Aktualizacja: Sierpień 2024

Pralka wirnikowa typu Frania to prawdziwa legenda czasów PRL. Współczesne pralki wirnikowe różnią się znacznie od modeli spotykanych w polskich domach na przełomie XX i XXI w. Obecnie pralki wirnikowe doceniają osoby, które często podróżują na długie dystanse (np. międzynarodowi kierowcy ciężarówek), właściciele domków letniskowych oraz fani wypadów z całą rodziną na kemping. Pralka wirnikowa znajdzie swoje zastosowanie też w domu, szczególnie u starszych osób, które nie radzą sobie z najnowszą technologią lub mają po prostu sentyment do pralki Frania z czasów PRL. Zastanawiasz się, czy pralka wirnikowa jest dla Ciebie? Sprawdź poniższy poradnik zakupowy, zanim kupisz nową pralkę wirnikową typu Frania. Jakie są rodzaje? Na co zwrócić uwagę? Wszystkie informacje znajdziesz poniżej.


Przeczytanie artykułu zajmie Tobie około 7 minut.

Spieszysz się? Od razu zobacz: RANKING najlepszych pralek wirnikowych »


Co to jest pralka wirnikowa?

Pralka wirnikowa (przez wiele lat znana pod nazwą pralka Frania) to rodzaj prostej pralki, która jest wyposażona w nieobracający się bęben. Skąd wzięła się nazwa pralka wirnikowa? Każda tego typu pralka jest wyposażona w wirnik, czyli specjalny rotor, który obraca się wokół własnej osi. Wirnik wzburza wodę, dzięki czemu wprawia w ruch ubrania i umożliwia wypranie się zawartości bębna.

Pralki wirnikowe nie potrzebują dostępu do bieżącej wody. Za każdym razem wlewasz wodę ręcznie — za pomocą wężyka dopływowego lub bezpośrednio do komory urządzenia. Po zakończonym cyklu prania lub wirowania wodę usuwasz także ręcznie. W tym celu możesz użyć tego samego wężyka lub otworzyć odpowiedni zawór i spuścić wodę do ogrodu lub kratki odpływowej w łazience.

Jakie są rodzaje pralek wirnikowych?

Współczesne pralki wirnikowe znacznie różnią się od tradycyjnej pralki Frania. Obecnie pralki te mają nowszą konstrukcję, dodatkowe funkcje, a nawet udogodnienia, które sprawiają, że używanie pralek wirnikowych nie jest tak czasochłonne i mozolne jak miało to miejsce w przypadku starych pralek Frania. Przed wyborem pralki wirnikowej zapoznaj się z najpopularniejszymi modelami tego rodzaju pralek. Jakie są typy pralek wirnikowych?

Pralka wirnikowa standardowa

Zwykła pralka wirnikowa (nazywana też standardową) to najpopularniejszy, a zarazem najprostszy model z dostępnych w sklepach pralek wirnikowych. Ten rodzaj pralek jest dostępny od 200 do nawet 1000 złotych w zależności od producenta i modelu. Pralka wirnikowa standardowa niestety nie posiada dodatkowych funkcji takich jak wirówka czy podgrzewacz wody.

Pralka wirnikową z wirówką

Pralko-wirówka to również popularny model wśród pralek wirnikowych. Nic dziwnego, bo cena modeli z wirówką zaczyna się od 200 zł, a funkcja odwirowywania wody z ubrań jest niezwykle przydatna. Pralka wirnikowa z wirówką jest dostępna w dwóch wersjach: z osobną komorą do wirowania lub z komorą zbiorczą do prania i do wirowania. Funkcja wirowania bardzo przyspiesza schnięcie ubrań, co jest niezwykle ważne szczególnie w podróży.

Pralka wirnikowa wielokomorowa

Wielokomorowa pralka wirnikowa składa się zazwyczaj z dwóch osobnych komór. Większa komora służy do prania ubrań (pomieści od 2 do 6 kg suchego prania), natomiast mniejsza komora przeznaczona jest do odwirowywania nadmiaru wody z ubrań (pomieści od 1,5 do 5 kg mokrego prania).

Pralka wirnikowa z podgrzewaniem wody

Ten rodzaj pralek jest wyposażony w specjalną grzałkę (najczęściej typu INOX). Po ustawieniu dedykowanego trybu pralka sama podgrzewa wodę do optymalnej temperatury. Chociaż te pralki są najdroższe (cena wynosi nawet 1000 zł) to funkcja podgrzewania wody bardzo przyśpiesza pranie. Nie musisz podgrzewać wody własnoręcznie — urządzenie zrobi to za Ciebie.

Jak wybrać pralkę typu Frania? Na co zwrócić uwagę?

Tradycyjna pralki wirnikowe nie oferowały zaawansowanych funkcji, a szczytem techniki była pralka Frania z wyżymaczką. Obecnie wybór modeli jest o wiele większy, a co za tym idzie, jest więcej parametrów, które musisz wziąć pod uwagę, wybierając model dla siebie. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze nowej pralki wirnikowej?

Wbudowana wirówka

Najprostsze pralki Frania nie posiadają tej dodatkowej funkcji. Zdecydowanie jednak zachęcamy do wyboru modelu, który dodatkową wirówkę posiada. Pralko-wiórki są bardzo wygodne. Możliwość automatycznego odwirowania ubrań z nadmiaru wody usprawnia i przyśpiesza proces schnięcia ubrań. Nie musisz wyżymać ubrań ręcznie, dlatego jest mniejsze ryzyko, że tkaniny i ubrania stracą swój kształt lub się zniszczą.

Wbudowana grzałka

Kolejne udogodnienie, które skraca czas prania. Wbudowana grzałka podgrzewa wodę bezpośrednio przed rozpoczęciem cyklu prania. Nie musisz podgrzewać wody ręcznie, co jest bardzo wygodne, szczególnie jeśli nie masz dostępu do ciepłej bieżącej wody. Co więcej, pralka wirnikowa z podgrzewaniem wody podnosi temperaturę do optymalnego poziomu, która pozwala na usunięcie zabrudzeń, a jednocześnie nie wpływa negatywnie na materiał.

Liczba komór

Pralki wirnikowe są dostępne w wersji jedno- lub dwukomorowej. Pralki dwukomorowe to modele z wirówką — jedna komora służy do prania, a druga do odwirowywania wody. Pralki jednokomorowe mogą, ale nie muszą mieć funkcji wirówki. Jeśli ją posiadają, wówczas oba etapy prania odbywają się w jednej komorze.

Wymiary i waga pralki

Pralki Frania są dostępne w wersjach turystycznych i standardowych. Turystyczna pralka to podróżny model w wersji mini. Ma mniejszą pojemność wsadu, waży od 5 do 10 kg i zajmuje mało miejsca. Jest polecana na kempingi, do domków letniskowych i turystycznych, a także w podróż samochodem czy ciężarówką. Zwykłe pralki wirnikowe są nieco większe oraz ważą więcej (od 10 do 20 kg), a przez to są trudniejsze w transporcie. W dalszym ciągu jednak nie zajmują tyle miejsca, co pralki automatyczne. Świetnie sprawdzą się w małych mieszkaniach i domkach na wynajem.

Pojemność pralki

Pralki wirnikowe mają dwa rodzaje pojemności: pojemność maksymalną wsadu do prania oraz pojemność wsadu do wirowania. Pojemność wsadu prania dotyczy każdej pralki wirnikowej. Wynosi maksymalnie do 6 kg w zależności od rozmiarów i konstrukcji modelu. Od niej zależy, ile suchej odzieży możesz wyprać za jednym razem. Z kolei pojemność wsadu do wirowania dotyczy tylko pralek z wirówką. Ta wartość jest zawsze mniejsza niż maksymalny wsad prania. Wynosi od 1,5 do 5 kg.

Materiał wykonania

Z jakiego materiału powinna być wykonana pralka wirnikowa Frania? Na rynku dostępne są dwa rodzaje modeli. Pierwszy typ pralek wirnikowych jest wykonany całkowicie z tworzywa sztucznego. Takie modele są lekkie, ale i wytrzymałe. Drugi typ to urządzenia wykonane przede wszystkim ze stali nierdzewnej (np. pralka Frania nowa wersja). Stalowy korpus jest o wiele cięższy od produktów z plastiku, ale jednocześnie zyskuje na wytrzymałości. Duży wybór materiałów sprawia, że musisz wybrać model, który odpowiada Twoim potrzebom.

Pralka wirnikowa czy standardowa? Które rozwiązanie sprawdzi się lepiej?

Pralki wirnikowe czy pralki standardowe? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Oba rodzaje pralek mają swoje zalety i wady, oferują inne funkcje, jak i udogodnienia, ale co najważniejsze — są przeznaczone do używania w nieco innych warunkach. 

Pralka wirnikowa Frania to model przenośny, który nie wymaga dostępu do sieci wodociągowej, a jedynie do prądu. Wodę doprowadzasz i odprowadzasz za pomocą wężyka lub spustu wody. To ogromny atut, jeśli szukasz przenośnej pralki, której użyjesz w trasie, zabierzesz samochodem na działkę czy długi kemping z całą rodziną. Oczywiście, pralek wirnikowych możesz używać w domu. Właśnie dlatego to lepszy wybór m.in. dla starszych osób, które są przyzwyczajone do urządzeń takich jak Frania pralka z czasów PRL. 

Pralka wirnikowa — jak działa?

Ogromną zaletą pralki wirnikowej jest nieskomplikowana budowa oraz prostota działania. Jak działa pralka typu Frania? Pralka wirnikowa ma wbudowany wirnik, czyli rotor wzburzający wodę w bębnie. To właśnie on sprawia, że woda zaczyna intensywnie krążyć wewnątrz urządzenia. Detergenty się rozpuszczają. Ubrania się piorą. Po zakończonym praniu musisz jedynie wylać wodę z pralki za pomocą dołączonego wężyka lub grawitacyjnego odprowadzania wody.

Jakie dodatkowe funkcje mają współczesne pralki wirnikowe?

Frania — pralka PRL nie oferowała zbyt wielu dodatkowych funkcji. Najnowocześniejszym rozwiązaniem na tamte czasy była dodatkowa wyżymaczka, która umożliwiała odciśnięcie nadmiaru wody z odzieży. Jednak jej używanie nadal zabierało dużo czasu i niosło ryzyko, że ubrania będą rozciągnięte, a nawet zniszczone. Współczesne pralki wirnikowe mają dodatkowe funkcje, które przyspieszają i ułatwiają pranie.

Pierwsza funkcja, która jest bardzo przydatna, to zamontowana wirówka. Pralko-wirówki typu Frania rozwiązują wiele problemów m.in. z odzieżą ociekającą wodą po zakończonym praniu. Teraz pozbędziesz się wody w szybki i prosty sposób. Wystarczy przenieść odzież do drugiej komory (jeśli masz model dwukomorowy) lub po prostu uruchomić cykl wirowania (jeśli jesteś posiadaczem pralki jednokomorowej). Po zakończonym wirowaniu pranie będzie mniej wilgotne, przez co wyschnie szybciej.

Druga funkcja, na którą warto zwrócić uwagę to podgrzewanie wody. Do każdej pralki wirnikowej wodę należy wlać ręcznie, a to oznacza nierzadko konieczność wcześniejszego podgrzania jej. Pralki wirnikowe ze wbudowaną grzałką wyręczają Cię — same podgrzewają wodę do odpowiedniej temperatury. To przydatna funkcja w miejscach, gdzie nie masz dostępu do ciepłej wody lub podgrzewanie byłoby bardzo czasochłonne.

Pralka wirnikowa typu Frania — legenda PRL wciąż popularna

Frania pralka PRL była prawdziwym hitem lat 80. i 90. Wiele osób korzystało z nich nawet na początku XXI wieku. Nie oznacza to wcale, że pralki Frania przeszły do lamusa! Seria Frania w dalszym ciąg jest produkowana, a najnowsze modele przypominają swoich poprzedników jedynie kształtem. Nowa pralka Frania oferuje m.in. podgrzewanie wody, solidny korpus ze stali nierdzewnej, wysoką moc (nawet do 1900 W) oraz stabilny silnik. W ofercie producenta znajdziesz także wolnostojące wirówki Dalia do kompletu.

Podsumowanie

Pralki wirnikowe nie są często spotykanym widokiem w domu, a modele Frania najszybciej znajdziesz w muzeum PRL. Jednak wcale nie oznacza to, że nie warto rozważyć posiadania takiej pralki. Modele wirnikowe nie zużywają dużo energii, potrzebują mało wody do prania — są więc bardzo energooszczędne i ekologiczne. Rodzice z dziećmi z pewnością docenią pralki wirnikowe turystyczne na wyjazdach i kempingach. Wirnikowa pralka w domu przyda się z kolei do odświeżania i prania ubrań w awaryjnych sytuacjach. Obecny wybór modeli, dodatkowych funkcji, rozmiarów, a nawet pojemności sprawia, że z pewnością znajdziesz model zaspokajający Twoje potrzeby.