Aktualizacja: Maj 2021

Wentylatory USB cieszą się coraz większą popularnością. Nie powinno to nikogo dziwić, bowiem tego typu urządzenia mają bardzo wiele zalet i charakteryzują się wysoką użytecznością. O znacznym zainteresowaniu ze strony użytkowników świadczy niezwykle bogata oferta rynkowa. Rzecz w tym, że w gąszczu oferowanych urządzeń, trudno jest wybrać dobry wentylator USB. Aby ułatwić podjęcie decyzji, przygotowaliśmy ranking wiatraków USB, w którym ujęliśmy najlepsze urządzenia z tej kategorii.

Wysoka temperatura, jaka latem panuje w pomieszczeniach biurowych, wpływa nie tylko na zmniejszenie komfortu pracy, ale i wydajności. Skupienie się w upalny dzień nie należy do łatwych zadań, a centralna klimatyzacja nadal pozostaje luksusem, na który nie stać wielu polskich firm. Skutecznym rozwiązaniem tego problemu może okazać się dobry wentylator USB. Tego typu urządzenia charakteryzują się kompaktowymi rozmiarami (więc bez problemu można schować je do torby) cichą pracą (zatem nie będą rozpraszały ani użytkownika, ani jego współpracowników) oraz zaskakująco wysoką wydajnością. Jaki wentylator biurkowy na USB okaże się najlepszy?

Jaki wentylator USB kupić? Zwróć uwagę na sposób zasilania

Najlepszy wentylator USB powinien być urządzeniem uniwersalnym, które może pracować nawet bez zewnętrznego źródła zasilania. Sytuacje, w których wszystkie porty USB komputera są zajęte przez urządzenia peryferyjne, nie należą przecież do rzadkości. W takiej sytuacji zbawienny okaże się wbudowany akumulator. W tej kategorii, na szczególne wyróżnienie zasługują modele Baseus Portable USB, SILVERCREST® Miniwentylator i Forever Fan-300. Brak zasilania bateryjnego nie powinien być jednak czynnikiem dyskwalifikującym. Tego typu urządzenie można przecież podłączyć pod power bank i pod każde inne urządzenie, wyposażone w złącze USB. Jeżeli możliwość pracy na baterii nie jest priorytetem, do listy polecanych modeli warto dopisać wentylator Esperanza EA149K i Botti Mistral USMN 608.

Jaki wentylator biurkowy na USB? Ważna jest wydajność i funkcjonalność

Najlepszy wiatrak do komputera powinien zapewniać skuteczną ochłodę w upalne dni. W tej kategorii absolutnym liderem jest SILVERCREST® Miniwentylator. Silnik tego niewielkiego urządzenia legitymuje się mocą na poziomie aż 7,5 W. Niewiele gorzej wypada Forever Fan-300 – ten model został wyposażony w silnik o mocy 4,5 W. Pozostałe modele, tworzące ranking wentylatorów USB, legitymują się mocą 2,5 W. To niewiele, ale wystarczy, żeby urządzenie mogło wytworzyć przyjemny, chłodny podmuch. Są jednak sytuacje, w których maksymalna siła nadmuchu nie jest pożądana. Ważne jest zatem, aby wiatrak był wyposażony w funkcję regulacji mocy. Takie udogodnienie oferują modele Baseus Portable USB, SILVERCREST® Miniwentylator i Forever Fan-300.

Jaki wiatrak biurkowy pod USB kupić – wygoda użytkowania jest bardzo ważna

Każdorazowe odłączanie wentylatora od źródła zasilania może być bardzo kłopotliwe, zwłaszcza gdy złącze USB jest umieszczone na tylnej części obudowy komputera. Dlatego przełącznik ON/OFF jest bardzo istotnym dodatkiem, który, wbrew pozorom, nie jest niczym oczywistym w tej kategorii urządzeń. W tym miejscu należy pochwalić model Esperanza EA149K.

Każda z wyżej wymienionych cech jest bardzo ważna, bowiem w znaczący sposób wpływa na funkcjonalność wentylatora. Dokonując wyboru, warto określić, które z tych funkcji są dla nas szczególnie istotne. Znalezienie modelu, który będzie wyposażony w większość wymienionych udogodnień, nie będzie problemem. Kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę, to jakość wykonania. Dobre wentylatory USB charakteryzują się przystępną ceną, co jednak nie oznacza, że po jednym sezonie trzeba będzie wymienić takie urządzenie na nowe. Większość modeli z naszego rankingu może pochwalić się obudową, wykonaną z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Perełką jest Esperanza EA149K. W przypadku tego wentylatora dominującym tworzywem jest metal. Ma to bardzo pozytywny wpływ nie tylko na wytrzymałość, ale także na estetykę.