Jaką frytkownicę beztłuszczową kupić? Ranking frytkownic bez tłuszczu

 1. Tefal YV 9601
 2. Philips Airfryer HD9240/90
 3. Blaupunkt AFD501
 4. Zelmer ZAF2000B Fanfry
 5. Germin MAX-1700W
 6. Poradnik wyboru frytkownicy beztłuszczowej

Porównanie najlepszych frytkownic beztłuszczowych:

MODELMoc [W]
Pojemność kosza [kg]
Wyświetlacz
Regulacja czasu
Max temp. [ °]
Automatyczne wyłączanie
Tefal YV 9601
1550
1,5
ElektronicznyTAK
150
Brak danych
Philips Airfryer HD9240/90
2100
1,2
ElektronicznyTAK
200
TAK
Blaupunkt AFD501
1500
2,5
ElektronicznyTAK
200
Brak danych
Zelmer ZAF2000B Fanfry
1230
2
Lampka
TAK
200
TAK
Germin MAX-1700W
1700
3,7
ElektronicznyTAK
200
TAK

Najlepsza frytkownica niskotłuszczowa – Ranking frytkownic beztłuszczowych 2019

1. Tefal YV 9601

Tefal YV 9601Frytkownica beztłuszczowa Tefal Actifry to wysokiej klasy urządzenie, dzięki któremu można ograniczyć do niezbędnego minimum używanie oleju podczas przygotowywania frytek. Model ten dzięki ponadprzeciętnie dużej pojemności pozwala za jednym razem usmażyć aż 1,5 kilograma frytek, co zapewnia możliwość otrzymania porcji odpowiednich dla dużej rodziny.

W celu uzyskania tak dużej ilości frytek wystarczy użyć jedynie jedną łyżkę oleju. Dzięki temu spożywany posiłek jest znacząco mniej kaloryczny i zdrowszy. Frytkownica beztłuszczowa Tefal 2w1 została wyposażona w dwa odrębne pojemniki, dzięki czemu użytkownik może jednocześnie przygotować dwa różne dania. A warto mieć przy tym na uwadze to, że oprócz frytek urządzenie to pozwala sporządzić pyszne sosy, ryby, mięsa, warzywa czy nawet desery. Frytkownica Tefal beztłuszczowa posiada wbudowaną miarkę, dzięki której można optymalizować nie tylko ilość oleju, lecz także używanej soli.

Frytkownica bez tłuszczu Tefal YV 9601 została wyposażona w oryginalny mechanizm rozprowadzania gorącego powietrza oraz mieszadło. Tego typu nowoczesna technologia pozwala na optymalną obróbkę cieplną zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz frytek czy innych potraw. W efekcie są one mięciutkie i delikatne w środku, a na zewnątrz chrupiące. Frytki ze świeżych ziemniaków przygotowują się niestety stosunkowo długo w porównaniu do podobnych modeli frytkownic beztłuszczowych dostępnych na rynku. Ma to związek m.in. ze stosunkowo niską temperaturą maksymalną, jaką osiąga wyprodukowana przez firmę Tefal frytkownica beztłuszczowa. Do wad tego produktu można również zaliczyć szybko nagrzewającą się obudowę. Frytkownica bez oleju Tefal pozwala na komfortowe użytkowanie i mało skomplikowaną obsługę. Jest to zapewnione m.in. za sprawą ergonomicznego uchwytu, który pasuje do każdego z dwóch pojemników. Po stronie zalet można również zapisać obecność cyfrowego wyświetlacza z zegarem, pozwalającego na bieżąco odmierzać czas potrzebny na przygotowanie potrawy.

Frytkownica Tefal bez oleju jest ponadto wyposażona w automatyczną kontrolę gotowania, która obejmuje obie części urządzenia. Jeżeli użytkownik postanowi użyć niewielkiej ilości tłuszczu do usmażenia frytek, wtedy może wybierać spośród różnych rodzajów olejów. Nie trzeba się obawiać tego, że podczas pracy frytkownicy będzie wyczuwalny nieprzyjemny zapach. Nie powinno sprawiać większego problemu bieżące czyszczenie tego modelu urządzenia marki Tefal. Frytkownica bez tłuszczu może być bez najmniejszych obaw myta z zmywarce – nadają się do tego takie jej części jak misa, pokrywa oraz mieszadło. Istnieje jednocześnie możliwość odłączenia kabla zasilającego. Problematyczne może być natomiast przenoszenie frytkownicy po powierzchni kuchni, co ma związek ze stosunkowo sporym ciężarem. Model ten może również nie mieścić się w małej kuchni, ponieważ na dosyć duże wymiary. Czynnikiem zniechęcającym do jego zakupu dla części użytkowników jest również jego dosyć wysoka cena. Ze względu na sporą liczbę dostępnych funkcji, nie wydaje się ona jednak zawyżona.


Tefal YV 9601

Zalety

Zalety
 • Możliwość przygotowania 1,5 kg frytek przy użyciu tylko jednej łyżki oleju
 • 2 pojemniki umożliwiające jednoczesne przygotowywanie potraw
 • Możliwość przygotowania dań mięsnych, ryb, warzyw, sosów, frytek i deserów
 • Unikalne mieszadło i system rozprowadzania gorącego powietrza
 • Możliwość mycia wyjmowalnych części w zmywarce
 • Uniwersalny uchwyt
 • Cyfrowy wyświetlacz z zegarem
 • Możliwość odłączenia kabla zasilającego

Wady

Wady
 • Dość wysoka cena produktu
 • Długi czas przygotowywania frytek ze świeżych ziemniaków
 • Nagrzewająca się obudowa
 • Najniższa maksymalna temperatura spośród zestawienia
 • Spore wymiary urządzenia

 

2. Philips Airfryer HD9240/90

Philips Airfryer HD9240/90Frytkownica beztłuszczowa Philips Airfryer HD9240 to nowoczesne urządzenie, które pozwala przygotować frytki w zdrowszy sposób, mniej kaloryczny i bez konieczności używania tłuszczu. Model ten pracuje w oparciu o wykorzystanie nowatorskiej technologii Rapid Air, opracowanej przez renomowaną markę Philips. W celu smażenia zamiast oleju wykorzystywane jest ciepłe powietrze.

Tego typu mechanizm sprawia, że potrawy stają się miękkie wewnątrz, a na zewnątrz chrupiące. Użytkownik ma możliwość dodania do smażenie niewielkiej ilości oleju, a także może całkowicie zrezygnować z jego używania. Dzięki temu nie musi się obawiać wysokiej kaloryczności potrawy. Użytkownicy frytkownicy Philips HD9240 Avance Cellection Airfryer XL najczęściej przyznają, że urządzenie to świetnie radzi sobie zwłaszcza z przygotowywaniem frytek z mrożonych ziemniaków – ze świeżych nie wychodzą w ich opinii zbyt smaczne. Istotne jest również to, że frytkownica bez oleju Philips pozwala nie tylko na smażenie potraw, lecz także posiada funkcję grillowania oraz pieczenia. Wszystkie te funkcje są obecne w jednym urządzeniu, więc nie trzeba kupować innego produktu.

Za pomocą frytkownicy można przygotować jednorazowo porcje dla pięciu osób. Jest to możliwe za sprawą ponadprzeciętnie dużej pojemności, która wynosi 1,2 kilograma. Frytkownica beztłuszczowa Philips Airfryer to zatem godny polecenia wybór dla dużych rodzin. Do zalet tego urządzenia można zaliczyć również wysoką moc 2100 W – jest to wartość znacząco wyższą w porównaniu do wielu konkurencyjnych urządzeń dostępnych na rynku. Na uwagę zasługuje również elegancji i nowoczesny design urządzenia, które może stanowić gustowną ozdobę kuchni. Warto zwrócić jednocześnie uwagę na to, że frytkownica Philips beztłuszczowa pozwala na proste i wygodne użytkowanie. Została wyposażona w czytelny wyświetlacz cyfrowy, pozwalający na bieżąco kontrolować czas przygotowywania potraw oraz aktualną temperaturę. Użytkownik może również korzystać z 60-minutowego zegara. Dzięki tak wielu opcjom kontroli można mieć pewność, że potrawy nie będą ani zbyt surowe, ani spalone czy wysuszone. Co istotne, frytkownica ta posiada funkcję zapisywania w pamięci poprzednio wykorzystanych ustawień – pozwala to uniknąć konieczności ich ręcznego dostosowywania za każdym razem – wystarczy po prostu dotknąć przycisk. Pewną uciążliwość może natomiast powodować stosunkowo krótki kabel, przez co podłączenie urządzenia bywa kłopotliwe. Model ten posiada również dosyć duże rozmiary, przez co zajmuje sporo miejsca w pomieszczeniu kuchennym.

Frytkownica Philips bez oleju pozwala przygotować wiele różnego rodzaju potraw. Jest to tym łatwiejsze, że w zestawie znajduje się broszura zawierająca mnóstwo przepisów na smaczne posiłki. Podczas smażenia czy pieczenia w wysokich temperaturach należy uważać na dzieci, ponieważ na skutek nieuwagi mogą się poparzyć. Warto również wiedzieć, jak wygląda kwestia czyszczenia tego urządzenia marki Philips/ Frytkownica beztłuszczowa jest wyposażona w wyjmowalną szufladę, która została pokryta powłoką pozwalająca uniknąć przywierania. Zarówno szufladę, jak i kosz na frytki można bez obaw czyścić w zmywarce. Po stronie minusów można jednak zapisać konieczność mycia frytkownicy po każdym użyciu, ponieważ tłuszcz szybko osadza się na powierzchni misy, po czym zaczyna być wyczuwalny nieprzyjemny zapach. Warto natomiast zaznaczyć, że to urządzenie wielofunkcyjne marki Philps pozostawia w mieszkaniu znacznie mniej zapachu smażonego oleju w porównaniu z konwencjonalną frytkownicą. Sporą część użytkowników może jednak zniechęcić cena tego urządzenia. Można bez trudu nabyć inną frytkownicę beztłuszczową w znacznie niższej cenie.


Philips Airfryer HD9240/90

Zalety

Zalety
 • Technologia Rapid Air firmy Philips, która umożliwia smażenie z wykorzystaniem powietrza
 • Zwiększona pojemność kosza
 • Wygodny cyfrowy ekran dotykowy
 • Możliwość zapisania ustawień
 • Książeczka z przepisami
 • Wyjmowalne części mogą być myte w zmywarce
 • 60-minutowy zegar
 • Największa moc urządzenia

Wady

Wady
 • Wysoka cena, można kupić podobne urządzenia o wiele taniej
 • Użytkownicy skarżą się na niewygodny krótki kabel
 • Konieczność uporczywego mycia po każdym użyciu
 • Nagdzewa się – trzeba uważać przy dzieciach

 

3. Blaupunkt AFD501

Blaupunkt AFD501Blaupunkt AFD501 to frytkownica, w której nie brakuje przemyślanych rozwiązań. Dzięki znacznej uniwersalności, opisywany model szybko stanie się niezastąpionym kompanem w kuchennych obowiązkach.

Frytkownica beztłuszczowa Blaupunkt doskonale nadaje się do przygotowania pysznych, niemal beztłuszczowych frytek, ale nie tylko. Z pomocą tego zmyślnego urządzenia, łatwo można przygotować także mięsa i ryby (urządzenie oferuje funkcję pieczenia, smażenia i grillowania). Warto podkreślić, że z pomocą modelu Blaupunkt AFD501, łatwo i szybko można podgrzać każdą potrawę, co przekłada się na mniejszą ilość zmarnowanej żywności. Frytkownica niskotłuszczowa Blaupunkt AFD501 AirFryer pozwala na znaczące ograniczenie tłuszczu w codziennej diecie.

W procesie przygotowywania potraw, główną rolę odgrywa strumień gorącego powietrza. Aby przygotować posiłek, wystarczy dodać nieznaczną ilość tłuszczu. Wir powietrzny łączy się z olejem, co przekłada się na szybko przygotowane, smaczne i zdrowe dania. W niektórych tego typu urządzeniach, sporym problemem jest przywieranie żywności. Nie dotyczy to jednak opisywanego modelu. Frytkownica beztłuszczowa Blaupunkt AFD501 została wyposażona w kosz i w komorę, pokryte teflonową powłoką DuPont. To niezwykle funkcjonalne rozwiązanie, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że w procesie smażenia, udział tłuszczu zostaje ograniczony do absolutnego minimum. Sporym atutem urządzenia są funkcjonalne rozwiązania w zakresie obsługi.

Model Blaupunkt AFD501 AirFryer został wyposażony w dotykowy panel, za pomocą którego można obsłużyć wszystkie funkcje urządzenia, m.in. temperaturę (150-200 stopni Celsjusza) oraz czas pracy (timer można zaprogramować na 60 minut). Wszystkie parametry pracy frytkownicy (aktualna temperatura w komorze i czas pracy) są prezentowane na czytelnym ekranie, wykonanym w energooszczędnej technologii LED. Z pomocą frytkownicy Blaupunkt AFD501 1500W, łatwo i szybko można przygotować obiad dla całej rodziny. Dołączony do zestawu kosz mieści aż 2,5 l, co należy uznać za bardzo dobry wynik. Pojemność misy to z kolei 4 l. Niska waga (4,6 kg) sprawia, że model AFD501 można łatwo schować w szafce, nawet gdy ta zawieszona jest na znacznej wysokości. A jakie wady przedstawia frytkownica Blaupunkt AFD501? Opinie użytkowników wskazują na powolne nagrzewanie urządzenia. Sprawia to, że czas, który jest niezbędny do przygotowania posiłku, ulega wydłużeniu. Kolejny minus, kosz i misa wymagają mycia ręcznego. Szkoda, bo możliwość umieszczenia tych elementów w zmywarce, w istotny sposób wpłynęłaby na poprawę funkcjonalności.


Blaupunkt AFD501

Zalety

Zalety
 • Funkcje smażenia, grillować, piec i podgrzewać
 • Zapobiegująca przywieraniu teflonowa powłoka
 • Łatwość obsługi dzięki wyświetlaczowi LED
 • Duża pojemność koszyka i wygodna rączka
 • Wysoka moc urządzenia

Wady

Wady
 • Brak możliwości mycia w zmywarce
 • Wolno się nagrzewa

 

4. Zelmer ZAF2000B Fanfry

Zelmer ZAF2000B FanfryZelmer ZAF2000B FanFryer charakteryzuje się niską ceną, jednak nie oznacza to, że model ten nie powinien znaleźć się w gronie najlepszych frytkownic beztłuszczowych. Urządzenie przedstawia niezwykle korzystny stosunek ceny do jakości, co znajduje odzwierciedlenie w mnogości oferowanych funkcji i w wysokiej jakości wykonania.

Frytkownica beztłuszczowa Zelmer wykorzystuje wielokierunkowy obieg gorącego powietrza. Taka technologia, w połączeniu ze znaczną uniwersalnością opisywanego modelu (model ZAF2000B FanFryer piecze, smaży, grilluje i podgrzewa potrawy), umożliwia znaczące ograniczenie tłuszczu w codziennej diecie. Beztłuszczowe przygotowywanie potraw jest zalecane nie tylko osobom, które zmagają się ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, ale także wszystkim tym, dla których ważny jest zdrowy styl życia. Jakie jeszcze zalety przedstawia Zelmer? Frytkownica (bez oleju) przygotuje niemal każdą potrawę, a to dzięki bogatemu zakresowi funkcji. Użytkownik ma pełną kontrolę nad temperaturą nadmuchiwanego powietrza. Pełny zakres mieści się w przedziale 80-200 stopni Celsjusza.

Opisywany model zapewnia też precyzyjną regulację czasu pracy. Minutnik można nastawić maksymalnie na 60 minut. Gdy danie będzie gotowe, model ZAF2000B FanFryer wyłączy się automatycznie, co znacząco wpływa na poprawę bezpieczeństwa korzystania z frytkownicy. Na dużą pochwałę zasługuje funkcjonalne wykonanie. Każdy element, który ma kontakt z przygotowywanymi potrawami, można bez obaw myć w zmywarce. Dzięki temu, użytkownik oszczędza czas, a utrzymanie frytkownicy w nieskazitelnej czystości jest dziecinnie proste. Z pomocą modelu ZAF2000B FanFryer można przygotować nie tylko dania obiadowe, ale i pyszne desery – w zestawie sprzedażowym znajduje się specjalna forma do pieczenia ciasta.

Producent zadbał tez o to, żeby nikomu nie zabrakło inspiracji – kupując frytkownicę Zelmer, użytkownicy otrzymują książkę z wieloma ciekawymi przepisami. Frytkownica niskotłuszczowa Zelmer oferuje wiele przemyślanych rozwiązań, a jednym z nich jest zabezpieczenie przed przypadkowym odłączeniem koszyka do smażenia (jego pojemność to dwa litry). Nie zabrakło też termoizolowanej obudowy i filtra, który wychwytuje wszelkie zapachy, towarzyszące przygotowywaniu potraw. A co z wadami modelu sygnowanego przez Zelmer? Frytkownica bez oleju smaży potrawy w szerokim zakresie temperatur, jednak charakteryzuje się najniższą mocą spośród wszystkich modeli, które znalazły się w zestawieniu. Przekłada się to na niższe zużycie energii, jednak czas, który jest potrzebny do przygotowania posiłku, ulega wydłużeniu. Minusem jest też brak wyświetlacza, jednak biorąc pod uwagę cenę urządzenia, jest to akceptowalny kompromis.


Zelmer ZAF2000B Fanfry

Zalety

Zalety
 • Specjalna forma do pieczenia ciast
 • Możliwość mycia wyjmowalnych części w zmywarce
 • Autorska Technologia FanFry wykorzystująca dynamiczny,wielokierunkowy obieg gorącego powietrza
 • Funkcje smażenia, pieczenia, grillowania, podgrzewania
 • Książeczka z przepisami kulinarnymi w zestawie
 • Zabezpieczenie przed przypadkowym odłączeniem koszyka
 • Atrakcyjna niska cena

Wady

Wady
 • Brak wyświetlacza elektronicznego
 • Najniższa moc spośród zestawienia

 

5. Germin MAX-1700W

Germin MAX-1700WFrytkownica beztłuszczowa Germin Max 1700W to urządzenie, które z całą pewnością przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom zdrowego stylu życia. Zastosowana przez producenta technologia sprawia, że grillowane, pieczone i smażone potrawy zawierają są ubogie w tłuszcz, za to bogate w walory smakowe.

Germin Max 1700W oferuje aż siedem programów gotowania. Dzięki temu, opisywane urządzenie jest niezwykle wszechstronne. Z pomocą modelu Max 1700W, bez problemu przygotujemy dania grillowane, smażone i pieczone. Co warto podkreślić, dzięki zastosowanej technologii Less Fat Quick Air, każda potrawa zawiera do 85 procent mniej tłuszczu w porównaniu z tymi samymi daniami, przygotowywanymi w tradycyjnej frytkownicy. System Quick Air łączy funkcjonalność elementu grillującego, z cyrkulacją gorącego powietrza.

Frytkownica beztłuszczowa Germin smaży potrawy przy użyciu nadmuchu gorącego powietrza. Dzięki temu, cały proces trwa krótko, a urządzenie nie generuje dymu i nieprzyjemnego zapachu, charakterystycznego dla tradycyjnych modeli (spora w tym zasługa wbudowanego filtra). Jakie jeszcze zalety przedstawia frytkownica beztłuszczowa Germin? Opinie użytkowników wskazują na niezwykle prostą obsługę urządzenia. Wszystkie funkcje sterowane są przy pomocy intuicyjnego i czytelnego panelu, reagującego na dotyk. Opisywany model został wyposażony w zegar, który sygnalizuje gotowość frytkownicy do pracy. Ten sam element odpowiada za wyłączenie ustawionego programu, gdy posiłek jest już gotowy. Rola użytkownika ogranicza się zatem tylko do włączenia właściwego trybu. Na dużą pochwałę zasługuje też jakość wykonania urządzenia. Obudowa została wyposażona w izolację termiczną, dzięki czemu nie nagrzewa się w trakcie pracy frytkownicy. To ważne, bowiem gorące powietrze wewnątrz komory może osiągać maksymalną temperaturę na poziomie 200 stopni Celsjusza. Misa, w której przygotowywane są potrawy, jest odporna na zarysowania (element ten legitymuje się pojemnością wynoszącą 3,7 litra).

Co dostajemy, kupując produkt od Germin? Frytkownica Max 1700W jest sprzedawana w zestawie z naczyniem do gotowania, patelnią i z rusztem, zatem nie ma potrzeby dokupywania dodatkowych elementów – po wyjęciu z pudełka, opisywany model jest już gotowy do pracy. A jakie słabe punkty prezentuje frytkownica beztłuszczowa Germin Max 1700W? Opinie użytkowników wskazują na dłuższy czas nagrzewania od tego, który jest deklarowany przez producenta. Po trzech minutach, urządzenie powinno być gotowe do pracy, jednak proces ten trwa nieco dłużej. Kolejny minus to spora masa – frytkownica waży aż 6 kg. Daje się to we znaki w sytuacji, gdy urządzenie trzeba schować do zawieszonej wysoko szafki lub gdy trzeba je przenieść z miejsca na miejsce.

Frytkownica beztłuszczowa Germin Max 1700W

Frytownica Germin Max 1700W to najczęściej wybierana frytkownica beztłuszczowa wśród użytkowników


Germin MAX-1700W

Zalety

Zalety
 • Aż 7 programów gotowania
 • Panel dotykowy z sygnałem dźwiękowym, a także zegar i automatyczne wyłączanie
 • Bezpieczna izolowana termicznie obudowa i pokrywa
 • Funkja smażenia, pieczenia i grillowania
 • Technologia Quick Air – 85% tłuszczu mniej
 • Wbudowany filtr – ogranicza wydobywanie się nieprzyjemnych zapachów
 • Duża pojemność kosza i misy
 • Zestaw wyposażony w naczynie do gotowania, patelnię i ruszt

Wady

Wady
 • Nie nagrzewa się tak szybko jak obiecuje producent- 3 minuty
 • Ciężka – całkowita waga ok 6 kg

 

6. Jaką frytkownicę beztłuszczową kupić? Czym się kierować wybierając frytkownicę bez tłuszczu?

Frytkownica beztłuszczowa to propozycja idealna dla osób, które uwielbiają smak dań typu fast-food, jednak nie chcą ich wprowadzać do swojej diety, ze względu na ich niekorzystny wpływ na zdrowie. Okazuje się, że smaczne i zdrowe frytki można łatwo przygotować we własnej kuchni. Wystarczy tylko wybrać odpowiednie urządzenie. Jaka frytkownica beztłuszczowa będzie najlepsza. jakie cechy urządzenia należy brać pod uwagę, w trakcie wybierania konkretnego modelu? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Obecnie, coraz większą uwagę przywiązujemy do zdrowego stylu życia. Trend fit dotyczy jednak nie tylko codziennej zdrowej porcji ruchu, ale i diety pozbawionej tego, co wywiera niekorzystny wpływ na nasze zdrowie i na sylwetkę. Frytkownice beztłuszczowe idealnie wpisują się w oczekiwania współczesnych konsumentów, bowiem pozwalają na zdrowe odżywianie bez konieczności rezygnowania z tego, co naprawdę lubimy. Kto z nas nie pozwala sobie od czasu do czasu na solidną porcję pysznych frytek? Urządzenie do frytek bez oleju sprawia jednak, że taka chwila słabości, nie będzie okupiona wyrzutami sumienia.

Frytownica beztłuszczowa czy niskotłuszczowa?

Już na wstępie warto zaznaczyć, że określenie “frytkownica beztłuszczowa” jest nieco niefortunne, bowiem tego typu urządzenia wymagają użycia pewnej ilości oleju. Ile tłuszczu należy dodać? To zależy przede wszystkim od potrawy, jaką chcemy przygotować, oraz od ilości produktów umieszczonych w koszu, jednak maksymalna ilość tłuszczu ogranicza się do kilku łyżek, a w przeważającej większości przypadków, wystarczy tylko jedna łyżka oleju. Bardziej zasadne jest zatem określenie “frytkownica niskotłuszczowa”. Czy należy rozpatrywać to w kategoriach wady? Otóż, nie. Tłuszcz roślinny, ze względu na bogatą zawartość dobroczynnych kwasów OMEGA-3 i innych mikroskładników, jest niezbędnym elementem diety. Oczywiście, potrawy smażone w głębokim oleju do zdrowych się nie zaliczają, ale jeżeli dodamy nieznaczną ilość oleju, z całą pewnością nie zaszkodzi to naszemu zdrowiu.

Frytkownica beztłuszczowa – jak działa?

Zasada działania frytkownicy beztłuszczowej opiera się o wykorzystanie zjawiska cyrkulacji gorącego powietrza. Mówimy tu zatem o metodzie przygotowywania posiłków zbliżonej do tej, jaka jest wykorzystywana w piekarnikach konwektorowych – gorące powietrze (wymieszane z olejem) krąży w komorze urządzenia, doprowadzając do równomiernego podgrzania umieszczonych w niej produktów. W rezultacie, frytki są chrupiące na zewnątrz i miękkie w środku. Należy jednak zaznaczyć, że bez względu na klasę urządzenia, nie ma możliwości uzyskania smaku identycznego z tym, jaki daje smażenie w głębokim tłuszczu. Po prostu, w tym przypadku wykorzystywane jest inna zasada przygotowywania dania.

Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że beztłuszczowa frytkownica pozwala na znacznie zdrowsze gotowanie. Czy smaczniejsze? To już kwestia indywidualnych upodobań. Zasada działania, jaką wykorzystuje frytkownica niskotłuszczowa, pozwala na przygotowanie szerokiego wachlarza posiłków, nie tylko frytek (ot, kolejna zmyłka, zawarta w potocznej nazwie tego typu urządzeń). Z pomocą tego jakże sprytnego sprzętu, bez problemu przyrządzimy także mięsa, drób, ryby oraz warzywa. Każda najlepsza frytkownica beztłuszczowa jest też wyposażona w funkcję podgrzewania. Oznacza to, że wystygnięty obiad szybko stanie się ciepłym obiadem i to praktycznie bez użycia tłuszczu. W tym kontekście należy założyć, że frytkownica bez tłuszczu, szybko stanie się niezastąpionym kuchennym pomocnikiem. Skoro wiemy już jak działa frytkownica beztłuszczowa, zastanówmy się nad cechami, które definiują dobre urządzenie.

Frytkownica bez oleju – na co warto zwrócić uwagę?

Kupując tego typu urządzenie, w pierwszej kolejności należy upewnić się, że z jego pomocą, bez problemu przygotujemy obiad dla całej rodziny. Pierwszym z istotnych parametrów jest zatem pojemność kosza, w którym umieszczamy żywność. Jeżeli element ten będzie za mały, może się okazać, że obiad trzeba będzie przygotować “na dwa razy”. Pod tym względem, niezrównany jest model Germin MAX-1700W. W tym przypadku, pojemność kosza to aż 3,7 kg. Ranking frytkownic beztłuszczowych obejmuje jednak także urządzenia odpowiednie dla mniejszych rodzin. W tym miejscu warto wskazać na modele Philips Airfryer HD9240/90 (1,2 kg) i Tefal YV 9601 (1,5 kg). Kolejny ważny parametr to moc urządzenia. Frytkownica do smażenia bez tłuszczu doskonale nadaje się do przygotowania szybkiego obiadu, a im wyższa moc, tym bardziej skraca się czas, który jest niezbędny do zakończenia całego procesu. Pod tym względem, model Philips Airfryer HD9240/90 (2100 W) wyraźnie góruje nad pozostałymi.

Warto jednak zaznaczyć, że wyższa moc oznacza zwiększony pobór prądu, a to z kolei przekłada się na wyższe rachunki za energię elektryczną. Kolejny czynnik, na który warto zwrócić uwagę, to bezpieczeństwo użytkowania. Każde urządzenie do frytek bez oleju generuje bardzo wysokie temperatury. 200 stopni Celsjusza, aż tak gorące jest powietrze, które krąży wewnątrz komory urządzeń z rankingu (wyjątkiem jest Tefal YV 9601, ten model maksymalnie osiąga 150 stopni Celsjusza). Można zatem wyobrazić sobie, jak skończy się dotknięcie gorącej obudowy. W tym kontekście, izolacja termiczna (chroniąca przed nagrzewaniem elementów zewnętrznych) jest obowiązkowa. Ważne są też nóżki zapobiegające poślizgowi urządzenia i system, który odpowiada za automatyczne odcięcie zasilania, gdy posiłek zostanie przygotowany.

Frytkownica beztłuszczowa – ranking pod względem funkcjonalności

Frytkownica do smażenia bez tłuszczu jest urządzeniem, które z całą pewnością będzie często używane w pracach kuchennych. Oznacza to konieczność częstego mycia poszczególnych jej elementów, warto zatem zwrócić uwagę na to, czy kosz i misę można bez problemu umieścić w zmywarce. Pod tym względem, sporym rozczarowaniem jest Blaupunkt AFD501, jednak nie należy z góry przekreślać tego modelu. Elementy, w których umieszczana jest żywność, zostały pokryte teflonem, zatem mycie ręczne będzie bardzo łatwe. Co najważniejsze, teflonowa powłoka sprawia, że produkty żywnościowe nie przywierają do powierzchni kosza. Jak na co dzień sprawuje się frytkownica bez oleju? Opinie użytkowników wskazują na znaczną funkcjonalność tego typu urządzeń i nie powinno to nikogo dziwić. To prawdziwy kuchenny kombajn, który nie tylko smaży i piecze, ale także grilluje i podgrzewa. Ciekawą funkcję oferuje model Zelmer ZAF2000B FanFryer – dzięki dołączonej do zestawu formie, z jego pomocą łatwo upieczemy też ciasto.

Frytkownica beztłuszczowa – jaką wybrać?

Dania typu fast food kuszą ciekawymi walorami smakowymi i możliwością szybkiego przygotowania, jednak nie można bagatelizować skutków, jakie ich częste spożywanie wywiera na nasze zdrowie. Rozwiązaniem tego problemu jest odpowiednia frytkownica. Mała ilość oleju sprawia, że przygotowane dania są nieporównywanie zdrowsze, a przy tym – niepozbawione smaku. Biorąc pod uwagę rozbudowaną funkcjonalność, taki zakup szybko okaże się strzałem w dziesiątkę. Smażenie, pieczenie, grillowanie i podgrzewanie – wszystko to potrafi frytkownica bez oleju. Opinie zadowolonych użytkowników jednoznacznie potwierdzają przydatność tego kuchennego gadżetu.