Aktualizacja: Czerwiec 2024

Prasowanie pochłania zbyt wiele czasu, a usuwanie opornych zagnieceń nastarcza wielu trudności? Rozwiązaniem tego problemu jest stacja parowa. Poniższe zestawienie obejmuje urządzenia skuteczne, które umożliwiają prasowanie także w pionie i wielu warstw w tym samym czasie. Poszczególne modele różnią się jednak parametrami, naturalne jest więc, że w głowie kupującego pojawia się wiele pytań. Jaki generator pary kupić? Jakie żelazko z generatorem pary okaże się najlepsze? Czym powinno cechować się dobre żelazko ze stacją parową? Stworzony przez nas ranking pomoże w dokonaniu najlepszego wyboru.

Najtańsza alternatywa
Electrolux E8ST1-8EGM
Electrolux E8ST1-8EGM

Rozwiń

Nasz wybór
Tefal Pro Express Ultimate GV9620
Tefal Pro Express Ultimate GV9620

Rozwiń

Najwyższa moc
Philips PerfectCare Elite Plus GC9660-30
Philips PerfectCare Elite Plus GC9660/30

Rozwiń

Inteligentny czujnik ruchu czy ochrona tkanin przed poplamieniem to tylko niektóre z atutów, które sprawiły, że Tefal Pro Express Ultimate znalazł się na naszym podium. Choć zapłacimy za niego najwięcej, to cena ta jest adekwatna do oferowanych funkcjonalności. Osobom, które zaś na pierwszym miejscu stawiają moc, na pewno spodoba się Philips PerfectCare Elite Plus. Silne jednorazowe uderzenie pary o mocy 520 g/min poradzi sobie z najtrudniejszymi zagnieceniami. Nie oznacza to jednak, że ograniczony budżet jest przeszkodą w zakupie dobrej stacji parowej, czego przykładem jest Electrolux E8ST1-8EGM z funkcją PrecisionCare, umożliwiającą wybranie optymalnej temperatury do określonej tkaniny. Na uwagę zasługuje też Bosch TDS8060. Korzystanie z tej stacji pozwoli zaoszczędzić do 35% wody oraz 25% energii. Wśród polecanych produktów znalazł się również Braun IS 7155WH Carestyle 7, mogący poszczycić się innowacyjną stopą Eloxal 3D PLUS, która jest aż dwukrotnie twardsza od stali nierdzewnej.

 1. Tefal Pro Express Ultimate GV9620E0
 2. Philips PerfectCare Elite Plus GC9660/30
 3. Braun IS 7155WH Carestyle 7
 4. Electrolux E8ST1-8EGM
 5. Poradnik wyboru stacji parowej

ZOBACZ TEŻ: Jaką wybrać deskę do prasowania do stacji parowej?


Najlepsze stacje parowe – Ranking stacji parowych 2021

1. Tefal Pro Express Ultimate GV9620

Tefal Pro Express Ultimate GV9620
Pierwszym opisywanym urządzeniem ułatwiającym codzienne prasowanie jest stacja parowa Tefal Pro Express Ultimate GV9620. Jest to najdroższa propozycja w naszym zestawieniu. Sprawdźmy więc czy wysoka cena przekłada się na odpowiednio wysoką jakość i skuteczność prasowania.

JAKOŚĆ

CENA

Generator pary Tefal GV9620 cechuje się wieloma istotnymi zaletami, pozwalającymi na jego wygodne użytkowanie. Najważniejsze z nich to ciągły strumień pary o natężeniu do 180 g/minutę i wytwarzane ciśnienie pary wynoszące aż 8 barów. Są to najwyższe wartości charakteryzuje te parametry w naszym rankingu. Taka specyfikacja gwarantuje skrócenie czasu prasowania oraz zwiększenie jego efektywności.

Kolejny znakomitym rezultatem urządzenia, jakim jest żelazko ze stacją parową Tefal to najsilniejsze uderzenie pary, które wynosi aż 650 g/min. Umożliwia to poradzenie sobie z najtrudniejszymi zagnieceniami, nawet w przypadku grubych tkanin, dzięki czemu prasowanie okaże się wyjątkowo proste i przyjemne.

Jak pod kątem funkcjonalności prezentuje się sprzęt od Tefal? Stacja parowa GV9620 oferuje następujące funkcje:

 • technologia Smart Steam – inteligentny czujnik rozpoznaje ruch Twojej ręki i automatycznie wytwarza parę, zawsze wtedy, gdy jej potrzebujesz
 • system Protect – przekształca wycieki i krople zbierające się na stopie żelazka w parę, chroniąc tym samym tkaniny przed poplamieniem
 • szufladka Calc Collectrot – zapewnia dłuższą żywotność urządzenia ułatwiając usuwanie kamienia z żelazka
 • intuicyjny panel sterowania – umieszczony w uchwycie generatora umożliwia wybór spośród 5 manualnych programów, które są idealną kombinacją pary i temperatury
 • tryb EKO – pozwala zaoszczędzić nawet do 20% energii elektrycznej nie tracąc przy tym na jakości prasowania

Żelazko Tefal ze stacją parową jest także urządzeniem bardzo wygodnym. Ową wygodę zapewnia między innymi wyjmowalny zbiornik na wodę, który łatwo napełnić, nawet w trakcie prasowania, a jego duża pojemność wynosząca 1,9 l pozwoli na długie prasowanie. Kolejnym aspektem dotyczącym wygody jest wąż parowy, którego długość wynosi aż 1,8 m, co pozwala na swobodne manewrowanie urządzeniem. Należy też wspomnieć o przemyślanej pokrywie urządzenia, która zabezpiecza stację parową i ułatwia jej przenoszenie.

Opisując urządzenie, jakim jest stacja parowa nie sposób nie wspomnieć o stopie urządzenia. Jak na tej płaszczyźnie prezentuje się urządzenie Tefal? Generator pary, w właściwie jego peryferyjna część, którą jest żelazko wyposażona jest w innowacyjną stopę Durilium AirGlide Autoclean, która według producenta zapewnia o 33% bardziej płynne prowadzenie po tkaninie, w porównaniu z innymi powłokami żelazek Tefal. Jest ona również odporna na ewentualne zarysowania i posiada dużą ilość otworów parowych, co zapewnia optymalne rozprowadzenie pary.

Czy opisywany produkt wykazuje jakieś wady? Na pewno jedną z nich jest wysoka cena, którą trzeba zapłacić za urządzenie. Przekracza ona 1500 zł, co dla niektórych może okazać się wartością zbyt wysoką, by pozwolić sobie na zakup generatory pary Tefal. Należy wspomnieć o braku automatycznego zwijania przewodu sieciowego, który ma 1,7 metra. Na tej półce cenowej taka dogodność powinna być podstawą.

Podsumowując, żelazko z generatorem pary Tefal Pro Express Ultimate GV9620 jest sprzętem zapewniającym szybkie, łatwe i przede wszystkim skuteczne prasowanie, nawet mocno wygniecionych i grubych materiałów. Jeśli wysoka cena nie jest dla kogoś przeszkodą może nabyć bardzo solidne i funkcjonalne urządzenie, które na pewno nie zawiedzie w codziennych obowiązkach.

Zalety
Mocny strumień pary o mocy do 180 g/min
Najwyższe ciśnienie pary w zestawieniu (8 bar)
Najmocniejszy w zestawieniu jednorazowy wyrzut pary (650 g/min)
Innowacyjna stopa Durilium AirGlide Autoclean zapewniająca wyjątkowo płynne prowadzenie żelazka
Czujnik ruchu żelazka
System Protect chroniący przed poplamieniem tkanin wodą
Tryb EKO
Wyjmowalny i duży pojemnik na wodę (1,9 l)
Wąż doprowadzający parę o długości 1,8 m
5 programów prasowania do wyboru
Wady
Wysoka cena – najdroższy generator pary w zestawieniu
Brak automatycznego zwijania przewodu sieciowego

Kup na Allegro

 

2. Philips PerfectCare Elite Plus GC9660/30

Philips PerfectCare Elite Plus GC9660/30
Kolejnym znakomitym urządzeniem do prasowania w naszym zestawieniu jest stacja parowa Philips PerfectCare Elite Plus GC9660/30. Urządzenie cechuje się wyśmienitymi parametrami technicznymi, dzięki czemu nie zawiedzie, nawet w przypadku prasowania mocno zagniecionych ubrań.

JAKOŚĆ

CENA

Generator pary Philips może pochwalić się silnym jednorazowym uderzeniem pary o mocy 520 g/min co umożliwia skuteczne rozprasowanie najtrudniejszych zagnieceń, a ciągły strumień pary na poziomie 155 g/min o ciśnieniu 7,5 bara pozwala na łatwe i przyjemne codzienne prasowanie – nawet takie, które odbywa się w pionie. Co więcej, dzięki technologii OptimalTEMP nie musimy się już martwić o ewentualne przypalenie tkanin bez względu na ich rodzaj. Temperatura jest stała, odpowiednio delikatna dla jedwabiu, jak również wystarczająco mocna, by wyprasować gruby dżins. Żelazko bez obaw można zostawić włączone na ubraniu lub desce bez żadnego ryzyka zniszczenia czy wybłyszczenia tkaniny – inteligentny czujnik DynamiQ będzie generował parę tylko wtedy, gdy wykryje ruch żelazka. Dzięki temu silny strumień pary jest uwalniany tylko wtedy, kiedy jest potrzebny, a to pozwala zaoszczędzić wodę w pojemniku.

Jeśli już jesteśmy przy zbiorniczku na wodę, warto zwrócić uwagę, na to, iż jest on od odłączany od stacji, co zdecydowanie ułatwia jego napełnianie, a pojemność wynosząca 1,8 l sprawia, nie często będziemy musieli przerywać prasowanie, by go napełnić.

Jak pod względem bezpieczeństwa prezentuje się sprzęt od Philips? Generator pary poza wspomnianymi technologiami OptimalTEMP oraz DynamiQ wyposażony jest także w funkcję automatycznego wyłączania, co jest świetną wiadomością dla osób roztargnionych i zapominalskich. Gdy żelazko nie będzie używane przez kilka minut, nastąpi jego automatyczne wyłączenie, co nie tylko pozwoli zaoszczędzić energię, ale również zapewni spokojną głowę po wyjściu z domu. Będąc przy temacie zabezpieczeń, warto także wspomnieć o możliwości zablokowania żelazka w stacji bazowej, co ułatwia transport urządzenia i zmniejsza ryzyko przypadkowego poparzenia się gorąca stopą żelazka.

Czym jeszcze wyróżnia się opisywana stacja parowa? Na pewno uniwersalnością, a to dlatego iż dzięki funkcji Easy De-Calc Plus, która informuje o konieczności opróżnienia zbiornika z gromadzonego kamienia, możemy używać do prasowania bieżącej wody z kranu. System odkamieniania pozwoli natomiast zachować maksymalną moc strumienia pary przez bardzo długi okres korzystania z urządzenia.

A co z wadami sprzętu od Philips? Stacja parowa PerfectCare Elite Plus GC9660/30 kosztując grubo ponad 1000 zł jest sprzętem stosunkowo drogim, na który nie wszyscy będą mogli sobie pozwolić. Co więcej, użytkownicy skarżą na dość głośnią pracę generatora pary, choć nie jest to regułą. I jeśli chodzi o wady, to byłoby na tyle.

Jak widać żelazko z generatorem pary Philips jest bardzo dobrym sprzętem, którego ilość zalet zdecydowanie przewyższa nieliczne mankamenty. Jeśli więc zależy Ci na skutecznym i bezpiecznym urządzeniu, dzięki któremu Twoje prasowanie stanie się prostsze i przyjemne stacja parowa Philips PerfectCare Elite Plus GC9660/30 jest sprzętem, który sprawdzi się w 100%

PerfectCare Elite Plus Steam Generator Iron | Philips | GC9600 series

Stacja parowa Philips z serii 9600 to najczęściej wybierane generatory pary wśród użytkowników

Zalety
Mocny strumień pary o mocy do 155 g/min
Wysokie ciśnienie pary (7,5 bar)
Bardzo mocny jednorazowy wyrzut pary (520 g/min)
Technologia OptimalTEMP chroni ubrania przed przypaleniem
Inteligentny czujnik ruchu DynamiQ
Funkcja automatycznego wyłączania
Odłączany zbiornik na wodę
Tytanowa stopa żelazka T-ionicGlide
Wady
Stosunkowo wysoka cena
Dość głośna praca generatora pary

3. Braun IS 7155WH Carestyle 7

Braun IS 7155WH Carestyle 7
Przedostatnią propozycją w naszym zestawieniu jest nagrodzona wieloma wyróżnieniami stacja parowa Braun IS 7155WH Carestyle 7. Przyznano jej takie nagrody jak Plus X Award dla najlepszego produktu 2018, która wyróżnia innowacje dla przyszłości mające ułatwić życie klientów, a także Plus X Award 2018 za wysoką jakość, design i prostotę obsługi. Sprawdźmy jak zdobyte nagrody przekładają się na praktyczną kwestie sprzętu.

JAKOŚĆ

CENA

Generator pary Braun w pierwszej kolejności przykuwa wzrok nowoczesnym i eleganckim wyglądem. Prostokątna forma oraz dodatki ze stali nierdzewnej nadają sprzętowi oryginalnego stylu, który idealnie wpisze się w niemal każde wnętrze. Na pierwszy rzut oka można dostrzec duży, odłączany pojemnik na wodę, który pomieści aż 2 l płynu, dzięki czemu nie musimy się trudzić częstym uzupełnianiem go. Jeśli chodzi o parametry techniczne to tutaj także jest nieźle. Ciągły strumień pary o mocy 125 g/min pod ciśnieniem 7,5 bara umożliwia swobodne i łatwe prasowanie wymiętych ubrań, a pojedynczy silny wyrzut pary 500 g/min pozwoli na rozprasowanie uciążliwych zagnieceń. Co więcej, żelazko z generatorem pary Braun jest wyposażone w tryb iCare, który w zależności od typu tkaniny nastawia automatycznie odpowiednią temperaturę oraz zabezpiecza tkaniny przed przypaleniem, nawet gdy zostawimy na nich żelazko na dłużej. Poza trybem iCare możemy wyróżnić jeszcze dwa inne, również praktyczne:

 • Tryb TURBO – jest to połączenie maksymalnego wyrzutu pary i najwyższej temperatury prasowania, co pozwala na uporanie się z nawet mocno pogniecionymi ubraniami oraz skuteczne wyprasowanie trudnych i grubych tkanin
 • Tryb ECO – idealny do prasowania delikatnych materiałów, które potrzebują mniejszej ilości pary. W porównaniu z trybem TURBO pozwala on zaoszczędzić ponad 30% energii elektrycznej.

A jak prezentuje się stopa żelazka od Braun? Stacja parowa, a w zasadzie jej peryferyjna część wyposażona jest w innowacyjną stopę Eloxal 3D PLUS. Jak sama nazwa wskazuje jest ona pokryta eloxalem, który jest aż dwukrotnie twardszy od stali nierdzewnej. Takie rozwiązanie sprawia, że powłoka stopy jest bardzo wysoce odporna na zrysowania, a samo przesuwanie żelazkiem po tkaninach jest wyjątkowo gładkie i proste. Projektanci stopy żelazka inspirując się deską snowboardową zaokrąglili jej brzegi, przez co sprawnie i szybko możemy wyprasować głębokie zagniecenie, a także dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, jak guziki, zamki czy falbanki. Ich wyprasowani ułatwią również 3 aktywne strefy pary oraz precyzyjny jej wyrzut z czubka stopy. Dzięki takim rozwiązaniom mamy pełną kontrolę nad procesem prasowania.

Jak pod kątem funkcjonalności prezentuje się sprzęt od Braun? Generator pary wyposażony jest między innymi w:

 • cyfrową blokadę kapania – która działa już od momentu włączenia żelazka, przez co nie musimy się martwić o powstawanie plam i wycieków wody podczas prasowania,
 • system łatwego zamykania EasyLock – dzięki niemu łatwo i szybko zablokujemy żelazko w stacji parowej. Ułatwia to przenoszenie urządzenia oraz jego bezpieczne przechowywanie,
 • system automatycznego wyłączana Auto-off – gdy żelazko nie jest używane, po 10 minutach bezczynności system automatycznie odłączy zasilanie zapewniając bezpieczeństwo dla domu oraz większą oszczędność energii elektrycznej.

Do tej pory żelazko z generatorem pary Braun prezentuje się wprost wyśmienicie, a czy posiada jakieś wady? Jedną z naprawdę nielicznych jest nieergonomiczne usytuowanie przycisku pary, który trzeba trzymać przez cały czas, w którym ma wydobywać się para. Po dłuższym użytkowaniu może to powodować pewien dyskomfort.

Jeśli już jesteśmy przy temacie wygody, to nie sposób wspomnieć o cichej pracy urządzenia, co nie jest tak oczywiste w przypadku stacji parowych. Dzięki temu możemy bez obaw prasować w godzinach nocnych i wczesno-porannych nie budząc przy tym nikogo. Sporym udogodnieniem jest również system usuwania kamienia Fast Clean, którego proces trwa zaledwie niecałą minutę i który umożliwia korzystanie z bieżącej, kranowej wody. System sam powiadamia o konieczności oczyszczenia urządzenia z zalegającego kamienia, który gromadzony jest w specjalnej siateczce przechwytującej aż 59% zanieczyszczeń.

Podsumowując, stacja pary Braun IS 7155WH Carestyle 7 jest urządzeniem nie tylko eleganckim, ale przede wszystkim bardzo praktycznym i wyposażonym w innowacyjne rozwiązania. Na pewno ułatwi codzienne domowe obowiązki i jest wysokim gwarantem zadowolenia.

Zalety
Największy pojemnik na wodę w zestawieniu (2 l)
Odpowiednio mocny strumień pary o mocy 125 g/min
Stosunkowo wysokie ciśnienie pary (7,5 bara)
Tryb iCare, który pozwala automatycznie ustawić najlepszą temperaturę do konkretnej tkaniny
Skuteczna cyfrowa blokada kapania
System łatwego zamykania EasyLock
System automatycznego wyłączana Auto-off
Cicha praca generatora pary
System usuwania kamienia Fast Clean
Innowacyjna stopa Eloxal 3D PLUS
Wady
Nieergonomiczne usytuowany przycisk wyrzutu pary

Kup na Allegro

 

4. Electrolux E8ST1-8EGM

Electrolux E8ST1-8EGM
Czas na najtańszą propozycję w naszym zestawieniu, którą jest stacja parowa Electrolux E8ST1-8EGM. Urządzenie możemy kupić ja niecałe 700 zł, co jest sporą różnica w stosunku do poprzednich urządzeń. Czy niska cena przekłada się na gorszą jakość prasowania? Przekonajmy się!

JAKOŚĆ

CENA

Generator pary Electrolux na pierwszy rzut oka nie odstaje tak bardzo od swoich konkurentów, jak mogłoby się to wydawać. Cechuje się on co prawda najsłabszym jednorazowym uderzeniem oraz ciągłym strumieniem pary, które wynoszą odpowiednio 460 g/min i 115 g/min, ale i takie wartości są wystarczające, by skutecznie poradzić sobie z codziennym prasowaniem mniej lub bardziej wygniecionych ubrań. Co najwyżej, samo prasowanie może zająć nieco więcej czasu.

Czym natomiast na plus wyróżnia się sprzęt od Electrolux? Stacja parowa oferuje innowacyjny program prasowania Outdoor Care, który docenią przede wszystkim osoby, których szafa pęka w szwach od sportowych ubrań. Program, dzięki precyzyjnie ustawionej temperaturze przywraca nieprzemakalność tkanin po ich praniu w pralce. Skuteczność ochrony przed deszczem jest dużo wyższa, aniżeli w przypadku suszeniu odzieży turystyczno-sportowej na powietrzu.

Kolejnym opatentowanym rozwiązaniem jest funkcja PrecisionCare™, która pomaga wybrać odpowiednie ustawienie prasowania spośród specjalnie przystosowanych programów do różnego typu tkaniny. Dzięki temu nie musisz już zgadywać jaka temperatura będzie odpowiednia dla Twoich ubrań.

Bardzo praktyczną funkcjonalnością jest również podwójna funkcja czyszczenia, która zapewnia dłuższą żywotność sprzętu oraz gwarantuje czystość stopy żelazka, dzięki czemu nie musimy się martwić o białe pozostałości na świeżo wyprasowanych ubraniach. Wszystko to dzięki wkładowi antywapiennemu i specjalnej szczoteczce do usuwania kamienia, które znajdują się w zestawie. Jeśli zaś chodzi o samą stopę, jest ona odporna na zarysowania i umożliwia płynne prasowanie dzięki równomiernie rozmieszczonym strefom pary.

Jak widać, niższa cena nie oznacza gorszej jakości urządzenia. Cechuje się ono co prawda nieco słabszymi parametrami od droższych konkurentów, lecz nadal jest sprzętem, które zdecydowanie przewyższa zwykłe, tradycyjne żelazko pod kątem szybkości i skuteczności prasowania. Co więcej, jest ono świetną propozycją na początek, gdy nie jesteśmy pewni słuszności takiemu rozwiązaniu i nie chcemy przeznaczać na nie grubych pieniędzy.

Zalety
Niska cena – najtańsza stacja parowa w zestawieniu
Specjalny program do prasowania odzieży sportowej – Outdoor Care
Funkcja PrecisionCare™ umożliwiająca wybranie optymalnej temperatury w zależności od rodzaju tkaniny
Podwójna funkcja czyszczenia
Odporna na zarysowania stopa żelazka
Stosunkowo wysokie ciśnienie pary (7,5 bara)
Odłączany zbiornik ułatwia jego uzupełnianie
Wady
Najmniejsza moc ciągłego strumienia pary w zestawieniu (115 g/min)
Najsłabszy pojedynczy wyrzut pary w zestawieniu (460 g/min)
Najmniejszy pojemnik na wodę (1,2 l)

Porównanie stacji parowych:

Stacje parowe:Moc [W]Ciśnienie pary [bar]Strumień pary [g/min]Uderzenie pary [g/min]Rodzaj stopyPojemnik na wodę [l]Przewód sieciowy [m]Wąż parowy [m]Blokada kapaniaSamoczyszczenieSystem antywapiennyPrasowanie w pionieAutomatycznie wyłączanie
Tefal Pro Express Ultimate GV962026008180650Durilium AirGlide Autoclean1,91,71,8TAKTAKTAKTAKTAK
Philips PerfectCare Elite Plus GC9660/3027007,5155520T-ionicGlide1,81,81,7NIETAKTAKTAKTAK
Bosch TDS806024007,2120520Ceramiczna - CeraniumGlissée1,81,81,8NIENIETAKTAKTAK
Braun IS 7155WH Carestyle 724007,5125500Eloxal3D2,01,81,6TAKTAKTAKTAKTAK
Electrolux E8ST1-8EGM24007,5115460Resilium1,21,51,5TAKTAKTAKTAKTAK