Aktualizacja: Marzec 2024

Elektroniczne wagi łazienkowe należą do tej grupy produktów, które w ostatnich latach przeszły ogromną ewolucję. W wielu oferowanych modelach standardowy pomiar masy ciała to tylko jedna z wielu oferowanych funkcji. Najlepsze wagi łazienkowe mogą wykonać analizę składu organizmu, określając w ten sposób procentowy udział wszystkich kluczowych tkanek. Przedstawiamy ranking wag łazienkowych wraz z omówieniem wszystkich kluczowych funkcji.

Analiza składu ciała – miarodajne wyniki czy “pic na wodę”? Jak działa waga z pomiarem tłuszczu?

Jedną z kluczowych funkcji, jaką powinna oferować najlepsza waga łazienkowa, jest analiza składu ciała. Proces ten odbywa się na zasadzie zjawiska bioelektrycznej impedancji. W praktyce oznacza to, że urządzenie wysyła specjalny sygnał elektryczny, który przebiega przez nasze ciało. Bez obaw, proces ten jest całkowicie nieodczuwalny, a co za tym idzie – bezbolesny. Specyfika wspomnianego sygnału polega na tym, że inaczej rozchodzi się w tkance tłuszczowej, a inaczej w tkance mięśniowej. Mięśnie, w 70 procentach składają się z wody Z kolei w tłuszczu, woda nie występuje. Urządzenie mierzy czas, w którym impuls przebiega przez nasze ciało. Im ta wartość jest krótsza, tym więcej tkanki tłuszczowej zawiera organizm. Margines błędu stosowanej metody analizy wynosi 4 procent, więc uzyskiwane wyniki są dość dokładne, ale tylko pod warunkiem, że pomiar zostanie wykonany w idealnych do tego okolicznościach. W praktyce okazuje się, że czynniki takie jak odwodnienie i podwyższona temperatura ciała, mogą wpłynąć na zafałszowanie wyniku. Najdokładniejszy rezultat jest uzyskiwany po minimum 12 godzinach od intensywnego wysiłku fizycznego i po 2 godzinach od ostatniego posiłku. Przeprowadzone przez naukowców badania dowodzą, że pomiar wykonany tuż po posiłku może zaniżyć masę tkanki mięśniowej nawet o kilka kg. Z kolei analiza tuż po treningu skutkuje zawyżeniem masy mięśniowej i zaniżeniem wartości tłuszczu. W tym przypadku, rozbieżności mogą zamknąć się w przedziale nawet kilkunastu kg. Warto zatem zaznaczyć, że rezultaty, które podają urządzenia ujęte w naszym rankingu, powinny mieć charakter orientacyjny. Istnieje bowiem zbyt dużo czynników, które mogą mieć negatywny wpływ na dokładność wyników analizy składu ciała.

 

Dobre wagi łazienkowe – zwróć uwagę na jakość

Cennik tego typu urządzeń (rzecz jasna dobrej klasy) otwiera kwota rzędu kilkudziesięciu złotych. Najlepsze modele kosztują nawet 190 zł. Bez względu na to, czy wybieramy model z początku, czy z końca przedziału cenowego, warto zwrócić uwagę na jakość tworzyw, z których waga została wykonana. W tym temacie, bardzo pozytywnie wyróżnia się Xiaomi Mi Smart Body Scale 2. Niewielka, smukła (ale ciężka) waga, z całą pewnością przez długi czas zachowa świetny wygląd. Z zewnątrz, tafla została pokryta wytrzymałym materiałem ABS. W środku producent zastosował solidną stal, która zwiększa wytrzymałość łożyska. Nie zabrakło też praktycznych pasków, które nie tylko wyglądają całkiem atrakcyjnie. Ten element ma za zadanie przede wszystkim zapobiegać poślizgom. Jeżeli dodamy do tego nowoczesny wyświetlacz, który pozostaje niewidoczny, gdy waga jest nieaktywna, otrzymujemy bardzo ciekawą propozycją. Bardzo pozytywnie zaskakuje też Huawei Smart Scale AH100. Hartowane szkło prezentuje się nowocześnie, a zaoblone krawędzie dodają temu modelowi lekkości. Właściwie trudno wyobrazić sobie łazienkę, w której Huawei wyglądałby “jak na doczepkę”.

 

Dokładna waga łazienkowa – porównanie pod względem funkcjonalności

Kluczowym aspektem jest jednak funkcjonalność danego modelu. W tym zakresie najwięcej do zaoferowania ma Huawei Smart Scale AH100. Z pomocą tego modelu, zmierzymy procentowy udział tkanki mięśniowej, tłuszczowej, tłuszczu trzewnego, wody, masy kostnej i białka (żadna inna waga z naszego rankingu nie oferuje tej opcji). Nie zabrakło też funkcji określania wskaźnika BMI i podstawowego zapotrzebowania kalorycznego BMR. Niemal taką samą funkcjonalność oferuje Beurer BF 700 i Xiaomi Mi Smart Body Scale 2. W pozostałych modelach obecnych w naszym zestawieniu (Łucznik BS-11A i Sencor SBS 6015), zabrakło pomiaru BMI i BMR. Nie powinien być to jednak czynnik dyskwalifikujący, jeżeli waga ma nam służyć do określania zawartości podstawowych tkanek ciała.

 

Jaka waga elektroniczna łazienkowa – funkcje smart

Możliwość połączenia wagi ze smartfonem to wartość dodana, która sprzyja prowadzeniu szczegółowych statystyk. Obecność modułu łączności Bluetooth należy zatem uznać za wielki plus. Takiego udogodnienia nie mogło zabraknąć w modelach sygnowanych przez Xiaomi i Huawei. Koniec końców, obie firmy zajmują się przede wszystkim produkcją smartfonów, więc brak możliwości wykorzystania pełnego potencjału wagi byłby sporym niedomówieniem. Niezrozumiały jest natomiast fakt, że Mi Scale nie podaje na wbudowanym wyświetlaczu wyników innych niż waga ciała. Pozostałe rezultaty można podejrzeć tylko w dedykowanej aplikacji. W łączność Bluetooth wyposażony jest też model Beurer BF 700. Pozostali producenci z naszego rankingu, nie zastosowali takiego udogodnienia.

 

Dobre wagi łazienkowe – podsumowanie

Przed podjęciem decyzji zakupowej, warto zadać sobie kilka podstawowych pytań. Czy potrzebuję funkcji innych niż ważenie i pomiar zawartości tkanek? Czy zamierzam korzystać ze statystyk prowadzonych w smartfonowej aplikacji? Kluczem do dokonania trafnego wyboru jest zrozumienie własnych potrzeb. Każda waga, którą ujęliśmy w naszym zestawieniu, zasługuje na miano najlepszej. Poszczególne modele różnią się jednak funkcjonalnością, warto o tym pamiętać.