Aktualizacja: Sierpień 2024

Waga kuchenna to taki typ pomocnika domowego, który powinien znaleźć się na wyposażeniu każdego domostwa. Pozwala nie tylko na bardzo dokładne odmierzanie produktów niezbędnych do gotowania czy pieczenia, ale także może być niebagatelną ozdobą każdej kuchni. Jednocześnie niejedna waga do kuchni posiada szereg dodatkowych cech, które czynią z niej niezwykle praktyczne urządzenie. Jednak, aby waga spożywcza w pełni przyspieszyła i ułatwiła wszelkie prace kuchenne, to musi charakteryzować się kilkoma podstawowymi cechami. Bez odpowiedniej skali nie uda nam się wykonać precyzyjnego odmierzenia. Zbyt mały wyświetlacz sprawi, że za każdym razem będziemy musieli się do niej nachylać. Natomiast pominięcie funkcji tarowania sprawi, że za każdym razem będziemy się zastanawiać czy pomiar jest prawidłowy. Właśnie dlatego, aby wybrać odpowiedni model musimy poznać najważniejsze i często nieoczywiste elementy, które powodują, że najlepsze waga kuchenna spełni nasze oczekiwania! 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wagi kuchennej?


Przeczytanie artykułu zajmuje około 7 minut. Spieszysz się?

Od razu zobacz: Jaka jest najlepsza waga kuchenna? Ranking najczęściej wybieranych modeli w 2021  »


Waga kuchenna występuje w 2 rodzajach – mechanicznym lub elektronicznym

Pierwszym z kryteriów wyboru wagi kuchennej jest jej rodzaj. W tym przypadku mamy do czynienia z dwoma typami – urządzenie mechaniczne lub elektroniczne.

  • Retro waga kuchenna (mechaniczna)  – to proste i łatwe w obsłudze urządzenie analogowe, które sprawdzi się głównie do dokonywania orientacyjnych pomiarów. Taki typ wagi zbudowany jest z podstawy i zamontowanej na niej miseczki (do której wkłada się określone produkty), odważnika (umieszczonego w podstawie) oraz wyświetlacza ze skalą ważenia. Zaletą wagi mechanicznej jest niewątpliwie niska cena. Natomiast jej podstawowa wada to niedokładność pomiaru (która może sięgać nawet 20 g) oraz brak dodatkowych opcji zwiększających jej funkcjonalność. Dlatego też ten rodzaj wagi nie będzie odpowiedni dla diabetyków czy osób będących na diecie. 

  • Waga kuchenna elektroniczna – to urządzenie składające się z elektronicznego układu wskazującego (zasilanego bateriami). Wynik pomiaru prezentowany jest na wyświetlaczu LCD. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku wagi elektronicznej, która charakteryzuje się wysoką dokładnością pomiaru (do 1 – 2 g). Dodatkowo — co także należy podkreślić — waga elektroniczna kuchenna może posiadać wiele przydatnych funkcji i opcji. Natomiast jej mankamentem jest na pewno cena, która jest zazwyczaj wyższa niż w przypadku wagi mechanicznej (zwłaszcza wtedy gdy jest ona wyposażona w zaawansowane dodatki). Jednak to właśnie elektroniczna waga kuchenna jest bardziej praktyczna i na pewno przyniesie więcej korzyści.

Na jakie 5 parametrów zwrócić uwagę, aby kupić jak najlepszą wagę kuchenną?

Dobra waga kuchenna powinna być dostosowana do potrzeb i preferencji. Dlatego też decydując się na jej zakup warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów.

1. Przeznaczenie. Potrzebna jest mi waga dietetyczna z licznikiem kalorii czy asystent gotowania?

Zawsze pierwszym kryterium wyboru wagi kuchennej powinno być jej przeznaczenie. Jest to bardzo ważna kwestia, która pozwoli nam wybrać urządzenie mające spełnić nasze oczekiwania. Na tym etapie powinniśmy zdecydować, czy interesuje nas elektroniczne urządzenie wyposażone w przelicznik kalorii, dzięki czemu będziemy wiedzieć, że musimy celować w precyzyjne wagi kuchenne. Czy też też może bardziej przyda nam się mała waga kuchenna na baterie, aby od czasu do łatwiej było nam przygotowywać wybrane przepisy. 

Niestety bardzo dużo liczba konsumentów, zupełnie nie poświęca nawet chwili czasu, aby zdecydować jakiego urządzenia potrzebują. Wtedy też najczęściej kupowane są produkty z nieodpowiednimi parametrami lub pozbawione funkcji, których możemy potrzebować.

2. Maksymalne obciążenie. Czy będę ważyć produkty spożywcze do 1 czy do 15 kg?

Informację o maksymalnym obciążeniu powinna posiadać każda waga spożywcza. Ten parametr wskazuje na to, jaka maksymalna masa produktów może być jednorazowo zważona. Najczęściej mieści się on w przedziale od 1 do 15 kg. Dlatego przed zakupem konkretnego modelu warto zastanowić się, do jakich pomiarów urządzenie będzie wykorzystywane.

Wagi kuchenne do odmierzania produktów do przepisów, np. mąka, cukier czy proszek do pieczenia będą charakteryzować się raczej mniejszym limitem (do 1 lub 5 kg). Dzięki czemu pozwolą też na zdecydowanie bardziej precyzyjne pomiary. Natomiast urządzenie mające służyć do ważenia owoców lub warzyw powinno charakteryzować się obciążeniem od 10 do nawet 15 kg, ponieważ raczej nie będzie nam w tym przypadku zależało na przysłowiowej dokładności do 0,1 g. 

Ostatecznie warto też zwrócić uwagę czy wybrane urządzenie posiada wskaźnik przeładowania, który informuje o przekroczeniu maksymalnego obciążenia.

3. Dokładność pomiaru. Czy naprawdę potrzebuję precyzji do 0,1 g?

Niezwykle istotnym kryterium wyboru wagi kuchennej powinna być dokładność pomiaru. Najbardziej precyzyjne wagi kuchenne dokonują pomiaru z poziomem błędu na poziomie 0,1 g do maksymalnie 1g. Oczywiście do tej grupy urządzeń zaliczają się przede wszystkim elektroniczne modele, które korzystają z inteligentnych czujników, których niestety nie zdołamy osiągnąć na modelach czysto mechanicznych z odważnikami. 

Bardzo dokładna waga kuchenna będzie produktem wybieranym szczególnie w przypadku diabetyków i osób będących na diecie. To właśnie tej grupie konsumentów najbardziej będzie zależało na dokładności rzędu nawet 0,1 g, aby ułatwić sobie liczenie kalorii i spożywać odpowiedni rodzaj posiłków.

4. Materiał wykonania. Bardziej zależy mi na trwałości czy cenie? 

Dobre wagi kuchenne, zarówno kuchenna waga elektroniczna, jak i mechaniczna, mogą być wykonane z naprawdę różnorodnych materiałów. Mogłoby się wydawać, że jest to tylko przejściowy trend, który wpływa na kolor czy dopasowanie wyglądu urządzenia do kuchni. Jednak rodzaj wykorzystanego materiału może się również przekładać na cenę i funkcje użytkowe urządzenia. 

Modele z tworzywa sztucznego czy bambusową powłoką są zazwyczaj lekkie, stosunkowo tanie i dostępne w wielu kształtach, co niestety może się przekładać na jakość wykonania. Najtrwalsze i najbardziej odporne na zarysowania są wagi wykonane ze stali nierdzewnej, które niestety wkraczają na wyższa półkę cenową i nie zawsze są tak precyzyjne. Urządzenia wyposażone w szklaną powierzchnię nie pochłaniają natomiast zapachów potraw, są bezpieczne dla produktów żywnościowych i dodatkowo ładnie się prezentują. Niestety w przypadku szklanych modeli najłatwiej będzie o uszkodzenia czy przypadkowe zbicie niektórych elementów. 

5. Dedykowany pojemnik. Dlaczego waga kuchenna z misą to podstawa?

Wybierając konkretny model wagi kuchennej, warto zwrócić uwagę, czy posiada ona jakikolwiek pojemnik, do którego można włożyć ważone produkty. Dlaczego jest to tak istotne? Otóż waga kuchenna z miską (ewentualnie z talerzem lub tacką) znaczą ułatwia sam proces ważenia. Dedykowany zbiornik na ważone potrawy gwarantuje, że ciężar będzie równomiernie rozprowadzony, dzięki czemu otrzymamy precyzyjne pomiary. Warto zwrócić uwagę czy w skład zestawu wchodzi różny typ miski – głębsza sprawdzi się przy ważeniu sypkich produktów lub płynów, natomiast płytszy pojemnik może być użyty do ważenia owoców lub warzyw. 

Równie praktyczną i często pomijaną opcją jest też możliwość zdejmowania miski, co ułatwia przesypywanie ważonych produktów. 

Na jakie funkcje zwrócić uwagę wybierając wagę do kuchni?

Waga kuchenna powinna przede wszystkim ułatwiać wszelkie prace związane z przyrządzaniem posiłków. Dlatego warto wybrać taki model, który jest wyposażony w wiele przydatnych funkcji podnoszących wygodę i komfort codziennego użytkowania. Najważniejsze elementy, na które powinniśmy zwrócić uwagę to: 

  • funkcja tarowania – jest to absolutnie niezbędna funkcjonalność w każdej wadze elektronicznej. Pozwala ona wyzerować ciężar pojemnika, w którym umieszczamy ważone produkty.
  • przeliczanie jednostek wagowych – element pozwalający na inteligentne przeliczanie poszczególnych jednostek wagowe na inne, np. gramy na mililitry. Tę funkcję doceni każdy amator gotowania i pieczenia, który korzysta z różnych przepisów kulinarnych, których autor nie kłopotał się z ujednoliceniem jednostki.
  • pomiar objętości płynów – pozwala odmierzyć odpowiednią ilość wody, mleka, oliwy lub innego płynu.
  • automatyczny wyłącznik – nieużywana waga zostaje automatycznie wyłączona. Niedoceniana funkcja, którą doceni każdy użytkownik wagi elektrycznej na baterie. 
  • włączanie się pod wpływem nacisku  – dzięki czemu nie będziemy musieli za każdym razem analogowo włączać naszego urządzenia. 
  • wskaźnik zużycia baterii – specjalny czujnik sygnalizujący wyczerpanie baterii, co pozwala uniknąć niespodziewanego wyczerpania zasilania wagi czy niedokładnych pomiarów.
  • pamięć ostatniego pomiaru – dzięki niemu, będziemy wiedzieć jaki był wynik wcześniejszego pomiaru. Kto nigdy nie zapomniał ile cukru czy soli dodał do przygotowywanej potrawy, niech pierwszy rzuci kamieniem. 
  • funkcja Add&Weight – funkcja “dodaj i waż” umożliwia dokładanie na wagę kolejnych składników i ich pomiar w tym samym pojemniku, bez konieczności tarowania całej wagi. 

Wszystkie wymienione wyżej opcje są bardzo praktyczne i w zdecydowany sposób ułatwiają oraz przyspieszają wszelkie czynności kuchenne. Oczywiście urządzenie nie musi być wyposażone w każdą z tych funkcji. W tym przypadku wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Decydując się na wagę z różnorodnymi rozwiązaniami technologicznymi trzeba jednakże pamiętać o tym, iż podnoszą one ostateczną cenę urządzenia.

Co to jest inteligentna waga kuchenna? Jakie dodatki sprawiają, że nasze urządzenie będzie smart?

Wielu producentów wag kuchennych wychodzi naprzeciw różnorodnym oczekiwaniom konsumentów i tworzy urządzenia wyposażone w zaawansowane technicznie opcje. Dlatego też na rynku nie brakuje wag, które charakteryzują się wieloma dodatkowymi dodatkami. Nowoczesne wagi kuchenne elektroniczne to między innymi:

  • waga kuchenna dietetyczna  – modele tego typu posiadają zazwyczaj własną pamięć, z wgraną listą produktów oraz ich wartościami odżywczymi. Jest to zdecydowany hit dla wszystkich osób, którym zależy na dbaniu o codzienną ilość przyjmowanych mikroskładników. 
  • waga kuchenna z licznikiem kalorii – choć w dużej mierze funkcja ta łączy się z powyższymi modelami, to nie jest to aż takim standardem. Modele z kaloriami pozwalają na ich skuteczne przeliczenia, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej dbać o codzienną ilość spożywanych kalorii. Żegnaj tabelo kalorii odżywczych!
  • waga kuchenna bluetooth – dodatek, który sprawia, że waga kuchenna z aplikacją wymienia wszystkie najważniejsze informacje z naszym smartfonem. Jest to zdecydowanie ten element, dzięki któremu możemy powiedzieć, że nasz model jest smart. Do tego typu urządzeń producenci zazwyczaj dołączają dedykowaną aplikację lub jej dane przekazywane są do zewnętrznego oprogramowania jak np. MyFitnessPal
  • wbudowana pamięć – tego typu wewnętrzna przechowalnia pozwala nam zapisywać wybrane pomiary. Przy odpowiednim prowadzeniu takiej bazy, nie musimy zapisywać informacji w zewnętrznych zeszytach i zapamiętać proporcje najważniejszych przepisów. Zdecydowana gratka dla osób skrupulatnie zapisujących kalorie i wszystkich amatorów pieczenia!

Niektóre modele wag elektronicznych wyposażone są w alarm z zegarem (pozwalającym kontrolować czas przygotowywania potraw), termometr i higrometr (których zadaniem jest wskazywanie temperatury oraz poziomu wilgotności w pomieszczeniu) czy radio. Jednak naszym zdaniem nie są to dodatki, które wpływają na “inteligentną” funkcjonalność. Natomiast oczywiście każdy z tych dodatków wyraźnie wpłynie na ostateczną cenę, za którą niemało zapłacimy.

Skoro już wiesz jak wybrać wagę kuchenna czas obejrzeć polecane produkty! 

Waga kuchenna to bardzo przydatne urządzenie, na którego zakup powinna zdecydować się każdy amator gotowania i każda osoba, która chce skutecznie schudnąć. Jednak przy wyborze wagi kuchennej jest wiele elementów, które ostatecznie warto wziąć pod uwagę. Teraz już wiesz, że funkcjonalność typu wielkość, kształt czy ostateczny wygląd to tylko wierzchołek góry lodowej, który jedynie dopasuje wybór pod ogólny wygląd naszej funkcji. Przed kupnem konkretnego modelu powinniśmy poświęcić kilka chwil i zdecydować do czego taka waga będzie nam ostatecznie potrzebna, dzięki czemu w szybki sposób będziemy mogli dostosować listę najważniejszych oczekiwanych parametrów. Takie zastanowienie pozwoli nam też określić, które funkcjonalności są dla nas niezbędne oraz wybrać rodzaj konkretnego modelu. 

Teraz czas, aby sprawdzić: Jaka jest najlepsza waga kuchenna? Ranking najczęściej wybieranych modeli w 2020