Aktualizacja: Grudzień 2022

Cappuccino, cafe latte i latte macchiato to pozycje obowiązkowe w menu każdej dobrej kawiarni. Nie trzeba jednak wychodzić z domu, żeby skosztować najlepszych kawowych przysmaków. Można powiedzieć – nic nowego, wystarczy kupić zaawansowany ekspres. Nic bardziej mylnego. Przygotowanie dobrej kawy w domowym zaciszu nie wymaga zakupu drogiego, skomplikowanego urządzenia. Wystarczy dobry spieniacz do mleka, z którego pomocą przygotujesz zarówno ciepłą, jak i zimną kawę. Na co więc zwrócić uwagę przy zakupie spieniacza do mleka?


Spieszysz się? Od razu zobacz: Najlepszy spieniacz do mleka – ranking elektrycznych ubijaków do spieniania w 2021 »


Rynek oferuje kilka odmian tego typu urządzeń – od prostych ręcznych spieniaczy, po zaawansowane urządzenia elektryczne. Ranking spieniaczy do mleka obejmuje wyłącznie urządzenia najwyższej klasy, które oferują najwyższą jakość wykonania i wiele dodatkowych funkcji. W naszym rankingu znajdują się najlepsze spieniacze do mleka, a my wyszczególniamy wszystkie zalety i wady konkretnych modeli. Wszystko po to, żeby ułatwić podjęcie trafnej decyzji zakupowej. Jednak, aby wiedzieć czym kierowaliśmy się przy wyborze konkretnych produktów, zalecamy, aby przejrzeć poniższą część poradnikową. 

Zjawisko spieniania mleka. Jak działa spieniacz do mleka? 

Elektryczny spieniacz do mleka, podobnie jak każdy inny, wykorzystuje zjawisko denaturacji białka i szybkiego napowietrzania mleka. W ten sposób powstaje gęsta piana, która utrzymuje się przez długi czas (znacznie dłuższy niż ma to miejsce w przypadku ręcznych lub bateryjnych urządzeń). Denaturację i napowietrzanie realizują specjalne przystawki. W niektórych modelach są one mechanicznie połączone z dzbankiem (tego typu urządzenia przypominają czajniki elektryczne, składają się z dzbanka i z podstawy). Bardziej zaawansowane konstrukcje, jak choćby Amica FD3011 i JURA 24019 Hot & Cold, oferują napęd magnetyczny. Oznacza to, że w podstawie i przystawce nie ma elementów zębatych, przenoszących napęd. Ruch jest realizowany przez specjalny system magnesów. Oznacza to znacznie łatwiejsze czyszczenie urządzenia, ponieważ w podstawie nie ma szczelin, przez które woda mogłaby przedostać się do elementów elektrycznych i elektronicznych.

Spieniacz elektryczny do mleka ma jeszcze jedną istotną zaletę – może pracować w jednym z trzech trybów. Najlepszy spieniacz do mleka może wytworzyć chłodną lub ciepłą pianę, jak i podgrzać mleko, np. do przygotowania kakao. Proces podgrzewania jest realizowany na dwa sposoby – poprzez standardową płytę grzewczą i poprzez zjawisko indukcji magnetycznej. Najbardziej zaawansowanym modelem jest właśnie indukcyjny spieniacz do mleka (Tchibo 303080, Severin SM 9688). W procesie podgrzewania dochodzi do przeniesienia energii na dno, gdzie zamieniana jest w ciepło. Przekłada się to na zwiększenie wydajności procesu (szybsze podgrzanie przy niższym zużyciu energii) i na bezpieczeństwo – nie występuje ryzyko przypalenia mleka.

Rozmiar dzbanuszka. Jaką pojemność powinien mieć spieniacz do mleka? 

Poszczególne modele różnią się między sobą pojemnością zasobnika na mleko. Należy pamiętać, że w procesie spieniania nie ma możliwości wypełnienia pojemnika w stu procentach – w urządzeniu musi pozostać przestrzeń na pianę. To niezwykle istotne, bowiem nie każdy spieniacz do mleka elektryczny może przygotować napój dla całej rodziny w trakcie jednego cyklu pracy. Jeżeli zostanie wybrany zbyt mały model, proces trzeba będzie powtarzać (nawet kilkukrotnie), a to przekłada się nie tylko na wydłużony czas przygotowania napojów, ale także na większe zużycie energii i co za tym idzie – na wyższe rachunki za prąd. Dla kilkuosobowej rodziny polecany jest model Severin SM 9688. Ta spieniarka do mleka może przygotować 350 ml piany (ciepłej lub zimnej) lub podgrzać 700 ml mleka. Z kolei Amica FD3011 to urządzenie do spieniania mleka idealne dla singielki bądź singla – w trakcie jednego cyklu, spienia 100 ml lub podgrzewa 200 ml mleka.

 

Moc urządzenia. Jak mocne powinny być elektryczne spieniacze do mleka? 

Spieniacz do mleka z podgrzewaczem powinien pracować szybko i wydajnie – w końcu o poranku, kiedy czasu zawsze jest za mało, liczy się każda minuta. Oprócz zastosowanej technologii (najszybszy jest spieniacz do mleka indukcyjny), liczy się także moc urządzenia. Spieniacz do mleka z podgrzewaczem przygotowuje napój tym szybciej, im większą moc wykorzystuje. Najlepszy pod tym względem jest JURA 24019 Hot & Cold (650 W), a najsłabszy – Amica FD3011 (450 W). Należy jednak pamiętać, że duża moc oznacza znaczny pobór prądu. Automatyczny spieniacz do mleka może przygotować zarówno ciepłą, jak i zimną pianę. W drugim przypadku wymagana jest znacznie wyższa prędkość pracy przystawki, zwłaszcza jeżeli chcemy użyć mleka z niską zawartością tłuszczu. To kolejna cecha, na którą warto zwrócić uwagę. Do spienienia (nawet na zimno) tłustego mleka, nie potrzeba znacznej energii. Co innego, jeżeli użyjemy mleka 0,5 proc. Producenci informują, z jakim mlekiem najlepiej współpracuje dane urządzenie. Przykładowo, Eldom SI500 dobrze “dogaduje się” z mlekiem o zawartości tłuszczu powyżej 3 proc.

 

Podsumowanie. Jaki spieniacz do mleka wybrać w 2021? Zobacz nasz ranking

Po przeczytaniu powyższych punktów, na pewno już wiesz na co zwrócić uwagę, kupując urządzenie do spieniania mleka. Teraz czas, aby zobaczyć, który kubek do spieniania mleka podbija aktualne rankingi -> Najlepszy spieniacz do mleka – ranking elektrycznych ubijaków do spieniania w 2021 »

Ranking obejmuje wyłącznie urządzenia najwyższej klasy, wykonane z najlepszych materiałów. Każde z nich można łatwo wyczyścić (ze względu na niewielką ilość elementów demontowanych), a zasobniki na mleko nadają się do mycia w zmywarce. Pozostałe cechy, w tym także wzornictwo, to kwestia indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Przed podjęciem decyzji, warto przestudiować wszystkie wady i zalety poszczególnych modeli.