Jaki parowar kupić? Ranking parowarów elektrycznych

Aktualizacja: Luty 2020

 1. Amica PT3011
 2. Tefal VC1401
 3. Zelmer 37Z011 ZSC1200X
 4. Philips HD9170/91
 5. Morphy Richards 48780 IntelliSteam
 6. Poradnik wyboru parowara

Porównanie najlepszych parowarów:

MODELMoc [W]
Pojemność [l]
Liczba pojemników
Sterowanie
Regulacja temp.
Wskaźnik poziomu wody
Amica PT3011
900
9
3
Wyświetlacz
TAK
TAK
Tefal VC1401
900
6
2TimerNIE
TAK
Zelmer 37Z011 ZSC1200X
900
8
3Wyświetlacz
TAK
TAK
Philips HD9170/91
1350
9
3Wyświetlacz
TAK
TAK
Morphy Richards 48780 IntelliSteam
1600
8,2
3Wyświetlacz
TAK
TAK

Najlepsze parowary – Ranking parowarów 2019

 

1. Amica PT3011

Amica PT3011

Parowar Amica PT3011 to urządzenie o pojemności 9 litrów – to dużo. Taka pojemność pozwala na przygotowywanie jednorazowo większych ilości potraw, dzięki czemu można zrobić obiad dla rodziny.

Dodatkowo trzy pojemniki dają możliwość gotowania jednocześnie trzech różnych rodzajów posiłków – na przykład warzyw, mięsa i… to, na co akurat przyjdzie ochota. Trzeba tu zaznaczyć, że Amica parowar wyposażono w oddzielną miskę do przygotowania ryżu oraz zupy. Dzięki temu łatwiej wykorzystać urządzenie na różne sposoby.

Trzeba przy tym wspomnieć, że niestety długie gotowanie nie jest aż tak bezproblemowe, jak mogłoby się wydawać. Podczas przygotowywania dań, które trwa dłużej, konieczne jest uzupełnianie wody co jakiś czas. Dodatkowo parowar Amica PT 3011 Lunaris wyposażony jest w aż sześć automatycznych programów gotowania. Pozwala to dopasować sprzęt do swoich indywidualnych potrzeb oraz przygotować idealne, pyszne dania.

Opcja podtrzymywania temperatury pomaga zachować odpowiedni poziom ciepła przez cały czas przygotowywania potrawy. System działa automatycznie, co daje pewność, że dania gotują się tak, jak powinny i nie trzeba dodatkowo pilnować temperatury. Parowar Amica PT 3011 ma również wygodny i czytelny wyświetlacz LCD. Po pierwsze zapewnia on urządzeniu stylowy wygląd, ale nie to jest najważniejsze. Ekran pozwala w łatwy sposób wybrać żądany program gotowania, dzięki czemu nie jest konieczne zapoznawanie się z instrukcją. Obsługa urządzenia jest prosta oraz intuicyjna.

Potrawy przygotowane w parowarze Amica PT3011 są niezwykle aromatyczne. Jest tak za sprawą aromatyzera, czyli pojemnika na zioła. Można umieścić w nim ulubione przyprawy, dzięki czemu potrawy podczas gotowania przenikają ich zapachem. Pojemnik na zioła wpływa nie tylko na apetyczny zapach dań, ale sprawia również, że są bardziej zdrowe. Amica Lunaris pt 3011 wyróżnia się również ciekawym i praktycznym rozwiązaniem, jakim jest specjalny schowek na przewód. Dzięki temu, że przewód można schować, zajmuje mniej miejsca, a to znacząco ułatwia przechowywanie nawet w małych kuchniach. Z drugiej jednak strony – przewód jest dość krótki, a to z kolei zmniejsza nieco komfort z korzystania ze sprzętu. Trzeba bowiem ustawiać parowar w pobliżu gniazdka elektrycznego, a to nie zawsze jest możliwe.

Amica PT 3011 Lunaris to produkt cenionej, polskiej marki, masz więc pewność, co kupujesz i w co inwestujesz – to niewątpliwy plus. Trzeba jednak sprawiedliwie przyznać, że sprzęt ten nie został przemyślany do końca, a problem sprawiają kwestie higieny. Po pierwsze, urządzenia nie można myć w zmywarce, co wiele osób może uznać za mało wygodne. Dodatkowo, parowar Amica PT3011 dość trudno się czyści, warto więc mieć to na uwadze.


Amica PT3011

Zalety

Zalety
 • Polski producent
 • 3 pojemniki i 9 l pojemności
 • Miska na ryż/zupę
 • 6 programów gotowania
 • Wyświetlacz LCD
 • Pojemnik na zioła
 • Schowek na przewód
 • Funkcja podtrzymywania temperatury

Wady

Wady
 • Ciężko się czyści
 • Nie można myć w zmywarce
 • Konieczność uzupełniania wody w trakcie dłuższego gotowania
 • Krótki przewód zasilający

 

2. Tefal VC1401

Tefal VC1401

Parowar Tefal VC1401 to bardzo pomocne urządzenie, które będzie doskonałym wsparciem dla każdego kucharza. Wszyscy, którzy zechcą gotować na parze – co jest nie tylko szybsze, lecz i zdrowe – mogą śmiało zdecydować się na ten model.

Parowar Tefal Steam Cuisine posiada naprawdę wiele zalet. Przede wszystkim jest to model bardzo łatwy w obsłudze i o dużej dostępności. Na pewno będzie można go nabyć w wielu sklepach, a niska cena sprawia, że każdy będzie mógł sobie pozwolić na zakup tego urządzenia. Parownik Tefal do gotowania na parze zajmuje niewiele miejsca. Dzięki temu jest odpowiedni nawet do małej kuchni, w której trzeba ograniczać się ze względu na małą ilość dostępnego miejsca. Z łatwością zmieści się w szafce, ale może także stać na blacie i czekać na bycie potrzebnym. Na pewno nie zagraci blatu, a ponieważ prezentuje się bardzo estetycznie i nowocześnie, może wręcz podnieść atrakcyjność wizualną całej przestrzeni.

Sprzęt do gotowania na parze Tefal VC 1401 szybko się nagrzewa i szybko przygotowuje potrawy. To olbrzymie ułatwienie dla osób, które nie lubią gotować, a życie w biegu sprawia, że potrzebują coś szybko zjeść – jednocześnie nie chcą jednak zapychać się fast foodami, tylko zadbać o swoje zdrowie. Urządzenie do gotowania na parze Tefal posiada moc 900 W, co niestety nie jest najlepszym wynikiem w naszym zestawieniu, jednak pozwala na sprawne szykowanie pożywienia.

Sterowanie przez Timer i wskaźnik poziomu wody to kolejne plusy jego obsługi. Sprzęt marki Tefal – urządzenie do gotowania na parze – wyposażono również w możliwość dolania wody w trakcie gotowania. Można więc uzupełnić jej stan, żeby produkty mogły się jeszcze trochę pogotować. Niestety, Tefal parowar VC1401 posiada tylko 2 poziomy gotowania, co jest najgorszym wynikiem w naszym zestawieniu. Ma też najmniejszą pojemność, biorąc pod uwagę wszystkie urządzenia tego rodzaju, które trafiły do naszego rankingu. Parowar marki Tefal posiada jedynie 6 litrów pojemności, co ogólnie nie jest złym wynikiem, jednak zdecydowanie jego pojemność mogłaby być nieco lepsza.

Timer sterowany mechanicznie jest niewątpliwie dobrym rozwiązaniem, ale gdyby parowar Tefal VC140131 posiadał wyświetlacz, na pewno jego obsługa byłaby jeszcze przyjemniejsza i prostsza, a on sam prezentowałby się bardziej nowocześnie. Parowar Tefal Vitacuisine nie jest też niestety urządzeniem na długie lata. Niektórzy użytkownicy skarżą się, iż pojemniki pękają, a sprzęt nie posiada części zastępczych, które mogłyby zostać użyte w takim wypadku. Może to wpłynąć negatywnie na chęć zakupu tego modelu. Taka sytuacja z pewnością nie pojawi się u każdego, ale takie ryzyko istnieje i trzeba brać je pod uwagę.

Minusem jest również brak regulacji temperatury, co w tej chwili jest już dość popularną funkcją. Niewątpliwie parowar Tefal VC 1401 to sprzęt popularny i pozwalający na szybkie przygotowywanie zdrowych posiłków, którego ogromną zaletą jest cena i łatwa dostępność. Jeśli jednak ktoś chce kupić dla siebie i swojego domu jakiś sprzęt na długie lata, być może powinien zastanowić się nad innymi modelami, żeby później nie żałować.

TEFAL convenient series VC 140131

Parowar Tefal VC1401 to najczęściej wybierany parowar wśród użytkowników


Tefal VC1401

Zalety

Zalety
 • Zajmuje niewiele miejsca
 • Niska cena
 • Szybko się nagrzewa
 • Łatwa obsługa
 • Łatwo dostępny

Wady

Wady
 • Tylko 2 poziomy gotowania
 • Najmniejsza pojemność spośród zestawienia
 • Brak regulacji temperatury
 • Brak wyświetlacza
 • Brak części zastępczych

 

3. Zelmer 37Z011 ZSC1200X

Zelmer 37Z011 ZSC1200X

Parowar Zelmer to urządzenie idealne dla całej rodziny. Dzięki niemu można w prosty sposób i w krótkim czasie przygotować cały posiłek dla kilku osób. Szybkość działania to jedna z większych zalet tego urządzenia.

Dzięki temu, że Zelmer parowar nagrzewa się bardzo szybko, nie trzeba długo czekać, aż będzie gotowy do pracy. Ma to znaczenie szczególnie wtedy, gdy na smaczny obiad czekają głodni członkowie rodziny. Producent nie dodał jednak do zestawu z parowarem książki z przepisami, które można wykorzystać.

Trzeba jednak zauważyć, że sprzęt nie będzie stanowić ozdoby kuchni ze względu na niezbyt ciekawy design. Nie każdemu przypadnie do gustu jedyna opcja kolorystyczna, w jakiej dostępny jest Zelmer parowar 37z011 – czyli fioletowa. Prawdopodobnie również nie będzie się wpisywał w styl wielu kuchni, ale zawsze można urządzenie schować, gdy nie jest akurat potrzebne. Będąc przy budowie należy dodać, że model 37z011 został stworzony z niezbyt wysokiej jakości plastiku. Materiał ten niestety ma tendencję do pękania przy dłuższym użytkowaniu.

Parowar o mocy 900 W nagrzewa się szybko, a dodatkowo wyposażony jest w trzy przezroczyste, oddzielne pojemniki. Można więc gotować jednocześnie trzy rodzaje potraw, bez niepotrzebnego czekania. Sprawia to, że proces przygotowywania posiłku znacząco się skraca. Pojemność urządzenia to 8,5 litra. Taka pojemność pozwala na gotowanie posiłku jednocześnie dla czterech osób. Trzeba jednak mieć na uwadze, że przy tak częstym użytkowaniu może dość do awarii. Jeśli chodzi o parowar Zelmer opinie wskazują na awaryjność tego modelu – użytkownicy zwracają uwagę, że jest to sprzęt wadliwy. Parowar Zelmer 37z011, poza trzema głównymi pojemnikami do gotowania, ma również oddzielną podstawkę – ruszt. Można na nim przygotować jajka, a specjalny pojemnik na ryż lub zupę jeszcze bardziej usprawnia gotowanie.

Zelmer 37z011 to urządzenie, z obsługą którego poradzi sobie każdy, nawet osoby mniej zaznajomione z technologią. Parowar jest intuicyjny, a 9 automatycznych trybów gotowania znacząco usprawnia przygotowywanie posiłków. Co więcej, urządzenie wyposażone jest także w funkcję podtrzymywania temperatury, co daje pewność, że potrawy przyrządzane są w odpowiedniej temperaturze – a zatem będą smaczne i zdrowe. Dodatkowo w urządzeniu znajduje się aromatyzer, czyli pojemnik, w którym można umieścić ulubione zioła oraz przyprawy. dzięki temu gotowane dania mogą być jeszcze bardziej aromatyczne i smakowite.

Ważną kwestią jest czyszczenie parowaru. W przypadku urządzenia Zelmer do gotowania na parze nie jest to takie proste. Czyszczenie jest dość trudne i nie zawsze da się usunąć wszystkie resztki. Skutek jest taki, że część pozostałości wpada do odpływu. Trzeba tu również zauważyć, że grzałka w tym modelu dość szybko zachodzi kamieniem, trzeba więc regularnie sprawdzać jej stan.


Zelmer 37Z011 ZSC1200X

Zalety

Zalety
 • Szybko się nagrzewa
 • Aż 9 programów gotowania
 • Ruszt na jajka i pojemnik na zupę
 • Funkcja utrzymywania temperatury
 • 3 pojemniki
 • Łatwa obsługa

Wady

Wady
 • Słaba jakość plastików
 • Grzałka zachodzi kamieniem
 • Niezbyt atrakcyjny design
 • Trudne czyszczenie
 • Użytkownicy skarżą się, że wadliwy
 • Brak książki z przepisami

 

4. Philips HD9170/91

Philips HD9170/91

Parowar Philips to urządzenie, które w znaczący sposób ułatwia gotowanie, zwłaszcza zdrowe gotowanie na parze. Philips jako znana i doceniana forma także tym razem staje na wysokości zadania.

Użytkownicy parowaru chwalą go za pojemność, szybkość gotowania i łatwość obsługi. Warto jednak przyjrzeć się poszczególnym cechom urządzenia z osobna, omówić jego wady i zalety. Parowar pracuje z mocą 1350 W oraz napięciem 220–240 V. Został w całości wykonany z plastiku i metalu. Posiada trzy osobne kosze do gotowania o pojemnościach 2,6/ 2,8/ 3,2 litra, co łącznie daje aż 9 litrów – to spora zaleta produktu, dzięki niej można używać go do gotowania dużych porcji. Pojemność zbiornika wody, napełnianego z zewnątrz, wynosi 1,5 litra. Philips HD9170 91 to solidne urządzenie, posiadające stopy antypoślizgowe oraz nienagrzewające się uchwyty.

Zegar cyfrowy i elektroniczny programator czasowy wspomagają kontrolę pracy urządzenia. Programowanie posiłku sprawia, że planowanie gotowania staje się łatwiejsze, a minutnik podpowiada, kiedy należy dokładać kolejne kosze. Zegar informuje, że danie jest już gotowe. Bardzo wygodną funkcję stanowi także wskaźnik konieczności uzupełnienia wody, który nie tylko wyświetla się, ale też emituje sygnał dźwiękowy. Użytkownik ma możliwość regulowania temperatury, może też skorzystać z bardzo praktycznej funkcji podtrzymywania ciepła – przydaje się, gdy nie każdy z domowników pojawia się na obiedzie w tym samym czasie. Lepszą organizację umożliwia także tryb Turbo Start. Dzięki niemu cały proces gotowania zachodzi szybciej, a parownik Philips w ciągu kilku sekund zyskuje temperaturę konieczną do skutecznego gotowania na parze. Funkcja zapewnia nie tylko oszczędność czasu, ale też sprawia, że przygotowany posiłek nie rozgotowuje się i nie traci zbyt wielu składników odżywczych w czasie, gdy parowar osiąga wymaganą temperaturę. Philips do gotowania na parze zapewnia dokładne określenie czasu przygotowywania produktów w każdym pojemniku, dzięki czemu niemal nie zdarza się, że cześć jedzenia jest rozgotowana, a część przegotowana.

Niektórzy użytkownicy twierdzą jednak, że jedzenie w najwyżej położonym pojemniku gotuje się wolniej, niż w pojemnikach położonych niżej. Konstrukcja parowaru nie jest więc idealna, choć widać, że została dokładnie przemyślana. Wartym uwagi rozwiązaniem, które czyni użytkowanie produktu bezpieczniejszym, jest system zabezpieczający przez przegrzaniem i przypadkowym włączeniem pustego parowaru. Philips parowar to urządzenie na miarę nowoczesnej kuchni. Wygodę użytkownika wspomaga wiele cech produktu – między innymi możliwość wygodnego, zewnętrznego uzupełniania wody czy pojemnik na przyprawy na dnie. Wsypanie przypraw do środka sprawia, że cała potrawa gotowana w parowarze przechodzi ich aromatem. Części parowaru nadają się do mycia w zmywarce.

Podtrzymywanie ciepła utrzymuje posiłek w stanie “gotowym do podania”. Wadę może stanowić bardzo krótki kabel (o długości metra). Ze względu na niego urządzenie musi stać blisko źródła zasilania lub być podłączone do przedłużacza. W zestawie z urządzeniem znajduje się także wygodny ruszt do jajek oraz broszura z przepisami, która pozwoli nowemu użytkownikowi obyć się ze specyfiką gotowania w parowarze. To łatwy wstęp do szybszego, bardziej zorganizowanego przygotowywania posiłków. Philips HD9170 to parowar dobrej jakości, umożliwiający łatwe gotowanie na parze i nie tylko na parze. Jest urządzeniem przemyślanym i nowoczesnym. Nie oznacza to jednak, że brak mu wad. Wśród najistotniejszych wymienia się drogie części zamienne.


Philips HD9170/91

Zalety

Zalety
 • Pojemność 9l i 3 pojemniki
 • Możliwość regulacji temperatury
 • Funkcja podtrzymywania temperatury
 • Elektroniczny programator czasowy
 • Pojemnik na przyprawy
 • Funkcja turbo
 • Ruszt do jajek
 • Broszura z przepisami

Wady

Wady
 • Krótki kabel zasilania
 • Drogie części zamienne
 • Na najwyższym poziomie jedzenie wolniej się gotuje

 

5. Morphy Richards 48780 IntelliSteam

Morphy Richards 48780 IntelliSteam

Morphy Richards Intellisteam to najdroższy z parowarów ujętych w zestawieniu. Choć został zaprojektowany nowocześnie i ciekawie, opinie o tym produkcie pozostają podzielone. Z pewnością nie jest nijaki – parowar ma swoje wyraźne wady oraz istotne zalety.

Firma, która stoi za jego produkcją należy do mniej znanych na polskim rynku. Powstała w wielkiej Brytanii przed II wojną światową i od początku starała się projektować urządzenia AGD, które będą powszechnie dostępne. Stąd stosunkowo przystępne ceny, ale też nie najwyższej jakości wykonanie. Co dokładnie świadczy na plus, a co na minus o tym parowarze?

Parowar Morphy pracuje z mocą 1600 W, co stanowi najwyższą moc spośród parowarów opisanych w zestawieniu. Jest jednopoziomowy, co oznacza, że pojemniki nie znajdują się jeden nad drugim, jak w większości parowarów, tylko obok siebie. To z jednej strony zapewnia równomierne dogotowywanie potraw, a z drugiej urządzenie zajmuje sporo miejsca na blacie. W podstawie znajdują się trzy osobne pojemniki, a do tego w zestawie są także 3 dodatkowe – na ryż (produkty sypkie), sos oraz ryby. Każdy z nich posiada osobne elementy grzewcze, dzięki czemu można używać ich osobno i osobno regulować temperaturę. Łączna pojemność komór wynosi 8,2 litra, co sprawia, że w parowarze można gotować nawet dla liczniejszej rodziny czy gości.

Ułatwienie dla użytkownika i zabezpieczenie stanowi automatyczne wyłączanie. Parowar posiada także minutnik pozwalający lepiej kontrolować proces przygotowywania posiłków. Za komfort odpowiada też wygodna funkcja podtrzymywania ciepła do 40 minut po zakończeniu gotowania. Pojemniki wykonano z tworzywa sztucznego, co obniża nieco wagę i cenę urządzenia, niestety nie wpływa pozytywnie na jego jakość i wytrzymałość. Użytkownicy stosunkowo często skarżą się na pękanie pojemników. Parowar Morphy Richards posiada zaprogramowane czasy gotowania dla popularnych potraw i produktów (między innymi dla kurczaka, ryżu, ryb, sosów, warzyw), co sprawia, że obsługa jest dość intuicyjna. Co więcej, użytkownik może sam wprowadzić do pamięci urządzenia dane o czasie gotowania konkretnych potraw lub potraw nietypowych, które już raz przyrządził i chciałby wrócić do nich w przyszłości. To znacznie odciąża gotującego.

Morphy Richards 48780 nie należy do parowarów, które zmieszczą się w każdej kuchni. Jest jednopoziomowy, zajmuje naprawdę sporo miejsca. W dodatku użytkownik nie może w pełni swobodnie decydować o tym, gdzie go postawi, ponieważ kabel jest bardzo krótki (zaledwie metr długości). Konieczne jest ulokowanie urządzenia koło gniazdka elektrycznego lub używanie przedłużacza. Warto za to podkreślić wygodę i łatwość samej obsługi urządzenia. Duży, wyraźny panel pomaga w wyborze trybu i regulowaniu temperatury, daje też wgląd o pozostałym czasie gotowania dla poszczególnych komór. Zewnętrzny pojemnik na wodę sprawia, że można ją z powodzeniem uzupełniać nie przerywając gotowania. O takiej konieczności informuje wskaźnik poziomu płynu. Wszystkie pojemniki, akcesoria oraz tackę ociekową można z powodzeniem włożyć do zmywarki.

Dodatkową zaletą, ważną dla wielu użytkowników, jest estetyka produktu. IntelliSteam jest nowoczesny, dobrze prezentuje się także w minimalistycznych kuchniach. Pomimo kilku istotnych wad produktu, opisujące parowar Morphy Richards opinie są raczej zgodne. Użytkownicy opisują go jako dobry, skuteczny parowar, który znacznie ułatwia im gotowanie. Mimo niemałej ceny, w produkt warto zainwestować, by ułatwić sobie codzienne gotowanie i zminimalizować poświęcaną mu uwagę.


Morphy Richards 48780 IntelliSteam

Zalety

Zalety
 • Nowoczesny design
 • 3 oddzielne pojemniki
 • Regulacja temperatury każdego pojemnika
 • Najwyższa moc spośród zestawienia
 • Funkcja podtrzymywania ciepła
 • Możliwość mycia w zmywarce

Wady

Wady
 • Najdroższy z całego zestawienia
 • Jednopoziomowy – zajmuje dużo miejsca
 • Słaba jakość plastików – pękają
 • Krótki kabel zasilania

 

6. Jaki parowar kupić? Czym się kierować wybierając parowar?

W zdrowej diecie, ważne jest nie tylko to, co jemy, ale też jak przygotowujemy posiłki. Jeżeli zależy nam na zachowaniu wszystkich właściwości odżywczych, smażenie nie jest dobrym pomysłem. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest tradycyjne gotowanie, a jeszcze lepszym – gotowanie na parze. Urządzenia umożliwiające przygotowanie zdrowego posiłku są oferowane w wielu wariantach i odmianach. Jak wybrać właściwy model? Jaki parowar warto kupić?

Parowar, czyli urządzenie do gotowania na parze, umożliwia zachowanie większości witamin i pozostałych mikroelementów, obecnych w produktach żywnościowych. Jak wykazały badania, posiłki przygotowane na parze zachowują o 50 procent więcej cennych substancji niż te same dania, ugotowane w tradycyjny sposób – w wodzie. Dodatkowo, produkty żywnościowe poddane parowej obróbce termicznej, zachowują pełnię smaku i naturalny kolor. Same zalety? Tak, ale żeby móc cieszyć się zdrową, zbilansowaną dietą, najpierw należy wybrać odpowiedni parowar do gotowania na parze.

 

Do czego służy i jak działa parowar?

Zasada działania parowarów jest dość prosta – wykorzystując energię elektryczną, urządzenie podgrzewa zgromadzoną w zasobniku wodę. W te sposób, wytwarzana jest para wodna, która przenika przez produkty żywnościowe, zapewniając w ten sposób obróbkę termiczną. Należy podkreślić, że para nie jest gromadzona w komorze urządzenia. Dzięki temu, smaki potraw nie mieszają się. Takie rozwiązanie sprawia, że w trakcie jednego cyklu pracy, bez większego problemu można przygotować cały obiad, o ile konstrukcja urządzenia dopuszcza taką możliwość. Należy bowiem podkreślić, że nie każdy parowar elektryczny daje taką możliwość. Niektóre modele poradzą sobie z warzywami, ale z mięsem – niekoniecznie. Ten temat rozwiniemy nieco później.

 

Parowar czy szybkowar? Na co warto się zdecydować?

Niektóre osoby rozważają zakup szybkowaru jako mniej skomplikowaną alternatywę dla elektrycznych parowarów. Jest to ewidentny błąd, bowiem oba urządzenia mają inne przeznaczenie. Szybkowar to nic innego, jak garnek do szybkiego przyrządzania potraw, jednak nie metodą na parze, a tradycyjną. W odróżnieniu od zwykłych garnków, tego typu urządzenia pozostają szczelne. Sprawia to, że w procesie gotowania, powstaje wysokie ciśnienie, które znacząco skraca czas obróbki termicznej. Nie zachodzi tu jednak zjawisko gotowania na parze, więc szybkowar nie może być traktowany jako alternatywa dla parowaru.

Kolejny dość częsty dylemat sprowadza się do wyboru – kombiwar czy parowar? Tak jak w przypadku szybkowarów, kombiwary to zupełnie inne urządzenia. W tym przypadku, mówimy o misie z pokrywą, w której zachodzi zjawisko termoobiegu. Urządzenie to służy jednak do smażenia lub do pieczenia, a z gotowaniem na parze, nie ma nic wspólnego. Jak działa parowar? Zupełnie inaczej niż opisane urządzenia. W tym przypadku, dochodzi do wytworzenia pary wodnej, która przenika przez produkty żywnościowe, zatem tylko w tym przypadku mamy do czynienia z naprawdę zdrowym gotowaniem.

 

Parowar – jaki kupić? Na jakie cechy warto zwrócić uwagę?

Maszyna do gotowania na parze charakteryzuje się stosunkowo prostą budową i nieskomplikowaną zasadą działania, nie oznacza to jednak, że wybór właściwego modelu to “bułka z masłem”. O tym, jak bardzo będziemy zadowoleni z codziennego gotowania na parze, decydują kluczowe parametry urządzenia. Pierwszą cechą, którą należy mieć na uwadze, jest moc. To właśnie ten parametr decyduje o tym, jak szybko potrawa zostanie przygotowana. Warto jednak podkreślić, że wyższa moc oznacza większy pobór prądu, a co za tym idzie – także wyższe rachunki za energię elektryczną. Modele o mniejszej mocy są oszczędniejsze, należy jednak zaznaczyć, że wydłużony czas trwania obróbki termicznej potraw nie jest ich jedyną wadą. Mały parowar o niskiej mocy najlepiej sprawdzi się w przygotowywaniu warzyw. Gotowanie mięs, ryb i drobiu zdecydowanie nie będzie jego mocną stroną.

Ranking obejmuje urządzenia wszechstronne, z pomocą których można przygotować cały obiad. Najsłabsze modele – Amica PT3011, Tefal VC1401 i Zelmer 37Z011 ZSC1200X – legitymują się mocą na poziomie 900 W, a to całkiem spora wartość. Najwydajniejszy jest jednak Morphy Richards 48780 IntelliSteam. Ten model zapewnia aż 1600 W. Kolejna ważna cecha to ilość misek, w których umieszczane są produkty spożywcze. Jedna czy dwie miski to zdecydowana za mało, by w trakcie jednego cyklu przygotować kompletny obiad. Właśnie dla tego, polecane parowary są wyposażone w trzy pojemniki na żywność (parowar 3 poziomowy). Wyjątkiem jest tylko Tefal VC1401 – w tym modelu, producent zastosował dwa pojemniki, więc nie jest on tak wszechstronny.

Skoro mowa o cechach typowo użytkowych, kolejna ważna rzecz to pojemność zasobnika na wodę. To właśnie ten parametr decyduje o tym, czy w trakcie gotowania, konieczne będzie uzupełnianie wody. Największą pojemność w zestawieniu, bo aż 9 litrów, ma Philips HD9170/91 i Amica PT3011. Najlepsze parowary powinny informować o tym, ile wody pozostało w zbiorniku. Każdy z ujętych w zestawieniu modeli jest wyposażony w odpowiedni wskaźnik, co należy uznać za dużą zaletę polecanych urządzeń. Praktycznym udogodnieniem jest elektroniczny system sterowania, pozwalający na ustawienie kluczowych parametrów obróbki termicznej – temperatury i czasu trwania procesu. Dobry parowar powinien przecież zapewniać łatwą i intuicyjną obsługę. Jedyny model z zestawienia, w którym elektroniczny wyświetlacz został zastąpiony mechanicznym timerem, to Tefal VC1401. Cała reszta, zapewnia obsługę wszystkich funkcji za pomocą elektronicznego wyświetlacza.

Czy urządzenie na parę do gotowania powinno być wykonane ze szkła? Otóż, niekoniecznie. W tym przypadku, szkło miałoby więcej wad niż zalet. Zwiększona waga to jedno, pod uwagę należy brać także możliwość pęknięcia i mocne nagrzewanie w trakcie gotowania. Najlepszy szybkowar może być zatem wykonany z odpowiednio grubego plastiku i nie należy rozpatrywać tego w kategoriach wady.

 

Czy najlepszy będzie model elektryczny? A może istnieje alternatywny przyrząd do gotowania na parze?

Na rynku funkcjonują urządzenia do gotowania na parze, które nie wymagają zasilania elektrycznego. W tym miejscu należy wskazać na parowar bambusowy, bardzo popularny w kuchni azjatyckiej, jednak nadający się do przygotowania każdej potrawy. To nic innego, jak wykonane z bambusa pojemniki, które należy nałożyć na garnek lub wok. Alternatywą jest parowar na gaz. Nazwa ta dotyczy zestawu do gotowania na parze – garnka i specjalnego sita, który można zastosować na kuchence gazowej i na płycie ceramicznej lub indukcyjnej.

Taki przyrząd do gotowania na parze może zastąpić elektryczny parowar, jednak zdecydowanie korzystniej wypadają urządzenia na prąd. Dlaczego? Ponieważ pozwalają precyzyjnie kontrolować temperaturę (nie wszystkie), wyłączają się automatycznie, więc nie ma konieczności ich pilnowania, a po zakończonym gotowaniu, poinformują nas o tym, że posiłek jest gotowy (sygnałem dźwiękowym). Kolejną grupę urządzeń do gotowania na parze, stanowi parowar do zabudowy. Tak naprawdę, jest to nic innego, jak piekarnik z funkcją gotowania na parze. Jeżeli planujemy wykonać zabudowę kuchni, może okazać się to ciekawą alternatywą dla modeli wolnostojących, jedna w każdym innym przypadku, lepiej sprawdzi się wariant tradycyjny.

 

Podsumowanie – jaki parowar?

Parowar – mały czy duży? Mocny czy nieco słabszy? To w dużej mierze zależy od indywidualnych potrzeb, jednak faktem jest, że możliwość szybkiego przygotowania obiadu dla całej rodziny lub dla gości, to ogromny komfort. Jeżeli zatem można uprzyjemnić sobie kuchenne obowiązki, dlaczego tego nie zrobić? Polecane modele to urządzenia wysokiej klasy, które na pewno sprawdzą się codziennym użytkowaniu. Wystarczy więc wybrać urządzenie, najlepiej dostosowane do indywidualnych potrzeb.