Aktualizacja: Marzec 2024

Wypiekacze do chleba to coraz popularniejsze wyposażenie naszych kuchni. Powodem tego jest możliwość przygotowania świeżego i zdrowego pieczywa w domowym zaciszu. Dla większości z nas wypieczenie własnego chleba będzie ogromną przyjemnością i satysfakcją, jednak dla niektórych będzie również ułatwieniem w specjalistycznej diecie na przykład bezglutenowej. Bez względu na to, jakie wypieki nas interesują, domowy wypiekacz do chleba z pewnością pozwoli nam na urozmaicenie smaków pieczywa i wprowadzenie różnorodności do naszych posiłków. Do tego jego użytkowanie jest dziecinnie proste. Wystarczy umieścić wybrane składniki w pojemniku, nastawić odpowiedni program i poczekać. Resztę pracy wykona za nas urządzenie – od mieszania, do idealnego upieczenia.

Menu:

Przed zakupem powinniśmy zastanowić się jednak, jakie funkcje interesują nas najbardziej. Możliwe, że wystarczą nam tylko programy do wypieku standardowego chleba, a być może będziemy potrzebować wielofunkcyjnej maszyny, która umożliwi nam również wyrobienie różnego rodzaju ciast czy nawet dżemu. Wybór na sklepowych półkach jest coraz większy, więc coraz trudniej jest wybrać dobry wypiekacz do chleba – czy warto? Przekonajmy się!

Wypiekacz do chleba – jak działa?

Maszyna do wypieku chleba jest jednym z najmniej skomplikowanych urządzeń, które może znaleźć się w naszej kuchni. Mianowicie, wyszukujemy program, który będzie dla nas odpowiedni, umieszczamy składniki w maszynie i włączamy urządzenie. Wypiekacz sam zacznie mieszać, zagniatać a później wypiekać nasz chleb lub inne wyroby. Wiele modeli posiada także dołączoną książeczkę z przepisami, która jeszcze bardziej ułatwi nam przygotowywanie odpowiednich wyrobów. Pamiętajmy, że możliwość samodzielnego wypieku sprawia, że mamy kontrolę nad tym, co jemy. Chleb, bułeczki lub ciasto, które powstają w maszynie do wypieku, są znacznie zdrowsze niż te kupne, gdyż nie posiadają sztucznych barwników, konserwantów i ulepszaczy.

 

Wypiekacz do chleba – jaki wybrać? Zwróć uwagę na funkcje podstawowe

Ciasto na chleb jest zazwyczaj dość twarde i wymagające. Często należy je wyrobić dwukrotnie, aby później je uformować. Z pomocą przychodzi funkcja wyrabiania, która umożliwia samoistne mieszanie ciasta do idealnego stopnia po uprzednim wysypaniu wszystkich niezbędnych składników. Wyrabiając ciasto przez urządzenie zaoszczędzimy mnóstwo czasu i energii.

Jedną z najważniejszych funkcji przy wyborze wypiekacza do chleba jest również możliwość wyboru wagi bochenka, jaki chcemy upiec. Najpopularniejsze opcje, to 500, 750 i 1000 gram. Jeżeli jednak zależy Ci na większych wypiekach, w naszym rankingu znajdziesz również takie modele, jak wypiekacz chleba Tefal, który pozwalają na wyrób chleba o wadze do 1500 g.

Ważną, ze względu na indywidualne preferencje jest również regulacja stopnia wypieczenia skórki. Zazwyczaj dostępne są trzy stopnie wypieczenia – od lekko, do mocno wypieczonej.

Podstawą wypieczenia odpowiedniego chleba, bułek lub ciasta jest odpowiedni dobór programu. Nasz ranking wypiekaczy do chleba zawiera urządzenia, które posiadają programy takie jak:

  • Program podstawowy
    Służy on do wypiekania białego chleba oraz mieszanego, głównie z mąki żytniej i pszennej. Wypieczony za pomocą tego programu bochenek ma zwartą i sprężystą strukturę.

  • Do wypieku chleba francuskiego
    Francuskie pieczywo wypieka się z delikatnej i drobnej mąki. Chleb wypieczony za pomocą tego programu jest lekki i puszysty, a jego skórka jest chrupiąca. Dzięki niemu możemy się poczuć jak we francuskiej piekarni.

  • Do wypieku chleba razowego
    Idealnie wypieka z mieszanki mąki razowej i żytniej. Pieczywo takie wymaga większej ilości czasu wyrabiania i wyrastania.

  • Do wyrobienia ciasta
    Program ten wyrabia ciasto z dodatkiem sody lub proszku do pieczenia. Dokładnie miesza i ugniata ciasto na jednolitą masę.

  • Do wypiekania/podpiekania
    Ta funkcjonalność pozwala na dopieczenie wcześniej już gotowego pieczywa. Dzięki niej mamy także możliwość podpieczenia pieczywa i podania go na ciepło.

  • Do wypieku ciasta drożdżowego
    Program ten wyrabia ciasto bułki, precle oraz ciasto na pizzę, warunek to dodatek drożdży do mieszanki, ciasto po zagnieceniu może odpocząć w pojemniku.

 

Jaki wypiekacz do chleba wybrać? Dodatkowe funkcje

Producenci prześcigający się w wyścigu o najlepszy wypiekacz do chleba wymyślają coraz to nowe funkcje, a te najliczniej w nie wyposażony posiadają ich aż 17! Warto więc zwrócić uwagę, które funkcje i ich parametry są szczególnie praktyczne i przydatne.

  • Robienie dżemów i marmolady
    Urządzenie w kilka godzin może sprawić, że marzenia o własnych przetworach się ziszczą. Po dodaniu owoców oraz pozostałych niezbędnych składników włączamy funkcję dżemu lub marmolady. Po włączeniu programu i odczekaniu kilku godzin, mamy gotowy przetwór gotowy do położenia na świeżo wypieczonych chlebie.

  • Do wypieku słodkiego chleba
    Program ten pozwala na wypieczenie chleba słodkiego z różnymi dodatkami, mogą to być np. rodzynki, owoce, syropy czy kawałki czekolady. Idealnie sprawdzi się dla najmłodszych lub jako dodatek do kawy.

  • Do szybkiego ugniatania
    Proces ten, jak wskazuje jego nazwa, jest bardzo szybki. Sprawdzi się idealnie gdy nie mamy do dyspozycji wiele czasu w kuchni. Ze względu na sposób mieszania i ugniatania wytworzony w ten sposób chleb jest dość twardy i o jednolitej masie.

  • Do wyrobienia ciasta na makaron
    Dobre ciasto na makaron musi być bardzo dokładnie i długo ugniatane, by uzyskało odpowiednie właściwości. Po wyrobieniu go w maszynie jedyne co nam pozostanie, to rozwałkowanie go i uformowanie w ulubione kształty.

  • Do chlebów na bazie maślanki
    Funkcja ta pozwala na wyrobienie i wypieczenie ciasta z dodatkiem maślanki lub jogurtu. Pieczywo z takimi dodatkami, jest bardzo kremowe i idealnie nada się na śniadanie.

  • Do wypieku chleba bezglutenowego
    Pozwala na wyrobienie ciasta na bazie mąki bezglutenowej lub mieszanki, która nie zawiera glutenu oraz jest antyalergiczna. Jest to ogromne ułatwienie dla osób z uczuleniami, ponieważ nie każda piekarnia jest w stanie stworzyć taki produkt.

 

Wypiekacz do chleba jaki kupić, aby był bezpieczny?

Wypiekacze do chleba to urządzenia elektryczne. Ważne jest więc to, żeby były wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia, które zminimalizują ryzyko uszkodzenia samej maszyny, jak i instalacji w domu lub mieszkaniu. Powinniśmy zwrócić uwagę również na to, w jaki sposób i z jakich materiałów wykonane jest samo urządzenie, jak i misy oraz wszelkie mieszadła. W końcu mają one styczność z tym, co będziemy spożywać. Powinny więc one być wykonane z materiałów odpornych na temperaturę oraz być zabezpieczone nieprzywierającą powłoką. Jakie jeszcze zabezpieczenia powinien mieć nasza nowa maszynka do robienia chleba?

  • Termoizolacja – jest to jedna z najważniejszych funkcji mająca na celu zabezpieczenie urządzenia, jak również użytkowników. Ze względu na fakt, że w środku wypiekacza panuje bardzo wysoka temperatura, bez odpowiedniej izolacji możemy się dotkliwie poparzyć. Zabezpieczenie to jest dostępne w większości urządzeń i ma za zadanie chronić także wypiekacz, ponieważ zbyt wysoka temperatura może uszkodzić elektronikę lub wyświetlacz.

  • Ochrona przed przegrzaniem – bardzo przydatna funkcja chroniąca wypiekacz. W przypadku przegrzania lub uszkodzenia się urządzenia, na wyświetlaczu pojawia się komunikat powiadamiający nas o awarii. Co jednak w przypadku, kiedy nastawimy nasze urządzenie do wypieku chleba na noc? W takich sytuacjach niektóre wypiekacze, posiadają głośny sygnał dźwiękowy informujący o usterce.

  • Ochrona w przypadku braku prądu – ta funkcjonalność jest idealna w wypadku przerwania dostawy prądu. Urządzenie zapamiętuje etap wypieku chleba, a po wznowieniu podłączenia do sieci pieczenie jest kontynuowane. W naszym rankingu posiadamy wypiekacz do chleba Sencor SBR 1031WH, który posiada aż 20 minutową pamięć.

 

Jak wybrać najlepszy wypiekacz do chleba?

Same programy pieczenia na nic się zdają, jeśli wypiekacz do chleba nie będzie wyposażony w odpowiednio dużą moc, czy zostanie wykonany z kiepskiej jakości materiałów. W tym miejscu przyjrzyjmy się na jakie parametry techniczne wypiekacza do chleba powinniśmy zwrócić uwagę.

  • Moc
    Bardzo istotną cechą, na którą musimy zwrócić uwagę, jest pobór mocy urządzenia. Aby mieć na śniadanie świeże pieczywo, maszyna do robienia chleba zazwyczaj pracuje całą noc. Oznacza to całonocny pobór energii. Im większe jej zużycie, tym wyższe rachunki. Warto zwrócić uwagę na ilość pobieranej mocy, gdyż często zdarza się, że na pozór podobne urządzenia mają całkowicie inny pobór prądu, jednocześnie całkowicie skrajną wydajność. Warto zapoznać się więc z całą specyfikacją produktu, a nie tylko z dostępnymi programami.

  • Odpowiednie mieszadła
    Poza licznymi funkcjami, wypiekacze do chleba różnią się od siebie ilością i rodzajem mieszadeł. Do wyboru mamy urządzenia posiadające jedno lub dwa mieszadła. Przede wszystkim warto wiedzieć, że produkt posiadający jedno mieszadło powinien być używany do bochenka, który nie przekracza 1000 g. Jeżeli waga ta zostanie przekroczona, mieszadło prawdopodobnie nie da rady wyrobić ciasta, gdyż będzie go za dużo, a skutkiem takiego żyłowania urządzenia może być spalony silnik. Wypiekacz do chleba z dwoma mieszadłami, taki jak na przykład wypiekacz do chleba First Austria idealnie sprawdzi się więc nawet do większej ilości ciasta.

  • Dozownik składników
    Idealne rozwiązanie, kiedy nie do końca wiemy jaką ilość powinniśmy wsypać do maszyny, ona sama odmierza zapotrzebowanie na wybrany wypiek. Dodatkowo może odmierzać ilość dodatków, takich jak rodzynki, orzechy, bakalie, owoce czy syropy. Automatyczny dozownik sprawi, że te dodatkowe składniki będą równomiernie rozprowadzone po naszym chlebie. W naszym rankingu taka funkcjonalnością cechuje się chociażby maszyna do chleba Panasonic.

  • Materiał
    Bardzo istotną kwestią jest materiał, z jakiego jest wykonane urządzenie. Chodzi głównie o powłokę wewnątrz wypiekacza. Najlepsza będzie oczywiście nieprzywierająca powierzchnia, ponieważ jest ona dużo prostsza do konserwacji. Dodatkowo podczas mieszania ciasta mieszadło lepiej poradzi sobie z ciastem, ponieważ nie osiądzie ono na ściankach. Co więcej, sam proces wyjmowania gotowego produktu będzie o wiele mniej skomplikowany.

    W wypiekaczach do chleba najczęściej używana jest powierzchnia teflonowa, aczkolwiek producenci od niej powoli odchodzą na rzecz powłoki antyadhezyjnej. Dopełniającą zaletą odpowiedniego materiału jest ułatwienie w utrzymaniu czystości, ponieważ im mniej przywierający materiał, tym łatwiej jest umyć poszczególne elementy maszyny do wypieku chleba.

  • Cena
    Pamiętajmy, jakość nie zawsze idzie w parze z ceną. Standardowy wypiekacz do chleba i bułek posiadający 12 programów, mający niskie zużycie energii może kosztować już od ok. 200 zł. Natomiast te urządzenia, które mają dodatkowo bogate wyposażenie i niezliczone ilości funkcji i mogą kosztować nawet w okolicach 1200 zł. Wszystko zależy więc od tego, jakie zaawansowane urządzenie nas interesuje.

 

Wypiekacze do chleba – jaki wybrać? Komora pozioma vs pionowa

Komora wypiekacza do chleba służy do mieszania składników, wyrabiania i wypiekania chleba. Już sama wielkość komór jest bardzo istotna, ponieważ to od niej zależy jaką maksymalną wielkość bochenka będziemy mieli możliwość przygotować. Warto dokładnie zastanowić się, który rodzaj wypiekacza sprawdzi się u nas najlepiej. Aby ułatwić to zadanie, poniżej przedstawiamy zalety obu rodzajów komór:

  • Wypiekacz pionowy
    Urządzenie to posiada zazwyczaj tylko jedno mieszadło, co pozwala na wykonanie bochenka do wagi maksymalnie 1000 g. Wypiekacz pionowy zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż wypiekacz poziomy. Internauci przyznają jednak, że przy dużych bochenkach i tej formie wypiekania mogą zdarzać się zakalce.

  • Wypiekacz poziomy
    Zajmuje on więcej miejsca niż wypiekacz pionowy. Bardzo często posiada dwa mieszadła, dzięki czemu przeznaczony jest do znacznie większych bochenków, nawet takich, które mają wagę do 1500 g. W naszym rankingu znajduje się wypiekacz spełniający wszystkie podane w tym punkcie cechy, a jest nim Tefal maszyna do pieczenia chleba.

 

Jaki wypiekacz do chleba na zakwasie i do wypieków bezglutenowych?

Duży wpływ na wybór maszynki do wypieków ma posiadanie przez nie funkcji wypieku chleba na zakwasie, chleba żytniego, bezglutenowego i tostowego. Jak wiadomo, te rodzaje pieczywa są ogólnodostępne w sklepach i piekarniach, jednak ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Mając możliwość wykonania go samodzielnie w domu, dodatkowo z użyciem zdrowych składników często sprawia, że stawiamy właśnie na takie rozwiązanie.

Warto zaznaczyć, na rynku nie będzie zbyt dużej ilości urządzeń, które spełniają funkcje jako wypiekacz do chleba bezglutenowego. W naszym rankingu przedstawione zostały dwa produkty, które mają funkcję wykonania pieczywa bez dodatku glutenu, są to First Austria FA-5152 oraz urządzenie do pieczenia chleba Tefal PF611838.

Chleb, który upieczemy w naszym domu, nie tylko będzie bardzo smaczny, ale też zdrowszy niż dostępne pieczywo w większości sklepów lub piekarni.