Aktualizacja: Marzec 2024

Suszone owoce, grzyby, warzywa, zioła, a nawet mięso to idealny sposób na zdrową przekąskę i aromatyczne dodatki do potraw, które możesz przechowywać przez miesiące, a nawet lata. Suszarka do żywności pomoże Ci zadbać o perfekcyjny stopień wysuszenia produktów bez używania piekarnika czy kaloryfera. Przygotowane w ten sposób produkty zachowają nie tylko wspaniały aromat i smak, ale również dużą zawartość składników odżywczych. Czym kierować się przy wyborze suszarki do grzybów, owoców i warzyw? W jaki sposób używać jej, gdy już pojawi się w Twojej kuchni? Wszystko, co musisz wiedzieć o suszarkach do żywności, znajdziesz w tym przewodniku.


Przeczytanie artykułu zajmie Tobie około 7 minut.

Spieszysz się? Od razu zobacz: RANKING suszarek do żywności »


Suszarka do grzybów, owoców i warzyw — jak bardzo może się przydać?

Suszenie produktów spożywczych ma bardzo długą historię. Ludzie od zawsze w ten sposób przedłużali żywotność produktów, chroniąc je przed gniciem czy rozwojem pleśni. Jesienią, gdy zaczyna się sezon na grzyby, suszenie staje się narodowym sportem Polaków. I nic dziwnego, ponieważ grzyby po zebraniu bardzo szybko się psują. Jednak odpowiednio dobrane urządzenie pozwoli Ci suszyć nie tylko grzyby, ale i warzywa, owoce, zioła, mięso, a nawet ryby. To zatem gadżet, który zdecydowanie warto mieć w domu, jeśli chcesz suszyć produkty przez cały rok i nie chcesz używać do tego piekarnika.

Suszarki do grzybów, owoców, warzyw i ziół — najważniejsze cechy

Suszarki do żywności spotykane są pod różnymi nazwami:

  • suszarka do grzybów
  • suszarka do owoców
  • suszarka do warzyw
  • suszarka do ziół

W każdym przypadku jednak chodzi o to samo urządzenie, w którym możesz suszyć zarówno grzyby, zioła, warzywa, owoce, jak i inne produkty. Jednak suszarka do żywności występuje w wersji na użytek domowy oraz jako bardziej profesjonalny sprzęt do gastronomii — wówczas pojawia się pod nazwą dehydrator.

  • Suszarka do żywności — przeznaczona na użytek domowy. Dostępne są modele zarówno bardzo małe, jak i większe oraz o zróżnicowanej mocy i funkcjach. Cena suszarki do żywności do domu waha się od 100 do 1000 zł.
  • Dehydrator — jest wyposażony w zaawansowane funkcje (tj. płynne ustawienie temperatury, termostat, precyzyjne ustawienie czasu) a swoim kształtem przypomina piekarnik. Dehydratory są wykonane ze stali nierdzewnej i tworzywa sztucznego, a ich cena waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Ma o wiele większą moc i większą wydajność suszenia, dlatego pozwala na przygotowywanie musli, suszenie makaronów czy batoników.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze suszarki do grzybów, owoców, warzyw i ziół? Najważniejsze parametry

Suszarki do grzybów, warzyw czy owoców to urządzenia o nieskomplikowanej budowie i proste w obsłudze. Jednak nie oznacza to, że przy wyborze takiej suszarki jej parametry nie mają znaczenia. Wręcz przeciwnie. Suszarki do żywności różnią się wieloma parametrami, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie najlepsze urządzenia do domu. Koniecznie weź pod uwagę takie aspekty jak:

Moc

Jak w przypadku każdego elektrycznego urządzenia, moc ma duże znaczenie. Suszarki do warzyw, owoców i grzybów nie są wyjątkiem. Od mocy suszarki zależy, jak szybko i jak dokładnie urządzenie poradzi sobie z suszeniem żywności. Warto jednak pamiętać, że zbyt wysoka moc bez regulacji siły nawiewu może powodować nadmierne wysuszenie grzybów, które przekłada się na gorszą wartość odżywczą, jak i gorsze walory kucharskie. Jaka moc suszarki do grzybów sprawdzi się zatem najlepiej? Sięgnij po urządzenie o mocy ok. 200-400 W. 

Wymiary urządzenia

Wielkość suszarki do żywności jest bardzo istotna. Ma ona wpływ na to, ile warzyw, ziół, owoców czy grzybów jest w stanie wysuszyć za jednym zamachem oraz ile miejsca ostatecznie zajmie na blacie lub w szafce. Ze względu na fakt, że suszarka do warzyw może mieć okrągłe, kwadratowe lub prostokątne sito, dostępne są urządzenia o szerokości od 20 do 35 cm.

Wbudowany termostat

Termostat to urządzenie, które pilnuje, aby temperatura pozostawała na tym samym poziomie podczas suszenia. Urządzenie, które ma termostat suszy o wiele dokładniej wszystkie produkty na najniższych, jak i na najwyższych piętrach.

Zakres regulacji temperatury

Regulacja temperatury i jej zakres jest również istotna, ponieważ decyduje o tym, jakie produkty można suszyć w urządzeniu i ile trwa cały proces. W zależności od modelu zakres temperatury może wahać się od 40°C do 80°C. Im większy zakres, tym urządzenie jest bardziej funkcjonalne.

Obecność wbudowanego timera

Suszenie żywności często zajmuje kilka lub kilkanaście godzin. Nie zawsze jesteś w stanie być na miejscu, aby wyłączyć urządzenie w dobrym momencie. Tutaj z pomocą przychodzi wbudowany timer z opcją automatycznego wyłączania. Dzięki niemu suszarka stanie się wygodna w obsłudze, a dodatkowo zyska na bezpieczeństwie.

Obieg powietrza i zakres regulacji obiegu powietrza

Suszarka do żywności wyposażona w obieg powietrza 360° suszy równomiernie, dzięki czemu produkty na wszystkich poziomach są pozbawione wilgoci i zachowują swoje właściwości odżywcze. Ta funkcja jest istotna, szczególnie gdy suszarka posiada wiele pięter.

Liczba pięter suszarki i możliwość regulacji ich ilości oraz wysokości

Liczba sit dostępnych w zestawie przekłada się na to, ile produktów możesz wysuszyć za jednym razem. W zależności od modelu wartość ta wynosi od 3 do 10 sit, przy czym większa liczba sit może przekładać się na większe rozmiary samego urządzenia. Nie zapomnij także o regulacji wysokości tacek, dzięki czemu dopasowujesz konfigurację suszarki do produktów, które suszysz.

Specjalne piętra do suszenia ziół

Masz zamiar suszyć także zioła? Zwróć uwagę, czy w zestawie otrzymasz specjalne sito lub matę do suszenia nawet najdrobniejszych ziół. Dzięki temu liście i gałązki będą dobrze wysuszone i pozostaną na swoim miejscu.

Zabezpieczenia przed przegrzaniem i funkcja automatycznego wyłączenia

Proces suszenia trwa bardzo długo, a suszarka do żywności jest podłączana do prądu. W takiej sytuacji koniecznie zadbaj o wybór urządzenia bezpiecznego dla domowników. Zwróć uwagę na zabezpieczenie przed przegrzaniem oraz funkcję automatycznego wyłączania, gdy dojdzie do przekroczenia temperatury w urządzeniu. Jak już wspomnieliśmy, funkcja wyłączania jest często związana ze wbudowanym timerem, co również warto wziąć pod uwagę.

Rodzaj i jakość materiałów wykonania

Na rynku dostępne są tańsze suszarki do grzybów wykonane niemal całkowicie z tworzywa sztucznego, jak i droższe urządzenia przypominające małe, elektryczne piekarniki. Ten drugi rodzaj urządzeń posiada obudowę z tworzywa sztucznego, ale również szklane drzwiczki czy metalowe elementy wewnątrz urządzenia i na panelu sterowania. Zarówno rodzaj materiałów, jak i jakość ich wykonania wpływa na wygląd i wytrzymałość suszarki do grzybów.

Suszarka do żywności — czy warto ją kupić i dlaczego?

Suszarka do warzyw, owoców i grzybów może naprawdę przydać się w domu, jeśli zależy Ci na dłuższym przechowywaniu produktów. Dlaczego jeszcze warto ją kupić? Odpowiedni produkt pozwoli Ci:

  • Zadbać o zdrowie całej rodziny — proces suszenia zachowuje większość składników odżywczych i pozwala przygotować zdrowe chipsy z owoców czy warzyw. Bez dodatku szkodliwych wzmacniaczy smaku!
  • Zadbać o dietę czworonoga — w suszarkach bez przeszkód ususzysz mięso i rybę, czyli smaczne i pełnowartościowe kąski dla domowych zwierząt.
  • Przygotować aromatyczne dodatki do dań — suszone grzyby, warzywa czy zioła to wspaniały dodatek do sosów, zup, pieczonych lub smażonych dań.
  • Oszczędzić na wyrzucanym jedzeniu — marnotrawienie żywności to ogromny problem, szczególnie że odbija się również na Twoim portfelu. Teraz możesz wysuszyć składniki, jeśli boisz się, że się zepsują, i wykorzystać je później.

Zalety i wady suszarek do żywności w porównaniu z tradycyjnymi metodami suszenia

Suszenie to jedna z najstarszych metod przechowywania żywności. I chociaż zmieniły się sposoby suszenia, to proces ten nadal jest chętnie wykorzystywany w domach. Jakie korzyści niesie za sobą używanie nowoczesnych suszarek do żywności w porównaniu ze starszymi metodami tj. suszenie w piekarniku, na kaloryferze, a nawet na słońcu?

Zalety suszarek do grzybów, owoców i warzyw:

  • Krótszy czas suszenia — używanie suszarki pozwala skrócić czas suszenia nawet o kilka godzin.
  • Większa kontrola nad stopniem wysuszenia — suszenie w piekarniku może powodować nadmierne wysuszenie składników, używanie specjalnego urządzenia sprawia, że przejmujesz całkowitą kontrolę nad całym procesem.
  • Niezależnie od pory roku — suszarki i dehydratory mogą być stosowane przez cały rok. Jeśli masz dostęp do prądu nie musisz martwić się o pogodę (w przypadku suszenia na słońcu) czy porę roku (w przypadku suszenia na grzejniku).
  • Większa oszczędność pieniędzy — używanie piekarnika do suszenia grzybów, warzyw lub ziół niestety nie jest ekonomiczne. Piekarniki zużywają bardzo dużo prądu, a urządzenia do suszenia żywności pobierają tylko ułamek energii.

Wady suszarek do żywności i dehydratorów:

  • Mieszanie się zapachów — suszenie różnych produktów w jednym urządzeniu może powodować przenikanie się zapachów.
  • Dodatkowe urządzenie w kuchni — tak, dla wielu to będzie również wadą. Obecnie w domach pojawia się coraz więcej urządzeń AGD i gadżetów o różnym zastosowaniu, a to powoduje, że musisz wygospodarować dodatkowe miejsce na taki sprzęt. Na szczęście, urządzenia do suszenia najczęściej można rozłożyć na mniejsze elementy, dzięki czemu ostatecznie nie zajmuje aż tyle miejsca.

Suszarka do żywności czy liofilizacja — które rozwiązanie jest lepsze i w jakim przypadku?

Zapewne nieraz słyszałeś o tych produktach, a może nawet kupiłeś liofilizowane owoce, lub nawet kawę. Proces liofilizacji to profesjonalny sposób przedłużenia trwałości produktów. W porównaniu z suszarką do żywności, jest bardziej czasochłonny, wymaga profesjonalnych sprzętów, ale daje o wiele lepsze efekty.

Liofilizacja pomaga pozbyć się nawet 98% wody z produktów, a dehydratacja do 80% wody. Niestety, proces liofilizacji jest wieloetapowy. Uwzględnia m.in. głębokie mrożenie w specjalnym urządzeniu, proces sublimacji, suszenie końcowe, szczelne pakowanie. Uzyskany produkt ma bardzo dużo wartości odżywczych i można go przechowywać nawet 30 lat! Niestety, proces ten jest niemożliwy do odtworzenia w warunkach domowych bez profesjonalnego sprzętu.

Jeżeli potrzebujesz wysuszyć zebrane grzyby, owoce, warzywa, zioła, a nawet mięso — domowa suszarka do żywności lub bardziej profesjonalny dehydrator będzie świetnym wyborem do domu.

Jak używać suszarki spożywczej? Kilka wskazówek

W suszarce spożywczej możesz umieścić cały przekrój różnych produktów. O czym powinieneś pamiętać podczas suszenia grzybów, owoców, warzyw czy ziół? Sprawdź!

Suszenie grzybów

Przed rozpoczęciem suszenia dokładnie obejrzyj wszystkie grzyby, wybierz zepsute i robaczywe, a następnie oczyść je za pomocą szczoteczki, pędzelka lub nożyka. Pod żadnym pozorem ich nie namaczaj ani nie myj! W innym wypadku suszenie potrwa bardzo długo, a grzyby utracą walory smakowe.

Przygotuj grzyby do suszenia — pokrój je na równe kawałki o jednakowej grubości. Pamiętaj, że im cieńsze plastry, tym krócej potrwa suszenie. Następnie umieść grzyby w urządzeniu zachowując odstępy między kawałkami, podłącz urządzenie i ustaw odpowiednią temperaturę oraz czas suszenia w zależności od mocy, jaką posiada Twój model suszarki do żywności.

Suszenie owoców

Dehydrator pozwala na suszenie również owoców miękkich, jak i owoców twardych. W zależności od typu owoców, proces suszenia może różnić się długością. Jednak w obu przypadkach musisz postąpić podobnie jak z grzybami:

  • oczyść owoce, umyj je i osusz dokładnie ścierką lub ręcznikiem papierowym
  • usuń pestki, gniazda nasienne i ogonki
  • pokrój owoce na jednakowe plastry lub w kostkę
  • dopasuj wysokość i liczbę sitek
  • rozłóż kawałki owoców równomiernie na sitku, pamiętając o odstępach

Suszenie miękkich owoców może zająć do 16 godzin, a suszenie twardych owoców zajmie maksymalnie do 12 godzin w zależności od grubości plastrów, mocy urządzenia czy wybranej temperatury. Jeżeli zależy Ci na ładnym kolorze owoców, możesz spryskać je sokiem z cytryny lub ananasa, który chroni przed szarzeniem i brązowieniem produktów. 

Suszenie warzyw

Przed rozpoczęciem suszenia warzyw również musisz odpowiednio przygotować wszystkie składniki. Umyj warzywa, usuń stwardniałe czy uszkodzone fragmenty. Jeżeli planujesz wysuszyć warzywa, które normalnie wymagają długiego gotowania, sparz warzywa parą wodną (do 5 minut) lub gotującą się wodą (do 2 minut). Po wyjęciu umieść je w zimnej wodzie i osusz. Tak przygotowane warzywa są gotowe do suszenia.

Suszenie ziół

Suszenie ziół trwa najkrócej i jest najmniej pracochłonne. Musisz jednak pamiętać, że najlepsze efekty osiągniesz susząc wyłącznie młode liście i pędy.

Co jeszcze da się suszyć w suszarce do grzybów, owoców, warzyw i ziół?

Grzyby, owoce, warzywa i zioła to najpopularniejsze produkty umieszczane w suszarce do żywności. Ale czy wiesz, że możesz wysuszyć w niej także mięso, ryby oraz kwiaty? Suszenie mięsa i ryb to świetny sposób na uzyskanie przekąsek lub smaczków dla zwierząt, z kolei ususzone kwiaty mogą przydać się do dekoracji domu, a nawet dań. Pamiętaj, że z suszonego mięsa musisz usunąć tłuszcz i włókna, a z ryb — ości. Dla lepszego smaku mięso przed suszeniem możesz zamarynować.

Czy suszarka do żywności dużo kosztuje? Jaki jest szacunkowy koszt cyklu pracy suszarki do żywności?

Przy wyborze suszarki do żywności lub dehydratora często zadajemy sobie pytanie, czy to się opłaca. Ile tak naprawdę kosztuje używanie suszarki do żywności? Jak w wielu przypadkach — to zależy. Koszt cyklu pracy suszarki jest uzależniony od długości suszenia, mocy urządzenia, ustawionej temperatury suszenia, a także ceny energii u danego dostawcy.

Przykładowo — jeżeli uruchomisz suszarkę na 8 godzin w ciągu dnia, a jej moc wynosi 200 W, to koszty zużycia prądu wynoszą ok. 1 zł. Czy to dużo? Na to pytanie musisz już odpowiedzieć sobie sam. Warto jednak pamiętać, że suszenie owoców, warzyw i grzybów to sposób na przedłużenie ich trwałości i ochronę przed zepsuciem. A wyrzucanie i marnowanie jedzenia może kosztować Cię o wiele więcej.

Suszarka do grzybów, owoców, warzyw i ziół — jaką wybrać? Podsumowanie

Suszenie produktów spożywczych jest nadal żywą tradycją. Zmienił się tylko sposób suszenia grzybów, warzyw, mięs i ziół, a najnowsze urządzenia pozwalają uzyskać jak najlepsze efekty w krótszym czasie. Z odpowiednią suszarką do żywności lub profesjonalnym dehydratorem możesz suszyć produkty przez cały rok. Pamiętaj jednak, że moc urządzenia, jak i możliwość regulowania temperatury, czasu czy siły nawiewu ma znaczenie przy wyborze najlepszego urządzenia do domu.