Aktualizacja: Kwiecień 2024

Na funkcję, jaką pełni prostownica do włosów, wskazuje już sama nazwa urządzenia, które w jednej chwili zamienia falowane i kręcone włosy w proste, idealnie gładkie. Może się wydawać, że zakup prostownicy jest tak samo łatwy, jak zakup okularów przeciwsłonecznych – wybieramy podobający się nam model, najlepiej w kolorze pasującym do płytek w łazience. Nic bardziej mylnego. Najlepsze prostownice różnią się od tańszych odpowiedników nie tylko marką i ceną, ale także oferowanymi funkcjami i jakością wykonania.

Prostownica do włosów wydaje się być prostym urządzeniem, jednak to tylko pozory. O ile zasada działania takiego sprzętu nie zmieniła się od wielu lat, to producenci nie ustają w udoskonalaniu rozwiązań technicznych i w implementacji nowych technologii, które nie tylko wpływają na efektywność, ale także na jakość procesu. Najlepsze prostownice działają niezwykle skutecznie, a przy tym – są bezpieczne dla włosów. Jaką prostownicę kupić i na jakie cechy urządzenia warto zwrócić uwagę?

 

Jaką prostownicę wybrać? Najważniejsze parametry

Dobra prostownica powinna spełniać wszystkie oczekiwania użytkowniczki, zatem przed zakupem, warto zastanowić się jak często i w jakich okolicznościach urządzenie będzie używane. To w dużej mierze ułatwi znalezienie odpowiedzi na pytanie – jaka jest najlepsza prostownica? Po pierwsze, warto ustalić, czy włosy będą prostowane każdego dnia. Po drugie, należy sprecyzować, czy z urządzenia będziemy korzystać tuż przed wyjściem do pracy i czy czas nie stanowi istotnego ograniczenia.

Moc
Moc prostownicy, określana w watach (symbol W), decyduje o tym, jak szybko urządzenie osiągnie właściwą temperaturę roboczą. Profesjonalna prostownica fryzjerska jest gotowa do pracy już po kilkunastu sekundach, aczkolwiek wiele modeli, dedykowanych do użytku domowego, nagrzewa się znacznie wolniej, zwykle w ciągu 2-3 min. Profesjonalna prostownica charakteryzuje się również bardzo wysoką mocą, dochodzącą nawet do 170 W, ale ze względu na wysoki koszt zakupu, większość użytkowniczek decyduje się na zakup słabszego modelu. Jeżeli priorytetem jest czas, warto skupić się na urządzeniach o mocy ok. 50-60 W. Taka wartość charakteryzuje dobre prostownice, które nagrzewają się w ciągu kilkudziesięciu sekund. Jeżeli nigdzie nam się nie spieszy, śmiało możemy wybrać modele o mocy 35-40 W. W tym przypadku trzeba liczyć się z czasem nagrzewania ok. 2 min.

Pielęgnacja włosów
Czy istnieje prostownica, która nie niszczy włosów? To w dużej mierze zależy od częstotliwości i sposobu korzystania z urządzenia, jednak niektórzy producenci stosują rozwiązania, które znacząco ograniczają to ryzyko. Korzystanie z takich urządzeń jest polecane wszystkim użytkowniczkom prostownic, a zwłaszcza tym, które prostują włosy często, nawet codziennie. W tym miejscu należy wskazać na następujące funkcje:

  • para – prostownica parowa nie tylko nadaje włosom pożądaną formę, ale także ułatwia prostowanie i sprawia, że włosy łatwiej się rozczesują i są nawilżone. Za generowanie pary odpowiedzialny jest specjalny zbiorniczek, który użytkowniczka musi napełnić wodą;
  • jonizacja – prostownica z jonizacją emituje jony ujemne, które neutralizują zgromadzone na powierzchni włosów ładunki dodatnie. Sprawia to, że łuski włosa ulegają zamknięciu, włosy nie puszą się oraz zyskują zdrowy wygląd i głęboki połysk;
  • keratyna – prostownica keratynowa jest wyposażona w specjalne płytki pokryte warstwą keratyny (cennej substancji odżywczej), która uwalnia się pod wpływem działania wysokiej temperatury. Prostownica z kreatyną nie tylko nadaje włosom pożądaną formę, ale także wpływa na ich odżywienie. Przenikając do włosów, substancja przyczynia się do ich odbudowy i wzmocnienia;
  • promieniowanie podczerwone – prostownica na podczerwień, w trakcie zabiegu, emituje promieniowanie o specjalnie dobranej długości fal, które sprzyja odbudowie, poprawie struktury i elastyczności włosów. Poza tym prostownica z podczerwienią chroni kolor włosów farbowanych.

 

Jaka prostownica najlepsza? Zwróć uwagę na płytki

Płytki to jeden z najistotniejszych elementów prostownicy, gdyż mają one bezpośredni kontakt z naszymi włosami. Tańsze modele wyposażone są w płytki metalowe i teflonowe, jednak te są wypierane przez nowocześniejsze rozwiązania, które charakteryzują się wyższą trwałością i zapewniają lepszą ochronę włosów. O jakich płytkach mowa? Najnowocześniejsze rozwiązania przedstawiamy poniżej.

Płytki ceramiczne
Prostownica ceramiczna charakteryzuje się wysoką trwałością, a powierzchnia ich płytek jest idealnie gładka (przez co oba elementy ściśle przylegają do siebie), śliska (co ułatwia prostowanie) i co najważniejsze – równomiernie się nagrzewa. Brak tzw. gorących punktów znacząco ogranicza ryzyko przypalenia włosów.

Płytki tytanowe
Prostownica tytanowa jest najtrwalsza (chodzi oczywiście o trwałość płytek) ze wszystkich dostępnych na rynku wariantów. Powierzchnia elementów prostujących jest jeszcze gładsza niż w przypadku modeli ceramicznych, dzięki czemu włosy są prostowane jeszcze skuteczniej.

Płytki turmalinowe
Pod wpływem działania wysokiej temperatury, płytki z dodatkiem turmalinu stają się naturalnym jonizatorem ujemnym. Dzięki temu zapobiegają zjawiskom puszenia się i elektryzowania włosów.

 

Prostownica – jaka najlepsza w zależności od rodzaju włosów?

Wybierając prostownicę, pod uwagę należy wziąć nie tylko parametry wskazujące na wydajność i służące pielęgnacji włosów. Ważne jest, żeby urządzenie było idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkowniczki.

Rozmiar płytek
Szerokość płytek to parametr, który powinien być dobrany stosownie do długości włosów. Parametr ten wpływa nie tylko na efektywność, ale także na skuteczność procesu.

  • Prostownica do krótkich włosów charakteryzuje się płytkami o szerokości do 24 mm, które łatwo docierają do pasm znajdujących się u nasady.
  • Prostownica do włosów półdługich i długich powinna charakteryzować się szerokością płytek w przedziale 24-30 mm – jeżeli mówimy o cienkich, lekko falowanych włosach, lub 30-40 mm – dla włosów grubych, kręconych.

Regulacja temperatury
Prostownica z regulacją temperatury, zależnie od modelu, umożliwia zmianę tego parametru w kilkustopniowej skali (zwykle suwakiem) lub płynną, z określeniem dokładnej wartości. Dlaczego regulacja temperatury jest tak istotna? Ponieważ różne włosy wymagają różnego traktowania. Kobiety obdarzone grubymi, mocno kręconymi włosami, będą musiały użyć wysokiej temperatury, dochodzącej nawet do 200 stopni Celsjusza, aby uzyskać zamierzony efekt. Z kolei panie, których włosy są dość cienkie, nie potrzebują, a nawet nie powinny korzystać z tak wysokiej temperatury. W tym przypadku wystarczy 100 stopni Celsjusza.

Warto też mieć na uwadze fakt, że kondycja włosów jest zmienna. W okresie, gdy włosy są podniszczone, należy używać prostownicy o temperaturze znacznie poniżej wskazanej wcześniej – oscylującej w granicach 80 stopni Celsjusza. Dlatego właśnie, prostownica z regulowaną temperaturą jest najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem.

 

Prostownica do włosów – jaką wybrać, by się nie sparzyć? Bezpieczeństwo i dodatkowe wyposażenie

Najlepsza prostownica do włosów powinna być wyposażona w rozwiązania, które zwiększają bezpieczeństwo korzystania z urządzenia. Mowa o cechach, takich jak:

  • przycisk/suwak ON-OFF – dziś to niemal standard, jednak na rynku wciąż jeszcze można spotkać prostownice, które wyłącza się, wyciągając wtyczkę z kontaktu. Zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest dedykowany przycisk zasilania,
  • automatyczny wyłącznik – kolejne usprawnienie to automatyczny wyłącznik, który odetnie zasilanie po określonym czasie bezczynności i/lub gdy urządzenie osiągnie zbyt wysoką temperaturę,
  • termoizolacyjna obudowa – w trakcie pracy, prostownica osiąga bardzo wysoką temperaturę. Jeżeli obudowa nie jest zabezpieczona termicznie, będzie przewodzić ciepło, a należy pamiętać, że skóra dłoni jest wyjątkowo wrażliwa i łatwo o oparzenie,
  • obrotowy kabel – przewód wyposażony w specjalne, obracające się połączenie z korpusem prostownicy, to spore udogodnienie. Aby móc dotrzeć do wszystkich pasm włosów, niejednokrotnie trzeba wyginać kabel. Jeżeli prostownica nie jest wyposażona w takie rozwiązanie, łatwo o przerwanie izolacji, co w skrajnych przypadkach może skończyć się porażeniem,
  • etui odporne na wysoką temperaturę – niektórzy producenci sprzedają swoje urządzenia w zestawie z etui do przechowywania, które zostało wykonane z materiału niewrażliwego na działanie temperatury. To spore udogodnienie, które umożliwia schowanie prostownicy od razu po skończonym zabiegu.

Niektóre urządzenia mają na wyposażeniu dodatkowe elementy, podnoszące intuicyjność i komfort ich użytkowania:

  • wyświetlacz – może informować o kluczowych parametrach pracy, jak gotowość urządzenia do prostowania, aktualnie ustawiona i aktualnie występująca temperatura,
  • grzebień – niektóre prostownice są zintegrowane z grzebieniem, zatem przy okazji prostowania, użytkowniczka może rozczesać włosy.

 

Jaka prostownica do domu? Podsumowanie

Zakupowi prostownicy warto poświęcić nieco uwagi. Dobrze dobrane urządzenie będzie nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne. To ważne, bowiem delikatne włosy łatwo ulegają zniszczeniu, a proces ich regeneracji jest długotrwały. Powyżej przedstawiliśmy wszystkie cechy dobrej prostownicy, które warto wziąć pod uwagę przed dokonaniem wyboru.