Aktualizacja: Marzec 2024

Gofrownica to sprzęt pożądany w każdej kuchni, w końcu kto nie rozpływa się na myśl o zapachu gofrów nad morzem? Dzisiaj przygotowywanie tego rodzaju posiłków jest o wiele łatwiejsze niż kiedyś i nie trzeba już specjalnie wybierać się do kawiarni, aby skosztować gofrów. Możemy szybko zrobić je w swoim domu, potrzebujemy jedynie odpowiedniego sprzętu. Czy to będzie mini gofrownica, czy bardziej zaawansowana maszyna do gofrów? Dziś podpowiadamy, jak wybrać odpowiednią gofrownicę.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem:

 

Wymienne płytki, kształt, różna ilość gofrów. Co powinna mieć dobra gofrownica do domu?

Przede wszystkim warto pamiętać, że gofrownica gastronomiczna nie jest koniecznością, aby przyrządzać waflowe przysmaki. Można je stworzyć w tańszych i mniejszych urządzeniach, warto tylko wiedzieć, czym kierować się przy zakupie. Jeśli chodzi o rodzaje gofrownic, najłatwiej można podzielić je ze względu na to, jakie funkcje pełnią. Wyróżniamy więc urządzenia wielofunkcyjne, na przykład gofrownicę z opiekaczem czy gofrownicę 3 w 1, oraz klasyczne. Gofrownica wielofunkcyjna pozwala przygotować nie tylko gofry, ale również kanapki na ciepło. Gofrownice z wymiennymi płytkami umożliwiają również wypiek babeczek. Takie urządzenie to świetny wybór do małych kuchni, w których nie ma miejsca na wiele sprzętów – tu mamy jeden, który pełni funkcję kilku. Czy jednak takie urządzenie “od wszystkiego” zadowalająco przyrządzi tradycyjne gofry?

Dla tradycjonalistów lepsza będzie standardowa konstrukcja urządzenia, a potrzebujących urozmaiceń gofrownica z wymiennymi płytkami powinna zadowolić. Klasyczna gofrownica najczęściej przygotowuje dwa gofry o kształcie prostokąta lub kwadratu. Taki możemy spotkać w nadmorskich budkach, ale nie zapominajmy o relikcie PRL’u jakim była gofrownica serduszka (znana też jako wafelnica). Duże znaczenie ma też wielkość, zarówno wielkość samego urządzenia (nikt przecież nie chce, by zajmowało miejsce na blacie) jak i wielkość samych gofrów, dlatego na rynku są dostępne urządzenia, które pozwalają jednocześnie przyrządzić dużo lub duże gofry. Adler AD3036 to gofrownica na 4 gofry, dzięki czemu przygotowanie deseru dla całej rodziny jest szybsze. To idealne rozwiązanie dla niecierpliwych oraz rodzin, w których są dzieci – one, jak wiemy, czekać nie lubią.

 

Wielofunkcyjna gofrownica: bąbelkowa, serduszkowa czy tradycyjna?

Choć nadal podstawą są oczywiście gofrownice, które pozwalają przygotować klasyczne, kwadratowe lub prostokątne gofry. Możemy kupić także sprzęty, które umożliwiają wypiek bardziej wymyślnych, oryginalnych w kształcie wafli – niekiedy gofrownice mają płytki w kształcie postaci z bajek. Ucieszą one szczególnie najmłodszych amatorów słodyczy.

Już wspominaliśmy o gofrownicach z wymiennymi płytkami. Absolutnym hitem ostatnich sezonów są nie tylko gofrowe pączki, ale przede wszystkim bubble waffle. Gofry bąbelkowe, które stanowią podstawę deserów lodowych. Gofrownica bąbelkowa to coraz bardziej pożądany typ urządzenia, choć nieujęty w rankingu. Fani oryginalnych potraw z pewnością je docenią i chętnie zakupią gofrownicę do gofrów bąbelkowych.

Dla wielbicieli gofrów w stylu skandynawskim – gofrownica w serduszka. Jest to najczęściej gofrownica okrągła, która pozwala przygotować wafle w kształcie uroczych, choć niewielkich serc. Aż 5 gofrów o takim kształcie można upiec przy pomocy modelu Clatronic WA 3491. Warto tu również wspomnieć o gofrownicy belgijskiej. Gofry belgijskie charakteryzują się karmelowym odcieniem oraz tym, że są grubsze od tradycyjnych. Można przygotować je w tradycyjnej gofrownicy, posługując się odpowiednim przepisem, ale smakosze z pewnością odczują różnicę. Jeśli więc cenisz sobie ten smak i wiesz, że będziesz jeść tylko belgijskie gofry, możesz kupić specjalne urządzenie przeznaczone do ich wypieku.

Innym rodzajem gofrownicy jest gofrownica obrotowa, która pozwala na upieczenie wafli okrągłych. Obrotowy mechanizm sprawia, że ciasto równomiernie rozlewa się po płytkach, nie przywiera i nie przypala się. I dodatkowo taka maszynka do gofrów jest ciekawym kuchennym gadżetem.

 

Czy potrzebna mi mocna gofrownica? Jaka moc powinna być w dobrej maszynce?

Istotne z punktu widzenia czasu przygotowywania gofrów jest moc gofrownicy. Jak wiemy, powinna być odpowiednio wysoka, aby gofry piekły się szybko i równomiernie oraz były chrupiące. Można przyjąć, że dobra gofrownica powinna mieć moc powyżej 1000 w. Generalna zasada jest taka, że im większa moc, tym krótszy czas przygotowywania wafli. Gofrownica 1000W w przystępnej cenie to Łucznik SW-8801. Pozwala upiec dwa kwadratowe gofry jednocześnie, a jej płytki pokryte są nieprzywierającą powłoką. Urządzenie nie jest jednak wyposażone w regulację temperatury, więc trudno dopasować ustawienia do własnych upodobań. Lampka kontrolna pozwala natomiast kontrolować proces przygotowywania gofrów i dzięki niej ich nie przypalisz.

Jeśli zaś szukasz większej mocy, odpowiednia będzie gofrownica 1400w. MPM MGO 13 ma wysoką, choć nie najwyższą w rankingu moc, ale pozwala na szybkie upieczenie chrupiących gofrów. Co więcej, płyty w tym urządzeniu są głębsze niż w standardowej gofrownicy. Dzięki temu można przyrządzić w niej grubsze i bardziej puszyste gofry, niż na płytach o standardowych parametrach. Możesz nawet pokusić się o zrobienie tych belgijskich. Wysoka moc w połączeniu z regulacją temperatury pozwala przygotować wypieki bliskie ideałowi, a pewno takie, jakie lubisz. Gofrownica 1500w, czyli o najwyższej mocy, jaką tu przedstawiamy, to wspomniana wyżej Adler AD3036. Taki sprzęt pozwala upiec gofry bardzo szybko, rodzina nie będzie więc musiała czekać!

 

Powłoka ceramiczna, teflonowa czy żeliwna. Jaka powierzchnia zapewnia brak przywierania?

Kwestią, która ma duże znaczenie dla smaku gofrów jest powłoka płytek. Dobre gofrownice mają płytki nieprzywierające. Standardowo pokryte są one teflonem, który w codziennym użytkowaniu sprawdza się całkiem dobrze. ale nie jest to dziś jedyna opcja do wyboru. Obecnie popularność zdobywa gofrownica ceramiczna. To bardzo charakterystyczny rodzaj, który łatwo rozpoznać po białym wnętrzu. Ceramiczna powłoka jeszcze lepiej chroni przed przywieraniem, choć nie stała się jeszcze standardem.

 

Ile kosztuje dobra gofrownica? Profesjonalna nawet kilka tysięcy, ale domowe kupimy już za 100 zł.

Jednym z najważniejszych kryteriów, na jakie zwracamy uwagę podczas wyboru gofrownicy jest cena. Ile kosztuje dobra gofrownica? Cena uzależniona jest od przeznaczenia sprzętu oraz jego rodzaju. Gofrownica przemysłowa, profesjonalna, przeznaczona do użytku w lokalach gastronomicznych, będzie droższa i może kosztować nawet kilka tysięcy. Taką domową, na przykład prostą i niewielką gofrownicę serca, kupimy za mniej niż 100 zł – do użytku we własnej kuchni będzie odpowiednia. Jednak także w przypadku tego typu urządzeń można wyróżnić droższe i tańsze modele.

 

Już wiesz co powinna mieć dobra gofrownica, jak wybrać maszynkę do domu i na co zwrócić uwagę, aby nie przepłacić jak za sprzęt gastronomiczny

Teraz już wiesz, że profesjonalna gofrownica nie jest konieczna, aby cieszyć się smakowitymi wypiekami we własnej kuchni. Na rynku można znaleźć kilka rodzajów gofrownic do użytku domowego, które różnią się między sobą kształtem wafli oraz liczbą, jaką można jednorazowo przygotować. To, czy wybrać kwadraty, czy serduszka jest kwestią indywidualną i zależy od tego, co się komu podoba. Warto przemyśleć decyzję w myśl zasady, że najlepsze gofrownice wcale nie muszą być tymi najdroższymi, a skoro już teraz wiecie na co zwrócić uwagę, przy wyborze odpowiedniego sprzętu do kuchni, czas przejść do artykułu: Ranking gofrownic i najlepszych maszynek do gofrów na 2020 »