Aktualizacja: Marzec 2024

Ile razy zdarzyło Ci się zapomnieć o przygotowaniu woreczków z lodem odpowiednio wcześniej przed spotkaniem ze znajomymi? Przygotowywanie lodu w tradycyjny sposób jest zbyt czasochłonne, dlatego powstały kostkarki do lodu, które pozwalają na przyrządzenie lodu w kilka minut! Kostkarka do lodu to praktyczny gadżet do przygotowywania lodu nawet w dużej ilości. Lód przygotowany w ten sposób jest neutralny w smaku i zapachu, dlatego nie wpływa na smak napojów, drinków czy kawy i herbaty mrożonej. Jaką kostkarkę do lodu wybrać? Poznaj poradnik zakupowy, rodzaje kostkarek do lodu i parametry najistotniejsze przy zakupie.


Przeczytanie artykułu zajmie Tobie około 5 minut.

Spieszysz się? Od razu zobacz: RANKING najlepszych kostkarek do lodu »


Co to jest kostkarka do lodu?

Kostkarka do lodu to specjalne urządzenie lub pojemnik przeznaczony do automatycznego bądź ręcznego przygotowywania kostek lodu. Może być częścią lodówki (kostkarka wbudowana) lub wolnostojąca — takie urządzenie kupujesz osobno. Kostkarka  do lodu jest najpopularniejszym wyborem do punktów gastronomicznych, ale świetnie sprawdzi się także w domu. Z kostkarką do lodu przygotujesz lód szybciej i bez dodatkowych woreczków jednorazowych.

Jakie są rodzaje kostkarek do lodu?

Spośród rodzajów kostkarek do lodu wyróżniamy kostkarki do zabudowy oraz wolnostojące. Kostkarki do lodu do zabudowy najczęściej są wybierane przez profesjonalne punkty gastronomiczne, a wolnostojące — do domu i małych lokali. Inny podział, z jakim spotkasz się wśród tych urządzeń, to kostkarki ręczne i automatyczne oraz kostkarki ze specjalnymi funkcjami np. kostkarka z funkcją kruszenia lub dyspenserem wody. Poznaj wady i zalety każdego z rodzajów kruszarek do lodu.

Kostkarka do lodu wolnostojąca

Najpopularniejszy rodzaj kostkarek do lodu. Dlaczego? Możesz zaopatrzyć się w nią w każdym momencie — nie potrzebujesz nowoczesnej lodówki z funkcją kostkarki. Wolnostojąca kostkarka do lodu jest również przenośna, dlatego świetnie sprawdza się w domu oraz jako dodatkowy pojemnik na lód na taras. W każdej chwili możesz spakować kostkarkę i zabrać do domku letniskowego czy do domu znajomych.

Kostkarka do lodu wolnostojąca ma kompaktowe rozmiary i waży od 8 do 12 kg. Urządzenie pracuje automatycznie — jedyne, co musisz zrobić, to uzupełnić zbiornik wodą i uruchomić kostkarkę. Dodatkowo wiele urządzeń pozwala na wybór rozmiarów kostek lodu (S, L, XL), co wpływa także na czas przygotowywania lodu (im mniejszy rozmiar, tym krótszy czas).

Kostkarka do lodu do zabudowy

Kostkarka do lodu do zabudowy to urządzenie, które jest częścią zabudowy — mebli kuchennych i innych sprzętów AGD. Już ten fakt stawia kupującego przed pewnym wyzwaniem. Kostkarka do zabudowy musi być zaplanowana na etapie projektowania całej kuchni, a jednocześnie sprawdza się najlepiej w dużych przestrzeniach, gdzie możesz sobie pozwolić na montaż dodatkowego sprzętu AGD.

Kostkarka do zabudowy wyróżniają się wysoką ceną, która jest związana z zastosowaniem nowoczesnych technologii i użytkiem na potrzeby gastronomii. Cena tego typu urządzeń wynosi kilka tysięcy złotych. Czynnikiem chłodzącym jest natomiast strumień zimnego powietrza, dzięki czemu otrzymujesz lód o wysokiej przejrzystości. Wysoka wydajność (nawet powyżej 25 kg na dobę) sprawia, że to najodpowiedniejszy wybór dla hoteli, restauracji i barów, gdzie zapotrzebowanie na lód jest bardzo duże.

Kostkarka do lodu ze wbudowaną kruszarką

Kostkarka do lodu z kruszarką swoim wyglądem przypomina ekspres do kawy. Jest duża, umożliwia podstawienie szklanek i jest wyposażona w automatyczne podajniki do lodu. Kostkarka z funkcją kruszenia może być używana na trzy sposoby — jako dystrybutor zimnej wody, podajnik kruszonego lodu oraz podajnik całych kostek lodu.

Automatyczna kostkarka do lodu

Automatyczna kostkarka do lodu to najwygodniejszy rodzaj urządzeń. Czym charakteryzują się kostkarki automatyczne? Łatwą obsługą i szybkim wytwarzaniem lodu. Wbudowany panel sterowania pozwala na intuicyjną obsługę, z kolei specjalny mechanizm schładzający sprawia, że kostki lodu są gotowe w mniej niż 10 minut. Dodatkowym atutem jest także możliwość wyboru rozmiaru kostek lodu oraz podłączenie stałego dopływu wody.

Ręczna kostkarka do lodu

Na koniec zostały nam jeszcze najbardziej tradycyjne urządzenia, czyli kostkarki do lodu ręczne. Te urządzenia nie wymagają podłączania do źródła zasilania, gdyż nie mają wbudowanego czynnika chłodzącego. Jak się ich zatem używa? Kostkarkę napełnioną wodą umieszczasz w zamrażalce i tylko tyle! Ręczna kostkarka do lodu jest dostępna w wersji tradycyjnej lub z mechanizmem twistowym (wbudowany pokrętła ułatwiają wyjmowanie kostek). Zwróć uwagę na dodatkowy pojemnik, aby woda nie rozlała się w zamrażarce na inne produkty przed zamarznięciem.

Jak wybrać kostkarkę do lodu? Jakie parametry są ważne?

Wybór kostkarek do lodu jest bardzo szeroki — od ręcznych, przez automatyczne, z dodatkowym podajnikiem lodu, wbudowaną kruszarką, a kończąc na modelach do restauracji i gastronomii. A to stawia przed Tobą wyzwanie — na jakie parametry zwrócić uwagę, kupując kostkarkę do lodu? Przyjrzyjmy się wszystkim parametrom technicznym i aspektom funkcjonalnym, abyś wybrał najlepszą kostkarkę do lodu dla siebie.

Rodzaj i sposób montażu

Znasz już najważniejsze rodzaje kostkarek do lodu. Wiesz już też, że wyróżniamy kostkarki do zabudowy oraz wolnostojące. Kostkarki do zabudowy wymagają dodatkowego montażu samego urządzenia, ale także dodatkowych elementów np. stałego dopływu i odpływu wody. W przypadku wolnostojących kostkarek ten problem nie występuje. Uzupełnia się je ręcznie, a jedyne co musisz podłączyć to przewód do gniazdka (jeśli to maszyna automatyczna).

Wymiary

Wymiary są istotne w przypadku zarówno kostkarek do zabudowy, jak i tych wolnostojących. W przypadku zabudowy urządzenie musi być dopasowane szerokością do mebli i sprzętów AGD. Standardowa szerokość takich kostkarek to ok. 60 cm. W przypadku kostkarek wolnostojących musisz wziąć pod uwagę ilość dostępnego miejsca np. na blacie w kuchni. W tym wypadku wybór jest większy — kostkarki z dystrybutorem wody mają szerokość nawet powyżej 30 cm, przy głębokości ponad 40 cm. Z kolei małe kostkarki mają ok. 2o cm szerokości na ok. 30 cm głębokości.

Wydajność w produkcji kostek lodu

Każda (nawet tradycyjna kostkarka) ma swoją wydajność w przygotowywaniu kostek lodu. Automatyczne kostkarki cechują się wydajnością na poziomie od 10 do 15 kg lodu na dobę. Innymi słowy, w jednym cyklu robią ok. 9 kostek, co zajmuje od 6 do 13 minut. Im większa wydajność kostkarki, tym więcej lodu jest ona w stanie wyprodukować w trakcie pracy.

Pojemność zbiornika na wodę

Każda kostkarka automatyczna (oprócz modeli wymagających zainstalowania stałego dopływu wody) na wbudowany pojemnik na wodę. Jego pojemność waha się od 1,8 l do 2,3 l. Im większy pojemnik, tym urządzenie jest większe, ale i tym rzadziej musisz go uzupełniać.

Estetyka i jakość wykonania

Wysokiej klasy kostkarki do lodu są wykonane z trwałych komponentów i materiałów np. stali szlachetnej lub nierdzewnej typu INOX. Najlepsze kostkarki są wykonane przede wszystkim ze stali, a niewielki procent stanowią elementy z tworzywa sztucznego. A co z estetyką tych urządzeń? Kostkarki są dostępne w różnych wykończeniach (np. matowa stal szczotkowana lub błyszcząca stal nierdzewna) oraz w wielu kolorach (np. srebrnym, czarnym, czerwonym, fioletowym, niebieskim czy miedzianym). Intensywne kolory w połączeniu ze stalą sprawiają, że kostkarki to także nowoczesny dodatek do wnętrz.

Moc

Kostkarki automatyczne (czyli wszystkie modele podłączane do źródła zasilania) mają określoną moc. Wynosi ona od 120 W (kostkarki domowe) do nawet 350 W (kostkarki do gastronomii). Wysoka moc pozwala osiągnąć lepszą wydajność urządzenia, dlatego warto sięgać po modele do domu z wyższą mocą (ok. 150-200 W).

Opcje regulacji wielkości kostek lodu oraz ilości produkcji

Wiele kostkarek do domu oferuje możliwość regulacji wielkości przygotowywanych kostek lodu. Do wyboru masz rozmiar S (małe kostki lodu), L (duże kostki lodu) i XL (bardzo duże kostki lodu). W przypadku ilości przygotowywanych kostek lodu w tańszych urządzeniach nie ma takiej funkcji, ale za to są wyposażone w czujnik informujący o maksymalnym zapełnieniu pojemnika na lód.

Jak działa kostkarka do lodu?

Aby zrozumieć działanie kostkarki do lodu, na początku przyjrzyjmy się budowie tego urządzenia. Najważniejszy element wyposażenia każdej kostkarki do lodu to tzw. czynnik chłodzący np. woda lub strumień powietrza. 

Po podłączeniu źródła zasilania, napełnieniu zbiornika wodą i uruchomieniu odpowiedniego programu, kostkarka do lodu pobiera wodę a czynnik chłodzący intensywnie ją schładza aż do zamrożenia. Przygotowane kostki lodu są następnie automatycznie umieszczane w pojemniku na lód, który utrzymuje niską temperaturę przez długi czas.

Podsumowanie

Jaką wybrać kostkarkę do lodu? Zapewne w tym momencie już wiesz, czego powinieneś oczekiwać od tego rodzaju urządzeń. Na rynku dostępne są różne rodzaje kostkarek do lodu — zarówno ręczne i automatyczne modele do domu, jak i zaawansowane kostkarki gastronomiczne oraz modele do zabudowy. Niezależnie od wybranego rodzaju kostkarki, z pewnością docenisz niesamowitą wygodę przygotowywania kostek automatycznie w kilka minut.