Jaki wentylator kolumnowy kupić? Ranking wentylatorów kolumnowych

Aktualizacja: Luty 2020

 1. Sencor SFN 5040BL
 2. HB TF1101BRC
 3. Honeywell HYF500E
 4. AEG T-VL 5537
 5. Clatronic T-VL 3546
 6. Poradnik wyboru wentylatora kolumnowego

Porównanie wentylatorów kolumnowych:

ModelMoc [W]
Wydajność [m³/h]Poziomy mocy
Oscylacja [°]
Poziom hałasu [dB]
Timer
Sterowanie pilotem
Wysokość [cm]
Waga [kg]
Sencor SFN 5040BL
90
1687
3
nie dotyczy
49
TAK
TAK
111
4,4
HB TF1101BRC
65
500
3
80
brak danych
TAK
TAK
110
3,7
Honeywell HYF500E
58
611
3
90
65
NIE
NIE
90
7,3
AEG T-VL 5537
40
1200
3
80
70
TAK
TAK
120
5,25
Clatronic T-VL 3546
50
brak danych
3
75
49
TAK
NIE
76
2,2

Najlepsze wentylatory kolumnowe – Ranking wiatraków kolumnowych 2020

 

Sencor SFN 5040BL

Sencor-SFN-5040BLIdealne połączenie mocy, wydajności i ciszy – taki właśnie jest Sencor SFN 5040BL. Opisywany model charakteryzuje się ponadprzeciętną możliwością chłodzenia powietrza, nawet w większych pomieszczeniach. W tym przypadku, potężna moc nie jest okupiona koniecznością rezygnacji z kultury pracy.

Wentylator Sencor SFN 5040BL charakteryzuje się najwyższą mocą, spośród wszystkich urządzeń kolumnowych z naszego zestawienia. Przekłada się to na duże możliwości chłodzenia powietrza. Smukła obudowa (profil to zaledwie 90 mm) skrywa trzy mocne wirniki, dzięki czemu chłodne powietrze wydobywa się z całej powierzchni wieży. Znaczna wydajność pracy (najwyższa w całym rankingu) sprawia, że wiatrak Sencor szybko schłodzi powietrze nawet w dużych pomieszczeniach. To ogromna zaleta tego urządzenia. W tym miejscu warto wspomnieć, że Sencor SFN 5040BL jest nie tylko najpotężniejszym wiatrakiem kolumnowym w naszym zestawieniu, ale także najcichszym. Trzy wirniki generują hałas na poziomie 49 dB, co należy uznać za doskonały wynik.

Wentylator kolumnowy Sencor został wyposażony w zegar z funkcją timera. Czas pracy wiatraka można ustawić w zakresie od 35 do 450 min. Producent wyposażył urządzenie również w trzy tryby pracy. W trybie standardowym, powietrze jest rozdmuchiwane ze stałą, ustaloną przez użytkownika prędkością. W trybie naturalnym, wiatrak przełącza się między niską, średnią a wysoką prędkością. Tryb nocny zmienia siłę nadmuchu co 30 minut, z wysokiej, przez średnią, do niskiej. Warto wspomnieć, że wszystkie funkcje urządzenia można obsługiwać zdalnie, za pomocą dołączonego do zestawu pilota. Jedyną wadą opisywanego modelu jest dość wysoki pobór prądu. Najwyższa moc, jaką legitymuje się wiatrak kolumnowy Sencor, zapewnia najefektywniejsze chłodzenie, ale jednocześnie przekłada się na najwyższe rachunki za energię elektryczną.

 

Sencor SFN 5040BL

Zalety

Zalety
 • Najwyższa moc  (90 W) przekłada się na najskuteczniejsze chłodzenie
 • Największa wydajność chłodzenia (1687 m3/h) w zestawieniu
 • Bardzo cicha praca (49 dB)
 • 3 oddzielne wirniki, które generują nawiew na całej wysokości wentylatora
 • Możliwość obsługi wentylatora za pomocą pilota

Wady

Wady
 • Najwyższa moc generuje najwyższe rachunki za prąd

 

HB TF1101BRC

HB-TF1101BRCWentylator HB TF1101BRC to wiatrak kolumnowy wyposażony w funkcję jonizacji powietrza. Dzięki temu nie tylko schładza pomieszczenie, ale również oczyszcza powietrze w nim. Pracuje w trzech trybach: normal, natural oraz sleep.

Wentylator kolumnowy HB wzbogacono w timer, przy pomocy którego można ustawić czas działania urządzenia. Po upłynięciu tego czasu wiatrak sam się wyłączy. Istnieje możliwość włączenia timera maksymalnie na 8 godzin. To bardzo przydatna funkcja szczególnie dla osób, które korzystają z wentylatora nocą. Wówczas nie trzeba się martwić o to, że urządzenie będzie chodzić do rana i generować wysokie rachunki za prąd. Modelem HB TF1101BRC sterować można przy pomocy pilota zdalnego sterowania. Dzięki niemu nie trzeba wstawać z kanapy, chcąc zmienić tryb pracy czy wyłączyć urządzenie. Jednak użytkownicy skarżą się na dość głośny sygnał wyłączenia, zarówno przy użycia pilota, jak i wyłączając go przyciskiem.

Wentylator kolumnowy HB zaopatrzono w automatyczną oscylację. Sprawia ona, że wiatrak chłodzi nie tylko powietrze naprzeciwko siebie, ale również po bokach. Funkcja ta jest bardzo przydatna szczególnie przy chłodzeniu dużych pomieszczeń. Zapewnia bowiem równomierne rozprowadzanie nawiewu. Wiatrak ten ma drugą największą moc w naszym zestawieniu. Sprawia to, że bez obaw można kupić go do chłodzenia większych przestrzeni. Oczywiście wiąże się to także z nieco większym poborem prądu w porównaniu do słabszych wentylatorów. Jednak każdy, kto musi pracować w nagrzanym pomieszczeniu latem, dobrze wie, jak ważny jest odpowiedni nawiew, by móc funkcjonować. Posiadacze tego modelu skarżą się jednak na kiepską jakość wykonania sprzętu. Użyto do tego bowiem trzeszczącego plastiku. Jeśli jednak nie zależy nam na wysokiej klasy designie , ale potrzebujemy sprzętu, który skutecznie ochłodzi nawet większe przestrzenie, wentylator stojący HB będzie dobrym wyborem.

 

HB TF1101BRC

Zalety

Zalety
 • Funkcja jonizacji, oczyszczająca powietrze
 • Wbudowany timer, który umożliwia automatyczne wyłączenie urządzenia po wskazanym czasie
 • Automatyczna oscylacja zwiększająca zasięg pracy wentylatora
 • Duża moc urządzenia (65 W) zapewniająca wydajne chłodzenie nawet większych pomieszczeń
 • Możliwość obsługi wentylatora za pomocą pilota

Wady

Wady
 • Głośny sygnał wyłączenia wentylatora za pomocą pilota i przeznaczonego do tego przycisku
 • Urządzenie wykonano z trzeszczącego i słabej jakości plastiku

 

Honeywell HYF500E

Honeywell-HYF500EWentylator Honeywell charakteryzuje się unikalną stylistyką i technologią, która zapewnia bardzo skuteczne chłodzenie powietrza. To idealna propozycja nie tylko do nowoczesnego mieszkania, ale i do biura.

Już na pierwszy rzut oka widać, że stylistyka była bardzo ważna dla twórców wierzy chłodzącej Honeywell HYF500E. Opisywany model charakteryzuje się smukłym, nowoczesnym designem, który jednak nie jest pozbawiony cech użytkowych. Dzięki solidnej podstawie, wentylator kolumnowy Honeywell jest niezwykle stabilny. Atrakcyjna obudowa skrywa bardzo przemyślaną technologię. Wiatrak Honeywell został wyposażony w dwa wirniki, które obracają się w różnych kierunkach. Pierwszy charakteryzuje się zakresem oscylacji, wynoszącym 80 stopni. Drugi obraca się w zakresie 90 stopni. Sprawia to, że pomieszczenie jest chłodzone skutecznie i efektywnie. Ciekawostka – jeden z wirników może pracować w pionie, co dodatkowo usprawnia pracę wieży. Wentylator kolumnowy Honeywell charakteryzuje się wydajnością na poziomie 78 m3/minutę.

Nie jest to jednak urządzenie pozbawione wad. W tym miejscu należy wspomnieć, że wiatrak Honeywell jest najcięższym modelem ze wszystkich, które znalazły się w naszym zestawieniu. Może to stanowić problem, gdy użytkownik będzie chciał przenieść urządzenie z miejsca na miejsce. Dużą wagę wiatraka kolumnowego Honeywell odczują przede wszystkim kobiety i osoby starsze. Należy także wspomnieć o słabej dostępności urządzenia. W tej chwili opisywany model jest oferowany wyłącznie w internetowych sklepach medycznych.

Honeywell TurboForce Air Circulation and Power Tower Fan (HYF500)

Wentylator kolumnowy Honeywell HYF500E to najczęściej wybierany wiatrak kolumnowy wśród użytkowników

 

Honeywell HYF500E

Zalety

Zalety
 • Stylowy i nowoczesny wygląd
 • Solidna podstawa, która gwarantuje duża stabilność wentylatora
 • Osobne funkcje oscylacji dla dwóch wirników
 • Dobra wydajność pracy wentylatora umożliwia szybkie ochłodzenie powietrza

Wady

Wady
 • Duży ciężar – najcięższy wentylator w zestawieniu
 • Dostępny wyłącznie w internetowych sklepach medycznych

 

AEG T-VL 5537

AEG-T-VL-5537AEG T-VL 5537 to niezwykle stylowy wentylator kolumnowy, który atrakcyjną stylistykę łączy z bardzo dobrymi parametrami pracy. Urządzenie nadaje się do zastosowania w małych i w średnich pomieszczeniach.

Wentylator AEG został wykonany ze stali szlachetnej. Klasyczna stylistyka i smukła linia (kolumna legitymuje się wysokością 120 cm) to cechy, dzięki którym opisywany model doskonale wpisze się w konwencję stylistyczną każdego pomieszczenia – eleganckiego biura i nowoczesnego apartamentu. Wentylator kolumnowy AEG został wyposażony w silnik o mocy 40 W, co przekłada się na wydajność na poziomie 1200 m3/godzinę. W praktyce oznacza to, że wiatrak AEG poradzi sobie ze schłodzeniem pomieszczenia o powierzchni nawet 30 metrów kwadratowych. Stosunkowo niska moc silnika przekłada się na niewielkie zużycie prądu. Dzięki temu praca urządzenia nie wpływa znacząco na wysokość rachunków za energię elektryczną.

Wentylator AEG T-VL 5537 oferuje trzy tryby intensywności nadmuchu. Co więcej, niemiecki producent wyposażył urządzenie w tzw. tryb naturalny, który automatycznie zmienia siłę, z jaką rozprowadzane jest powietrze, by w maksymalnym stopniu imitować naturalne podmuchy wiatru. Wentylator kolumnowy AEG oferuje też tryb pracy oscylacyjnej. Oznacza to, że wirnik obraca się w zakresie 75 stopni i w ten sposób rozprowadza schłodzone powietrze po całym pomieszczeniu. Wentylator stojący z pilotem AEG może być obsługiwany na dwa sposoby – zdalnie lub za pomocą intuicyjnego panelu, podświetlonego diodami. Nie zabrakło też praktycznej funkcji timera, która pozwala na automatyczne wyłączenie wiatraka po upływie czasu zadanego przez użytkownika (2, 4 lub 8 godzin). Wadą urządzenia jest jego cena. Wentylator stojący AEG jest najdroższy w naszym zestawieniu. Dodatkowo generuje największy hałas (70 dB). Przy dłuższym użytkowaniu, może to nieco doskwierać.

 

AEG T-VL 5537

Zalety

Zalety
 • Elegancki, a zarazem nowoczesny desing
 • Wydajność chłodzenia na poziomie 1200 m3/h zapewnia skuteczne chłodzenie małych i średnich pomieszczeń
 • Niewielka moc (40 W) nie obciąża rachunkami za prąd naszego portfela
 • Możliwość sterowania wentylatorem za pomocą pilota

Wady

Wady
 • Wysoka cena – najdroższy wentylator kolumnowy w zestawieniu
 • Głośna praca o poziomie hałasu wynoszącym 70 dB

 

Clatronic T-VL 3546

Clatronic-T-VL-3546Wentylator kolumnowy Clatronic T-VL 3546 to świetne rozwiązanie dla wszystkich lubiących ciszę. Jest to bowiem najcichszy wentylator w naszym zestawieniu. Emituje hałas na poziomie 49 dB, dzięki czemu jego dźwięk nie będzie przeszkadzać w pracy czy odpoczynku.

Model ten wyposażono w funkcję oscylacji powietrza w zakresie 75 stopni. Oznacza to, że nawiew nie pada wyłącznie na wprost wentylatora, ale również po jego bokach, a kąt rozpraszania chłodnego powietrza można ustawić maksymalnie na 75 stopni. To bardzo przydatna opcja, szczególnie w przypadku większych przestrzeni. Zapewnia ona równomierne chłodzenie. Jednak inne wentylatory w zestawieniu posiadają większe zakresy oscylacji. Jeśli więc chcemy efektywnie chłodzić duże przestrzenie, warto porównać go z innymi tego typu urządzeniami. Wentylator Clatronic posiada timer umożliwiający ustawienie czasu pracy na 120 minut. To opcja, z której z chęcią skorzystają osoby używające wentylatora wieczorami. Dzięki niej nie trzeba wstawać w nocy, by wyłączyć urządzenie.

Clatronic wentylator to najlżejszy model w naszym zestawieniu. Waży zaledwie 2,2 kg, dzięki czemu bez problemu można ustawiać go w dowolnym miejscu w domu lub biurze. Jest także najtańszym wentylatorem w naszym rankingu. Będzie więc świetnym modelem dla wszystkich tych, którzy nie chcą wydawać mnóstwa pieniędzy i potrzebują prostego urządzenia o wystarczającym chłodzeniu. Clatronic wentylator kolumnowy wykonano ze słabej jakości plastików, na co skarżą się niektórzy użytkownicy. Jednak jest to związane również z jego niską ceną.

 

Clatronic T-VL 3546

Zalety

Zalety
 • Cicha praca – najcichszy wentylator w zestawieniu (49 dB)
 • Lekkie urządzenie (2,2 kg), które łatwo przenieść z miejsca na miejsce
 • Niska cena – najtańszy wentylator w zestawieniu
 • Funkcja oscylacji i wbudowany timer

Wady

Wady
 • Najmniejszy zakres oscylacji
 • Słabej jakości plastik oraz jakoś wykonania

 

6. Jaki wentylator kolumnowy kupić? Na co zwrócić uwagę przy zakupie wentylatora kolumnowego:

Wentylatory kolumnowe stojące to bardzo ciekawa alternatywa dla tradycyjnych modeli. Ich niepodważalną zaletą jest unikalny wygląd, jednak urządzenia użytkowe powinny przede wszystkim bezbłędnie wywiązywać się ze swojej funkcji. Wieże chłodnicze nie zawodzą także w tej kwestii. Przy zachowaniu smukłego kształtu, cechują się bardzo wysoką wydajnością. Na jaki model warto się zdecydować? Prezentujemy ranking wentylatorów kolumnowych, które spełnią oczekiwania nawet bardzo wymagających użytkowników.

Wentylatory kolumnowe charakteryzują się nie tylko atrakcyjną stylistyką, ale i dość wysoką ceną. W tym miejscu nasuwa się pytanie – czy warto dopłacać względem tradycyjnych modeli stojących? Cóż, jeżeli występujące różnice ograniczałyby się wyłącznie do projektu obudowy, odpowiedź byłaby dość łatwa. Różnic jest jednak znacznie więcej. Zatem co wybrać – wentylator kolumnowy czy zwykły? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Wentylator kolumnowy czy tradycyjny – na który wariant warto się zdecydować?

Wentylatory kolumnowe stojące to dość specyficzne konstrukcje. Zwykły wiatrak składa się z trzech głównych elementów – części głównej (którą tworzy silnik, wirnik i osłona), statywu oraz z podstawy. Modele kolumnowe można natomiast porównać do komputerów all in one – wszystkie elementy urządzenia są ukryte w jednej, wspólnej obudowie. Takie rozwiązanie daje pole do popisu ekspertom od designu przemysłowego – wiatrak kolumnowy może przypominać dzieło sztuki użytkowej. Zastosowanie wspólnej obudowy ma jeszcze jedną zaletę – ze względu na to, że smukłe urządzenie nie zajmuje zbyt wiele miejsca, można je łatwo wpasować do dowolnej przestrzeni. Należy jednak pamiętać, że wentylatory kolumnowe najczęściej są dość wysokie, co ogranicza możliwość wyboru powierzchni, na której urządzenie będzie ustawione, właściwie wyłącznie do podłogi. Czy jest to minus? Niekoniecznie. Większość wentylatorów stojących ma regulowaną wysokość statywu, jednak jej zakres nie jest na tyle duży, żeby taki wiatrak móc postawić np. na biurku.

Kolejną różnicą między tymi urządzeniami jest ich wydajność. Mogłoby się wydawać, że duży wirnik, jaki jest stosowany we wiatrakach stojących, lepiej schłodzi powietrze. Nic bardziej mylnego. Praktyka pokazuje, że kilka mniejszych śmigieł lepiej radzi sobie z tym zadaniem. Należy też zaznaczyć, że wirniki wentylatorów kolumnowych mają szerszy zakres ruchu oscylacyjnego, dzięki czemu są w stanie schłodzić większą powierzchnię. Kolejna rzecz to hałas. Czynnik ten jest jednym z najistotniejszych kryteriów, decydujących o wyborze konkretnego modelu. Wysokiej klasy wentylator stojący kolumnowy jest wyposażony w obudowę, obitą materiałami wygłuszającymi. Czy to pomaga? Oczywiście, że tak. W praktyce okazuje się, że cichy wentylator kolumnowy nie pracuje tak głośno, jak jego tradycyjny odpowiednik. Warto jednak upewnić się, czy interesujący nas model został rzeczywiście wygłuszony. Urządzenia pozbawione specjalnych mat są dość hałaśliwe, przez co mogą przeszkadzać w rozmowie, zakłócać sen lub nawet wywołać ból głowy.

Zatem, jaki wentylator do mieszkania – wentylator kolumnowy czy tradycyjny? Po stronie modeli kolumnowych można odnotować bardzo dużo plusów i jeżeli wyższa cena nie jest przeszkodą, warto zdecydować się na takie rozwiązanie. Jak zawsze jest to jednak kwestia indywidualnych potrzeb. Dobry wiatrak stojący także nie będzie złym wyborem.

Jaki wentylator do pokoju – wydajność jest bardzo ważna

Kupując wiatrak kolumnowy, warto dokładnie zapoznać się z jego specyfikacją techniczną. Niektóre modele są wyposażone w dwa wirniki, jednak nie brakuje też urządzeń, w których producent zastosował trzy śmigła. Taki układ, w połączeniu z mocnym silnikiem, zapewni wydajność, która wystarczy do schłodzenia nawet większych pomieszczeń. Nie bez znaczenia jest także komfort. Układ trzech wirników sprawia, że zimne powietrze wydobywa się z całej powierzchni urządzenia, ze wszystkich kratek wentylacyjnych, zatem przyjemny chłód dociera do użytkownika nie tylko ze środkowej i z górnej części, ale także z dołu. Przykładem urządzenia, które bardzo efektywnie wykorzystuje trzy wirniki, jest Sencor SFN 5040BL. Ten model jest najwydajniejszy spośród wszystkich, które tworzą ranking wentylatorów kolumnowych. Bardzo dobrą wydajnością cechuje się też Honeywell HYF500E.

Jaki wentylator wybrać – cicha praca to jeden z priorytetów

Teoretycznie, wyższa moc, przekładająca się na wyższą prędkość obrotową śmigieł, oznacza większy hałas. W praktyce okazuje się jednak, że nie musi tak być. Za przykład ponownie posłuży Sencor SFN 5040BL, który jest najcichszym wentylatorem kolumnowym z naszego zestawienia – generuje zaledwie 43 dB. Co więcej, polecane przez nas modele oferują tryb pracy nocnej. Funkcja ta stopniowo zmniejsza siłę nadmuchu, redukując nie tylko moc nawiewu, ale także hałas. To bardzo przydatne udogodnienie.

Wentylator kolumnowy – czy warto?

Wiatraki kolumnowe nie bez powodu cieszą się coraz większą popularnością. Dopracowana stylistyka sprawia, że idealnie wpisują się w konwencję stylistyczną większości wnętrz. Smukła obudowa ułatwia ustawienie wentylatora wszędzie tam, gdzie nie zmieści się tradycyjny wiatrak stojący. Szeroki zakres oscylacji i zastosowanie kilku wirników to cechy, dzięki którym tego typu urządzenia szybko chłodzą rozgrzane pomieszczenie. Cichy wentylator kolumnowy generuje tak nieznaczny hałas, że w większości sytuacji, szybko zapomnimy, że urządzenie pracuje. Plusów jest bardzo dużo i większość nabywców, z całą pewnością zaliczy taki zakup do udanych.