Aktualizacja: Sierpień 2024

Praktycznie w każdym domu kuchnia jest miejscem, w którym bardzo dużo się dzieje, rozpoczynając od gotowania, aż do spotkań rodzinnych. Jej funkcja jeszcze bardziej się poszerza w momencie, w którym posiadamy salon z aneksem kuchennym. Niezależnie jednak od tego, czy nasza kuchnia jest oddzielnym pomieszczeniem, czy posiadamy kuchnię połączoną z salonem, to ostatnią rzeczą, jakiej chcemy, są kuchenne zapachy rozprzestrzeniające się po całym pomieszczeniu lub mieszkaniu. Aby temu zapobiec, powinniśmy zdecydować się na zakup urządzenia, jakim jest okap z pochłaniaczem.

Głównym zadaniem, jakie spełniają wyciągi kuchenne, jest pochłanianie wilgoci oraz eliminacja niepożądanej woni. Na rynku dostępne są jednak różne rodzaje okapów kuchennych, co może wprawić w zawrót głowy w trakcie ich zakupu. Wychodząc temu naprzeciw, zebraliśmy najistotniejsze informacje, które z pewnością pomogą Wam w znalezieniu idealnego okapu do Waszej kuchni.

 

Wyciąg czy pochłaniacz – jaki okap do kuchni wybrać?

Ważnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, kupując pochłaniacz kuchenny do zabudowy, to wybór rodzaju urządzenia. Już na wstępie wyróżniamy dwie grupy: pochłaniacze i wyciągi. Różnią one się między sobą przede wszystkim tym, że wyciąg podłączamy do wentylacji kominowej, dzięki czemu pracuje on w układzie otwartym. Natomiast pochłaniacz pracuje w trybie zamkniętym, czyli bez podłączenia do wspomnianego przewodu wentylacyjnego. Jego ogromną zaletą, która sprawia, że większość użytkowników decyduje się na zakup tego urządzenia, jest możliwość montażu praktycznie w każdym pomieszczeniu i rodzaju zabudowania.

Jeżeli interesuje nas okap kuchenny kominowy, musimy zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kwestii. W porównaniu do pochłaniaczy wyciągi mają przede wszystkim możliwość uzyskania większej wydajności oraz bardziej cichej pracy. A to właśnie te parametry są kluczowe szczególnie w przypadku posiadania kuchni otwartej na salon. Większa wydajność pozwala na mniejsze rozprzestrzenianie się nie tylko zapachów kuchennych, a także pary osadzającej się na meblach. Natomiast niższy poziom głośności podczas pracy przede wszystkim wpływa na komfort funkcjonowania w takim pomieszczeniu. Jednak są to możliwości w zasięgu tych osób, które mają możliwość swobodnego podłączenia okapu do przewodu kominowego. Co więcej, przy wyborze wyciągu musimy liczyć się także z tym, że jego montaż, instalacja i podłączenie nie są już takie proste, jak w przypadku pochłaniacza. Jednak tę kwestię rozwiniemy już w kolejnym akapicie.

 

Jak podłączyć okap kuchenny do komina?

Jak podłączyć okap kuchenny do wentylacji? Przede wszystkim zależy to od rodzaju urządzenia, jaki wybraliśmy. W przypadku okapów do zabudowy oraz tych przyściennych, instalację prowadzimy w ścianie. Zwykle jest to ściana, w której umieszczona jest wentylacja. Dlaczego? Ponieważ im dłuższe rury odprowadzające, a także większa ilość złamań, tym głośniejsza i mniej wydajna może być praca urządzenia. Najlepiej, jeżeli udałoby się nam zaprojektować taką instalację, która posiadać będzie maksymalnie dwa załamania, które jednocześnie nie będą przekraczały załamania 45 stopni. Co więcej, materiałem, z którego powinna być zbudowana wybrana przez nas ściana, jest cegła, beton lub pustaki. Jest ona wtedy odpowiednio trwała i stabilna, co niweluje przenoszenie drgań, które wywołane są przez pracującą turbinę, która zamontowana jest w okapie. W przypadku montażu okapu na ścianie wykonanej z innego materiału musimy liczyć się z możliwością wyższego poziomu głośności podczas pracy okapu.
Innym ważnym aspektem w wygłuszeniu pracy urządzenia jest użycie gładkich i sztywnych rur wyciągowych. Najlepiej o średnicy takiej, jaką posiada wylot silnika w naszym urządzeniu.

Drugą grupą okapów są okapy sufitowe i wyspowe, które są zamocowane do sufitu i – co za tym idzie – cała instalacja również poprowadzona jest w suficie. W tym przypadku powinniśmy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób jest on wykonany. Delikatny, podwieszany sufit może sprawić, że nie utrzyma on wagi okapu i zostanie uszkodzony. Okap może spać i się zniszczyć, a przy tym uszkodzić inne meble i urządzenia w pobliżu. W związku z tym powinniśmy go zawsze montować do pierwotnego sufitu lub wzmocnionego sufitu podwieszanego.

Montując okap w kuchni pod sufitem, przede wszystkim wyciszmy rury odprowadzające za pomocą wełny lub styropianu. Posiadając cichy okap kuchenny z filtrem węglowym, podniesiemy komfort użytkowania pomieszczenia. Urządzenia montowane do sufitu zazwyczaj są większe i cięższe niż standardowy okap do zabudowy podszafkowy. Jest to spowodowane tym, że wymaga większej mocy przy oczyszczeniu kuchni, ponieważ brak ściany oznacza łatwiejsze i szybsze rozprzestrzenianie się oparów na całe pomieszczenie – w związku z tym wyciąg kuchenny musi sprawniej je pochłaniać. Pamiętajmy również o tym, aby znaleźć takie miejsce na zawieszenie urządzenia, aby znajdował się jak najbliżej wylotu komina wentylacyjnego. Zastosowanie się do tych zasad uchroni nas przed obniżeniem wydajności okapu kominowego.

 

Na jakiej wysokości okap powinien być zamontowany?

Poza powyższymi wskazówkami bardzo istotne jest, na jakiej wysokości zamontujemy nasz okap. Wpływa ona na efektywność pochłaniania, a także na brak uszkodzenia samego urządzenia. Posiadając płytę elektryczną lub indukcyjną mamy możliwość montażu na trochę niższej wysokości niż w przypadku płyty gazowej. Dlaczego? Ponieważ wydalana ilość ciepła przy płycie gazowej jest zdecydowanie większa niż w przypadku innych płyt grzewczych. Optymalną wysokość dla każdego rodzaju płyt grzewczych prezentuje poniższa tabela:

tabela-wysokosci-okapu

 

Jaki pochłaniacz do kuchni w bloku będzie najlepszy?

Najlepsze okapy to takie, które przede wszystkim spełniają nasze wymagania i nie zaburzają aranżacji kuchni. Przy jego wyborze bardzo ważne jest jednak to, gdzie będziemy chcieli go zamontować – czy będzie to dom wolnostojący, czy może mieszkanie.

Przy wyborze okapu do domu nie powinniśmy mieć żadnego problemu, gdyż posiadają one indywidualny system wentylacyjny. Problem zaczyna się, kiedy mamy do czynienia z kuchnią w bloku. W przypadku kiedy mamy dostęp tylko do wentylacji grawitacyjnej, jedynym rozwiązaniem jest pochłaniacz kuchenny z filtrem węglowym. Dlaczego? W dzisiejszych czasach większość zabudowań wielorodzinnych posiada wentylację zbiorczą. Wiąże się to z połączonymi przewodami wentylacyjnymi we wszystkich mieszkaniach. Przed zakupem warto więc dowiedzieć się w administracji, jaką instalację posiada nasz budynek. Jeżeli okaże się, że jest to instalacja zbiorcza, w takim przypadku nie mamy możliwości instalacji okapu z podłączeniem do wywiewu, ponieważ zapachy i wilgoć, które pochłaniałby nasz okap, rozprzestrzeniałby się w mieszkaniach naszych sąsiadów.

Zwróćmy na to uwagę, ponieważ przez nieuwagę możemy utrudnić innym mieszkańcom codzienne funkcjonowanie, a to może się wiązać z różnymi nieprzyjemnościami. W takiej sytuacji jedynym wyjściem jest dla nas właśnie pochłaniacz z filtrem węglowym. Praca w układzie zamkniętym oznacza, że zasysane do urządzenia powietrze jest oczyszczane za pomocą filtrów z węglem aktywnym, a następnie wdmuchiwane z powrotem do naszej kuchni. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim łatwość instalacji. Wystarczy wybrać interesujący nas model, zaopatrzyć go w filtry węglowe, podłączyć do prądu i… gotowe!

 

Jaki okap do kuchni z salonem?

Posiadając salon z aneksem kuchennym, warto zwrócić uwagę na jakość filtrów oraz głośność urządzenia. Przede wszystkim zbyt duże natężenie dźwięku może zaburzyć komfort funkcjonowania w jego pobliżu. Natomiast słabej jakości filtry nie będą pochłaniały dostatecznej ilości zapachów, oparów i tłuszczy. Będą się one odkładały po całym pomieszczeniu, czyli także na meblach w salonie. Jeżeli nie posiadamy wyspy kuchennej, dla której przeznaczony jest specjalny typ okapów, najlepszym wyjściem będzie cichy okap podszafkowy teleskopowy, taki jak na przykład okap podszawkowy 60 cm firmy Samsung. Wysuwana szuflada będzie w stanie pochłonąć więcej nieczystości niż zwykły okap kuchenny do zabudowy. Okap kuchenny teleskopowy nada się też do mniejszych przestrzeni, ponieważ w momencie, kiedy go nie używamy, zajmuje mało miejsca i może być praktycznie całkowicie zakamuflowany.

 

Jaki okap podszafkowy wybrać?

Okapy podszafkowe mają wiele zalet. Przede wszystkim zajmują niewiele miejsca, przez co są polecane do niewielkich kuchni lub aneksów kuchennych. Ten rodzaj urządzeń preferują także osoby, które spędzają niewiele czasu na gotowaniu, ponieważ zazwyczaj są mniej wydajne niż okapy innego typu. Jednak w sytuacji, w której lubimy dużo gotować, a nie mamy zbyt wiele miejsca w swojej kuchni, polecamy okap teleskopowy 60 cm, jak ten z naszego rankingu – Samsung NK24M1030IS. Złożony jest bardzo dyskretny, a w przypadku zwiększonej intensywności gotowania lub smażenia pozwala na wysunięcie jednej części i co za tym idzie – powiększenia powierzchni pochłaniającej opary.

Okapy teleskopowe wiążą się również z większą wydajnością i dobrze maskują się w kuchni. Przykładem może być okap z filtrem węglowym Electrolux. Po zamontowaniu urządzenie to staje się praktycznie niewidoczne, co pozytywnie wpływa na aranżację całego pomieszczenia. Jest to główny powód, dla którego ten rodzaj okapu jest chętnie wybierany przez użytkowników niewielkich kuchni. Istotną informacją jest to, że okapy kuchenne podszafkowe występują w dwóch rodzajach. Jako pochłaniacze podszafkowe i okapy kuchenne kominowe. Bez problemu więc zainstalujemy je zarówno w domu, jak i w mieszkaniu nieposiadającym pozwolenia na podłączenie do ciągu wentylacyjnego.

Pamiętajmy o konieczności posiadania pełnego zestawu filtrów – aluminiowych, które zazwyczaj są dołączone do urządzenia przez producenta, jak również węglowych, które w większości przypadków, musimy dokupić już sami.

 

Filtr węglowy do okapu – jak montować?

Okap z filtrem węglowym jest najlepszym rozwiązaniem, w jakie możemy się zaopatrzyć w przypadku, kiedy nie mamy możliwości podłączenia urządzenia do wylotu komina. Filtr jest najważniejszym elementem takiego urządzenia, ponieważ sprawia, że zasysane powietrze jest oczyszczane z niechcianych zapachów i tłustych osadów, a następnie jest ponownie wypuszczane do pomieszczenia. Jak założyć filtr węglowy do okapu? W przypadku, kiedy ma prostokątny kształt, montujemy go bezpośrednio na filtrze aluminiowym. Kiedy jednak zakupimy filtr węglowy okrągły, należy założyć go z dwóch stron na wlot silnika.

 

Jak założyć uniwersalny filtr węglowy do okapu?

Tak, jak już wspomnieliśmy powyżej, filtry umieszczone w okapach są niezwykle ważne do ich prawidłowego funkcjonowania. Poza oryginalnymi filtrami od producentów okapów, na rynku są dostępne filtry uniwersalne. Są one zazwyczaj tańsze, niemniej również sprawnie pochłaniają niechciane substancje.

Jak założyć uniwersalny filtr węglowy do okapu? Przede wszystkim należy go dopasować do naszego urządzenia. Możemy znaleźć takie filtry, które są w takim samym kształcie jak oryginalne lub w razie potrzeby możemy zaopatrzyć się w większe i przyciąć je do odpowiedniego wymiaru. Aby ułatwić sobie to zadanie, zajrzyjmy do instrukcji obsługi okapu. W większości znajdziemy informację odnośnie do wymiarów poszczególnych filtrów. Dzięki zastosowaniu się do nich nasz pochłaniacz do zabudowy będzie w pełni spełniał swoją funkcję. Filtry węglowe wymienia się co 3-6 miesięcy, jednak zalecany czas wymiany nie powinien przekraczać 4 miesięcy.

 

Jaki okap wybrać? Sterowanie i funkcje dodatkowe

Sterowanie dzielimy na dwa rodzaje – mechaniczne i elektroniczne. Czym się różnią? Okap posiadający sterowanie mechaniczne wymaga manualnego ustawiania potrzebnych funkcji. Przeznaczone do tego są przyciski i suwaki. Natomiast okap kuchenny elektryczny posiada dotykowy panel, który sprawia, że obsługa urządzenia jest szybsza i bardziej płynna. Wiele modeli posiada podświetlany panel oraz pilot do zdalnego sterowania.

 

Jakie jeszcze funkcje mają okapy kuchenne?

  • zegar z wyłącznikiem czasowym – funkcja ta pozwala na to, by okap mógł zacząć pracę z opóźnieniem i włączyć się samoistnie
  • sensor – funkcja ta jest dostępna w nowoczesnych urządzeniach. Okap nad kuchenką włączy się w momencie, kiedy wykryje niechciane opary czy zapachy. Wyłączy się, gdy uzna, że powietrze jest już dostatecznie czyste.
  • czujnik zużycia filtrów – ta funkcjonalność informuje nas, kiedy okap z wkładem węglowym wymaga konserwacji, polegającej na wymianie filtrów. Jest to bardzo przydatna funkcja, gdyż często zapominamy o ich wymianie, a efektywność naszego okapu niezauważalnie spada.
  • wyświetlacz – coraz częściej producenci dokładają do urządzenia mały wyświetlacz. Mamy możliwość monitorowania większości wspomnianych wyżej funkcji.
  • zdalne sterowanie – nowością na rynku jest sterowanie za pomocą aplikacji. Rozwiązanie to zaczęło dotyczyć coraz szerszej grupy urządzeń, nie tylko kuchennych. Sam system jest bardzo prosty. Musimy po prostu zainstalować aplikację i możemy nim sterować z każdego miejsca w domu.