Aktualizacja: Kwiecień 2024

Lejący się z nieba żar nie stwarza warunków dogodnych do efektywnej pracy i relaksującego odpoczynku. Warto zatem zadbać o to, żeby powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywamy, było chłodne, świeże i przyjemne. Dobry wentylator stojący może skutecznie schłodzić całe biuro lub pokój, zdecydowanie podnosząc panujący w nim komfort. Na który model warto się zdecydować? Nie jest to łatwe pytanie, bowiem przed podjęciem decyzji, pod uwagę należy wziąć wiele czynników. Prezentujemy ranking wentylatorów pokojowych, w którym ujęliśmy najlepsze urządzenia w swojej klasie.

Zasada działania wentylatora pokojowego wydaje się być banalnie prosta, jednak warto rozbić ją na czynniki pierwsze. Pozwoli to lepiej zrozumieć proces schładzania powietrza i w rezultacie – pozwoli wybrać właściwe urządzenie.

Dobry wentylator stojący – jak działa?

Podstawowym elementem każdego wentylatora jest silnik i wirnik, osadzony na obrotowym wałku. Silnik wprawia w obrót łopatki wirnika, a te wywołują ruch powietrza. Poruszające się ze znaczną prędkością cząsteczki zostają schłodzone, co w rezultacie pozwala na wytworzenie strugi zimnego powietrza, a przy odpowiedniej wydajności urządzenia możliwe jest obniżenie temperatury w całym pomieszczeniu. Co zatem ma wpływ na efektywne schładzanie? Dwa czynniki – moc silnika i wynikająca z tego prędkość obrotowa łopatek.

Jaki wentylator do domu – ważna jest moc silnika

Dobry wentylator stojący powinien charakteryzować się mocą, która zapewni wydajną pracę urządzenia, a jednocześnie nie wpłynie na wyraźne podwyższenie rachunków za energię elektryczną. Najwyższą mocą w naszym zestawieniu legitymuje się Rowenta VU5670F0, bo jest to aż 70 W. Przekłada się to na doskonałą wydajność, jednak w tym przypadku, efektywna praca jest okupiona dość sporym zużyciem energii. O tym modelu powinny zatem pomyśleć osoby, które wiatrak zamierzają ustawić w większym pomieszczeniu.

W średnich i w małych pokojach doskonale sprawdzą się wentylatory o nieco mniejszej mocy. Za bardzo rozsądny kompromis można uznać 55-watowe modele. Każdy z nich to dobry wiatrak pokojowy, który doskonale wywiąże się ze swojego zadania, a przy tym nie zużyje zbyt dużo prądu. W tej kategorii na wyróżnienie zasługuje AEG VL 5527 MS i HB SF 4008BRC.

Ranking wentylatorów stojących nie może nie uwzględniać najbardziej oszczędnych modeli, z 50-watowym silnikiem. W takim przypadku pobór prądu będzie najmniejszy. Warto jednak zdać sobie sprawę z pewnych ograniczeń tego typu modeli. Stosunkowo skromna moc silnika odbija się na wydajności i w wielu przypadkach, taki wiatrak może okazać się niewystarczający. Z drugiej strony, nie brakuje pozytywnych opinii, odnoszących się do skuteczności działania takich wiatraków, dotyczy to przede wszystkim modelu Ravanson WT-7040SN.

Na wydajność procesu schładzania powietrza wpływa także zakres oscylacji urządzenia, czyli obrotu głowicy. Im większa wartość, tym większa powierzchnia może być schłodzona. W tej kwestii bezkonkurencyjny okazuje się Rowenta VU5670F0. Zakres oscylacji dla tego modelu to aż 120 stopni.

Jaki wiatrak do domu – generowany hałas

Cicha praca wentylatora jest bardzo istotna, nie tylko w warunkach biurowych, gdzie nadmierny hałas mógłby mieć negatywny wpływ na skupienie i koncentrację, ale także w domu. Cisza jest jednym z czynników, które sprzyjają relaksowi, a hałasujący wiatrak z całą pewnością może zakłócić odpoczynek i sen. W tym aspekcie, szczególnie pozytywnie zaskakuje Rowenta VU5670F0. Dzięki funkcji Silence Technology, ten model generuje jedynie 35 dB. Większość urządzeń, które obejmuje przygotowany ranking wentylatorów stojących, oferuje funkcję SLEEP, dedykowaną do użytku w godzinach nocnych (wyjątkiem jest Ravanson WT-7040SN, który nie został wyposażony w taki tryb). U poszczególnych producentów, omawiana funkcja obejmuje inny zakres pracy. W niektórych przypadkach jej działanie polega na ograniczeniu obrotów celem redukcji hałasu. W innych, jej aktywacja sprawia, że wiatrak stopniowo zmniejsza obroty, aż do całkowitego wyłączenia. Zawsze jednak pojawia się wspólny mianownik – komfortowy sen.

Jaki wiatrak kupić – praktyczne udogodnienia

Wielu producentów oferuje elementy wyposażenia, które znacząco podnoszą komfort korzystania z wiatraka. Najlepsze wentylatory oferują możliwość zdalnego sterowania pilotem. Co ważne, w wysokiej klasy modelach, element ten obsługuje dosłownie każdą funkcję, nie tylko ON/OFF. Kolejne udogodnienie, cechujące dobry wentylator stojący, to timer. Funkcja ta umożliwia ustawienie czasu, po którego upływie urządzenie wyłączy się automatycznie. Sprawdzi się to w wielu sytuacjach, przede wszystkim w nocy, gdy użytkownik nie chce, żeby wiatrak pracował przez cały czas. Warto zwrócić uwagę na zakres pracy timera. W tym aspekcie, najlepiej prezentuje się model HB SF 4008BRC.

Jaki wentylator stojący kupić – podsumowanie

Wybierając dobry wentylator stojący, należy zastanowić się, jak duże pomieszczenie będzie schładzał. Jeżeli zdecydujemy się na model o zbyt małej mocy, efekt będzie mizerny lub wręcz zerowy. W tym kontekście, niskie rachunki za prąd nie są żadnym pocieszeniem. Zależy Ci na cichej pracy? Zatem zwróć szczególną uwagę na ten parametr (wyrażany w decybelach – dB). Informacja na temat generowanego hałasu jest zawarta na pudełku lub w instrukcji obsługi. Warto zastanowić się nad tym, czy potrzebujemy ekstra dodatków, choćby w postaci pilota. Im bogatsze wyposażenie, tym wyższa cena urządzenia, a może przecież okazać się, że nieużywany pilot sterujący będzie kurzył się gdzieś na półce.