Aktualizacja: Grudzień 2022

Szybkowar, czyli garnek ciśnieniowy, to jedno z tych udogodnień, które raz użyte, okazują się niezastąpione. Nie ma w tym nic dziwnego, garnek szybkowar nie tylko skraca czas niezbędny do przygotowania potraw, pozwala też na zachowanie większości witamin i innych cennych mikroelementów, zawartych w produktach żywnościowych. Jaki szybkowar wybrać? Jak działa szybkowar? Ranking zawiera odpowiedzi na te i inne pytania, które mogą pojawić się na etapie podejmowania decyzji zakupowej.

Pod względem wyglądu, garnki ciśnieniowe nie różnią się znacząco od tradycyjnych naczyń kuchennych, jednak pozory okazują się mylące. Sekret niezwykłych właściwości szybkowarów tkwi w ich szczelności. Specjalnie zaprojektowana pokrywka sprawia, że ciśnienie w komorze garnka wzrasta do bardzo wysokiej wartości, co przekłada się na wysoką temperaturę gotowania, sięgającą nawet 120 stopni Celsjusza. W komorze przez cały czas utrzymywana jest para wodna. Wszystko to daje dwojaki efekt. Po pierwsze, potrawy przygotowywane są szybciej — oszczędność czasu jest wyraźna, niektóre dania można ugotować nawet w 3, 4-krotnie krótszym czasie (przykładowo, czas gotowania ziemniaków skraca się do 6 minut). Po drugie, szybkowar ciśnieniowy pozwala zachować nawet 80 procent witamin i innych składników odżywczych, obecnych w produktach żywnościowych. Wynika to z faktu, że „nie uciekają” one wraz z parą. Nie bez znaczenia jest też oszczędność energii — krótszy czas gotowania to mniejsze zużycie gazu lub prądu.

Skoro wiemy już jak działają garnki ciśnieniowe, zastanówmy się jaki szybkowar kupić.

 

Szybkowar — jaki wybrać? Tradycyjny czy elektryczny?

Szybkowary ciśnieniowe dzielą się na dwie grupy urządzeń — tradycyjne, czyli ogrzewane przez kuchenkę, oraz elektryczne. Modele klasyczne wyglądem przypominają zwykłe garnki, jedyną istotną różnicą jest pokrywka z rozbudowanym systemem zamykania. Charakteryzują się nieskomplikowaną budową i stosunkowo atrakcyjną ceną zakupu.

Pod względem wyglądu, warianty elektryczne bardziej przypominają frytkownice lub tzw. multicookery. Są zasilane z gniazdka sieciowego i oferują wiele praktycznych funkcji jak choćby system automatycznego wyłączania czy predefiniowane programy gotowania.

Na jaki model warto się zdecydować? Szybkowarom elektrycznym nie sposób odmówić praktyczności. Ich cena okazuje się jednak istotną barierą dla wielu osób. Klasyczne modele są tańsze i pełnią dokładnie taką samą rolę. W każdej kuchni znajduje się przecież kuchenka gazowa lub elektryczna, więc w opinii wielu osób, wydawanie większej kwoty na model zasilany nie ma sensu, co potwierdzają tendencje rynkowe — klasyczne szybkowary sprzedają się lepiej i właśnie takie naczynia znalazły się w naszym zestawieniu.

 

Szybkowar — jaki kupić? Zwróć uwagę na materiał, z którego został wykonany

Szybkowary mogą być wykonane z aluminium lub ze stali nierdzewnej. Oba materiały przedstawiają wiele zalet, ale nie brakuje im też wad.

  • Garnki aluminiowe bardzo szybko nagrzewają się do właściwej temperatury i równomiernie rozprowadzają ciepło. Z drugiej strony, temperatura jest szybko odprowadzana, co stwarza konieczność częstego podgrzewania potraw. Należy też zaznaczyć, że szybkowar aluminiowy jest dość podatny na wgniatanie i na inne uszkodzenia, można więc założyć, że nie będzie zbyt długowieczny.

  • Stal nierdzewna nie radzi sobie tak dobrze z równomiernym rozprowadzaniem ciepła i z nagrzewaniem, za to znacznie dłużej utrzymuje temperaturę. Należy jednak zaznaczyć, że wielu producentów stosuje sprytny zabieg, który pozwala zniwelować największe bolączki tego materiału — w dnie umieszczany jest aluminiowy pierścień, który poprawia przewodnictwo termiczne. Stal nierdzewna jest materiałem wytrzymałym, odpornym na korozję, a w trakcie gotowania, nie wydziela nieprzyjemnego metalicznego zapachu. Liczne zalety stali sprawiają, że jest idealnym materiałem do celów, jakim służy szybkowar. Ranking 2021 obejmuje wyłącznie naczynia stalowe. Każdy z nich przedstawia bardzo wysoką jakość wykonania, należy więc oczekiwać, że szybkowar ze stali nierdzewnej zachowa swój wygląd i właściwości przez wiele lat.

 

Jaki kupić szybkowar? Pojemność ma znaczenie

Najlepszy szybkowar powinien być idealnie dopasowany do potrzeb jego użytkowników. Oczywiste jest, że im większa rodzina, tym większe naczynie będzie potrzebne. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że garnki ciśnieniowe działają w sposób prawidłowy tylko w sytuacji, gdy w komorze pozostaje odpowiednia ilość wolnej przestrzeni. Warto więc wybrać model z „zapasem”, w przeciwnym wypadku może się okazać, że nawet pozornie duży szybkowar będzie za mały do potrzeb gospodarstwa domowego.

Modele o pojemności 6 litrów są najczęściej wybieranymi. Takie naczynie z powodzeniem wystarczy dla 4-osobowej rodziny. Modele 4-litrowe sprawdzą się w przypadku singla lub pary. Szybkowar mały, o pojemności 2 litrów, należy traktować raczej jako uzupełnienie kuchennego wyposażenia, a nie jako podstawowe naczynie do gotowania. Z kolei największe garnki ciśnieniowe, o pojemności 8 litrów, doskonale sprawdzają się w domu, w którym mieszka 4- lub nawet 6-osobowa rodzina. Naczynia o pojemności przekraczającej 10 litrów należy klasyfikować już jako szybkowar gastronomiczny.

Przed zakupem szybkowaru, należy więc upewnić się, że dany model występuje w interesującej nas pojemności. Niektórzy producenci, jak choćby WMF, oferują swoje naczynia w kilku wariantach, jednak nie jest to regułą.

 

Jaki szybkowar wybrać? Zabezpieczenia są niezwykle istotne

Każdy szybkowar jest wyposażony w zawór upuszczający nadmiar pary, jednak żeby gotowanie ciśnieniowe było naprawdę bezpieczne, a przy okazji także maksymalnie wygodne, naczynie musi oferować także inne zabezpieczenia. Ważny jest wskaźnik ciśnienia, który pozwala kontrolować proces gotowania. Takie udogodnienie nie służy jednak jedynie informowaniu o osiągnięciu optymalnej wartości pary, wskaźnik może też poinformować o przekroczeniu dopuszczalnej wartości, np. gdy zawiedzie zawór upustowy (w renomowanych modelach takie sytuacje raczej się nie zdarzają, jednak dodatkowe zabezpieczenie nie zaszkodzi). Do tematu bezpieczeństwa, kompleksowo podchodzi Tefal. Garnki ciśnieniowe sygnowane przez znanego producenta oferują 5-poziomowy system bezpieczeństwa, który oprócz zaworu i wskaźnika obejmuje także bezpieczny system zamykania i otwierania pokrywy oraz solidne uszczelnienie.

 

Jaki najlepszy szybkowar? Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Dobry szybkowar powinien oferować szereg dodatkowych funkcji. Praktycznym udogodnieniem jest specjalna wkładka, która w jednej chwili przekształca garnek ciśnieniowy w parowar. Takie udogodnienie mają na wyposażeniu modele wszystkie modele z naszego zestawienia poza szybkowarem Gerlach Solid. Szybkowar z wkładką do gotowania na parze spodoba się wszystkim osobom, które stawiają na zdrowy styl życia.

Przed zakupem warto upewnić się, czy interesujący nas model może współpracować z każdym rodzajem kuchenki. Trzeba bowiem wiedzieć, że nie każdy szybkowar na indukcję będzie odpowiedni na gaz. Ktoś może zapytać — po co kupować model uniwersalny, skoro w domu używam tylko jednego rodzaju kuchenki? Odpowiedź jest prosta — może zdarzyć się, że w przyszłości, płyta gazowa ustąpi miejsca ceramicznej lub indukcyjnej. Posiadając szybkowar nadający się do każdej kuchenki, nie trzeba będzie kupować nowego naczynia.

Trzeba wiedzieć, że nie każdy model garnka ciśnieniowego jest przeznaczony do mycia w zmywarce. Osoby, które na co dzień korzystają z takiego udogodnienia, powinny zwrócić na to uwagę. Istotną kwestią jest też cena części eksploatacyjnych, a zwłaszcza uszczelek. W wyniku działania wysokiego ciśnienia elementy te podlegają zużyciu i wymagają cyklicznej wymiany. W niektórych przypadkach (przykładem jest choćby Tefal Secure NEO5 P25307) ich ceny są wysokie.

 

Jaki wybrać szybkowar – podsumowanie

Garnek ciśnieniowy to zakup na lata należy więc stawiać wyłącznie na solidne modele, charakteryzujące się najwyższą jakością wykonania. Zestawienie obejmuje wyłącznie naczynia sygnowane przez najbardziej uznanych producentów w branży, które cieszą się dobrą opinią użytkowników. Szybkowar to idealne rozwiązanie dla osób, dla których czas jest luksusem. Dieta fast-foodowa z pewnością nie pozostanie obojętna dla zdrowia, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zakup solidnego garnka ciśnieniowego, który pozwoli przygotować smaczne i zdrowe posiłki, skracając przy tym czas gotowania do minimum.