Jaki wentylator stojący kupić? Ranking domowych wiatraków stojących

Aktualizacja: Luty 2020

 1. Rowenta VU5670F0
 2. AEG VL 5527 MS
 3. MPM MWP-19
 4. HB SF 4008BRC
 5. Ravanson WT-7040SN
 6. Poradnik wyboru wentylatora stojącego

Porównanie wentylatorów stojących:

ModelMoc [W]
Poziomy mocy
Oscylacja [°]
Timer
Sterowanie pilotem
Wysokość [cm]
Waga [kg]
Rowenta VU5670F0
70
5
120
TAK
TAK
140
10,6
AEG VL 5527 MS
55
3
TAK
NIE
NIE
115
6,5
MPM MWP-19
50
3
80
TAK
TAK
132
brak danych
HB SF 4008BRC
55
3
TAK
TAK
TAK
140
7
Ravanson WT-7040SN
50
3
90
NIE
NIE
118
7

Najlepsze wentylatory stojące – Ranking domowych wiatraków stojących 2020

 

Wentylator stojący Rowenta VU5670F0

Rowenta-VU5670F0Rowenta VU5670F0 to niezwykle praktyczny wentylator stojący, który został stworzony z myślą o zapewnieniu maksymalnego komfortu. Świadczy o tym nie tylko ponadprzeciętna wydajność urządzenia, ale także niebywale cicha praca.

Wentylator Rowenta został zaprojektowany w taki sposób, żeby pracował możliwe najciszej, bez względu na aktualnie ustawioną moc nawiewu (Silence Technology). W praktyce oznacza to, że hałas jest bardzo niski nie tylko w trybie cichej pracy nocnej, ale także, gdy użytkownik aktywuje funkcję Turbo Boost, która zwiększa obroty wirnika. To niewątpliwa zaleta, która zostanie doceniona w nocy i za dnia. Wiatrak Rowenta jest w stanie zapewnić nawiew o maksymalnej mocy 80 m3/min. Za tak dużą wydajność odpowiada funkcja Turbo Boost, przeznaczona do szybkiego chłodzenia pomieszczeń.

Wiele wiatraków stojących pracuje na tyle głośno, że nie nadają się do użytku w godzinach nocnych, ale nie wentylator Rowenta Turbo Silence. Urządzenie zostało wyposażone w tryb pracy nocnej, w którym nadal zapewnia przyjemne, chłodne powietrze, generując przy tym hałas na poziomie zaledwie 35 dB. Dzięki temu, pracujące urządzenie nie zakłóci spokojnego snu. Nocne korzystanie z urządzenia dodatkowo uprzyjemnia wbudowany timer. Użytkownik może wybrać czas, po upłynięciu którego wiatrak Rowenta zakończy pracę – 2, 4, 6 lub 8 godz.

Wentylator Rowenta cechuje się doskonałymi parametrami pracy – powietrze rozprowadzane jest na płaszczyźnie wynoszącej 120 stopni. Dzięki temu urządzenie jest w stanie schłodzić i odświeżyć powietrze w całym pomieszczeniu. Sporym ułatwieniem jest pilot zdalnego sterowania, który pozwala na kontrolowanie wszystkich funkcji wiatraka. Bez wstawania z fotela, użytkownik może zmienić nie tylko siłę nawiewu, ale także tryb pracy. Ciekawym dodatkiem jest tryb Descrescendo. Ta funkcja odpowiada za zmniejszanie siły nawiewu co 15 minut aż do momentu całkowitego zaprzestania pracy. Sprawia to, że wentylator Rowenta zapewnia bardzo wysoki komfort. Należy jednak zaznaczyć, że opisywany model jest najdroższym urządzeniem w naszym rankingu. Wentylator Rowenta Turbo Silence jest też dość ciężki. Waga na poziomie 10,6 kg (najwyższa w zestawieniu) sprawia, że przenoszenie wiatraka z pomieszczenia do pomieszczenia jest dość uciążliwe, zwłaszcza dla kobiet i dla osób starszych.

Rowenta Turbo Silence Extreme Stand Fan – Quick Start Guide

Wentylator stojący Rowenta VU5670F0 to najczęściej wybierany wiatrak stojący wśród użytkowników


Rowenta VU5670F0

Zalety

Zalety
 • Bardzo cicha praca dzięki technologii Silence
 • Duża wydajność pracy wynosząca aż 80 m3/min
 • Super cichy tryb nocny (35 dB)
 • Możliwość sterowania urządzeniem za pomocą dołączonego do zestawu pilota
 • Funkcja oscylacji w zakresie 120 stopni

Wady

Wady
 • Duży ciężar (10,6) może utrudniać przenoszenie urządzenia
 • Wysoka cena – najdroższy wiatrak stojący w zestawieniu

 

Wiatrak domowy AEG VL 5527 MS

AEG-VL-5527-MSWentylator stojący AEG to solidne urządzenie o eleganckim designie i niskiej wadze, która czyni go przenośnym sprzętem. Obudowa jego silnika wykonana została z metalu. Składa się z solidnej stopki oraz kratki, które zapewniają stabilność oraz trwałość przez lata.

Wiatrak stojący powinien zapewniać bezproblemową pracę przez długie lata. Jak na tym polu wypada AEG? Wentylator VL 5527 MS został wykonany z solidnych materiałów – wytrzymały metal został użyty nie tylko do produkcji statywu i kratki ochronnej, ale także obudowy silnika. Taka konstrukcja powinna zapewnić bezproblemowe działanie urządzenia przez dłuższy czas. Metalowa obudowa cechuje się także wysoką elegancją. Poszczególne elementy urządzenia są utrzymane w stylowym kolorze INOX. Sprawia to, że wentylator AEG doskonale wkomponuje się w konwencję stylistyczną zarówno nowoczesnego biura, jak i stylowego, luksusowego apartamentu. Wiatrak AEG został wyposażony w funkcję regulacji kąta nachylenia i oscylacji, dzięki czemu powietrze jest efektywnie schładzane w całym pomieszczeniu. Za wydajną pracę odpowiada silnik o mocy 55 W – wentylator jest w stanie skutecznie schłodzić i odświeżyć nawet większe pomieszczenie, a przy tym nie pobiera zbyt wiele energii, przez co nie naraża użytkownika na odczuwalne powiększenie rachunków za energię elektryczną.

Warto też podkreślić, że wentylator AEG jest najlżejszym modelem w całym naszym zestawieniu. To ogromna zaleta, zwłaszcza gdy urządzenie trzeba często przenosić z miejsca na miejsce. Należy jednak wspomnieć, że w wyposażeniu modelu VL 5527 MS zabrakło kilku udogodnień, podwyższających komfort użytkowania. Wentylator stojący AEG nie może być sterowany zdalnie, za pomocą pilota. Zabrakło też timera, dzięki któremu można ustawić czas, po którym urządzenie wyłączy się automatycznie.

 

AEG VL 5527 MS

Zalety

Zalety
 • Wentylator wykonany z solidnych, metalowych materiałów
 • Bardzo lekki – najlżejszy w zestawieniu
 • Funkcja oscylacji oraz możliwość regulacji kąta nachylenia
 • Generuje najniższe rachunki za prąd dzięki niskiej mocy (55 W) przy zachowaniu dobrej wydajności chłodzenia

Wady

Wady
 • Brak funkcji timera
 • Brak zdalnego sterowania za pomocą pilota

 

Wiatrak stojący MPM MWP-19

MPM-MWP-19Wentylator MPM MWP-19 to niezwykle wydajne urządzenie, które dobrze sprawdzi się przede wszystkim w mniejszych pomieszczeniach. Dzięki kilku przydatnym opcjom, korzystanie z opisywanego modelu jest łatwe i przyjemne.

Wiatrak MPM został wyposażony w solidny i funkcjonalny statyw, którego wysokość można regulować w zakresie 20 cm. Sprawia to, że wentylator można ustawić niemal w każdym miejscu, nawet w takim, które pozostaje niedostępne dla modeli bez tego udogodnienia. Producent zadbał, żeby wentylator stojący MPM zapewniał maksymalny komfort. Trzy tryby pracy urządzenia sprawiają, że sprawdzi się ono w większości codziennych sytuacji. W trybie NORMAL, wirnik obraca się ze stałą prędkością, zadaną przez użytkownika. Aktywacja trybu NATURAL sprawia z kolei, że we własnym mieszkaniu można poczuć się jak na leśnej polanie – funkcja ta sprawia, że urządzenie generuje podmuchy o zmiennej sile, naśladując w ten sposób naturalne powiewy powietrza. W nocy doskonale sprawdzi się tryb SLEEP, w którym wiatrak MPM stopniowo zmniejsza siłę nadmuchu. Aktywacja tego trybu całkowici eliminuje konieczność wyłączania urządzenia przed zaśnięciem.

Jeżeli jednak wolisz stałą prędkość pracy, możesz skorzystać z wbudowanego TIMERA, pracującego w przedziale od 30 minut do 7,5 godziny. Po upływie ustalonego przez użytkownika czasu urządzenie wyłączy się automatycznie. Bardzo przydatna jest funkcja zdalnego sterowania, realizowana za pomocą dołączonego do zestawu pilota. Wszystkie funkcje, które oferuje wentylator stojący MPM, można obsługiwać bez wstawania z fotela lub kanapy. Istotnym minusem jest dość skromna moc silnika. Wiatrak MPM pod tym względem jest najsłabszym modelem w naszym rankingu. Przekłada się to na niższe rachunki za prąd, ale i na mniej efektywną pracę, zwłaszcza gdy trzeba schłodzić większe pomieszczenie.

 

MPM MWP-19

Zalety

Zalety
 • Możliwość regulacji wysokości w zakresie 20 cm
 • Trzy tryby pracy do wyboru
 • Możliwość sterowania urządzeniem za pomocą dołączonego do zestawu pilota
 • Najniższa moc (50 W) generuje najniższe rachunki za prąd

Wady

Wady
 • Niska moc (50 W) sprawia, że wentylator chłodzi pomieszczenia najmniej wydajnie w zestawieniu

 

Wentylator domowy HB SF 4008BRC

HB-SF-4008BRCWiatrak HB SF4008BRC to wydajne, a przy tym energooszczędne urządzenie, które skutecznie schłodzi mniejsze pomieszczenia. Producent zadbał o implementację kilku bardzo przydatnych funkcji, dzięki którym korzystanie z wentylatora jest jeszcze przyjemniejsze.

Wentylator HB SF4008BRC został wyposażony w silnik o mocy 55 W. Taka wartość wystarczy, by skutecznie schłodzić i odświeżyć powietrze w całym pomieszczeniu, a przy tym zapewnia niewielki pobór prądu. Dzięki temu, rachunek za energię elektryczną nie zaskoczy użytkownika wysoką kwotą. Przydatnym udogodnieniem jest timer. Funkcja ta sprawia, że po upływie ustalonego przez użytkownika czasu, wiatrak wyłącza się automatycznie. Należy podkreślić, że model HB SF 4008BRC oferuje bardzo szeroki przedział czasowy działania tej funkcji – górna granica pracy timera to aż 12 godzin.

Wentylator HB może być sterowany przy użyciu dołączonego do zestawu pilota. Dzięki temu, wszystkie oferowane przez urządzenie funkcje, można włączać i wyłączać bez wstawania z fotela. To bardzo przydatne, zwłaszcza po długim dniu pracy, kiedy jedyne czego chcemy, to chwila błogiego relaksu. Przydatną opcją jest też możliwość regulacji kąta nachylenia czaszy, wraz z możliwością jej obrotu. Sprawia to, że schłodzone powietrze rozchodzi się dokładnie w tym kierunku, którego oczekuje użytkownik.

Wentylator stojący HB został osadzony na solidnym statywie o regulowanej wysokości (w zakresie 18 cm). To spore udogodnienie umożliwia ustawienie wiatraka niemal w dowolnym miejscu. Wiatrak HB może pracować w jednym z trzech trybów – NORMAL, NATURAL i SLEEP. Sprawia to, że siła nadmuchu i sposób dystrybucji schłodzonego powietrza można łatwo dostosować do indywidualnych oczekiwań. W połączeniu z funkcją regulacji oscylacji i kąta nachylenia, daje to bardzo duże możliwości. Istotnym minusem opisywanego modelu jest brak wyłącznika w obudowie, zatem wiatrak HB przez cały czas pracuje w trybie stand-by. Odcięcie urządzenia od zasilania wymaga wyjęcia wtyczki z gniazdka sieciowego.

 

HB SF4008BRC

Zalety

Zalety
 • Moc 55 W nie naraża na wysokie rachunki, a przy tym zapewnia skuteczne chłodzenie
 • Możliwość regulacji wysokości wentylatora w zakresie 18 cm
 • Trzy tryby pracy do wyboru
 • Sterowanie za pomocą pilota dołączonego do zestawu
 • Funkcja oscylacji oraz możliwość regulacji kąta nachylenia

Wady

Wady
 • Brak wyłącznika zasilania w obudowie wiatraka

 

Wiatrak do domu Ravanson WT-7040SN

Ravanson-WT-7040SNRavanson WT-7040SN to jeden z tych modeli, o których można powiedzieć, że oferują wiele za niewiele. Wentylator Ravanson charakteryzuje się solidną konstrukcją, niezłą wydajnością i cichą pracą, zatem spełnia wszystkie najważniejsze założenia dobrego wiatraka, do użytku domowego i biurowego.

Wiatrak Ravanson został wyposażony w funkcję regulacji kąta pochylenia czaszy. W połączeniu z 90-stopniową oscylacją sprawia to, że urządzenie efektywnie schłodzi powietrze na całkiem sporym obszarze. A co z solidnością wykonania? Jak w tym aspekcie spisał się Ravanson? Wentylator został wykonany z lekkiego i wytrzymałego aluminium, co stanowi jego sporą zaletę. Metalowa konstrukcja pozwala przypuszczać, że urządzenie posłuży użytkownikowi przez wiele lat. Wentylator Ravanson udowadnia, że dobrej klasy urządzenia mogą kosztować niewiele. Niska cena zakupu sprawia, że opisywany model pozostaje w zasięgu wielu osób.

Trzeba jednak zaznaczyć, że wiatrak Ravanson charakteryzuje się najniższą mocą silnika spośród wszystkich wentylatorów z naszego zestawienia. Sprawia to, że urządzenie nie zużyje zbyt wiele prądu, ale efektywność chłodzenia będzie niższa niż w przypadku pozostałych modeli, ujętych w rankingu. Z drugiej strony, nie brakuje opinii użytkowników, wychwalających model WT-7040SN za dużą wydajność, przy zachowaniu cichej pracy. Niska cena odbiła się na wyposażeniu urządzenia. Brakuje timera i zdalnego sterowania przy pomocy pilota. To dość istotne braki, które negatywnie wpływają na komfort korzystania z wiatraka.

 

Ravanson WT-7040SN

Zalety

Zalety
 • Funkcja 90-stopniowej oscylacji oraz regulacja kąta nachylenia czaszy
 • Konstrukcja wykonana z lekkiego i wytrzymałego aluminium
 • Niska cena
 • Cicha, a przy tym stosunkowo wydajna praca

Wady

Wady
 • Brak zdalnego sterowania za pomocą pilota
 • Brak funkcji timera

 

 

6. Jaki wentylator do pokoju kupić? Na co zwrócić uwagę przy zakupie wentylatora stojącego:

Lejący się z nieba żar nie stwarza warunków dogodnych do efektywnej pracy i relaksującego odpoczynku. Warto zatem zadbać o to, żeby powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywamy, było chłodne, świeże i przyjemne. Dobry wentylator stojący może skutecznie schłodzić całe biuro lub pokój, zdecydowanie podnosząc panujący w nim komfort. Na który model warto się zdecydować? Nie jest to łatwe pytanie, bowiem przed podjęciem decyzji, pod uwagę należy wziąć wiele czynników. Prezentujemy ranking wentylatorów pokojowych, w którym ujęliśmy najlepsze urządzenia w swojej klasie.

Zasada działania wentylatora pokojowego wydaje się być banalnie prosta, jednak warto rozbić ją na czynniki pierwsze. Pozwoli to lepiej zrozumieć proces schładzania powietrza i w rezultacie – pozwoli wybrać właściwe urządzenie.

Dobry wentylator stojący – jak działa?

Podstawowym elementem każdego wentylatora jest silnik i wirnik, osadzony na obrotowym wałku. Silnik wprawia w obrót łopatki wirnika, a te wywołują ruch powietrza. Poruszające się ze znaczną prędkością cząsteczki zostają schłodzone, co w rezultacie pozwala na wytworzenie strugi zimnego powietrza, a przy odpowiedniej wydajności urządzenia możliwe jest obniżenie temperatury w całym pomieszczeniu. Co zatem ma wpływ na efektywne schładzanie? Dwa czynniki – moc silnika i wynikająca z tego prędkość obrotowa łopatek.

Jaki wentylator do domu – ważna jest moc silnika

Dobry wentylator stojący powinien charakteryzować się mocą, która zapewni wydajną pracę urządzenia, a jednocześnie nie wpłynie na wyraźne podwyższenie rachunków za energię elektryczną. Najwyższą mocą w naszym zestawieniu legitymuje się Rowenta VU5670F0, bo jest to aż 70 W. Przekłada się to na doskonałą wydajność, jednak w tym przypadku, efektywna praca jest okupiona dość sporym zużyciem energii. O tym modelu powinny zatem pomyśleć osoby, które wiatrak zamierzają ustawić w większym pomieszczeniu.

W średnich i w małych pokojach doskonale sprawdzą się wentylatory o nieco mniejszej mocy. Za bardzo rozsądny kompromis można uznać 55-watowe modele. Każdy z nich to dobry wiatrak pokojowy, który doskonale wywiąże się ze swojego zadania, a przy tym nie zużyje zbyt dużo prądu. W tej kategorii na wyróżnienie zasługuje AEG VL 5527 MS i HB SF 4008BRC.

Ranking wentylatorów stojących nie może nie uwzględniać najbardziej oszczędnych modeli, z 50-watowym silnikiem. W takim przypadku pobór prądu będzie najmniejszy. Warto jednak zdać sobie sprawę z pewnych ograniczeń tego typu modeli. Stosunkowo skromna moc silnika odbija się na wydajności i w wielu przypadkach, taki wiatrak może okazać się niewystarczający. Z drugiej strony, nie brakuje pozytywnych opinii, odnoszących się do skuteczności działania takich wiatraków, dotyczy to przede wszystkim modelu Ravanson WT-7040SN.

Na wydajność procesu schładzania powietrza wpływa także zakres oscylacji urządzenia, czyli obrotu głowicy. Im większa wartość, tym większa powierzchnia może być schłodzona. W tej kwestii bezkonkurencyjny okazuje się Rowenta VU5670F0. Zakres oscylacji dla tego modelu to aż 120 stopni.

Jaki wiatrak do domu – generowany hałas

Cicha praca wentylatora jest bardzo istotna, nie tylko w warunkach biurowych, gdzie nadmierny hałas mógłby mieć negatywny wpływ na skupienie i koncentrację, ale także w domu. Cisza jest jednym z czynników, które sprzyjają relaksowi, a hałasujący wiatrak z całą pewnością może zakłócić odpoczynek i sen. W tym aspekcie, szczególnie pozytywnie zaskakuje Rowenta VU5670F0. Dzięki funkcji Silence Technology, ten model generuje jedynie 35 dB. Większość urządzeń, które obejmuje przygotowany ranking wentylatorów stojących, oferuje funkcję SLEEP, dedykowaną do użytku w godzinach nocnych (wyjątkiem jest Ravanson WT-7040SN, który nie został wyposażony w taki tryb). U poszczególnych producentów, omawiana funkcja obejmuje inny zakres pracy. W niektórych przypadkach jej działanie polega na ograniczeniu obrotów celem redukcji hałasu. W innych, jej aktywacja sprawia, że wiatrak stopniowo zmniejsza obroty, aż do całkowitego wyłączenia. Zawsze jednak pojawia się wspólny mianownik – komfortowy sen.

Jaki wiatrak kupić – praktyczne udogodnienia

Wielu producentów oferuje elementy wyposażenia, które znacząco podnoszą komfort korzystania z wiatraka. Najlepsze wentylatory oferują możliwość zdalnego sterowania pilotem. Co ważne, w wysokiej klasy modelach, element ten obsługuje dosłownie każdą funkcję, nie tylko ON/OFF. Kolejne udogodnienie, cechujące dobry wentylator stojący, to timer. Funkcja ta umożliwia ustawienie czasu, po którego upływie urządzenie wyłączy się automatycznie. Sprawdzi się to w wielu sytuacjach, przede wszystkim w nocy, gdy użytkownik nie chce, żeby wiatrak pracował przez cały czas. Warto zwrócić uwagę na zakres pracy timera. W tym aspekcie, najlepiej prezentuje się model HB SF 4008BRC.

Jaki wentylator stojący kupić – podsumowanie

Wybierając dobry wentylator stojący, należy zastanowić się, jak duże pomieszczenie będzie schładzał. Jeżeli zdecydujemy się na model o zbyt małej mocy, efekt będzie mizerny lub wręcz zerowy. W tym kontekście, niskie rachunki za prąd nie są żadnym pocieszeniem. Zależy Ci na cichej pracy? Zatem zwróć szczególną uwagę na ten parametr (wyrażany w decybelach – dB). Informacja na temat generowanego hałasu jest zawarta na pudełku lub w instrukcji obsługi. Warto zastanowić się nad tym, czy potrzebujemy ekstra dodatków, choćby w postaci pilota. Im bogatsze wyposażenie, tym wyższa cena urządzenia, a może przecież okazać się, że nieużywany pilot sterujący będzie kurzył się gdzieś na półce.