Jaki okap kuchenny kupić? Ranking pochłaniaczy i wyciągów kuchennych

Aktualizacja: Kwiecień 2020

 1. Amica OMP6251BG
 2. Akpo WK-4 Nero Eco
 3. Samsung NK24M1030IS
 4. Electrolux LFP536X
 5. Bosch DWK065G60
 6. Poradnik wyboru okapu do kuchni

Porównanie najlepszych okapów kuchennych:

ModelCenaRodzaj
Liczba prędkości
Wydajność [m3/h]
Poziom hałasu [dB]
Sterowanie
Oświetlenie
Filtry
Amica OMP6251BG
Sprawdź cenę »podszafkowy
3
345
67
mechaniczne
LED
aluminiowy + węglowy
Akpo WK-4 Nero Eco
Sprawdź cenę »kominowy
3
207
59
mechaniczne
halogenowe
aluminiowy + węglowy (opcjonalnie)
Samsung NK24M1030IS
Sprawdź cenę »teleskopowy
3
392
71
mechaniczne
LED
aluminiowy
Electrolux LFP536X
Sprawdź cenę »teleskopowy
3
600
68
mechaniczne
LED
aluminiowy + węglowy (opcjonalnie)
Bosch DWK065G60
Sprawdź cenę »kominowy
3
593
67
sensorowe
LED
aluminiowy

Najlepsze okapy – Ranking okapów kuchennych 2020

 

1. Amica OMP6251BG Kliknij aby kupić »

Amica-OMP6251BGPierwszym w naszym zestawieniu jest okap kuchenny Amica OMP6251BG, będący produktem polskim. Amica pojawiła się na naszym rynku przeszło 70 lat temu, a tak długi czas funkcjonowania marki pozwala na stwierdzenie, że jego urządzenia cieszą się dużą popularnością i spełniają wymagania użytkowników.

Funkcjonalnością, w którą wyposażony jest czarny okap Amica OMP6251BG, jak również każdy z prezentowanych w naszym rankingu produktów to możliwość pracy w dwóch trybach – pochłaniacza i wyciągu. Pochłaniacz Amica pozwala na pracę bez podłączenia urządzenia do kanału wentylacyjnego. Daje więc to możliwość zainstalowania go niemal w każdej kuchni. W tym wariancie praca, jaką wykonuje pochłaniacz kuchenny Amica, polega na zasysaniu powietrza do obiegu zamkniętego. Następnie powietrze jest filtrowane i oczyszczane dzięki specjalistycznym, aktywnym filtrom węglowym KF 17154, które niestety nie są dołączone do kupowanego urządzenia, jakim jest okap podszafkowy Amica.

Praca w trybie wyciągu polega natomiast na zasysaniu powietrza przez turbinę, które odprowadzane jest do przewodu wentylacyjnego. Zapewnia to prawidłową rotację powietrza w pomieszczeniu oraz gwarantuje bardzo skuteczne odprowadzanie zarówno wilgoci, zapachów, jak i tłustych oparów. Wyłapywanie i oddzielanie tłuszczu od oparów zawdzięczamy wysokiej jakości filtrom aluminiowym. Wykonane są one z materiału odpornego na korozję, dzięki temu mamy możliwość ich wielokrotnego czyszczenia nawet w zmywarce. Dzięki nim meble oraz inne sprzęty kuchenne będą wolne od tłustych nalotów!

Dodatkową zaletą urządzenia, jakim jest Amica okap kominowy to niski maksymalny poziom głośności podczas pracy, który wynosi zaledwie 67 dB! Podwyższa to komfort podczas pracy urządzenia nawet na najwyższym poziomie pracy. Będąc już przy poziomach, warto wspomnieć o możliwości ich regulacji. Amica okap MPP6251BG posiada ich aż trzy, co pozwala na dopasowanie mocy ciągu do bieżących potrzeb. Sama zmiana ich jest bardzo prosta i intuicyjna dzięki standardowym przyciskom, w jakie wyposażono prezentowany okap Amica podszafkowy.

Tym, w co jeszcze został wyposażony okap do zabudowy Amica, jest energooszczędne i niezwykle żywotne oświetlenie LED o łagodnej i przyjemnej barwie. Pozwala ono na doświetlenie powierzchni roboczej znajdującej się bezpośrednio pod urządzeniem. Niestety, pod względem wydajności okap podszafkowy czarny lub biały Amica nie wypada najlepiej, gdyż wynosi ona 345 m3/h, co pod kątem tej funkcjonalności daje mu przedostatnią pozycję w naszym rankingu. Rekompensowane to jednak może być tym, że Amica okap podszafkowy zbudowany jest w taki sposób, że bardzo łatwo ukryć go pod górną zabudową kuchenną. Ma 60 cm szerokości i dostępny jest w dwóch wariantach kolorystycznych – jako okap Amica biały (OMP6251WG) i okap Amica czarny (OMP6251BG). Bez względu na kolor okap kuchenny Amica 60 cm możemy kupić już w granicach 450 zł.

Okap AMICA OMP6251BG

Okap kuchenny Amica OMP6251BG to najczęściej wybierany okap do kuchni wśród użytkowników

Amica OMP6251BG

Zalety

Zalety
 • 2 tryby pracy – wyciąg i pochłaniacz
 • Trzy stopniowa regulacja intensywności pracy
 • Intuicyjne sterowanie
 • Przyjemne oświetlenie LED
 • Wysokiej jakości filtr aluminiowy
 • Dostępny w kolorze białym i czarnym
 • Stosunkowo cicha praca

Wady

Wady
 • Konieczność dokupienia dwóch filtrów węglowych
 • Wydajność na poziomie 345 m3/h to przedostatni wynik w naszym zestawieniu

Kup w Media Expert Kup na Allegro

 

2. Akpo WK-4 Nero Eco Kliknij aby kupić »

Akpo-WK-4-Nero-EcoKolejnym produktem jest okap wyprodukowany przez powstałą w 1989 roku w 100% polską firmę Akpo. Ponad 30-letnie doświadczenie i prężny rozwój doprowadził do produkcji wysokiej jakości urządzeń, zgodnymi z normami EN ISO 9001:2000, które docenione zostały na rynku międzynarodowym.

Okap Akpo 60 cm możemy podłączyć do wyciągu kominowego i używać jako standardowy okap lub bez podłączania, jako pochłaniacz. Dodatkową zaletą, jaką posiada Akpo okap kuchenny jest teleskopowa maskownica. Pozwala one na dopasowanie wysokości urządzenia do naszej kuchni. Świetnym udogodnieniem, które wpływa na jakość i efektywność pochłaniania oparów jaki posiada okap kuchenny Akpo, jest system pochłaniania obwodowego. Pozwala on na zrekompensowanie niskiej wydajności sprzętu, która wnosi 207 m3/h. System ten polega na umieszczeniu dodatkowych szczelin umieszczonych po obwodzie urządzenia. Dzięki temu już żadne opary nie umkną naszemu okapowi!

Załączone do zestawu filtry aluminiowe skutecznie zatrzymują tłuszcze znajdujące się w oparach, co pozwala na zachowanie czystych powierzchni mebli w kuchni. Dodatkowa możliwość zainstalowania filtrów węglowych wspomaga proces oczyszczania powietrza podczas pracy, jaką wykonuje pochłaniacz Akpo. Udogodnieniem, jakie również posiada okap kominowy Akpo jest oświetlenie pozwalające doświetlić przestrzeń roboczą pod prezentowanym urządzeniem. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że producent zainstalował w nim halogeny, co skutkuje większym poborem prądu, niż lampy LED.

Sama klasa energetyczna jaką posiada Akpo pochłaniacz nie jest najwyższa, ponieważ określona jest symbolem E, co wiąże również się z największym poborem prądu urządzenia w stosunku do innych okapów w naszym zestawieniu. Jednak moc, jaką posiada okap kuchenny Akpo 60 cm może być swobodnie regulować za pomocą intuicyjnych przycisków, które umieszczone są na obudowie. Sama obudowa zaś wykonana jest z czarnej blachy malowanej proszkowo oraz szkła hartowanego, co pod względem designu stawia okap Akpo czarny bardzo wysoko. Dodatkowo wpływa na wysoką trwałość.

Dodatkowym atutem sprawiającym, że Akpo okap kominowy znajduje się w naszym rankingu, jest fakt, iż jest on najcichszym urządzeniem podczas pracy. Zakres jego głośności wynosi od 50 dB do 59 dB. Wszystkie te cechy wpływają na idealne wpasowanie się go niemal w każde pomieszczenie – od aneksu kuchennego, do oddzielnej, nowoczesnej kuchni. Pomimo tak wielu udogodnień, Akpo WK-4 Nero Eco możemy kupić w najniższej cenie w naszym zestawieniu, czyli od niewiele ponad 200 zł.

Akpo WK-4 Nero Eco

Zalety

Zalety
 • 2 tryby pracy – wyciąg i pochłaniacz
 • Niska cena – najtańszy okap kuchenny w zestawieniu
 • Dwie teleskopowe maskownice
 • Filtr aluminiowy w zestawie
 • Pochłanianie obwodowe
 • Intuicyjne sterowanie
 • Nowoczesny i elegancki design
 • Bardzo cicha praca

Wady

Wady
 • Korzystanie z trybu pochłaniacza możliwe jest po dodatkowym zakupieniu odpowiednich filtrów węglowych
 • Mniej trwałe i ekonomiczne oświetlenie halogenowe
 • Klasa energetyczna E
 • Najsłabsza wydajność w zestawieniu (207 m3/h)

Kup w RTV Euro AGD Kup na Allegro

 

3. Samsung NK24M1030IS Kliknij aby kupić »

Samsung-NK24M1030ISNastępnym urządzeniem w zestawieniu jest okap Samsung NK24M1030IS, który przede wszystkim posiada dość wysoką klasę energetyczną, czyli klasę C. Wpływa to bezpośrednio na wymaganą ilość poboru mocy, która jest zdecydowanie niższa, niż innych okapów w zestawieniu.

Jednak tak samo, jak reszta urządzeń, Samsung okap podszafkowy może pracować w trybie pochłaniacza, jak i wyciągu. A przy tym możliwe jest sterowanie nim na trzech poziomach mocy za pomocą prostych przycisków mechanicznych. Pozwala to oczywiście na dostosowanie do naszych potrzeb mocy pochłaniania oparów. Używając urządzenia, jakim jest okap podszafkowy Samsung funkcja ta może okazać się niezwykle przydatna z uwagi na najwyższy w naszym rankingu maksymalny poziom hałasu, który wynosi 71 dB.

Okap kuchenny Samsung ma standardowo dołączony filtr aluminiowy. Przede wszystkim chroni on wentylator. Dzięki skutecznemu wychwytywaniu tłuszczu i kurzu z oparów wpływa także na przedłużenie żywotności silnika urządzenia. Ważną informacją jest to, że producent zaleca, by czyścić je co 3-4 tygodnie. Nie powinno jednak sprawić nam to problemu, ponieważ możemy to zrobić za pomocą zmywarki lub ręcznie, dzięki prostej i łatwej w czyszczeniu konstrukcji. Jednak aby okap teleskopowy Samsung mógł skutecznie poradzić sobie z przeznaczoną dla niego pracą, poza filtrami aluminiowymi konieczna jest instalacja również filtra węglowego. Dobrą wiadomością jest jednak to, że jest on dołączony do zestawu.

Dużo lepszym rozwiązaniem w porównaniu do poprzednika, które posiada pochłaniacz Samsung, jest oświetlenie LED. Przede wszystkim jest ono trwalsze, jak również bardziej energooszczędne, niż halogenowe. Zdecydowanie to nowoczesne i najkorzystniejsze oświetlenie idealnie współgra z całym designem, jaki posiada okap Samsung 60 cm. Całość urządzenia jest bardzo minimalistyczna, a obudowa wykonana jest z metalu. Dostępną mamy okap Samsung czarny (NK24M1030IB) lub biały okap do zabudowy Samsung (NK24M1030IS). Sprawia to, że w bardzo prosty sposób dopasujemy go do naszej nowoczesnej kuchni, a cena, jaką będziemy musieli za niego zapłacić, oscyluje w okolicach 500 zł.

Samsung NK24M1030IS

Zalety

Zalety
 • 2 tryby pracy – wyciąg i pochłaniacz
 • Wytrzymały filtr aluminiowy
 • Intuicyjne sterowanie mechaniczne
 • Nowoczesny design
 • Dołączony filtr węglowy
 • Łatwy w składaniu i czyszczeniu
 • Wysoka klasa wydajności C

Wady

Wady
 • Stosunkowo głośna praca urządzenia

Kup w Media Expert Kup na Allegro

 

4. Electrolux LFP536X Kliknij aby kupić »

Electrolux-LFP536XPrzedostatnim już urządzeniem, jakie zaprezentujemy w naszym rankingu jest okap Electrolux LFP536X. Cechą wyróżniającą go na tle konkurencji jest przede wszystkim najwyższy poziom wydajności wynoszący aż 600 m3/h. Bez problemu więc poradzi sobie z każdym, nawet najbardziej uporczywym zapachem.

Przy tym, tak samo, jak poprzednik, zainstalowane zostało w nim oświetlenie LED, które jest najbardziej energooszczędną i trwałą opcją dostępną aktualnie na rynku. Posiada także klasę energetyczną C, co oznacza to, że pobiera stosunkowo niewiele prądu, bo tylko 86,5 kWh rocznie. Do zestawu dołączone są filtry aluminiowe zatrzymujące tłuste substancje z oparów, jednak producent zaleca także instalację filtra węglowego, który jednak musimy już samodzielnie dokupić. Sprawiają one, że możemy używać urządzenia, jakim jest Electrolux okap podszafkowy nie tylko w trybie wywiewowym, a także w trybie recyrkulacyjnym.

Parametry techniczne, nowoczesny design i łatwe, intuicyjne sterowanie, jakie posiada okap kuchenny Electrolux, sprawia, iż jest on sprzętem bardzo wysokiej jakości. Jego obudowa wykonana jest w taki sposób, że złożona i zainstalowana pod szafką jest praktycznie niewidoczna. Pochłaniacz podszafkowy Electrolux ma także możliwość wysunięcia, by zwiększyć powierzchnię pochłaniającą wszelkie opary. Dzięki temu nasza kuchnia nie zostaje wizualnie przesycona widokiem sprzętu, a staje się przyjemnym dla oka pomieszczeniem, w którym ugotujemy ulubione potrawy. Można powiedzieć, że okap teleskopowy Electrolux jest urządzeniem praktycznie bez wad. Być może poza ceną, w której możemy go kupić, ponieważ zaczyna się ona od 999 zł.

Electrolux LFP536X

Zalety

Zalety
 • Dwa tryby pracy: wyciąg i pochłaniacz
 • Wysuwane maskownice
 • Najwyższa wydajność w zestawieniu (600 m3/h)
 • Oświetlenie LED
 • Filtr aluminiowy w zestawie
 • Wysoka klasa energetyczna C
 • Elegancki design

Wady

Wady
 • Wysoka cena
 • Filtr węglowy trzeba dokupić samodzielnie

Kup w Media Expert Kup na Allegro

 

5. Bosch DWK065G60 Kliknij aby kupić »

Bosch-DWK065G60Okap Bosh DWK065G60 jest sprzętem 2w1 oraz już ostatnim, który prezentujemy w naszym rankingu. Można powiedzieć, że jego producent wydobył z innych modeli to, co najlepsze i umieścił w swoim produkcie.

Przede wszystkim okap kuchenny czarny Bosh ma możliwość pracy w dwóch trybach – jako pochłaniacz i jako wyciąg. W drugim trybie, czyli po podłączeniu do wentylacji Bosch okap kominowy uzyskuje najlepszą wydajność, która wynosi aż 593 m3/h! Można by się spodziewać, że będzie to powodować wysoki poziom głośności podczas pracy, jednak i tutaj producent zaskakuje nas maksymalną głośnością na poziomie 67 dB. Sprawia to, że okap czarny Bosh jest również jednym z najciszej pracujących okapów w rankingu. W sytuacji, w której nie potrzebujemy aż tak dużej mocy, mamy możliwość wyboru jeszcze dwóch słabszych poziomów, które regulujemy za pomocą dedykowanego, dotykowego sterowania TouchControl ze wskaźnikami LED. Ledowe jest także dodatkowe oświetlenie zamontowane od spodu urządzenia. Pozwala ono na rozjaśnienie płyty grzewczej oraz obszaru roboczego, nad którym znajduje się okap. Całość tego rewelacyjnego urządzenia dopełniona jest wysoką klasą energetyczną C. Jednak roczne zużycie wcale nie jest takie niskie i wynosi 94,4 kWh.

Pochłaniacz kuchenny Bosch od strony wizualnej prezentuje się bardzo gustownie, a zawdzięcza to obudowie z metalu i czarnego szkła. Sprawia to, że wpasuje się on w każdą elegancką kuchnię lub aneks kuchenny.

Okap ten jako wysokiej klasy urządzenie kupimy od 1000 zł, co niestety stawia go na ostatnim miejscu w naszym rankingu, biorąc pod uwagę cenę. Jednak jest to jedyna kategoria, w której prezentowane urządzenie nie utrzymuje przodującej pozycji.

Bosch DWK065G60

Zalety

Zalety
 • Dwa tryby pracy: wyciąg i pochłaniacz
 • Wysoka, druga najlepsza wydajność w rankingu (593 m3/h)
 • Oświetlenie LED
 • Sterowanie TouchControl
 • Trzy stopnie regulacji wentylatora
 • Wysoka klasa efektywności C
 • Najniższy pobór mocy w zestawieniu

Wady

Wady
 • Wysoka cena urządzenia, ponad 1000 zł

Kup w Media Expert Kup na Allegro

 

6. Jaki okap kupić? Na co zwrócić uwagę przy zakupie okapu do kuchni?

Praktycznie w każdym domu kuchnia jest miejscem, w którym bardzo dużo się dzieje, rozpoczynając od gotowania, aż do spotkań rodzinnych. Jej funkcja jeszcze bardziej się poszerza w momencie, w którym posiadamy salon z aneksem kuchennym. Niezależnie jednak od tego, czy nasza kuchnia jest oddzielnym pomieszczeniem, czy posiadamy kuchnię połączoną z salonem, to ostatnią rzeczą, jakiej chcemy, są kuchenne zapachy rozprzestrzeniające się po całym pomieszczeniu lub mieszkaniu. Aby temu zapobiec, powinniśmy zdecydować się na zakup urządzenia, jakim jest okap z pochłaniaczem.

Głównym zadaniem, jakie spełniają wyciągi kuchenne, jest pochłanianie wilgoci oraz eliminacja niepożądanej woni. Na rynku dostępne są  jednak różne rodzaje okapów kuchennych, co może wprawić w zawrót głowy w trakcie ich zakupu. Wychodząc temu naprzeciw, zebraliśmy najistotniejsze informacje, które z pewnością pomogą Wam w znalezieniu idealnego okapu do Waszej kuchni.

 

Wyciąg czy pochłaniacz – jaki okap do kuchni wybrać?

Ważnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, kupując pochłaniacz kuchenny do zabudowy, to wybór rodzaju urządzenia. Już na wstępie wyróżniamy dwie grupy: pochłaniacze i wyciągi. Różnią one się między sobą przede wszystkim tym, że wyciąg podłączamy do wentylacji kominowej, dzięki czemu pracuje on w układzie otwartym. Natomiast pochłaniacz pracuje w trybie zamkniętym, czyli bez podłączenia do wspomnianego przewodu wentylacyjnego. Jego ogromną zaletą, która sprawia, że większość użytkowników decyduje się na zakup tego urządzenia, jest możliwość montażu praktycznie w każdym pomieszczeniu i rodzaju zabudowania.

Jeżeli interesuje nas okap kuchenny kominowy, musimy zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kwestii. W porównaniu do pochłaniaczy wyciągi mają przede wszystkim możliwość uzyskania większej wydajności oraz bardziej cichej pracy. A to właśnie te parametry są kluczowe szczególnie w przypadku posiadania kuchni otwartej na salon. Większa wydajność pozwala na mniejsze rozprzestrzenianie się nie tylko zapachów kuchennych, a także pary osadzającej się na meblach. Natomiast niższy poziom głośności podczas pracy przede wszystkim wpływa na komfort funkcjonowania w takim pomieszczeniu. Jednak są to możliwości w zasięgu tych osób, które mają możliwość swobodnego podłączenia okapu do przewodu kominowego. Co więcej, przy wyborze wyciągu musimy liczyć się także z tym, że jego montaż, instalacja i podłączenie nie są już takie proste, jak w przypadku pochłaniacza. Jednak tę kwestię rozwiniemy już w kolejnym akapicie.

 

Jak podłączyć okap kuchenny do komina?

Jak podłączyć okap kuchenny do wentylacji? Przede wszystkim zależy to od rodzaju urządzenia, jaki wybraliśmy. W przypadku okapów do zabudowy oraz tych przyściennych, instalację prowadzimy w ścianie. Zwykle jest to ściana, w której umieszczona jest wentylacja. Dlaczego? Ponieważ im dłuższe rury odprowadzające, a także większa ilość złamań, tym głośniejsza i mniej wydajna może być praca urządzenia. Najlepiej, jeżeli udałoby się nam zaprojektować taką instalację, która posiadać będzie maksymalnie dwa załamania, które jednocześnie nie będą przekraczały załamania 45 stopni. Co więcej, materiałem, z którego powinna być zbudowana wybrana przez nas ściana, jest cegła, beton lub pustaki. Jest ona wtedy odpowiednio trwała i stabilna, co niweluje przenoszenie drgań, które wywołane są przez pracującą turbinę, która zamontowana jest w okapie. W przypadku montażu okapu na ścianie wykonanej z innego materiału musimy liczyć się z możliwością wyższego poziomu głośności podczas pracy okapu.
Innym ważnym aspektem w wygłuszeniu pracy urządzenia jest użycie gładkich i sztywnych rur wyciągowych. Najlepiej o średnicy takiej, jaką posiada wylot silnika w naszym urządzeniu.

Drugą grupą okapów są okapy sufitowe i wyspowe, które są zamocowane do sufitu i – co za tym idzie – cała instalacja również poprowadzona jest w suficie. W tym przypadku powinniśmy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób jest on wykonany. Delikatny, podwieszany sufit może sprawić, że nie utrzyma on wagi okapu i zostanie uszkodzony. Okap może spać i się zniszczyć, a przy tym uszkodzić inne meble i urządzenia w pobliżu. W związku z tym powinniśmy go zawsze montować do pierwotnego sufitu lub wzmocnionego sufitu podwieszanego.

Montując okap w kuchni pod sufitem, przede wszystkim wyciszmy rury odprowadzające za pomocą wełny lub styropianu. Posiadając cichy okap kuchenny z filtrem węglowym, podniesiemy komfort użytkowania pomieszczenia. Urządzenia montowane do sufitu zazwyczaj są większe i cięższe niż standardowy okap do zabudowy podszafkowy. Jest to spowodowane tym, że wymaga większej mocy przy oczyszczeniu kuchni, ponieważ brak ściany oznacza łatwiejsze i szybsze rozprzestrzenianie się oparów na całe pomieszczenie –  w związku z tym wyciąg kuchenny musi sprawniej je pochłaniać. Pamiętajmy również o tym, aby znaleźć takie miejsce na zawieszenie urządzenia, aby znajdował się jak najbliżej wylotu komina wentylacyjnego. Zastosowanie się do tych zasad uchroni nas przed obniżeniem wydajności okapu kominowego.

 

Na jakiej wysokości okap powinien być zamontowany?

Poza powyższymi wskazówkami bardzo istotne jest, na jakiej wysokości zamontujemy nasz okap. Wpływa ona na efektywność pochłaniania, a także na brak uszkodzenia samego urządzenia. Posiadając płytę elektryczną lub indukcyjną mamy możliwość montażu na trochę niższej wysokości niż w przypadku płyty gazowej. Dlaczego? Ponieważ wydalana ilość ciepła przy płycie gazowej jest zdecydowanie większa niż w przypadku innych płyt grzewczych. Optymalną wysokość dla każdego rodzaju płyt grzewczych prezentuje poniższa tabela:

tabela-wysokosci-okapu

 

Jaki pochłaniacz do kuchni w bloku będzie najlepszy?

Najlepsze okapy to takie, które przede wszystkim spełniają nasze wymagania i nie zaburzają aranżacji kuchni. Przy jego wyborze bardzo ważne jest jednak to, gdzie będziemy chcieli go zamontować – czy będzie to dom wolnostojący, czy może mieszkanie.

Przy wyborze okapu do domu nie powinniśmy mieć żadnego problemu, gdyż posiadają one indywidualny system wentylacyjny. Problem zaczyna się, kiedy mamy do czynienia z kuchnią w bloku. W przypadku kiedy mamy dostęp tylko do wentylacji grawitacyjnej, jedynym rozwiązaniem jest pochłaniacz kuchenny z filtrem węglowym. Dlaczego? W dzisiejszych czasach większość zabudowań wielorodzinnych posiada wentylację zbiorczą. Wiąże się to z połączonymi przewodami wentylacyjnymi we wszystkich mieszkaniach. Przed zakupem warto więc dowiedzieć się w administracji, jaką instalację posiada nasz budynek. Jeżeli okaże się, że jest to instalacja zbiorcza, w takim przypadku nie mamy możliwości instalacji okapu z podłączeniem do wywiewu, ponieważ zapachy i wilgoć, które pochłaniałby nasz okap, rozprzestrzeniałby się w mieszkaniach naszych sąsiadów.

Zwróćmy na to uwagę, ponieważ przez nieuwagę możemy utrudnić innym mieszkańcom codzienne funkcjonowanie, a to może się wiązać z różnymi nieprzyjemnościami. W takiej sytuacji jedynym wyjściem jest dla nas właśnie pochłaniacz z filtrem węglowym. Praca w układzie zamkniętym oznacza, że zasysane do urządzenia powietrze jest oczyszczane za pomocą filtrów z węglem aktywnym, a następnie wdmuchiwane z powrotem do naszej kuchni. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim łatwość instalacji. Wystarczy wybrać interesujący nas model, zaopatrzyć go w filtry węglowe, podłączyć do prądu i… gotowe!

 

Jaki okap do kuchni z salonem?

Posiadając salon z aneksem kuchennym, warto zwrócić uwagę na jakość filtrów oraz głośność urządzenia. Przede wszystkim zbyt duże natężenie dźwięku może zaburzyć komfort funkcjonowania w jego pobliżu. Natomiast słabej jakości filtry nie będą pochłaniały dostatecznej ilości zapachów, oparów i tłuszczy. Będą się one odkładały po całym pomieszczeniu, czyli także na meblach w salonie. Jeżeli nie posiadamy wyspy kuchennej, dla której przeznaczony jest specjalny typ okapów, najlepszym wyjściem będzie cichy okap podszafkowy teleskopowy, taki jak na przykład okap podszawkowy 60 cm firmy Samsung. Wysuwana szuflada będzie w stanie pochłonąć więcej nieczystości niż zwykły okap kuchenny do zabudowy. Okap kuchenny teleskopowy nada się też do mniejszych przestrzeni, ponieważ w momencie, kiedy go nie używamy, zajmuje mało miejsca i może być praktycznie całkowicie zakamuflowany.

 

Jaki okap podszafkowy wybrać?

Okapy podszafkowe mają wiele zalet. Przede wszystkim zajmują niewiele miejsca, przez co są polecane do niewielkich kuchni lub aneksów kuchennych. Ten rodzaj urządzeń preferują także osoby, które spędzają niewiele czasu na gotowaniu, ponieważ zazwyczaj są mniej wydajne niż okapy innego typu. Jednak w sytuacji, w której lubimy dużo gotować, a nie mamy zbyt wiele miejsca w swojej kuchni, polecamy okap teleskopowy 60 cm, jak ten z naszego rankingu – Samsung NK24M1030IS. Złożony jest bardzo dyskretny, a w przypadku zwiększonej intensywności gotowania lub smażenia pozwala na wysunięcie jednej części i co za tym idzie – powiększenia powierzchni pochłaniającej opary.

Okapy teleskopowe wiążą się również z większą wydajnością i dobrze maskują się w kuchni. Przykładem może być okap z filtrem węglowym Electrolux. Po zamontowaniu urządzenie to staje się praktycznie niewidoczne, co pozytywnie wpływa na aranżację całego pomieszczenia. Jest to główny powód, dla którego ten rodzaj okapu jest chętnie wybierany przez użytkowników niewielkich kuchni. Istotną informacją jest to, że okapy kuchenne podszafkowe występują w dwóch rodzajach. Jako pochłaniacze podszafkowe i okapy kuchenne kominowe. Bez problemu więc zainstalujemy je zarówno w domu, jak i w mieszkaniu nieposiadającym pozwolenia na podłączenie do ciągu wentylacyjnego.

Pamiętajmy o konieczności posiadania pełnego zestawu filtrów – aluminiowych, które zazwyczaj są dołączone do urządzenia przez producenta, jak również węglowych, które w większości przypadków, musimy dokupić już sami.

 

Filtr węglowy do okapu – jak montować?

Okap z filtrem węglowym jest najlepszym rozwiązaniem, w jakie możemy się zaopatrzyć w przypadku, kiedy nie mamy możliwości podłączenia urządzenia do wylotu komina. Filtr jest najważniejszym elementem takiego urządzenia, ponieważ sprawia, że zasysane powietrze jest oczyszczane z niechcianych zapachów i tłustych osadów, a następnie jest ponownie wypuszczane do pomieszczenia. Jak założyć filtr węglowy do okapu? W przypadku, kiedy ma prostokątny kształt, montujemy go bezpośrednio na filtrze aluminiowym. Kiedy jednak zakupimy filtr węglowy okrągły, należy założyć go z dwóch stron na wlot silnika.

 

Jak założyć uniwersalny filtr węglowy do okapu?

Tak, jak już wspomnieliśmy powyżej, filtry umieszczone w okapach są niezwykle ważne do ich prawidłowego funkcjonowania. Poza oryginalnymi filtrami od producentów okapów, na rynku są dostępne filtry uniwersalne. Są one zazwyczaj tańsze, niemniej również sprawnie pochłaniają niechciane substancje.

Jak założyć uniwersalny filtr węglowy do okapu? Przede wszystkim należy go dopasować do naszego urządzenia. Możemy znaleźć takie filtry, które są w takim samym kształcie jak oryginalne lub w razie potrzeby możemy zaopatrzyć się w większe i przyciąć je do odpowiedniego wymiaru. Aby ułatwić sobie to zadanie, zajrzyjmy do instrukcji obsługi okapu. W większości znajdziemy informację odnośnie do wymiarów poszczególnych filtrów. Dzięki zastosowaniu się do nich nasz pochłaniacz do zabudowy będzie w pełni spełniał swoją funkcję. Filtry węglowe wymienia się co 3-6 miesięcy, jednak zalecany czas wymiany nie powinien przekraczać 4 miesięcy.

 

Jaki okap wybrać? Sterowanie i funkcje dodatkowe

Sterowanie dzielimy na dwa rodzaje – mechaniczne i elektroniczne. Czym się różnią? Okap posiadający sterowanie mechaniczne wymaga manualnego ustawiania potrzebnych funkcji. Przeznaczone do tego są przyciski i suwaki. Natomiast okap kuchenny elektryczny posiada dotykowy panel, który sprawia, że obsługa urządzenia jest szybsza i bardziej płynna. Wiele modeli posiada podświetlany panel oraz pilot do zdalnego sterowania.

 

Jakie jeszcze funkcje mają okapy kuchenne?

 • zegar z wyłącznikiem czasowym – funkcja ta pozwala na to, by okap mógł zacząć pracę z opóźnieniem i włączyć się samoistnie
 • sensor – funkcja ta jest dostępna w nowoczesnych urządzeniach. Okap nad kuchenką włączy się w momencie, kiedy wykryje niechciane opary czy zapachy. Wyłączy się, gdy uzna, że powietrze jest już dostatecznie czyste.
 • czujnik zużycia filtrów – ta funkcjonalność informuje nas, kiedy okap z wkładem węglowym wymaga konserwacji, polegającej na wymianie filtrów. Jest to bardzo przydatna funkcja, gdyż często zapominamy o ich wymianie, a efektywność naszego okapu niezauważalnie spada.
 • wyświetlacz – coraz częściej producenci dokładają do urządzenia mały wyświetlacz. Mamy możliwość monitorowania większości wspomnianych wyżej funkcji.
 • zdalne sterowanie – nowością na rynku jest sterowanie za pomocą aplikacji. Rozwiązanie to zaczęło dotyczyć coraz szerszej grupy urządzeń, nie tylko kuchennych. Sam system jest bardzo prosty. Musimy po prostu zainstalować aplikację i możemy nim sterować z każdego miejsca w domu.