Dobra waga do kuchni - jak ją wybrać? 6 porad, które ułatwią zakup

Aktualizacja: Lipiec 2020

Jaką wagę kuchenną kupić? Na co zwrócić uwagę przy zakupie wagi kuchennej?

Waga kuchenna to taki typ pomocnika domowego, który powinien znaleźć się na wyposażeniu każdego domostwa. Pozwala nie tylko na bardzo dokładne odmierzanie produktów niezbędnych do gotowania czy pieczenia (co ma niezwykle istotne znaczenie zwłaszcza w przypadku potraw wymagających precyzji), ale także może być niebagatelną ozdobą każdej kuchni. Jednocześnie niejedna waga do kuchni posiada szereg dodatkowych cech (łączących w sobie funkcjonalność i wygodę), które czynią z niej niezwykle praktyczne urządzenie. Jednak aby waga spożywcza w pełni przyspieszyła i ułatwiła wszelkie prace kuchenne, to musi charakteryzować się kilkoma podstawowymi cechami. Dlatego też tak istotne jest pytanie: jaką wagę kuchenną kupić, aby spełniła ona wszystkie oczekiwania?

My wychodzimy naprzeciw tym dylematom i przedstawiamy poradnik, w którym prezentujemy wszystkie najbardziej istotne kwestie, na jakie należy zwrócić uwagę podczas zakupu takiego urządzenia. Dodatkowo przedstawiamy i opisujemy różnorodne wagi kuchenne. Ranking polecanych produktów przedstawia modele, o różnych cechach i funkcjach, z mniej lub bardziej nowoczesnymi dodatkami i charakteryzujących się różnym przedziałem cenowym. Jednak bez względu na różnice — każdy z tych modeli zasługuje na uwagę.

 

Jaka waga kuchenna? Dwa podstawowe rodzaje wag

Pierwszym z kryteriów wyboru wagi kuchennej jest jej rodzaj. W tym przypadku mamy do czynienia z dwoma typami – urządzenie mechaniczne lub elektroniczne.

 • Waga kuchenna mechaniczna
  To proste i łatwe w obsłudze urządzenie, które sprawdzi się głównie do dokonywania orientacyjnych pomiarów. Taki typ wagi zbudowany jest z podstawy i zamontowanej na niej miseczki (do której wkłada się określone produkty), odważnika (umieszczonego w podstawie) oraz wyświetlacza ze skalą ważenia. Zaletą wagi mechanicznej jest niewątpliwie cena (która nie należy do najwyższych) oraz łatwość obsługi. Natomiast jej podstawowa wada to niedokładność pomiaru (która może sięgać nawet 20 g) oraz brak dodatkowych opcji zwiększających jej funkcjonalność. Dlatego też ten rodzaj wagi nie będzie odpowiedni dla diabetyków czy osób będących na diecie. 

 • Waga kuchenna elektroniczna
  To urządzenie składające się z elektronicznego układu wskazującego (zasilanego bateriami). Wynik pomiaru prezentowany jest na wyświetlaczu LCD.Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku wagi elektronicznej, która charakteryzuje się wysoką dokładnością pomiaru (do 1 – 2 g). Dodatkowo — co także należy podkreślić — waga elektroniczna kuchenna może posiadać wiele przydatnych funkcji i opcji. Natomiast jej mankamentem jest na pewno cena, która jest zazwyczaj wyższa niż w przypadku wagi mechanicznej (zwłaszcza wtedy gdy jest ona wyposażona w zaawansowane dodatki). Jednak to właśnie elektroniczna waga kuchenna jest bardziej praktyczna i na pewno przyniesie więcej korzyści.

 

Z misą czy bez – jaka powinna być waga kuchenna?

Wybierając konkretny model wagi kuchennej, warto zwrócić uwagę, czy posiada ona jakikolwiek pojemnik, do którego można włożyć ważone produkty. Dlaczego jest to tak istotne? Otóż waga kuchenna z miską (ewentualnie z talerzem lub tacką) jest po prostu praktyczna. Tego typu pojemnik może być dwojakiego rodzaju: głębszy sprawdzi się przy ważeniu sypkich produktów (a nawet płynów), natomiast ten płytszy może być użyty do ważenia owoców lub warzyw. Bardzo praktyczną opcją jest możliwość zdejmowania miski, co ułatwia przekładanie lub przesypywanie ważonych produktów.

 

Waga kuchenna – jaka najlepsza? Zwróć uwagę na podstawowe parametry

Dobra waga kuchenna powinna być dostosowana do potrzeb i preferencji. Dlatego też decydując się na jej zakup warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów.

Maksymalne obciążenie
Informację o maksymalnym obciążeniu powinna posiadać każda waga spożywcza. Ten parametr wskazuje na to, jaka maksymalna masa produktów może być jednorazowo zważona. Najczęściej mieści się on w przedziale od 1 do 15 kg. Dlatego przed zakupem konkretnego modelu warto zastanowić się, do jakich pomiarów urządzenie będzie wykorzystywane. Wagi kuchenne do odmierzania produktów do przepisów (na przykład mąka, cukier czy proszek do pieczenia) mogą charakteryzować się mniejszym obciążeniem (do 1 kg). Natomiast urządzenie mające służyć do ważenia owoców lub warzyw powinno charakteryzować się obciążeniem do 5 kg. Jednocześnie warto zdecydować się na urządzenie, które posiada wskaźnik przeładowania, który informuje o przekroczeniu maksymalnego obciążenia.


Przeznaczenie
Innym kryterium wyboru wagi kuchennej powinno być jej przeznaczenie. Niektóre osoby potrzebują takiego urządzenie do ważenia bardzo lekkich rzeczy (na przykład przypraw) – i wtedy sprawdzi się mała waga kuchenna, która nie musi posiadać wysokiego obciążenia, ale powinna charakteryzować się wysoką dokładnością pomiaru. Natomiast do ważenia cięższych rzeczy (na przykład mąki czy cukru) warto zaopatrzyć się w urządzenie o większym obciążeniu.


Dokładność pomiaru
Niezwykle istotnym kryterium wyboru wagi kuchennej powinna być dokładność pomiaru. Tylko precyzyjne wagi kuchenne pozwalają na dokładne odmierzenie potrzebnych składników. Taka funkcja jest też niezbędna w przypadków diabetyków i osób będących na diecie, które muszą zwracać baczną uwagę na wagę poszczególnych produktów. Najbardziej dokładna waga kuchenna to oczywiście wersja elektroniczna, która dokonuje pomiaru z minimalnym błędem na poziomie 1 – 2 g.


Materiał wykonania
Waga kuchenna (i to zarówno kuchenna waga elektroniczna, jak i mechaniczna) może być wykonana z różnorodnych materiałów. Te wykonane z tworzywa sztucznego są lekkie, stosunkowo tanie i dostępne w wielu kształtach. Najtrwalsze i wytrzymałe są wagi wykonane ze stali nierdzewnej, a te z elementami szklanymi nie pochłaniają zapachów, są bezpieczne dla produktów żywnościowych i dodatkowo ładnie się prezentują. Na uwagę zasługuje również fakt, iż wielu producentów łączy poszczególne materiały i tworzy modele mieszane.

Wymienione wyżej parametry są bardzo istotne, gdyż decydują o przeznaczeniu, dokładności i jakości wykonania wagi kuchennej. Z drugiej strony są bardzo indywidualne, gdyż w dużej mierze zależą od subiektywnych potrzeb. Dlatego przed podjęciem konkretnej decyzji warto przeanalizować pewne kwestie, aby dobrać wagę dostosowaną do subiektywnych preferencji.

 

Waga kuchenna – jaką wybrać? Funkcjonalne opcje, na które warto zwrócić uwagę

Waga kuchenna powinna przede wszystkim ułatwiać wszelkie prace związane z przyrządzaniem posiłków. Dlatego warto wybrać taki model, który jest wyposażony w wiele przydatnych funkcji podnoszących wygodę i komfort codziennego użytkowania. Wśród nich można wymienić:

 • tarowanie (funkcja umożliwia pokazanie wagi samych produktów, bez ciężaru pojemnika, w którym się znajdują) 

 • przeliczanie jednostek wagowych (inteligentna waga kuchenna przeliczająca poszczególne jednostki wagowe – na przykład gramy na mililitry i odwrotnie – jest niezwykle przydatna w sytuacji, gdy w przepisach kulinarnych są podawane ilości w innych wartościach niż gramy)

 • pomiar objętości płynów (pozwala odmierzyć odpowiednią ilość wody, mleka, oliwy lub innego płynu)

 • automatyczny wyłącznik (nieużywana waga zostaje automatycznie wyłączona)

 • włączanie się pod wpływem nacisku produktu na powierzchnię wagi (co eliminuje konieczność przyciskania określonego przycisku)

 • wskaźnik zużycia baterii (specjalny czujnik sygnalizuje wyczerpanie baterii, co pozwala uniknąć niedokładnego pomiaru lub niespodziewanego wyłączenia wagi)

 • pamięć ostatniego pomiaru (dzięki niemu, będziemy wiedzieć jaki był wynik wcześniejszego pomiaru)

 • funkcja Add&Weight, czyli “dodaj i waż” (funkcja umożliwia dokładanie na wagę kolejnych składników i ich pomiar w tym samym pojemniku)

Wszystkie wymienione wyżej opcje są bardzo praktyczne i w zdecydowany sposób ułatwiają oraz przyspieszają wszelkie czynności kuchenne. Oczywiście urządzenie nie musi być wyposażone w każdą z tych funkcji. W tym przypadku wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Decydując się na wagę z różnorodnymi rozwiązaniami technologicznymi trzeba jednakże pamiętać o tym, iż podnoszą one ostateczną cenę urządzenia.

 

A może dodatkowe funkcje? Inteligentna waga kuchenna

Wielu producentów wag kuchennych wychodzi naprzeciw różnorodnym oczekiwaniom konsumentów i tworzy urządzenia wyposażone w zaawansowane technicznie opcje. Dlatego też na rynku nie brakuje wag, które charakteryzują się wieloma dodatkowymi funkcjami. Nowoczesne wagi kuchenne elektroniczne to między innymi:

 • waga kuchenna dietetyczna (w której jest wgrana lista produktów oraz ich wartości odżywcze – takie jak węglowodany, cukry lub tłuszcze)

 • waga kuchenna z licznikiem kalorii (pozwalająca kontrolować kaloryczność przygotowywanych posiłków)

 • waga kuchenna bluetooth (dzięki zainstalowanemu Wi – Fi lub funkcji bluetooth oraz dedykowanej aplikacji waga poszczególnych produktów może być wyświetlana na smartfonie)

Niektóre modele wag elektronicznych są dodatkowo wyposażone w minutnik z alarmem (pozwalającym kontrolować czas przygotowywania potraw) oraz termometr i higrometr (których zadaniem jest wskazywanie temperatury oraz poziomu wilgotności w pomieszczeniu)

 

Podsumowanie. Jak wybrać wagę kuchenna?

Przy wyborze wagi kuchennej nie bez znaczenia jest także jej wielkość, kształt oraz wygląd. W tym przypadku o wyborze decyduje wielkość kuchni, sposób użytkowania wagi oraz indywidualne preferencje. Wagi kuchenne mogą być małe lub duże, owalne lub prostokątne, lekkie lub solidne, płaskie lub z dużym talerzem na produkty, stojące lub wiszące. Wybór jest tak duży, iż na pewno każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Waga kuchenna to bardzo przydatne urządzenie, na którego zakup powinna zdecydować się każda pani domu. Jednak przed ostatecznym wyborem konkretnego modelu warto przeanalizować własne potrzeby i preferencje oraz zwrócić uwagę na poszczególne opcje i funkcje urządzenia. Jaka jest najlepsza waga kuchenna? Ranking przedstawiony poniżej prezentuje modele, na które na pewno warto zwrócić uwagę.