Szczotka elektryczna do prostowania włosów - jak ją wybrać? Poradnik

Aktualizacja: Sierpień 2020

Szczotki prostujące włosy są coraz chętniej wybieranym przez Panie produktem, zastępując im tradycyjne prostownice. Wystarczy podłączyć ją do prądu, ustawić odpowiednią temperaturę i gotowe. O ile użytkowanie tego urządzenia jest wyjątkowo proste, to jego wybór spośród szerokiej gamy dostępnej na rynku, może być już nieco trudniejszy. Nasz poradnik postara się odpowiedzieć, na najważniejsze pytania, aby wskazać, czym powinna się charakteryzować najlepsza szczotka prostująca.

Po zapoznaniu się z poradnikiem sprawdź RANKING szczotek prostujących włosy »

 

Szczotka prostująca czy prostownica – czym różnią się oba urządzenia?

Stając przed wyborem prostownica czy szczotka prostująca, większość użytkowniczek zastanawia się, w czym tak naprawdę tkwi różnica. Przecież zarówno jedno, jak i drugie służy w tym samym celu. Jednak warto wiedzieć, że szczotka prostująca przez wzgląd na swoje parametry, nadaje się do modelowania określonych typów włosów. Mianowicie przez fakt, iż szczotka prostująca włosy posiada mniejszą moc niż tradycyjna prostownica, może ona nie podołać włosom bardzo mocno kręconym oraz jednocześnie grubym, zwłaszcza jeśli chcemy uzyskać efekt nieskazitelnie prostych włosów.

Aczkolwiek szczotki posiadają inne zalety, które przekonują Panie do zakupienia właśnie tego produktu. Pierwszym z nich jest większe bezpieczeństwo dla naszych włosów. Wynika to z tego, iż podczas zabiegu, włosy nie mają bezpośredniego kontaktu z wysoką temperaturą, tym samym nie wyparowuje z nich woda. Co więcej, prostownica może na delikatnych włosach pozostawiać odkształcenia, których unikniemy, wybierając szczotkę prostującą. Nie można też pominąć konstrukcji urządzenia. Elektryczna szczotka do prostowania włosów posiada kształt, który uniemożliwia poparzenie się nią, co często ma miejsce w trakcie używania prostownic.

 

Czy moc szczotki ma znaczenie?

Zazwyczaj wychodzimy z założenia, że większa moc urządzenia będzie równała się większym możliwościom. Jednak warto przyjrzeć się specyfikacji danego sprzętu, ponieważ nie zawsze taka zależność musi występować. Jaką więc moc powinna posiadać szczotka prostująca? Opinie użytkowników oraz przegląd najpopularniejszych modeli na rynku pokazuje, że parametr ten powinien mieścić się w przedziale od 40 W do 80 W. W wielu przypadkach (jednak jak zaznaczyliśmy, nie jest to zasadą) większa moc może wiązać się szybszym nagrzewaniem, wyższym poziomem maksymalnej temperatury, ale też zwiększonym poborem prądu.

 

Zakres, a poziom temperatury – co jest istotniejsze?

Zakres i poziom temperatury są to dwa, zupełnie odmienne parametry. Natomiast warto, aby szczotka prostująca do włosów posiadała możliwie szeroki zakres regulacji obu z nich. Pozwoli to na dostosowanie szczotki do indywidualnych potrzeb oraz przede wszystkim do stanu i rodzaju naszych włosów.

Zacznijmy od kwestii zakresu, czyli skali temperatury w obrębie, której pracuje prostująca szczotka do włosów. Zazwyczaj jest to od 100 do 230 stopni Celsjusza. Według zaleceń przyjmuje się, iż cienkie włosy należy czesać z temperaturą około 160-190 stopni Celsjusza, normalne – w okolicach 190-200 stopni Celsjusza, zaś grube lub kręcone z temperaturą 210-230 stopni Celsjusza. Odpowiednie dobranie tego parametru pozwoli uniknąć zniszczenia włosów wrażliwych i delikatnych na działanie temperatury.

Natomiast jeśli chodzi o poziom temperatury, to jest to opcja pozwalająca na przełączanie z jednej temperatury na drugą w obrębie zakresu, który dany sprzęt oferuje. Oznacza to, że szczotka do włosów prostująca posiadająca 2 poziomy temperatury o zakresie od 160 stopni do 190 stopni, pozwala na ustawienie tylko 160 stopni i 190 stopni – żadnej temperatury pomiędzy. Większa możliwość operowania poziomami grzewczymi ma najistotniejsze znaczenie w przypadku włosów wymagających.

 

Szczotka prostująca z jonizacją, czyli z czym?

Coraz więcej producentów decyduje się na wyposażenie szczotek w funkcję jonizacji. Czym jest jonizacja? Jest to system zapobiegający zniszczeniu oraz przesuszeniu włosów. W trakcie prostowania przy użyciu wysokiej temperatury, na powierzchni włosów powstają ładunki elektryczne naładowane dodatnio, które odpowiadają za puszenie i elektryzowanie fryzury, co znacząco utrudnia jej stylizację. Szczotka do prostowania włosów z jonizacją wytwarza jony ujemne, dzięki czemu działanie jonów dodatnich jest neutralizowane. W efekcie czego włosy nie elektryzują się, a stylizacja jest gładka i utrzymuje się przez wiele godzin. Jest to doskonałe udogodnienie dla posiadaczek włosów z tendencją do elektryzowania się, szczególnie w niesprzyjającą pogodę, ale także dla Pań, które chcą w sposób kompleksowy zadbać o swoje włosy.

 

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Poza wyżej wymienionymi właściwościami, podczas zakupu należy zwrócić uwagę na jeszcze kilka istotnych aspektów, które mogą przesądzić o komforcie użytkowania szczotki prostującej. W szczególności mamy na myśli:

  • Czas nagrzewania się szczotki – dla większości Pań im szybciej urządzenie się nagrzewa, tym lepiej, szczególnie jeśli wykonujemy stylizację w pośpiechu, gdy liczy się każda sekunda. Standardowo szczotki nagrzewają się (w zależności od producenta) od 30 do 150 sekund.

  • Automatyczne wyłączanie – przy szczotkach, które nagrzewają się szybko i do wysokich temperatur, funkcja samoistnego wyłączania jest istotna ze względów bezpieczeństwa.

  • Wykonanie płytki – najlepszy materiał do wykonania płytek to ceramika. Powłoka ceramiczna doskonale przewodzi ciepło, dzięki czemu zapewnia skuteczny zabieg prostowania, a jednocześnie swoimi delikatnymi i bezpiecznymi właściwościami, dba o ochronę włosów przed zniszczeniem.

  • Ząbki – szczotki są przeważnie wyposażone w jeden z trzech typów ząbków: plastikowe, silikonowe lub ceramiczne. Dzięki temu urządzenie delikatnie rozczesuje pasma i skutecznie je prostuje. Co więcej, część modeli ma specjalne końcówki ochronne, zapobiegające poparzeniom, które dodatkowo nadają się do masażu głowy. Rozmieszczenie ząbków również jest istotne – gęsto rozmieszczone będą prostować niesforne kosmyki znacznie szybciej.

  • Kabel – może wydawać się to błaha rzecz, lecz ma duże znaczenie. Po pierwsze długość kabla – powinna ona umożliwiać nam swobodną pracę, więc warto, aby kabel miał przynajmniej 1,5 m długości. Ponadto, coraz częściej wprowadzanym udogodnieniem jest montaż kabla obrotowego. Dzięki niemu kable nie kręcą się oraz nie zwijają w trakcie użytkowania urządzenia.

 

Podsumowanie. Jak wybrać szczotkę prostującą?

Wybór szczotki prostującej powinien być podyktowany przede wszystkim rodzajem włosów, jaki posiadamy. Będzie to rzutowało na właściwości, jakie urządzenie powinno spełniać, aby sprostać naszym włosom. Ponadto, odpowiednie dopasowanie parametrów pozwoli nam utrzymać dobrą kondycję włosów mimo codziennych zabiegów przy użyciu elektrycznej szczotki.