Jaki szybkowar na indukcję i na gaz? Ranking garnków ciśnieniowych

Aktualizacja: Kwiecień 2020

 1. Tefal P25307
 2. Tefal Clipso Perfect
 3. Gerlach Solid
 4. Ambition Marconi
 5. WMF Perfect
 6. Poradnik wyboru szybkowaru

Porównanie najlepszych szybkowarów:

ModelCenaPojemność [l]
Rodzaje kuchenek
Możliwość mycia w zmywarce
Regulacja ciśnienia
MiarkaMateriał
Ciśnienie robocze [bar]
Możliwość gotowania na parze
Tefal P25307
Sprawdź cenę »6Wszystkie rodzaje kuchenek
Tak (bez pokrywy)
TakTak
Stal nierdzewna
0,8Tak
Tefal Clipso Perfect
Sprawdź cenę »6 / 7,5Wszystkie rodzaje kuchenek
TakTakNie
Stal nierdzewna0,55 - 0,9Tak
Gerlach Solid
Sprawdź cenę »4,5 / 6

Wszystkie rodzaje kuchenek
Tak (bez pokrywy)
TakTak
Stal nierdzewnaBrak danychNie
Ambition Marconi
Sprawdź cenę »4 / 6Wszystkie rodzaje kuchenek
Nie
TakTak
Stal nierdzewna
0,6 - 1
Tak
WMF PerfectSprawdź cenę »4,5 / 6,5 / 8,5Wszystkie rodzaje kuchenek
TakTakTak
Stal nierdzewna0,45 - 0,95Tak

Najlepsze garnki ciśnieniowe – Ranking szybkowarów 2020

 

1. Tefal P25307 Kliknij aby kupić »

Tefal-P25307Szybkowar Tefal Secure NEO5 P25307 to niezwykle funkcjonalne i solidnie wykonane naczynie. Wytrzymałość opisywanego modelu została potwierdzona bardzo długą gwarancją producenta. Jakie jeszcze zalety przedstawia garnek ciśnieniowy Tefal?

Szybkowar Tefal 6 l został zaprojektowany tak, aby mógł współpracować ze wszystkimi rodzajami kuchenek. Bez względu na to, czy użytkownik korzysta z płyty indukcyjnej, ceramicznej czy gazowej, szybkowar Tefal 5 Neo sprawdzi się doskonale. Możliwość współpracy z każdym systemem kuchennym stwarza ogromną zaletę — ewentualna wymiana kuchenki na inny model nie wiąże się z koniecznością zakupu nowego naczynia. Dzięki temu szybkowar Tefal 6l może być używany przez bardzo długi czas, tym bardziej że solidne wykonanie garnka zwiastuje jego długowieczność. Potwierdza to długi okres gwarancji. Opisywany model jest objęty aż 10-letnią ochroną.

Producent położył bardzo duży nacisk na kwestie związane z bezpieczeństwem użytkowania garnka. Szybkowar Tefal Secure 5 został wyposażony w 5-elementowy system zabezpieczeń, który obejmuje bezpieczne otwieranie i zamykanie, wskaźnik informujący o panującym w komorze ciśnieniu, zawór upuszczający nadmiar pary i solidną uszczelkę pokrywki.

Jak pod względem funkcjonalności wypada Tefal? Szybkowar Secure NEO5 P25307 został wyposażony w wewnętrzną miarkę, która znacząco ułatwia odmierzanie proporcji. Garnek oferuje dwa tryby przygotowywania posiłków. Pierwszy z nich pozwala przyrządzić warzywa, natomiast drugi — mięso i ryby. Dzięki temu szybkowar Tefal P25307 pozwoli na ugotowanie pełnowartościowego obiadu, obfitującego we wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Jeżeli dodamy do tego fakt, że producent przewidział możliwość zastosowania wkładki umożliwiającej gotowanie na parze (stanowi element zestawu sprzedażowego), otrzymamy bardzo uniwersalne naczynie, które może być wykorzystywane zarówno jako szybkowar, jak i jako parowar. Dla wielu osób duże znaczenie może mieć też fakt, że Tefal Secure 6l może być myty w zmywarce. Należy jednak pamiętać, że dotyczy to wyłącznie garnka. Pokrywkę należy myć ręcznie.

A co z wadami opisywanego modelu? Tych nie ma zbyt wiele, co potwierdzają pozytywne opinie, wyrażane przez użytkowników szybkowaru Tefal. Po stronie minusów należy zapisać jedynie wysokie ceny części zamiennych, szczególnie uszczelek. Elementy gumowe są poddawane działaniu wysokiego ciśnienia, więc ulegają naturalnemu zużyciu eksploatacyjnemu. Co jakiś czas trzeba będzie je wymieniać, a to kosztuje.

Jaki wybrać szybkowar? Ranking szybkowarów

Garnek ciśnieniowy to zakup na lata należy więc stawiać wyłącznie na solidne modele, charakteryzujące się najwyższą jakością wykonania. Zestawienie obejmuje wyłącznie naczynia sygnowane przez najbardziej uznanych producentów w branży, które cieszą się dobrą opinią użytkowników. Szybkowar to idealne rozwiązanie dla osób, dla których czas jest luksusem. Dieta fast-foodowa z pewnością nie pozostanie obojętna dla zdrowia, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zakup solidnego garnka ciśnieniowego, który pozwoli przygotować smaczne i zdrowe posiłki, skracając przy tym czas gotowania do minimum.

Szybkowar Tefal Secure 5 Neo

Szybkowar Tefal P25307 to najczęściej wybierany szybkowar do gotowania wśród użytkowników

Tefal P25307

Zalety

Zalety
 •  Może być stosowany na wszystkie rodzaje kuchenek
 • 10-letnia gwarancja
 • 2 tryby przygotowywania posiłków (warzywa lub mięso)
 • Wskaźnik ciśnienia
 • Miarka wewnątrz urządzenia ułatwiająca odmierzanie proporcji
 • Możliwość mycia w zmywarce (bez pokrywki)
 • Wkładka do gotowania na parze

Wady

Wady
 • Dość drogie części zamiennie
 • Tylko jedna pojemność do wyboru (6 l)

Kup w Media Expert Kup na Allegro

 

2. Tefal Clipso Perfect Kliknij aby kupić »

Tefal-Clipso-PerfectSzybkowar Tefal Clipso Perfect to model, w którym uznany producent stawia przede wszystkim na łatwość obsługi i praktyczne rozwiązania. Dzięki temu udział użytkownika w procesie gotowania potraw jest ograniczony do absolutnego minimum. Jakie jeszcze zalety przedstawia opisywany model?

Jedną z największych zalet, jakie wykazuje szybkowar Tefal 6l, jest system kontroli temperatury, wyposażony w funkcję odliczania. Jak to działa? Gdy temperatura wewnątrz komory garnka osiągnie właściwą wartość, wbudowany sensor automatycznie uruchomi timer, odliczający czas do końca procesu gotowania. Gdy potrawa będzie już gotowa, użytkownik zostanie o tym poinformowany (urządzenie uruchomi sygnał dźwiękowy). To niezwykle funkcjonalne i użyteczne rozwiązanie sprawia, że udział posiadacza szybkowaru zostaje ograniczony do nalania wody, umieszczenia produktów w komorze i do zamknięcia pokrywki. Nie trzeba kontrolować temperatury ani czasu, tym wszystkim zajmie się Tefal Clipso Minut Perfect.

W tym miejscu nie kończy się jednak lista użytecznych rozwiązań opisywanego modelu. Jakie jeszcze zalety przedstawia Tefal? Szybkowar Perfect oferuje dwa programy gotowania — do warzyw oraz do mięsa. Dzięki temu jedno naczynie pozwala na przygotowanie pełnowartościowego obiadu, w którym nie brakuje witamin i innych niezbędnych składników odżywczych. Warto zaznaczyć, że Tefal Clipso może pełnić też funkcję parowaru. Odpowiada za to specjalna wkładka, którą producent dodaje do zestawu sprzedażowego.

Dość często zdarza się, że zamykanie i otwieranie pokrywki garnka ciśnieniowego wymaga sporego wysiłku. Nie w tym przypadku. Szybkowar Tefal Clipso został zaprojektowany tak, aby jego obsługa była możliwa przy użyciu tylko jednej ręki. To ogromny plus opisywanego modelu.

Co jeszcze potrafi Tefal? Szybkowar 6l Clipso Perfect daje możliwość złożenia uchwytów, co znacząco ułatwia przechowywanie garnka w szafce kuchennej. Przemyślana konstrukcja sprawia, że naczynie bez obaw może być myte w zmywarce, co pozwala zaoszczędzić czas.

Użytkownik nie musi obawiać się także o solidność opisywanego modelu. Szybkowar Tefal jest objęty 10-letnią gwarancją producenta. Pozwala to przypuszczać, że nabywca może liczyć na wiele lat bezproblemowej eksploatacji garnka ciśnieniowego. To bardzo dobra informacja, zwłaszcza w kontekście ceny naczynia, jaką ustalił Tefal. Szybkowar Clipso Minut Perfect 6l jest jednym z najdroższych modeli, które trafiły do naszego zestawienia. Jest to jednak jedyny istotny minus opisywanego modelu.

Tefal Clipso Perfect

Zalety

Zalety
 • Składane uchwyty dla łatwiejszego przechowywania
 • 2 programy gotowania do warzyw i mięsa
 • System kontrolujący czas i temperaturę w trakcie gotowania
 • 10 letnia gwarancja
 • Przystosowany do wszystkich rodzajów kuchenek
 • Można myć w zmywarce
 • Posiada wkład do gotowania na parze

Wady

Wady
 • Wysoka cena

Kup w Media Expert Kup na Allegro

 

3. Gerlach Solid Kliknij aby kupić »

Gerlach-SolidGerlach Solid to bardzo dobrze wykonany szybkowar, pochodzący z oferty uznanej polskiej marki. Producent zastosował tu wiele praktycznych i funkcjonalnych rozwiązań, które znacząco uprzyjemniają wykonywanie codziennych obowiązków kuchennych.

Szybkowar Gerlach został wyposażony w trójwarstwowe dno, które zapewnia równomierną dystrybucję ciepła. Pierwsza warstwa to stal nierdzewna 18/10, druga — aluminium, natomiast trzecia — stal nierdzewna ferromagnetyczna 18/10. Taka konstrukcja sprawia, że naczynie szybko nagrzewa się do żądanej temperatury (odpowiada za to aluminiowy dysk) i długo utrzymuje ciepło (dzięki stali). Ostatnia warstwa ferromagnetyczna sprawia, że szybkowar Gerlach 6l może współpracować z płytą indukcyjną. W praktyce opisywany model nadaje się do zastosowania nie tylko na indukcji, ale na każdym rodzaju kuchenki. Oznacza to, że wymiana płyty na inny model nie stwarza konieczności zakupu nowego garnka. Gerlach Solid może więc służyć przez wiele lat.

Jakie jeszcze zalety przedstawia Gerlach? Szybkowar Solid został wyposażony w praktyczną pokrywkę z systemem łatwego zamykania i otwierania. Element ten ma wbudowany regulator wewnętrznego ciśnienia z czytelnym wskaźnikiem. Dzięki temu odczyt, dobór oraz kontrola ciśnienia w komorze garnka nie nastarcza żadnych trudności. Przekłada się to nie tylko na wygodę, ale i na bezpieczeństwo użytkowania, co jest niezwykle istotne w przypadku tego typu naczyń.

Garnek o pojemności sześciu litrów zajmuje sporo miejsca, na szczęście producent zadbał o to, żeby przechowywanie szybkowaru było tak łatwe, jak tylko jest to możliwe. Pomagają w tym praktyczne, składane uchwyty, które pozwalają zaoszczędzić nieco przestrzeni w kuchennej szafce.

Kolejne funkcjonalne rozwiązanie — szybkowar Gerlach Solid może być myty w zmywarce. Trzeba jednak mieć na uwadze, że dotyczy to samego garnka. Pokrywka wymaga ręcznego mycia w zlewie. Sporym udogodnieniem jest też wewnętrzna miarka. Pozornie wydaje się, że to drobiazg, jednak praktyka pokazuje, że taki dodatek znacząco ułatwia odmierzanie proporcji i dozowanie właściwej ilości wody.

Gerlach Solid to wysokiej klasy szybkowar, charakteryzujący się bardzo dobrym wykonaniem. Nie oznacza to jednak, że naczynie jest pozbawione wad. Po stronie minusów należy zapisać cenę. Opisywany model kosztuje sporo, jednak w kontekście bardzo dobrej jakości wykonania i wysokiej funkcjonalności, jest to całkowicie zrozumiałe. Cena jest jedyną istotną wadą tego szybkowaru. Opinie użytkowników potwierdzają, że Gerlach Solid to bardzo dobry wybór.

Gerlach Solid

Zalety

Zalety
 • Grube dno z aluminiowym dyskiem umożliwiającym szybką i równomierną dystrybucję ciepła
 • Regulator ciśnienia wraz ze wskaźnikiem
 • Składane uchwyty
 • Możliwość mycia w zmywarce (bez pokrywki)
 • Nadaje się do wszystkich rodzajów kuchenek
 • Wewnętrzna miarka ułatwiająca precyzyjne odmierzanie

Wady

Wady
 • Wysoka cena
 • Brak wkładki do gotowania na parze

Kup w Sklep Kup na Allegro

 

4. Ambition Marconi Kliknij aby kupić »

Ambition-MarconiSzybkowar Ambition Marconi to niezwykle solidnie wykonane naczynie, w którym nie brakuje praktycznych i funkcjonalnych rozwiązań. Użytkownicy chwalą opisywany model za szybkie nagrzewanie i długie utrzymywanie ciepła, jednak lista plusów tego garnka ciśnieniowego jest dłuższa. Jakie jeszcze zalety przedstawia Ambition Marconi?

Szybkowar został wyposażony w wielowarstwowe dno Impact Bonding. Pomiędzy stalowymi warstwami, znalazł się aluminiowy wkład. Takie rozwiązanie sprawia, że garnek dość szybko nagrzewa się do właściwej temperatury i jednocześnie utrzymuje ciepło przez długi czas. Warto podkreślić, że dzięki zastosowaniu technologii uderzeniowej (dno jest wykonane pod naciskiem kilku tysięcy ton), szybkowar Ambition 6l jest bardzo wytrzymałym naczyniem.

 Szybkie nagrzewanie i długie utrzymywanie temperatury to nie jedyne zalety, jakie wynikają z zastosowania wielowarstwowego dna. Dzięki użyciu specjalnego stopu stali ferromagnetycznej, Ambition Marconi nadaje się do użytku z każdym rodzajem kuchenek. Bez względu na to, czy nabywca korzysta z płyty ceramicznej, indukcyjnej czy gazowej, opisywany garnek ciśnieniowy sprawdzi się w każdej sytuacji. Naczynia, które nie są przeznaczone do współpracy z indukcją wymagają, wymiany wraz z zakupem nowocześniejszej płyty grzewczej. W tym przypadku ten problem nie występuje.

Powyższe cechy nie są jedynymi zaletami, jakie przedstawia Ambition. Szybkowar Marconi legitymuje się dużą pojemnością. Sześć litrów to wartość, która pozwoli na przygotowanie zdrowego, lekkostrawnego obiadu dla całej rodziny. Na wewnętrznej ściance naczynia umieszczona została praktyczna miarka. Dzięki temu odmierzanie proporcji i dozowanie właściwej ilości wody jest niezwykle łatwe.

Nie można nie wspomnieć, że szybkowar Ambition Marconi to naczynie typu dwa w jednym. Dzięki specjalnej wkładce (stanowi element zestawu sprzedażowego), w jednej chwili można przekształcić szybkowar w parowar. Opisywany model odpowiada więc na wszystkie potrzeby osób, które stawiają na zdrową dietę. A co z minusami garnka ciśnieniowego od Ambition? Szybkowar 6l Marconi to niezwykle funkcjonalne naczynie, które doskonale sprawdza się w codziennym użytkowaniu. Ma jednak jedną wadę, która może okazać się istotna dla niektórych osób. Opisywany model nie może być myty w zmywarce. Wiele szybkowarów oferuje takie udogodnienie (w niektórych przypadkach, do zmywarki można włożyć całe naczynie, w innych — tylko garnek). W tym przypadku użytkownik musi nastawić się na mycie ręczne.

Ambition Marconi

Zalety

Zalety
 • Nadaje się do wszystkich rodzajów kuchenek
 • Wkład umożliwiający gotowanie na parze
 • Dno szybko równomiernie się nagrzewa oraz długo utrzymuje ciepło
 • Posiada regulację ciśnienia wraz ze wskaźnikiem
 • Wewnętrzna miarka ułatwiająca precyzyjne uzupełnianie naczynia
 • Elegancki wygląd dzięki wypolerowanej powierzchni na wysoki połysk

Wady

Wady
 • Nie można myć w zmywarce

Kup w Media Expert Kup na Allegro

 

5. WMF Perfect Kliknij aby kupić »

WMF-PerfectSzybkowar WMF Perfect to najbardziej funkcjonalne i dostępne w wielu wariantach pojemności naczynie. W opisywanym modelu nie brakuje także praktycznych rozwiązań, które doskonale sprawdzają się w codziennym użytkowaniu. Należy jednak podkreślić, że solidność i użyteczność jest w tym przypadku okupiona wysoką ceną.

Producent bardzo dużą uwagę poświęcił pokrywce, która stanowi niezwykle istotny element szybkowaru. Dzięki wbudowanemu wskaźnikowi ciśnienia, użytkownik przez cały czas ma pod kontrolą parametry procesu gotowania. Praktyczny suwak nie tylko ułatwia zamykanie i otwieranie pokrywki. Rozwiązanie to daje możliwość łatwej regulacji ilości pary, znajdującej się w komorze naczynia. Wszystko, co trzeba zrobić, to przesunąć suwak do przodu.

Kolejna zaleta, uchwyt można łatwo odłączyć od pokrywki. Dzięki temu szybkowar WMF może być myty w zmywarce. Taką możliwość oferuje też wiele konkurencyjnych produktów, jednak najczęściej zdarza się, że do komory zmywarki można włożyć tylko garnek, a pokrywkę trzeba umyć ręcznie. W tym przypadku ten problem nie występuje. Oba elementy można bez obaw umieścić w zmywarce, co pozwala zaoszczędzić nieco czasu i stanowi bardzo wygodne rozwiązanie. Warto podkreślić, że szybkowar Perfect jest dostępny w kilku wariantach, różniących się pojemnością. Oferta uznanego producenta obejmuje modele o pojemności 4,5, 6,5, i 8,5 litra. Sprawia to, że dobór naczynia pod kątem liczby członków rodziny nie stanowi najmniejszego problemu.

Dużym atutem opisywanego modelu jest uniwersalne dno TransTherm. Element ten został zaprojektowany w sposób, który zapewnia szybkie nagrzewanie i równomierne rozprowadzanie ciepła, a jednocześnie — akumulację temperatury, co sprawia, że posiłki dłużej pozostają ciepłe. Technologia TransTherm sprawia też, że szybkowar WMF Perfect Plus może współpracować z każdym rodzajem płyt grzewczych. Nie ma znaczenia, czy użytkownik korzysta z kuchenki gazowej, płyty ceramicznej czy indukcyjnej, WMF Perfect sprawdzi się w każdej sytuacji. Takie rozwiązanie stwarza jeszcze jedną zaletę — wymiana płyty na inny model nie stwarza konieczności zakupu nowego szybkowaru.

A jak przedstawia się praktyczna strona garnka ciśnieniowego niemieckiego producenta WMF? Szybkowar Perfect został zaopatrzony w wewnętrzną miarkę, ułatwiającą odmierzanie proporcji. Wspomniana wcześniej odłączana rączka nie tylko umożliwia mycie garnka w zmywarce, ale ułatwia też jego przechowywanie. W zestawie znajdują się specjalne wkładki, które pozwalają na gotowanie kilku produktów jednocześnie, co przekłada się na oszczędność czasu i energii. Wszystko to sprawia, że WMF Perfect jest niezwykle użytecznym naczyniem. Najwyższa jakość wykonania i mnogość funkcjonalnych rozwiązań przekłada się jednak na cenę opisywanego modelu. WMF Perfect jest najdroższym szybkowarem spośród wszystkich naczyń, które zostały ujęte w zestawieniu.

WMF Perfect

Zalety

Zalety
 • Pokrywka ze wskaźnikiem ciśnienia oraz możliwością regulacji mocy pary
 • Można myć w zmywarce wraz z pokrywką
 • Wewnętrzna skala do odmierzania
 • Dostępne w wielu wariantach pojemnościowych (4,5 l, 6,5 l, 8,5 l)
 • Wkładka do gotowania na parze
 • Odczepiana rączka
 • Dno świetnie rozprowadzające i utrzymujące ciepło

Wady

Wady
 • Najdroższy w zestawieniu

Kup na Molere.net Kup na Allegro

 

6. Jaki szybkowar kupić? Na co zwrócić uwagę przy zakupie szybkowaru?

Szybkowar, czyli garnek ciśnieniowy, to jedno z tych udogodnień, które raz użyte, okazują się niezastąpione. Nie ma w tym nic dziwnego, garnek szybkowar nie tylko skraca czas niezbędny do przygotowania potraw, pozwala też na zachowanie większości witamin i innych cennych mikroelementów, zawartych w produktach żywnościowych. Jaki szybkowar wybrać? Jak działa szybkowar? Ranking zawiera odpowiedzi na te i inne pytania, które mogą pojawić się na etapie podejmowania decyzji zakupowej.

Pod względem wyglądu, garnki ciśnieniowe nie różnią się znacząco od tradycyjnych naczyń kuchennych, jednak pozory okazują się mylące. Sekret niezwykłych właściwości szybkowarów tkwi w ich szczelności. Specjalnie zaprojektowana pokrywka sprawia, że ciśnienie w komorze garnka wzrasta do bardzo wysokiej wartości, co przekłada się na wysoką temperaturę gotowania, sięgającą nawet 120 stopni Celsjusza. W komorze przez cały czas utrzymywana jest para wodna. Wszystko to daje dwojaki efekt. Po pierwsze, potrawy przygotowywane są szybciej — oszczędność czasu jest wyraźna, niektóre dania można ugotować nawet w 3, 4-krotnie krótszym czasie (przykładowo, czas gotowania ziemniaków skraca się do 6 minut). Po drugie, szybkowar ciśnieniowy pozwala zachować nawet 80 procent witamin i innych składników odżywczych, obecnych w produktach żywnościowych. Wynika to z faktu, że „nie uciekają” one wraz z parą. Nie bez znaczenia jest też oszczędność energii — krótszy czas gotowania to mniejsze zużycie gazu lub prądu.

Skoro wiemy już jak działają garnki ciśnieniowe, zastanówmy się jaki szybkowar kupić.

 

Szybkowar — jaki wybrać? Tradycyjny czy elektryczny?

Szybkowary ciśnieniowe dzielą się na dwie grupy urządzeń — tradycyjne, czyli ogrzewane przez kuchenkę, oraz elektryczne. Modele klasyczne wyglądem przypominają zwykłe garnki, jedyną istotną różnicą jest pokrywka z rozbudowanym systemem zamykania. Charakteryzują się nieskomplikowaną budową i stosunkowo atrakcyjną ceną zakupu.

Pod względem wyglądu, warianty elektryczne bardziej przypominają frytkownice lub tzw. multicookery. Są zasilane z gniazdka sieciowego i oferują wiele praktycznych funkcji jak choćby system automatycznego wyłączania czy predefiniowane programy gotowania.

Na jaki model warto się zdecydować? Szybkowarom elektrycznym nie sposób odmówić praktyczności. Ich cena okazuje się jednak istotną barierą dla wielu osób. Klasyczne modele są tańsze i pełnią dokładnie taką samą rolę. W każdej kuchni znajduje się przecież kuchenka gazowa lub elektryczna, więc w opinii wielu osób, wydawanie większej kwoty na model zasilany nie ma sensu, co potwierdzają tendencje rynkowe — klasyczne szybkowary sprzedają się lepiej i właśnie takie naczynia znalazły się w naszym zestawieniu.

 

Szybkowar — jaki kupić? Zwróć uwagę na materiał, z którego został wykonany

Szybkowary mogą być wykonane z aluminium lub ze stali nierdzewnej. Oba materiały przedstawiają wiele zalet, ale nie brakuje im też wad.

 • Garnki aluminiowe bardzo szybko nagrzewają się do właściwej temperatury i równomiernie rozprowadzają ciepło. Z drugiej strony, temperatura jest szybko odprowadzana, co stwarza konieczność częstego podgrzewania potraw. Należy też zaznaczyć, że szybkowar aluminiowy jest dość podatny na wgniatanie i na inne uszkodzenia, można więc założyć, że nie będzie zbyt długowieczny.

 • Stal nierdzewna nie radzi sobie tak dobrze z równomiernym rozprowadzaniem ciepła i z nagrzewaniem, za to znacznie dłużej utrzymuje temperaturę. Należy jednak zaznaczyć, że wielu producentów stosuje sprytny zabieg, który pozwala zniwelować największe bolączki tego materiału — w dnie umieszczany jest aluminiowy pierścień, który poprawia przewodnictwo termiczne. Stal nierdzewna jest materiałem wytrzymałym, odpornym na korozję, a w trakcie gotowania, nie wydziela nieprzyjemnego metalicznego zapachu. Liczne zalety stali sprawiają, że jest idealnym materiałem do celów, jakim służy szybkowar. Ranking 2020 obejmuje wyłącznie naczynia stalowe. Każdy z nich przedstawia bardzo wysoką jakość wykonania, należy więc oczekiwać, że szybkowar ze stali nierdzewnej zachowa swój wygląd i właściwości przez wiele lat.

 

Jaki kupić szybkowar? Pojemność ma znaczenie

Najlepszy szybkowar powinien być idealnie dopasowany do potrzeb jego użytkowników. Oczywiste jest, że im większa rodzina, tym większe naczynie będzie potrzebne. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że garnki ciśnieniowe działają w sposób prawidłowy tylko w sytuacji, gdy w komorze pozostaje odpowiednia ilość wolnej przestrzeni. Warto więc wybrać model z „zapasem”, w przeciwnym wypadku może się okazać, że nawet pozornie duży szybkowar będzie za mały do potrzeb gospodarstwa domowego.

Modele o pojemności 6 litrów są najczęściej wybieranymi. Takie naczynie z powodzeniem wystarczy dla 4-osobowej rodziny. Modele 4-litrowe sprawdzą się w przypadku singla lub pary. Szybkowar mały, o pojemności 2 litrów, należy traktować raczej jako uzupełnienie kuchennego wyposażenia, a nie jako podstawowe naczynie do gotowania. Z kolei największe garnki ciśnieniowe, o pojemności 8 litrów, doskonale sprawdzają się w domu, w którym mieszka 4- lub nawet 6-osobowa rodzina. Naczynia o pojemności przekraczającej 10 litrów należy klasyfikować już jako szybkowar gastronomiczny.

Przed zakupem szybkowaru, należy więc upewnić się, że dany model występuje w interesującej nas pojemności. Niektórzy producenci, jak choćby WMF, oferują swoje naczynia w kilku wariantach, jednak nie jest to regułą.

 

Jaki szybkowar wybrać? Zabezpieczenia są niezwykle istotne

Każdy szybkowar jest wyposażony w zawór upuszczający nadmiar pary, jednak żeby gotowanie ciśnieniowe było naprawdę bezpieczne, a przy okazji także maksymalnie wygodne, naczynie musi oferować także inne zabezpieczenia. Ważny jest wskaźnik ciśnienia, który pozwala kontrolować proces gotowania. Takie udogodnienie nie służy jednak jedynie informowaniu o osiągnięciu optymalnej wartości pary, wskaźnik może też poinformować o przekroczeniu dopuszczalnej wartości, np. gdy zawiedzie zawór upustowy (w renomowanych modelach takie sytuacje raczej się nie zdarzają, jednak dodatkowe zabezpieczenie nie zaszkodzi). Do tematu bezpieczeństwa, kompleksowo podchodzi Tefal. Garnki ciśnieniowe sygnowane przez znanego producenta oferują 5-poziomowy system bezpieczeństwa, który oprócz zaworu i wskaźnika obejmuje także bezpieczny system zamykania i otwierania pokrywy oraz solidne uszczelnienie.

 

Jaki najlepszy szybkowar? Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Dobry szybkowar powinien oferować szereg dodatkowych funkcji. Praktycznym udogodnieniem jest specjalna wkładka, która w jednej chwili przekształca garnek ciśnieniowy w parowar. Takie udogodnienie mają na wyposażeniu modele wszystkie modele z naszego zestawienia poza szybkowarem Gerlach Solid. Szybkowar z wkładką do gotowania na parze spodoba się wszystkim osobom, które stawiają na zdrowy styl życia.

Przed zakupem warto upewnić się, czy interesujący nas model może współpracować z każdym rodzajem kuchenki. Trzeba bowiem wiedzieć, że nie każdy szybkowar na indukcję będzie odpowiedni na gaz. Ktoś może zapytać — po co kupować model uniwersalny, skoro w domu używam tylko jednego rodzaju kuchenki? Odpowiedź jest prosta — może zdarzyć się, że w przyszłości, płyta gazowa ustąpi miejsca ceramicznej lub indukcyjnej. Posiadając szybkowar nadający się do każdej kuchenki, nie trzeba będzie kupować nowego naczynia.

Trzeba wiedzieć, że nie każdy model garnka ciśnieniowego jest przeznaczony do mycia w zmywarce. Osoby, które na co dzień korzystają z takiego udogodnienia, powinny zwrócić na to uwagę. Istotną kwestią jest też cena części eksploatacyjnych, a zwłaszcza uszczelek. W wyniku działania wysokiego ciśnienia elementy te podlegają zużyciu i wymagają cyklicznej wymiany. W niektórych przypadkach (przykładem jest choćby Tefal Secure NEO5 P25307) ich ceny są wysokie.

 

Jaki wybrać szybkowar? Ranking szybkowarów

Garnek ciśnieniowy to zakup na lata należy więc stawiać wyłącznie na solidne modele, charakteryzujące się najwyższą jakością wykonania. Zestawienie obejmuje wyłącznie naczynia sygnowane przez najbardziej uznanych producentów w branży, które cieszą się dobrą opinią użytkowników. Szybkowar to idealne rozwiązanie dla osób, dla których czas jest luksusem. Dieta fast-foodowa z pewnością nie pozostanie obojętna dla zdrowia, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zakup solidnego garnka ciśnieniowego, który pozwoli przygotować smaczne i zdrowe posiłki, skracając przy tym czas gotowania do minimum.