Aktualizacja: Kwiecień 2024

Pogoń za nowoczesnym i inteligentnym domem zaczyna się od podstawowego elementu wyposażenia, czyli inteligentnego oświetlenia domu. Inteligentna żarówka, bo o niej mowa, to produkt na każdą kieszeń, który diametralnie podnosi wygodę sterowania oświetleniem. Najlepsza żarówka smart pozwoli Ci wybrać kolor, jasność, a nawet odcień światła. Zapamiętasz ulubione ustawienia i zaplanujesz harmonogram na podstawie swojego planu dnia. I wszystko to za pomocą zdalnej aplikacji czy obsługi głosowej. Poznaj poradnik, jaką inteligentną żarówkę wybrać i poznaj wygodę rozwiązań smart w swoim domu.


  • Przeczytanie artykułu zajmie Tobie około 5 minut.

    Od razu zobacz: RANKING najlepszych inteligentnych żarówek »


    Co to jest inteligentna żarówka i jakie jest jej przeznaczenie?

    O inteligentnych domach słyszy się coraz częściej, a nieodzownym elementem tego rodzaju domów są inteligentne żarówki. Ale czym właściwie one są? Musisz wiedzieć, że inteligentna żarówka (inaczej: żarówka smart lub żarówka WiFi) to rodzaj nowoczesnego źródła światła, które komunikuje się z innymi urządzeniami za pomocą dostępu do Internetu.

    Inteligentne żarówki są kompatybilne z najpopularniejszymi aplikacjami do sterowania urządzeniami w domu. Co to znaczy w praktyce? Taką żarówkę możesz zaprogramować na wiele sposobów — wybrać kolor światła, jasność świecenia, a nawet ustawić czas włączania i wyłączenia żarówki w domu.

    Żarówka smart najtańszy i najprostszy krok do wprowadzenia inteligentnych funkcji do swojego domu. Dlaczego?

    Żarówki komunikują się z urządzeniami działającymi z WiFi, mogą być sterowane głosowo, za pomocą aplikacji lub wewnętrznych systemów domu typu smart home.

    Jakie są rodzaje inteligentnych żarówek?

    Rodzaje inteligentnych żarówek możemy podzielić ze względu na funkcje, kolor emitowanego światła oraz rodzaj gwintu, do którego dana żarówka WiFi pasuje. W sklepach dostępne są żarówki emitujące białe światło, kolorowe światło (RGB) lub pozwalające na stopniowe ściemnienie emitowanego światła. Do najpopularniejszych gwintów należą: E27, E14 oraz GU10.

    Żarówka inteligentna biała

    Podstawowy rodzaj żarówek smart. Co znaczy w zasadzie oznacza “biała inteligentna żarówka”? Chodzi o barwę światła, jaką emitują diody. Wszystkie białe żarówki smart pozwalają na regulację jasności strumienia światła, a większość z nich umożliwia także regulację temperatury barwowej. Innymi słowy — możesz wybrać, czy chcesz zimne światło, neutralne, a może światło ciepłe.

    Żarówka inteligentna RGB

    Brzmi tajemniczo? Żarówka inteligentna RGB to nic innego jak żarówka WiFi z możliwością emitowania kolorowego światła. Najwyższej jakości diody LED RGB pozwalają na wybranie dowolnego odcienia, dzięki czemu żarówki nadają wyjątkowego klimatu w każdym pomieszczeniu. Żarówki RGB możesz używać najczęściej na dwa sposoby: jako źródło kolorowego lub tradycyjnego, białego światła.

    Żarówka inteligentna LED

    Wszystkie żarówki typu smart to modele ledowe, czyli wyposażone w diody LED. Inteligentne żarówki nie są dostępne w wersji tradycyjnej, co czyni modele LED jedyną dostępną opcją na rynku. Pamiętaj jednak, że obecne modele oferują wysoką jasność świecenia oraz niski pobór prądu, dzięki czemu są bardziej energooszczędne, a świecą tak samo jasno.

    Żarówka inteligentna E27

    To rodzaj żarówki z gwintem oznaczonymi E27. To jeden z najpopularniejszych rodzajów gwintów, dlatego znajdzie zastosowanie w każdym mieszkaniu do oświetlenia górnego, do kinkietów, w lampach stojących i lampkach stołowych. Jakie są wymiary trzonka takiej żarówki? Ok. 26 mm średnicy. A co z kształtem? Tutaj istnieje duża dowolność, ponieważ żarówki E27 występują w różnych wariantach, chociaż nadal najczęściej wybieranym kształtem jest tradycyjny, czyli zaokrąglony kształt przypominający gruszkę.

    Żarówka inteligentna E14

    Rodzaj żarówki z gwintem typu E14, czyli również bardzo popularny i wszechstronny wybór do domu. Gwint E14 ma średnicę ok. 14 mm, dlatego pasuje do większości lampek biurkowych, nocnych, ale także stojących oraz sufitowych. Żarówki typu E14 są dostępne w wariantach kolorowych oraz białych, a jeśli chodzi o kształt — znajdziesz modele typu gruszka oraz spiczaste żarówki.

    Żarówka inteligentna GU10

    Rodzaj żarówki smart o specjalnym gwincie GU10 najczęściej stosowanym w reflektorach, spotach oraz oświetleniu sufitowym. Gwint jest charakterystyczny: składa się z dwóch nóżek o rozstawie ok. 10 mm. Te żarówki są również dostępne w standardowej, białej wersji oraz z diodami RGB.
    Żarówka bagnetowa inteligentna B22
    Mniej popularny rodzaj inteligentnych żarówek nazywany gwintem angielskim. Żarówki smart z gwintem typu B22 są bardzo charakterystyczne; nie posiadają rowków do wkręcania, a jedynie dwie wypustki do montażu.

    Jak wybrać inteligentną żarówkę? Poradnik zakupowy

    Czym kierować się przy zakupie inteligentnej żarówki? Przede wszystkim — odpowiednim rodzajem gwinta i funkcjonalnością. Typ gwinta jest kluczowy, aby żarówka mogła w ogóle działać. Z kolei funkcjonalność wpływa na to, jakie możliwości daje określony model żarówki. A nie po to szukasz żarówki smart, aby korzystać z niej, jak ze zwykłego źródła światła. Ale to nie wszystko! Co jeszcze wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszego żarówki?

    Rodzaj żarówki

    Zacznijmy od rodzaju żarówki. Na tym etapie już wiesz, że inteligentne żarówki (tak jak te tradycyjne) różnią się rodzajem gwintu, barwą emitowanego światła oraz technologią wykonania. Musisz zatem zastanowić się, do jakiej lampy chcesz zamontować żarówkę smart, aby poznać odpowiedni rodzaj gwintu. Następnie wybierz rodzaj światła (białe, kolorowe lub oba warianty). Każda żarówka smart to model ledowy i takich właśnie żarówek szukaj.

    Moc żarówki

    Żarówki smart to modele z diodami LED, czyli energooszczędnymi diodami, które niemal całkowicie zastąpiły tradycyjne żarówki. Diody LED z racji niewielkiego poboru prądu mają niską moc — wynosi ona od 5 W do 15 W. Oprócz poboru prądu, moc żarówki smart wpływa także na jasność emitowanego światła.

    Barwa emitowanego światła

    Żarówka na WiFi są dostępne w dwóch podstawowych wariantach, jeśli chodzi o barwę emitowanego światła. Jest to wariant tradycyjny, czyli światło białe, oraz wariant RGB, czyli światło kolorowe. Diody RGB pozwalają na emitowanie kolorów dostępnych na palecie barw. Najlepsze żarówki smart oferują nawet miliony kolorów łącznie z najsubtelniejszymi odcieniami.

    Temperatura barwowa emitowanego światła

    Temperatura barwowa to miara odcienia emitowanego światła. Żarówki smart, podobnie jak tradycyjne żarówki, mogą mieć barwę w zakresie od 2500 K do 6500 K. Im niższa wartość, tym bardziej żółte, czyli cieplejsze światło. Co ciekawe, jedną z zalety żarówek inteligentnych jest możliwość regulacji temperatury barwowej światła. W praktyce oznacza to, że możesz wybrać zimne, ciepłe lub neutralne światło w zależności od potrzeb i pory dnia.

    Strumień światła (jasność żarówki)

    Jasność inteligentnej żarówki jest mierzona w lumenach (lm). Jasność w dużej mierze jest powiązana z mocą żarówki. Im wyższa moc, tym wyższa maksymalna jasność światła. Przykładowo — żarówka o mocy 15 W świeci z jasnością nawet 1500 lm, a żarówka 5 W emituje światło ok. 500 lm.
    Obsługa opcji ściemniania oraz możliwość integracji z systemem ściemniania
    Funkcja ściemniania, czyli regulowanie jasności światła, jest dostępny w każdej żarówce inteligentnej. Z tego powodu żarówki nie są kompatybilne z systemami ściemniania. Połączenie smart żarówki ze ściemniaczem spowoduje zakłócanie obu sygnałów, co w efekcie spowoduje migotanie, a nawet irytujące brzęczenie. Nic jednak straconego, bo główną zaletą tego typu żarówek jest to, że możesz regulować jasność za pomocą aplikacji na smartfona,

    Deklarowana żywotność

    W zależności od firmy i jakości wykonania żarówki na WiFi mają różną żywotność. W przypadku modeli smart wynosi ona od 25 000 h do 30 000 h pracy. Czasami spotkasz się z żywotnością mierzoną w liczbie cykli włączeń/wyłączeń, która w tym wypadku wynosi do 50 000.

    Rodzaj wspieranego interfejsu łączności bezprzewodowej

    W jaki sposób żarówki inteligentne łączą się z aplikacją lub innymi sprzętami? Za pomocą WiFi lub Bluetooth. Nawet żarówki z najniższej półki cenowej obsługują WiFi, jednak nie wszystkie umożliwiają bezprzewodowe połączenie za pomocą Bluetooth — zazwyczaj jest to domena o wiele droższych żarówek do smart domów (np. Philips Hue).

    Opcja połączenia z dedykowaną aplikacją

    Obsługa za pomocą aplikacji to najpopularniejszy sposób sterowania inteligentnymi żarówkami. A do tego potrzebujesz odpowiedniej aplikacji, która jest kompatybilna z posiadanym sprzętem. Nie wszystkie aplikacje do żarówek smart działają tak samo dobrze. Jeśli spróbujesz sparować żarówkę z inną aplikacją niż rekomenduje producent może okazać się, że działanie żarówki będzie ograniczone (mniejszy wybór kolorów czy ograniczona funkcja ściemniania światła).

    Dodatkowe funkcje

    Jakie dodatkowe funkcje oferują inteligentne żarówki? Może to być, chociażby, programowanie czasowe, czyli o której godzinie żarówka ma się automatycznie włączyć lub wyłączyć. Inną funkcją jest wyświetlanie kolorów w rytm odtwarzanej muzyki, dzięki któremu stworzysz wyjątkowy klimat na imprezach i spotkaniach ze znajomymi.

    Czy warto instalować inteligentne żarówki w domu i mieszkaniu? Jakie są zalety i wady rozwiązania?

    Żarówka na WiFi ma bez wątpienia wielu zwolenników, a jeszcze więcej osób rozważa zakup takiego oświetlenia do swojego domu. Nic dziwnego — ogromna wygoda, szerokie możliwości dopasowywania światła, zdalne sterowanie z każdego miejsca, jeśli masz tylko przy sobie smartfona. Zalet jest sporo, ale czy są jakieś wady? Przyjrzyjmy się plusom i minusom inteligentnego oświetlenia w domu.

    Zalety:
    zdalne sterowanie za pomocą aplikacji na smartfona, tabletu lub inteligentnych asystentów głosowych;szeroki wybór żarówek kompatybilnych z różnymi systemami np. Apple, Amazon, Xiaomi, Google, co umożliwia wybranie żarówek dopasowanych do już używanych sprzętów czy systemów operacyjnych;umożliwiają kontrolę nad parametrami takimi jak jasność, kolor, temperatura barwowa oraz programowanie harmonogramu wyłączenia/włączenia urządzeń;kompatybilne z urządzeniami hub do tworzenia zintegrowanych systemów w domu;cena zaczyna się od kilkunastu złotych za najprostsze żarówki smart;posiadają diody LED, dlatego zużywają mało prądu

    Wady:
    wymagają nieustannego podłączenia do sieci WiFi;żarówki z wieloma funkcjami i o wysokiej jakości kosztują od kilkudziesięciu do kilkuset złotych;budżetowe żarówki smart oferują małą jasność maksymalną (do 800 lm).

    Jakie są podstawowe funkcje oferowane przez inteligentne systemy oświetlenia?

    Smart żarówka jest wybierana ze względu na wiele funkcji, których nie oferuje tradycyjne oświetlenie. To kluczowy parametr, który decyduje o tym, że żarówka jest dobrym zakupem lub startą pieniędzy. Jakie zatem są podstawowe, a jakie zaawansowane funkcje dostępne w inteligentnych systemach oświetlenia?

    Zdalna obsługa pojedynczych żarówek lub całych sekcji mieszkania

    Żarówka na WiFi jest obsługiwana za pomocą specjalnych aplikacji lub urządzeń typu hub bądź switch. Oznacza to, że Twoje centrum dowodzenia to telefon lub tablet wyposażony w odpowiednią aplikację kompatybilną z urządzeniami odpowiedzialnymi za oświetlenie. W zależności od potrzeb możesz sparować z aplikacją pojedynczą żarówkę lub całą sieć oświetlenia w konkretnym pomieszczeniu, w której zaplanujesz harmonogram oświetlenia, włączysz/wyłączysz zdalnie żarówki czy dopasujesz ich jasność/kolor/temperaturę barwową.

    Regulacja jasności świecenia

    Za co uwielbiamy żarówki smart? Za możliwość regulowania jasności emitowanego światła. I nie musisz nawet montować dodatkowych przełączników ściemniających. Ponownie, wszystko odbywa się w Twoim telefonie w przeznaczonej do tego aplikacji.

    Automatyczna i manualna regulacja temperatury światła

    Większość aplikacji do inteligentnych żarówek umożliwia regulację temperatury barwowej światła. Możesz wybrać ciepły odcień, gdy się relaksujesz, lub zimny, gdy potrzebujesz pobudzenia. Najlepsze żarówki smart umożliwią Ci zaprogramowanie temperatury światła w zależności od pory dnia.

    Obsługa za pomocą inteligentnych asystentów głosowych

    Używasz na co dzień Asystenta Google, Siri lub Alexy? Koniecznie zwróć uwagę, czy żarówka jest kompatybilna z najpopularniejszymi inteligentnymi asystentami głosowymi. To najwygodniejszy sposób na obsługę oświetlenia za pomocą komend głosowych.

    Jaką inteligentną żarówkę wybrać? Podsumowanie

    Jeśli marzy Ci się zautomatyzowany, nowoczesny i funkcjonalny dom — koniecznie zacznij od dobrych żarówek smart. Po podłączeniu żarówek, przy pierwszym użyciu, poznasz niesamowitą wygodę zdalnego sterowania oświetleniem w domu. Z pewnością nie będziesz chciał wrócić do tradycyjnego światła. Z pomocą inteligentnej żarówki stworzysz wymarzone oświetlenie o idealnej barwie światła w zależności od tego, czego potrzebujesz.