Aktualizacja: Lipiec 2021

Wysoki poziom wilgotności to bezpośrednie zaproszenie dla grzyba, pleśni i zapachu stęchlizny, którego nie idzie się pozbyć z naszego domu. Objawy zbyt wysokiego poziomu wilgoci w powietrzu są naprawdę trudne do natychmiastowego zredukowania, więc zdecydowanie najlepszym sposobem jest zapobieganie ich powstaniu. Właśnie między innymi w tym celu wykorzystywane są najlepsze osuszacze wilgoci, które przychodzą nam z odsieczą zawsze, gdy wilgotność jest na zbyt wysokim poziomie. Podczas aktualnego okresu zimowego, rynek jak co roku eksploduje i dostarcza nam coraz to nowe domowe osuszacze powietrza. Ranking osuszaczy powietrza do domu, który dla Was przygotowaliśmy to wynik analizy dziesiątek recenzji, setek opinii użytkowników z Polski i zagranicy oraz kilkunastu godzin porównywaniu samych parametrów urządzeń dedykowanych do mieszkania i domów. Przeczytaj i dowiedz się jaki domowy osuszacz kupić w sezonie 2020/2021!

Do małych pomieszczeń
Czarny osuszacz Carruzzo, doskonały do małych pomieszczeń
Osuszacz Carruzzo Q34J

Rozwiń

Nasz faworyt
Maltec DH-20000 o wydajności 20 l / 24h to najlepszy domowy osuszacz na rynku
Maltec DH-20000 Electronic

Rozwiń

Najlepsza alternatywa
Osuszacz powietrza Anslut o wydajności 10l / 24h to jedna z najlepszych alternatyw do mniejszych mieszkań
Anslut 007015

Rozwiń


Wybieramy najlepszy osuszacz powietrza – ranking modelów do domu w 2020/2021

Wybranie domowego osuszacza powietrza to zadanie, które stanowi nielada wyzwanie. Dlatego w powyższej tabelce przygotowaliśmy dla Was 3 wybrane produkty, które naszym zdaniem doskonale sprawdzą się w większości domowych warunków. Naszym zdaniem najlepszym urządzeniem do domu będzie model firmy Maltec DH-20000 Electronic, którego wysoka wydajność poradzi sobie z wilgotnością w mieszkaniach nawet o powierzchni powyżej 50 m2. Jego bardzo dobrą alternatywą został model z firmy Anslut, który – mimo że trochę słabszy – wciąż skutecznie pomoże nam pozbyć się wody z otoczenia. Dla użytkowników, którzy poszukują modelu jedynie do konkretnych pomieszczeń, wybraliśmy sprzęt z firmy Carruzzo, który dobrze poradzi sobie w małych sypialniach i niedużych łazienkach. Oczywiście w samym rankingu znajduje się łącznie 5 produktów, które również zostały dokładnie przedstawione w poniższych opisach!

Ranking domowych osuszaczy powietrza (wszystkie produkty):

  1. Maltec DH-20000 Electronic – nasz ulubiony osuszacz do domu
  2. Anslut 007015 – doskonała alternatywa do mniejszych mieszkań
  3. Carruzzo Q34J – model do małych pomieszczeń
  4. Warmtec ODT-20 z wifi – najbardziej zaawansowane urządzenie z całego rankingu
  5. Berdsen BR-10D – bardzo dobry model z pamięcią poprzednich ustawień

1. Osuszacz powietrza Maltec DH-20000 Electronic

Maltec DH-20000 o wydajności 20 l / 24h to najlepszy domowy osuszacz na rynku
Według nas na szczególną uwagę zasługuje produkt firmy Maltec. Osuszacz kondensacyjny DH-20000 to doskonały wybór do pomieszczeń o powierzchni 50 m2, a nawet większych lub całego domu.

JAKOŚĆ

CENA

Jest to zasługa wydajności urządzenia na poziomie 20 l na dobę. Dodając do tego moc rzędu 310 W, możemy liczyć na bardzo dobre osiągi. Jesteśmy w stanie je uzyskać tak naprawdę w dowolnym czasie poprzez wykorzystanie timera (opóźnienie włączenia/wyłączenia) oraz w każdych nawet chłodniejszych warunkach przy pomocy funkcji automatycznego odszraniania. Duży atut stanowi jednocześnie fakt, że nie musimy przy tym pamiętać o nieustannym opróżnianiu wody. Osuszacz powietrza Maltec wyposażono w stały odpływ oraz w zbiornik o pojemności 3,7 l. Przelanie pojemnika jest zatem niemożliwe, szczególnie że urządzenie posiada funkcję automatycznego wyłączania w przypadku zbyt wysokiego poziomu wody. Moment ten sygnalizowany jest 15 piknięciami.

Konstrukcja osuszacza ma niewątpliwy wpływ na jego gabaryty. Waga sprzętu to 13,5 kg. Przeniesienie takiego ciężaru może być problematyczne, dlatego urządzenie posiada specjalny uchwyt oraz zamontowane kółka, aby móc swobodnie je przestawić. Mimo tego wyposażenia przetransportowanie osuszacza między piętrami nadal może być wyzwaniem. Biorąc jednak pod uwagę, że po każdym wyłączeniu, musimy odczekać 3 minuty w celu ponownego uruchomienia kondensatora, to ciągłe przestawianie osuszacza może stanowić dyskomfort.

Jednak często nawet najlepsze osuszacze powietrza miewają drobne mankamenty. W tym modelu jest to wyświetlacz, który zważając na cenę urządzenia, mógłby być nieco większy i nowocześniejszy. Aczkolwiek mimo swoich rozmiarów jest on ciągle dość czytelny, a co najważniejsze umożliwia szybki odczyt poziomu wilgotności oraz regulację osuszacza co 5% w zakresie 40% – 80%. Wybieramy pożądaną wartość, jaką chcemy uzyskać, a urządzenie po jej osiągnięciu, unieruchomi się automatycznie.

Choć jak wspomnieliśmy, Maltec poradzi sobie z większymi pomieszczeniami, to nie polecamy go do garażu, gdzie panuje zazwyczaj zwiększona wilgotność, ani na nocną pracę sypialni z uwagi na emitowany hałas – 46 dB raczej zakłóci spokojny sen. Nie jest on także stworzony z myślą o suszeniu prania. Natomiast możemy regulować moc wiatraka na 2 poziomach, co może przynajmniej przyspieszyć proces suszenia.

Warto również wspomnieć o filtrze wstępnym. Co prawda, nie jest to urządzenie z funkcją oczyszczania, ale filtr doskonale pozbędzie się z powietrza drobin. Nie ma konieczności jego wymiany, gdyż można go po prostu wyjąć i wyczyścić np. odkurzaczem.

Poszukując solidnego osuszacza do pracy na większych powierzchniach, śmiało możemy polecić propozycję od marki Maltec.

2. Osuszacz Anslut 007015

Osuszacz powietrza Anslut o wydajności 10l / 24h to jedna z najlepszych alternatyw do mniejszych mieszkań
Produkt marki Anslut to jedno z najlepszych rozwiązań w przypadku dylematu, jaki kupić osuszacz powietrza do mieszkania o powierzchni do 50m2. Urządzenie zostało skonstruowane tak, aby skutecznie poradzić sobie z uporczywie nawracającym problemem wilgoci.

JAKOŚĆ

CENA

W ciągu dobry osuszacz powietrza Anslut jest w stanie pochłonąć 10 l wody z pomieszczenia. Dodając do tego moc na poziomie 200 W, możemy liczyć na dobrą stabilność pracy. Jednak jak wspomnieliśmy, takie parametry przyniosą zadowalające rezultaty w pokojach, w których panuje umiarkowana wilgotność.

Urządzenie również świetnie sprawdzi się również w bardzo wilgotnych, ale mniejszych pomieszczeniach, a więc np. jako osuszacze kondensacyjne do łazienki. Jego praca w sypialni wymagać będzie zabawy z timerem i ustawień bezpośrednio na okres dnia, ponieważ wydawany przez sprzęt hałas na poziomie 44 dB, mógłby znacznie utrudniać zaśnięcie. Natomiast wynoszenie osuszacza z pokoju na noc, nie będzie raczej zbyt komfortowe ze względu na wagę urządzenia, która wynosi 11 kg. Zwłaszcza, że model nie posiada wbudowanych kółek ani uchwytu, które pomogłyby nam w jego przeniesieniu. Tutaj warto również zwrócić uwagę, żę przy stosunkowo dużej wadze osuszacza, zbiornik na wodę mógłby być większy, ponieważ ma tylko 2l. Aczkolwiek kwestią przelania nie musimy się martwić, gdyż urządzenie wyposażone jest w automatyczny wyłącznik w przypadku zbyt wysokiego stanu wody w zbiorniku. Jednak pojemność pojemnika zmusza nas, do jego częstego opróżniania.

Chcąc tego uniknąć, możemy podłączyć odpływ na stałe. Przy codziennym użytkowaniu będzie to o wiele bardziej komfortowe. Szczególnie że do wyboru mamy funkcję ciągłego odprowadzania wilgoci lub wybór jednego z trzech poziomów regulacji (40%, 50%, 60%). Przełączanie pomiędzy nimi jest niezwykle łatwe, bowiem prostota obsługi urządzenia, to kwestia, o którą w szczególności zadbał Ansult. Osuszacz powietrza wyposażony jest jedynie w wyłącznik/włącznik oraz przełącznik wyboru trybu. Natomiast wszystkie komunikaty dotyczące pracy urządzenia tj. konieczność opróżnienia zbiornika, sygnalizowane są przez lamki kontrolne. Brak sygnału dźwiękowego może wydawać się początkowo małym utrudnieniem, ale po zapoznaniu się z funkcjonowaniem urządzenia, można się do tego przyzwyczaić. Warto również wspomnieć o tym, że choć Anslut 007015 nie może pochwalić się dedykowaną funkcją oczyszczania powietrza, to w zamian posiada łatwo zdejmowany filtr. Wystarczy go umyć w ciepłej wodzie, by cieszyć się jego czystym powietrzem.

Osoby, którym zależy na trochę mniejszym, ale wydajnym osuszaczu, bez wahania mogą zdecydować się na zakup tego modelu.

3. Osuszacz Carruzzo Q34J

Czarny osuszacz Carruzzo, doskonały do pojedynczych, małych pomieszczeń
Nie można przejść obojętnie obok funkcjonalności, które oferuje model firmy Carruzzo. Osuszacz powietrza opinie najlepszego stopnia zdobył wśród rodziców z małymi dziećmi. Też uważamy, że model ten najlepiej sprawdzi się w małych sypialniach ze względu na poziom hałasu.

JAKOŚĆ

CENA

Naszym zdaniem przeznaczenie do małych pomieszczeń wynika głównie z oferowanej wydajności tego niedużego urządzenia. Pochłaniacz wilgoci Carruzzo posiada wydajność na poziomie jedynie 700 ml / 24h. Wpływa ona na to, że model nie poradzi sobie na mocno zawilgoconych, dużych powierzchniach. Zwłaszcza że moc sprzętu także jest niska, bo wynosi zaledwie 65 W. Mocniejsza cyrkulacja jest więc niemożliwa, nie mówiąc już o używaniu osuszacza do np. suszenia prania. W tym celu niezbędna byłaby przynajmniej możliwość ustawienia poziomu wiatraka, której ten model niestety nie posiada.

Jednak spełni on najważniejszą funkcję, mianowicie stopniowo upora się z nadmiarem wilgoci w pomieszczeniach. Jej nadmiar powędruje do 2,2 l zbiornika. Choć jest to niewielka pojemność, to w stosunku do wydajności urządzenia, jest to wartość całkowicie wystarczająca. O osiągnieciu maksymalnego poziomu wody poinformuje nas czerwona dioda LED, zaś osuszacz wyłączy się automatycznie, aby uniknąć przelania.

Jeśli chcielibyśmy przenieść osuszacz do innego pokoju lub łazienki, to nie będą nam potrzebne w tym celu wbudowane kółka. Urządzenie jest bardzo lekkie, bo waży jedynie 2,5 kg, a więc w tym przypadku mobilność jest niewątpliwą zaletą modelu.

Natomiast nie jest to proste zadanie, aby zakupić dobry osuszacz powietrza. Jaki wybrać, aby był on funkcjonalny i jednocześnie estetyczny, to dylematy, które często stanowią nie lada wyzwanie. Marka Carruzzo postanowiła połączyć te dwie cechy. Urządzenie charakteryzuje nowoczesny wygląd, dzięki wbudowanym różnokolorowym wskaźnikom LED. Dołączając do tego niski poziom hałasu (35 dB), możemy śmiało postawić osuszacz w sypialni i będzie się on pięknie w niej prezentował, nie zakłócając nam nocą snu. Tutaj warto teżw wspomnieć, że poza wilgocią urządzenia zadba też o czystość powietrza. Dzięki funkcji oczyszczania metodą UV, która zapobiega rozwojowi roztoczy, bakterii i grzybów, wybierając Carruzzo, otrzymujemy oczyszczacz i osuszacz powietrza w jednym.

Podsumowując, tę propozycję szczególnie polecamy osobom, które w tego typu urządzeniach cenią sobie przede wszystkim mobilność. Do sypialni, łazienki, garderoby czy spiżarni Carruzzo nada się znakomicie, eliminując problem niechcianej wilgoci. Jeżeli natomiast chcemy osuszyć większą przestrzeń, to powinniśmy jednak zdecydować się na mocniejsze urządzenie, ponieważ ten model może nas niestety niemiło zaskoczyć.

4. Osuszacz Warmtec ODT-20 z wifi

Warmtec ODT-20 z Wifi to najnowocześniejsze urządzenie dla fanów rozwiązań SMART
Ten model oferuje zdecydowanie więcej niż standardowe osuszacze powietrza. Ranking nie mógł zatem pominąć rozwiązania od firmy znanej z produkcji klimatyzatorów – Warmtec.

JAKOŚĆ

CENA

ODT-20 to skuteczny sposób na walkę z wilgocią w dużych pomieszczeniach. Jego wydajność sięga 20 l na dobę. Takie parametry bardzo często cechują dobry osuszacz przemysłowy (np. taki dedykowany na budowę). Urządzenie możemy jednak być swobodnie używane w całym domu, a dzięki dużej mocy wcale nie musi być zbyt często przestawiane. Jednak to co jest bardzo ważne to fakt, że dzięki funkcji odszraniania osuszacz można postawić nawet w chłodniejszej piwnicy.

Osuszacz powietrza Warmtec posiada największy w zestawieniu zbiornik na wodę o pojemności 4,2 l. Nie musimy martwić się o konieczność częstego opróżniania pojemnika. Jeśli osiągnie on maksymalny poziom, to poinformuje nas o tym dość głośny sygnał dźwiękowy, który wynika z naturalnie sporej głośności urządzenia na poziomie 41 dB. Możemy zdecydować się także na zamontowanie wężyka i stałe odprowadzanie wody. Ponownie konstrukcja urządzenia rzutuje na jego całkowity gabaryt. Waga osuszacza wynosi 12,2 kg. Jednak dzięki wyposażeniu go w uchwyt oraz kółka, bez problemu przeniesiemy go w obrębie tego samego piętra.

Oprócz tego osuszacz Warmtec może poszczycić się obecnością trzech specjalnych trybów pracy. Pierwszy najbardziej podstawowy to osuszanie, które umożliwia nam ustalenie poziomu wilgotności w przedziale od 35% do 80%. Kolejny to cyrkulacja powietrza. Ten program nie ma wpływu na stan wilgotności w pomieszczeniu, ale za to może zastąpić nam tradycyjny domowy cyrkulator. Pomocny w tym aspekcie będzie także wbudowany filtr powietrza, dzięki któremu możemy dodatkowo pozbyć się zanieczyszczeń. Wystarczy go regularnie czyścić pod bieżącą wodą. Jednak za jeden z najważniejszych atutów uznaje się fakt, że jest to osuszacz z funkcją suszenia prania. W tym trybie poziom wilgotności ustalany jest automatycznie.

Warmtec ODT-20 to najlepszy osuszacz powietrza pod względem oferowanych technologii. Jako jedyny w naszym rankingu posiada opcję podłączenia do sieci WiFi i sterowania osuszaczem z poziomu aplikacji. Poza wprowadzaniem wszelkich zmian możemy je także monitorować i odczytywać, co stanowi duże udogodnienie podczas codziennego użytkowania. Można skorzystać także z klasycznego panelu sterującego i wprowadzać ustawienia (tj. timer) manualnie, aczkolwiek naszym zdaniem przyciski są rozmieszczone zbyt blisko siebie, co może wpłynąć na trochę mniejszy komfort ich używania.

Model ten stanowi idealny przykład rozwiązania do domów inteligentnych, który jednocześnie pomoże się pozbyć problemów związanych z nadmierną wilgocią, parującymi oknami czy też długo wysychającym praniem.

5. Osuszacz Berdsen BR-10

Berdsen BR-10 sprawdzi się dobrze jako alternatywny domowy osuszacz powietrza
Ten model zawiera niemal wszystkie funkcjonalności, którymi powinien cechować się domowy osuszacz powietrza. Ranking nie byłby więc pełny, gdybyśmy pominęli pochłaniacz wilgoci Berdsen, który spełni wymagania najbardziej wymagających użytkowników.

JAKOŚĆ

CENA

Model od firmy Berdsen to naprawdę dobry osuszacz powietrza do domu o umiarkowanym poziomie wilgotności, którego powierzchnia nie przekracza 50 m2 lub małych, bardzo wilgotnych pomieszczeń. Jest w stanie pochłonąć 10 l wody w ciągu 24 h, a więc na większych przestrzeniach mógłby nie pracować aż tak efektywnie. Ponadto taki poziom wydajności w połączeniu z mocą rzędu 180 W gwarantuje stabilną pracę urządzenia, a jednocześnie pozwoli znacznie obniżyć rachunki za prąd nawet przy długotrwałym działaniu.

Osuszacz Berdsen został wyposażony w pojemny zbiornik na wodę (3,5 l), aby ograniczyć konieczność jego częstego opróżniania. Nie musimy także stale kontrolować poziomu wody w obawie o przelanie, ponieważ osuszacz posiada automatyczny wyłącznik po osiągnięciu maksymalnego stanu wody. Zaś komunikat przypominający o opróżnieniu zbiornika otrzymamy zarówno w formie sygnału dźwiękowego, jak i wizualnego tj. zmiana koloru diody. Warto jednak wspomnieć tutaj o funkcji, którą mogą poszczycić się nieliczne modele na rynku. Mowa o automatycznym powrocie osuszacza do pracy, po opróżnieniu i ponownym włożeniu zbiornika, co stanowi duże udogodnienie dla użytkowników. Powracając do możliwości odprowadzania wody, możemy także skorzystać z opcji podłączenia stałego dopływu. Niestety wężyk trzeba będzie zakupić osobno, gdyż nie jest on dołączany do całego zestawu.

Oczywiście elementy te mimowolnie wpływają na zwiększoną wagę sprzętuna . Aczkolwiek, mimo że na wynosi ona 12 kg, to przeniesienie osuszacza nie stanowi problemu. Model ma wbudowane kółka i uchwyty, dzięki którym możliwość przetransportowania urządzenia jest o wiele prostsza. Nie polecamy jednak przenoszenia osuszacza do sypialni, ponieważ emitowany przez niego dźwięk na poziomie 42 dB potrafi znacząco utrudniać komfortowe przespanie nocy.

Osoby zakupujące osuszacz powietrza Berdsen z myślą o suszeniu prania, muszą wziąć pod uwagę, że urządzenie przyspieszy sam proces suszenia (wykorzystując chociażby funkcję ciągłego osuszania), ale nie posiada dedykowanego w tym celu programu. Jednak na tym nie koniec atutów tego modelu, bowiem urządzenie zapewnia duży komfort użytkowania w sytuacjach awaryjnych. Mianowicie po odłączeniu prądu, wszystkie ustawienia zostają zapamiętane. Oszczędzamy dzięki temu czas na wprowadzanie ponownych zmian w pracy osuszacza.

Działanie Berdsen BR-10 śmiało można porównać do osuszacza Anslut 007015. Oba modele cechuje wysoka jakość oraz wydajność, która pomoże skutecznie pozbyć się wilgoci z mieszkania.