Aktualizacja: Kwiecień 2024

W zdrowej diecie, ważne jest nie tylko to, co jemy, ale też jak przygotowujemy posiłki. Jeżeli zależy nam na zachowaniu wszystkich właściwości odżywczych, smażenie nie jest dobrym pomysłem. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest tradycyjne gotowanie, a jeszcze lepszym – gotowanie na parze. Urządzenia umożliwiające przygotowanie zdrowego posiłku są oferowane w wielu wariantach i odmianach. Jak wybrać właściwy model? Jaki parowar warto kupić?

Parowar, czyli urządzenie do gotowania na parze, umożliwia zachowanie większości witamin i pozostałych mikroelementów, obecnych w produktach żywnościowych. Jak wykazały badania, posiłki przygotowane na parze zachowują o 50 procent więcej cennych substancji niż te same dania, ugotowane w tradycyjny sposób – w wodzie. Dodatkowo, produkty żywnościowe poddane parowej obróbce termicznej, zachowują pełnię smaku i naturalny kolor. Same zalety? Tak, ale żeby móc cieszyć się zdrową, zbilansowaną dietą, najpierw należy wybrać odpowiedni parowar do gotowania na parze.

 

Do czego służy i jak działa parowar?

Zasada działania parowarów jest dość prosta – wykorzystując energię elektryczną, urządzenie podgrzewa zgromadzoną w zasobniku wodę. W te sposób, wytwarzana jest para wodna, która przenika przez produkty żywnościowe, zapewniając w ten sposób obróbkę termiczną. Należy podkreślić, że para nie jest gromadzona w komorze urządzenia. Dzięki temu, smaki potraw nie mieszają się. Takie rozwiązanie sprawia, że w trakcie jednego cyklu pracy, bez większego problemu można przygotować cały obiad, o ile konstrukcja urządzenia dopuszcza taką możliwość. Należy bowiem podkreślić, że nie każdy parowar elektryczny daje taką możliwość. Niektóre modele poradzą sobie z warzywami, ale z mięsem – niekoniecznie. Ten temat rozwiniemy nieco później.

 

Parowar czy szybkowar? Na co warto się zdecydować?

Niektóre osoby rozważają zakup szybkowaru jako mniej skomplikowaną alternatywę dla elektrycznych parowarów. Jest to ewidentny błąd, bowiem oba urządzenia mają inne przeznaczenie. Szybkowar to nic innego, jak garnek do szybkiego przyrządzania potraw, jednak nie metodą na parze, a tradycyjną. W odróżnieniu od zwykłych garnków, tego typu urządzenia pozostają szczelne. Sprawia to, że w procesie gotowania, powstaje wysokie ciśnienie, które znacząco skraca czas obróbki termicznej. Nie zachodzi tu jednak zjawisko gotowania na parze, więc szybkowar nie może być traktowany jako alternatywa dla parowaru.

Kolejny dość częsty dylemat sprowadza się do wyboru – kombiwar czy parowar? Tak jak w przypadku szybkowarów, kombiwary to zupełnie inne urządzenia. W tym przypadku, mówimy o misie z pokrywą, w której zachodzi zjawisko termoobiegu. Urządzenie to służy jednak do smażenia lub do pieczenia, a z gotowaniem na parze, nie ma nic wspólnego. Jak działa parowar? Zupełnie inaczej niż opisane urządzenia. W tym przypadku, dochodzi do wytworzenia pary wodnej, która przenika przez produkty żywnościowe, zatem tylko w tym przypadku mamy do czynienia z naprawdę zdrowym gotowaniem.

 

Parowar – jaki kupić? Na jakie cechy warto zwrócić uwagę?

Maszyna do gotowania na parze charakteryzuje się stosunkowo prostą budową i nieskomplikowaną zasadą działania, nie oznacza to jednak, że wybór właściwego modelu to “bułka z masłem”. O tym, jak bardzo będziemy zadowoleni z codziennego gotowania na parze, decydują kluczowe parametry urządzenia. Pierwszą cechą, którą należy mieć na uwadze, jest moc. To właśnie ten parametr decyduje o tym, jak szybko potrawa zostanie przygotowana. Warto jednak podkreślić, że wyższa moc oznacza większy pobór prądu, a co za tym idzie – także wyższe rachunki za energię elektryczną. Modele o mniejszej mocy są oszczędniejsze, należy jednak zaznaczyć, że wydłużony czas trwania obróbki termicznej potraw nie jest ich jedyną wadą. Mały parowar o niskiej mocy najlepiej sprawdzi się w przygotowywaniu warzyw. Gotowanie mięs, ryb i drobiu zdecydowanie nie będzie jego mocną stroną.

Ranking obejmuje urządzenia wszechstronne, z pomocą których można przygotować cały obiad. Najsłabsze modele – Amica PT3011, Tefal VC1401 i Zelmer 37Z011 ZSC1200X – legitymują się mocą na poziomie 900 W, a to całkiem spora wartość. Najwydajniejszy jest jednak Morphy Richards 48780 IntelliSteam. Ten model zapewnia aż 1600 W. Kolejna ważna cecha to ilość misek, w których umieszczane są produkty spożywcze. Jedna czy dwie miski to zdecydowana za mało, by w trakcie jednego cyklu przygotować kompletny obiad. Właśnie dla tego, polecane parowary są wyposażone w trzy pojemniki na żywność (parowar 3 poziomowy). Wyjątkiem jest tylko Tefal VC1401 – w tym modelu, producent zastosował dwa pojemniki, więc nie jest on tak wszechstronny.

Skoro mowa o cechach typowo użytkowych, kolejna ważna rzecz to pojemność zasobnika na wodę. To właśnie ten parametr decyduje o tym, czy w trakcie gotowania, konieczne będzie uzupełnianie wody. Największą pojemność w zestawieniu, bo aż 9 litrów, ma Philips HD9170/91 i Amica PT3011. Najlepsze parowary powinny informować o tym, ile wody pozostało w zbiorniku. Każdy z ujętych w zestawieniu modeli jest wyposażony w odpowiedni wskaźnik, co należy uznać za dużą zaletę polecanych urządzeń. Praktycznym udogodnieniem jest elektroniczny system sterowania, pozwalający na ustawienie kluczowych parametrów obróbki termicznej – temperatury i czasu trwania procesu. Dobry parowar powinien przecież zapewniać łatwą i intuicyjną obsługę. Jedyny model z zestawienia, w którym elektroniczny wyświetlacz został zastąpiony mechanicznym timerem, to Tefal VC1401. Cała reszta, zapewnia obsługę wszystkich funkcji za pomocą elektronicznego wyświetlacza.

Czy urządzenie na parę do gotowania powinno być wykonane ze szkła? Otóż, niekoniecznie. W tym przypadku, szkło miałoby więcej wad niż zalet. Zwiększona waga to jedno, pod uwagę należy brać także możliwość pęknięcia i mocne nagrzewanie w trakcie gotowania. Najlepszy szybkowar może być zatem wykonany z odpowiednio grubego plastiku i nie należy rozpatrywać tego w kategoriach wady.

 

Czy najlepszy będzie model elektryczny? A może istnieje alternatywny przyrząd do gotowania na parze?

Na rynku funkcjonują urządzenia do gotowania na parze, które nie wymagają zasilania elektrycznego. W tym miejscu należy wskazać na parowar bambusowy, bardzo popularny w kuchni azjatyckiej, jednak nadający się do przygotowania każdej potrawy. To nic innego, jak wykonane z bambusa pojemniki, które należy nałożyć na garnek lub wok. Alternatywą jest parowar na gaz. Nazwa ta dotyczy zestawu do gotowania na parze – garnka i specjalnego sita, który można zastosować na kuchence gazowej i na płycie ceramicznej lub indukcyjnej.

Taki przyrząd do gotowania na parze może zastąpić elektryczny parowar, jednak zdecydowanie korzystniej wypadają urządzenia na prąd. Dlaczego? Ponieważ pozwalają precyzyjnie kontrolować temperaturę (nie wszystkie), wyłączają się automatycznie, więc nie ma konieczności ich pilnowania, a po zakończonym gotowaniu, poinformują nas o tym, że posiłek jest gotowy (sygnałem dźwiękowym). Kolejną grupę urządzeń do gotowania na parze, stanowi parowar do zabudowy. Tak naprawdę, jest to nic innego, jak piekarnik z funkcją gotowania na parze. Jeżeli planujemy wykonać zabudowę kuchni, może okazać się to ciekawą alternatywą dla modeli wolnostojących, jedna w każdym innym przypadku, lepiej sprawdzi się wariant tradycyjny.

 

Podsumowanie – jaki parowar?

Parowar – mały czy duży? Mocny czy nieco słabszy? To w dużej mierze zależy od indywidualnych potrzeb, jednak faktem jest, że możliwość szybkiego przygotowania obiadu dla całej rodziny lub dla gości, to ogromny komfort. Jeżeli zatem można uprzyjemnić sobie kuchenne obowiązki, dlaczego tego nie zrobić? Polecane modele to urządzenia wysokiej klasy, które na pewno sprawdzą się codziennym użytkowaniu. Wystarczy więc wybrać urządzenie, najlepiej dostosowane do indywidualnych potrzeb.