Aktualizacja: Marzec 2024

Wentylatory kolumnowe stojące to bardzo ciekawa alternatywa dla tradycyjnych modeli. Ich niepodważalną zaletą jest unikalny wygląd, jednak urządzenia użytkowe powinny przede wszystkim bezbłędnie wywiązywać się ze swojej funkcji. Wieże chłodnicze nie zawodzą także w tej kwestii. Przy zachowaniu smukłego kształtu, cechują się bardzo wysoką wydajnością. Na jaki model warto się zdecydować? Prezentujemy poradnik wentylatorów kolumnowych, które spełnią oczekiwania nawet bardzo wymagających użytkowników.

Wentylatory kolumnowe charakteryzują się nie tylko atrakcyjną stylistyką, ale i dość wysoką ceną. W tym miejscu nasuwa się pytanie – czy warto dopłacać względem tradycyjnych modeli stojących? Cóż, jeżeli występujące różnice ograniczałyby się wyłącznie do projektu obudowy, odpowiedź byłaby dość łatwa. Różnic jest jednak znacznie więcej. Zatem co wybrać – wentylator kolumnowy czy zwykły? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Wentylator kolumnowy czy tradycyjny – na który wariant warto się zdecydować?

Wentylatory kolumnowe stojące to dość specyficzne konstrukcje. Zwykły wiatrak składa się z trzech głównych elementów – części głównej (którą tworzy silnik, wirnik i osłona), statywu oraz z podstawy. Modele kolumnowe można natomiast porównać do komputerów all in one – wszystkie elementy urządzenia są ukryte w jednej, wspólnej obudowie. Takie rozwiązanie daje pole do popisu ekspertom od designu przemysłowego – wiatrak kolumnowy może przypominać dzieło sztuki użytkowej. Zastosowanie wspólnej obudowy ma jeszcze jedną zaletę – ze względu na to, że smukłe urządzenie nie zajmuje zbyt wiele miejsca, można je łatwo wpasować do dowolnej przestrzeni. Należy jednak pamiętać, że wentylatory kolumnowe najczęściej są dość wysokie, co ogranicza możliwość wyboru powierzchni, na której urządzenie będzie ustawione, właściwie wyłącznie do podłogi. Czy jest to minus? Niekoniecznie. Większość wentylatorów stojących ma regulowaną wysokość statywu, jednak jej zakres nie jest na tyle duży, żeby taki wiatrak móc postawić np. na biurku.

Kolejną różnicą między tymi urządzeniami jest ich wydajność. Mogłoby się wydawać, że duży wirnik, jaki jest stosowany we wiatrakach stojących, lepiej schłodzi powietrze. Nic bardziej mylnego. Praktyka pokazuje, że kilka mniejszych śmigieł lepiej radzi sobie z tym zadaniem. Należy też zaznaczyć, że wirniki wentylatorów kolumnowych mają szerszy zakres ruchu oscylacyjnego, dzięki czemu są w stanie schłodzić większą powierzchnię. Kolejna rzecz to hałas. Czynnik ten jest jednym z najistotniejszych kryteriów, decydujących o wyborze konkretnego modelu. Wysokiej klasy wentylator stojący kolumnowy jest wyposażony w obudowę, obitą materiałami wygłuszającymi. Czy to pomaga? Oczywiście, że tak. W praktyce okazuje się, że cichy wentylator kolumnowy nie pracuje tak głośno, jak jego tradycyjny odpowiednik. Warto jednak upewnić się, czy interesujący nas model został rzeczywiście wygłuszony. Urządzenia pozbawione specjalnych mat są dość hałaśliwe, przez co mogą przeszkadzać w rozmowie, zakłócać sen lub nawet wywołać ból głowy.

Zatem, jaki wentylator do mieszkania – wentylator kolumnowy czy tradycyjny? Po stronie modeli kolumnowych można odnotować bardzo dużo plusów i jeżeli wyższa cena nie jest przeszkodą, warto zdecydować się na takie rozwiązanie. Jak zawsze jest to jednak kwestia indywidualnych potrzeb. Dobry wiatrak stojący także nie będzie złym wyborem.

Jaki wentylator do pokoju – wydajność jest bardzo ważna

Kupując wiatrak kolumnowy, warto dokładnie zapoznać się z jego specyfikacją techniczną. Niektóre modele są wyposażone w dwa wirniki, jednak nie brakuje też urządzeń, w których producent zastosował trzy śmigła. Taki układ, w połączeniu z mocnym silnikiem, zapewni wydajność, która wystarczy do schłodzenia nawet większych pomieszczeń. Nie bez znaczenia jest także komfort. Układ trzech wirników sprawia, że zimne powietrze wydobywa się z całej powierzchni urządzenia, ze wszystkich kratek wentylacyjnych, zatem przyjemny chłód dociera do użytkownika nie tylko ze środkowej i z górnej części, ale także z dołu. Przykładem urządzenia, które bardzo efektywnie wykorzystuje trzy wirniki, jest Sencor SFN 5040BL. Ten model jest najwydajniejszy spośród wszystkich, które tworzą ranking wentylatorów kolumnowych. Bardzo dobrą wydajnością cechuje się też Honeywell HYF500E.

Jaki wentylator wybrać – cicha praca to jeden z priorytetów

Teoretycznie, wyższa moc, przekładająca się na wyższą prędkość obrotową śmigieł, oznacza większy hałas. W praktyce okazuje się jednak, że nie musi tak być. Za przykład ponownie posłuży Sencor SFN 5040BL, który jest najcichszym wentylatorem kolumnowym z naszego zestawienia – generuje zaledwie 43 dB. Co więcej, polecane przez nas modele oferują tryb pracy nocnej. Funkcja ta stopniowo zmniejsza siłę nadmuchu, redukując nie tylko moc nawiewu, ale także hałas. To bardzo przydatne udogodnienie.

Wentylator kolumnowy – czy warto?

Wiatraki kolumnowe nie bez powodu cieszą się coraz większą popularnością. Dopracowana stylistyka sprawia, że idealnie wpisują się w konwencję stylistyczną większości wnętrz. Smukła obudowa ułatwia ustawienie wentylatora wszędzie tam, gdzie nie zmieści się tradycyjny wiatrak stojący. Szeroki zakres oscylacji i zastosowanie kilku wirników to cechy, dzięki którym tego typu urządzenia szybko chłodzą rozgrzane pomieszczenie. Cichy wentylator kolumnowy generuje tak nieznaczny hałas, że w większości sytuacji, szybko zapomnimy, że urządzenie pracuje. Plusów jest bardzo dużo i większość nabywców, z całą pewnością zaliczy taki zakup do udanych.