Jaką frytkownicę beztłuszczową kupić? Ranking frytkownic bez tłuszczu

Aktualizacja: Czerwiec 2020

 1. Tefal Frydelight FX1000
 2. Philips Airfryer HD9240/90
 3. Blaupunkt AFD601
 4. Zelmer ZAF2000B Fanfry
 5. LUND 67574
 6. Poradnik wyboru frytkownicy beztłuszczowej

Porównanie najlepszych frytkownic beztłuszczowych:

MODELCenaMoc [W]
Pojemność koszyka [kg]
Wyświetlacz
Regulacja czasu
Max temp. [°]
Automatyczne wyłączanie
Tefal Frydelight FX1000Sprawdź cenę »1450
0,8ElektronicznyTAK
150
Brak danych
Philips Airfryer HD9240/90
Sprawdź cenę »2100
1,2
ElektronicznyTAK
200
TAK
Blaupunkt AFD601
Sprawdź cenę »1500
2,5
ElektronicznyTAK
200
Brak danych
Zelmer ZAF2000B Fanfry
Sprawdź cenę »1230
2
Lampka
TAK
200
TAK
LUND 67574
Sprawdź cenę »18005,2
ElektronicznyTAK
200
TAK

Najlepsza frytkownica niskotłuszczowa – Ranking frytkownic beztłuszczowych 2020

1. Tefal FX100015 Airfryer Kliknij aby kupić »

Tefal-Frydelight-FX1000Frytkownica beztłuszczowa Tefal Frydelight to wysokiej klasy urządzenie, dzięki któremu można ograniczyć do niezbędnego minimum używanie oleju podczas przygotowywania frytek. Model ten usmaży 2 porcje frytek już w 15 minut.

W celu uzyskania tak dużej ilości frytek wystarczy użyć jedynie jedną łyżkę oleju. Dzięki temu spożywany posiłek jest znacząco mniej kaloryczny i zdrowszy. Frytkownica beztłuszczowa Tefal wyposażona została w automatyczną regulacje temperatury, która dostosowuje parametry pod żywność. A warto mieć przy tym na uwadze to, że oprócz frytek urządzenie to pozwala sporządzić,ryby, mięsa, warzywa czy nawet upiec ciasta. 

Frytkownica  Tefal beztłuszczowa została wyposażona w oryginalny mechanizm rozprowadzania gorącego powietrza oraz mieszadło. Tego typu nowoczesna technologia pozwala na optymalną obróbkę cieplną zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz frytek czy innych potraw. W efekcie są one mięciutkie i delikatne w środku, a na zewnątrz chrupiące. Frytki ze świeżych ziemniaków przygotowują się niestety stosunkowo długo w porównaniu do podobnych modeli frytkownic beztłuszczowych dostępnych na rynku. Ma to związek m.in. ze stosunkowo niską temperaturą maksymalną, jaką osiąga wyprodukowana przez firmę Tefal frytkownica beztłuszczowa. Do wad tego produktu można również zaliczyć dosyć dużą obudowę jak na tak niewielką pojemność koszyczka. Frytkownica bez oleju Tefal pozwala na komfortowe użytkowanie i mało skomplikowaną obsługę. Jest to zapewnione m.in. za sprawą ergonomicznego uchwytu, który pasuje do każdego z dwóch pojemników. Po stronie zalet można również zapisać timer pozwalającego na czas potrzebny na przygotowanie potrawy.

Frytkownica Tefal bez oleju jest ponadto wyposażona w filtr zapachowy, która skutecznie eliminuje nieprzyjemne zapachy, które zwykle towarzyszą podczas używania standardowych frytkownic. Jeżeli użytkownik postanowi użyć niewielkiej ilości tłuszczu do usmażenia frytek, wtedy może wybierać spośród różnych rodzajów olejów. Nie trzeba się obawiać tego, że podczas pracy frytkownicy będzie wyczuwalny nieprzyjemny zapach. Nie powinno sprawiać większego problemu bieżące czyszczenie tego modelu urządzenia marki Tefal. Frytkownica bez tłuszczu może być bez najmniejszych obaw myta z zmywarce – nadają się do tego takie jej części jak misa, pokrywa oraz mieszadło. Istnieje jednocześnie możliwość odłączenia kabla zasilającego. Problematyczne może być natomiast przenoszenie frytkownicy po powierzchni kuchni, co ma związek ze stosunkowo sporym ciężarem. Model ten może również nie mieścić się w małej kuchni, ponieważ ma dosyć duże wymiary. Frytkownica Tefal FX100015 Airfryer występuje w sprzedaży w dość niskiej cenie.


Tefal FX100015 Airfryer

Zalety

Zalety
 • Możliwość przygotowania 500 g frytek w 15 min
 • Możliwość przygotowania dań mięsnych, ryb, warzyw, sosów, frytek i ciast
 • Unikalne mieszadło i system rozprowadzania gorącego powietrza
 • Możliwość mycia wyjmowalnych części w zmywarce
 • Timer
 • Możliwość odłączenia kabla zasilającego
 • Dość niska cena

Wady

Wady
 • Długi czas przygotowywania frytek ze świeżych ziemniaków
 • Najniższa maksymalna temperatura spośród zestawienia
 • Spore wymiary urządzenia

Kup w Media Expert Kup w Media Markt

 

2. Philips Airfryer HD9240/90 Kliknij aby kupić »

Philips Airfryer HD9240/90Frytkownica beztłuszczowa Philips Airfryer HD9240 to nowoczesne urządzenie, które pozwala przygotować frytki w zdrowszy sposób, mniej kaloryczny i bez konieczności używania tłuszczu. Model ten pracuje w oparciu o wykorzystanie nowatorskiej technologii Rapid Air, opracowanej przez renomowaną markę Philips. W celu smażenia zamiast oleju wykorzystywane jest ciepłe powietrze.

Tego typu mechanizm sprawia, że potrawy stają się miękkie wewnątrz, a na zewnątrz chrupiące. Użytkownik ma możliwość dodania do smażenie niewielkiej ilości oleju, a także może całkowicie zrezygnować z jego używania. Dzięki temu nie musi się obawiać wysokiej kaloryczności potrawy. Użytkownicy frytkownicy Philips HD9240 Avance Cellection Airfryer XL najczęściej przyznają, że urządzenie to świetnie radzi sobie zwłaszcza z przygotowywaniem frytek z mrożonych ziemniaków – ze świeżych nie wychodzą w ich opinii zbyt smaczne. Istotne jest również to, że frytkownica bez oleju Philips pozwala nie tylko na smażenie potraw, lecz także posiada funkcję grillowania oraz pieczenia. Wszystkie te funkcje są obecne w jednym urządzeniu, więc nie trzeba kupować innego produktu.

Za pomocą frytkownicy można przygotować jednorazowo porcje dla pięciu osób. Jest to możliwe za sprawą ponadprzeciętnie dużej pojemności, która wynosi 1,2 kilograma. Frytkownica beztłuszczowa Philips Airfryer to zatem godny polecenia wybór dla dużych rodzin. Do zalet tego urządzenia można zaliczyć również wysoką moc 2100 W – jest to wartość znacząco wyższą w porównaniu do wielu konkurencyjnych urządzeń dostępnych na rynku. Na uwagę zasługuje również elegancji i nowoczesny design urządzenia, które może stanowić gustowną ozdobę kuchni. Warto zwrócić jednocześnie uwagę na to, że frytkownica Philips beztłuszczowa pozwala na proste i wygodne użytkowanie. Została wyposażona w czytelny wyświetlacz cyfrowy, pozwalający na bieżąco kontrolować czas przygotowywania potraw oraz aktualną temperaturę. Użytkownik może również korzystać z 60-minutowego zegara. Dzięki tak wielu opcjom kontroli można mieć pewność, że potrawy nie będą ani zbyt surowe, ani spalone czy wysuszone. Co istotne, frytkownica ta posiada funkcję zapisywania w pamięci poprzednio wykorzystanych ustawień – pozwala to uniknąć konieczności ich ręcznego dostosowywania za każdym razem – wystarczy po prostu dotknąć przycisk. Pewną uciążliwość może natomiast powodować stosunkowo krótki kabel, przez co podłączenie urządzenia bywa kłopotliwe. Model ten posiada również dosyć duże rozmiary, przez co zajmuje sporo miejsca w pomieszczeniu kuchennym.

Frytkownica Philips bez oleju pozwala przygotować wiele różnego rodzaju potraw. Jest to tym łatwiejsze, że w zestawie znajduje się broszura zawierająca mnóstwo przepisów na smaczne posiłki. Podczas smażenia czy pieczenia w wysokich temperaturach należy uważać na dzieci, ponieważ na skutek nieuwagi mogą się poparzyć. Warto również wiedzieć, jak wygląda kwestia czyszczenia tego urządzenia marki Philips/ Frytkownica beztłuszczowa jest wyposażona w wyjmowalną szufladę, która została pokryta powłoką pozwalająca uniknąć przywierania. Zarówno szufladę, jak i kosz na frytki można bez obaw czyścić w zmywarce. Po stronie minusów można jednak zapisać konieczność mycia frytkownicy po każdym użyciu, ponieważ tłuszcz szybko osadza się na powierzchni misy, po czym zaczyna być wyczuwalny nieprzyjemny zapach. Warto natomiast zaznaczyć, że to urządzenie wielofunkcyjne marki Philps pozostawia w mieszkaniu znacznie mniej zapachu smażonego oleju w porównaniu z konwencjonalną frytkownicą. Sporą część użytkowników może jednak zniechęcić cena tego urządzenia. Można bez trudu nabyć inną frytkownicę beztłuszczową w znacznie niższej cenie.


Philips Airfryer HD9240/90

Zalety

Zalety
 • Technologia Rapid Air firmy Philips, która umożliwia smażenie z wykorzystaniem powietrza
 • Zwiększona pojemność kosza
 • Wygodny cyfrowy ekran dotykowy
 • Możliwość zapisania ustawień
 • Książeczka z przepisami
 • Wyjmowalne części mogą być myte w zmywarce
 • 60-minutowy zegar
 • Największa moc urządzenia

Wady

Wady
 • Wysoka cena, można kupić podobne urządzenia o wiele taniej
 • Użytkownicy skarżą się na niewygodny krótki kabel
 • Konieczność uporczywego mycia po każdym użyciu
 • Nagdzewa się – trzeba uważać przy dzieciach

Kup w Media Expert Kup na Electro.pl

 

3. Blaupunkt AFD601 Kliknij aby kupić »

Blaupunkt-AFD601Blaupunkt AFD601 to frytkownica, w której nie brakuje przemyślanych rozwiązań. Dzięki znacznej uniwersalności, opisywany model szybko stanie się niezastąpionym kompanem w kuchennych obowiązkach.

Frytkownica beztłuszczowa Blaupunkt doskonale nadaje się do przygotowania pysznych, niemal beztłuszczowych frytek, ale nie tylko. Z pomocą tego zmyślnego urządzenia, łatwo można przygotować także mięsa i ryby (urządzenie oferuje funkcję pieczenia, smażenia i grillowania). Warto podkreślić, że z pomocą modelu Blaupunkt AFD601, łatwo i szybko można podgrzać każdą potrawę, co przekłada się na mniejszą ilość zmarnowanej żywności. Frytkownica niskotłuszczowa Blaupunkt AFD601 AirFryer pozwala na znaczące ograniczenie tłuszczu w codziennej diecie.

W procesie przygotowywania potraw, główną rolę odgrywa strumień gorącego powietrza. Aby przygotować posiłek, wystarczy dodać nieznaczną ilość tłuszczu. Wir powietrzny łączy się z olejem, co przekłada się na szybko przygotowane, smaczne i zdrowe dania. W niektórych tego typu urządzeniach, sporym problemem jest przywieranie żywności. Nie dotyczy to jednak opisywanego modelu. Frytkownica beztłuszczowa Blaupunkt AFD601 została wyposażona w kosz i w komorę, pokryte teflonową powłoką DuPont. To niezwykle funkcjonalne rozwiązanie, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że w procesie smażenia, udział tłuszczu zostaje ograniczony do absolutnego minimum. Sporym atutem urządzenia są funkcjonalne rozwiązania w zakresie obsługi.

Model Blaupunkt AFD601 AirFryer został wyposażony w wyświetlacz, za pomocą którego można kontrolować temperaturę oraz czas ogrzewania. Poniżej ekranu znajdują się przyciski, które pozwolą obsłużyć wszystkie funkcje urządzenia, m.in. temperaturę (150-200 stopni Celsjusza), tryb pracy frytkownicy oraz czas pracy (timer można zaprogramować na 60 minut. Z pomocą frytkownicy Blaupunkt AFD601 1500W, łatwo i szybko można przygotować obiad dla całej rodziny. Dołączony do zestawu kosz mieści aż 2,5 l, co należy uznać za bardzo dobry wynik. Pojemność misy to z kolei 4 l. Niska waga (4,6 kg) sprawia, że model AFD601 można łatwo schować w szafce, nawet gdy ta zawieszona jest na znacznej wysokości. A jakie wady przedstawia frytkownica Blaupunkt AFD601? Opinie użytkowników wskazują na powolne nagrzewanie urządzenia. Sprawia to, że czas, który jest niezbędny do przygotowania posiłku, ulega wydłużeniu. Kolejny minus, kosz i misa wymagają mycia ręcznego. Szkoda, bo możliwość umieszczenia tych elementów w zmywarce, w istotny sposób wpłynęłaby na poprawę funkcjonalności.


Blaupunkt AFD601

Zalety

Zalety
 • Funkcje smażenia, grillować, piec i podgrzewać
 • Zapobiegająca przywieraniu teflonowa powłoka
 • Łatwość obsługi dzięki wyświetlaczowi LED
 • Duża pojemność koszyka i wygodna rączka
 • Wysoka moc urządzenia

Wady

Wady
 • Brak możliwości mycia w zmywarce
 • Wolno się nagrzewa

Kup w Media Expert Kup w Media Markt

 

4. Zelmer ZAF2000B Fanfry Kliknij aby kupić »

Zelmer ZAF2000B FanfryZelmer ZAF2000B FanFryer charakteryzuje się niską ceną, jednak nie oznacza to, że model ten nie powinien znaleźć się w gronie najlepszych frytkownic beztłuszczowych. Urządzenie przedstawia niezwykle korzystny stosunek ceny do jakości, co znajduje odzwierciedlenie w mnogości oferowanych funkcji i w wysokiej jakości wykonania.

Frytkownica beztłuszczowa Zelmer wykorzystuje wielokierunkowy obieg gorącego powietrza. Taka technologia, w połączeniu ze znaczną uniwersalnością opisywanego modelu (model ZAF2000B FanFryer piecze, smaży, grilluje i podgrzewa potrawy), umożliwia znaczące ograniczenie tłuszczu w codziennej diecie. Beztłuszczowe przygotowywanie potraw jest zalecane nie tylko osobom, które zmagają się ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, ale także wszystkim tym, dla których ważny jest zdrowy styl życia. Jakie jeszcze zalety przedstawia Zelmer? Frytkownica (bez oleju) przygotuje niemal każdą potrawę, a to dzięki bogatemu zakresowi funkcji. Użytkownik ma pełną kontrolę nad temperaturą nadmuchiwanego powietrza. Pełny zakres mieści się w przedziale 80-200 stopni Celsjusza.

Opisywany model zapewnia też precyzyjną regulację czasu pracy. Minutnik można nastawić maksymalnie na 60 minut. Gdy danie będzie gotowe, model ZAF2000B FanFryer wyłączy się automatycznie, co znacząco wpływa na poprawę bezpieczeństwa korzystania z frytkownicy. Na dużą pochwałę zasługuje funkcjonalne wykonanie. Każdy element, który ma kontakt z przygotowywanymi potrawami, można bez obaw myć w zmywarce. Dzięki temu, użytkownik oszczędza czas, a utrzymanie frytkownicy w nieskazitelnej czystości jest dziecinnie proste. Z pomocą modelu ZAF2000B FanFryer można przygotować nie tylko dania obiadowe, ale i pyszne desery – w zestawie sprzedażowym znajduje się specjalna forma do pieczenia ciasta.

Producent zadbał tez o to, żeby nikomu nie zabrakło inspiracji – kupując frytkownicę Zelmer, użytkownicy otrzymują książkę z wieloma ciekawymi przepisami. Frytkownica niskotłuszczowa Zelmer oferuje wiele przemyślanych rozwiązań, a jednym z nich jest zabezpieczenie przed przypadkowym odłączeniem koszyka do smażenia (jego pojemność to dwa litry). Nie zabrakło też termoizolowanej obudowy i filtra, który wychwytuje wszelkie zapachy, towarzyszące przygotowywaniu potraw. A co z wadami modelu sygnowanego przez Zelmer? Frytkownica bez oleju smaży potrawy w szerokim zakresie temperatur, jednak charakteryzuje się najniższą mocą spośród wszystkich modeli, które znalazły się w zestawieniu. Przekłada się to na niższe zużycie energii, jednak czas, który jest potrzebny do przygotowania posiłku, ulega wydłużeniu. Minusem jest też brak wyświetlacza, jednak biorąc pod uwagę cenę urządzenia, jest to akceptowalny kompromis.


Zelmer ZAF2000B Fanfry

Zalety

Zalety
 • Specjalna forma do pieczenia ciast
 • Możliwość mycia wyjmowalnych części w zmywarce
 • Autorska Technologia FanFry wykorzystująca dynamiczny,wielokierunkowy obieg gorącego powietrza
 • Funkcje smażenia, pieczenia, grillowania, podgrzewania
 • Książeczka z przepisami kulinarnymi w zestawie
 • Zabezpieczenie przed przypadkowym odłączeniem koszyka
 • Atrakcyjna niska cena

Wady

Wady
 • Brak wyświetlacza elektronicznego
 • Najniższa moc spośród zestawienia

Kup na Morele.net

 

5. LUND 67574 Kliknij aby kupić »

LUND-67574Frytkownica beztłuszczowa LUND 67574 to urządzenie, które z całą pewnością przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom zdrowego stylu życia. Idealna propozycja, dla tych, którzy chcieli by przygotować wielką porcję za jednym razem.

LUND 67574 oferuje aż siedem programów gotowania. Dzięki temu, opisywane urządzenie jest niezwykle wszechstronne. Z pomocą tej frytownicy, bez problemu przygotujemy dania grillowane, smażone i pieczone. Co warto podkreślić, dzięki zastosowanej technologii, każda potrawa zawiera do 80 procent mniej tłuszczu w porównaniu z tymi samymi daniami, przygotowywanymi w tradycyjnej frytkownicy. Ewenementem jest w tym modelu jest funkcja rozmrażania, co jest rzadko spotykane w innych modelach.

Frytkownica beztłuszczowa Lund smaży potrawy przy użyciu nadmuchu gorącego powietrza. Dzięki temu, cały proces trwa krótko, a urządzenie nie generuje dymu i nieprzyjemnego zapachu, charakterystycznego dla tradycyjnych modeli (spora w tym zasługa wbudowanego filtra). Jakie jeszcze zalety przedstawia frytkownica beztłuszczowa Lund? Opinie użytkowników wskazują na niezwykle prostą obsługę urządzenia. Wszystkie funkcje sterowane są przy pomocy intuicyjnego i czytelnego panelu, reagującego na dotyk. Opisywany model został wyposażony w zegar, który sygnalizuje gotowość frytkownicy do pracy. Ten sam element odpowiada za wyłączenie ustawionego programu, gdy posiłek jest już gotowy. Rola użytkownika ogranicza się zatem tylko do włączenia właściwego trybu. Na dużą pochwałę zasługuje też jakość wykonania urządzenia. Obudowa została wyposażona w izolację termiczną, dzięki czemu nie nagrzewa się w trakcie pracy frytkownicy. To ważne, bowiem gorące powietrze wewnątrz komory może osiągać maksymalną temperaturę na poziomie 200 stopni Celsjusza. Urządzenie wyposażone jest 2 rodzaje koszy, jeden gładki, drugi z dziurkami – oba mają nieprzywierającą powłokę. 

 A jakie słabe punkty prezentuje frytkownica beztłuszczowa LUND 67574?  Frytkownica waży nieco ponad 5 kg. Daje się to we znaki w sytuacji, gdy urządzenie trzeba schować do zawieszonej wysoko szafki lub gdy trzeba je przenieść z miejsca na miejsce.

LUND 67574

Zalety

Zalety
 • Aż 7 programów gotowania
 • Panel dotykowy z sygnałem dźwiękowym, a także zegar i automatyczne wyłączanie
 • Bezpieczna izolowana termicznie obudowa i pokrywa
 • Funkcja smażenia, pieczenia i grillowania
 • Funkcja  odmrażania
 • Technologia Quick Air – 80% tłuszczu mniej
 • Wbudowany filtr – ogranicza wydobywanie się nieprzyjemnych zapachów
 • Duża pojemność kosza i misy
 • Dość niska cena

Wady

Wady
 • Ciężka – całkowita waga ok 5 kg

Kup w Media Expert Kup na Electro.pl

 

6. Jaką frytkownicę beztłuszczową kupić? Czym się kierować wybierając frytkownicę bez tłuszczu?

Frytkownica beztłuszczowa to propozycja idealna dla osób, które uwielbiają smak dań typu fast-food, jednak nie chcą ich wprowadzać do swojej diety, ze względu na ich niekorzystny wpływ na zdrowie. Okazuje się, że smaczne i zdrowe frytki można łatwo przygotować we własnej kuchni. Wystarczy tylko wybrać odpowiednie urządzenie. Jaka frytkownica beztłuszczowa będzie najlepsza. jakie cechy urządzenia należy brać pod uwagę, w trakcie wybierania konkretnego modelu? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Obecnie, coraz większą uwagę przywiązujemy do zdrowego stylu życia. Trend fit dotyczy jednak nie tylko codziennej zdrowej porcji ruchu, ale i diety pozbawionej tego, co wywiera niekorzystny wpływ na nasze zdrowie i na sylwetkę. Frytkownice beztłuszczowe idealnie wpisują się w oczekiwania współczesnych konsumentów, bowiem pozwalają na zdrowe odżywianie bez konieczności rezygnowania z tego, co naprawdę lubimy. Kto z nas nie pozwala sobie od czasu do czasu na solidną porcję pysznych frytek? Urządzenie do frytek bez oleju sprawia jednak, że taka chwila słabości, nie będzie okupiona wyrzutami sumienia.

Frytownica beztłuszczowa czy niskotłuszczowa?

Już na wstępie warto zaznaczyć, że określenie “frytkownica beztłuszczowa” jest nieco niefortunne, bowiem tego typu urządzenia wymagają użycia pewnej ilości oleju. Ile tłuszczu należy dodać? To zależy przede wszystkim od potrawy, jaką chcemy przygotować, oraz od ilości produktów umieszczonych w koszu, jednak maksymalna ilość tłuszczu ogranicza się do kilku łyżek, a w przeważającej większości przypadków, wystarczy tylko jedna łyżka oleju. Bardziej zasadne jest zatem określenie “frytkownica niskotłuszczowa”. Czy należy rozpatrywać to w kategoriach wady? Otóż, nie. Tłuszcz roślinny, ze względu na bogatą zawartość dobroczynnych kwasów OMEGA-3 i innych mikroskładników, jest niezbędnym elementem diety. Oczywiście, potrawy smażone w głębokim oleju do zdrowych się nie zaliczają, ale jeżeli dodamy nieznaczną ilość oleju, z całą pewnością nie zaszkodzi to naszemu zdrowiu.

Frytkownica beztłuszczowa – jak działa?

Zasada działania frytkownicy beztłuszczowej opiera się o wykorzystanie zjawiska cyrkulacji gorącego powietrza. Mówimy tu zatem o metodzie przygotowywania posiłków zbliżonej do tej, jaka jest wykorzystywana w piekarnikach konwektorowych – gorące powietrze (wymieszane z olejem) krąży w komorze urządzenia, doprowadzając do równomiernego podgrzania umieszczonych w niej produktów. W rezultacie, frytki są chrupiące na zewnątrz i miękkie w środku. Należy jednak zaznaczyć, że bez względu na klasę urządzenia, nie ma możliwości uzyskania smaku identycznego z tym, jaki daje smażenie w głębokim tłuszczu. Po prostu, w tym przypadku wykorzystywane jest inna zasada przygotowywania dania.

Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że beztłuszczowa frytkownica pozwala na znacznie zdrowsze gotowanie. Czy smaczniejsze? To już kwestia indywidualnych upodobań. Zasada działania, jaką wykorzystuje frytkownica niskotłuszczowa, pozwala na przygotowanie szerokiego wachlarza posiłków, nie tylko frytek (ot, kolejna zmyłka, zawarta w potocznej nazwie tego typu urządzeń). Z pomocą tego jakże sprytnego sprzętu, bez problemu przyrządzimy także mięsa, drób, ryby oraz warzywa. Każda najlepsza frytkownica beztłuszczowa jest też wyposażona w funkcję podgrzewania. Oznacza to, że wystygnięty obiad szybko stanie się ciepłym obiadem i to praktycznie bez użycia tłuszczu. W tym kontekście należy założyć, że frytkownica bez tłuszczu, szybko stanie się niezastąpionym kuchennym pomocnikiem. Skoro wiemy już jak działa frytkownica beztłuszczowa, zastanówmy się nad cechami, które definiują dobre urządzenie.

Frytkownica bez oleju – na co warto zwrócić uwagę?

Kupując tego typu urządzenie, w pierwszej kolejności należy upewnić się, że z jego pomocą, bez problemu przygotujemy obiad dla całej rodziny. Pierwszym z istotnych parametrów jest zatem pojemność kosza, w którym umieszczamy żywność. Jeżeli element ten będzie za mały, może się okazać, że obiad trzeba będzie przygotować “na dwa razy”. Pod tym względem, niezrównany jest model Germin MAX-1700W. W tym przypadku, pojemność kosza to aż 3,7 kg. Ranking frytkownic beztłuszczowych obejmuje jednak także urządzenia odpowiednie dla mniejszych rodzin. W tym miejscu warto wskazać na modele Philips Airfryer HD9240/90 (1,2 kg) i Tefal Frydelight FX10001 (0,8 kg). Kolejny ważny parametr to moc urządzenia. Frytkownica do smażenia bez tłuszczu doskonale nadaje się do przygotowania szybkiego obiadu, a im wyższa moc, tym bardziej skraca się czas, który jest niezbędny do zakończenia całego procesu. Pod tym względem, model Philips Airfryer HD9240/90 (2100 W) wyraźnie góruje nad pozostałymi.

Warto jednak zaznaczyć, że wyższa moc oznacza zwiększony pobór prądu, a to z kolei przekłada się na wyższe rachunki za energię elektryczną. Kolejny czynnik, na który warto zwrócić uwagę, to bezpieczeństwo użytkowania. Każde urządzenie do frytek bez oleju generuje bardzo wysokie temperatury. 200 stopni Celsjusza, aż tak gorące jest powietrze, które krąży wewnątrz komory urządzeń z rankingu (wyjątkiem jest Tefal Frydelight FX1000, ten model maksymalnie osiąga 150 stopni Celsjusza). Można zatem wyobrazić sobie, jak skończy się dotknięcie gorącej obudowy. W tym kontekście, izolacja termiczna (chroniąca przed nagrzewaniem elementów zewnętrznych) jest obowiązkowa. Ważne są też nóżki zapobiegające poślizgowi urządzenia i system, który odpowiada za automatyczne odcięcie zasilania, gdy posiłek zostanie przygotowany.

Frytkownica beztłuszczowa – ranking pod względem funkcjonalności

Frytkownica do smażenia bez tłuszczu jest urządzeniem, które z całą pewnością będzie często używane w pracach kuchennych. Oznacza to konieczność częstego mycia poszczególnych jej elementów, warto zatem zwrócić uwagę na to, czy kosz i misę można bez problemu umieścić w zmywarce. Pod tym względem, sporym rozczarowaniem jest Blaupunkt AFD601, jednak nie należy z góry przekreślać tego modelu. Elementy, w których umieszczana jest żywność, zostały pokryte teflonem, zatem mycie ręczne będzie bardzo łatwe. Co najważniejsze, teflonowa powłoka sprawia, że produkty żywnościowe nie przywierają do powierzchni kosza. Jak na co dzień sprawuje się frytkownica bez oleju? Opinie użytkowników wskazują na znaczną funkcjonalność tego typu urządzeń i nie powinno to nikogo dziwić. To prawdziwy kuchenny kombajn, który nie tylko smaży i piecze, ale także grilluje i podgrzewa. Ciekawą funkcję oferuje model Zelmer ZAF2000B FanFryer – dzięki dołączonej do zestawu formie, z jego pomocą łatwo upieczemy też ciasto.

Frytkownica beztłuszczowa – jaką wybrać?

Dania typu fast food kuszą ciekawymi walorami smakowymi i możliwością szybkiego przygotowania, jednak nie można bagatelizować skutków, jakie ich częste spożywanie wywiera na nasze zdrowie. Rozwiązaniem tego problemu jest odpowiednia frytkownica. Mała ilość oleju sprawia, że przygotowane dania są nieporównywanie zdrowsze, a przy tym – niepozbawione smaku. Biorąc pod uwagę rozbudowaną funkcjonalność, taki zakup szybko okaże się strzałem w dziesiątkę. Smażenie, pieczenie, grillowanie i podgrzewanie – wszystko to potrafi frytkownica bez oleju. Opinie zadowolonych użytkowników jednoznacznie potwierdzają przydatność tego kuchennego gadżetu.