Aktualizacja: Marzec 2021

  1. Tefal Ingenio Expertise
  2. Ambition Taurus
  3. Gerlach Granitex
  4. Zwieger Obsidian
  5. Florina Lava Stone
  6. Poradnik wyboru patelni

Porównanie najlepszych patelni:

Model
CenaMateriał
Powłoka
Możliwość mycia w zmywarce
Źródło ciepła
Dostępne średnice [cm]
Możliwość pieczenia w piekarniku
Odporna na metalowe sztućce
Dedykowane pokrywki od producenta
Tefal Ingenio ExpertiseSprawdź cenę »Tytan
TeflonTakWszystkie rodzaje kuchenek
22,24,28Tak
Tak
Tak
Ambition Taurus
Sprawdź cenę »Aluminium
TeflonNieWszystkie rodzaje kuchenek22,24,28TakTakNie
Gerlach Granitex
Sprawdź cenę »Aluminium
CeramicznaNieWszystkie rodzaje kuchenek20,24,28NieNieTak
Zwieger Obsidian
Sprawdź cenę »Aluminium
CeramicznaNieWszystkie rodzaje kuchenek20,24,28NieNieTak
Florina Lava Stone
Sprawdź cenę »AluminiumKamiennaNie
Wszystkie rodzaje kuchenek20,24,26,28NieTakTak

Najlepsze patelnie do smażenia – Ranking patelni 2021

 

1. Tefal Ingenio Expertise Kliknij aby kupić »

Tefal-Ingenio-ExpertiseTefal Ingenio Expertise to wysokiej klasy patelnia z odpinaną rączką, która bardzo dobrze sprawdzi się w codziennych pracach kuchennych. Opisywany model został wyposażony w kilka użytecznych rozwiązań, które nie tylko ułatwiają smażenie, ale zwiększają też zakres funkcjonalności naczynia.

Patelnia Tefal jest oferowana w dwóch średnicach do wyboru – 24 cm i 28 cm. Dzięki temu opisywany model można łatwo dobrać pod kątem potrzeb użytkownika. Producent przewidział też możliwość zakupu dwóch patelni z jedną rączką (w modelu Tefal Ingenio, element ten można odłączyć). Dzięki temu nabywca ma do dyspozycji dwa naczynia, jednak największą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że zestaw Tefal Ingenio pozwala obniżyć koszt zakupu. Patelnia Tefal Ingenio 24 cm doskonale sprawdzi się w przypadku 2-osobowej rodziny. Drugi model — patelnia Tefal 28 cm — jest idealnym rozwiązaniem dla większych rodzin. Jego zalety zostaną też docenione też w przypadku, gdy zastosowanie naczynia nie będzie ograniczać się wyłącznie do smażenia — większe patelnie bardzo dobrze nadają się też do duszenia potraw.

Co do odłączanej rączki, element ten znacząco ułatwia przechowywanie naczynia. To niezwykle przemyślane rozwiązanie sprawia, że patelnia Tefal 28 bez trudu zmieści się do większości kuchennych szafek, nie zajmując przy tym całej dostępnej przestrzeni. Odpinana rączka daje też możliwość używania naczynia w piekarniku. W rezultacie patelnia Tefal Ingenio może stanowić alternatywę dla brytfann żaroodpornych, jednak nie tylko. Niektóre przepisy, przed umieszczeniem potrawy w piekarniku, wymagają wstępnego usmażenia składników. W takim przypadku użytkownik nie musi przekładać dania do innego naczynia. Odłączany uchwyt jest objęty 10-letnią gwarancją producenta, więc nie trzeba martwić się o trwałość tego elementu. Patelnia tytanowa Tefal została wyposażona w funkcjonalny wskaźnik temperatury Thermo-Spott. Czerwony kolor sygnalizuje temperaturę idealną do rozpoczęcia smażenia. Dzięki temu użytkownik zyskuje pewność, że składniki nie nasiąkną nadmiernie tłuszczem, a potrawa zostanie przygotowana w najlepszych warunkach termicznych.

Jakie jeszcze zalety przedstawia Tefal? Patelnia Ingenio Expertise może być używana na kuchenkach wszelkiego typu. Niezależnie czy korzystamy z kuchenki indukcyjnej, gazowej czy elektrycznej, patelnia teflonowa Tefal sprawdzi się na każdej z nich. Jest to dobra informacja zwłaszcza dla osób, które planują wymianę tego elementu wyposażenia kuchni — zakup nowej kuchenki nie wymusza wymiany patelni. Ingenio Tefal została pokryta powłoką zapobiegającą przywieraniu potraw. Eliminuje to konieczność używania znacznej ilości tłuszczu, dzięki temu przygotowywane posiłki będą zdrowsze. Należy jednak pamiętać, że twarde, metalowe sztućce mogą uszkodzić teflonową powierzchnię patelni, dlatego w trakcie przyrządzania potraw należy korzystać wyłącznie z drewnianych bądź plastikowych łopatek czy widelców.

Jakie wady przedstawia Tefal Ingenio? Patelnie z tej serii są niezwykle funkcjonalne, ale także dość drogie. Niektórzy użytkownicy informują, że po dłuższym czasie używania patelni, nieprzywierająca powłoka zaczyna schodzić. Z udostępnionych opinii wynika, że następuje to mniej więcej po trzech latach ciągłego użytkowania. Należy jednak podkreślić, że problem ten dotyczył niewielkiego grona odbiorców.

Zestaw garnków TEFAL DUETTO A705SC85

Patelnia Tefal Ingenio Expertise to najczęściej wybierana patelnia do smażenia wśród użytkowników

Zalety
Dostępna w dwóch średnicach 24 cm lub 28 cm
Wskaźnik temperatury Thermo-Spott
Nadaje się do wszystkich rodzajów kuchenek
Dzięki odpinanej rączce można używać w piekarniku
Nieprzywierająca powłoka teflonowa
Po odpięciu rączki zajmuje mało miejsca
10 letnia gwarancja na uchwyt
Wady
Z opinii wynika, że po dłuższym okresie użytkowania patelni może schodzić z niej teflonowa powłoka

Kup na Mall.pl Kup na Allegro

 

2. Ambition Taurus Kliknij aby kupić »

Ambition-TaurusAmbition Taurus to solidnie wykonana patelnia, która charakteryzuje się wysoką funkcjonalnością. Użytkownicy doceniają opisywany model za odłączaną rączkę i za powłokę, która skutecznie zapobiega przywieraniu potraw. Jakie jeszcze zalety przedstawia patelnia Ambition?

Producent oferuje opisywany model w kilku rozmiarach do wyboru. W ofercie nie zabrakło wariantów, które cieszą się największym powodzeniem — o średnicy 24 i 28 cm. Patelnia Ambition 24 cm z łatwością zaspokoi potrzeby 2 lub 3-osobwej rodziny, jednak jeżeli naczynie ma być używane także do duszenia potraw lub robienia wielkich porcji lepszym wyborem będzie patelnia Ambition 28 cm.

Patelnia Ambition Taurus została wyposażona w solidną rączkę, którą można zawiesić na haczyku. Jaką temperaturę wytrzyma opisywany model Ambition? Patelnia 28 cm (i każdy mniejszy wariant) może być umieszczona w piekarniku rozgrzanym do 240 stopni Celsjusza, zatem bez problemu zastąpi naczynie żaroodporne. Doskonale sprawdzi się też w przypadku bardziej złożonych przepisów, które wymagają usmażenia składników i dopieczenia ich w komorze piekarnika — w takiej sytuacji, nie trzeba przekładać składników do innego naczynia, co pozwala zaoszczędzić czas, energię i wodę, ograniczając liczbę naczyń do mycia.

Jakie jeszcze zalety przedstawia opisywany model Ambition? Patelnia Taurus została pokryta powłoką teflonową, zapobiegającą nadmiernemu przywieraniu potraw. Dzięki temu można znacząco ograniczyć ilość tłuszczu używanego do smażenia, uzyskując w ten sposób zdrowe, smaczne danie. Skoro o zdrowiu mowa — warstwa, którą została pokryta patelnia 28 cm Ambition (dotyczy to także mniejszych wariantów), nie zawiera szkodliwych surowców, jak kadm, ołów czy PFOA. Tego typu powłoki zwykle wymagają używania miękkich sztućców (twarde tworzywo stwarza ryzyko uszkodzenia warstwy), jednak w tym przypadku, producent deklaruje, że cały zestaw patelni Ambition jest wyjątkowo odporny, a naczyniom nie zaszkodzą nawet metalowe łopatki.

Kolejna zaleta, patelnia Taurus Ambition została wyposażona w grube dno, które doskonale utrzymuje ciepło. Sprawia to, że przygotowane danie nie wymaga podgrzania przez dość długi czas, co zdecydowanie zwiększa wygodę, a przy okazji — pozwala zaoszczędzić gaz lub energię elektryczną. Jak wynika z powyższego, patelnia na indukcję Ambition może współpracować z każdą kuchenką, co eliminuje konieczność zakupu nowego naczynia, gdy użytkownik zdecyduje się na wymianę płyty grzewczej.

Wady? Tylko jedna — opisywany model nie może być myty w zmywarce. Dla posiadaczy takich urządzeń może to być jednak istotny minus.

Zalety
Przystosowana do używania w piekarniku w temp. do 240°C
Nieprzywierająca powłoka z teflonu
Trwała powłoka odporna na zarysowania
Przystosowana do wszystkich rodzajów kuchenek
Grube dno utrzymujące ciepło przez dłuższy czas
Teflon wytworzony z surowców bezpiecznych dla środowiska i zdrowia: bez użycia kadmu, ołowiu, PFOA
Uchwyt do zawieszenia na haczyku
Wady
Nie można myć w zmywarce

Kup w Media Markt Kup na Allegro

 

3. Gerlach Granitex Kliknij aby kupić »

Gerlach-GranitexGerlach Granitex to patelnia idealnie dostosowana do minimalistycznej stylistyki nowoczesnych wnętrz, w których dominują granitowe blaty. Nie można jednak powiedzieć, że atrakcyjny design to jedyny plus opisywanego modelu. Jakie jeszcze zalety przedstawia patelnia Gerlach?

Patelnia granitowa Gerlach wykorzystuje nowoczesną powłokę ceramiczną z efektem kamienia. Takie rozwiązanie sprawia, że naczynie prezentuje się wyjątkowo stylowo, jednak głównym zadaniem ceramicznej warstwy jest zapobieganie przywieraniu potraw. Dzięki temu użytkownik może stosować znacznie mniej tłuszczu, co sprawia, że przygotowywane posiłki są zdrowsze. Warto zaznaczyć, że innowacyjna warstwa znacząco ułatwia czyszczenie patelni, dzięki czemu użytkownik oszczędza czas, wodę i detergent. Należy jednak pamiętać, że tego typu powłoki wymagają używania miękkich sztućców. W przeciwnym wypadku, szybko ulegają uszkodzeniu.

Jakie jeszcze zalety przedstawia opisywany model Gerlach? Patelnie z linii Granitex pasują do wszystkich rodzajów płyt grzewczych — od gazowych, przez ceramiczne, po indukcyjne. Dzięki temu wymiana kuchenki nie stwarza konieczności zakupu nowego naczynia, więc patelnia ceramiczna Gerlach może być używana przez wiele lat. Patelnia Gerlach 28 cm została wyposażona w dno, które równomiernie rozprowadza temperaturę. Takie rozwiązanie znacząco zmniejsza ryzyko przypalenia potrawy. Dzięki odpowiedniej grubości tego elementu patelnia Gerlach Granitex przez długi czas utrzymuje ciepło. W rezultacie, posiłki nie wymagają zbyt częstego podgrzewania.

Kolejna zaleta, rączka naczynia została pokryta antypoślizgową powłoką. Dzięki temu patelnia Gerlach ceramiczna nie wyślizgnie się, nawet z mokrej dłoni. Na końcu uchwytu znalazł się praktyczny otwór, umożliwiający zawieszenie patelni na haczyku.

A co z wadami opisywanego modelu? Patelnia Granitex Gerlach nie jest przystosowana do mycia w zmywarce, co dla niektórych osób może być istotnym minusem. Przez zamocowaną na stałe rączkę, zabrakło też możliwości używania patelni w piekarniku, a do jej schowania konieczna jest dość spora przestrzeń, zwłaszcza w przypadku wariantu o średnicy 24 cm. Ceramiczna powłoka z efektem granitu prezentuje się atrakcyjnie i skutecznie zapobiega przywieraniu potraw, jednak nie wykazuje odporności na zarysowania. Opisywane naczynie może być zatem używane wyłącznie z miękkimi (drewnianymi bądź wykonanymi z tworzywa sztucznego) sztućcami. Jeżeli nabywca do tej pory używał wyłącznie metalowych łopatek i łyżek, musi liczyć się z dodatkowym wydatkiem.

Zalety
Pasuje do wszystkich rodzajów kuchenek
Nieprzywierająca powłoka ceramiczna
Grube dno utrzymujące przez długi czas ciepło
Otwór do zawieszania na haczyku
Antypoślizgowa rączka
Powłoka ułatwia czyszczenie patelni
Wady
Nie można używać w zmywarce ani w piekarniku
Niska odporność na twarde sztućce

Kup w Media Markt Kup na Allegro

 

4. Zwieger Obsidian Kliknij aby kupić »

Zwieger-ObsidianZwieger Obsidian to patelnia, która została wykonana z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom użytkownik przez długi czas może cieszyć się atrakcyjnym designem naczynia, jednak nie jest to jedyny plus opisywanego modelu. Jakie jeszcze zalety przedstawia patelnia Zwieger?

Dzięki zastosowaniu magnetycznego dysku patelnia Zwieger 28 cm może współpracować nie tylko z płytą gazową lub ceramiczną, ale także z indukcyjną. Sprawia to, że wymiana kuchenki nie wiąże się z koniecznością zakupu nowego naczynia — użytkownik wciąż będzie mógł korzystać z opisywanego modelu bez obawy o jego kompatybilność z danym rozwiązaniem.

Patelnie firmy Zwieger są znane z bardzo dobrej jakości wykonania i nie inaczej jest też w tym przypadku. Model Obsidian wykorzystuje innowacyjną powłokę nieprzywierającą, o 3-warstwowej strukturze. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba obawiać się o nadmierne przywieranie przygotowywanych posiłków — można zastosować minimalną ilość lub całkowicie wyeliminować tłuszcz, smażąc z wykorzystaniem niskich temperaturach. Z tego względu, opisywany model cieszy się dużą popularnością wśród zwolenników zdrowego stylu życia. Takie rozwiązanie sprawdzi się też w przypadku osób, które ze względów zdrowotnych, muszą utrzymywać nisko-tłuszczową dietę. Warto jednak pamiętać, że powłoka zapobiegająca przywieraniu wymaga zastosowania sztućców wykonanych z miękkiego tworzywa. Metalowa łopatka mogłaby doprowadzić do uszkodzenia warstwy nieprzywierającej.

Zewnętrzna część patelni została pokryta wytrzymałym lakierem silikonowym, odpornym na działanie nawet bardzo wysokich temperatur (lakier żaroodporny). Sprawia to, że patelnia Zwieger Obsidian przez bardzo długi czas zachowuje estetyczny wygląd — na jej powierzchni nie pojawiają się odpryski i przebarwienia. Jakie jeszcze zalety przedstawia produkt sygnowany uznaną marką Zwieger? Patelnia Obsidian została wyposażona w rączkę, wykonaną z metalu nieprzewodzącego ciepła. Dla większego komfortu użytkownika element ten został pokryty warstwą antypoślizgową, co sprawia, że naczynie pewnie leży w ręce, nawet gdy zostanie chwycone mokrą dłonią. Uchwyt wyposażony w otwór, umożliwia zawieszenie patelni na haczyku — kolejny plus po stronie funkcjonalności opisywanego modelu.

Warto zaznaczyć, że w ofercie producenta znajdują się także mniejsze warianty naczynia, w tym kompaktowa patelnia Zwieger 20 cm. Duża różnorodność sprawia, że model Obsidian łatwo można dobrać do swoich potrzeb. Należy jednak wiedzieć, że opisywana patelnia nie jest przeznaczona do mycia w zmywarce i do używania w piekarniku. Dla wielu osób może to być istotną wadą. Kolejnym minusem jest cena — patelnia Zwieger Obsidian 28 to stosunkowo drogi produkt.

Zalety
Nadaje się do wszystkich rodzajów kuchenek
Nieprzywierająca powłoka
Posiadają otwór do zawieszenia na haczyku
Antypoślizgowa gumowa rączka
Możliwość smażenia w niskich temperaturach przy minimalnym, lub całkowitym braku użycia tłuszczu
Patelnia pokryta jest w całości lakierem silikonowym żaroodpornym dzięki czemu bardzo długo utrzymuje swój pierwotny stan
Wady
Nie można używać w piekarniku
Brak możliwości mycia w zmywarce

Kup na Allegro

 

5. Florina Lava Stone Kliknij aby kupić »

Florina Lava StoneFlorina Lava Stone to niezwykle stylowa patelnia, która zachwyca bardzo dobrym wykonaniem. Większość zalet opisywanego modelu kryje się jednak nie w designie, a w jego właściwościach użytkowych. Jakie plusy przedstawia Florina?

Patelnia Florina Lava została pokryta 5-warstwową powłoką nieprzywierającą, która zawiera drobinki naturalnego piasku. Takie rozwiązanie przekłada się na niezwykle atrakcyjna stylistykę opisywanego modelu – Florina Lava idealnie wpisuje się w koncepcje nowoczesnej kuchni, w której nie brakuje kamienia, szkła, metalu i drewna. Największą zaletą powłoki jest jednak odporność na przywieranie składników posiłku. Sprawia to, ze smażenie może odbywać się na minimalnej ilości tłuszczu, więc przygotowywane posiłki będą nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Powłoka Lava Stone wykazuje zwiększoną odporność na zarysowania, jednak warto pamiętać, że w celu długiego zachowania jej właściwości, należy zrezygnować z używania metalowych sztućców, zamieniając je na odpowiedniki wykonane z miękkiego tworzywa.

Patelnia Lava Stone jest przystosowana do każdego rodzaju płyty grzewczej — pracuje na indukcji, gazie i na ceramice. Z punktu widzenia użytkownika, jest to bardzo duża zaleta, bowiem ewentualna wymiana kuchenki nie wiąże się z koniecznością zakupu nowego naczynia. Nie można nie wspomnieć, że patelnia Lava Florina została wyposażona w dno, które bardzo dobrze rozprowadza ciepło (zmniejszając w ten sposób ryzyko przypalenia posiłku), a dzięki znacznej grubości — przez długi czas utrzymuje temperaturę. Sprawia to, że przygotowane danie nie musi być zbyt szybko podgrzewane. Przekłada się to na większą wygodę, ale także na mniejsze zużycie prądu lub gazu, zależnie od rodzaju płyty.

Kolejny atut opisywanego modelu, patelnia Florina Mineral Silver jest dostępna w wielu rozmiarach (różniących się średnicą). Największy model, patelnia Florina 28 cm, zaspokoi potrzeby nawet dużej rodziny, choć patelnia Florina Lava 26 cm jest tylko nieznacznie mniejsza, więc może być rozważana jako opcja alternatywna. Mniejszy model — o średnicy 24 cm — spisze się przy smażeniu prostych potraw, a najmniejsza opcja, czyli patelnia Florina Lava 20 cm, jest idealny do szybkiego przygotowania śniadania dla jednej osoby.

Jakie minusy wykazuje Lava Stone? Patelnia Florina nie może być myta w zmywarce, więc posiadacze takiego urządzenia mogą zostać zawiedzeni. Warto też zaznaczyć, że ze względu na niezdejmowalną rączkę, nieodporną na wysokie temperatury, model Lava Stone nie może być używany w piekarniku.

Zalety
Odporność powłoki na zarysowania oraz inne uszkodzenia
Nadaje się do wszystkich rodzajów kuchenek
Można smażyć na minimalnej ilości tłuszczu
Patelnie dostępne w wielu wariantach wymiarowych (średnice: 20, 24, 26 i 28 cm)
Grube dno pozwala na utrzymanie ciepła potrawy przez dłuższy czas
Wady
Nie można używać w piekarniku
Nie nadaje się do mycia w zmywarce

Kup na Allegro