Aktualizacja: Kwiecień 2024

Choć zadanie żelazka niezależnie od modelu jest takie same, a mianowicie pozbycie się zagnieceń na ubraniach, to już sposobów, w jaki możemy to zrobić jest kilka. Obecnie najczęściej i najchętniej wybieranym rozwiązaniem są żelazka parowe. W naszym poradniku podpowiemy Wam, jakie zalety niesie za sobą użytkowanie tego urządzenia oraz na jakie parametry należy zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu.

Jak kupić żelazko do prasowania, by być zadowolonym? Doradzamy!

Po zapoznaniu się z poradnikiem sprawdź polecane produkty RANKING żelazek parowych »

 

Para wodna i żelazko do prasowania – połączenie idealne?

Żelazka na parę to przewodowe urządzenia, dzięki którym w sposób szybki i łatwy możemy uporać się z uciążliwymi zagnieceniami na ubraniach. Możliwie jest to właśnie przy użyciu pary wodnej. Żelazko parowe wyposażone jest w pojemnik na wodę, która pod wpływem wysokiej temperatury zamienia się w parę. Wydostaje się ona poprzez otwory w stopie żelazka, a następnie wnika w materiał. Ciepło powiększa, ale też rozluźnia włókna tkanin, co sprawia, że wygładzenie ich jest prostsze. Warto podkreślić, że para wodna przenika przez tkaniny o wiele szybciej niż gorącej powietrze.

W momencie, gdy strumień pary jest odpowiednio silny, możemy wygładzić materiał bez konieczności jego dotykania. Dlatego też większość żelazek na parę umożliwia prasowanie w pionie. Ponadto, ciągły strumień gęstej pary sprawia, że ubrania mogą być prasowane tylko po jednej stronie – druga wyprasuje się właśnie pod wpływem pary.

Prasowanie z wykorzystaniem pary jest nie tylko wygodne, ale także bezpieczne dla naszych ubrań. Metoda ta chroni tkaniny przed przypaleniem oraz nieestetycznym efektem błyszczenia.

 

Jakie żelazko wybrać, jeśli chodzi o moc urządzenia?

Standardowo, jak w przypadku niemal każdego urządzenia – im większa moc, tym lepiej. W kwestii żelazek wyższa moc wiąże się z tym, że stopa nagrzeje się szybciej. Natomiast w wersjach parowych odpowiada za jeszcze jeden istotny aspekt – szybsze doprowadzenie wody do wrzenia, czyli wytworzenia pary wodnej.

Jeżeli posiadamy ograniczony budżet i chcemy kupić dobre, tanie żelazko parowe, to moc ta powinna oscylować w granicy 2400 W. Czas oczekiwania na gotowość pracy urządzenia będzie wynosił maksymalnie do 2 minut. Natomiast, jeśli cenimy sobie czas, a ponadto często zdarza nam się prasować w pośpiechu, to lepszym wyborem będzie żelazko 3000 W. Jego użycie jest możliwie już po kilku sekundach, a moc ta poradzi sobie z każdym, nawet największym zagnieceniem.

 

Jak wybrać żelazko pod kątem natężenia pary?

Natężenie strumienia pary to parametr wpływający bezpośrednio na komfort oraz efektywność pracy żelazka. Wartość ta wskazuje nam na ilość pary (mierzonej w gramach), którą uzyskujemy podczas minuty pracowania sprzętu. Jej wyrzut w odpowiedniej ilości rozluźni włókna tkanin, ułatwiając nam prasowanie. Dobre żelazko parowe powinno mieć ten wskaźnik na poziomie co najmniej 40 g na minutę.

Od natężenia strumienia pary musimy rozróżnić kwestię uderzenia pary, która również jest określana w gramach na minutę. To dodatkowe uderzenie parą uruchamiane jest osobnym przyciskiem i trwa dosłownie chwilę. Ta funkcja pozwala na wyprasowanie trudno dostępnych i bardzo zagniecionych fragmentów. Aby uderzenie było skuteczne, wartość powinna osiągać minimum 200 g na minutę.

 

Czy możliwość regulacji temperatury jest w ogóle potrzebna?

Niemal każde dobre żelazko na parę to żelazko z automatycznym doborem temperatury. Wyrzucana przez liczne dziurki w stopie żelazka para ma wielkość stałą – jej działanie rozmiękcza i wyrównuje wszelkie zagniecenia na ubraniu. Niezależnie od tego czy prasujemy spodnie, delikatną bluzkę czy firanki, żelazko dobiera odpowiedni program automatycznie, co niweluje ryzyko przepalenia tkaniny. Co więcej, w przypadku prasowania kilku elementów wymagających odmiennej temperatury, nie musimy oczekiwać na nagrzanie się lub ostudzenie żelazka. Jeśli decydujemy się na żelazko bez regulacji temperatury, to warto zwrócić uwagę na dwa aspekty: stopę żelazka (o której powiemy więcej w następnym punkcie) oraz liczbę oczek wyrzucających parę. Najlepsze żelazka wyposażone są dużą liczbę oczek, gdyż im większa ich ilość, tym lepszy wyrzut pary dany model oferuje.

 

Jakie kupić żelazko? Najważniejszy punkt to stopa

Materiał wykonania stopy to jeden z najistotniejszych punktów podczas zakupu. Ten aspekt ma znaczący wpływ na pracę żelazka. Choć niektórzy producenci używają różnorodnych nazw do określenia stopy swojego produktu, to za nimi kryje się jeden z poniższych materiałów:

  • Stal – takie stopy oferują przeważnie najtańsze modele. Choć nagrzewają się stosunkowo szybko, to ich poślizg jest przeciętny. Ponadto, czyszczenie stalowej stopy jest trudne, ponieważ powierzchnię można łatwo zarysować.

  • Teflon i aluminium – ten materiał ślizga się zdecydowanie lepiej, natomiast podobnie jak stal jest mało wytrzymały i nieodporny na zarysowania.

  • Ceramika – użycie ceramicznej stopy to gwarancja dobrego poślizgu, co wpływa na komfort prasowania. Choć ceramika jest odporna na wszelkiego rodzaju zarysowania, to jej czyszczenie nie należy do najłatwiejszych.

  • Emalia – emalia oferuje znakomity poślizg, ale trzeba bardzo na nią uważać. Stopy z emalii łatwo się niszczą i trudno je doczyścić.

  • Szafir i tytan – żelazko ze stopą szafirową oraz tytanową cechuje się bardzo wysoką odpornością na zarysowania, dobrym poślizgiem oraz stosunkowo prostym sposobem czyszczenia.

  • Granit – są to szczególnie polecane żelazka (podobnie jak szafirowe czy tytanowe stopy), przez wzgląd na swoją trwałość na uszkodzenia oraz bardzo prosty proces czyszczenia.

Często dobre żelazka mogą mieć wykonaną stopę z połączenia dwóch wyżej wspomnianych materiałów. Producenci stosują tę praktykę, wydobywając najlepsze cechy obu powłok.

Niezależnie od tego, na jakie wykonanie stopy się zdecydujemy, warto wspomnieć o możliwości dokupienia specjalnych nakładek, dzięki którym możemy zadbać o wyjątkowo delikatne tkaniny. Do wyboru mamy dwie opcje:

  • Stopę przeciwpołyskową – wyróżnia ją idealna śliskość (więc zdecydowanie sprawdzi się w żelazkach, których stopy nie oferują tego parametru na wysokim poziomie), co sprawia, że możemy bez obaw wyprasować elementy wykonane z jedwabiu czy lnu. Także garnitury czy sukienki zostaną potraktowane delikatnie, aby uniknąć powstania błyszczących, nieestetycznych plam.

  • Stopę obniżającą temperaturę prasowania – możliwość obniżenia temperatury nawet o kilkadziesiąt stopni Celsjusza, ochroni delikatne materiały, wrażliwe na wysoką temperaturę. Często producenci polecają tę nakładkę do prasowania rajstop.

 

Dodatkowe funkcje, jakie żelazko parowe może posiadać

Dobre żelazko może posiadać jeszcze pewne dodatkowe udogodnienia, dzięki którym prasowanie stanie się przyjemniejszą, ale przede wszystkim łatwiejszą czynnością. Wśród najczęściej spotykanych funkcji z tej kategorii, możemy spotkać:

  • Uderzenie pary w pionie – najlepsze żelazko parowe posiada możliwość prasowania w pionie. Jest to bardzo łatwy i szybki sposób na wygładzenie ubrań (w szczególności garnituru czy sukienki), ale też tkanin takich jak firany bez konieczności zdejmowania ich z karniszy.

  • Blokada kapania (anti-drip, niekapek) – opcja blokady kapania zatrzymuje wyciek wody ze stopy podczas prasowania z użyciem niskich temperatur. Oznacza to, że nawet w przypadku prasowania w pionie nie musimy obawiać się plam spowodowanych kapaniem wody na ubrania.

  • Rodzaj i długość kabla – obecność kabla sama w sobie nie jest dodatkowym udogodnieniem, natomiast warto zwrócić uwagę, aby połączenie przewodu z żelazkiem było na tak zwanej „kulce”. Sztywne połączenie sprawi, że zacznie ono szybko się przecierać oraz pękać. Ważna jest także długość przewodu, abyśmy mieli zapewnioną pełną swobodę ruchów.

  • Pojemność pojemnika na wodę – większa pojemność pojemnika będzie pozwalała na dłuższą pracę urządzenia, aczkolwiek trzeba pamiętać, że im więcej wody w żelazku, tym będzie ono cięższe. Dlatego za najlepsze żelazko, które wypośrodkowuje oba te elementy można uznać modele z pojemnikami na wodę o pojemności w zakresie od 300 ml do 400 ml.

 

Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Dbanie o czystość żelazka ze szczególnym uwzględnieniem stopy jest niezwykle ważne, jeśli chcemy cieszyć się długą pracą urządzenia, ale też zachować wszystkie zalety płynące z wykorzystania żelazka parowego. Zaleca się, aby raz w miesiącu zapełnić zbiornik wodą, a następnie szybko go opróżnić zamieniając wodę w parę. Taki sposób zadba o udrożnienie otworów. Jeśli zaś chcemy pozbyć się zabrudzeń ze stopy, to wystarczy użyć wilgotnej szmatki i odrobiny octu. W przypadku mocniejszych zabrudzeń można dodać sody oczyszczonej. Najlepsze efekty uzyskamy, gdy żelazko jest delikatnie ciepłe (ale nie gorące!).

 

Jak odkamienić żelazko?

Regularne odkamienienie żelazka to podstawa. Z wody, która zostanie pozostawiona w zbiorniku na zbyt długo, może zacząć wytrącać się kamień, brudząc prasowane ubrania, a nawet uszkadzając żelazko. Dlatego też każdy nowoczesny model żelazka oferuje swoim użytkownikom funkcję samooczyszczania. Za pomocą silnego strumienia pary następuje systematyczne usuwanie kamienia z otworów parowych znajdujących się na stopie.

Drugim, aczkolwiek nieco rzadziej występującym jest system antywapienny, który może być wymienny lub wbudowany na stałe. Jego zadaniem jest zapobieganie osadzaniu się kamienia w kanalikach parowych żelazka, co pomoże uniknąć powstawania podczas prasowania białych osadów na ubraniach.

 

Podsumowanie. Jakie wybrać żelazko parowe?

Jak widać wybór tego pozornie prostego urządzenia, z którego korzystamy niemal codziennie, może nie być wcale tak oczywisty. W poszukiwaniu trwałego oraz praktycznego żelazka parowego, warto zapoznać się wcześniej z parametrami, które powinno ono spełniać, aby jak najlepiej pełnić swoje zdanie. Mamy nadzieję, że powyższy poradnik rozwiał wszelkie wątpliwości w tym zakresie i ułatwi poszukiwania pośród szerokiej gamy produktów oferowanej przez producentów.