Aktualizacja: Kwiecień 2024

Żelazko ze stacją parową to niezwykle interesująca alternatywa dla tradycyjnych modeli. Prasowanie jest czynnością, którą większość z nas wykonuje z obowiązku, nie dla przyjemności, a jeżeli zachodzi konieczność wygładzenia zagnieceń na wymagających tkaninach, staje się ona jeszcze bardziej uciążliwa. Najlepsza stacja parowa, która wykazuje znacznie większą skuteczność niż żelazka parowe, jest rozwiązaniem tego problemu. Na jakie cechy urządzenia warto zwrócić uwagę, wybierając generator pary? Ranking 2020 i artykuł poradnikowy powstał po to, by ułatwić podjęci decyzji.

Żelazko parowe ze stacją – co to takiego?

Stacja parowa, czyli inaczej – generator pary, przypomina nieco tradycyjne żelazka z funkcją pary. Nie należy jednak utożsamiać obu tych urządzeń, gdyż zarówno w ujęciu konstrukcyjnym, jak i pod względem oferowanych możliwości, występuje między nimi sporo różnic. Stacje parowe do prasowania składają się z dwóch głównych elementów – żelazka i umieszczonego poza nim zbiornika na wodę z bojlerem, który odpowiada za wytworzenie pary. Całość połączona jest przewodem, za którego pośrednictwem, para jest pompowana do żelazka. Może się wydawać, że umieszczenie zasobnika poza obudową urządzenia, znacząco zmniejsza jego funkcjonalność. Taki sprzęt zajmuje bowiem więcej miejsca niż tradycyjne żelazko, a pełni identyczną funkcję. Cóż, jest to tylko półprawda. Dobra stacja parowa zapewnia bowiem znacznie wyższe ciśnienie wyrzutu pary. Dodatkowo gorący strumień może wydobywać się z umieszczonych w stopie kanalików przez cały czas.

 

Żelazko czy stacja parowa?

Zatem spróbujmy odpowiedzieć na niełatwe pytanie – stacja parowa czy żelazko? Pierwsza grupa urządzeń jest droższa od tradycyjnych modeli, ale w przypadku osób, które prasują dużo i często (lub po prostu nie lubią poświęcać zbyt wiele czasu na wygładzanie zagnieceń), stanowi najlepszy wybór. O skuteczności generatorów pary najlepiej świadczy fakt, że takie urządzenia są wykorzystywane w każdej profesjonalnej pralni.

Wybór konkretnego modelu nie jest łatwy. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele urządzeń do generowania pary, a cena nie jest jedyną różniącą je cechą. Przede wszystkim, poszczególne modele znacząco różnią się pod względem oferowanych parametrów. Na co warto zwrócić uwagę, zanim w naszym domu stanie stacja parowa? Jaki generator pary wybrać? Ranking 2020 wymienia urządzenia, które cieszą się najlepszą opinią użytkowników, a artykuł poradnikowy zwraca uwagę na cechy, które należy brać pod uwagę, zanim zdecydujemy się na konkretny model.

 

Generator pary – jaki wybrać? Lepszy będzie system prasowania czy żelazko z bazą parową?

We wcześniejszej części poradnika, przybliżyliśmy budowę stacji parowej. Należy jednak wspomnieć, że na rynku dostępne są także tzw. systemy prasowania. Co to takiego? Pod tą nazwą kryją się stacje parowe, czyli żelazko i generator pary, zintegrowane z deską do prasowania – każdy z tych elementów składa się na jedno, zintegrowane urządzenie. W niektórych przypadkach, deski w systemach parowych są wyposażone w system zasysania, która zapewnia dobre przyleganie materiału, oraz system nadmuchu, eliminujący konieczność dociskana stopy do materiału. Są to jednak bardzo zaawansowane urządzenia, znajdujące się w rynkowej niszy. W większości przypadków, systemy prasowania są zintegrowane ze standardowymi deskami. Jeżeli kupującemu zależy na rozszerzonej funkcjonalności deski, zakup systemu jest dobrym pomysłem. Należy jednak liczyć się z wysoką ceną takiego urządzenia.

Jeżeli jednak nabywca szuka urządzenia, które skutecznie poradzi sobie z wyprasowaniem dużej ilości ubrań, a funkcje zasysania i nadmuchu nie znajdują się na liście priorytetów, żelazko ze stacją pary będzie wystarczające. Najlepsze stacje parowe nie ustępują systemom pod względem skuteczności, a dodatkowo – są nieco łatwiejsze w przechowywaniu.

 

Żelazko z generatorem pary – jakie wybrać? Na jakie cechy urządzenia warto zwrócić uwagę?

Dobre stacje parowe z łatwością radzą sobie z opornymi zagnieceniami, nawet gdy trzeba wyprasować wymagające tkaniny. Nie można jednak powiedzieć, że każda stacja parowa jest tak samo dobra. O skuteczności urządzenia świadczą przede wszystkim jego parametry techniczne, które wymieniamy poniżej.

  • Moc
    Moc urządzenia decyduje o tym, jak szybko będzie gotowe do pracy, czyli jak szybko stopa osiągnie optymalną temperaturę, a bojler zacznie generować parę. Dobre stacje parowe legitymują się mocą na poziomie 2000 W. Im wyższa wartość tego parametru, tym lepiej. Należy jednak pamiętać, że wysoka moc przekłada się na większy pobór prądu.

  • Ciśnienie pary
    Ciśnienie pary (ta wartość wyrażana jest w barach) to kolejny parametr, który warto mieć na uwadze podczas podejmowania decyzji zakupowej. To właśnie ciśnienie w największym stopniu definiuje wydajność stacji parowej. Strumień pary powinien być na tyle silny, żeby mógł z łatwością przeniknąć przez strukturę tkaniny i wygładzić nawet najbardziej oporne załamania materiału. Wiele oferowanych na rynku urządzeń legitymuje się ciśnieniem pary na poziomie 3 barów, ale takie modele można polecić tylko niewymagającym użytkownikom. Dobra stacja parowa powinna zapewniać ciśnienie na poziomie minimum 5 barów. Im wyższa będzie ta wartość, tym lepiej.

  • Strumień pary
    Ten parametr jest ściśle powiązany z ciśnieniem i wskazuje na ilość pary, jaką stacja jest w stanie wygenerować w ciągu minuty. W tradycyjnych żelazkach parowych, ze zbiornikiem na wodę umieszczonym w obudowie urządzenia, parametr ten osiąga wartość ok. 50 gramów na minutę. Dobra stacja parowa, bez trudu podwaja tę wartość.

  • Uderzenie pary
    Ta funkcja odpowiada za miejscowe nawilżenie tkaniny i warto stosować ją w tych obszarach materiału, na których występują najoporniejsze zagniecenia. Jest to tzw. jednorazowe uderzenie, które w wysokiej klasy generatorach, osiąga wartość na poziomie minimum 300 gramów. Najlepsze stacje parowe zapewniają uderzenie na poziomie 400-650 gramów.

  • Pojemność pojemnika na wodę
    Im więcej wody zmieści zasobnik, tym więcej ubrań można wyprasować bez konieczności uzupełniania jej poziomu. W dobrych stacjach parowych pojemnik mieści więcej niż 1 litr.

  • Rodzaj stopy
    O skuteczności prasowania nie decyduje wyłącznie strumień pary, ale także stopa żelazka. Element ten powinien być tak ukształtowany, by zapewniał możliwość dotarcia do trudno dostępnych miejsc, np. do przestrzeni między guzikami. Dodatkowo stopa powinna być wykonana z materiału, który zapewnia dobry poślizg, zapobiega przywieraniu tkaniny i który wykazuje odporność na zarysowania i inne uszkodzenia. W wysokiej klasy stacjach parowych najczęściej stosowane są stopy:
    • ceramiczne
    • stalowo-ceramiczne
    • stalowe
    • aluminiowe
    • teflonowe (coraz rzadziej)
    • granitowe
    • szafirowe
    • szklane
    • z pokryciem z eloxalu
    Wśród popularnych modeli wysokiej klasy, najczęściej spotyka się stopy ceramiczne, szklane i stalowe.

 

Jaki generator pary wybrać? Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Oprócz wymienionych wyżej parametrów istnieje także szereg cech, które wskazują na funkcjonalność urządzenia. O czym mowa? O dodatkowych funkcjach, które znacząco ułatwiają proces prasowania i czynią go jeszcze skuteczniejszym, jak i o cechach konstrukcyjnych, które wpływają na funkcjonalność stacji parowej.

  • Blokada kapania
    Generowana para często skrapla się na powierzchni stopy i kamie na tkaninę, co nie jest zbyt pożądanym zjawiskiem. Nie jest to cecha włącznie stacji parowych, ale wszystkich urządzeń do wygładzania zagnieceń, które wykorzystują parę. Jeżeli generator jest wyposażony w blokadę kapania, problem kapania nie wystąpi.

  • Samoczyszczenie
    W procesie parowania, w kanalikach dochodzi do osadzania kamienia. Zjawisko to ma negatywny wpływ nie tylko na efektywność prasowania, ale i na żywotność urządzenia. Warto zatem wybrać model, wyposażony w funkcję samoczyszczenia.

  • System antywapienny
    Jeżeli użytkownik generatora stosuje wodę kranową, wewnątrz urządzenia z czasem pojawi się kamienny osad, który pozostawia biały nalot na tkaninach i znacząco skraca żywotność generatora. Aby temu zapobiec, producenci stosują specjalne systemy antywapienne. W tym zakresie, występują dwa rozwiązania – stałe i wymagające okresowej wymiany specjalnego wkładu.

  • Funkcja prasowania w pionie
    Niektóre ubrania, zwłaszcza wykonane z delikatnych tkanin, wymagają prasowania w pionie. Warto zatem zdecydować się na model, który oferuje taką możliwość.

  • Funkcja automatycznego wyłączania
    W przypadku urządzeń elektrycznych, które w trakcie pracy generują wysoką temperaturę, bezpieczeństwo powinno być jedną z priorytetowych kwestii. Warto zatem zdecydować się na model, który automatyczne wyłącza się po określonym czasie bezczynności.

  • Blokada stacji parowej
    Funkcja ta sprawia, że po odłożeniu żelazka na stację, oba elementy można zablokować, czyli – części prasującej nie da się zdjąć z części bazowej bez zwolnienia blokady. Przydatne udogodnienie, zwłaszcza podczas przenoszenia urządzenia.

  • Długość przewodu sieciowego
    Każdy generator pary znacząco ułatwia proces prasowania, jednak warto zdecydować się na model, który robi to w możliwie największym stopniu. Nie tylko wydajność decyduje o wygodzie pracy, nie należy zapominać też o pozornie banalnym parametrze, jakim jest długość przewodu zasilającego. 1,5 metra to wartość, która powinna zapewnić wystarczającą swobodę.

  • Długość węża parowego
    Podobnie jak przewód zasilający, wąż parowy powinien legitymować się odpowiednią długością. Jest to o tyle istotne, że niektóre ubrania wymagają prasowania w pionie, więc przewód dostarczający parę musi zapewniać całkowitą swobodę ruchów. Także w tym przypadku, 1,5 metra to wartość zapewniająca komfortową pracę.

 

Stacja parowa – czy warto?

Żelazko ze stacją parową to urządzenie niezwykle funkcjonalne, które przedstawia wiele zalet. A co z wadami? W tym miejscu należy wskazać na dwie cechy – cenę, która jest wyższa niż koszt zakupu tradycyjnego żelazka parowego, oraz na nieco trudniejsze przechowywanie, co wynika z większego rozmiaru (w porównaniu ze zwykłym żelazkiem. Jeżeli jednak prasujemy dużo i często, żelazko parowe ze stacją to najlepszy wybór.