Aktualizacja: Sierpień 2024
Telewizyjna prognoza pogody bywa myląca, a termometr nie pokazuje rzeczywistej temperatury powietrza? Odpowiednim zakupem w tej sytuacji okaże się stacja pogodowa, czyli urządzenie zbudowane ze specjalnych czujników, które odpowiadają za pomiar parametrów pogodowych oraz z części sterującej pozwalającej śledzić na bieżąco uzyskane wyniki.
Jednak zakup funkcjonalnego, a zarazem jakościowego modelu może okazać się nie lada wyzwaniem. Dlatego, jeśli zadajcie sobie pytanie, jaką stację pogodową kupić, a także jakie funkcje może ona spełniać, polecamy lekturę naszego poradnika, który wskaże odpowiedzi na najistotniejsze kwestie.
- Stacja pogody bezprzewodowa czy przewodowa?
- Najczęściej oferowane funkcje – jaką stację pogodową wybrać?
- Jaką stację pogody kupić – ważne elementy, na które trzeba zwrócić uwagę
- Podsumowanie. Jaka stacja pogody będzie najlepsza?
Sprawdź polecane produkty RANKING stacji pogodowych »
Jaka stacja pogodowa będzie lepszym rozwiązaniem – bezprzewodowa czy przewodowa?
Gdy wiemy już, że domowa stacja pogodowa zagości w naszym domowym wyposażeniu, to pierwszy wybór, z którym przyjdzie nam się zmierzyć, to rodzaj łączności urządzenia. Opcje mamy dwie: bezprzewodowa stacja pogody lub przewodowa.
Stacja pogody bezprzewodowa, a dokładniej jej łączność jest oparta na sygnale radiowym (o częstotliwości 433 MHz lub 868 MHz). W lepszych modelach zasięg urządzenia może sięgać do kilkudziesięciu metrów. Co więcej, czujniki stacji pogodowej bezprzewodowej są zasilane bateryjnie, co pozwala na umieszczenie sprzętu w dowolnym miejscu w mieszkaniu i na zewnątrz. Jest to duża zaleta szczególnie dla posiadaczy dużego domu. Przy montażu należy jednak pamiętać o zachowaniu zalecanych przez producenta odległości. Na przykład czujnik temperatury powinien być umieszczony dwa metry nad ziemią oraz w nienasłonecznionym miejscu, aby uzyskane wyniki były wiarygodne.
Możemy spotkać się z jeszcze bardziej zaawansowanym rozwiązaniem, a jest nim stacja pogodowa wifi. W taki rodzaj łączności może być wyposażona dodatkowo stacja bazowa, co pozwoli na komunikację urządzenia ze smartfonem. Oznacza to, że nawet będąc poza domem, stacja pogody wifi może przesłać nam na telefon zgromadzone informacje dotyczące pogody.
Druga opcja to stacja przewodowa, która łączy się z czujnikiem za pomocą kabla. Są to modele rzadziej wybierane, gdyż są one nie tylko niepraktyczne, ale też nieestetyczne (kable znacząco ograniczają swobodną możliwość umieszczenia urządzenia w mieszkaniu). Jako jedyny atut tego typu urządzeń można wymienić stałe zasilanie – nie musimy martwić się o rozładowaną baterię jak w przypadku stacji bezprzewodowych.
Najczęściej oferowane funkcje – jaką stację pogodową wybrać?
Wybierając tego typu urządzenie, zazwyczaj już jesteśmy świadomi, na jakich funkcjonalnościach najbardziej nam zależy. Jednak większość firm znacząco rozszerza możliwości swoich produktów, chcąc podołać również tym bardziej wymagającym oczekiwaniom. Dlatego podczas zakupów warto przyjrzeć się specyfikacji stacji oraz temu, jakie parametry dzięki niej jesteśmy w stanie uzyskać.
Stacja meteorologiczna domowa ogranicza się przeważnie do trzech funkcji:
- Pomiar temperatury – jest to chyba podstawowy parametr wskazywany przez stację pogodową. Należy jednak podkreślić, że wartość ta jest podawana zarówno dla warunków zewnętrznych, jak i we wnętrzu pomieszczenia. W bardziej profesjonalnych modelach termometr pogodowy jest w stanie podać również temperaturę odczuwalną, która jest wyliczana na podstawie kilku czynników np. wiatru i wilgotności powietrza. Podczas zakupu danego modelu warto zwrócić uwagę, jaki zakres pomiaru on oferuje (oddzielny jest on dla temperatury zewnętrznej i wewnętrznej). Standardowo im szerszy zakres, tym lepiej. W przypadku pomiaru temperatury zewnętrznej, która jest dla nas raczej ważniejszym parametrem, powinien to być zakres przynajmniej od -20°C do +50°C.
- Pomiar wilgotności – wilgotność także mierzona jest na zewnątrz oraz wewnątrz pomieszczenia. Ta funkcja jest istotna dla osób, które borykają się z problemami górnych dróg oddechowych. Prawidłowy zakres wilgotności powinien oscylować w przedziale 40-60%.
- Pomiar ciśnienia – skoki ciśnienia bywają szczególnie uciążliwe oraz mogą wiązać się z pogorszeniem samopoczucia czy bólami głowy. Dlatego domowa stacja pogody często jest wyposażona w barometr, który na bieżąco pozwala śledzić nam aktualne oraz nadchodzące zmiany w tym zakresie.
Naszą uwagę powinny też przykuć profesjonalne stacje pogodowe, które oferują zdecydowanie szersze spektrum parametrów, a bez problemu można przeznaczyć je do użytku domowego. Wśród najczęściej oferowanych funkcji w takich modelach możemy znaleźć:
- Prędkość i kierunek wiatru – analiza tego wskaźnika odbywa się, dzięki specjalnemu czujnikowi umieszczanemu na zewnątrz pomieszczenia. W celu osiągnięcia wiarygodnego wyniku należy zamontować czujnik w miejscu nieosłoniętym np. na dachu.
- Pomiar opadów – tę zaawansowaną funkcję wybierają przeważnie posiadacze ogrodów lub pasjonaci z zakresu pogody. Wartość opadów mierzy się przy pomocy małego zbiornika, w którym gromadzi się woda. Wskazany poziom następnie jest konwertowany na sygnał elektryczny, a później przesyłany do stacji. Zbiornik nie może być umieszczony pod przykryciem, aby wyniki były wiarygodne.
- Promieniowanie słoneczne UV – taką funkcję jest w stanie zaoferować najlepsza stacja pogodowa, więc najczęściej spotkamy ją w droższych modelach. Promieniowanie nie jest podawane jako szczegółowa wartość, a jedynie wskazywana poprzez określenia low UV (niskie) lub high UV (wysokie).
- Możliwości prognozowania – niewątpliwie najlepiej oceniane stacje pogodowe to te, które nie tylko wskazują aktualne pomiary, ale też potrafią je przewidzieć. Większość dostępnych na rynku urządzeń opiera swoje prognozy na podstawie analizy zmian czynników atmosferycznych. Natomiast o wiele dokładniejsze prognozowanie jest w stanie zapewnić sygnał HGB, który umożliwia przedstawienie prognozy do 3 dni. Niestety sygnał ten jest odbierany jedynie w trzech regionach Polski (w największych miastach): gdańskim, warszawskim i krakowskim.
- Mini-projektor – niektóre stacje pogodowe mają wbudowane projektory, pozwalające na wyświetlanie parametrów na ścianie bądź powierzchni biurka.
- Wskaźnik faz księżyca – wiele osób uważa, że bezsenność czy obniżone samopoczucie, może mieć związek z daną fazą księżyca. Dlatego też znajdziemy na rynku modele, oferujące wskaźnik, dzięki któremu możemy śledzić zmiany w tym aspekcie.
Jaką stację pogody kupić – ważne elementy, na które trzeba zwrócić uwagę
Domowa stacja meteorologiczna, aby w jak najlepszy sposób spełniała swoje funkcje, musi być też odpowiednio skonstruowana. Poza wyżej wspomnianą łącznością i podstawowymi funkcjami warto przyjrzeć się jeszcze kilku aspektom, które mogą wpłynąć na pracę urządzenia:
- Wyświetlacz – do wyboru mamy wariant czarno-biały lub kolorowy. Jednak najważniejsze jest to, aby wyświetlacz był przede wszystkim jasny oraz czytelny, by niezależnie od kąta patrzenia móc swobodnie odczytać z niego wszystkie parametry.
- Zasilanie – stacje pogodowe przeważnie zasilane są sieciowa lub bateriami AA lub AAA. Ilość baterii uzależniona jest między innymi od wielkości wyświetlacza i funkcji urządzenia. Aczkolwiek w sytuacji, gdy interesuje nas profesjonalna stacja pogodowa wyposażona w sensory zewnętrzne, warto rozważyć zakup czujników zasilanych energią słoneczną.
- Zapis danych – niektóre domowe stacje pogodowe mają możliwość zapisu oraz zapamiętywania zmierzonych parametrów, dzięki czemu użytkownik może śledzić zmiany występujące w pogodzie.
- Ilość czujników – najlepsze stacje pogodowe to te posiadające większą ilość czujników. Ponownie sprawdza się tutaj zasada, że im więcej, tym lepiej. Zwiększona liczba czujników pozwala nam na uzyskanie dokładniejszych oraz wiarygodniejszych danych, szczególnie o różnych porach dnia (ponieważ słońce znajduje się wtedy z różnych stron domu).
- Błąd pomiaru – jest to istotny czynnik, który wskazuje nam, o ile może pomylić się sprzęt przy oznaczaniu parametrów pogodowych. Dobra stacja pogodowa powinna charakteryzować się błędem pomiaru 0,5 stopnia maksimum.
Podsumowanie. Jaka stacja pogody będzie najlepsza?
Dokładna i wiarygodna – to są cechy, na których najbardziej nam zależy podczas zakupu stacji pogodowej. Dlatego też poza mnogością funkcji oferowanych przez dany model, powinniśmy się w dużej mierze skupić na tym, jak precyzyjne są te pomiary.
Od tego będzie zależała również cena sprzętu. Możemy natknąć się na stacje, której ceny zaczynają się już od 25 złotych, aczkolwiek jakość prezentowanych przez nią informacji może pozostawiać wiele do życzenia. Ceny produktów, którym warto przyjrzeć się bliżej, rozpoczynają się od 100 złotych wzwyż. Gwarantują nam one uzyskanie tego, na czym najbardziej nam zależy – rzetelnych parametrów pogodowych.