Aktualizacja: Styczeń 2023

Kuchenka to istotny sprzęt, bez którego nie potrafilibyśmy się już obyć. Pomaga w przygotowywaniu posiłków – gotowaniu, duszeniu, pieczeniu czy podgrzewaniu. Obecnie w sklepach dostępnych jest jednak tak wiele modeli kuchenek wolnostojących, że potencjalni kupcy mają wielki problem w wybraniu czegoś odpowiedniego. W artykule wyjaśniamy co jest lepsze – kuchenka gazowa czy elektryczna? Omawiamy też jakie kuchnie gazowe z piekarnikiem elektrycznym wybrać! Na co dokładnie zwracać uwagę, kupując sprzęt dla siebie?

Jaką kuchenkę wybrać? – nasze zestawienie

Wszystkie kuchenki z naszego zestawienia posiadają gazową płytę grzewczą oraz elektryczny piekarnik. Wszystkie też posiadają klasę energetyczną A, a także 4 pola grzewcze. Jeśli jednak chodzi o wspomnianą wcześniej funkcję termoobiegu, nie występuje w kuchence Amica 57GEH2.33HZpTa. Przekłada się to jednak na jej cenę. Jest to sprzęt tani, który można kupić za mniej niż 1000 złotych. Za niewiele ponad 1000 złotych można też znaleźć kuchenkę Beko FSE52320DXD. Kolejna, ważna kwestia, to pojemność piekarnika. Bardzo dobrze pod tym względem wypada model Gorenje K5351SF (62 litry). Najmniejszy piekarnik zaś posiada model Beko FSE52320DXD (55 litrów). Użytkowanie staje się bezpieczniejsze, gdy kuchenka wolnostojąca posiada chłodny front. Wszystko dzięki zastosowaniu szyby refleksyjnej i aż trzech szyb w konstrukcji drzwi urządzenia. Taki chłodny front posiada model od Amica. Wyjątkowo pomocny jest też ewentualny grill, pozwalający na uzyskanie pysznych dań – o chrupiącej skórce i soczystych w środku. Funkcja ta występuje we wszystkich modelach.

Kuchenka elektryczna czy gazowa? – porównanie

Do wyboru każdego potencjalnego kupca jest w tym momencie mnóstwo różnych kuchenek. Większość osób nie widzi różnicy na przykład między piekarnikiem gazowym a elektrycznym albo płytą indukcyjną a kuchenką gazową. Każdemu chodzi przede wszystkim o komfortowe przygotowywanie potraw, a to można osiągnąć, wybierając stosowny, poręczny w użytkowaniu sprzęt. Współcześnie najpopularniejsze są nadal kuchnie gazowo-elektryczne, to znaczy posiadające gazową kuchenkę i elektryczny piekarnik. Z pewnością kuchenka gazowa jest bardziej wymagająca – trzeba ją montować w odpowiedniej odległości od okna i musi mieć ona odpowiedni kanał wentylacyjny (przynajmniej jeden). Posiada też i inne wytyczne właściwego użytkowania. Gotowanie na gazie jest jednak niewątpliwie dużo tańsze niż korzystanie z płyty elektrycznej. Piekarnik jest używany rzadziej, a sterowanie elektryczną wersją jest bezpieczniejsze i prostsze. Wszystkie kuchenki z naszego zestawienia to kuchenki gazowe z piekarnikiem elektrycznym. Wybraliśmy 5 znakomitych modeli, by porównać ich cechy, zalety i wady, przekonując się, która z nich jest pod jakim względem najlepsza! To następujące modele: Amica 57GEH2.33HZpTa, Beko FSE52320DXD Indesit IS5G5PHX/PO, Gorenje K5351SF i Electrolux EKK54552OX.

Piekarnik gazowy czy elektryczny?

Warto nieco bardziej przyjrzeć się piekarnikom. Niektórzy zastanawiają się dlaczego – mając już kuchenkę gazową nie mieć podobnie działającego piekarnika lub odwrotnie. Warto więc wiedzieć, że kuchnie w pełni gazowe są już uznawane za przestarzałe. Wolniej się nagrzewają, a chociaż są tańsze w ewentualnej naprawie czy eksploatacji, to takie piekarniki mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia lub nawet życia. Gaz może się w nich ulatniać, a same przygotowywane potrawy mogą nie być równomiernie upieczone, ponieważ i ciepło może się nierównomiernie rozchodzić we wnętrzu. Piekarniki elektryczne są łatwiejsze w obsłudze, łatwo dostępne, łatwe w czyszczeniu, a także posiadają funkcję termoobiegu, dzięki czemu dania jeszcze lepiej się udają.

Kuchenka indukcyjna czy gazowa?

Płyta indukcyjna podgrzewa potrawy na skutek działania szybkozmiennego pola magnetycznego w dnie naczynia kuchennego. Szybkozmienne pole magnetyczne wytwarzają specjalne cewki, umieszczone pod płytą. Kuchenka z piekarnikiem może wyglądać mniej lub bardziej nowocześnie, wszystko zależy od konkretnego modelu, który ktoś wybrał. Dla wielu osób płyty indukcyjne są najbardziej nowoczesne. Z pewnością prezentują się znakomicie i są łatwiejsze do utrzymania w czystości. Nie każdy garnek pasuje jednak do nich. Poza tym płyta indukcyjna generuje wyższe rachunki.

Kuchnia gazowa z piekarnikiem elektrycznym – podsumowanie

Kuchnia gazowo-elektryczna jest nadal najpopularniejsza. To produkt chętnie wybierany nie bez powodu – jest bezpieczny, pełen dodatkowych, pomocnych funkcji, a przy tym poręczny w użytkowaniu i potrawy wspaniale się udają. Kuchenka na prąd, z gazową płytą grzewczą może jednocześnie znakomicie się prezentować – w tej chwili występuje nie tylko w kolorze białym, ale i srebrnym czy czarnym. Łatwo więc dobrać coś idealnie do swoich potrzeb.