Aktualizacja: Marzec 2024

Coraz bardziej upalne lata sprawiają, że urządzenia obniżające temperaturę powietrza są już nie tylko przyjemnym dodatkiem, ale koniecznością. Montaż klimatyzatora jest jednak kosztowny, poza tym nie wszędzie jest to możliwe. W takiej sytuacji znaczną ulgę może przynieść najlepszy mały wentylator. Na co jednak warto zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni model? Aby ułatwić decyzję, prezentujemy ranking wiatraków biurkowych.

Najlepsze wentylatory na biurko to niezwykle uniwersalne urządzenia. Ze względu na kompaktowe rozmiary, z powodzeniem mogą być używane w warunkach domowych i biurowych. Sprawdzą się przede wszystkim tam, gdzie nie jest potrzebna bardzo wysoka wydajność (choć niektóre modele potrafią bardzo pozytywnie zaskoczyć w tym temacie), charakterystyczna dla dużych wentylatorów stojących, za to, gdzie przyda się cicho pracujący wiatrak.

Jaki wentylator kupić? – ważna jest funkcjonalność

Wśród niektórych użytkowników panuje przekonanie, że wiatraki na biurko to urządzenia niezbyt stabilne i mało wytrzymałe. To krzywdząca opinia, którą ta grupa urządzeń zawdzięcza najtańszym modelom, sygnowanym przez nieznane marki. Najlepsze wentylatory biurkowe zostały wyposażone w przemyślane rozwiązania, które ograniczają zjawisko przemieszczania się urządzenia i jego przewracania do zera.

Idealnym przykładem jest tu Sencor SFE 4040SL. W tym modelu producent zadbał o gumowe wykończenie dolnej części wentylatora, dzięki czemu model ten zachowuje pełną stabilność. Z kolei w modelu Stadler FORM Charly Little 2 wykorzystana została szeroka, okrągła podstawa, która celująco spełnia swoje zadanie. Bardzo interesującą opcję oferuje też Honeywell HT-900E. W tym przypadku wiatrak może opierać się o stabilną podstawę lub może stanowić stały element wyposażenia pokoju – producent przewidział możliwość montażu urządzenia na ścianie.

Jaki wiatrak biurkowy kupić? – moc jest jednym z najważniejszych parametrów

Wydajność to jedna z tych cech, które definiują użyteczność każdego wentylatora. Dobre wentylatory na biurko bez problemu radzą sobie ze schłodzeniem zaskakująco dużej przestrzeni. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć – moc nie zawsze świadczy o wydajności. Potwierdzają to parametry modelu Stadler FORM Charly Little 2. Przy najmniejszym poborze prądu (silnik tego wentylatora legitymuje się mocą 30 W), zapewnia doskonałą wydajność. 2400 m3 na godzinę – takiego przepływu powietrza nie powstydziłoby się niejeden większy wentylator. W kwestii chłodzenia bardzo wysoką skuteczność wykazuje też Sencor SFE 4040SL, jednak tutaj pobór mocy jest większy – silnik tego modelu wykazuje moc na poziomie 50 W.

Jaki wentylator biurkowy? – zwróć uwagę na hałas

Tego typu wentylatory bardzo często służą do schładzania pomieszczeń biurowych. W tym kontekście poziom generowanego hałasu jest niezwykle istotny – nikt przecież nie chce zakłócać pracy sobie i swoim współpracownikom. Może się wydawać, że niewielki rozmiar wiatraka przekłada się na cichą pracę i w wielu przypadkach rzeczywiście tak jest. W tym miejscu ponownie należy wskazać na model Stadler FORM Charly Little 2. Ten bardzo wydajny wiatrak zapewnia cichą pracę nawet przy najwyższym zakresie prędkości obrotowej silnika, co znalazło odzwierciedlenie w pochlebnych opiniach wielu użytkowników. Z kolei model Honeywell HT-900E zaskakuje raczej negatywnie. Producent wspomina tu o hałasie na poziomie 39 dB, co stanowi świetny rezultat. Użytkownicy skarżą się jednak, że przy wyższych ustawieniach mocy, wiatrak pracuje dość głośno.

Jaki wiatrak na biurko wybrać? – podsumowanie zestawienia

Powyższe parametry warto traktować jako kluczowe, podczas dokonywania decyzji zakupowej. Cała reszta jak choćby stylistyka, to kwestia indywidualnych upodobań. Należy jednak podkreślić, że modele wykonane z plastiku cechują się niższą wytrzymałością niż wiatraki, do których wykonania posłużył metal. Oczywiście, jakość wykonania przekłada się na wyższą cenę, jednak jeżeli ma to być najlepszy wentylator na biurko i posłużyć przez wiele lat, powiększenie kwoty, którą chcemy przeznaczyć na jego zakup, może być opłacalną decyzją..