. Ostrzałka do noży AnySharp pozwala na naostrzenie ostrzy ze stali nierdzewnej, węglowej i utwardzonej, a także noży tytanowych. Świetną informacją jest to, że dzięki zastosowanemu materiałowi i kształtowi kamieni szlifierskich możliwe jest używanie ostrzałki AnySharp 3827 przy powierzchniach gładkich, jak również ząbkowanych. Jest więc ona idealna praktycznie do każdego rodzaju ostrzy stalowych! Warto również nadmienić, że AnySharp ostrzałka do noży ochroni nasze noże podczas ostrzenia, ponieważ wyposażona została w specjalną osłonkę.

AnySharp ostrzałka do noży to niewielkich rozmiarów urządzenie posiadające wymiary 6 × 6,5 cm, co przy większych ostrzach może niestety wydłużyć czas ostrzenia. Jednak tym, co ułatwi nam pracę szczególnie przy większych nożach, a także siekierach są przyssawki antypoślizgowe PowerGrip®. Pozwalają one na bardzo stabilne przymocowanie ostrzałki AnySharp 3827 do blatu, a co za tym idzie – zmniejszenia ryzyka skaleczenia się. Dzięki wysokiej jakości budowy samego mechanizmu oraz obudowie wykonanej z solidnego tworzywa sztucznego prezentowana ostrzałka jest odporna na uszkodzenia mechaniczne

Warto wiedzieć, że na rynku dostępna jest także ostrzałka AnySharp PRO posiadająca dodatkowy metalowy korpus. Dzięki jego zastosowaniu nawet przy pozostawieniu reszty paramentów dokładnie takich, jakie posiada AnySharp 3827, producent daje nam gwarancję aż 10 lat! Ta wysokiej jakości ostrzałka do noży dostępna jest już za 100 zł, natomiast za model podstawowy zapłacimy od 60 złotych.

Ostrzałka do noży. Jak naostrzyć nóż ostrzałką AnySharp.

Ostrzałka AnySharp 3827 to najczęściej wybierana ostrzałka do noży wśród użytkowników

Zalety
Płytki ostrzące wykonane z węglika wolframu
Ostrza ustawione pod idealnym kątem 20 °C
Możliwość ostrzenia noży gładkich i ząbkowanych
Obudowa wykonana z trwałego tworzywa
Przyssawki antypoślizgowe
Ochronna osłona na ostrze noża
Wady
Mały rozmiar – duże noże ostrzy się dość długo
Brak możliwości ostrzenia noży ceramicznych

Kup w Media Expert Kup na Allegro

 

4. Zwieger Rapid Kliknij aby kupić »

Zwieger-RapidPrzedostatnią w naszym zestawieniu jest diamentowa ostrzałka do noży Zwieger Rapid. Zastosowany w niej naturalny kamień szlifierski pokryty jest dodatkową warstwą diamentową.

Połączenie tych dwóch kruszyw pozwala w bardzo skuteczny sposób naostrzyć noże gładkie, jak i ząbkowane. Bardzo dobrą informacją dla osób, które używają noży ceramicznych, jest również to, że Zwieger ostrzałka diamentowa również i je naostrzy.

Ostrzałka Zwieger posiada aż trzy sloty, których powinniśmy używać w zależności od stopnia zużycia naszych noży. Aby nasze ostrze stało się ostre, należy przeciągać nim do przodu i do tyłu przez odpowiedni slot, a czynność tą powtórzyć kilkukrotnie, w zależności od stopnia stępienia noża. Te bardzo zaniedbane i niemal całkowicie tępe powinniśmy ostrzyć najpierw na slocie nr 1 o największej gradacji, następnie na tym o mniejszej, a na końcu na wygładzającym slocie nr 3. W sytuacji, kiedy nasze noże nie są w bardzo złym stanie, wystarczy użycie tylko slotu nr 2 i 3. Bez znaczenia, na którym slocie ostrzymy aktualnie nóż, dzięki specjalnie zaprojektowanej budowie urządzenia, niewymagane jest zbyt silne dociskanie ostrza. Powoduje to, że Zwieger ostrzałka do noży jest bardzo prosta w obsłudze. Zapewnia także krótki czas ostrzenia.

Jedyną wadą, na jaką możemy zwrócić uwagę, jest to, że ostrzałka Zwieger jest stosunkowo droga, a jej cena rozpoczyna się od 99 złotych.

Zalety
Ostrzy zarówno noże stalowe jak i ceramiczne
Kamień szlifierski z dodatkiem diamentu
Możliwość ostrzenia noży ząbkowanych
2- lub 3-stopniowe ostrzenie noży – w zależności od potrzeb
Nie wymaga dużej siły
Prosta w użyciu
Wady
Wysoka cena – najdroższa ostrzałka do noży w zestawieniu

Kup na Allegro

 

5. Victorinox 7.8715 Kliknij aby kupić »

Victorinox-7.8715Ostatnią w naszym zestawieniu jest ostrzałka do noży Victorinox 7.8715. Sam mechanizm ostrzący ma kształt litery „V” i składa się z płytek karbidowych z węglika wapnia. Jest to wyjątkowo trwały związek chemiczny używany między innymi przy produkcji frezów.

Płytki te umieszczone są po wewnętrznej stronie urządzenia, pod optymalnym do siebie kątem, a samo ostrzenie odbywa się pod kątem prostym. Dzięki specjalnie zaprojektowanej, ergonomicznej obudowie ostrzenie jest banalnie proste, jak również bardzo bezpieczne. Przed zakupem warto jednak zwrócić uwagę na to, że ostrzałka Victorinox działa w inny sposób, niż poprzednie modele z naszego zestawienia. Aby naostrzyć nóż, należy go położyć na blacie i przytrzymać jedną ręką ostrzem do góry, na drugiej ręce zaś umieścić urządzenie, jakim jest osełka Victorinox i w taki sposób przeprowadzić ostrzenie. Odmienny sposób użytkowania sprawia, że początkowo czynność ta może wydawać się trudna, jednak jak wynika z licznych pozytywnych opinii użytkowników – jest to tylko pierwsze wrażenie. Wystarczy kilka razy przećwiczyć odmienny sposób ostrzenia noży, a praca sprzętem jakim jest ostrzałka do scyzoryków Victorinox, stanie się bardzo proste, szybkie i wygodne.

Bardzo ważną informacją jest również to, że za pomocą prezentowanego produktu możliwe jest ostrzenie powierzchni gładkich, jak i ząbkowanych z największą dokładnością. Victorinox ostrzałka do noży dostępna jest w sprzedaży już od 90 złotych. Nie jest to więc najdroższa pozycja w naszym zestawieniu, natomiast jest jedną z droższych.

Zalety
Ostrzenie odbywa się pod kątem prostym
Szybkie i wygodne ostrzenie
Obudowa zapewniająca bezpieczeństwo podczas ostrzenia
Możliwość ostrzenia noży prostych i ząbkowanych
Ergonomiczna konstrukcja
Karbidowe płytki będą służyły przez lata
Łatwa w obsłudze
Wady
Niestandardowy sposób ostrzenia sprawia, że na początku może być to niewygodne

Kup na Presto Kup na Allegro